آیت الله حسینی بوشهری در دیدار گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار مطرح کرد:

انتقاد از فضا سازی رسانه‌ای علیه دستاوردهای حوزه علمیه / نمایشگاهی از دستاوردهای حوزه برگزار شود

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن انتقاد از تخریب‌های برخی فعالین فضای مجازی علیه دستاوردهای حوزه علمیه، تصریح کرد: حوزه علمیه‌ی امروز بالنده است و مانند گذشته نیست. باید نمایشگاهی از دستاوردهای حوزه، به خصوص دستاوردهای پژوهشی که می‌تواند در عرصه‌های مختلف به عنوان مبنا قرار گیرند، برگزار شود.
دیدار گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار با آیت الله حسینی بوشهری

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله حسینی بوشهری در دیدار با گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار، شهادت شهدای خدمت را فاجعه‌ای بسیار غم انگیز و غیر قابل پیش‌بینی توصیف کرد و یاد و نام امام خمینی – قدس سره – و شهدای قیام  پانزدهم خرداد را گرامی داشت.

برکات وجودی امام خمینی از مرزهای کشور عبور کرده است

وی ادامه داد: گرچه امام خمینی در میان ما نیست، اما نام، آثار و برکات وجودی او آن چنان شعاع پیدا کرده است که از مرزهای ایران عبور کرده تا جایی که امروز مخاطب پیام رهبر معظم انقلاب – مد ظله العالی – دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا و کشورهای اروپایی هستند.

امام جمعه قم افزود: مرکز فقهی ائمه اطهار که با پایه گذاری مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی – رحمت الله علیه – تأسیس شد، امروزه با ورود به عرصه فقه معاصر منشأ خیرات و برکات پژوهشی و آموزشی فراوان شده است.

وی  اظهار داشت: مرحوم آیت الله العظمی فاضل شاگرد برجسته مرحوم امام  خمینی – قدس سره – بود و در تمام مراحل انقلاب در کنار ایشان قرار داشت و با آرمان، تفکر، نگاه و اندیشه‌های او آشنایی کامل داشت.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه ضمن انتقاد از تخریب‌های برخی فعالین فضای مجازی علیه دستاوردهای حوزه علمیه، ابراز داشت: حوزه علمیه‌ی امروز بالنده است و مانند گذشته نیست. باید نمایشگاهی از دستاوردهای حوزه، به خصوص دستاوردهای پژوهشی که می‌تواند در عرصه‌های مختلف به عنوان مبنا قرار گیرند، برگزار شود.

وی در راستای انتقاد از فضا سازی رسانه‌ای علیه شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: حوزه علمیه مجموعه‌ای از عناصر تأثیر گذار در حوزه است و منحصر در شورای عالی و مدیریت حوزه نمی‌باشد. وظیفه شورای عالی حوزه‌های علمیه سیاست گذاری کلان و وظیفه مدیریت حوزه، سامان بخشیدن و پیشبرد کارها در عرصه اجرایی است.

تلاش‌های صورت گرفته در راستای احیای علوم حوزوی / حوزه امروز، حوزه جامعی است

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در راستای احیای علوم حوزوی ادامه داد: برخی از رشته‌ها و علوم حوزوی به مرور زمان به صورت کم‌رنگ مطرح شدند؛ ولی اکنون بسیاری از این علوم احیا شده‌اند. لذا حوزه امروز، حوزه جامعی است.

وی تأکید کرد: همه دستاوردهای حوزوی، عمدتاً از فقه و اصول سرچشمه می‌گیرند و لازم است برجستگی فقه و اصول همچنان حفظ شود؛ اما سایر ویژگی‌های حوزه نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرند.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با تمجید از اهتمام مرکز فقهی ائمه اطهار به فقه معاصر خاطر نشان کرد: این مرکز علاوه بر فقه سنتی، در عرصه‌های جدید نیز ورود کرده است که می‌تواند پاسخگوی نیاز جامعه باشد.

وی ضمن اشاره به ظرفیت عظیم فقه و اصول افزود: امروزه فضا برای ورود به عرصه‌های مختلف باز است؛ اما باید مراقبت کنیم تا به آن تفقه عمیق در مسائل و دانش‌های دینی بر اساس آیه شریفه «لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّین» دست پیدا کنیم.

شایان ذکر است در ابتدای این جلسه، گزارشی از دستاوردها، برنامه‌ها، اقدامات، مشکلات و نیازهای گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار، ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *