خبرروز ۱۳۹۷/۰۷/۱۷

  • آیت الله جوادی آملی : مبلغان، معارف دین را عالمانه و محققانه برای جهانیان تبیین کنند
  • آیت الله العظمی مکارم شیرازی: روا نیست زائران اربعین در مرزها دچار مشکل باشند
  • آیت الله اعرافی: عدم توجه ویژه به مهارت‌های کاربردی، ضعف امروز مراکز علمی کشور است
  • حجت‌ الاسلام‌ والمسلمین رجبی تأکید کرد: اهتمام به وحدت ملت ایران و عراق در راهپیمایی اربعین
  • سخنگوی شورای نگهبان: شورای نگهبان درباره CFT در چارچوب قانون اساسی و شرع اعلام نظر می‌کند
  • وزیر نفت: هیچ تولیدکننده‌ای حتی سعودی توان جایگزینی نفت ایران را ندارد

 

** جام جم ۹۷/۷/۱۷
*  جزئیات طرح امنیتی ویژه اربعین حسینی
رسانه‌های عراق جزئیات طرح امنیتی ویژه مراسم اربعین حسینی امسال را اعلام کردند.
فرماندهی عملیات الرافدین از آماده شدن یک طرح امنیتی منسجم و کامل برای تامین امنیت مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی خبر داد. در اجرای این طرح، ۶۴ هزار نیروی امنیتی در استان‌های میسان، ذی‌قار، المثنی و واسط شرکت دارند.
بر اساس این بیانیه، در اجرای این طرح، نیروی هوایی ارتش از طریق پروازهای شناسایی در طول شبانه‌روز و رصد کردن هرگونه تحرکات مشکوک مشارکت دارد.
** همشهری ۹۷/۷/۱۷
*  دارو تحریم نشده است
رئیس اتحادیه وارد کنندگان دارو با تاکید بر اینکه دارو مشمول تحریم نشده، از نامه‌نگاری شرکت‌های وارد کننده دارو با شرکت‌های بزرگ داروسازی خارجی خبر می‌دهد که از تداوم همکاری آنها با ایران حکایت دارد. ریاحی می‌گوید: در جریان این مکاتبات، حتی داورسازی‌های آمریکایی و نمایندگان آنها نیز به طرف اطمینان خاطر داده‌اند که مشکلی برای صادرات دارو به ایران ندارند و اگر شرکت ایرانی بتواند ارز به آمریکا حواله کند، آنها می‌توانند مستقیما از آمریکا دارو را به مقصد ایران ارسال کنند.
** کیهان ۹۷/۷/۱۷
*  ۱۸ فروند بالگرد و پهپاد ساخت وزارت دفاع به ناوگان پلیس افزوده شد
همزمان با هفته ناجا چندین فروند بالگرد، انواع پهپاد، تجهیزات انتظامی شهری و مرزبانی توسط وزارت دفاع به نیروی انتظامی تحویل داده شد.
همزمان با هفته نیروی انتظامی، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع، ۱۲ فروند پهپاد ارتقاء یافته مهاجر و صادق، ۶ فروند بالگردهای ساخته شده و انواعی از تجهیزات انتظامی و ارتباطی پیشرفته شهری و مرزبانی را به فرمانده ناجا تحویل داد.
*  فلسطینی‌ها با تظاهرات هفتگی «بازگشت»،اسرائیل را در غزه به زانو درآوردند
روزنامه عبری‌زبان یدیعوت آحارونوت به نقل از یک منبع بلندپایه صهیونیستی که نمی‌خواست نامش فاش شود عنوان کرده که رژیم صهیونیستی بین رام‌الله و غزه سرگردان است و تلاش می‌کند اوضاع را آرام کند تا مانع از درگیر شدن این رژیم در جنگی دیگر شود.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، این منبع افزود: رژیم صهیونیستی در رابطه با اقدامات و تدابیری که باید در مورد غزه اتخاذ کند، به بن‌بست خورده، زیرا تظاهرات بزرگ بازگشت طی هفته‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت مگر اینکه حماس به اهداف و خواسته‌های خود از این تظاهرات دست یابد.
** شرق ۹۷/۷/۱۷
*  ۱۴ استاندار بازنشسته تغییر می‌کنند
سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت کشور اظهار کرد: با توجه به بررسی‌هایی که تا کنون صورت گرفته است تعداد ۱۴ استاندار، ۱۱ معاون استاندار، ۵ فرماندار، ۱۲ نفر از مدیران ستاد وزارت کشور و ۱۲ نفر از ستاد ۳۱ استانداری کشور بازنشسته هستند که باید سمت خود را ترک کنند.
سخنگوی وزارت کشور گفت: فرصت دو ماهه برای اجرای این قانون و تغییر مدیران بازنشسته پیش بینی شده است که در زمان مقرر انجام خواهد شد.
*  داروهای مورد نیاز کشور در هر شرایطی تامین خواهد شد
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که با موضوع مدیریت تامین دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط تحریم برگزار شد، گفت: تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور همواره از اولویت‌های دولت بوده است و در هر شرایطی دارو‌های مورد نیاز مردم تامین خواهد شد. در این راستا در سال جاری ۳.۵ میلیارد دلار برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی پیش بینی شده تا دغدغه‌ای در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور وجود نداشته باشد.
** ایران ۹۷/۷/۱۷
*  درخواست احمدی‌نژاد برای برگزاری تجمع، وجاهت قانونی ندارد
بهرام سرمست دبیر کمیسیون ماده ۱۰ در مورد تقاضای احمدی نژاد برای برگزاری تجمع گفت: قانون شرایطی برای متقاضیان تجمع یا راهپیمایی مشخص کرده است. در مورد راهپیمایی، کمیسیون ماده ۱۰ اظهار نظر می‌کند اما در مورد تجمعات، ‌باید از طریق استانداری و فرمانداری اقدام شود. کسانی که درخواست تجمع یا راهپیمایی می‌دهند،‌باید دبیرکل احزاب باشند. احمدی‌نژاد تاکنون دو بار درخواست داده است. درخواست اول در استانداری بررسی شده و نظر استانداری این بوده است که درخواست وی وجاهت قانونی ندارد. درخواست جدید وی به ما واصل نشده است.
*  رئیس جمهور با اصولگرایان دیدار می‌کند
رئیس جمهوری قرار است با جمعی از فعالان سیاسی اصولگرا دیدار کند. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی قرار است هفته آینده با تعدادی از فعالان سیاسی از جناح اصولگرا دیدار و گفت‌وگو کند.
** جمهوری اسلامی ۹۷/۷/۱۷
*  هیچ تولیدکننده‌ای حتی سعودی توان جایگزینی نفت ایران را ندارد
وزیر نفت در واکنش به گفته مقام‌های عربستان درباره جایگزین کردن نفت کشور ما گفت: این گفته‌ها، نتیجه فشار رییس جمهوری آمریکا به این مقام‌هاست؛ وگرنه در واقعیت نه عربستان سعودی و نه هیچ تولید کننده‌ دیگری توان چنین تولید نداشته و ندارد.
«بیژن زنگنه» درباره ادعای یکی از مقام‌های سعودی درباره اینکه به ازای کاهش هر بشکه صادرات نفت ایران، عربستان ۲ بشکه نفت جایگزین کرده است، اضافه کرد: چنین گزافه‌گویی‌ها ممکن است آقای ترامپ (رییس جمهوری آمریکا) را راضی کند، اما بازار هرگز چنین ادعا‌هایی را باور نمی‌کند.
*  شورای نگهبان درباره CFT در چارچوب قانون اساسی و شرع اعلام نظر می‌کند
سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به تهدید یکی از عاملان تهدیدهای پیامکی که گفته بود دور جدید فعالیت‌های این گروه با محور شورای نگهبان آغاز می‌شود، گفت: شورای نگهبان تحت تاثیر فشار قرار نمی‌گیرد. وی افزود: این شورا درباره CFT در چارچوب قانون اساسی و شرع اعلام نظر می‌کند.
** وطن امروز ۹۷/۷/۱۷
*  کار دشمن تحریم و عملیات روانی است
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه مسؤولان عالی قضایی اظهار داشت: امروز کار دشمن تحریم و عملیات روانی است. رئیس قوه‌قضائیه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: در طول ۴۰ سال گذشته از زمان پیروزی انقلاب تاکنون، دشمنان جمهوری اسلامی بویژه آمریکا‌یی‌ها و اذناب‌شان هر آنچه داشتند علیه جمهوری اسلامی به کار گرفتند. وی افزود: این کشورها از تحریک اقوام در اطراف مرزهای جمهوری اسلامی ایران، از جنگ ۸ ساله علیه کشور ما، از کودتا، تحریم‌های متمادی و هر آنچه برای آنها مقدور بوده کوتاهی نکردند و امروز می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران قدرتمندتر از همیشه در منطقه حاضر شده و همین موضوع باعث نگرانی آنها شده است. رئیس قوه‌قضائیه گفت: این کشورها با وجود فشارها و عملیات و جنگ روانی که در طول ۴۰ سال گذشته بر ملت ما تحمیل کردند و مدت‌ها وعده می‌دادند تا ۳-۲ ماه دیگر این نظام متلاشی خواهد شد، می‌بینند که نظام جمهوری اسلامی ایران مقتدر‌‌‌‌‌‌تر از همیشه است.
** جوان ۹۷/۷/۱۷
*  آخرین حربه استکبار هم با ایستادگی ملت شکست خواهد خورد
فرمانده کل سپاه آخرین حربه و مؤلفه دشمنان بر ضد ایران را جنگ اقتصادی دانست و گفت: به فضل الهی با هدایت مقام معظم رهبری و هوشمندی ملت ایران دشمن در عرصه جنگ اقتصادی نیز شکست خواهد خورد.
سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه صبح دیروز در مراسم تکریم و معارفه فرمانده سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان افزود: رژیم صهیونیستی، امریکا و آل سعود تلاش‌های زیادی برای ایجاد ناامنی در جمهوری اسلامی ایران کرده‌اند که با تلاش نیروهای مسلح و امنیتی کشور این توطئه‌ها و تلاش‌های تروریستی دشمنان خنثی و برخی برای مردم بازگو شد و برخی را نیز عنوان نکردیم، اما باید دانست این اقتدار و امنیت امروز در جمهوری اسلامی ایران مرهون رهنمودهای مقام معظم رهبری و اتحاد میان نیروهای مسلح است.
*  سفارش نفت‌ایران برای ماه تحریم
وزیر نفت هند اعلام کرد دو شرکت هندی برای خرید نفت از ایران در ماه نوامبر سفارش داده‌اند و به گفته منابع آگاه کل خرید نفت این کشور از ایران در ماه نوامبر، یعنی ماهی که امریکا آخرین تحریم‌ها را اعمال می‌کند، به ۹میلیون بشکه می‌رسد. دارمندرا پرادهانا اعلام کرد: به‌‌رغم اینکه معلوم نیست امریکا در‌باره تحریم‌های ایران از خرید هند چشم‌پوشی خواهد کرد یا نه، اما چنین سفارشی انجام شده‌است.
** آفتاب یزد ۹۷/۷/۱۷
*  توافق ادلب “موقتی” است
بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در نشست کمیته مرکزی حزب بعث سوسیال حاکم یادآوری کرد: توافق ادلب اقدامی “موقتی” است که دولت از طریق آن دستاوردهای بسیاری را محقق خواهد کرد که در راس آن ممانعت از خونریزی بیشتر است.
وی افزود: موضع کشور در قبال توافق ادلب و بقیه مناطق و خاک سوریه که هنوز تحت سیطره تروریست‌ها هستند، مشخص است ما تمام خاک سوریه را پس می‌گیریم و توافق ادلب موقتی است.
*  دولت در بیش از ۱۰۰ پرونده شکایت انتخاباتی تبرئه شده است
لعیا جنیدی معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه حدود ۶۰۰ پرونده هم‌اکنون در معاونت حقوقی ریاست جمهوری وجود دارد، اظهار داشت: تعدادی از این شکایت‌ها مربوط به زمان انتخابات است که در عمده آنها که حدود ۱۰۰ و خرده‌ای پرونده می‌شود، برائت گرفته‌ایم ولی آن پرونده‌هایی که ما شکایت کرده‌ایم، متوقف است.
جنیدی افزود:‌ در مجموع به غیر از شکایت‌ها درباره املاک، تصمیمات و…، ۶۰۰، ۷۰۰ پرونده شکایتی در معاونت حقوقی وجود دارد.
** رسالت ۹۷/۷/۱۷
*  روا نیست زائران اربعین در مرزها دچار مشکل باشند
استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: روا نیست زائران اربعین در مرزها دچار مشکل باشند. آیت‌الله‌العظمی مکارم‌ شیرازی در دیدار دست‌اندرکاران کمیته فرهنگی ستاد اربعین، از عاشورا و اربعین به‌عنوان رمز بقای شیعه یاد کرد و اظهار داشت: مذاهب دیگر چنین سرمایه گران‌سنگی در اختیار ندارند، دشمنان، معاندان و بدخواهان هرچه تلاش کردند نمی‌توانند جلوی عاشورا و اربعین را بگیرند.وی با بیان اینکه اربعین ظرفیت زیادی داشته و نباید به کارها و برنامه‌هایی که در سالیان گذشته انجام شده، بسنده کرد، ابراز کرد: هر سال باید با خلاقیت و ابتکارات جدید، برنامه‌های بهتری برای شرکت‌کنندگان در این مراسم باشکوه تدارک دید.
*  منطق رای به «سی اف تی» یعنی نمی‌توانیم، می‌ترسیم، تنها می‌مانیم
آیت‌الله محسن اراکی در درس اخلاق خود با بیان اینکه منطق کسانی که به «سی اف تی» رأی دادند در این سه عبارت خلاصه می‌شود: نمی‌توانیم، می‌ترسیم، تنها می‌مانیم؛ ادامه داد: می‌گویند اگر «اف ای تی اف» را نپذیریم پول به ما نمی‌دهند ما را محاصره می‌کنند ارز به ما نمی‌دهند؛ مگر شما به خاطر این مسائل انقلاب کردید؟! مگر روزی که ما انقلاب کردیم همه دنیا پشت سر شاه نبودند در اوج انقلاب رئیس‌جمهور چین به ایران آمد و قول پشتیبانی از شاه را داد ولی مردم پیروز شدند. وی افزود: من پیشنهادم این است آنها که رأی به «اف ای تی اف» ندادند اسم شان را اعلام کنند؛ از هیچ‌چیز هم نترسند یقین هم داشته باشند که آینده از آن آنهاست و ملت ما از آنها قدردانی و تشکر خواهد کرد تا مردم بدانند چه کسانی در شرایط سخت پای قرآن ایستادند و چه کسانی نایستادند.
** مردم سالاری ۹۷/۷/۱۷
*  تاکید وزارت دفاع بریتانیا بر ادامه جنگ با داعش
وزارت دفاع بریتانیا با اعلام اینکه مبارزه علیه داعش به هیچ روی تمام نشده، گفت که نیروی هوایی سلطنتی این کشور اعلام کرده که سپتامبر، شلوغ‌ترین ماه از فوریه سال جاری میلادی در جنگ علیه این گروه تروریستی در عراق و سوریه بوده است. وزارت دفاع بریتانیا در گزارش خود آورده است: حملات هوایی بریتانیا با استفاده از جنگنده‌های تورنادو و پهپادهای ریپر باعث شده تا تعداد قابل توجهی از پست‌های فرماندهی داعش، تونل‌های ارتباطی و انبارهای مهمات در سپتامبر سال جاری میلادی منهدم شوند.
*  دیدار دبیرکل آینده سازمان شانگهای با ظریف
دبیرکل آینده سازمان همکاری شانگ‌های و رییس موسسه استراتژیک ازبکستان با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد. «ولادیمیر نوروف» رئیس موسسه استراتژیک ازبکستان با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار طرفین در خصوص موضوعات دو جانبه و منطقه‌ای تبادل نظر و بر تقویت مناسبات ایران و ازبکستان در زمینه‌های سیاسی، مطالعاتی، اقتصادی، فرهنگی ترانزیت، گردشگری تاکید کردند.
مبارزه با داعش و گروه‌های تروریستی از جمله محورهای مورد تاکید طرفین در این گفت وگو بود.
** آرمان ۹۷/۷/۱۷
*  رسیدگی به ۱۷ پرونده دانه درشت‌‌ها
رییس پلیس پایتخت از کشف ۷۰ درصدی جرایم در تهران خبر داد.
سردار حسین رحیمی گفت: با اقدامات نیروی انتظامی هزاران نفر از مجرمان و مخلان نظم و امنیت دستگیر شده و تمام تلاشمان را برای برقراری امنیت به کار می‌بندیم. به طوری که در شش ماهه امسال بیش از ۹ تن مواد مخدر از قاچاقچیان کشف شده است.
وی با اشاره به اقدامات پلیس در حوزه اقتصادی نیز، گفت‌: ۱۷ پرونده اقتصادی مربوط به دانه درشت‌ها و آنها که زالو صفتانه به جان اقتصاد افتاده‌اند در پلیس آگاهی تشکیل شده است و در حال بررسی و یا به اتمام رسیده است.
** آفرینش ۹۷/۷/۱۷
*  توسعه کشورهای منطقه و تبادلات تجاری؛ محور اجلاس بین‌المجالس اوراسیا
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه کشورهای منطقه و تبادلات تجاری بین کشورهای اوراسیا از اهداف سفر به ترکیه است و پارلمان‌ها نیز باید تلاش کنند زمینه‌های این اقدام و روابط را از نظر مسیر قانونی و تعاملاتی که با دولت هایشان دارند، تسهیل کنند.
دکتر علی لاریجانی پیش از سفر به ترکیه برای شرکت در اجلاس بین المجالس کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در خصوص اهداف این سفر گفت: این سفر به پیشنهاد و طراحی رئیس پارلمان دومای روسیه و کره جنوبی که از مدت‌ها پیش انجام شده مربوط می‌شود، بر این مبنا که کشورهای منطقه اوراسیا جلساتی با یکدیگر داشته باشند و اقتصاد و توسعه کشورهای منطقه اوراسیا را با رایزنی با یکدیگر انجام دهند.
*  تکرار ادعاهای واهی آمریکا در دیوان دادگستری لاهه
وکلای آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری (دیوان لاهه) ، باردیگر اتهامات واهی دولت آمریکا مبنی بر حمایت ایران از تروریسم را تکرار کردند.
در جلسه نوبت صبح نخستین روز دادگاه لاهه که برای بررسی شکایت ایران از تصرف دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران از سوی آمریکا برگزار شد ؛ وکلای آمریکا موضوع نقض معاهده مودت از سوی واشنگتن را رد کردند و ایران را به سوءاستفاده از دیوان لاهه متهم کردند.
نمایندگان حقوقی آمریکا همچنین ادعاهای واهی واشنگتن مبنی بر دخالت ایران در انفجار مقر نظامیان آمریکایی در سال ۱۹۸۳ میلادی در بیروت را تکرار کردند و مدعی شدند که ایران تامین کننده مالی حزب الله لبنان است.
** قدس ۹۷/۷/۱۷
*  اسرائیل نمی‌تواند ایران را به داشتن بمب هسته‌ای متهم کند
«پروفسور ریچارد اندرسون فالک» استاد بازنشسته حقوق بین‌الملل دانشگاه پرینستون آمریکا که بیش از ۶ سال (از مارس ۲۰۰۸ تا می‌۲۰۱۴) در سمت «گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی ۱۹۶۷» فعالیت کرده اظهار داشت: «اسرائیل به ایران تهمت می‌زند بدون اینکه از جنایات روزمره خود علیه انسانیت و مشخصاً مردم فلسطین و دیگر کشورهای همسایه آن حرفی به‌میان بیاورد. مسلماً اسرائیل می‌خواهد توجه جهانیان را از جنایاتی که طی ۶ ماه اخیر با استفاده از قوه قهریه بر مردم غزه روا داشته است، منحرف کند».
پروفسور فالک با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در جایگاهی نیست که بتواند ایران را متهم به تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای کند، خاطرنشان ساخت: «اسرائیل خود صاحب یک زرادخانه هسته‌ای است و به همین دلیل چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ اخلاقی نمی‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای ایران را زیر سؤال ببرد.
*  الحاق ناو موشک‌انداز «کنارک» به منطقه سوم نیروی دریایی
ناو موشک‌انداز جمهوری اسلامی ایران «کنارک»، صبح دیروز طی مراسمی به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ملحق شد.
در مراسمی که با حضور امیر دریادار خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امام جمعه و فرماندار شهرستان کنارک برگزار شد، در راستای تقویت توان رزم منطقه سوم نبوت نداجا، ناو موشک‌انداز کنارک به ناوگان دریایی این منطقه ملحق شد.
** خراسان ۹۷/۷/۱۷
*  شورای نگهبان جلوی FATF را بگیرد
حجت الاسلام علی شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه در جمع تعدادی از پاسداران به تبیین وظایف نیروهای انقلابی درخصوص حوادث اخیر و به خصوص FATF پرداخت و تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که جمهوری اسلامی به کنوانسیون FATF بپیوندد، یعنی ما دست از حمایت لبنان ، سوریه و عراق برداریم. غیر از این است؟! وی تاکید کرد: شورای نگهبان امروز وظیفه دارد جلوی این حرکت را بگیرد.
** اعتماد ۹۷/۷/۱۷
*  بازداشت رییس پلیس بین‌المللی در چین به اتهام فساد
وزارت امنیت عمومی چین اعلام کرد: «مِنگ هونگوِی» رئیس سابق پلیس بین‌المللی (اینترپل) به دلیل دریافت رشوه تحت تفحص است.همزمان دبیرخانه اینترپل اعلام کرد: نامه‌ای دریافت کرده که منگ هانگوی رئیس پلیس بین‌الملل در آن گفته دیگر قصد ریاست بر این سازمان را ندارد و از همین امروز از این سمت کنار رفته است. هفته گذشته رسانه‌های فرانسوی اعلام کردند: منگ پس از سفر به چین مفقود شده و دیگر خبری از او به خانواده‌اش نرسیده‌ است. حزب حاکم چین رسما اعلام کرد که منگ هانگوی در چین به دلیل قانون‌شکنی تحت تحقیقات قضایی قرار دارد.
*  تعادل را به بازار ارز برمی‌گردانیم
عبدالناصر همتی در حاشیه نشست کمیته اقتصاد مقاومتی اظهارداشت: توصیه من به مردم این است که سکه و ارز محل خوبی برای سرمایه‌گذاری نیستند و ریسک زیادی دارند و بهتر است برای سرمایه گذاری بخش‌های دیگری را انتخاب کنند.
رئیس کل بانک مرکزی اظهارداشت: بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و ایجاد تعادل در این بازار تلاش خواهد کرد چرا که معتقدیم ایجاد تعادل در بازار ارز برای اقتصاد اهمیت بسیار بالایی دارد.
** شهروند ۹۷/۷/۱۷
*  درهای مذاکره با آمریکا را نبسته‌ایم
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفتگو با «لیز دوست» خبرنگار ارشد بین‌المللی شبکه بی بی سی در نیویورک گفت: ما درهای مذاکره با آمریکا را نبسته‌ایم. درها باز است، مشروط بر اینکه چنین دیداری قابل اطمینان باشد ما باید اطمینان یابیم که به محض اینکه به توافق رسیدیم، توافق اجرایی شود. او در ادامه افزود: احترام دوجانبه پیش‌شرط گفتگو است و من در مایک پمپئو هر چیزی دیدم به جز احترام دوجانبه.
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
مبلغان معارف دین را عالمانه و محققانه برای جهانیان تبیین کنند
رسا/آیت الله جوادی آملی با اشاره به رسالت حقیقی مبلغان دینی بیان داشت: شما پیام ولایت را به جهان منتقل می‌کنید، مبلّغ دو کار اساسی دارد؛ اول آنکه معارف را منتقل کند و عالمانه سخن بگوید و دوم آنکه در مرحله بعد کاری کند که پیام از گوش مخاطب به دل او نیز راه پیدا کند.وی ادامه داد: تبلیغ عالمانه، معارف را از گوش به دل مخاطب رساندن است تا مصداق قول بلیغ باشد، گوش شنوای مشترک همه مردم جهان همان «فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا» است؛ یعنی انسان، لوح نانوشته خلق نشده است و خداوند در وجود او این حقیقت را به ودیعه نهاده است.
عدم توجه ویژه به مهارت‌های کاربردی، ضعف امروز مراکز علمی کشور است
حوزه/آیت الله اعرافی به ضعف بزرگ مراکز آموزش عالی حوزوی و دانشگاهی کشور اشاره کرد و افزود: کسب مهارت‌های آموزشی، ضعف بزرگی است که امروز مراکز حوزوی و دانشگاهی با آن مواجه هستند، البته در حوزه مرکز آموزش‌های مهارتی و کاربردی شکل گرفته است و تاکنون برنامه‌های ارزشمندی را داشته اند که کافی نیست و نیاز به فعالیت بیشتر نیز دارند.عضو جامعه مدرسین، تببین علم از منظر دین و اسلام را از نکات مهم مراکز دانشگاهی توصیف کرد و گفت: ان شاءالله شاهد دانشگاهی متناسب و تراز با ارزش‌های اسلام و انقلاب اسلامی باشیم.
اهتمام به وحدت ملت ایران و عراق در راهپیمایی اربعین
فارس/حجت‌الاسلام والمسلمین رجبی با اشاره به ضرورت وحدت ملت ایران و عراق در مراسم اربعین اظهار کرد: خوشبختانه ملت عراق و ایران پیرو مکتب و محب اهل بیت(ع) هستند و حتی اهل تسنن عراق و ایران عشق به اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) دارند.عضو جامعه مدرسین با اشاره به اهمیت تقویت وحدت به عنوان مصلحت جامعه اسلامی و مبارزه با توطئه‌های دشمنان گفت: بر اساس مصالح جهان اسلام لازم است بر وحدت راهپیمایی اربعین تکیه شود زیرا دشمنان درصدد از بین بردن وحدت در راهپیمایی اربعین هستند و می‌خواهند جریان راهپیمایی اربعین را با ایجاد اختلاف از بین ببرند.
ایران از دادگاه لاهه سوءاستفاده سیاسی می‌کند!
باشگاه خبرنگاران/وزیر خارجه آمریکا پس از برگزاری اولین جلسه دادگاه لاهه در خصوص پرونده مصادره اموال بانک مرکزی ایران در آمریکا، در اظهاراتی واهی، ایران را به سوءاستفاده از این دادگاه متهم کرد.مایک پمپئو در بیانیه‌ای با اشاره به آغاز جلسات رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه درباره توقیف اموال کشورمان اعلام کرد: «همانطور که پیش از این نیز اعلام کرده‌ام شکایت ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری سوء استفاده از این دادگاه برای اهداف سیاسی و تبلیغاتی است.»
اذعان دشمنان به توان موشکی ایران
ایسنا/ رئیس سابق سازمان موشکی رژیم صهیونیستی و ملقب به پدر صنعت موشکی اسرائیل گفت: به احترام توان موشکی ایران کلاه از سر بر می‌دارم. یوزی رابین در همایشی که اعضای کنگره آمریکا نیز در آن حضور داشتند گفت: از نظر فنی ایرانی‌ها  برای ما دشمن مهلکی هستند ولی من یک مهندس هستم و نمی‌توانم یک کار مهندس خوب را تحسین نکنم.وی افزود: به نظر من بهترین موشک ایرانی‌ها  یک موشک کروز زمینی(سومار) است که از ده سال پیش منتظر آن بودیم. این یک دستاورد بوده است و نمی‌توان این موشک را یک کپی تلقی کرد ما در آمریکا فقط یک شرکت داریم که می‌تواند این موتورها را تولید کند.
سرنگونی سه پهپاد جاسوسی ائتلاف متجاوز سعودی
باشگاه خبرنگاران/نیرو‌های مسلح یمن با انتشار بیانیه‌ای از سرنگون کردن سه پهپاد جاسوسی ائتلاف متجاوز سعودی در منطقه “وادی جاره” در جیزان خبر داده و اعلام کردند این عملیات همزمان با سالگرد کشتار بزرگ منطقه الصاله در الحدیده و به انتقام خون صد‌ها شهید یمنی این حادثه انجام گرفت. در ادامه بیانیه آمده است: دلاوران ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در تمام جبهه‌های نبرد و به ویژه جبهه ساحل غربی پیروزی‌های بزرگی کسب کرده و تا کسب پیروزی نهایی به مقابله با متجاوزان ادامه می‌دهند.
ترامپ فقط به دنبال تغییر نام «برجام» است!
باشگاه خبرنگاران/بلومبرگ در مطلبی نوشت: «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در هفته جاری توافق تجاری جدید با مکزیک و کانادا را یک توافق عالی برای هر سه کشور نامید. جالب است که این توافق همانند همان توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) بود که ترامپ سالیان سال آن را محکوم می‌کرد. بلومبرگ در مطلبی نوشت: دونالد ترامپ قصد دارد همانند توافق «نفتا» از رویکرد تغییر نام درباره «برجام» هم استفاده کند.
زمانش رسیده عربستان به مذاکره با ایران روی آورد
رسا/حجت الاسلام شیخ «علی دعموش» معاون رئیس شورای اجرایی حزب‌الله ضمن اشاره به باج‌خواهی‌های رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان، گفت: زمان آن رسیده که ریاض توهم‌های ساخته دست آمریکا را کنار بگذارد و به سمت گفت‌وگو با ایران، سوریه و کشورهای دیگر منطقه گام بردارد.
الشرق: افزایش فرار شاهزاده‌های سعودی
باشگاه خبرنگاران / روزنامه قطری الشرق نوشت: فرار شاهزادگان سعودی به خارج از عربستان همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود شاهزاده مشهور بن عبدالعزیز فرزند عبدالله بن عبدالعزیز، شاه سابق عربستان نیز از این کشور فرار کرده است.دو هفته پیش نیز صفحه توئیتری موسوم به مجتهد که به افشای اطلاعات محرمانه داخل خاندان سلطنتی سعودی می‌پردازد از فرار یک شاهزاده برجسته سعودی به همراه احمد بن عبدالعزیز به لندن خبر داده بود و اینکه آن‌ها توانسته‌اند با نهاد‌های آمریکایی که با رفتار جنون آمیز ترامپ مخالفند، ارتباط برقرار کنند.
درگیری داخلی در دولت ترامپ بر سر حفظ دسترسی ایران به بازارهای مالی بین‌المللی
باشگاه خبرنگاران/چند مقام آمریکایی در گفتگو با روزنامه «واشنگتن فری بیکن» از چنددستگی و درگیری داخلی در دولت دونالد ترامپ، بر سر تحریم‌های ایران و حفظ دسترسی تهران به بازارهای مالی بین‌المللی خبر دادند.بر اساس این گزارش برخی از مقامات ارشد وزارت خزانه داری آمریکا در تلاش هستند تا ارتباط ایران با سوئیفت که مبادلات مالی فرامرزی را فراهم می‌کند، پس از بازگشت تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران، همچنان حفظ شود.
پیش‎بینی تورم ۳۰درصدی ایران
تسنیم/ صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود از چشم انداز اقتصادی ایران، نرخ تورم کشور ما را در سال ۲۰۱۸ در مرز ۳۰ درصد پیش بینی واعلام کرد ایران با نرخ تورم ۲۹.۶ درصدی در سال ۲۰۱۸ ششمین کشور پرتورم جهان شد و رتبه‌اش نسبت به سال قبل ۱۶ پله بدتر شده است. این صندوق درادامه رشد اقتصادی ایران را در سال ۲۰۱۸ را منفی ۱.۵ درصد برآورد کرد.
 صندوق بین المللی پول نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۸ را ۱۲.۸ درصد پیش بینی کرده است که ۱.۱ درصد نسبت به برآورد قبلی بیشتر است.
استقرار ۳ هزار مبلّغ از استان قم در موکب‌های اربعین
تسنیم/ مسئول کمیته فرهنگی ستاد اربعین استان قم با بیان اینکه ۲ هزار موکب توسط ایران تا مرز عراق و از مرز تا کربلا و مبادی ورودی و خروجی مستقر می‌شوند، گفت: ۳ هزار مبلّغ از قم در موکب‌های مراسم اربعین حسینی(ع) حضور پیدا می‌کنند.حجت‌الاسلام عسکری افزود:کمیته فرهنگی اربعین از سوی وزارت کشور تشکیل شده و زیر نظر ستاد مرکزی اربعین فعالیت می‌کند.
دولت کارت اعتباری به ۱۱ میلیون نفر می‌دهد
ایرنا /رییس کمیسیون اجتماعی مجلس به نقل از نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در راستای حمایت از ۱۱ میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر، کارت اعتباری ۱۰۰ هزار تومانی می‌دهد.
 «سلمان خدادادی» در حاشیه جلسه غیرعلنی امروز مجلس افزود: رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین در مورد بسته حمایتی دولت از اقشار درآمد پایین جامعه به نمایندگان توضیحاتی ارائه کرد و گفت به زودی کارت اعتباری ۱۰۰ هزار تومانی به ۱۱ میلیون نفر داده می‌شود تا آنها از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بتوانند، خرید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *