آیت الله حسینی بوشهری در دیدار رئیس مرکز ملی فضای مجازی تأکید کرد:

لزوم ارتباط سیستمی حوزه علمیه با مجموعه‌های حاکمیتی

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم علت برخی عقب ماندگی‌ها در عرصه محتوایی در فضای مجازی را ناشی از عدم ارتباط سیستمی حوزه علمیه با مجموعه‌های حاکمیتی ارزیابی کرد و اظهار داشت: ارتباط با اشخاص بُرد لازم را نخواهد داشت. باید ارتباط سیستمی برقرار شود.
دیدار رئیس مرکز ملی فضای مجازی با آیت الله حسینی بوشهری

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی با آیت الله حسینی بوشهری دیدار کرد.

رئیس جامعه مدرسین در ابتدای سخنان خود با اشاره به موضوع غزه، ابراز داشت: هدایت‌های رهبری معظم انقلاب – مد ظله العالی – و رایزنی‌های خوب مسئولین جمهوری اسلامی به خصوص رئیس جمهور و وزیر محترم خارجه و حضور مردم ایران و سایر کشورهای جهان در حمایت از مردم غزه، قابل تقدیر است.

وی ضمن قدردانی از تمامی مجموعه‌ها و گروه‌هایی که در این مدت با مقاومت مردم فلسطین همراهی کردند، ابراز امیدواری کرد: امیدواریم مردم فلسطین بتوانند همچنان در مسیر مقاومت علیه رژیم صهیونیستی بایستند.

امام جمعه قم فضای مجازی را دغدغه همه نخبگان و افراد صاحب فکر و اندیشه در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: فضای مجازی گرچه ابزاری است که دشمنان برای پیشبرد اهداف خود از آن استفاده می‌کنند؛ اما در عین حال می‌تواند برای ما نیز یک فرصت باشد.

 

زیرساخت قوی پیش نیاز تولید محتوا

وی وجود زیرساخت قوی و مستحکم را پیش نیاز حوزه محتوایی عنوان کرد و بیان داشت: محتوا بدون یک زیرساخت قوی و استوار شکل نمی‌گیرد، لذا ناگزیر باید تقویت زیرساخت‌ها را شتاب ببخشید؛ البته معنای آن غفلت از بحث محتوا نیست، بلکه باید این دو همزمان مورد توجه قرار گیرند.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: بخش قابل توجهی از زندگی مردم به فضای مجازی وابسته شده است و دشمنان در تلاش‌اند تا اهداف شوم فرهنگی خود را در فضای جامعه نهادینه کنند و یک روح بی‌تفاوتی را درقالب جنگ شناختی، در جامعه ایجاد کنند.

وی با اشاره به افزایش میزان حملات سایبری به کشور، خاطر نشان کرد: با توانمندی‌های به وجود آمده، امروز اگر دشمن حمله‌ای کند، باید منتظر پاسخ این حمله خود باشد که نشان دهنده حضور قوی ما در این عرصه است.

وی ادامه داد: ما باید از نظر زیرساخت همگام با دنیا پیش برویم و حتی در جهت ارائه خدمت، مبتکر و خلاق باشیم.

استاد حوزه علمیه قم خطاب به مسئولین فضای مجازی کشور ابراز داشت: کار خود را عادی تلقی نکنید؛ بلکه شما فرماندهی یک حرکت عظیم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را بر عهده دارید و باید با تمام وجود و با مطالعه عمیق و ابتکار و نوآوری به میدان بیایید. باید قبل از اینکه حالت دفاعی به خود بگیرید، حالت تهاجمی داشته باشید.

 

شکل دهی به افکار عمومی، از ویژگی‌های فضای‌مجازی

وی شکل دهی به افکار عمومی را از ویژگی‌های فضای مجازی عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: از دستاوردهای عملیات «طوفان الأقصی» آگاهی بخشی به مردم دنیا بود. به صورتی که دشمنان در مقابل افکار عمومی مجبور به عقب نشینی شدند. ما نیز باید با تولید محتوا، از دنیای استکبار مطالبه‌گری کنیم و با تولید محتوا در فضای مجازی، تغییر دهنده فضای حاکم در دنیا باشیم.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به ظرفیت حوزه‌های علمیه در خصوص فضای مجازی گفت: خوشبختانه حوزه امروز با حوزه گذشته متفاوت است و طلاب علاوه بر اشراف بر محتوای فاخر، در زمینه‌های هنری و مسائل روز نیز فعال و آشنا هستند.

وی افزود: از ظرفیت و امکانات حوزه علمیه در این خصوص استفاده کنید. به سراغ مجموعه‌های مختلف و فعال حوزوی بروید؛ زیرا امروز حوزه علمیه دوشادوش نظام اسلامی، برای پیشبرد اهداف نظام حرکت می‌کند.

وی علت برخی عقب ماندگی‌ها در عرصه محتوایی در فضای مجازی را ناشی از عدم ارتباط سیستمی حوزه علمیه با مجموعه‌های حاکمیتی ارزیابی کرد و اظهار داشت: ارتباط با اشخاص بُرد لازم را نخواهد داشت. باید ارتباط سیستمی برقرار شود.

 

فضای‌مجازی؛ دغدغه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

وی در پایان سخنان خود، مسائل مربوط به فضای مجازی را از دغدغه‌های اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برشمرد و گفت: یکی از موضوعات پرتکرار در جلسات هفتگی شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بحث فضای مجازی است.

شایان ذکر است در ابتدای این دیدار، دکتر سید محمدامین آقامیری، گزارش مختصری از وضعیت فضای مجازی کشور ارائه کرد و ارائه خدمات و محتوا را از اولویت‌های خود در مرکز ملی فضای مجازی برشمرد.

وی ابراز داشت: فضای مجازی امروز بخشی از زندگی مردم است. درگذشته بیشتر نگاه فنی به فضای مجازی و حتی شبکه ملی اطلاعات وجود داشت؛ در صورتی که محتوا اصل قضیه است و در این بخش مقداری عقب افتادگی داریم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به حملات سایبری دشمنان به زیرساخت‌های کشور گفت: حملات سایبری نسبت به سال‌های گذشته حدوداً ۳۰ برابر افزایش پیدا کرده است؛ اما به حمد الله دشمنان توفیق جدی نداشته‌اند.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه محتوا یکی از نیازهای ما رساندن ابزارهای لازم به نیروهای خودی است و این مطلب خود به خود به بحث محتوایی کمک جدی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *