آیت الله حسینی بوشهری در دیدار وزیر ارتباطات تأکید کرد:

لزوم مدیریت فضای مجازی / نمی‌توانیم درب‌ها را به روی خود ببندیم

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت مدیریت فضای مجازی گفت: نمی‌توانیم درب‌ها را به روی خود ببندیم؛ اما باید کلید این درب‌ها در اختیار ما باشد. اگر به موقع وارد عرصه نشویم، عملاً حکمرانی فضای مجازی به دست دشمنان خواهد بود.
دیدار عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با آیت الله حسینی بوشهری

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ساعاتی پیش، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: با توجه به تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب – مد ظله العالی – نسبت به شبکه ملی اطلاعات، خوشبختانه در مدت زمانی محدود در این دولت، یک حرکت پرشتابی راجع به شبکه ملی اطلاعات و سایر حوزه‌های مورد نیاز کشور صورت گرفت.

 

آیه «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّهٍ» تنها در حوزه نظامی نیست

وی آیه «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّهٍ» را شامل تمامی حوزه‌های مورد نیاز اعم از نظامی و غیر نظامی دانست و بیان داشت: دنیای امروز هر لحظه در حال تحول است و اگر عقب بمانیم دیگران منتظر ما نخواهند نشست. از سوی دیگر متأسفانه دشمنانی داریم که هر جا بتوانند ضربه‌ای بزنند کوتاهی نمی‌کنند.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر لزوم مرجعیت ایران در حوزه اطلاعات و ارتباطات، خطاب به مسئولین این حوزه ابراز داشت: کارهای شما در حال حاضر بیشتر برای تأمین نیازهای داخلی است؛ اما در گام بعدی باید مرجعی بشوید برای تأمین نیاز دیگر کشورها. کما اینکه در حوزه تجهیزات نظامی به این جایگاه رسیده‌ایم – آن هم در شرایط سخت تحریم – این چیزی جز جنگ اراده‌ها نیست و در جنگ اراده‌ها مؤمنان پیروز هستند چرا که خداوند می‌فرماید «إِنَّ ٱلَّذِینَ قَالُواْ رَبُّنَا ٱللَّهُ ثُمَّ ٱستَقَامُواْ تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ ٱلمَلَـئِکَهُ أَلَّا تَخَافُواْ وَلَا تَحزَنُواْ.»

وی با اشاره به اهمیت پیشرفت علمی در حوزه فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: تمام آنچه به ظاهر نشدنی جلوه می‌کند با استفاده از نخبگان داخلی امکان پذیر است. امیدواریم روزی فرا برسد که مرجع علمی بشویم و زبان فارسی ما در مراودات علمی به عنوان معیار قرار گیرد.

امام جمعه قم افزود: اهداف را بلند در نظر بگیرید زیرا انسان مؤمن به کم قانع نیست و کار را تا جایی که آرمان‌ها به واقعیت تبدیل شوند دنبال می‌کند.

 

بحمد الله دارای رهبری هوشمند، مقتدر و آینده نگر هستیم

وی انقلاب اسلامی را باب خیر توصیف کرد و اظهار داشت: بحمد الله دارای رهبری هوشمند، مقتدر و آینده نگر هستیم که در زمینه‌های مختلف صاحب نظر است و وقتی اقشار مختلف از هنرمند تا صنعت گر با او دیدار می‌کنند متوجه اشراف ایشان در مسائل راجع به خود می‌شوند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به اهمیت مدیریت فضای مجازی تصریح کرد: نمی‌توانیم درب‌ها را به روی خود ببندیم؛ اما باید کلید این درب‌ها در اختیار ما باشد. اگر به موقع وارد عرصه نشویم، عملاً حکمرانی فضای مجازی به دست دشمنان خواهد بود.

 

مشکلات اقتصادی مانع دیده شدن پیشرفت‌ها

وی در پایان سخنان خود ضمن اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در دولت سیزدهم ابراز داشت: در این کشور کارهای زیادی انجام می‌شود؛ لکن گاهی مشکلات اقتصادی بر این خدمات و فعالیت‌ها سایه می‌اندازد.

 

شایان ذکر است در ابتدای این دیدار، دکتر عیسی زارع پور گزارشی از پیشرفت‌های حاصل شده در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه کرد و گفت: متأسفانه شبکه ملی اطلاعات که از حوزه‌های راهبردی کشور است، در یک دهه گذشته علی رغم تمامی زحماتی که کشیده شده، به عنوان اولویت اول مطرح نبوده است.

وی ادامه داد: شبکه ملی اطلاعات در ابتدای دولت و در حدود یک دهه فعالیت گذشته، حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشت؛ اما اکنون با گذشت تنها دو سال و نیم از عمر دولت سیزدهم، به حدود ۶۰ درصد رسیده است و اکنون تمرکز ما بر روز افزایش کیفیت و بومی سازی تجهیزات است.

 

رشد چشمگیر کاربران شبکه‌های اجتماعی داخلی

وزیر ارتباطات با اشاره به رشد چشمگیر کاربران شبکه‌های اجتماعی داخلی اظهار داشت: به عنوان نمونه پیام رسان ایتا در ابتدای دولت حدود ۲ و نیم میلیون کاربر فعال ماهانه داشت؛ اما امروز حدود ۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد و ترافیک آن نیز بیش از ۲۰ برابر رشد داشته است.

 

در حوزه فضایی معادل ۱۲ سال قبل فعالیت داشته‌ایم

دکتر زارع پور از پیشرفت ۷۰ درصدی پروژه فیبر نوری منازل تا پایان سال جاری خبر داد و ادامه داد: حوزه فضایی که در دهه گذشته با کمترین قدرت پیگیری می‌شد، در این دولت احیا شد و از ابتدای دولت تا کنون ۱۲ پرتاب انجام شده که معادل ۱۲ سال قبل از آن است.

دولت هوشمند و تلاش برای الکترونیکی سازی تمامی خدمات دولت از دیگر سر فصل‌های گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این دیدار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *