خبر روز ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

شما می‌توانید خلاصه‌ای از پربازدیدترین و مهم‌ترین اخبار روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌های مهم خبری و همچنین مواضع و بیانات مراجع عظام تقلید -دامت برکاتهم- و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به صورت روزانه از نشریه خبر روز دنبال نمایید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از خلاصه مهم‌ترین اخبار روز آگاهی یابید.
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم
تجارت آزاد اسرائیل با ترکیه در آستانه توقف
بتسالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل گفت این رژیم قصد دارد تجارت آزاد با ترکیه را لغو و تعرفه صددرصدی روی واردات کالاهای این کشور وضع کند.وزیر دارایی اسرائیل گفت این تصمیم در واکنش به اقدام رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه برای متوقف‌کردن صادرات به اسرائیل اتخاذ شده است.به گفته وی این طرح برای تأیید به کابینه ارائه خواهد شد.
کناره‌گیری فرمانده پلیس قدس
موج استعفای مقامات رژیم‌صهیونیستی به فرماندهی پلیس این رژیم درقدس اشغالی رسید وسرتیپ دورون ترجمن، فرمانده پلیس قدس اشغالی پس از۳۶سال خدمت درسرویس‌های امنیتی رژیم‌صهیونیستی ازپست خود استعفا کرد. وی ازسال۱۹۹۲ پس از خدمت در «تیپ گولانی» (تیپ پیاده‌نظام نیروی زمینی اسرائیل) به واحد «تحقیق و تفحص در اورشلیم» پیوست. این مقام صهیونیست هنوز دلیل اصلی استعفای خود را اعلام نکرده است.
بن‌سلمان: بازگشت قدرتمندانه سوریه به نفع همه است
ولیعهد سعودی در دیدار با رئیس‌جمهور سوریه در بحرین، بازگشت قدرتمندانه سوریه را به سود همه کشورهای عربی دانست. در این دیدار که درحاشیه نشست سران عرب دربحرین برگزارشد طرفین روابط دوجانبه و راه‌های تقویت آن را بررسی کردند؛ به نحوی که به سود دو ملت و دوکشور باشد و باعث ثبات منطقه وهمکاری بیشتربین کشورهای عربی شود.بشار اسد هم تأکید کرد که باید سازوکارهای همکاری و هماهنگی بین کشورهای عربی توسعه پیدا کند. وی در این خصوص از نقش عربستان تمجید کرد.

 همشهری 
جلوگیری اسپانیا از پهلوگیری کشتی عازم فلسطین اشغالی
خوزه مانوئل آلبارس، وزیر خارجه اسپانیا تأیید کرده که کشورش به کشتی ماریان دانیکا که حامل یک‌بار تسلیحات برای رژیم صهیونیستی بوده و می‌خواسته در ۲۱ مه در بندر کارتاخنا توقف کند اجازه کناره‌گیری نداده است.
خبرهای خوش از «سیمرغ»
آخرین خبرها از انجام موفقیت آمیز تســت های پروازی هواپیمای «سیمرغ» حکایت دارد. به گفته امیر افشین خواجه فرد، رئیس ســازمان صنایع هوایی وزارت دفاع، نخســتین فروند از هواپیمای ترابری سیمرغ به زودی در چرخه عملیاتی قرار می گیرد و بخشی از نیاز هوایی کشور تأمین می شود.

 کیهان 
مراسم جشن بزرگ امام رضایی‌ها با حضور پرشور مردم برگزار شد
مراسم جشن بزرگ امام رضایی‌ها دیروز جمعه ۲۸ اردیبهشت در تهران همزمان با ۱۰ شهر بزرگ ایران با حضور پرشور خانواده‌ها از میدان هفت تیر تا میدان ولی‌عصر برگزار شد.بیش از ۴۰۰ موکب خدمات فرهنگی و پذیرایی برای این مراسم پیش‌بینی شده بود و ۱۲ هزار نفر در این موکب‌ها به شهروندان تهرانی خدمت‌رسانی کردند. خادمان این مراسم در موکب‌ها از گروه‌های جهادی و خیران تهرانی بودند، شهرداری تهران در این مراسم برنامه‌های زیرساختی را مهیا کرد و هزینه‌های دیگر مراسم توسط مردم و گروه‌های جهادی و خیران تأمین شد.
جشن احیای ۳۹۵ واحد راکد تولیدی در سفر رئیس جمهور به مازندران
در اولین روز از سفر رئیس جمهور به استان مازندران، ۱۰ مدیرکل ناکارآمد این استان برکنار شدند. رئیس جمهور در مراسم جشن احیای ۳۹۵ واحد تولیدی و صنعتی استان مازندران که بیش از ۷ سال تعطیل و نیمه تعطیل بودند و در دولت مردمی به چرخه تولید بازگشته‌اند، حضور یافت.
کارخانه چوب و کاغذ مازندران نیز با تلاش های دولت سیزدهم احیا شده و میزان تولید کاغذ تحریر در آن از ۴ هزار و ۷۰۰ تن به بیش از ۱۲۰ هزار تن رسیده است. ســاختمان جدید بیمارســتان رازی قائمشــهر از جمله طرح های نیمه تمام اســتان مازندران بود که پس از ۱۸ ســال وقفه، با اهتمام دولت مردمی و با اعتباری بالغ بــر ۸۰۰ میلیارد تومان و با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

 ایران
روایت خبرنگار BBC از تاکتیک جدید حزب‌الله لبنان
خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی فارسی حملات موشکی اخیر حزب‌الله به اهداف نظامی در سرزمین‌های اشغالی را بی‌سابقه توصیف کرد. به گزارش نفیسه کوهنورد از بیروت، دست‌کم ۲۰۰ موشک از جنوب لبنان به شمال فلسطین اشغالی پرتاب شده است. کوهنورد در گزارش خود برای تلویزیون BBC فارسی تأکید کرد که برای اولین بار حزب‌الله با استفاده از پهپادهای حامل راکت، حمله‌ای هوایی علیه یکی از پایگاه‌های رژیم صهیونیستی صورت داده است.
به گفته کوهنورد، این حمله هوایی یک تاکتیک جدید (استفاده از پهپاد‌های تهاجمی حامل راکت‌های سنگین) برای حزب‌الله محسوب می‌شود. مطابق این گزارش، هر یک از این راکت‌ها ۵کیلوگرم وزن دارد که می‌تواند «حجم خرابی قابل‌ توجهی» را به وجود بیاورد.نکته جالب توجه در گزارش کوهنورد برای بخش فارسی‌زبان BBC این بود که به گفته وی، کلیه این پهپادها توانسته‌اند سامانه‌های فعال گنبد آهنین در مرز مشترک لبنان و فلسطین اشغالی را پشت سر بگذارند و به عملیات علیه اهداف خود دست بزنند.
سفارت جمهوری آذربایجان بزودی فعالیت خود را در ایران از سر می‌گیرد
«آیخان حاجی‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان با اعلام اینکه سفارت این کشور در تهران به مکانی جدید منتقل شده و پس از تکمیل بزودی فعالیت دیپلماتیک سفارت از سر گرفته خواهد شد، افزود: «در چهارچوب تماس‌ها و مذاکرات مقامات و نهادهای ذیربط دو کشور، انتظارات باکو به طرف مقابل منتقل شد و کارهای مربوطه با طرف ایرانی برای انتقال سفارت به یک مکان جدید امن‌‌تر انجام شد.»
مناسبات دوجانبه ایران و جمهوری آذربایجان در پی حمله یک فرد مسلح با انگیزه‌های شخصی به سفارت این کشور در هفتم دی‌ماه سال ۱۴۰۱ به تنش دیپلماتیک کشیده شد. در پی این حادثه رئیس سرویس امنیتی سفارت کشته و دو نفر مجروح شدند. پس از آن وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، سفارت خود در تهران را تعطیل کرد و فعالیت دیپلماتیک خود را به حالت تعلیق درآورد.

 جمهوری‌اسلامی 
مخالفت حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی با تعطیلی روز شنبه
آیت‌الله العظمی سبحانی مرجع تقلید شیعیان در مورد تصویب تعطیلی روز شنبه توسط نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای اعلام کرد: در چنین روز‌هایی که دشمن صهیونیست فزون از هفت ماه، به نسل کشی پرداخته و هزاران شهروند غزه را به خاک و خون کشیده است آیا صلاح است در چنین شرایط روز تعطیلی دشمن که شنبه است، در جمهوری اسلامی ایران نیز به رسمیت شناخته شود. دنیای خارج که چشمانشان به ایران اسلامی باز است در این مورد چگونه داوری می‌کنند و آیا این نشانه غلبه فرهنگ غربی نیست؟
۱- استدلال آقایان بر تعطیلی روز شنبه با منطق آنان همخوان نیست می‌گویند: «اقتصاد ایران با اقتصاد جهان پیوند ناگسستنی دارد باید کاری کرد که بیشترین روزهای هفته، این پیوند بر قرار باشد» این سخن بسیار منطقی است ولی دلیل بر تعطیلی روز شنبه نمی‌شود، چون در چنین روزی دنیای خارج نیز تعطیل است. این منطق ایجاب می‌کند که روزهای پنجشنبه که روز کاری بوده، بیشترین فعالیت را داشته باشد که دنیای خارج نیز فعال است؛ آقایان به جای اصلاح علت سراغ معلول رفته‌اند و سبب آن این است که میخواهند تعطیلی هفته از یک روز به دو روز افزایش یابد. و مسئله ارتباط با خارج در درجه دوم است.
۲- در خمیره هر ایرانی روز شنبه روز کاری است، مصوبه مجلس بر تعطیلی شنبه، شنا بر خلاف مسیر آب است و اگر هم اقلیتی تعطیل کنند اکثریت از آن پیروی نمی‌کنند و این سبب می‌شود که در جامعه دو دستگی پدید آید که ضرر آن کمتر نیست.
۳- سال‌هاست که بر اثر یک رشته تبلیغات، روز پنجشنبه حالت تعطیلی به خود گرفته و با تصویب تعطیلی روز شنبه، شمار تعطیلی هفته به سه روز خواهد رسید و با بحران تولید که کشور با آن روبروست کاملاً در تضاد است.
۴- در اصل ۱۷ قانون اساسی، تکلیفِ تعطیلی هفته روشن شده است: «تعطیلی رسمی هفتگی روز جمعه است».
باز در این مورد ملاحظاتی است، به همین مقدار بسنده شد امید است تجدید نظر شود.

 وطن امروز 
آمریکایی‌ها حمله به رفح را طراحی کرده‌اند
رهبر انصارالله یمن تأکید کرد: آمریکایی‌ها با بمب‌هایی که شهرها و غیرنظامیان فلسطینی را هدف قرار می‌دهد، نقش اساسی را در تجاوز به غزه دارند. عبدالملک الحوثی گفت: آمریکا به ساخت بمب‌های با تخریب بالا در مناطق شهری اهتمام زیادی داشته است، آمریکایی‌ها از ابتدا، سلاح‌های خود را به گونه‌ای ساختند که به صورت جمعی ساکنان یک شهر را از پای درآورد. راهبرد و تاکتیک آمریکا هدف قرار دادن غیرنظامیان است.
آمریکایی‌ها حتی حمله به رفح را نیز طراحی و در این زمینه، از اسرائیل هر حمایتی کردند. غرب نه فقط در برابر جنایات ددمنشانه اسرائیل نایستاد، بلکه از آن حمایت کرد. آمریکایی‌ها این طرح را ترتیب دادند که گذرگاه «اسرائیل» و شهر رفح را هدف قرار دهند و از ورود کمک‌ها به غزه برای گرسنگی دادن به مردم فلسطین جلوگیری کنند. وی افزود: نیروهای اشغالگر در کمین هستند و فلسطینی‌های آواره از رفح را هدف قرار می‌دهند.
تعلیق رئیس یک دانشگاه آمریکا در پی حمایت از تحریم آکادمیک اسرائیل
یک حساب کاربری در اینستاگرام تصویری از نامه مایک لی، رئیس دانشگاه سومونا، به دانشجویان معترض را منتشر کرد که در آن اعلام شده او از تحریم آکادمیک اسرائیل حمایت می‌کند. اما تنها یک روز بعد این دانشگاه ایالتی اعلام کرد آقای لی به ‌دلیل آنچه «نافرمانی» نامیده شده و نیز «عواقبی که برای نظام دانشگاهی» ایجاد کرده، تا اطلاع ثانوی به «مرخصی اداری» فرستاده شده است.
سونوما با نام اختصاری اس‌اس‌یو یک دانشگاه لیبرال در امور هنر شناخته می‌شود و با حدود ۶ هزار دانشجو که اکثراً لاتین‌تبار هستند، یکی از کوچک‌ترین مراکز آموزش دانشگاهی ایالتی کالیفرنیا محسوب می‌شود. مایک لی، رئیس این دانشگاه، در نامه روز سه‌شنبه خود، اعتراضات دانشجویان را از جمله اصول کلیدی در یک دموکراسی خوانده و افزوده بود زمانی که انسان‌هایی با کشتار جمعی و ویرانی روبه‌رو هستند، کسی نباید سکوت کند.

 جوان 
تمامی ۲۴ گردان حماس فعالند
وال‌استریت‌ژورنال نوشته که ارزیابی مقام‌های اسرائیلی و امریکا نشان می‌دهد نتانیاهو با هدف خود یعنی دستیابی به پیروزی کامل فاصله بسیار زیادی دارد. امیت هالیوی، نماینده کنست از حزب لیکود پا از این هم فراتر گذاشته و به شبکه ۱۴ رژیم صهیونیستی گفته که همه ۲۴ گردان جنبش حماس سالم مانده و هیچ‌کدام از آن‌ها نابود نشده است به گفته این عضو کنست، همه این گردان‌ها فعال و در حال حمله هستند: «به ما دروغ گفتند که آن‌ها را نابود کرده‌ایم.»
یائیر لاپید، رهبر مخالفان دولت نتانیاهو معتقد است که «دولت کنترل اوضاع را از دست داده و در حالی که هر روز نظامیان در غزه کشته می‌شوند، آن‌ها (مقامات رژیم صهیونیستی) در صفحه تلویزیون با هم درگیر می‌شوند.» رهبر جریان اپوزیسیون «اسرائیل» تأکید می‌کند که «روابط با امریکا رو به فروپاشی است و طبقه متوسط نیز در حال فروپاشی است و کنترل اوضاع در شمال (فلسطین اشغالی) را نیز از دست داده‌اند.» همچنین «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسبق رژیم با انتقاد از عملکرد مقامات سیاسی و نظامی رژیم اسرائیل به روزنامه «اسرائیل‌هیوم» می‌گوید که آن‌ها اسرائیل را در جنگ کنونی به شکست می‌کشانند. او تأکید می‌کند که «یحیی السنوار» رئیس حماس در نوار غزه در تونل‌ها جنگ را بسیار بهتر از نتانیاهو مدیریت می‌کند. او همچنین از «بنی گانتس» و «گادی آیزنکوت» دو عضو کابینه جنگ این رژیم خواست که کابینه را رها کنند، چراکه اثرگذار نیستند.

 خراسان 
استقرار نیروهای آموزش نظامی ناتو در خاک اوکراین اجتناب ناپذیر است
با تشدید وخامت اوضاع برای سربازان اوکراین، کی‌یف از حامیان غربی خودخواسته در آموزش ۱۵۰ هزار سرباز جدید در نزدیکی خطوط مقدم کمک کنند، درخواستی که پیشتر مورد پذیرش ایالات متحده واقع نشده بود.
با این حال، نیویورک تایمز به نقل از «ژنرال چارلز براون» رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: استقرار احتمالی نیروهای آموزش نظامی ناتو در خاک اوکراین اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.
روایت محسن رضایی از جزئیات تاکتیکی عملیات «وعده صادق»
سردار سرلشکر محسن رضایی در یادواره شهدای عملیات غرورآفرین حاج عمران با بیان این که جلسات متعددی انجام شد و واکنش ایران در پی حمله به کنسولگری اش در دمشق، ۱۰ تا ۱۲ روز طول کشید، یادآور شد: جمع بندی این بود که حتماً باید اسرائیل را بزنیم، پرقدرت هم بزنیم و با آمریکا سرشاخ نشویم و طوری عمل کنیم که اسرائیل هم نتواند جواب بدهد.وی با بیان این که برخی می‌گفتند که ما دو تا موشک بزنیم کافی است، برخی می‌گفتند ۱۰،۱۲ تا بزنیم، این جا برای ما مهم بود که جنگی بعد از این عملیات اتفاق نیفتد و ما باید قدرت نمایی می‌کردیم، گفت: دشمن می‌گوید که ما یک تعدادی از موشک‌ها و پهپادها را در آسمان زدیم، ما خودمان هم می‌دانستیم که می‌توانید تعدادی را بزنید. اما ما در کنار پاسخ می‌خواستیم قدرت نمایی هم کنیم.
رضایی با اشاره به این که در عملیات وعده صادق ۱۶۲ پهپاد، ۳۰ موشک کروز و ۱۰۰ موشک بالستیک مستقیم بر سر اسرائیل خورد، یادآور شد: در عین حال که پاسخ دادیم یک قدرت نمایی هم شد و ما نشان دادیم که ایران هم همان ایران ۵۷ هست و همان اقتدار را دارد و از کسی نمی‌ترسد.

 رسالت 
روسیه وابسته دفاعی سفارت انگلیس را اخراج کرد
وزارت امور خارجه روسیه وابسته دفاعی سفارت بریتانیا در مسکو را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و یادآور شد که این تصمیم واکنشی متقارن به اقدامات خصمانه لندن است.در همان روز، نماینده سفارت انگلیس به وزارت خارجه روسیه احضار شده و اعتراض شدید مسکو در رابطه با اخراج وابسته نمایندگی دیپلماتیک روسیه از لندن در تاریخ ۸ ماه مه به وی تسلیم شد. هفته گذشته، ۸ ماه مه، آندری کلین سفیر روسیه در لندن در رابطه با ادعای عملیات جمع آوری اطلاعاتی طرف روسی در بریتانیا، به وزارت خارجه این کشور احضار شد.

 مردم سالاری
فضای کشور، باید فضای دین و اخلاص باشد
آیت‌الله العظمی جوادی آملی در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی، معاون اول رئیس قوه قضائیه ضمن تبریک دهه کرامت، اظهار داشت: به برکت این خاندان عصمت و طهارت، این نظام ما کریمانه بتواند از پل بگذرد و به مقصد برسد، خداوند در قرآن می‌فرماید: ﴿لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَم﴾، باید با مردم با کرامت رفتار کرد. وی افزود: اهل‌بیت عصمت و طهارت به ما فرموده‌اند که شما طرزی زندگی کنید که وقتی راه می‌روید، مردم به یاد خدا بیافتند، اگر ما بیراهه نرویم و راه کسی را نبندیم، ما می‌شویم ترجمان قرآن کریم؛ خیلی لازم نیست که همه سلمان و ابوذر باشند، همین که در محدوده خودمان به گونه‌ای رفتار کنیم که وقتی مردم ما را می‌بینند، به یاد خدا بیافتند، بیشتر مشکلات حل می‌شود. آیت‌الله العظمی جوادی آملی گفت: همه مسئول هستند که مواظب باشند چرا که همواره خطر، کشور را تهدید می‌کند. وعده الهی تخلّف ناپذیراست که می‌فرماید اگر به هنگام خطر به یاری دین نشتابید، خداوند حفظ آن را به دست دیگری خواهد سپرد؛ ﴿ إن تتولّوا یستبدل قوماً غیرکم﴾؛ اگر شما از دین حق رویگردانید، خدا دیگران را به جای شما خواهد نشاند.وی عنوان کرد: اگر فضای کشور فضای دین و اسلام و فضای اخلاص باشد، مانند آن اخلاصی که در زمان جبهه و دفاع مقدس بود، خیلی از این پرونده‌ها قضایی و پرونده‌های فساد اقتصادی و اختلاسی و نجومی شکل نمی‌گرفت.

 آرمان ملی
هشدار ۱۳ وزیرخارجه به رژیم صهیونیستی
۱۳ وزیر خارجه کشورهای جهان، عمدتا غربی طی نامه‌ای به «یسرائیل کاتس»، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نسبت به حمله به شهر رفح هشدار داده و خواستار ارسال کمک های بیشتر به نوار غزه شدند. این نامه را وزرای خارجه گروه هفت به استثنای آمریکا و همچنین استرالیا، دانمارک، فنلاند، هلند، نیوزلند، کره جنوبی و سوئد امضا کرده اند. این مقامات همچنین کاهش بحران انسانی ویرانگر و رو به وخامت در غزه و بازگشایی همه گذرگاه های مرزی این منطقه به روی کمک ها از جمله گذرگاه رفح را خواستار شدند.

 قدس 
خبر شوک‌برانگیز حماس برای تل‌آویو
یک عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد اسرائیل به دنبال آن بوده با استفاده از زور، اسرای خود را از غزه بازگرداند که بر اثر این اقدام تاکنون ۷۰درصد اسرای خود را کشته است. خلیل الحیه، معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در ادامه اضافه کرد مقاومت خود را بازسازی کرده و می‌تواند برای مبارزه با اشغالگران، امکاناتش را سازگار کند.
شبکه شیطان‌پرستی متشکل از سه تبعه اروپایی متلاشی شد
مرکز اطلاع‌رسانی فراجا از شناسایی و دستگیریِ گسترده‌ اعضای شبکه شیطان‌پرستی در شهرستان شهریار خبر داد. در اطلاعیه مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آمده است: اعضای این شبکه که دارایِ چندین عضو سازمان یافته از اتباع خارجیِ اروپایی و ایرانی بودند، طی عملیاتی فنی و تخصصی توسط سازمان اطلاعات فراجا شناسایی و دستگیر شدند. دراین عملیات ۱۴۶ نفر مرد و ۱۱۵ نفر زن با وضعیت نامطلوب و مستهجن با آرم، علائم و نمادهایِ خاصِ شیطان پرستی روی البسه، سَر، صورت و مویِ سر؛ با الصاقِ نماد روی گوش و بینی به همراه سه نفر تبعه اروپایی دستگیر شدند.همچنین نمادهایِ شیطان پرستی، مشروباتِ الکلی و موادِ روان گردان به همراه ۷۳دستگاه خودرو کشف و ضبط و به مراجع قضایی برای سیر اقدامات قانونی تحویل داده شد.

 اعتماد
تکذیب عدم دسترسی به تلفن و ممنوعیت ملاقات برای «توماج صالحی»
اداره‌کل زندان‌های اصفهان درباره ادعا‌های اخیر در مورد عدم دسترسی فرد زندانی به نام «توماج صالحی» به تلفن و یا اعطای ملاقات به وی به اطلاع می‌رساند: این زندانی محکوم هم‌اکنون و بنابر حکم صادره دادگاه انقلاب اصفهان، در زندان مرکزی استان تحمل حبس می‌کند و برخلاف جوسازی مستمر این مجرم در فضای مجازی و یا اظهارات وکلای نامبرده در مورد ممنوعیت تماس تلفنی و یا تعلیق ملاقات، هم‌اکنون مانند سایر زندانیان، دسترسی کامل به این امکانات که در راستای حقوق شهروندی در زندان‌ها مستقر است، داشته است.

 ابتکار
گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم
حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، با قدردانی از مجلس برای تصویب قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها گفت: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم. علت مسئله را در چنین شرایطی نفهمیدیم. لابد دلایل خاص خود را داشتند، البته شورای نگهبان هم فرصت دارد که مسئله را حل کند.

 اطلاعات
آغاز طرح انسداد مرزهای شرقی کشور
طرح انسداد مرزهای شرقی کشور با هدف ارتقای امنیت این مرزها و تخصیص ۳میلیارد یورو آغاز شده است.امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش درجریان بازدیداز روند اجرای طرح انسداد مرزی در مرزهای شمال شرق کشوربا اشاره به اینکه انسداد مرزی در مرزهای شمال شرق کشور فقط به جهت حفظ و حراست از مرزهای ایران است ، گفت: برای تمامی کشورهای همسایه احترام ویژه‌ای قائل هستیم اما اینکه پروژه انسداد مرزی را در این منطقه از کشور آغاز کرده‌ایم به خاطر امنیت بخشی مرزهای کشور است.

 شهروند 
جزایر سه‌گانه جزو لاینفک سرزمینی جمهوری اسلامی ایران است
ناصر کنعانی بند مربوط به جزایر سه‌گانه ایرانی واقع در خلیج فارس مندرج در بیانیه سی و سومین نشست سران اتحادیه عرب در بحرین را غیرقابل قبول دانست و آن را محکوم کرد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: به دفعات تصریح و تأکید شده است که جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزو لاینفک و ابدی سرزمینی جمهوری اسلامی ایران بوده و طرح اینگونه ادعاهای بی‌اساس در این بیانیه مردود است.کنعانی در عین حال از بندهای بیانیه پایانی در دفاع از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در نوار غزه استقبال و بر لزوم انسجام و اتحاد بیشتر کشورهای اسلامی برای متوقف کردن جنایات جنگی رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

جهاد تبیین وظیفه قطعی و فوری همه پژوهشگران حوزه حکومت اسلامی است
ایرنا/ آیت‌الله جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری در پیامی به مناسبت برگزاری سومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی آورده است: ضرورت ایجاد ساختارهای اعمال حاکمیت و قدرت به منظور ساماندهی زندگی اجتماعی و حل و فصل منازعات و اختلافات، در همه نظام‌های فکری امری بدیهی و غیرقابل انکار به نظر می‌رسد و جز عده‌ای معدود در طول تاریخ، این حقیقت را نادیده نگرفتند. در ادامه این پیام آمده است: در این میان، ادیان الهی در مسیر ترسیم راه سعادت دنیا و آخرت انسان ها به حکومت نگاه ویژه داشته و انبیای الهی، سردمداران حکومت عدل در طول تاریخ بوده اند. آیت‌الله جنتی در این پیام تاکید کرده است: اسلام نیز به عنوان جامع ترین شریعت آسمانی در کنار توجه خاص به نحوه ارتباط بین مخلوق و خالق بر طراحی الزامات زندگی فردی و نحوه اداره اجتماع بر مدار شریعت و آموزه‌های آن تاکید کرده است.وی در این پیام با اشاره به موضوع همایش و تقدیر از برگزیدگان کتاب سال حکومت اسلامی آورده است:جهاد تبیین وظیفه قطعی و فوری همه پژوهشگران حوزه حکومت اسلامی است تبیین دستاوردها، ظرفیت ها و چشم اندازهای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نقش حاکمیت دین در پیشرفت امور کشور، نقش نظام اسلامی در تحقق حقوق مردم و موضوعاتی از این دست، از مواردی است که تبیین آن برای آحاد مردم با بهره گیری از ابزارهای مدرن همانند ظرفیت‌های فضای مجازی امری ضروری و لازم محسوب می‌گردد.

سمت و سوی کتب و پایان‌نامه‌ها به سمت نیازهای نظام اسلامی باشد
تسنیم/ آیت‌الله حسینی بوشهری در پنجمین همایش کتاب سال حکومت اسلامی یکی از فعالیت‌های آغازین طلاب حوزه‌های علمیه را پژوهش دانست و افزود: وقتی یک استاد در حوزه علمیه احساس می‌کند که طلبه‌ای توان لازم را دارد، به او فعالیت پژوهشی معرفی می‌کند. توانمندسازی طلاب در پژوهش در حوزه حکومت اسلامی از اهداف همایش کتاب سال حکومت اسلامی است. تحقیقات حوزوی در عرصه اندیشه سیاسی، فقه حکومتی و حقوق عمومی بایسته‌هایی دارد که لازم است رعایت شود. رئیس جامعه مدرسین در ادامه اظهار داشت: جامعه جهانی تشنه مباحث مرتبط با حکومت اسلامی است که اگر ویژگی‌های لازم را نداشته باشند، مشکلی را حل نخواهند کرد. کتاب‌های بسیاری نوشته شده اما برخی موضوعات به جامعه ارتباطی ندارد و بعضی پژوهش ها به گونه‌ای است که انگار حکومتی دینی برپا نیست و انقلابی اسلامی صورت نگرفته است؛ این تحقیقات فقط در مباحث فردی قابل اثبات است نه مسائل مربوط به حکومت اسلامی که امام خمینی و امام خامنه‌ای آن را احیا کرده اند.وی در تشریح ویژگی‌های روزآمدی و کارآمدی، عنوان کرد: در سال‌های آینده باید سمت و سوی کتب و پایان‌نامه‌ها به سمت نیازهای نظام اسلامی باشد. نیازهای نظام را فقط در مرزهای ایران اسلامی نباید دید زیرا حوزه‌های علمیه به رسالت انبیاء معتقد هستند و این رسالت از عصر ائمه به عصر غیبت رسیده و همچنان پابرجا است. پژوهش‌های ما نگاهی جهانی و به خارج از مرز نیز باید داشته باشد.

امروز حوزه علمیه به عالم و محقق نیاز دارد
رسا/ آیت‌الله استادی در آئین معرفی موسوعه معارف «اهل البیت فی الکتب الاربعه» با تشکر از کسانی که در تدوین موسوعه «اهل البیت فی الکتب الاربعه» زحمت کشیده‌اند گفت: حتی کارهای تکراری و موازی در عرصه حدیث و روایت قابل تشکر و قدردانی است. عضو جامعه مدرسین با اشاره به مهجور بودن اسلام واقعی در دوران ابتدایی تصریح کرد: رسیدن شاگردان امام صادق _ علیه السلام _ به چند هزار نفر و وجود شیعیان کنونی به دلیل خط احیای اهل بیت در طول تاریخ بوده است. وی با اشاره به اینکه امروز حوزه علمیه به عالم و محقق نیاز داردبا تأکید بر توجه به خدمت علمای بزرگ گذشته تصریح کرد: ما وامدار شیخ کلینی، شیخ صدوق، شیخ مفید، سید مرتضی، سید رضی و شیخ طوسی هستیم؛ این‌ها ملا، متکلم و هم آشنا به معقول بودند؛ خیلی زحمت کشیدند و کار کردند؛ برای همیشه می‌توان از این افراد به عنوان آبروی شیعه نام برد.

گاهی تفکرات غربی با رنگ و لعاب به ظاهر اسلامی به نام حوزه منتشر می‌شود
رسا/ آیت‌الله شب زنده دار در دیدار دبیر جایزه جهانی شهید صدر با اشاره به غنای مغفول مانده حوزه‌های علمیه در علوم اسلامی از جمله فقه، اصول، کلام و فلسفه، اظهار داشت: حوزه‌های علمیه دارای ظرفیت‌های بسیار و غنی از اندیشه‌هایی قوی و دارای براهین متقن می‌باشد که متاسفانه مهجور مانده اند و باید برای تبیین آنها تلاش بیشتری شود. عضو جامعه مدرسین گفت: برخی دیدگاه‌های دانشمندان غربی با رنگ و لعابی به ظاهر اسلامی از سوی برخی پژوهشگران جوان مطرح و ارائه می‌شود، لذا باید مراقب بود که اینگونه نظریه ها به نام و نشان حوزه علمیه شیعه منتشر نشود. وی با اشاره به ترجمه و تألیف اندک از معارف فقهی و کلامی اسلام در دنیای غرب اذعان کرد: این امر نشان دهنده این حقیقت است که اگر در قالب برنامه‌هایی مثل جایزه جهانی صدر، این اندیشه ها و نظریه‌های قوی موجود در حوزه‌های علمیه، به مخاطب جهانی و غربی معرفی و تبیین شود چه اتفاق مبارکی خواهد بود و چه استقبالی از آن خواهد شد.

همه باید همت کنند تا مشکلات معیشتی حل شوند
اختصاصی/ آیت‌الله حسینی خراسانی در دیدار امام جمعه و مسئولین ادارات شهرستان قرچک، با اشاره به سیاه نمایی‌های دشمنان نسبت به مشکلات کشور گفت: امروز در کشور، در حوزه‌های مختلف، خوبی‌های زیادی داریم؛ البته منکِر وجود برخی بد اخلاقی‌ها در جامعه نیستیم، اما اینگونه نیست که بگوییم بد اخلاقی در جامعه غوغا می‌کند. عضو فقهای شورای نگهبان اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور مسئله معیشت است و عده‌ای در رنج زندگی می‌کنند. همه باید همت کنند تا این مشکلات معیشتی حل شوند. عضو جامعه مدرسین در ادامه افزود: در کشور ما یک کمبودها، کاستی‌ها، بد اخلاقی‌ها و بی عدالتی‌هایی هم وجود دارد که البته به هر اندازه باشد قابل قبول و زیبنده این نظامی که آموزه‌های آن بر اساس فرهنگ حکومت علوی شکل گرفته است، نیست؛ اما تقوا، عدالت و این ارزش‌ها نیز در جامعه جاری و حاکم است.وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: باید بیش از آنچه تا کنون در دنیا درخشیده‌ایم، بدرخشیم؛ چرا که مردمی پا به کار و رهبری بی‌نظیر در فراست، سیاست، مدیریت، شجاعت، مهربانی و دلسوزی داریم.

به حجم خسارت وارده در جبهه شمالی واقف هستم
فارس/ وزیر جنگ رژیم اشغالگر اسرائیل در جریان بازدید از یکی از پایگاههای این رژیم در منطقه الجلیل در شمال فلسطین اشغالی مدعی شد: «برای همه گزینه‌ها در راستای متوقف کردن حزب‌الله آماده هستیم». یوآو گالانت گفت: «باید بدون توقف مناطق شلیک موشک‌ها و پهپادها را هدف قرار دهیم، همان‌طور که قبل ورود به غزه به سربازان گفتم، به شما هم می‌گویم که منتظر باشید، به زودی اقدام می‌کنیم و هر اتفاقی می‌تواند رخ دهد».وزیر جنگ رژیم اسرائیل سپس گفت: «حجم خساراتی که در این‌جا داریم را درک می‌کنم».

شکار پرنده گران‌قیمت آمریکایی در یمن
تسنیم/ سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح دولت نجات ملی یمن (صنعاء) اعلام کرد که ارتش یمن یک فروند پهپاد ۹MQ آمریکایی را در حالی که در حال انجام اقدامات خصمانه در حریم هوایی استان مأرب بود، سرنگون کرده است.سخنگوی نیروهای مسلح یمن افزود: این چهارمین پهپادی است که در جریان نبرد فتح موعود و جهاد مقدس در حمایت از غزه سرنگون شده است. ارزش تقریبی این پهپاد ۳۲ میلیون دلار آمریکا و ساخت شرکت «جنرال اتمیکس» است و پیش از این نیز چندین مرتبه پدافند هوایی یمن موفق به ره‌گیری و انهدام آن شده بود.

شورای جنگ اسرائیل در آستانه فروپاشی
فارس/ شبکه عبری‌زبان «کان» به عنوان شبکه دولتی اسرائیل در گزارشی اعلام کرد که اعضای کابینه جنگ این رژیم به شدت دچار اختلاف شده‌اند و در کمتر موضوعی اتفاق نظر دارند.شبکه کان اعلام کرد که احتمال انحلال کابینه جنگ بیش از هر زمان دیگری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *