خبر روز ۱۴۰۲/۰۸/۲۴

شما می‌توانید خلاصه‌ای از پربازدیدترین و مهم‌ترین اخبار روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌های مهم خبری و همچنین مواضع و بیانات مراجع عظام تقلید -دامت برکاتهم- و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به صورت روزانه از نشریه خبر روز دنبال نمایید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از خلاصه مهم‌ترین اخبار روز آگاهی یابید.
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم
لزوم ارتقای سهم صنعت هسته‌ای در سبد انرژی کشور
اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با حضور در دانشگاه امیرکبیر گفت: برای ما مهم است که در راستای ارتقای تراز علمی کشور گام برداریم، زیرا مردم ایران شایسته برترین‌ها و بهترین‌ها هستند. امروز باید با خودباوری به سمت تعالی حرکت کنیم و این در حالی است که از بیرون شاهد القائات فراوان برای ایجاد ناامیدی در بین نسل جوان‌مان هستیم. وی افزود: ملت ایران راهی را انتخاب کرده که به پیروزی ختم خواهد شد و اکنون نقش و جایگاه سازمان‌های بین‌المللی باید در راستای حفظ صلح و آرامش جهانی باشد. باید سهم حداقلی صنعت هسته‌ای در سبد انرژی کشور را ارتقاء دهیم که البته این کار آغاز شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: شاخه‌های متعدد هسته‌ای به لحاظ اقتصادی، ارزش آفرین است و داشتن علم و فناوری یک ثروت به شمار می‌آید. با عنایت وزیر محترم علوم، پژوهشکده داروهای شیمی درمانی را در پژوهشگاه ایجاد و راه‌اندازی خواهیم کرد که این طرح آغاز شده است. بازدید از آزمایشگاه گداخت هسته‌ای، آزمایشگاه تحقیقات شتاب‌دهنده‌ها، آزمایشگاه تحقیقات لیزر و همچنین آزمایشگاه فیزیک بهداشت و دزیمتری پرتوها بخشی از برنامه حضور معاون رئیس جمهور در بدو ورود به دانشگاه امیرکبیر بود.
همکاری نیروی دریایی ایران و پاکستان در عرصه مبارزه با تروریسم
دریادار جاوید اقبال، فرمانده دانشگاه جنگ لاهور پاکستان که به دعوت امیر دریادار شهرام ایرانی به ایران سفر کرده است، با حضور در ستاد نیروی دریایی ارتش با فرمانده این نیرو دیدار و گفت‌وگو کرد.در این دیدار، برهمکاری همه‌جانبه دو نیروی دریایی ایران و پاکستان در جهت جلوگیری از رشد و گسترش ناامنی دریایی به‌ویژه تروریسم دریایی و تبادل اطلاعات ستادی تأکید شد.

 همشهری
شکایت از بایدن به‌دلیل جنایت در غزه
روزنامه گاردین تأکید کرد که یک گروه حقوق بشری و آزادی‌های مدنی در نیویورک از جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به‌علت شکست در انجام وظیفه خود براساس قوانین بین‌المللی و قوانین آمریکا برای جلوگیری از نسل‌کشی فلسطینیان در غزه توسط اسرائیل شکایت کرده است.
تلفات قطعی حزب‌الله به اشغالگران
حزب‌الله لبنان اعلام کرد که گروهی از نیروهای اشغالگر اسرائیلی را در نزدیکی پایگاه المرج در شمال فلسطین اشغالی با اسلحه مناسب هدف قرار داده و تلفاتی قطعی به آنها وارد کرده است.
افسر سابق شاباک: حماس جنگ را مدیریت می‌کند
«اریک باربینگ» افسر سابق سرویس‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی موسوم به شاباک تأکید کرد که رهبران حماس و در راس آنها «یحیی سنوار»، «محمد ضیف» و «مروان عیسی» می‌دانند چگونه جنگ را در غزه به شیوه‌ای منظم مدیریت کنند و از قدرت و توانمندی قسام بهره ببرند. باربینگ تصریح کرد که حماس همچنان کنترل اوضاع را در نوار غزه در دست دارد.
خانواده‌های اسیران: مشکل، نتانیاهو ست نه حماس!
روزنامه عبری زبان هاآرتص تأکید کرد که خانواده‌های اسیران اسرائیلی در غزه، کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را شدیدا مورد حمله قرار داده و گفته‌اند: مشکل اصلی شما هستید نه حماس. آنها گفته‌اند نتانیاهو در تامین امنیت در جریان حمله هفتم‌اکتبر مبارزان حماس ناکام ماند و هیچ مذاکرات جدی برای آزادی فرزندان‌شان در غزه در جریان نیست.
اختلاف در وزارت خارجه آمریکا بر سر جنگ غزه
شبکه سی ان ان در گزارشی اعلام کرد که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا به‌ وجود اختلافاتی در داخل وزارت خارجه این کشور در مورد رویکرد دولت بایدن در قبال جنگ بین حماس و اسرائیل در غزه اذعان کرده است.
تأکید دیده‌بان حقوق بشر بر تحقیق درباره جنایت جنگی در غزه
دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که باید در مورد حملات اسرائیل به بیمارستان‌های نوار غزه به‌عنوان یک جنایت جنگی تحقیق کرد. به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر، ‌اسرائیل تا این لحظه هیچ سند و مدرکی که ثابت کند بیمارستان‌های غزه برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، ارائه نداده است.

 کیهان
آماده‌باش صدها هزار یمنی برای ورود به جنگ با اسرائیل
«سید عبدالملک بدرالدین الحوثی»، رهبر انصارالله یمن اعلام کرده است که صدها هزار یمنی آماده رویارویی با صهیونیست‌ها هستند. رهبر انصارالله یمن همچنین در سخنان شامگاه سه‌شنبه خود با انتقاد از رهبران سازشکار عربی تاکید کرد که غزه در معرض محاصره عربی-اسرائیلی قرار دارد. رهبر انقلاب یمن با اشاره به اینکه «رژیم‌های عربی هیچ اراده جدی ندارند که برای غزه وارد عمل شوند»، خاطر نشان کرد: «در نشست اخیر سران عربی و اسلامی هم هیچ موضع‌گیری یا اقدام عملی صورت نگرفت که این مسئله، مایه اندوه و شرمساری است.» رهبر انصارالله همچنین تاکید کرده است که ما چندین‌بار به جنوب اراضی اشغالی حملۀ موشکی و پهپادی کردیم و باز هم این کار را خواهیم کرد.
از ۶۰۰‌ تانک مرکاوا طی یک ماه گذشته ۱۸۲‌ تانک را منهدم کرده‌ایم
خالد قدومی، نماینده حماس در ایران هم در سومین اجلاس مجمع جهانی مستضعفین گفت: طبق اعلام نیروهای القسام از ۶۰۰‌ تانک مرکاوا طی یک ماه گذشته ۱۸۲‌تانک را منهدم کرده‌ایم.وی ادامه داد: مظلومیت مردم ما حتی مردم کشورهای آمریکا و اروپا را با خود همراه کرده‌ است و این یعنی شکست ۷۵ سال تبلیغات غرب و صهیونیست‌ها برای مظلوم‌نمایی.قدومی با انتقاد از مواضع مقامات کشورهای عربی در نشست ریاض، این نشست را بی‌اثر دانست و افزود: حداقل خروجی این نشست باید این می‌بود که گذرگاه رفح برای امدادرسانی و انتقال مواد غذایی و پزشکی هموار می‌شد. آیا شما نمی‌توانید به صورت مستقل این گذرگاه را باز کنید؟ بیش از ۵۰۰ کامیون حاوی مواد غذایی و بهداشتی بیش از یک ماه است که پشت این گذرگاه برای انتقال کمک‌های انسان دوستان منتظر هستند. قطع آب و برق و تلفن و حمله‌های وحشیانه رژیم اشغالگر قدس هر لحظه وضعیت مردم غزه را بدتر می‌کند.نماینده حماس در ایران خسارت مستقیم اسرائیل از جنگ را بالغ بر ۱۶ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: آمریکا به صورت روزانه تجهیزات جنگی پیشرفته‌ای را به اسرائیل می‌فرستد.
ما برای حفاظت از تأسیسات هسته‌ای آمده‌ایم نیروهایمان را در اسرائیل هدف قرار ندهید
چند روز پیش تارنمای خبری-تحلیلی آکسیوسِ آمریکا فاش کرد که «لوید آستین»، در تماسی با همتای صهیونیست نگرانی خود را از تشدید تنش در مرز با لبنان ابراز کرد. منبع مذکور اعلام کرد که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، از رژیم صهیونیستی خواسته ‌است از اقداماتی که ممکن است منجر به جنگ همه‌جانبه بین اشغالگران و حزب‌الله لبنان شود، اجتناب کند.حالا خبر می‌رسد که روزنامه لبنانی الدیار از منابع آگاه نقل کرد که پیامی از جانب آمریکا به حزب‌الله از طریق کانال سومی رسیده است. در این پیام آمده است که ارتش آمریکا در عملیات میدانی در کنار ارتش رژیم صهیونیستی شرکت نخواهد کرد. در این پیام آمریکا آمده است که اعزام حدود ۲۰۰۰ نیرو که بیشترشان مستشار هستند، با هدف مشارکت در عملیات میدانی ارتش رژیم صهیونیستی در جبهه غزه و در جبهه شمال، نیست بلکه ماموریت آن‌ها تامین امنیت و حفاظت از تأسیسات هسته‌ای موجود در اراضی اشغالی است که تأسیسات نخست در منطقه دیمونا و دومی در منطقه صحرایی تبنه است.در این پیام همچنین آمده است: «این مأموریت ایجاب می‌کند که به نخست‌وزیر و دولت راست‌گرای اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو اجازه استفاده از این تاسیسات چه در سطح تاکتیکی کوچک یا در سطح منطقه‌ای گسترده علیه ایران داده نشود.» این پیام یعنی این‌که آمریکا از حزب‌الله می‌خواهد که نیروهای واشنگتن در اراضی اشغالی را مورد هدف قرار ندهد! البته در این پیام خاطرنشان شده است: «به هیچ طرفی در محور مقاومت اجازه هدف قرار دادن این دو تأسیسات با برخورداری از جدیدترین تکنولوژی‌های پدافند هوائی داده نمی‌شود.»

 ایران
ارسال نامه رئیسی به سران دولت‌های دنیا
آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور طی نامه‌ای به سران کشورها بااشاره به تهاجم رژیم صهیونیستی علیه باریکه غزه که تاکنون منجربه شهادت بیش از ۱۱هزار غیرنظامی فلسطینی شده است، تأکید کرد: وظیفه انسانی و قانونی سازمان‌های منطقه‌ای، بین‌المللی و همه دولت‌های آزادی‌خواه ایجاب می‌کند که اقدامات مؤثری در جهت توقف فوری و کامل حملات نظامی علیه ساکنان غزه صورت دهند. وی تصریح کرد: در این راستا ضرورت دارد علاوه‌بر محکومیت شدید جنایات افسارگسیخته صهیونیست‌ها علیه ملت مظلوم فلسطین و حمایت مجدد و قاطع از تحقق همه حقوق ذاتی ملت فلسطین از جمله حق تعیین سرنوشت، مقاومت در برابر تجاوز و اشغال، بازگشت کلیه آوارگان فلسطینی به سرزمین آبا و اجدادی خویش و تشکیل دولت فلسطینی در تمامی سرزمین فلسطین به پایتختی قدس شریف، درخواست از مجامع بین‌المللی ذی‌ربط برای وادار ساختن رژیم اشغالگر به توقف فوری همه حملات خود به باریکه غزه و تمامی اقدامات غیرقانونی آن شامل شهرک‌سازی و کشتار و بازداشت فلسطینی‌ها در سایر مناطق اشغالی فلسطین، خودداری از هر گونه اقدام برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها در داخل فلسطین یا به خارج از آن، رفع فوری، کامل و بدون قید و شرط محاصره باریکه غزه، فراهم ساختن زمینه ورود فوری، بدون مانع، گسترده و کافی کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز در غزه بویژه مواد غذایی، دارو و سوخت، فعال‌سازی اهرم‌های فشار علیه رژیم صهیونیستی شامل قطع روابط سیاسی و اقتصادی و تحریم کالاهای آن، مقابله با بی‌کیفر ماندن جنایات علیه فلسطینی‌ها از طریق تلاش مؤثر و جدی برای فراهم‌ساختن زمینه عملی تعقیب، محاکمه و مجازات آمران، عاملان و حامیان جنایات رژیم اشغالگر در فلسطین و کمک فوری و گسترده به شروع روند بازسازی خرابی‌های باریکه غزه مورد اهتمام قرار گیرد.

 وطن امروز
دلایل ردصلاحیت داوطلبان انتخابات فقط به خودشان ارائه می‌شود
در راستای اجرای ماده ۶۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با اتمام مهلت بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در هیات‌های اجرایی مراکز حوزه انتخابیه، جمعه گذشته نتایج بررسی‌ها به داوطلبان اعلام شد. دبیر ستاد انتخابات با اعلام این خبر، روز گذشته در یک برنامه تلویزیونی درباره نتایج بررسی صلاحیت‌ها گفت: اگر داوطلبی نسبت به عدم تایید خود نکته یا سوالی داشته باشد، می‌تواند به فرمانداری مراجعه کند و دلایل این عدم تایید به خود داوطلب اعلام می‌شود. وی تاکید کرد: بر اساس قانون، دلایل عدم تایید صلاحیت فقط به خود داوطلب ارائه می‌شود و امکان ارائه این دلایل به نماینده داوطلب نیست.
علمای جهان اسلام محاکمه جنایتکاران صهیونیست را مطالبه کنند
نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه مراکز استان‌ها طی پیامی خطاب به علمای جهان اسلام در پایان اجلاسیه خود اعلام کردند: رنج‌ها و دردهای امروز مردم مظلوم غزه عزتمند و کشتار و آوارگی و ویرانگری که به بهانه‌های پوچ و دروغین، کودکان و زنان و شهروندان بی‌گناه را نشانه رفته، دیگر بر هیچ ‌یک از جهانیان پوشیده نیست. این پیام آورده است: اکنون بر همه ما لازم است که محاکمه جنایتکاران صهیونیستی و آمریکایی را از مجامع بین‌المللی مطالبه کنیم. همچنین – فراتر از مطالبه طرح شوم عادی‌سازی با رژیم اشغالگر که با توفان ‌الاقصی بر باد رفت – از حاکمان کشورهای اسلامی و عربی بخواهیم که برای قطع هرگونه ارتباط کشورهای منطقه با این دشمن وحشی، تلاش جدی کنند.

 جوان
شنبه، راهپیمایی سراسری در حمایت از کودکان غزه
رئیس ستاد انتفاضه و قدس از برگزاری راهپیمایی سراسری در کشور، تحت عنوان حمایت از کودکان غزه در روز شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲ خبر داد.رمضان شریف گفت: خدا را شاکر هستیم که به رغم همه تلاش‌های رسانه‌های معاند شاهد وحدت مثال زدنی در حمایت از مردم فلسطین هستیم، همه مسئولان و جریانات سیاسی در کشور حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کرده‌اند، این وحدت در حمایت از فلسطین برای مردم این سرزمین امید بخش است، ما تا کنون بیش از چند راهپیمایی بزرگ را در تهران و شهر‌های دیگر شاهد بودیم، ان‌شاءالله روز شنبه راهپیمایی بسیار عظیم در تهران و دیگر شهر شاهد باشیم، این راهپیمایی تحت عنوان حمایت از کودکان غزه برگزار خواهد شد. وی افزود: راهپیمایی روز شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲ در سراسر کشور متناسب با اعلام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان‌ها و در تهران از دو مسیر میدان فردوسی و چهارراه نواب به سمت میدان انقلاب با سخنرانی سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه برگزار خواهد شد.

 خراسان
دستور رئیسی برای برخورد با گران‌فروشی یک پلت‌فرم داخلی
رئیس‌جمهور دستور داد با یک پلت‌فرم داخلی به‌دلیل تخلف سنگین گران‌فروشی برخورد شود. طبق اعلام روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «تخلف سنگین گران‌فروشی یکی از سکوهای داخلی» محرز شده است و به‌دنبال آن، رئیس‌جمهور دستور به استیفای حقوق مردم و جبران خسارت داده است.رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات این خبر را بدون توضیح و جزئیات بیشتر در شبکه اجتماعی ویراستی اعلام کرده و نوشته است که جزئیات مربوط به این موضوع به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 مردم سالاری
یکی از سرکردگان جریان تکفیری در خوزستان به دام افتاد
با تلاش اطلاعاتی مأموران گمنام امام زمان(عج) در سازمان اطلاعات فراجا یکی از سرکردگان جریان تکفیری که در سطح استان خوزستان در حال جذب، تبلیغ و آموزش نیرو برای جریان تکفیری بوده را شناسایی و طی عملیات منسجم و غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر کردند.براساس این گزارش، نامبرده یکی از سرپل‌های ارتباطی با جریان جهانی تکفیری و تروریستی در ایران بود و حتی در مقطعی نیز قصد خروج از کشور و پیوستن به گروهک تروریستی داعش در کشور عراق را داشته است.
هشدار کدخدایی به پارلمان انگلیس
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان، رفتار و عملکرد دولت انگلیس در مواجهه با مسائلی همچون حقوق بشر، دموکراسی، افراط‌گرایی و تروریسم را دارای تناقض دانست. کدخدایی، عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در حساب توییتری خود نوشت:«تناقض در رفتار و عملکرد لندن در مواجهه با مسائلی همچون حقوق بشر، دموکراسی، افراط‌گرایی و تروریسم، هر روز بیش از پیش نمایان می‌شود. تلاش‌های پارلمان انگلیس برای تروریستی خواندن سپاه پاسداران به عنوان یک نیروی دولتی تبعاتی جدی در پی خواهد داشت. دولت انگلیس باید رفتار خود را نسبت به ایران تغییر دهد.»

 قدس
از طریق ایران به اقیانوس هند می‌رسیم
وزارت حمل و نقل تاجیکستان روز گذشته جزئیات سند حمل و نقل و ترانزیت بین‌المللی بار از طریق بندر «چابهار» ایران را که در جریان سفر آیت الله رئیسی؛ رئیس جمهوری اسلامی ایران میان دوشنبه و تهران امضا شد، تشریح کرد.این یادداشت تفاهم هشتم نوامبر (۱۷ آبان ماه) در شهر دوشنبه با حضور رئیسان جمهور دو کشور به امضای «عظیم ابراهیم» وزیر حمل و نقل تاجیکستان و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران رسید. وزارت حمل‌ونقل تاجیکستان در گزارشی به تشریح توافق با ایران برای استفاده از بندر «چابهار» با هدف دسترسی به اقیانوس هند پرداخت و نوشت: ایجاد حمل‌ونقل جاده‌ای از مسیر «تاجیکستان – ازبکستان – ترکمنستان – ایران» با استفاده مؤثر از ظرفیت‌های بندر «چابهار»، فرصت همکاری اقتصادی میان تاجیکستان و ایران را بیشتر خواهد کرد.
محکومیت اسرائیل توسط کالج‌های انگلیس
دانشگاه ساسکس و اتحادیه کالج‌های انگلیس با اکثریت آرا بیانیه‌ای را در راستای اعلام همبستگی با مردم فلسطین صادر کرد. در این بیانیه با تأکید بر اینکه اسرائیل در غزه علیه بشریت، مرتکب جنایاتی ازجمله پاک‌سازی و نسل‌کشی آشکار شده، از دانشگاه ساسکس خواسته شده از همکاری با شرکت‌هایی که در خشونت مسلحانه اسرائیل و ظلم و ستم علیه مردم فلسطین همدست هستند، دست بکشد.
جریمه ۲۶هزار میلیاردتومانی ۱۶ بانک‌ متخلف در حوزه اعطای تسهیلات مسکن
خاندوزی، وزیر اقتصاد با اشاره به ابلاغ جریمه ۲۶هزارمیلیاردتومانی ۱۶ بانک‌ متخلف در حوزه اعطای تسهیلات مسکن گفت: مبلغ مطالبه‌شده از بانک‌های متخلف در پرداخت تسهیلات مسکن بر مبنای قانون جهش تولید مسکن، ۶۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که قسمتی از آن نهایی و ابلاغ شد.

 اعتماد
بی‌اطلاعی اعضای کمیسیون امنیت از طرح استیضاح وزیر خارجه
صبح دیروز خبر استیضاح وزیر امور خارجه توسط محمود عباس‌زاده‌مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اعلام شد. وی برخی اتفاقات در رابطه با سعودی‌ها، انفعال در جنگ غزه و… را به عنوان دلایل آن مطرح کرده بود. عباس‌زاده گفته بود، دلایل ما منطقی است و اغلب دوستان موافق بودند.
با پیگیری خبرنگاران اما، شماری از نمایندگان از جمله زهره الهیان، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی و یعقوب رضازاده از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از وجود این طرح اظهار بی‌اطلاعی کردند.

 ابتکار
امیرعبداللهیان به ژنو می‌رود
امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به ژنو سفر می‌کند. کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام خبر سفر دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران به ژنو، در مورد اهداف این سفر گفت: وزیر امور خارجه کشورمان در استمرار تلاش‌های دیپلماتیک در ارتباط با مسئله فلسطین به‌ویژه پیگیری موضوع ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم مظلوم غزه در سطوح بین‌المللی و نیز دیدار و گفت‌وگو با برخی مسئولان سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی، به ژنو سفر خواهد کرد.

 اطلاعات
ماموریتم ایجاد اختلاف میان شیعیان عراق بود
«الیزابت تسورکوف» تبعه اسرائیل که اخیرا توسط نیروهای اطلاعاتی عراق در بغداد به جرم جاسوسی بازداشت شده بود، اعتراف کرد که به عنوان جاسوس «موساد» و سازمان اطلاعات آمریکا (سیا ) در تلاش برای ایجاد اختلاف میان شیعیان عراق بوده است.« تسورکوف» در اعترافات خود می‌گوید که من یک شهروند اسرائیلی هستم، ۳۷ سال دارم ، من اسرائیل را ترک کردم و به آمریکا رفتم ، برای «موساد» و «سیا» کار می‌کردم ، برای ایجاد روابط میان اسرائیل و نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال شرق سوریه فعالیت داشتم و سال ۲۰۲۲ به آنجا رفته بودم.وی اضافه می‌کند: من به عنوان نیروی وابسته به «موساد» و «سیا» در عراق بر سر مسئله اختلافات و تقویت این اختلافات از طریق هماهنگی تظاهرات در عراق – تظاهرات (تشرین)- فعالیت داشتم و ما در تلاش برای تقویت اختلافات به منظور ایجاد جنگ شیعی- شیعی در عراق بودیم.
جمهوری آذربایجان سامانه موشکی از اسرائیل می‌خرد
رسانه‌های ‌ارمنستان مدعی شدند که جمهوری آذربایجان تصمیم گرفته سامانه‌های پدافند هوایی ارتقاء یافته «باراک ام ایکس» ساخت رژیم صهیونیستی را برای مقابله با جنگنده‌ها و پهپادها طی قراردادی به ارزش ۱.۲میلیارد دلار خریداری کند. چندی قبل صنایع هوافضای رژیم صهیونیستی سامانه‌های ارتقاء یافته «باراک ام ایکس» را در جمهوری آذربایجان به نمایش گذاشت. نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان چند سال است که از سامانه‌های مختلف پدافند هوایی ساخت رژیم اسرائیل استفاده می‌کنند. «باراک ام ایکس» یک سامانه دفاعی برای مقابله با تهدیدات موشکی و جنگنده طراحی شده و در دریا و خشکی عمل می‌کند. جمهوری آذربایجان یکی از خریداران عمده تسلیحات نظامی از تل آویو است و یک شرکت پهپادسازی اسرائیل نیز در این کشور کارخانه‌ای را برای تولید مشترک پهپاد با جمهوری آذربایجان تاسیس کرده است. باکو از تل‌آویو پهپادهای موسوم به «مهاجم آسمان» و «هاروپ» خریداری کرده است.

 شهروند
احتمال آزادسازی ۱۰میلیارددلاری منابع مالی ایران در عراق
منابع آمریکایی اعلام کردند احتمال دارد دولت آمریکا با دسترسی ایران به ۱۰میلیارد دلار از منابع مالی خود در عراق و انتقال این منابع به عمان و اروپا موافقت کند.پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن از احتمال موافقت دولت آمریکا با دسترسی ایران به ١٠میلیارد دلار از منابع مالی خود در عراق خبر داد. بر این اساس معافیت چند میلیارد دلاری ایران از تحریم‌ها که نخستین بار در ژوئیه صادر شد و فردا منقضی می‌شود تمدید خواهد شد.براساس این گزارش، دولت بایدن به عراق اجازه می‌دهد پول برق صادراتی ایران را به حساب‌های بانکی متعلق به ایران در اروپا و عمان منتقل کند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که در اواخر ماه گذشته میلادی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در مورد تسریع دسترسی ایران به این وجوه با همتای عمانی خود گفت‌وگو کرده است. دولت بایدن می‌گوید مانند ۶میلیارد دلاری که در قطر نگهداری می‌شود، ایران تنها می‌تواند از ١٠میلیارد دلار دارایی خود در عراق برای اهداف غیرتحریمی استفاده کند.

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

ایجاد پایگاه های قابل اعتماد و کارآمد برای پاسخگویی به شبهات ضروری است
رسا/ آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به اختتامیه دومین جشنواره پاسخ برتر پیامی صادر کرد.درمتن پیام آمده است: تردیدی نیست که از مهم‌ترین وظایف حوزه‌های علمیه و اندیشمندان و عالمان دینی، هدایت و راهنمایی مردم نسبت به تکلیف شرعی و فضایل اخلاقی و پاسخ به سوالات اعتقادی و فکری ایشان است. علاوه بر این محافظت و نگاهبانی از اعتقاد مومنین و معتقدین، دفع شبهات و تردیدها و جلوگیری از انحرافات فکری و اعتقادی نیز بر عهده آنان است. در این میان وجود پایگاه‌های قابل اعتماد، به‌روز، آگاه و کارآمد بسیار ضروری و لازم است. مراکز پاسخگویی می‌بایست ضمن بهره‌مندی از این خصوصیات، در راه یافتن پاسخ‌های قانع کننده و اطمینان بخش، تلاش بیشتری نمایند. باید توجه داشت ارزش یافتن یک پاسخ دقیق علمی و اطمینان بخش و نجات یک انسان از تردید و وسوسه شیطانی، قابل مقایسه با هیچ عبادت و اطاعتی نیست.

مردم باید اثر خدمت‌رسانی را در سفره‌های خود بینند
حوزه/ آیت¬الله العظمی سبحانی اظهار کرد: کسانی که در جامعه خدمت می‌کنند باید بدانند که محبت خدمت‌گذار در میان مردم ایجاد می‌شود. ایشان با اشاره به این که عمل نیک با محبوبیت در میان مردم رابطه دارد، مطرح کرد: دولت‌ها نیز اگر خدمت‌گزار مردم باشند و گرهی از زندگی آن‌ها بگشایند، قطعا در دل مردم خواهند بود. آیت¬الله العظمی سبحانی اضافه کرد: خدمات در قلمروهای بین المللی، بیکاری و روستاها بسیار خوب است ولی باید کاری شود که این خدمات در زندگی مردم اثرگذار باشد. ایشان تاکید کرد: این کارها مهم است، ولی مردم باید اثر آن را در سفره زندگی خود ببینند.

تضعیف جایگاه مجلس خبرگان تضعیف جایگاه رهبری است
رسا/ آیت الله حسینی خراسانی عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به نقش مجلس خبرگان رهبری و با بیان این که جریان‌های مخالف به دنبال نفوذ در این نهاد تاثیرگذار هستند بیان داشت: این مسئله به خاطر شناخت عمیق و درستی است که جریان‌های مخالف از جایگاه مجلس خبرگان رهبری داشته و در تلاش هستند تا با توجه به جایگاه و نقش تعیین کننده و سرنوشت ساز، این موقعیت را تضعیف و تخریب کرده و در ذهنیت افکار عمومی درباره این جایگاه شک و شبهه ایجاد کنند؛ زیرا می‌دانند که اگر این جایگاه تضعیف شود جایگاه رهبری تضعیف خواهد شد و با تضعیف جایگاه رهبری همه چیز تضعیف خواهد شد.

رشد کشور در همه شاخص ها صعودی است
مهر/ وزیر کشور شامگاه سه شنبه در افتتاحیه نمایشگاه روایت پیشرفت که در محل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم برگزار شد اظهار داشت: امروز درگیر جنگ روایت‌ها هستیم و دشمنان در قالب جنگ شناختی به دنبال مهندسی اذهان هستند تا جامعه، روایت‌های دروغین آنان را که نه تنها دشمن ما، بلکه دشمنان بشریت هستند باور کنند.وحیدی گفت: تشکیل سرمایه در دولت قبل منفی بود و امروز نرخ سرمایه گذاری مثبت است و رشد تولید نفت به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسیده در حالی که در دولت قبل کاهش چشمگیری داشته است.وی ابراز داشت: برای خرید گندم امسال دولت ۱۵۰ همت اختصاص داده که این امر نشان از رشد تولید دارد و در صنایع نرخ رشد ۷ درصدی داریم. وزیر کشور بیان داشت: امروز توسعه و رشد کشور در همه شاخص‌ها صعودی است و در حوزه‌های فرهنگی نیز شاهد پیشرفت‌های زیادی هستیم. وی در ادامه عنوان داشت: مشکلات در کشور وجود دارد و کسی منکر آن نیست، اما دولت خود را متعهد به مهار تورم می‌داند و تلاش می‌کند تا معیشت مردم بهبود یابد.

رایزنی تلفنی وزرای خارجه ایران و قطر درباره وضعیت غزه
صدا و سیما/ امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر درباره آخرین تحولات مربوط به فلسطین و تهاجم جاری رژیم صهیونیستی علیه غزه گفت‌وگو کردند. در این گفت‌وگوی تلفنی موضوع بمباران مقر کمیته قطری بازسازی غزه مورد توجه قرار گرفت. همچنین وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و قطر تداوم نسل کشی در غزه و وضعیت بسیار بحرانی انسانی را مورد بررسی قرار داده و بر ضرورت توقف فوری جنایات جنگی علیه غزه و امدادرسانی فوری به مردم بی‌پناه فلسطین تاکید کردند.

مجتمع پزشکی الشفا؛ میدان جنگ غزه
ایسنا/ سخنگوی وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که نظامیان صهیونیستی با ورود به بیمارستان الشفاء در غزه زیرزمین این بیمارستان را بازرسی کردند. ارتباط بیمارستان الشفاء غزه با جهان خارج قطع شده است و نیروهای اشغالگر در آن مستقر هستند. خبرنگار المیادین در این باره گفت: نیروهای اشغالگر به طور بی‌هدف به سمت پنجره‌ها و بخش‌های بیمارستان الشفا تیراندازی کردند. وی با بیان اینکه ده‌ها سرباز اشغالگر به اورژانس مجتمع شفا یورش بردند، افزود: ارتباط با مجتمع شفا قطع شده و نیروهای اشغالگر اطلاعات در مورد وضعیت داخل آن را کنترل می‌کنند. به گفته این خبرنگار، در حملات صهیونیست‌ها به بیمارستان الشفا تعدادی شهید و زخمی شدند. این یورش در پی آن است که ارتش اشغالگر در بیانیه‌ای مدعی شد که یگان‌های آن بر اساس «داده‌های اطلاعاتی و ضرورت عملیاتی» «یک عملیات دقیق و مشخص علیه حماس در مناطق خاصی از بیمارستان الشفا» انجام می‌دهند.

ادعاها درباره مخفی‌شدن در بیمارستان‌ها را محکوم می‌کنیم
فارس/ «باسم نعیم» از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بامداد چهارشنبه گفت: «ما اظهارات پنتاگون و کاخ سفید در مورد استفاده حماس از بیمارستان‌ها برای مخفی کردن اسرای دشمن یا مراکز فرماندهی و کنترل را به شدت محکوم و رد می‌کنیم». نعیم در مصاحبه با شبکه «الجزیره» توضیح داد: «بیانیه‌های آمریکا چراغ سبزی برای هدف قرار دادن بیمارستان‌ها با هدف تخریب بخش بهداشت و فشار بر مردم ما برای آواره کردن آنها از سرزمینشان است».وی در این‌باره اضافه کرد: «ما مجدداً درخواست خود را از سازمان ملل برای تشکیل کمیته بین‌المللی جهت بررسی همه بیمارستان‌ها برای اثبات نادرستی ادعای صهیونیست‌ها و واشنگتن، تکرار می‌کنیم». این مقام حماس با بیان اینکه دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا چندین دروغ گفته که همگی آشکار شده‌اند، اظهار داشت: «احتمال وجود تونل‌ها در زیر بیمارستان‌ها، بمباران آنها را توجیه نمی‌کند».نعیم همچنین افزود: «بیمارستان‌های غزه محل اسکان ۷۰ هزار آواره هستند، بنابراین انجام عملیات نظامی از داخل آنها معقول نیست. اشغالگران اسرائیلی چندین بیمارستان را هدف قرار دادند، نه فقط مجتمع الشفا».

افزایش شمار شهدای غزه به بیش از ۱۱۵۰۰ نفر
صداوسیما/ از آغاز تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه تاکنون ۱۱۵۰۵ نفر شهید شدند که از این تعداد ۵۱۰۴ نفر کودکان و ۳۱۳۰ نفر زنان هستند.

تلاش برای تبادل برق ایران روسیه و آذربایجان در ۶ ماه آینده
صداوسیما/ «محرابیان» درباره برقراری شبکه برق ایران و روسیه گفت: اقدامات مطالعاتی اتصال شبکه برق ایران به کشور روسیه از طریق سه مسیر اعم از گرجستان، آذربایجان و ترکمنستان انجام شده است؛ مسیری که از نظر اجرایی بسیار آسان‌تر به نظر می‌رسد و نیاز به توسعه شبکه ندارد مسیر آذربایجان است. در این زمینه توافق بسیار خوبی با کشور جمهوری آذربایجان و روسیه صورت گرفته و این توافق منجر به این شد که بتوانیم از مسیر آذربایجان هرچه سریع‌تر شبکه‌های برق را متصل کنیم. وزیر نیرو بیان کرد: امیدواریم حداکثر ظرف ۶ ماه آینده تبادل برق ایران، روسیه و آذربایجان به صورت مشترک آغاز شود؛ این طرح بسیار اقتصادی است چراکه پیک مصرف ایران و روسیه با یکدیگر کاملا متفاوت است؛ به عبارت دیگر زمان‌هایی که کشور روسیه بیشترین مصرف را دارد ایران کمترین مصرف را دارد و بالعکس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *