بیانات حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی در ششمین اجلاس سراسری

رئیس قوه قضائیه: نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت حوزه‌های علمیه قوام یافته است

آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه در ششمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت فرماندهی حوزه‌های علمیه در حال ادامه حیات پر برکت خود می‌باشد.

رئیس قوه قضائیه در این نشست که روز پنجشنبه در مدرسه عالی امام خمینی برگزار شد گفت: حوزه‌های علمیه در تاریخ تشیع مرکز فرماندهی فرهنگی، فکری و سیاسی جامعه بوده است و نقش هدایت جامعه را ایفا می‌کرده است.

در برپایی حکومت اسلامی زمینه‌های متنوعی پیش می‌آید که نیازمند ایفای نقش حوزه‌هاست و بدون ورود حوزه و روحانیت آن امور به انجام می‌رساند.

وی افزود: هر کدام از دستاوردهای عظیم نظام اسلامی و موفقیت‌های آن افتخاری است که به ذهن‌ ما خطور نمی‌کرد و به برکت فرماندهی فرهنگی و فکری حوزه‌های علمیه به جایگاه کنونی رسیده است.

آیت الله هاشمی شاهرودی با بیان ضرورت‌های پیش روی حوزه علمیه گفت: تولید فکر و اندیشه در همه زمینه‌ها بویژه مورد نیاز جهان اسلام، روابط بین ملت‌ها، نظریه پردازی برای نظام‌های اقتصادی، اداری در سطح کلان از جمله وظایف حوزه‌های علمیه می‌باشد.

وی افزود: تریت علما و مجتهدین در زمینه‌های مختلف بویژه مورد نیاز جهان اسلام، روابط بین ملت‌ها، نظریه پردازی برای نظام‌های اقتصادی، اداری، در سطح کلان، از جمله وظایف حوزه‌های علمیه می‌باشد.

وی افزود: تربیت علما و مجتهدین در زمینه‌های مختلف بویژه در وضعیت جهان امروز که بتوانند نقش هدایت مردم را متکفل بشوند از دیگر وظایف حوزه‌های علمیه است.

آیت الله هاشمی شاهرودی بر مهم بودن روابط و روحانیت تاکید کرد و گفت: ‌ارتباط خاصی مردم با روحانیت و مراجع تقلید جایگاه خاصی به حوزه‌های علمیه بخشیده است. این روابط باید تشکیلاتی باشد و با آسیب شناسی آن ایرادات احتمالی از بین برود.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز حوزه قضائی ایران نظامی است که مورد ستایش حقوق دانان ارشد کشورهای اسلامی قرار گرفته است و توانسته‌ایم در اجلاسیه‌های مختلف نظام قضایی ایران را به سایر کشورهای اسلامی بشناسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *