خبرروز ۱۳۹۷/۰۷/۲۲

  • آیت الله العظمی وحید خراسانی: تمامی هیئات مذهبی در روز هفتم صفر، با حرکت دسته‌جات عزاداری، موجب تسلّی حضرت فاطمه زهرا علیها السلام شوند
  • حضرت آیت الله جوادی آملی: مهم ترین عامل پیوند حوزه و دانشگاه علم دینی است
  • آیت الله نمازی: فعالیت موکب های اربعین متمرکز برمسائل فرهنگی باشد
  • آیت الله حسینی بوشهری: دشمن به دنبال حذف فرهنگ عاشورا و مهدویت برای غلبه بر شیعیان است
  • آیت الله اعرافی: مواظب دست‌اندازی جریان‌های انحرافی به زائران اربعین باشیم
  • رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد: ۱۲ بسته دولت برای خنثی سازی تحریم‌های آمریکا

 

** جام جم ۹۷/۷/۲۲
*  پرونده سلطان سکه و باقری درمنی به دیوان عالی رفت
غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران در مورد پرونده دو متهم فساد اقتصادی که به اعدام محکوم شده‌اند،‌ گفت: به رأی باقری درمنی و مظلومین اعتراض شده و پرونده به دیوان عالی ارجاع شده است و باید در دیوان عالی کشور تعیین شعبه شود.
اسماعیلی در خصوص رسیدگی به تجدیدنظر پرونده مشایی و جوانفکر گفت: مرجع تجدید نظر پرونده مشایی دادگاه تجدید نظر است و اعتراض وی به دادگاه تجدیدنظر می‌رود.
** همشهری ۹۷/۷/۲۲
*  دستگیری یک تیم تجزیه‌طلب
وزارت اطلاعات از دستگیری یک تیم تروریستی تجزیه‌طلب در کرمانشاه خبر داد. براساس اعلام وزارت اطلاعات، از این تیم تروریستی چند قبضه سلاح، نارنجک، تجهیزات جنگی و اسناد درون گروهی به دست آمده است. این اسناد مبین حمایت کشورهای مرتجع عربی از اقدامات تروریستی در داخل کشور و برنامه عملیاتی این تیم برای چندین اقدام تروریستی در استان کرمانشاه است.
** کیهان ۹۷/۷/۲۲
*  ترامپ در حال نابودی آمریکا، پوتین در حال نابودی اروپا
جوبایدن معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا بدون اشاره به ساختاری بودن بحران‌های سیاسی و اجتماعی در این کشور، «دونالد ترامپ» را مسئول شرایط کنونی آمریکا معرفی کرد و گفت: او در حال نابودی ارزش‌های آمریکایی است و پوتین نیز در حال نابودی ناتو و اتحادیه اروپا است.
*  ارتش اسرائیل بیست و نهمین تظاهرات بازگشت را هم به خاک و خون کشید
در بیست و نهمین راهپیمایی بازگشت تحت عنوان «انتفاضه قدس» صهیونیست‌ها آسوده خیال، تظاهرکنندگان را با انواع سلاح‌ها به رگبار بستند، ۷ فلسطینی را شهید و ۲۵۲ نفر را در عرض چند ساعت زخمی کردند. رئیس ‌دفتر سیاسی حماس نیز جزء زخمی شده‌ها اعلام شده است. ۴۵ نفر از مجروحین، آن طور که اداره بهداشت فلسطین می‌گوید، کودک هستند.
** شرق ۹۷/۷/۲۲
*  تصویب طرح تحریم‌ علیه حزب‌الله
مجلس سنای آمریکا دو طرح تحریم‌ علیه حزب‌الله لبنان را به اتفاق آرا تصویب کرد. قانون اصلاحات پیشگیری از تامین مالی بین‌المللی حزب الله ۲۰۱۷ که از حمایت دو جمهوریخواه و دموکرات برخوردار بود، پس از تصویب سنا برای امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید ارسال شد.
*  دیدار قائم مقام وزیر امور خارجه ایران با رئیس دولت اجرایی افغانستان
قائم مقام وزیر خارجه ایران با تاکید بر ایستادگی ایران در مقابل تحریم‌های جدید دولت ترامپ از شکل‌گیری تدریجی اراده جهانی برای بی نتیجه کردن تحریم‌ها خبر داد. مرتضی سرمدی در حاشیه هفدهمین اجلاس شورای روسای دولت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان با عبدالله عبدالله رئیس اجرائی دولت افغانستان دیدار کرد. طرفین در این دیدار آخرین وضعیت روابط دو جانبه را بررسی و بر ضرورت تقویت آن تاکید کردند.
** ایران ۹۷/۷/۲۲
*  خروج امریکا از پیمان مودت دست کم یک سال زمان نیاز دارد
جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری اعلام خروج امریکا از پیمان مودت، پس از اعلام رأی اولیه دادگاه لاهه را سخنی ناپخته توصیف کرد و گفت: خروج از پیمان مودت در شرایط عادی نیاز به یک سال زمان دارد،‌ بنابراین از لحاظ حقوقی یک سال پس از صدور اعلامیه خروج امریکا از این پیمان، خروج مؤثر واقع می‌شود.
*  عربستان یک پادشاهی ترور است که حتی روزنامه‌نگاران هم از آنها در امان نیستند
بعد از جدال دیپلماتیک ایران و امریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، نشست کمیته امنیت و خلع سلاح مجمع عمومی این سازمان هم صحنه جدال دیگری بین نمایندگان ایران از یک سو و نمایندگان عربستان و امریکا شد. محمدحسین غنی‌ای نماینده ایران گفت: امروز بار دیگر نماینده عربستان سعودی ادعاهای بی‌اساسی را علیه کشور من مطرح و ایران را به ارسال موشک‌های بالستیک به یمن متهم کرد.
وی ادامه داد: کاملاً روشن است که این ادعاهای ساختگی برای پنهان کردن جنایات جنگی سیستماتیک گسترده در یمن است.
غنی‌ای در پاسخ به دیپلمات سعودی هم گفت: پادشاهی عربستان یک پادشاهی ترور است که حتی روزنامه‌نگاران هم از اقدامات تروریستی آنها در امان نیستند.
** جمهوری اسلامی ۹۷/۷/۲۲
*  احضار ۶ نفر در پرونده سکه ثامن، دستگیری ۴۵ نفر به اتهام دلالی ارز، صدور ۶۱ کیفرخواست مهم
دادستان تهران گفت: رییس کل بانک مرکزی از وزیر کشور و دادستانی درخواستی در رابطه با برخورد با عده‌ای که خارج از شبکه صرافی‌ها علاوه بر ایجاد مزاحمت برای معابر، ارز را فراتر از قیمت بانک مرکزی می‌فروشند، داشت که با هماهنگی بانک مرکزی دادستانی و پلیس روز پنجشنبه هفته گذشته ۴۵ نفر دستگیر شدند که بعدا پالایش صورت گرفت که در این میان ۱۳ نفر بازداشت شدند.
عباس جعفری دولت آبادی به بیان اقدامات دادسرای تهران در زمینه دادگاه‌های اخیر اقتصادی پرداخت و خاطرنشان کرد: امروز سومین ماهی است که شعب ویژه تشکیل شده و تاکنون ۶۱ کیفرخواست بزرگ و مهم ظرف سه ماه صادر شده و حدود ۱۵۰ نفر در این کیفرخواست‌ها تعقیب شدند.
وی در مورد آخرین وضعیت پرونده سکه ثامن و تعداد دستگیر شدگان نیز گفت:‌ در این پرونده دو نفر بازداشت شدند و ۶ نفر به عنوان مطلع احضار شدند.
*  کماکان به توافق هسته‌ای پایبندیم
رئیس کمیسیون ثبات مالی اتحادیه اروپا تاکید کرد که اتحادیه اروپا همچنان به توافق هسته‌ای پایبند است و آژانس نیز بارها پایبندی ایران را تائید کرده است.
والدیس دومبروفسکیس رئیس کمیسیون ثبات مالی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با بلومبرگ با اشاره به خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت که این توافق یکی از موضوعات مورد بحث در دیدار وی با وزیر خزانه‌داری آمریکا بوده است.
دومبروفسکیس افزود: اتحادیه اروپا همچنان به این توافق پایبند است. از این‌رو، درخصوص اعمال تحریم‌هایی که به توافق هسته‌ای با ایران مربوط است، اختلاف نظر وجود دارد.
** وطن امروز ۹۷/۷/۲۲
*  نظامیان در شرایط سخت پناهگاه مردم هستند
سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح در چهارمین همایش بین‌المللی طب نظامی «آسیا پاسیفیک» اظهار داشت: امروز بیش از هر زمانی آثار سلامت برای جوامع بشری روشن شده است. همه فرماندهان نظامی ارزش سلامت کارکنان را خوب می‌دانند و ما در دفاع‌مقدس بخوبی ارزش طب رزم را درک کردیم و با ۵۰ بیمارستان نظامی، پزشکان ما در حملات شیمیایی جان ۵۵۴ هزار سرباز را نجات دادند. وی افزود: امروز با توجه به پیشرفت علم و فناوری نیازمند طب رزمی پویا و پیشرفته هستیم. این طب رزم و نظامیان هستند که در شرایط سخت و بلایای طبیعی پناهگاه مردم هستند و سامانه طب نظامی، باید بتواند شرایط سخت و بحرانی را مدیریت کند.
*  مقاومت پروژه خاورمیانه جدید را ناکام گذاشت
شیخ اکرم الکعبی پیروزی‌های متوالی محور مقاومت را عامل ناکامی پروژه «خاورمیانه جدید» به منظور تغییر شرایط منطقه به نفع استکبار دانست. دبیرکل جنبش نجباء عراق گفت: «مقاومت به نیرویی تبدیل شده که قدرت‌های مستکبر جهانی را دچار وحشت کرده است و ما تا وقتی شرارت‌ها ادامه یابد، عقب‌نشینی نخواهیم کرد».
** جوان ۹۷/۷/۲۲
*  مسئولان به رفع موانع اقتصادی همت کنند
آیت الله موحدی کرمانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که در غیاب آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی ریاست جلسه دیروز این مجمع را بر عهده داشت،‌ به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر سران قوا و ضرورت استفاده از نظرات و دیدگاه‌های کارشناسان و منتقدان اشاره و خاطرنشان کرد: این رهنمود مقام معظم رهبری از یک سو متوجه مسئولان اجرایی، تقنینی، قضایی و از سوی دیگر کارشناسان و صاحب‌نظران در عرصه‌های مختلف را مخاطب قرار می‌دهد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بنابراین می‌بایست هم مسئولان و هم نخبگان با شناسایی دقیق معضلات جامعه و توجه به راهکاری معقول، نسبت به رفع موانع و مشکلات کشور به‌‌ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت عمومی همت کنند.
*  فلسفه وجودی سپاه پایداری انقلاب است
حجت‌الاسلام عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی‌فقیه در سپاه در حاشیه معارفه نماینده ولی‌فقیه در سپاه استان سمنان، با اشاره به فلسفه وجود سپاه و همچنین اساس بنیان‌گذاری این نهاد انقلابی در کشور، تأکید کرد: فلسفه وجودی سپاه این است که انقلاب پایدار بماند و در این راه خود را نیز فدا می‌کند حتی اگر فشارها، سختی‌ها و مصیبت‌ها را نیز در راهش ببیند لذا این نهاد انقلابی جایگاهی برای مردان متدین، متعهد، خداجو، انقلابی و فداکار است که اقتدارشان حتی دشمنان را نیز به اعتراف واداشته است.
** آفتاب یزد ۹۷/۷/۲۲
*  باید شیرهای نفت را به روی استکبار ببندیم
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آسان‌ترین مشکل پیش روی انقلاب اقتصاد است و اگر با منطق شهدا وارد این عرصه شویم همه مسائل به زودی حل خواهد شد. سردار محمدرضا نقدی همچنین بیان کرد: به جای التماس برای فروش نفت باید دانشجویان به دفاع از تولید ملی برخاسته و شیرهای نفت را به روی استکبار ببندند.
*  آمریکا تلاش می‌کند یک «شبه ‌دولت» در شرق فرات ایجاد کند
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که ایالات متحده از طریق هم‌پیمانان محلی‌اش در سوریه تلاش می‌کند در شرق فرات یک رژیم خودمختار ایجاد کند.
لاوروف گفت: «موافق نیستم که ادلب آخرین منطقه مشکل‌زا در سوریه است. سرزمین‌های وسیعی در شرق فرات وجود دارد که اتفاق‌های غیرقابل قبولی در آنجا رخ می‌دهد. ایالات متحده تلاش می‌کند از طریق هم‌پیمانان سوری‌اش، به‌ویژه کردها، در این اراضی یک شبه‌دولت ایجاد کند».
** رسالت ۹۷/۷/۲۲
*  نامه آیت‌الله‌العظمی مکارم‌ شیرازی به دستگاه قضا درباره مهریه
استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: در جلسه‌ای با حضور دادستان کل کشور چهار مسئله مهم درباره مهریه در محیط عالمانه و دور از عصبانیت حل و فصل شود. آیت‌الله‌العظمی مکارم‌شیرازی در درس خارج فقه خود با قرائت نامه خود به آیت‌الله آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضائیه، گفت: اینجانب برای قوه قضائیه و شخص جنابعالی قائل به احترام بوده و هستم و تضعیف این قوه را کار خلافی می‌شمارم. این استاد سطوح عالی حوزه در این نامه تصریح کرده است: هدف این جانب روشن ساختن قوانین مترقی اسلام و کمک به جمعی از گرفتاران مهریه است؛ لطفا دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال همراه بیاورند.
*  برخورد با مفاسد در فضای مجازی در چارچوب قانون ادامه می یابد
دادستان کل کشورگفت: برخورد با مفاسد درفضای مجازی درچارچوب قانون ومقررات ادامه پیدا خواهد کرد. حجت الاسلام محمدجعفرمنتظری درمراسم معارفه معاونت امورفضای مجازی ومعاونت نظارت بردادسراهای کل کشور، اظهارکرد: بعد ازتصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری، وظایف ومسئولیت‌های دادستانی کل و دادستان‌ها گسترش پیدا کرده واقتضای زمان وشرایط اقدامات را دوچندان کرده است.
** مردم سالاری ۹۷/۷/۲۲
*  گسترش همکاری اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان
در دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پیشاور با حکمران ایالت خیبر پختونخواه بر گسترش روابط دو کشور در همه زمینه بویژه اقتصادی و تجاری تاکید شد. «محمدباقر بیگی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پیشاور در دیدار با «شاه فرمان خان» حکمران ایالت خیبرپختونخواه، در خصوص زمینه‌های گسترش مناسبات اقتصادی میان دو کشور به ویژه با توجه به ظرفیت‌های این ایالت، گفت و گو و تبادل نظر کردند.
*  دستور توقف انتقال سوخت به غزه
لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از تصمیم خود مبنی بر توقف سوخت‌رسانی به نوار غزه به بهانه تلاش فلسطینیان برای کار گذاشتن بمب کنار جاده‌ای در مرزهای نوار غزه و تداوم تظاهرات‌شان خبر داد.
** آرمان ۹۷/۷/۲۲
*  تکذیب خبر وخامت حال آیت الله هاشمی شاهرودی
خبرگزاری تسنیم از دفتر آیت‌ا… هاشمی شاهرودی کسب اطلاع کرد که اخبار منتشر شده در شبکه‌های مجازی مبنی بر بستری شدن رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیمارستان را تکذیب کرد. به گفته این عضو دفتر آیت‌ا… هاشمی شاهرودی حال عمومی آیت‌ا… هاشمی خوب است و مراحل درمانی‌ وی در حال طی شدن است. دیروز در شبکه‌های اجتماعی، خبری مبنی بر وخامت حال آیت‌ا… هاشمی‌شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و بستری شدن وی در یکی از بیمارستان‌های تهران منتشر شده بود.
*  ترکیه اسناد قتل خاشقچی را دارد
شبکه خبری سی‌.ان‌.ان آمریکا به نقل از«یک منبع اطلاعاتی بیگانه» ادعا کرد که ترکیه اسناد صوتی و تصویری «شوکه‌کننده‌ای» از قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی‌ در محل کنسولگری این کشور در استانبول در اختیار دارد. این شبکه در گزارش خود آورده است؛ شواهد و دلایلی توسط یک نهاد امنیتی غربی به منبع خبری ما ارائه شده که نشان می‌دهد در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ضرب و شتم صورت گرفته است. منبع خبری ما همچنین گفته که شواهدی از لحظه کشته‌شدن خاشقچی نیز وجود دارد. نهاد امنیتی مذکور همچنین گفته که در تماس‌های خود با مقامات ترکیه شواهدی «شوکه‌کننده و انزجارآمیز» از این واقعه به دست آورده است.
** آفرینش ۹۷/۷/۲۲
*  ادعاهای بی‌اساس یک دیپلمات سعودی علیه ایران
خالد منزلاوی، معاون نماینده دائم عربستان در سازمان ملل مدعی شد که ایران از درآمد اقتصادی رفع تحریم‌ها برای حمایت از تروریست‌ها بهره برده و فعالیت‌های خود را برای ایجاد بی‌ثباتی در منطقه (خصوصا از طریق گسترش موشک‌های بالستیک و حمایت از گروهک‌هایی همانند حزب الله و انصارالله که به شلیک موشک های ایرانی خود علیه عربستان ادامه می دهند) ادامه دادند زیرا تعداد موشک های شلیک شده به عربستان به ۱۹۹ فروند رسید، همچنین فعالیت های ایران در منطقه امنیت و سلامت کشتیرانی در باب المندب و دریای سرخ را تهدید می کند. این دیپلمات سعودی با طرح ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران و متهم کردن ایران به فعالیت های خصمانه و بی ثبات کننده در منطقه از جامعه بین‌المللی خواست تا موضعی واحد و قاطع علیه ایران اتخاذ کند.
** قدس ۹۷/۷/۲۲
*  ۱۲ بسته دولت برای خنثی سازی تحریم‌های آمریکا
رئیس سازمان برنامه و بودجه برنامه جامع دولت مشتمل بر ۱۲ بسته برای خنثی سازی و تقلیل تحریم‌های آمریکا را تشریح کرد. محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه بررسی کرد که تحریم‌ها به ویژه در حوزه نفت چه تاثیری بر بودجه کشور می‌گذارد، افزود: سناریوهای مختلفی در چند حوزه با ارقام متفاوت کاهش صادرات نفت در نظر گرفته و بودجه براساس هر یک از آن ها نوشته شد و مشخص شد به طور مثال اگر صادرات نفت به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه و یا یک میلیون بشکه تقلیل یابد، باید به چه ترتیب عمل کرد.
*  ایران صادرات ۱۳ محصول جدید پتروشیمی را به اروپا آغاز کرد
هم‌زمان با بازگشت تحریم‌های غیر قانونی آمریکا، ایران با شکستن انحصار شرکت‌های ایتالیایی و آمریکایی، تولید تجاری و صادرات ۱۳ محصول جدید پلیمری به کشورهای آسیایی و اروپایی را آغاز کرد. برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی ایران، با شکستن انحصار برخی از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی از جمله شرکت «ورسالیس» ایتالیا امکان تولید ۱۳ گرید جدید محصولات پلیمری فراهم شده که با تولید این محصولات علاوه بر تامین نیازهای صنایع تکمیلی داخلی و امکان کسب ارزش افزوده بیشتر زمینه توسعه بازارهای صادراتی هم فراهم شده است.
** خراسان ۹۷/۷/۲۲
*  توان توسعه صنعت هسته‌ای تا چند برابر قبل از برجام وجود دارد
دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تجهیزات هسته‌ای کشور بسیار پیشرفته تر از گذشته است، گفت: جمهوری اسلامی هر لحظه که اراده کند، توان توسعه صنعت صلح آمیز هسته‌ای تا چند برابر ظرفیت قبل از برجام را دارد.
علی اصغر زارعان در آیین گشایش چهل و سومین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای هسته‌ای کشور در دانشگاه ارومیه، افزود: این مژده را به مردم ایران می‌دهیم که پس از اسکن ۸۵ درصد از کشور و شناسایی معادن موجود، میزان اورانیوم مورد نیاز نیروگاه ها را خودمان تامین می‌کنیم.
*  پرونده ایران در دستور کار نشست گروه ویژه اقدام مالی
تارنمای گروه ویژه اقدام مالی FATF خبر داد که اجلاس این گروه از امروز (یکشنبه) و به مدت شش روز در پاریس برگزار می‌شود و مقام‌های بیش از ۲۰۰ کشور به بحث و بررسی موضوع‌های تعیین شده می‌پردازند. بنابر اطلاعیه مندرج در تارنمای FATF بیش از ۸۰۰ مقام مسئول به نمایندگی از ۲۰۴ کشور و سازمان بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول سازمان ملل و بانک جهانی به پاریس می‌روند تا در هفته FATF شرکت کنند. گفته می‌شود پرونده ایران در نشست روز ۲۳ مهرماه این اجلاس بررسی می‌شود.
** اعتماد ۹۷/۷/۲۲
*  اختیارات بانک مرکزی تصویب شد
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، اختیارات بانک مرکزی برای اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شد برای ارائه رفع موانع جذب و تشویق سرمایه‌گذاری، طرح‌های لازم را سریعاً تهیه نماید. شورای عالی جهت‌گیری‌های لازم برای برنامه اصلاح نظام بانکی را به تصویب رساند.
در آغاز این جلسه، رئیس کل بانک مرکزی در مورد مشکلات ساختاری نظام بانکی و طرح بانک مرکزی برای اصلاح آن گزارشی را به جلسه ارایه نمود و سپس مواد لازم در این زمینه به تصویب رسید.
** شهروند ۹۷/۷/۲۲
*  تصمیمات نهایی را همیشه شخص رئیس جمهوری می‌گیرد
سیدمحمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره انتقاد برخی که می‌گویند دفتر رئیس جمهوری در انتخاب وزرا نقش دارد و به نوعی آن را دخالت عنوان می‌کنند، گفت: این حرف حرفی بی مبنایی است. او در ادامه گفت: در دفتر ریاست جمهوری ما مقدمات را فراهم می‌کنیم و تصمیم نهایی را در همه زمینه‌ها شخص رئیس جمهوری می‌گیرد.
** سازندگی ۹۷/۷/۲۲
*  تکذیب تغییرات در شورای نگهبان
روز گذشته خبر استعفای آیت الله جنتی از دبیری شورای نگهبان و جایگزین شدن ابوترابی امام جمعه موقت تهران در این سمت بازتاب زیادی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی داشت.
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان این اخبار را تکذیب کرد. کدخدایی در این زمینه در توئیتر خود نوشت: دبیر شورای نگهبان هر سال از بین اعضا انتخاب می‌شود. انتخاب هیئت رئیسه هم ۲۵ تیرماه برگزار می‌شود. او همچنین تاکید کرد که هیچ بحثی درباره تغییرات در شورای نگهبان به خصوص درباره تغییر دبیر شورا یعنی آیت الله جنتی مطرح نیست و خبرهای اینچنینی غلط است.
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
تمامی هیئات مذهبی در روز هفتم صفر، با حرکت دسته‌جات عزاداری، موجب تسلّی حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام شوند
سایت دفترآیت الله العظمی وحید خراسانی/ آیت الله العظمی وحید خراسانی دردیدار جمعی از اساتید و وعّاظ محترم تهران و قم و رؤسای هیئات مذهبی در مراسم رونمایی از پرچم اهدایی به هیئات مذهبی به مناسبت هفتم ماه صفر، شهادت حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام)تصریح کردند:تمامی انبیاء اولوالعزم و ملائکه مقرب آرزوی زیارت حسین بن علی علیه‌السلام در کربلا را دارند.حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام با این عظمت و مقام، هر شب جمعه، زائر قبر برادرش حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام است.هم‌چنین ایشان توصیه فرمودند تمامی هیئات مذهبی در روز هفتم صفر، با حرکت دسته‌جات عزاداری، موجب تسلّی قلب مادر پهلوشکسته‌ی امام مجتبی علیه‌السلام بشوند.
مهم ترین عامل پیوند حوزه و دانشگاه علم دینی است
رسا/حضرت آیت الله جوادی آملی در تفسیر خود ، با بیان این که مؤمن باید معتقد به اصول و عامل به فروع باشد، گفت: عبادت متوقف بر معرفت به خداوند متعال است. استاد حوزه علمیه قم درادامه خاطرنشان کرد: علم دینی تنها فقه و اصول نیست بلکه علمی که موضوع آن دین خدا و فعل خدا باشد علم دینی است منتهی باید توجه داشت، تنها و مهم ترین عامل پیوند حوزه و دانشگاه علم دینی است، بالاترین علمی که مشکلات را حل می‌کند علم توحید است.
فعالیت موکب های اربعین متمرکز برمسائل فرهنگی باشد
رسا/آیت الله نمازی در دیدار اعضای موکب علی ابن باقر(ع) گفت: فعالیت های خدماتی، لجستیکی، خدمات رسانی، ضیافت، کمک به زائرین و اطعام و بهداشت و درمان اعضای موکب همه مقدمات برای این است که زائران امام حسین(ع) موفق به زیارت اباعبدالله الحسین شوند.عضو جامعه مدرسین تأکید کرد: همه فکر و ذهن و تلاش اعضای موکب باید در جهت معرفی شخصیت امام حسین(ع) و پیام عاشورا و کربلا و فعالیت های فرهنگی متمرکز شود و در این زمینه هر چقدر هم فعالیت شود باز هم جای کار زیاد دارد.
دشمن به دنبال حذف فرهنگ عاشورا و مهدویت برای غلبه بر شیعیان است
رسا/آیت الله حسینی بوشهری در مراسم افتتاحیه سطح چهارم مهدویت مرکز تخصصی موعود حوزه علمیه قم با اشاره به توطئه‌های دشمن علیه امت اسلام به ویژه شیعیان، نسبت به تلاش دشمن برای حذف و تحریف فرهنگ عاشورا و مهدویت برای غلبه بر تشیع هشدار داد.معاون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین ادامه داد: امروز دشمن در اتاق فکرهای خود به این موضوع رسیده است که اگر دو شاخصه “عاشورا” و “مهدویت” را از جامعه شیعی بگیرد می‌تواند بر شیعیان غلبه کند، زیرا می‌دانند پویایی و بالندگی شیعیان در گرو وجود فرهنگ عاشورایی و مهدوی است، بر این اساس ضرورت دارد به دفاع، ترویج و گسترش این فرهنگ‌های ناب بپردازیم تا دشمن نتواند از طریق نفوذ، به این بخش ها آسیب برساند.
مواظب دست اندازی جریان‌های انحرافی به زائران اربعین باشیم
حوزه/آیت الله اعرافی در دیدار با هیئت امنای قرارگاه اربعین قم، فعالیت‌های برآمده از اراده مردمی و بدون اتکا به منابع سازمانی قرارگاه اربعین را بسیار ارزشمند دانست و اظهار داشت: امروز به برکت انقلاب اسلامی پرچم پر افتخار عاشورا به طور بی سابقه ای در جهان بر افراشته است. عضو جامعه مدرسین دربخش دیگری از سخنان خودپیشگیری از آسیب ها و صیانت از اربعین را بسیار مهم دانست و گفت: مبلغین اربعینی باید حقیقت زیارت، عظمت اربعین و ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی اربعین را به درستی تبیین نمایند، نیاز است تا برای این مسیر، انسان‌های ممتاز و ویژه ای انتخاب شوند.
یمن بدترین شرایط انسانی روی زمین را دارد
فارس/ فرهان حق سخنگوی سازمان ملل می‌گوید بیش از ۲۲ میلیون یمنی از کل جمعیت ۲۸ میلیون نفری این کشور، در شرایط بحرانی به سر می‌برند و یمن به محل بروز بدترین فاجعه انسانی زمین تبدیل شده است.سازمان ملل پیش از این و در آخرین روزهای نشستن «بان کی مون» بر مصدر دبیرکلی این نهاد، گزارشی درباره نقش عربستان در کشتار کودکان یمنی منتشر کرد ولی با تهدید علنی عربستان به قطع جریان دلارهای نفتی به سمت سازمان ملل، این گزارش ویرایش و نام عربستان از آن حذف شد.
افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالا‌های اساسی
صدا و سیما/رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متوسط قیمت کالاهای اساسی به رغم اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، در مقایسه با پارسال از ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است که نباید این گونه باشد.پورابراهیمی با اشاره به اینکه در زمینه قیمت کالاها، مشکلات و نگرانی‌هایی وجود دارد، افزود: حوزه نظارتی وزارت صنعت ، معدن و تجارت باید نظارت جدی داشته باشد.
ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مانند برجام
فارس/ «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در همایشی که در جمع هوادارانش در شهر «ریچموند» ایالت کنتاکی برگزار شد ایران را به تلاش برای تصرف منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) متهم و ادعا کرد بعد از روی کار آمدن او، ایران دیگر به این موضوع فکر نمی‌کند. ترامپ اضافه کرد: «دوستان، آنها دیگر به این موضوع فکر نمی‌کنند. دیگر به فکر این نیستند. الان مصیبت‌ها دارند؛ پیش ما می‌آیند و می‌گویند “دوست داریم توافق کنیم.” اشکالی ندارد، خوب است. اما باید توافق واقعی باشد نه معامله‌ای شوخی‌وار مثل آنچه دولت قبل انجام داد.»
ترامپ در ناآرام کردن ایران با تحریم موفق نمی‌شود
فارس/ یک روزنامه آمریکایی در تحلیلی با بیان اینکه راهبرد دولت آمریکا ناآرام‌ کردن ایران از طریق تحریم‌ها است نوشته این کشور در هدفش موفق نخواهد شد. تحلیلگر مسائل بین‌المللی درنیویورک‌تایمز احیای تحریم‌ها علیه ایران را راه‌اندازی شورش‌های خیابانی توصیف کرده، اما با اشاره به دلایلی نوشته که او در این هدف موفق نخواهد شد.«گیاکامو» با طرح این پرسش که آیا دولت ترامپ درباره تبعات احتمالی اقداماتش تأمل کرده یا خیر تأکید کرده اقدامات ترامپ ممکن است با دامن زدن به تنش‌ها در منطقه و تقویت موضع مخالفان آمریکا نتایج معکوس به بار بیاورند.
عربستان در یمن مرتکب جنایت جنگی شده است
ایرنا/ ‘بنیاد صلح جهانی’ که مقر آن در آمریکا است، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ائتلاف عربی علیه یمن به سرکردگی عربستان سعودی، با نابودی مزارع کشاورزی، مرتکب جنایت جنگی شده است.گزارش بنیاد صلح جهانی شامل مجموعه‌ای از داده‌های جمع آوری شده از منابع مختلف از جمله وزارت کشاورزی و آبیاری و وزارت ماهیگیری و منابع دریایی یمن است.در گزارش این بنیاد تاکید شده است، شواهد قوی وجود دارد که بیانگر نیت عربستان برای نابودی مناطق تولید و توزیع مواد غذایی در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها است.
تعهد به برجام، پایه روابط ما با ایران است
ایرنا/ سفیر انگلیس در ایران گفت: امروز تعهد به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به عنوان یک توافق بین المللی پایه و اساس روابط ما با کشور ایران است. راب مک ایر افزود: بر همین اساس می‌کوشیم که ایران بتواند از مزایای برجام به ویژه در حوزه اقتصادی بهره‌مند شود. مک ایر ادامه داد: با وجود اینکه پایبندی به برجام برای انگلستان تبعات و هزینه‌های سیاسی به دنبال داشته است اما ما همچنان این راه را ادامه خواهیم داد چرا که معتقدیم باید به چیزی که امضا کرده ایم متعهد بمانیم و آن را انجام دهیم.
باهمکاری حزب‌الله از لبنان محافظت می‌کنیم
تسنیم/ جبران باسیل وزیر خارجه لبنان با تمجید از سید حسن نصرالله، نقش جنبش مقاومت حزب الله در حفاظت از لبنان در برابر تهدیدهای صهیونیستی و تکفیری را بسیار مهم و اساسی خواند وتاکید کرد باهمکاری حزب‌الله از لبنان محافظت می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *