آیت الله العظمی سبحانی: لزوم تشکیل اتاق فکر در حوزه برای پاسخگویی به اندیشه های الحادی

آیت الله العظمی سبحانی: لزوم تشکیل اتاق فکر در حوزه برای پاسخگویی به اندیشه های الحادی

آیت الله العظمی سبحانی در ارتباط زنده تصویری با دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد: حوزه علمیه باید برای مسائل نوپدید و نوظهور گروهی را تشکیل دهد.

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله العظمی سبحانی در ارتباط زنده تصویری با دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد، ضمن ابلاغ سلام و تشکر بابت برگزاری چنین اجلاسیه ای، به آیاتی از قرآن کریم درباره وظایف روحانیت و حوزه های علمیه اشاره کرد.

این مرجع تقلید پاسداشت ارزش های اسلامی و خدمت به مردم را دو وظیفه مهم روحانیت ذکر و تصریح کردند: در سال ۵۷ خدای متعال منت نهاد و آرزوی مؤمنین در ۲۲ بهمن محقق شد و اکنون بیش از چهل سال از عمر انقلاب می گذرد باید نگاه کنیم ببینیم خدمت ما به ارزش های اسلامی و مردم چگونه بوده است.

ایشان با تاکید بر این که هر پدیده ای علت محدثه و مبقیه می خواهد، از روحانیت و حوزه های علمیه به عنوان علت محدثه و مبقیه انقلاب یاد کرده و فرمودند: در درجه اول برای تداوم مسیر انقلاب باید در فکر ایمان واخلاق جامعه باشیم.

معظم له تصریح کردند: گاهی اوقات افکار الحادی تولید و از طرق مختلف در اختیار جامعه ما قرار می گیرد، اگر در فکر رفع وتحلیل اینها نباشیم ایمان و عقیده جامعه و مردم صدمه می بیند، لذا حوزه های علمیه و علمای اعلام باید اتاق فکرهای خاصی در این زمینه داشته باشند و بدانند گاهی اوقات این افکار الحادی در قالب تفسیر قرآن وارد می شود.

ایشان رضایت مندی مردم را وظیفه دیگر علما و حوزه های علمیه دانسته و تاکید کردند: مسؤولان باید فاصله خود را با مردم کمتر کنند، در دسترس باشند، تلاش کنند تا رضایت آنها را کسب کنند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ما فقه اسلام داریم نه معاصر، اظهار داشتند: باید تعبیر دقیق بکار ببریم و بگویم فقه مسائل معاصر، یک سلسله مسائل نو ایجاد می شود که به صورت فردی از سوی بزرگان پاسخ داده می شود که البته در جای خود قابل تقدیر است، باید اینها جمع شود و به صورت فکر جمعی پاسخ داده شود، حوزه علمیه باید برای مسائل نوپدید و نوظهور گروهی را تشکیل دهد. البته از خارج نیز چشم امید و نیاز به سمت ماست و باید برای رفع نیازهای آنها نیز برنامه ریزی داشته باشیم.

معظم له در بخش دیگری از فرمایشات خود با تاکید بر این که ما نباید محصل مادام العمر در حوزه داشته باشیم، به آیه شریفه نفر اشاره کرده و فرمودند: باید به محتوای آیه شریفه نفر عمل کنیم، معنا ندارد که مادم العمر افرادی مشغول تحصیل باشند، باید افرادی که شایستگی دارند مقدمات هجرت شان فراهم شود این مساله به تقویت پایه های ایمانی جامعه و انقلاب کمک می کند.

این مرجع تقلید با اشاره به این که ما به لحاظ خطبا در فقر بسر می بریم، اظهار داشتند: باید حوزه علمیه این مساله را جدی بگیرد، فقه اسلامی کمال ماست، اما در کنار فقه تبلیغ هم لازم است، باید نسبت به خطابه و منبر رشته خاصی تاسیس شود.

معظم له در بخش پایانی فرمایشات خود به مضیقه مالی و معیشتی طلاب و روحانیون اشاره کرد و با تاکید بر این که باید برای بهبود معیشت عزیزان فکری بشود، خاطرنشان کرد: البته این مساله باید با رعایت حفظ استقلال حوزه های علمیه ما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *