اطلاعیه‌ حضرات‌ آیات‌ منتظری‌ و مشکینی‌ به‌ دادستانها و قضات‌ شرع‌ کشور

اطلاعیه‌ حضرات‌ آیات‌ منتظری‌ و مشکینی‌ به‌ دادستانها و قضات‌ شرع‌ کشور
در تاریخ ۰۴/۱۲/۱۳۵۸

 

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور محترم‌ دادستانها و قضات‌ دادگاههای‌ انقلاب‌ سراسر کشور دامت‌ توفیقاتهم‌

 پس‌ از سلام‌ از آنجا که‌ انقلاب‌ ایران‌ براساس‌ اصول‌ و قوانین‌ حیاتبخش‌ اسلام‌ استوار است‌، لذا هیچیک‌ از مؤسسات‌ و ارگانهای‌ انقلاب‌ نمی‌توانند بدون‌ رعایت‌ ضوابط‌ دقیق‌ اسلامی‌ نقشی‌ ایفا نمایند، بویژه‌ دادسراهای‌ انقلاب‌ که‌ مسؤول‌ شناسایی‌ و دستگیری‌ و محاکمه‌ عناصر ضد انقلاب‌ می‌باشند. اینجانبان‌ که‌ از طرف‌ رهبر انقلاب‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ امام‌ خمینی‌ مسؤول‌ نصب‌ قضات‌ شرع‌ شده‌ایم‌، از عموم‌ دادستانها و قضات‌ شرع‌ تقاضا می‌کنیم‌ نکات‌ زیر را نصب‌ العین‌ خود قرار دهند.

 ۱ـ احراز جرم‌ باید بوسیله‌ طرق‌ شرعی‌ و موازین‌ اسلامی‌ انجام‌ شود و به‌ شایعه‌ها و یا شهادت‌ افراد فاسد یا مغرض‌ و یا مشکوک‌ ترتیب‌ اثر داده‌ نشود.

 ۲ـ ملاک‌ و معیار قضاوت‌ باید حق‌ و عدالت‌ و قوانین‌ و دستورات‌ اسلامی‌ باشد و قضات‌ و دادستانها کمال‌ احتیاط‌ را رعایت‌ کنند و تحت‌ تأثیر احساسات‌ و تبلیغات‌ و جنجالها و انگیزه‌های‌ غیرالهی‌ و روحیه‌ انتقامجویی‌ و احیاناً جوهای‌ ساختگی‌ و اوضاع‌ و احوال‌ محلی‌ قرار نگیرند و به‌ نفع‌ و ضررهای‌ شخصی‌ ترتیب‌ اثر ندهند و حتی‌المقدور در قضاوت‌ نسبت‌ به‌ امور مهم‌ با علماء متحد و متعهد و مسؤول‌ محل‌ نیز مشورت‌ کنند.

 ۳ـ با متهمین‌ و محکومین‌ باید با ادب‌ و اخلاق‌ انسانی‌ رفتار شود و بدون‌ جهت‌ با حیثیت‌ و عرض‌ بندگان‌ خدا بازی‌ نشود و از هر نحو اهانت‌ و تحقیر و شکنجه‌ پرهیز گردد.

 ۴ـ پس‌ از ثبوت‌ جرم‌ در مقام‌ اجراء، صراحت‌ و قاطعیت‌ بکار برده‌ شود و از هر نحو اغماض‌ و محافظه‌کاری‌ و واسطه‌ بازی‌ و سفارش‌ و شفاعت‌ جداً باید پرهیز شود که‌ در حدیث‌ است‌ خداوند قهار به‌ پیغمبر اکرم‌(ص‌) خطاب‌ کرده‌ و فرمود (یا محمد من‌ عطل‌ حد من‌ حدودی‌ فقد عاندی‌ و طلبه‌ به‌ ذالک‌ مضادتی‌).

 هر کس‌ حدی‌ از حدود مرا تعطیل‌ کند با من‌ عناد و ضدیت‌ کرده‌ است‌ اجرا کنندگان‌ حدود حق‌ ندارند از مقدار تعیین‌ شده‌ تجاوز کنند که‌ در صورت‌ تجاوز به‌ مقدار زائد از آنان‌ قصاص‌ می‌شود.

 ۵ـ اگر مجرم‌ از روی‌ جهل‌ یا شبهه‌ کاری‌ را انجام‌ داده‌ یا نحوه‌ عمل‌ مشکوک‌ باشد حد شرعی‌ اجراء نمی‌شود چنانچه‌ در حدیث‌ است‌ (الحدود تدر بلشوه‌ات‌) باید توجه‌ شود اگر گناهکاری‌ فرضاً از روی‌ شبهه‌ رها گردد، بهتر است‌ از اینکه‌ بیگناهی‌ مواخذه‌ شود.

 ۶ـ خط‌ مشی‌ قضائی‌ باید بگونه‌ای‌ تنظیم‌ گردد که‌ مسؤولیت‌ها مشخص‌ شود، قضات‌ باید فقط‌ باید در مسائل‌ مربوط‌ به‌ انقلاب‌ دخالت‌ و اظهار نظر کنند و از دخالت‌ در امور جزئی‌ و عادی‌ که‌ از محدوده‌ کار آنها بیرون‌ است‌ بپرهیزند و قوای‌ انتظامی‌ و پلیس‌ و سپاه‌ پاسداران‌ نباید در کار دادستانی‌ و قضات‌ دخالت‌ کنند و بدون‌ دستور دادستانی‌ و حکم‌ حاکم‌ شرع‌ حق‌ بازداشت‌ و یا تعزیر و یا مصادره‌ و توقیف‌ اموال‌ را ندارند هر چه‌ افراد انقلابی‌ باشند زیرا انقلابی‌ بودن‌ ارگانها مجوز هرج‌ و مرج‌ و بی‌ انضباطی‌ و بی‌ نظمی‌ نمی‌شود.

 پاسداران‌ و پلیس‌ باید فقط‌ مجری‌ دستورات‌ دادستانها و قضات‌ شرع‌ باشند و در اجرای‌ هیچ‌ تخلف‌ و یا کم‌ و زیاد نکنند.

 ۷ـ سعی‌ شود دادسرای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ با دیگر بنیادهای‌ انقلابی‌ و دولتی‌ هماهنگ‌ باشد، این‌ هماهنگی‌ با تشکیل‌ جلسات‌ مشورتی‌ منظم‌ با مسؤولین‌ ارگانهای‌ مختلف‌ دولتی‌ عملی‌ خواهد شد.

 ۸ـ در کار قضائی‌ یک‌ سازمان‌ دهی‌ منظم‌ و منسجم‌، لازم‌ است‌ کوشش‌ شود در این‌ سیستم‌ از عناصر متدین‌ و مبارز و دور از ساده‌اندیشی‌ و یا افکار انحرافی‌ و التقاطی‌ که‌ ضمناً پایگاه‌ مردمی‌ نیز داشته‌ باشند استفاده‌ شود.

 ۹ـ مصادره‌ اموال‌ باید براساس‌ موازین‌ اسلامی‌ باشد ممکن‌ است‌ کسی‌ مجرم‌ باشد ولی‌ همه‌ اموال‌ و یا بعضی‌ اموال‌ او از راه‌ مشروع‌ بدست‌ آمده‌ باشد و در این‌ صورت‌ مصادره‌ جایزه‌ نیست‌، زیرا اموال‌ مسلمانان‌ محترم‌، است‌، فقط‌ مصادره‌ اموالی‌ جائز است‌ که‌ از راه‌ غیر مشروع‌ بدست‌ آمده‌ باشد و در صورت‌ مصادره‌، مال‌ مصادره‌ شده‌ را بایستی‌ به‌ افراد متدین‌ امین‌ تحویل‌ داد که‌ بر طبق‌ موازین‌ اسلامی‌ نسبت‌ به‌ آنها عمل‌ کنند نه‌ اینکه‌ اموال‌ مصادره‌ شود و بحال‌ خود رها گردد.

 ۱۰ـ هر چند وقت‌ یکبار خلاصه‌ پرونده‌ها و کارها به‌ دفتر اعزام‌ قضات‌ در قم‌ گزارش‌ شود و در مسائل‌ مهمه‌ اگر شبهه‌ای‌ در کار باشد با دفتر اعزام‌ قضات‌ تماس‌ گرفته‌ شود.

 ۱۱ـ لازم‌ است‌ دادسراها و قضات‌ شرع‌ رابطه‌ خود را با ملت‌ قطع‌ نکنند و بمراجعات‌ و مشکلات‌ مردم‌ توجه‌ کنند و حتی‌المقدور گزارش‌ کارهای‌ انجام‌ شده‌ را در اختیار مردم‌ ستمدیده‌ و محروم‌ قرار دهند.

 

 والسلام‌ علیکم‌ و علی‌ جمیع‌ اخواننا المسلمین‌ و رحمه‌ الله‌ و برکاته‌
حسینعلی‌ منتظری‌ ـ علی‌ مشکینی‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *