بیانیه به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم الحرام و ایام سوگواری ابا عبد الله الحسین (ع)

بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم الحرام و ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (علیه السلام)

مورخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۵

بسم الله الرحمن الرحیم

 جلسات مهمّ عاشورایی و عزاداری‌های حسینی در دهه‌ی محرّم و همچنین سایر جلسات دینی پُرشور و شعوری که در فرهنگ مذهبی و سبک زندگی اسلامی ما وجود دارد، از نقاط مثبت، روح‌بخش و معنویت آفرین کشور ما است. محرم و عاشورا کلاس درسی است که عبرت‌آموزی و درس پذیری از آن، ما را از ظلمت طاغوت رهایی بخشیده و در مقام عزت و هیبت قرار داده است و این حقیقت که ما هرچه داریم از نهضت عاشورا است از درخشان ترین حقایق تاریخی است.

ما هرچه داریم از اسلامی داریم که خون شهدای کربلا و ذبح عظیم عاشورا، آن را آبیاری کرده است. انقلاب اسلامی ثمره‌ی شجره‌ی طیبه‌ی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و عظمت شهید کربلاست. با شناخت این حقایق وظیفه مهم و راهبردی ما در معرفی امام حسین علیه‌السلام در این دنیای مجروح از ضربه‌های ظالمان و مفسدان دنائت پیشه و لئیم استکبار، بسیار با اهمیت و ارزشمند است. امروز جهان محتاج پیام عاشوراست و معرفت و شناخت حریت و آزادگی حسینی دل‌های مردم دنیا را به تپش خواهد انداخت.

معرفی امام حسین (علیه‌السلام) و پاسداری از معرفت حسینی در مجالس عزاداری و هئیات و تکایا، هجمه سنگین جبهه کفر و استکبار علیه معارف اسلامی را خنثی می‌کند و منطق دفاع از حق و مبارزه با باطل را به جهان تشنه‌ی حقیقت ارائه می‌کند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در آستانه ماه محرم و ایام سوگواری برای حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) در این شرایط خاص کرونایی ضمن تأکید بر ضرورت برگزاری مجالس حسینی و عزاداری برای اباعبدالله الحسین (ع) ذکر نکاتی را لازم و ضروری می‌داند:

۱-حرکت معرفت افزا و ذلت ستیز حسینی پیام نجاتی برای دنیا و چراغ راهی برای مبارزه با حاکمیت کفر و استکبار و فساد است. باید عظمت حادثه‌ی کربلا، عظمت حسین‌ابن‌علی (سلام‌الله‌علیه) و پیام عاشورا همچون گذشته گرامی و زنده نگه‌داشته شود.

۲_ رسانه ملی و سایر ظرفیت‌های حقیقی و مجازی برای تبلیغ و ترویج معارف اسلامی و مرثیه‌خوانی برای شهید کربلا باید فعال شوند و بر شور حسینی بیفزایند. مبلغین محترم و خطبای سخنور از ظرفیت‌های گسترده فضای مجازی در کنار منبرها و مجالس غفلت نکنند و تمام توان خود را در بیان معارف به‌کارگیرند.

۳- طبق بیان صریح و روشنگر رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد ملّی کرونا برای عزاداری، فصل الخطاب و لازم الاجراست و همه هیئات و صاحبان مجالس باید عزاداری‌ها را طبق معیار و نظر کارشناسان بهداشت اجرایی کنند.

۴- مسئولان هیئات، خطبا، مداحان و صاحبان منابر لازم است در تشریح وضعیت فعلی و تعمیق نظر مسئولان وزارت بهداشت برای سوگواران حسینی کوشش کنند و زمینه‌های برگزاری ایمن و سالم مجالس را فراهم کنند.

۵- رعایت بهداشت فردی و جمعی و پرهیز از اقدامات خطرآفرین در ایجاد محیط‌های تجمعی و فشرده که می‌تواند زمینه‌های انتقال ویروس و شیوع بیماری را فراهم کند باید موردتوجه قرار گیرد.

۶- به مدد الهی ما می‌توانیم الگوی مناسبی از برگزاری مراسم‌های ماه محرم و صفر در دنیا ارائه کنیم و با توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی، مدافعان سلامت و جهاد گران مبارزه با کرونا را یاری کنیم.

امیدواریم خدای متعال توفیق کسب معارف حسینی و برگزاری مجالس پرشور مذهبی را برای کشور و ملّت ما مستمر و مستدام بدارد و امام بزرگوار، شهدای عزیز و مردم مؤمن و انقلابی ما را مشمول لطف و رحمت خودش قرار دهد.

والسلام علیکم و رحمه و برکاته

محمد یزدی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *