خبر روز ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

شما می‌توانید خلاصه‌ای از پربازدیدترین و مهم‌ترین اخبار روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌های مهم خبری و همچنین مواضع و بیانات مراجع عظام تقلید -دامت برکاتهم- و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به صورت روزانه از نشریه خبر روز دنبال نمایید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از خلاصه مهم‌ترین اخبار روز آگاهی یابید.
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم 
جرات مقاومت سازش‌پذیری را باطل کرد
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جرات مقاومت و صبر بصیر آن، سازش‌پذیری و سرکوب‌پذیری را برای همیشه باطل کرد و تاریخ جدیدی را برای انقضای نظم ظالمانه رقم زد. سعید جلیلی با اشاره به راهبرد دشمن خارجی و اذناب داخلی‌اش‌ در ترساندن مردم از مبارزه اظهار کرد: برنامه آمریکا برای جهان اسلام، انصراف از مبارزه و رضایت به اسلام لیبرال و همسو با منافع آمریکاست؛ ترس از مبارزه و ترساندن از مستکبران نقشه قدیمی شیطان است؛ «ذلکم‌الشیطان یخوف اولیائه» وی افزود: برنامه دیگر آمریکا انحراف در مبارزه است؛ آمریکا با ساخت گروه‌هایی مانند داعش، رژیم صهیونیستی را نمونه‌ درخشان دموکراسی و سپر آن و شمشیر آزادی معرفی می‌کند؛ به ‌قول «منیر شفیق» نقطه مشترک تروریست‌ها و سازشکاران، نداشتن نفس بلند در مبارزه و باور نداشتن به قدرت مردم است.
میزان افزایش حقوق بازنشستگان در لایحه برنامه هفتم مشخص شد
زنگنه با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان طی سال‌های اجرای برنامه هفتم توسعه گفت: کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مصوب کرد که در طول سال‌های برنامه با تاکید بر سه سال اول به گونه‌ای میزان افزایش حقوق و درصد افزایش حقوق بازنشستگان نسبت به شاغلین صورت گیرد که حقوق بازنشستگان بتواند به ۹۰ درصد حقوق شاغلان همتراز دست پیدا کند. سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه افزود: فرمولی که در نهایت نمایندگان به آن رای دادند بدین ترتیب است که اگر فرض کنیم فاصله‌ای بین حقوق کارمند شاغل و بازنشسته وجود دارد و این فاصله ۱۰۰ است، مقرر شد ۴۰ درصد در سال اول، ۳۰ درصد در سال دوم و ۳۰ درصد در سال سوم جبران شود تا نهایتا به ۹۰ درصد حقوق بازنشسته برسد. زنگنه بیان کرد: اگر بخواهیم حقوق بازنشستگان را در سال ۱۴۰۳ در کل کشور به ۹۰ درصد حقوق شاغلین برسانیم حدودا بین ۲۰۰ تا ۲۳۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم و طبیعی است این منابع در یک سال امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل ما یک فضای پلکانی را ترتیب دادیم که بتوانیم در سه سال به این رقم دست پیدا کنیم.
ملاحظات ایران نسبت به قطعنامه ریاض
نجفی، معاون حقوقی و بین‌المللی وزیر خارجه در پاسخ به این‌که چرا به‌رغم اعلام تحفظ ایران در نشست وزرا در خصوص بندهایی از قطعنامه، اسم ایران در پانوشت قطعنامه مانند عراق و تونس درج نشده، گفت: تصویر قطعنامه‌ای که به زبان عربی توسط برخی منابع خبری به اشتباه به عنوان قطعنامه OIC منتشر شده و ابهاماتی را ایجاد کرده، متعلق به سایت اتحادیه عرب و در قالب فرمت و رویه قطعنامه‌های آن اتحادیه است و قطعنامه سازمان همکاری اسلامی امروز منتشر شده و در سایت سازمان قرار گرفته که فاقد هرگونه پانوشت است. معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: اصولا فرمت قطعنامه‌های سازمان همکاری اسلامی حاوی پانوشتی که تحفظ اعضا را درج کند نیست و در ۵۰ سال گذشته سابقه نداشته تحفظ اعضا ذیل قطعنامه درج شود و همواره تحفظات در گزارش نهایی اجلاس درج می‌شود. نجفی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مانند گذشته که نسبت به موضوعاتی همچون راه حل دو دولتی تحفظ داشته، تحفظات خود را همانجا در جلسه وزرا در ریاض توسط اینجانب اعلام کرد که در گزارش نهایی همراه سایر ملاحظات کشورمان درج می‌شود.

 همشهری
پرونده داوطلبان خبرگان روی‌میز شورای‌نگهبان
محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد پرونده مدارک ثبت‌نامی داوطلبان ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه تهران به نماینده شورای‌نگهبان تحویل داده شده‌است. وی افزود: با پایان فرایند ثبت‌نام، برای همه داوطلبان شناسه رهگیری صادر و پرونده تشکیل شد و اکنون منتظر دریافت بقیه پرونده‌های مدارک ثبت‌نامی داوطلبان خبرگان رهبری از مراکز فرمانداری‌ها هستیم. اسلامی اضافه‌کرد: با هماهنگی شورای‌نگهبان و وزارت کشور، بقیه پرونده‌های مدارک ثبت‌نامی داوطلبان خبرگان رهبری طی هفته‌جاری به شورای‌نگهبان تحویل داده می‌شود.
قدرت‌نمایی حزب‌الله لبنان در جبهه شمالی
مقاومت لبنان در پاسخ به جنایات مستمر تل‌آویو علیه غزه و هدف قراردادن مناطق مسکونی در جنوب لبنان، چندین مقر نظامی اشغالگران را در جبهه شمالی فلسطین اشغالی هدف قرار داده است.گفته شده، مواضع صهیونیست‌ها در الضهیره، عرب العرامشه و شهرک نتوعا با راکت‌های ضدزره هدف قرار گرفته است.
نظامی ارشد صهیونیست: ما از شکست آگاهیم
رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم‌صهیونیستی اذعان کرده که ارتش این رژیم در حمایت از شهرک‌‌های اطراف غزه شکست خورده است. هرتزی هالیوی در دیدار با شهرداران و مسئولان شهرهای جنوبی گفته ما از شکست آگاهیم، ما در حمایت از شهرک‌‌ها شکست خوردیم؛ ما برای چنین سناریویی آماده نبودیم.
حمله سایبری علیه رژیم‌صهیونیستی
انجمن اینترنت رژیم‌صهیونیستی از حمله سایبری گسترده به سایت‌های اینترنتی این رژیم خبر داده و این حمله را به گروه‌های مقاومت نسبت داده است. گفته شده، حمله‌کنندگان قصد داشته‌اند تا مطالبی به نفع حماس منتشر کنند. هکرها از جمله پایگاه خبری واللا را از دسترس خارج کردند. پیش‌تر نیز کانال‌۱۳ رژیم‌صهیونیستی هک شده و پرچم فلسطین و شعار آزادی فلسطین بر روی صفحه آن به نمایش درآمده بود.

 کیهان
دادستانی برای انتخابات فعال‌تر شود
رئیس قوه قضائیه به دادستان کل کشور دستور داد تا نسبت به برگزاری مستمر جلسات ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی اهتمام داشته باشند. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست دیروز شورای عالی قوه قضائیه به دادستان کل کشور دستور داد تا نسبت به برگزاری مستمر جلسات ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی اهتمام داشته باشند و در همین راستا، ضمن اطلاع‌رسانی‌های مُکفی به مردم و توجیه بخش‌های انتظامی و اطلاعاتی، تمهیدات پیشگیرانه‌ای به ویژه در حوزه فضای مجازی و جرایم و تخلفاتی که از این ناحیه در فرآیند انتخابات ایجاد می‌شود، اتخاذ کنند.وی افزود: توجه داشته باشید که مقوله فوق‌الذکر حواشی زیادی به دنبال دارد و چنانچه در قبال آن، تمهیدات پیشگیرانه اتخاذ نشود، با پرونده‌های زیادی در این خصوص مواجه می‌شویم.
۹۵ درصد تظاهرات‌های جهان در حمایت از فلسطین و ضد اسرائیل است
مرکز امنیت داخلی اسرائیل اعلام کرده است که ۹۵ درصد تظاهرات‌های جهان در حمایت از فلسطین و ضد اسرائیل است. براساس گزارش این مرکز، از ابتدای جنگ فعلی غزه ۳۸۹۱ مورد تظاهرات در ۹۲ کشور جهان برگزار شده و این روند به همین شکل ادامه دارد. این گزارش همچنین می‌گوید که دست کم در ۸۸ کشور جهان شاهد برگزاری تظاهرات‌های مستمر در حمایت از فلسطین هستیم و بیشترین تظاهرات‌های ضد اسرائیلی در ۴ کشور جهان یعنی ترکیه، ایران، یمن و آمریکا برگزار شده است.

 ایران 
دانشگاه ها موتور پیشران توسعه شوند
اعضای هیأت رئیسه دانشگاه صنعتی ارومیه روز دوشنبه با محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور دیدار کردند.مخبر در این جلسه با تأکید بر اینکه مراکز علمی کشور و بویژه دانشگاههای صنعتی باید به کانونی برای شناسایی مشکلات و حل مسائل تبدیل شوند، گفت: امروز در بخش‌های مختلف کشور با مشکلات و موانعی روبه‌رو هستیم که ظرفیت علمی و تخصصی موجود در دانشگاهها می‌تواند به حل این مسائل کمک کند.معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وجود برخی مسائل در حوزه آب، کشاورزی و بهره وری تصریح کرد: دانشگاه‌های کشور با تعریف وظایف و تکالیفی برای شرکت‌های دانش بنیان زیرمجموعه خود، نقش مؤثری در حل مسائل کشور ایفا کنند.
انتقاد کنعانی از سکوت‌ مجامع بین‌المللی در برابر تهدید اتمی غزه
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص وضعیت اسفبار مردم غزه، اظهار داشت: بر اساس اعلام رسانه‌ها، مدیر بخش غزه در صلیب سرخ گفته که ما با یک فاجعه وحشتناک در این باریکه مواجه هستیم و دولت‌های امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان مخاطب اظهارات مسئولین صلیب سرخ جهانی هستند. کنعانی با اشاره به اینکه رایزنی‌های بسیاری تاکنون در این رابطه انجام شده است، بیان داشت: با دولت مصر ۳ بار تماس تلفنی میان وزرای خارجه صورت گرفت و همچنین دیدار خوبی هم در حاشیه نشست اخیر ریاض میان رؤسای جمهور دو کشور انجام شد و در نهایت بازشدن گذرگاه رفح یکی از دستورکارهای مهم گفت‌وگوهای ایران با مصر بوده است. وی با اشاره به اینکه تا به امروز با جدیت این تلاش‌ها انجام شده و اقدامات گسترده دیپلماتیک ما ادامه دارد، افزود: از اقدام خوبی که قشر هنرمندان انجام دادند که از دبیرکل سازمان ملل متحد درخواست کردند تا به وظیفه خود در قبال فاجعه غزه عمل کند، تشکر می‌کنم. وی با طرح این سؤال از مدافعان حقوق بشر غربی مبنی بر اینکه چرا توجهی به تهدید هسته‌ای رژیم صهیونیستی و استفاده‌ از بمب‌های فسفری این رژیم ندارند، گفت: لازم‌ است مجامع بین‌المللی نسبت به این موضوع توجه لازم و واکنشی بازدارنده داشته باشند. کنعانی گفت: حمایت ایران از مقاومت فلسطین علیه رژیم نامشروع صهیونیستی امر پوشیده‌ای نیست و ما آن را کتمان نمی‌کنیم.
مرزبانی یک شهید دیگرتقدیم امنیت کرد
درگیری مسلحانه بامداد دوشنبه میان عناصر معاند با نیروهای مرزبانی در مرز سراوان، منجر به شهادت یک پلیس مرزبان شد. مطابق اعلام فرماندار سراوان، این درگیری در میل ۱۸۴ بین «کشتگان و زیارت» مرز سراوان رخ داده و یک نفر از نیروهای مرزبانی به‌نام «مهدی نوری افشار» شهید و دو نفر سرباز مجروح شدند.گفتنی است حال عمومی سربازان جانباز مساعد گزارش شده است.
بودجه وطن‌فروشان قطع شد
به دنبال شکست تمام‌عیار پروژه اغتشاش و ناامن‌سازی ایران، گویا مأموریت شبکه منوتو هم از سوی حامیان پشت‌پرده، خاتمه یافته اعلام شده است. این شبکه بهایی- سلطنت‌طلب که دارای وابستگی به سرویس‌های امنیتی ضدایرانی است، به جای اذعان به این واقعیت، مدعی شد که به دلیل نداشتن منابع مالی به مأموریت خود پایان می‌دهد. مسئولان این شبکه همچنین مدعی شده اند که پیشتر، پول‌های لازم برای فعالیت را از راه تبلیغات کسب می‌کردند، اما شواهد نشان می‌دهد ناکامی در پیشبرد پروژه‌های براندازانه و ضدایرانی، دلیل قطع حمایت مالی سرویس‌های جاسوسی از این شبکه بوده است. این درحالی است که رقیب این شبکه ضدایرانی، یعنی اینترنشنال، از بیم قطع این جریان مالی پس از شکست در ناامن‌سازی ایران، تصمیم گرفت آنتن خود را به رژیم صهیونیستی بفروشد. از این‌رو به‌نظر می‌رسد برای ایران‌فروشی منوتو حتی خریدار هم پیدا نشده است.

 وطن امروز 
رئیس‌جمهور آخر هفته به چهارمحال‌وبختیاری سفر می‌کند
استاندار چهارمحال‌وبختیاری در جلسه شورای اداری استان اظهار داشت: پایان هفته رئیس‌‌جمهور، برخی وزرا و معاونان وزرا به استان سفر خواهند کرد. حیدری با اشاره به آماده‌سازی و تکمیل پروژه‌های عمرانی استان بیان داشت: بیش از ۳۰ پروژه با حضور رئیس‌جمهور و وزرا، به بهره‌برداری خواهد رسید.
سال گذشته نزدیک یک میلیارد دلار صادرات نظامی داشتیم
جانشین وزیر دفاع در مراسم دوازدهمین سالگرد شهادت سردار حسن طهرانی‌مقدم با بیان اینکه دستاوردهای شهید طهرانی‌مقدم معطوف به حوزه نظامی نبوده، گفت: در حوزه‌های هواپیماسازی و کشتی‌سازی از دانش و فناوری موشکی که این شهید عزیز برای کشور به ‌دست آورد، بهره می‌بریم.سردار فرحی افزود: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه «یک روزی کشورهای دنیا به ما سیم خاردار هم نمی‌دادند» اما سال گذشته توانستیم قریب یک میلیارد دلار صادرات نظامی داشته باشیم.وی تصریح کرد: دیگر نه‌ تنها قطعه‌سازی، بلکه به سمتی حرکت می‌کنیم که خالق جدیدترین محصولات و تجهیزات نظامی در دنیا باشیم. امیدواریم این دستاوردها بتواند بیش از پیش، اقتدارآفرین و بازدارنده باشد.

 خراسان
رشد ۱۳ درصدی مصرف بنزین
مدیر عامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی از رشد ۱۳ درصدی مصرف بنزین خبر داد و گفت: به طور میانگین روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین در کشور سوخت می‌شود. جعفر سالاری نسب مدیر عامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفت: پالایشگاه‌های ده‎گانه کشور برای تولید بنزین به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند.
خانه‌های خالی در صورت عدم پرداخت مالیات ممنوع المعامله می‌شوند
مستوفی مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: براساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‏‌های مستقیم، فقط اطلاعاتی که از طریق سامانه ملی املاک و اسکان کشور در اختیار سازمان قرار می گیرد، ملاک عمل برای مطالبه واحدهای مسکونی خالی است و با عدم پرداخت مالیات قطعی توسط مالکان، خانه‌های خالی ممنوع المعامله می‌شوند.

 مردم سالاری 
رئیسی ۷ آذر به ترکیه می‌رود
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران در هفته‌های آتی به ترکیه سفر می‌کند.خبرگزاری اسپوتنیک در این باره نوشت، اردوغان اعلام کرد که همتای ایرانی او روز ۲۸ نوامبر(۷ آذر) در قالب سفری رسمی به ترکیه سفر خواهد کرد.
شبنم نعمت‌زاده هم اکنون در زندان اوین است
دادستانی عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: شایعه مطرح شده در مورد متواری بودن شبنم نعمت زاده صحت ندارد و این محکوم اقتصادی هم اکنون در زندان اوین است و خبر متواری بودن وی کذب محض است. براساس این گزارش وی مدتی پیش طبق قانون و بر اساس زمان مقرره قانونی (طبق ماده ۵۲۰ آیین دادرسی کیفری محکومان می‌توانند در صورت رعایت ضوابط زندان پس از سپردن تامین مناسب ماهانه حداکثر ۳ روز از مرخصی برخوردار شوند) مرخصی رفته بوده و متعاقب آن مدتی غیبت کرد که در همان مقطع زمانی هم بلافاصله حکم جلب صادر و بازداشت و روانه زندان شد. روابط عمومی دادستانی عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد بابت مدت زمان غیبت هم علیه وی اعلام جرم شد که در حال رسیدگی است همچنین این محکوم اقتصادی وثائق سنگینی داشته که با دستور دادستانی بلافاصله پس از غیبت غیرموجه ضبط و جلب وی هم توسط تیم عملیات دادستانی تهران انجام شده است. علی خضریان نماینده تهران و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ادعا کرده بود که شبنم نعمت زاده متواری است و به زندان بازنگشته است.
آیت الله نور مفیدی در انتخابات خبرگان رهبری ثبت‌نام نکرد
آیت الله نورمفیدی ۵ دوره نماینده مردم مازندران و بعدتر گلستان در مجلس خبرگان رهبری بوده است.

 قدس
واگذاری حفاری ۳۵حلقه چاه نفت به چهار شرکت ایرانی
معاون وزیر نفت از واگذاری حفاری ۳۵ حلقه چاه درون‌میدانی پارس جنوبی با اعتبار یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار با هدف افزایش بهره‌وری و نگهداشت تولید گاز به چهار شرکت حفاری و اکتشاف و تولید ایرانی خبر داد. خجسته‌مهر گفت: این کار با صرف اعتبار یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار در مدت زمان حدود سه سال و با نظارت شرکت نفت و گاز پارس انجام می‌شود. خجسته مهر افزود: واگذاری این پروژه‌ عظیم به پیمانکاران داخلی از یک سو به توسعه صنعت گاز، حفظ تولید و رشد اقتصادی کشور کمک خواهد کرد و از سوی دیگر، سبب ایجاد اشتغال و ارتقای توانمندی‌های داخلی خواهد شد. شرکت ملی نفت ایران درصدد است به‌زودی بسته‌های کاری مشابهی برای حفاری تعداد بیشتری چاه‌ درون‌میدانی به سایر پیمانکاران دارای صلاحیت واگذار کند.
برکناری وزیر پرحاشیه دولت انگلیس
ریشی سوناک نخست‌وزیر انگلیس درپی افزایش فشارها «سوئلا براورمن» وزیر کشور را از کابینه اخراج کرد. براورمن به‌تازگی با اظهارنظرهای جنجالی به‌ویژه در موضوع فلسطین، در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفته بود. او در دفاع از رژیم صهیونیستی و در اعتراض به تظاهرات گسترده و مسالمت‌آمیز حامیان فلسطین در انگلیس مدعی شده بود پلیس با این افراد برخوردی دوگانه دارد و مماشات می‌کند و این تجمعات را «راهپیمایی‌های نفرت» خواند و معترضان را «اوباش» توصیف کرد.
زخمی شدن هزارو‌۴۰۵ صهیونیست در حملات حزب‌الله
رسانه‌های رژیم صهیونیستی با پرتنش توصیف کردن مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی اعلام کردند روستای «عرب العرامشه» در شمال فلسطین اشغالی هدف ۱۸موشک حزب‌الله لبنان قرار گرفته است. همچنین مقاومت اسلامی لبنان اعلام کرد از آغاز جنگ تا روز یکشنبه هزارو۴۰۵ صهیونیست در حیفا و شمال فلسطین اشغالی زخمی شده‌اند.
افزایش مطالبات جهانی برای تحریم تسلیحاتی تل‌آویو
در پی افزایش جنایات جنگی رژیم صهیونیستی ضد زنان و کودکان در غزه، مطالبات نهادهای بین‌المللی برای تحریم تسلیحاتی تل‌آویو شدت گرفته است. پایگاه اینترنتی فرانسوی «مدیا پارت» در این باره نوشت: سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز ۶ نوامبر خواستار تعلیق انتقال سلاح به اسرائیل شده است، چراکه دولت‌هایی که تسلیحات رژیم اسرائیل را تأمین می‌کنند، در تجاوزهای صورت گرفته به غزه سهیم هستند.

 ابتکار 
درخواست استعفای نادران اعلام وصول شد
درخواست استعفای الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد. در جلسه نوبت صبح دوشنبه مجلس شورای اسلامی، محمد رشیدی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: استعفای آقای الیاس نادران نماینده محترم مردم تهران، ری شمیرانات پردیس و اسلامشهر اعلام وصول می‌شود و در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.الیاس نادران در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در انتقاد به نحوه اداره مجلس و عدم رسیدگی به درخواست استعفایش دست به تحصن زد و در مقابل جایگاه هیئت رئیسه مجلس در صحن، روی زمین نشست.

 اطلاعات
اخطار واشینگتن به تل آویو: حزب الله را تحریک به جنگ نکنید
وبگاه آمریکایی «آکسیوس» فاش کرد که «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا در تماس با همتای صهیونیست خود، نگرانی واشنگتن را از تشدید تنش در مرز اسرائیل – لبنان ابراز کرد. آستین، از رژیم صهیونیستی خواست از اقداماتی که ممکن است منجر به جنگ همه جانبه بین اشغالگران و حزب‌الله لبنان شود، اجتناب کند. آستین در این تماس، پیامی را به «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ابلاغ کرد که نشان دهنده نگرانی فزاینده در کاخ سفید از عملیات رژیم صهیونیستی در لبنان است. همزمان «عاموس هوکشتاین» مشاور ارشد «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفر به لبنان، در پیامی غیرمستقیم به حزب‌الله درخواست کرد که آنها وارد جنگ رژیم صهیونیستی با نوار غزه نشوند.خبر دیگر اینکه ارتش رژیم صهیونیستی خبرنگاران حاضر در شهرک مرزی «یارون» بین لبنان و اسرائیل را با شلیک دو موشک هدف قرار داد؛ جنایتی که حزب‌الله به شدت محکوم کرد.
در کنار فلسطینیان رنجدیده هستم
رهبر کاتولیک‌های جهان درخواست خود را برای پایان دادن به درگیری در غزه تکرار کرد و خواستار کمک‌های بشردوستانه بیشتر به مردم فلسطین در این باریکه شد.پاپ فرانسیس گفت: اسرایی که در میان آنها سالمندان و کودکان وجود دارند، باید آزاد شوند و هر انسانی اعم از مسیحی، یهودی و مسلمان در نزد خداوند مقدس بوده و حق دارد در آرامش زندگی کند.وی اضافه کرد: در کنار فلسطینیان و هر کسی که رنج می‌برد، هستم و در این لحظه تاریک، آنها را در آغوش می‌گیرم و برای آنها دعا می کنم.پاپ خاطرنشان کرد: سلاح هرگز صلح را به ارمغان نخواهد آورد و درگیری نباید گسترش یابد.رهبر کاتولیک‌های جهان گفت: باید در اسرع وقت به مجروحان در غزه کمک و از غیرنظامیان محافظت کرد و باید کمک‌ های بسیار بیشتری برای این مردم خسته ارسال شود.
پایان کار نامزدی که ایران را تهدید به حمله نظامی کرده بود
«تیم اسکات» نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در مناظره اخیر، ایران را تهدید به حمله نظامی کرده بود، از کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴انصراف داد. رسانه‌های آمریکایی دلیل انصراف این سناتور را ناتوانی او برای جذب آرا و مخاطب اعلام کردند.اسکات که تنها سناتور سیاهپوست جمهوری‌خواه آمریکایی است، به رغم تلاش چند ماهه در کارزار انتخاباتی خود نتوانست در نظرسنجی‌ها وضعیت مطلوبی کسب کند.وی که مواضع تندی علیه ایران دارد، مدعی شده بود: «به بایدن می‌گویم اگر می‌خواهید جلوی حملات به نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه را بگیرید، باید ایران را بزنید و عملا سر مار را قطع کنید چون سر مار در ایران است، نه گروه‌های نیابتی‌اش».

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

مسجد باید محل تصمیم‌گیری و کانون حضور جوانان باشد
رسا/ آیت الله العظمی نوری همدانی در پیامی به اجلاسیه نماز، یکی از معضلات جامعه را نبود امام جماعت دانست و تصریح کرد: تأکید بنده بر این است همانطور که بر اهمیت نماز باید توجه کرد به اهمیت اقامه نماز در مسجد نیز باید توجه داشت و مسئولان امور مساجد باید هرچه زودتر این رویه را اصلاح کنند در راه اصلاح امور مساجد برای پر رونق شدن، برنامه‌ریزی کنند و مساجد را همانند صدر اسلام که محل تصمیم‌گیری‌ها بود و در انقلاب و دوران دفاع مقدس کانون حضور جوانان متدین بود برگردانند.ایشان همچنین تصریح کردند: متأسفانه طبق گزارشاتی که ما داریم مساجد رو به خلوت شدن می‌رود؛ باید آسیب‌شناسی نمود که چرا این گونه شده، ما جوانانی داریم که در شب‌های قدر جمعیت عظیمی از آنها تشکیل می‌گردد و همچنین در ایام اعتکاف و بعضی از مناسبت‌های دیگر حضور پررنگ دارند. اما در روزهای معمول در مساجد نیستند، امروز یکی از معضلات نبود امام جماعت است. در وقت نماز در همین تهران درب خیلی از مساجد بسته و یا اگر باز باشد امام جماعت ندارد و در بعضی از موارد ائمه جماعات به ما مراجعه می‌کنند که بعد از مدتی امامت می‌گویند باید شما از این مسجد به مسجد دیگری بروید یا دیگر پیر شده‌اید، قابلیت امامت ندارید و این موضوع بسیار غم‌انگیز است. ما معتقدیم باید امام جماعت ایجاد جذابیت کند و برنامه‌های متنوع داشته باشد و با جوانان ارتباط داشته باشد و تبیین کننده اهمیت اقامه نماز در مسجد باشد .

خط اول جبهه مقاومت، غزه است
حوزه/ آیت الله کعبی در مراسم بزرگداشت مقام شهدای فلسطین اظهار داشت: آنچه که در غزه در حال اتفاق است، مسیر ظهور و بسترسازی ظهور و امتداد انقلاب اسلامی است و رهبر معظم انقلاب بیان کردند: «قضیه فلسطین کلید رمز آلود گشوده شدن درهای فرج به روی امت اسلام است. عضو جامعه مدرسین در ادامه با تاکید بر اثرگذاری انقلاب اسلامی مردم ایران در تحولات منطقه به خصوص فلسطین گفت: خط اول جبهه مقاومت، غزه است. وی خاطرنشان ساخت: نتانیاهوی جنایتکار می گوید ما برای حفظ تمدن غرب می جنگیم و اگر در این جنگ پیروز نشویم، نه اسرائیل که بلکه تمدن غربی تمام می شود و او این تقابل را تقابل تمدنی می داند. وی بیان داشت: راه پایان تجاوز، مقاومت فزاینده و ضربه سخت مقاومت به اسرائیل است

حضور پرشور مردم در انتخابات چشم دشمنان نظام را کور خواهد کرد
رسا/ آیت‌الله موسوی اصفهانی با اشاره به در پیش رو بودن انتخابات مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از مسائلی که در قانون اساسی پیش بینی شده مسئله مجلس خبرگان رهبری است که با آرای ملت انتخاب می شوند و اگر برای رهبری مثل زمان امام خمینی مسئله ای پیش بیاید، مهم ترین وظیفه مجلس خبرگان پیشنهاد فردی به عنوان رهبر آینده و سپس تصویب به عنوان رهبر کشور و نظام می باشد. نماینده مجلس خبرگان رهبری وظیفه امروز ملت ایران را حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری برشمرد و گفت: شرکت و حضور چشم گیر در پای صندوق های رای چشم دشمنان نظام و انقلاب را کور خواهد کرد.

نام کشورهای عربی حامی اسرائیل در جنگ غزه فاش شد
تسنیم/ رژیم صهیونیستی در هفتمین روز از جنگ وحشیانه خود علیه نوار غزه اعلام کرد، شماری از کشورهای عربی هم با تل‌آویو در این جنگ همراه هستند. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی در این رابطه ادعا کرد ۹ کشور عربی همچون سدی در مقابل تلاش‌های صورت گرفته برای توقف جنگ علیه نوار غزه ایستاده‌اند و بیش از یک ماه است که این کار را همچنان ادامه می‌دهند. به گفته این رسانه: عربستان ، اردن، مصر، امارات متحده عربی، بحرین، جیبوتی، مغرب، سودان و موریتانی کشورهایی هستند که اجازه به ثمر نشستن تلاش‌های صورت گرفته جهت توقف جنگ را نمی‌دهند. این رسانه فاش کرد، این کشورها پیشنهاد دیگر کشورهای عربی را برای فشار بر اسرائیل جهت توقف حملاتش به غزه را رد کردند. نتانیاهو در نطق اخیر خود ضمن ستایش از رهبران برخی از کشورهای عربی متحد با تل‌آویو سخنان انتقادی بعضی از این رهبران را به عنوان اقداماتی از ترس موقعیت و جایگاه و نیز آینده نظام هایشان تفسیر کرد.

کوچاندن فلسطینیان به اردن اعلان جنگ است
تسنیم/ ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن هشدار داد که هرگونه تلاش برای کوچاندن فلسطینیان به سمت اردن، اعلام جنگ است و ما به آن پاسخ خواهیم داد و قاطعانه برخورد خواهیم کرد. الصفدی افزود: به همه گزینه ها و ابزارهایی که می تواند به توقف جنگ کمک کند، روی می‌آوریم. وی افزود: اردن در معرض فشار است، اما خطوط قرمزی وجود دارد که عبور از آن را نمی پذیریم. الصفدی خاطر نشان کرد: حماس، این درگیری را به وجود نیاورده، بلکه این درگیری، حماس را به وجود آورده (مقاومت در نتیجه اشغالگری شکل گرفته است)، حماس یک فکر و اندیشه است و فکر و اندیشه را نمی توان با بمب از بین برد.

افزایش شدید مشکلات روحی وروانی دراسرائیل
تسنیم/ یک روزنامه عبری زبان از افزایش قابل توجه خودکشی در میان مهاجران صهیونیست و به ویژه نظامیان صهیونیست بعد از عملیات طوفان الاقصی پرده برداشت.روزنامه معاریو در گزارشی فاش کرد، بعد از عملیات طوفان الاقصی هزاران شهرک نشین و نظامی اسرائیلی به شدت دچار مشکلات روحی و روانی شده‌اند. به نحوی که بار سنگینی را بر بخش روانپزشکی اسرائیل وارد کرده است، این در حالی است که کارشناسان هنوز نمی‌دانند این مشکلات چه تبعاتی را برای مبتلایان به آن برای شان در دراز مدت به همراه خواهد داشت. معاریو در ادامه اعلام کرد شمار مبتلایان به مشکلات روحی و روانی بسیار بالا رفته است به نحوی که ۱۳ هزار نفر فقط از طریق بیمه‌های اجتماعی برای این منظور اقدام کرده‌اند این در حالی است ۲۰۰۰ نفر از طریق وزارت جنگ به کلینک‌ها معرفی شده و این صرفا آمار اولیه از موج اول این روند است و به طور حتم ارقام مذکور افزایش بیشتری پیدا خواهند کرد.

ایران درباره خطر سلاح هسته‌ای در دست رژیم نامشروع اسرائیل هشدار داد
تسنیم/ سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد گفت تهدیدات هسته‌ای اخیر مقامات بلندپایه رژیم اسرائیل علیه ایران و فلسطین، خطر این سلاح‌ها را در دست چنین رژیم نامشروعی برجسته می‌کند.ایروانی، در کنفرانس “منطقه خاورمیانه عاری از سلاح های هسته¬ای و سایر سلاح¬های کشتار جمعی” سخنانی را ایراد کرد. وی همچنین گفت: چشم انداز جهانی کنونی بر ضرورت ایجاد یک منطقه خاورمیانه عاری از همه سلاح های کشتار جمعی تاکید دارد. ما از “بیانیه مشترک کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مورد تهدید استفاده از سلاح های هسته ای توسط اسرائیل” که با حمایت کامل و ارزشمند کشورهای عضو OIC در ۶ نوامبر ۲۰۲۳ به تصویب رسید، استقبال می کنیم.

تحریم گسترده کالاهای صهیونیستی در مصر
فارس/ شهروندان مصری همزمان با جنایات وسیع رژیم اشغالگر قدس در غزه، تولیدات کشورهای حامی رژیم اسرائیل از جمله کوکاکولا، استارباکس و مک دونالد را تحریم کرده‌اند. تحریم گسترده کالاهایی که به نوعی بخشی از سود فروش آن‌ها به جیب صهیونیست‌ها می‌رود، مختص مصر نیست و این روزها بسیاری از کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی دست به این کار زده‌اند؛ اما در مصر با جلوه بیشتری این موضوع نمود دارد؛ به طوریکه مصری‌ها با تحریم این برندها، راه را برای برندها و کالاهای داخلی کشور خودشان باز کرده‌اند. موسسه مطالعات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی پیشتر با اشاره به پیش‌بینی‌های اولیه از اثرات اقتصادی بسیار منفی جنگ که توسط وزارت دارایی و بانک مرکزی این رژیم ارائه شده بود، تأکید کرد که ادامه جنگ پیامدهای مهم و بلندمدتی بر اقتصاد اسرائیل خواهد داشت و جنگ در نوار غزه «بیش از حد انتظار» برای این رژیم هزینه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *