خبر روز ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

**آیت الله العظمی سبحانی تاکید کرد: ضرورت طراحی منظومه تبلیغی در حوزه برای شناسایی نیازهای مردم و جامعه** رهبر معظم انقلاب در دیدار پرشور مردم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی: دشمن 2 نقطه اساسی را هدف گرفته است وحدت و امنیت ملی** آیت الله موسوی اصفهانی: اخلاص، ایثار و فداکاری علما و بزرگان را برای نسل جدید بیان کنیم** آیت الله کعبی: حرکت برپایه مکتب حسینی جهان را متحول خواهد کرد** ژنرال مک‌کنزی: توان موشکی ایران تهدید‌کننده آمریکاست
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم 
۴۰۰ جایگاه CNG احداث می‌شود
سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: با راه‌اندازی ۴۰۰جایگاه جدید، از محل جایگزینی CNG با بنزین، در مصرف روزانه شش میلیون لیتر بنزین در کشور صرفه‌جویی خواهد شد. اکنون ۲۵۱۵جایگاه عرضه CNG فعال است که ۶۰درصد این ظرفیت، معادل مصرف ۲۳میلیون لیتر بنزین در روز استفاده می‌شود.
انجام ۱۰۰هزار سفراربعین توسط تاکسی‌های اینترنتی
وزیر راه و شهرسازی از انجام ۱۰۰هزار سفر اربعین، توسط تاکسی‌های اینترنتی خبر داد و گفت: در سفرهای اربعین۱۴۰۲ از ۲۷مرداد تا ۱۸شهریور ۳۷۹هزار و ۳۱۹مسافر از طریق ناوگان هوایی، یک میلیون و ۲۳هزار و ۳۵۹ زائر توسط بخش ریل ۴۹‌هزار و ۱۲۶سفر با ناوگان عمومی جاده‌ای در مسیر رفت و ۸۶۰‌هزار و ۶۳ زائر در مسیر برگشت با ناوگان جاده‌ای عمومی جا‌به‌جا شدند. مهرداد بذرپاش بیان کرد: ۸۰هزار و ۳۸۳ سفر رفت توسط تاکسی‌های اینترنتی انجام و ۲۰هزار و ۸۳۰سفر برای بازگشت زائران برقرار شد.

 همشهری
طرح افزایش تعداد نمایندگان مسکوت ماند
نمایندگان مجلس در نشست علنی دیروز (دوشنبه) بهارستان با درخواست مسکوت ماندن طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس و افزایش تعداد نمایندگان آنها با ۱۳۲رأی موافق، ۶۴رأی مخالف و ۷رأی ممتنع ازمجموع ۲۱۳نماینده حاضر در جلسه، موافقت کردند. فتح‌الله توسلی، نماینده استان همدان درمجلس، به‌عنوان نماینده درخواست‌کنندگان مسکوت ماندن ۶ماهه طرح گفت: شرایط زمانی، مکانی و نوع طرح نشان می‌دهد این طرح پختگی لازم را نداشته و اجرای آن در شرایط فعلی مناسب نیست، چراکه افرادی که در انتخابات پیش‌رو مجلس ثبت‌نام کرده‌اند، با توجه به شرایط فعلی نسبت به این موضوع اقدام کرده‌اند و اگر می‌دانستند حوزه انتخابیه قرار است تفکیک شود، تعدادی از نمایندگان در مناطق دیگر ثبت‌نام می‌کردند.
رویکرد اصلاح‌طلبان در پیش‌ثبت‌نام‌ها
اسماعیل گرامی‌مقدم، قائم‌مقام حزب اعتمادملی با تأکید بر اینکه ازنظر کمی، تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات مجلس افزایش یافته‌است، گفت: این تعداد ثبت‌نام‌کننده نسبت به دوره‌های قبلی بی‌سابقه است. وی همچنین اعلام کرد برخی از اصلاح‌طلبان برای اینکه فرصت را از دست ندهند، در حوزه‌های تک‌کرسی یا ۲کرسی ثبت‌نام‌های خود را انجام داده‌اند.
پیام باکو به تهران چه بود؟
کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه:
خوش‌بین هستیم که تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا در آینده‌ نزدیک انجام شود. امیدواریم انسداد دارایی‌های مالی ایران هم طی روزهای آینده صورت گیرد.
ایران با دارایی‌های رفع انسداد شده خود می‌تواند همه کالاهای غیرتحریمی را خریداری کند و ارتباطی با موضوعاتی از قبیل خرید دارو و غذا که در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود، ندارد.
مقام‌های باکو به ما پیام دادند که هیچ قصدی برای حمله نظامی به ارمنستان ندارند و نقل و انتقالات اخیر، یک اقدام متعارف نظامی در آستانه فصل زمستان است.
امیدواریم در نشست جاری آژانس، مدیرکل این نهاد بین‌المللی به دور از فشارهای سیاسی به وظایف حرفه‌ای خود بپردازد.
سفر مقام اقلیم کردستان عراق ارتباطی با توافقنامه امنیتی ۲ کشور ندارد و در چارچوب گفت‌وگوهای دوجانبه است.
به دولت فرانسه و برخی کشورهای اروپایی درباره مسئولیت‌های قانونی‌شان در قالب کنوانسیون وین تذکر داده‌ایم.
مناسبات ایران و روسیه درحال رشد است و گفت‌وگوهای ۲ کشور برای تنظیم یک سند جامع جریان دارد.

 کیهان 
دشمن ۲ نقطه اساسی را هدف گرفته است وحدت و امنیت ملی
رهبرمعظم انقلاب در دیدار پرشور مردم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی:
خدمت به سیستان و بلوچستان با قوت ادامه پیدا کند.
اگر پیمودن راهی موجب خوشحالی کفار شد، آن راه،مسیر همراهی با پیامبر -صلی الله علیه و آله- نیست.
کسانی که امنیت ملی را تهدید می‌کنند، دشمن ملت هستند و دانسته یا نادانسته برای دشمن کار می‌کنند.
دشمن در دشمنی و نقشه‌کشی خود جدی است،ما هم در مقابله با دشمن به شدت جدی هستیم.
وضع فعلی سیستان و بلوچستان باقبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.
معلومات اطلاعاتی ما نشان می‌دهد دولت آمریکا مجموعه‌ای برای بحران‌‌سازی در کشورها از جمله ایران ایجاد کرده که مأموریت آن یافتن و تحریک نقاطی است که به نظر آنها می‌تواند باعث بحران شود.
از نظر آنها، تفاوت‌ها و اختلاف‌های قومی و مذهبی و مسئله جنسیت و زن جزو نقاط بحران‌ساز در ایران است که می‌خواهند با تحریک آنها به کشور عزیز ما ضربه وارد کنند اما شتر در خواب بیند پنبه‌دانه!
با وجود کارهای فراوان انجام شده، مسئولان باید با جدیت، خدمت‌رسانی به منطقه را قوت و گسترش دهند که ایجاد خط‌آهن شمال به جنوب در استان و تامین حق مردم در زمینه آب از جمله کارهای ضروری است.
البته اگر مصوبات سفر اوایل دهه ۸۰ به سیستان و بلوچستان، کامل اجرا و دچار بی‌توجهی و غفلت نمی‌شد چهره امروز استان متفاوت بود که امیدواریم این دولت با کار و تلاش جدی، مشکلات را کاهش دهد.
ایران می‌خواهد ما را از منطقه اخراج کند / توان موشکی ایران تهدید‌کننده آمریکاست
ژنرال «فرانک مک کنزی» که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ فرمانده سنتکام بود، در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «سی‌بی‌اس نیوز» با تهدید خواندن ایران گفت: «ایران به دنبال سیاست بیرون راندن ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی از منطقه هست و این سیاست تغییر نکرده است. همه اینها اهداف اصلی ایران هستند. آنها از نظر تاکتیکی نیز کارهای بسیاری برای کاهش تحریم‌ها انجام خواهند داد.»ژنرال مک‌کنزی در ادامه با ‌اشاره به قدرت موشکی ایران گفت: «ایران در ۱۰ سال گذشته به طور قابل توجهی قابلیت‌ها و ظرفیت موشک‌های بالستیک خود را افزایش داده است. آنها هزاران موشک، موشک‌های برد کوتاه کروز و همچنین انواع پهپاد دارند.»وی ادامه داد: «این یک افزایش قابل توجه در توانایی‌های ایران است که ما گاهی اوقات از آن غافل می‌شویم‌ زیرا به موضوع هسته‌ای نگاه می‌کنیم که البته این موضوع مهم است، اما مسئله‌ای که امروز ما را تهدید می‌کند، توانایی موشکی ایران است.»
عربستان سعودی شریکی راهبردی است
عنایتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط تاکید کرد عربستان سعودی شریکی راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران است و وی تمام تلاش خود را برای تقویت و توسعه روابط دوجانبه به کار خواهد بست.

 ایران
ساخت مجموعه ورزشی در شأن ایران ضرورت دارد
آیت الله رئیسی در مراسم تجلیل از قهرمانان و بدرقه کاروان بازی‌های آسیایی هانگژو، اولویت‌ دولت را، تکمیل طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام دانست و گفت: «امروز و در دو سالگی دولت عرض می‌کنم که حدود دو هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در کشور به نتیجه رسیده و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مانده نیز در دستور کار دولت است. رئیس جمهور افزود: بنای دولت از ابتدا کلنگ‌زنی پروژه‌ها و طرح‌ها نبوده است. البته بنده با احداث یک ورزشگاه آبرومند در شأن و منزلت قهرمانان ملت ایران و میزبانی شایسته از میهمانان خارجی در تهران موافق هستم و معتقدم هزینه در چنین مواردی نوعی سرمایه‌گذاری است که توسط وزارت ورزش و سازمان برنامه و بودجه پیگیری و دنبال خواهد شد.»
نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آغاز شد
نشست تازه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از صبح دیروز با حضور نمایندگان ۳۵ کشور عضو این شورا در وین آغاز به ‌کار کرد و تا روز جمعه ادامه دارد. موضوع برنامه هسته‌ای کشورمان یکی از سرفصل‌هایی است که در این نشست در دستور کار شورا قرار داده شده است. با وجود تلاشی که شماری از محافل غربی و اسرائیلی برای هدایت دستور کار این نشست به تصویب قطعنامه علیه ایران به جریان انداخته‌اند، منابع دیپلماتیک تأکید کرده‌اند که تصویب قطعنامه در دستور کار اعضا نیست. با وجود این انگلیس، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران در کنار امریکا در تدارک بیانیه مشترکی هستند که در آن ادعا می‌شود ایران آن‌طور که انتظار می‌رفت، بیانیه مشترک ۴ مارس ۲۰۲۳ را اجرا نکرده است. بر همین مبنا آنها خواست ادعایی خود مبنی بر همکاری کامل و بیشتر ایران بویژه در رابطه با ارائه اطلاعات و دسترسی به دو مکان و نیز نصب دوربین‌های نظارتی فراپادمانی را تکرار خواهند کرد. «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس نیز سخنان ابتدایی خود پیرامون برنامه هسته‌ای ایران در نشست شورای حکام را با ابراز نارضایتی از آنچه او عدم پیشرفت در اجرای بیانیه ۴ مارس در تهران خواند، آغاز کرد. او ادعا کرد که «ایران همچنین باید توضیحات فنی معتبری را برای وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ورامین و تورقوزآباد در اختیار آژانس قرار دهد و آژانس را از مکان‌های فعلی با مواد مرتبط با هسته‌ای یا تجهیزات آلوده مطلع کند.»

 وطن امروز 
فاز اول پایگاه فضایی چابهار تا پایان سال ۱۴۰۳ تکمیل خواهد شد
سخنگوی سازمان فضایی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی نکاتی را پیرامون آخرین وضعیت پایگاه فضایی چابهار مطرح کرده و گفت: با توجه به دغدغه‌های ریاست محترم جمهوری در حوزه فضایی، تأمین اعتبار لازم برای اجرای این پروژه انجام شده است و در جلسه اول شورای عالی فضایی در سال ۱۴۰۰ یکی از دستورات مستقیم رئیس‌جمهور این بود که فرآیند اجرایی و طراحی و ساخت پایگاه ملی پرتاب چابهار آغاز شود. دلیریان ادامه داد: تأمین اعتبار انجام شده و در حال حاضر در مرحله ساخت قرار دارد. پایگاه ملی پرتاب چابهار دارای ۳ فاز اصلی است که ما در میانه اجرای فاز نخست این پروژه قرار داریم و امیدواریم در نیمه اول سال ۱۴۰۳ این پایگاه قابلیت پرتاب ماهواره‌های خورشید‌ آهنگ توسط پرتابگرهای تاکتیکی سوخت جامد را پیدا کند.وی گفت: امیدواریم شاهد تکمیل فاز نخست این پایگاه که پرتاب‌های مدار پایین است تا پایان سال ۱۴۰۳ یا اوایل سال ۱۴۰۴ باشیم. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تکالیف ما در برنامه ۱۰ ساله فضایی و با توجه به موقعیت استراتژیک این پایگاه که پنجره ویژه‌ای را برای کشور برای دسترسی به مدارات مختلف قرار می‌دهد، ان‌شاءالله تا پایان سال ۱۴۱۰ نیز طبق برنامه، قابلیت پرتاب‌های بین‌المللی را از این پایگاه خواهیم داشت.

 جوان 
حمه سایبری به بیش از ۳۰ شرکت صهیونیستی
رسانه‌های صهیونیستی که اخیرا از هک تلفن همراه ۱۵ عضو پارلمان این رژیم خبر داده بودند، گزارش دادند بیش از ۳۰ شرکت صهیونیستی به‌تازگی هدف حمله سایبری قرار گرفته‌اند. روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» با اشاره به اینکه این شرکت‌ها در زمینه‌های مختلفی فعالیت داشته‌اند، گزارش داد شرکت امنیت فناوری اطلاعات «ایست» این حملات سایبری را شناسایی کرده است.براساس این گزارش، این حملات بر شرکت‌هایی در صنایع خودروسازی، تولیدی و مهندسی، خدمات مالی، ارتباطات، پزشکی، فناوری متمرکز بوده است. آحارانوت مدعی شد که این حملات را هکرهای ایرانی انجام داده‌اند و هدف از آن‌‌ها جاسوسی و از کار انداختن سامانه‌های این شرکت‌ها بوده است. رسانه‌های صهیونیستی، بعدازظهر روز شنبه هفته جاری نیز از هک تلفن همراه ۱۵ عضو کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) از جمله «یائیر لاپید» رهبر احزاب اپوزیسیون در اراضی اشغالی فلسطین خبر داده بودند.

 خراسان
موساد ایران را تهدید به ترور کرد
رئیس سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل (موساد) گفت:«آزار و اذیت اسرائیلی‌ها منجر به عملیات در قلب تهران می‌شود.» الجزیره نوشت: «دیوید برنیاع» تهدید کرد در واکنش به هدف قرار گرفتن اسرائیلی ها، سران و مقامات ارشد ایران ترور خواهند شد. این موضوع در بیانیه‌ای از سوی دفتر نخست وزیری اسرائیل منتشر شده است.
برخورد با مقصران پرونده ضرب و شتم معلولان
مهدی مهرانگیز رئیس کل دادگستری استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگاران ‌در خصوص برخورد با مقصران پرونده ضرب و شتم معلولانی که در مرکز نیلوفران آبی نگهداری می‌شدند، اظهار کرد: تاکنون برای چهار نفر از اعضای مجموعه شامل مدیر موسسه و دو نفر از کارکنان و فرد نگهبانی که معلولان را مورد ضرب و شتم قرار می‌داد، قرار جلب به دادرسی صادر شده است. وی با بیان این که این مرکز اکنون توسط بهزیستی استان اداره می‌شود، گفت: از زمان وقوع حادثه تاکنون سه بار شخصا از مجموعه بازدید کرده‌ام و اکنون این مجموعه به خوبی اداره می‌شود.

 مردم سالاری 
برنامه ششم توسعه تا پایان سال تمدید شد
نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز دوشنبه با دو فوریت طرح تمدید برنامه ششم توسعه تا پایان سال موافقت کردند. از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه آنان با ۱۷۳ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع با این تمدید موافقت کردند.
کیومرث ‌هاشمی برای وزارت ورزش به مجلس معرفی شد
حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری با بیان اینکه سید ابراهیم رئیسی در اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی، در نامه‌ای به قالیباف، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد، با اشاره به بخشی از سوابق اجرایی و تخصصی آقای هاشمی، گفت: در نامه آیت الله رئیسی به آقای قالیباف همچنین علاوه بر سوابق اجرایی و مدیریتی، برنامه های وزیر پیشنهادی نیز در ۸ فصل ارایه شده است.حسینی همچنین اظهار داشت: امیدواریم هفته آینده در صحن علنی مجلس نمایندگان محترم با رای اعتماد بالا کیومرث هاشمی را به عنوان وزیر ورزش و جوانان انتخاب کنند.

 آرمان ملی 
به توافق امنیتی ایران و عراق پایبندیم
آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، روز دوشنبه، با «نیچروان بارزانی» رئیس‌منطقه کردستان عراق در اربیل دیدار و گفت‌و‌گو کرد. دو طرف در این دیدار راه‌های تقویت روابط ایران، عراق و منطقه کردستان عراق، توافق امنیتی عراق و ایران و روابط اربیل و بغداد و گفت‌و‌گوها در جهت حل‌وفصل مشکلات فیمابین بغداد و اربیل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.بارزانی در این گفت‌و‌گو جمهوری اسلامی ایران را «همسایه مهم» کردستان عراق خواند و بر اهمیت روابط با ایران تاکید کرد. او در عین حال تاکید کرد منطقه کردستان به توافق امنیتی عراق و ایران پایبند است و اجازه نخواهد داد هیچ تهدید امنیتی از این منطقه متوجه ایران شود.در مقابل، سفیر جمهوری اسلامی ایران با‌ اشاره به اهمیت روابط ایران با عراق و منطقه کردستان، از رئیس‌این منطقه بابت حمایت‌ها و تسهیل فرآیند نقل و انتقال زائران در اربعین حسینی تشکر کرد.

 قدس 
پیکرهای ۲۳ شهید دوران دفاع مقدس روز چهارشنبه وارد کشور می‌شوند
فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح گفت: پیکرهای طیبه ۲۳ شهید دوران دفاع مقدس که در مناطق عملیاتی کردستان عراق و کردستان ایران به شهادت رسیدند، روز چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح از مرز کیله سردشت وارد کشور می‌شوند. سردار باقرزاده در این‌باره گفت: این شهیدان عزیز مربوط به عملیات‌های ستون رزمی بانه ـ سردشت هستند که در سال ۵۹ طی درگیری با ضدانقلاب به شهادت رسیده بودند، همچنین مربوط به تک دشمن در سال ۶۲، عملیات نصر۷ در ارتفاعات دوپازا، تک دشمن در سال پایانی جنگ و شهدایی از مناطق عملیاتی دارساوین و دربندیخان عراق هستند.
بزرگ‌ترین رزمایش ناتو پس از جنگ سرد
کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای آزمایش آمادگی خود به منظور مقابله با جنگ احتمالی با روسیه، بزرگ‌ترین رزمایش خود از پایان جنگ سرد را برگزار می‌کنند. این رزمایش قرار است در فوریه تا مارس سال آینده در آلمان، لهستان و کشورهای حوزه بالتیک برگزار شود. پیش‌بینی می‌شود بیش از ۵۰کشتی جنگی و حدود ۴۱هزار سرباز در این رزمایش شرکت کنند.
خسارت ۱۱۵ میلیارد دلاری آمریکا به حوزه نفت سوریه
وزارت امور خارجه سوریه با انتشار آمار و ارقامی، از حجم غارت نفت این کشور و خساراتی که آمریکا به این بخش از منابع آن وارد کرده، پرده برداشت. در نامه ارسالی سوریه به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، آمده میزان آسیبی که به بخش نفت توسط آمریکا و مزدورانش وارد شده، افزون بر ۱۱۵میلیارد دلار است که از بازه زمانی۲۰۱۱ تا نیمه نخست سال ۲۰۲۳ است.
ادعای سفر رهبر کره شمالی به روسیه
شبکه وای‌تی‌ان کره جنوبی مدعی سفر «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی به مسکو برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه شد. براساس گزارش رسانه کره‌ای، به نظر می‌رسد کیم با قطار ویژه به سمت مرز شمال شرقی کره شمالی می‌رود و نشست احتمالاً روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد. این شبکه پیش‌تر گفته بود احتمال دارد نشست کیم و پوتین چهارشنبه برگزار شود.

 اعتماد 
رزمایش مشترک امریکا و ارمنستان آغاز شد
مقامات نظامی امریکا اعلام کردند که ارمنستان رزمایش مشترکی را با نیروهای حافظ صلح امریکا از روز دوشنبه آغاز کرد. سخنگوی ارتش امریکا در اروپا و آفریقا چند روز پس از احضار سفیر ارمنستان از سوی مسکو به دلیل برگزاری رزمایش‌ها و افزایش تنش‌ها، به خبرگزاری فرانسه گفت: مراسم افتتاحیه رزمایش شریک عقاب در مرکز آموزشی زار در نزدیکی ایروان با حضور حدود ۸۵ سرباز امریکایی و ۱۷۵ سرباز ارمنی آغاز شده است. هفته گذشته وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که این کشور میزبان رزمایش مشترک ۱۰ روزه با امریکاست.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست جی۲۰ با اظهار تاسف نسبت به رزمایش برنامه‌ریزی‌ شده امریکا و ارمنستان گفت که تلاش‌های ناتو برای نفوذ در این منطقه نتیجه خوبی نخواهد داشت.

 اطلاعات 
خط قرمز نقد سیاست خارجی، منافع ملی است
معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: کسانی که با پوشش دفاع از ارزش‌ها تلاش می‌کنند تا مذاکره را ماهیتا ضدارزش جلوه دهند، عملا می‌خواهند دست نظام برای تأمین منافع ملی را از این ابزار کلیدی و مهم تهی کنند.
علی باقری در گردهمایی سراسری اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان در اردوگاه شهید باهنر تهران، افزود: سیاست خارجی عرصه احساس نیست، بلکه میدان باورها، عقلانیت و هوشمندی است. مذاکره کننده ارشد کشورمان با اشاره به جدیت دولت در مذاکرات رفع تحریم اضافه کرد: دولت هرگز مسیر دیپلماسی، مذاکره و تلاش برای تامین منافع ملی از طریق دستیابی به یک توافق متوازن را مسدود نکرده است. ایران در صورت واقع‌بینی طرف‌های مقابل و پرهیز آنها از تکرار اشتباهات گذشته، مانعی برای از سرگیری مذاکرات و نهایی‌سازی توافق نمی‌بیند.
افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش ۲۰ درصدی مستمری خانواده‌ های تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی و سازمان بهزیستی از شهریور سال جاری خبر داد. مرتضوی با اعلام این خبر اظهار داشت: پیرو دستور آیت‌الله رئیسی ریاست جمهوری و با تأمین اعتبار صورت گرفته از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی از شهریور امسال ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۲۰ درصد مستمری افزایش یافته بود، اظهار داشت: با افزایش ۲۰ درصد فعلی مجموع مستمری مددجویان نسبت به سال ۱۴۰۱ جمعا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

 شهروند
می‌خواهیم مردم احساس کنند جلوی فساد و مفسد را سد می‌کنیم
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه قوه قضائیه قوه‌ عمل است و ما نمی‌خواهیم کار شعاری و تبلیغاتی کنیم، گفت: «می‌خواهیم کار امیدآفرین کنیم و در نتیجه‌ کار و عمل ما مردم احساس کنند که حامی آنها و بیت‌المال هستیم و جلوی فساد و مفسد را سد می‌کنیم.» حجت ‌الاسلام محسنی اژه‌ای طی سخنانی در نشست شورای‌عالی قوه قضائیه، به تشریح فلسفه راهپیمایی اربعین و توجه و اشتیاق انسان‌های پاک‌فطرت به‌وجود مقدس امام حسین -علیه السلام- پرداخت و افزود: «راهپیمایی اربعین که مایه سربلندی و عزت مسلمین است به جلوه و مظهر تام و تمام همدلی، یک‌رنگی، ایثار، تعاون، فداکاری و خستگی‌ناپذیری عاشقان آل‌الله تبدیل شده است. به‌ نظر ضروری می‌رسد که یک مرجع و نهادی متولی جمع‌بندی و ثبت و ضبط ابعاد متکثر و وقایع و شکوه بی‌نظیر راهپیمایی اربعین شود و این شکوه و عظمت را به درستی و جامعیت به سمع و نظر جهانیان برساند تا از این طریق انسان‌های پاک‌سرشت با حقیقت اربعین آشنا شوند. در این زمینه می‌توان از ظرفیت ابزارهای نوین نیز بهره گرفت.»محسنی اژه‌ای همچنین از همه مسئولان امر در ایران و عراق به سبب تلاش برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم اربعین و تأمین امنیت زوار قدردانی کرد.

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

ضرورت طراحی منظومه تبلیغی در حوزه برای شناسایی نیازهای مردم و جامعه
رسا/ آیت الله العظمی سبحانی در دیدار رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه شأن تحصیل و کسب دانش جزء جدایی ناپذیر طلبگی است، افزود: براساس هدف تاسیس حوزه های علمیه، طلاب و روحانیون بعد از کسب مدارج علمی، باید به مواطن خود بازگشته و به رسالتهای تبلیغی خود بپردازند. این مرجع تقلید در ادامه ضمن انتقاد از تمرکز طلاب و روحانیون در قم و مشهد و لزوم حضور اجتماعی این قشر در تمام مناطق کشور و در بین مردم، گفت: تجمع روحانیون در این دو شهر درحالیست که امروز بسیاری از روستاها و مساجد در کشور، فاقد روحانی بوده و شئون روحانیت روی زمین مانده است. وی در خصوص لزوم ساماندهی و مدیریت طلاب و روحانیون، به ضرورت ارتباط تنگاتنگ و تعامل سازنده مرکز خدمات و مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه اشاره کرده و یادآور شد: هم افزایی این نهادها
می تواند در بکارگیری و ساماندهی طلاب در شئون حوزوی خود: در مساجد، روستاها و شهرها، بسیار موثر و سازنده باشد. ایشان همچنین با تاکید بر ضرورت طراحی نظامی در حوزه برای شناسایی نیازهای مردم و جامعه، اظهار داشت: برنامه ریزی و ریل گذاری برای انجام رسالت تبلیغ نیازمند مطالعه و بررسی و تدوین نظام دقیق نیاز سنجی از عموم جامعه و در نهایت طراحی منظومه تبلیغی جامع برای پوشش و رفع این نیازهاست.

اخلاص، ایثار و فداکاری علما و بزرگان را برای نسل جدید بیان کنیم
حوزه/ آیت الله موسوی اصفهانی در مراسم سالگرد شهادت آیت الله مدنی با طرح این سوال که علت و منشأ موفقیت‌های شخصیت‌هایی همچون شهید مدنی که توانستند استان‌هایی را متحول کنند چیست؟ گفت: حضرت امام -قدس سره- منشأ چنین رخدادهایی را ابتدا خودسازی این بزرگان عنوان کردند. عضو جامعه مدرسین با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم اخلاص، ایثار و فداکاری این بزرگان فراموش شود، اظهار کرد: امروز وظیفه ما آن است که در قدم اول نسبت به خودسازی و اخلاص خود حساس باشیم و در این مسیر گام برداریم. وی با اشاره به اینکه باید چنین بزرگانی را به عنوان الگو در جامعه به‌ خصوص برای نسل جوان معرفی کنیم، خاطرنشان کرد: اسوه‌های خود را مد نظر بگیریم و بررسی کنیم که آنها چه کردند و چه روحیه‌ای داشته‌اند و همین روحیه و منش را در خود تقویت کنیم تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم. آیت الله موسوی اصفهانی، افزود: علمای ربانی ما مسیر زهد در دنیا را پیشه کردند و دلبسته به این دنیا نبودند، مسیری که حضور در آن سخت است.

حرکت برپایه مکتب حسینی جهان را متحول خواهد کرد
رسا/ آیت الله کعبی در دیدار جمعی از خادمان زائران اربعین آستان قدس رضوی با اشاره به برگزاری باشکوه راهپیمایی اربعین ۱۴۰۲ و حضور جمعیت عظیم عاشقان اباعبدالله الحسین -علیه السلام- در کربلای معلی اظهار داشت: زیارت اربعین، جهانی شده و کربلا نیز امتداد جهانی پیدا کرده است. نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان این که حرکت برپایه مکتب حسینی جهان را متحول خواهد کرد، حرکت در مسیر مکتب حسینی و ترویج مکتب و مقاومت حسینی را لازم و ضروری دانست. عضو جامعه مدرسین بیان داشت: برای اینکه تحول جهانی صورت گیرد، باید مکتب و مقاومت حسینی به مکتب جهانی تبدیل شود و امروز جبهه مقاومت اسلامی در کشورهای مختلف شکل گرفته و هسته‌های اصلی مقاومت از دل پیوسته به عشق حسین بن علی است و هر کجا که عشق حسینی می‌جوشد، در آنجا هسته‌ مقاومت حسینی شکل می گیرد؛ باید این مقاومت در همه عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مقاومت ایمانی شکل گرفته و تقویت شود.

آمریکا اجازه انتقال ۶ میلیارد دلار پول ایران به قطر را صادر کرد
باشگاه خبرنگاران / وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که به ‌عنوان بخشی از توافق مبادله زندانیان با ایران، اجازه انتقال پول‌های مسدودشده این کشور از کره جنوبی به قطر را صادر کرده است. رسانه‌های آمریکایی از موافقت وزارت امور خارجه این کشور با ارائه معافیت تحریمی برای انتقال ۶ میلیارد دلار پول مسدودشده ایران از کره جنوبی به بانک‌های قطری خبر دادند. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نوشت که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا هفته قبل این مجوز را صادر کرده بود، اما روز دوشنبه (به وقت محلی) اطلاعیه رسمی آن برای کنگره این کشور ارسال کرد. آسوشیتدپرس در این‌باره گزارش داد: «دولت بایدن با صدور معافیت کلی برای بانک‌های بین‌المللی جهت انتقال ۶ میلیارد دلار پول مسدودشده ایران از کره جنوبی به قطر، بدون نگرانی از نقض کردن تحریم‌های آمریکا، راه را برای آزادی پنج شهروند آمریکایی بازداشت‌شده در ایران هموار کرد. علاوه بر این، به عنوان بخشی از این توافق، دولت آمریکا هم با آزادی پنج شهروند ایرانی که در این کشور زندانی بودند، موافقت کرده است».

ایران در ۲۰ کیلومتری ما فرودگاه احداث کرده است
باشگاه خبرنگاران/ یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در سخنانی ادعا کرد: ایران برای حمله به اسرائیل در جنوب لبنان فرودگاه ایجاد کرده است. گالانت مدعی شد که این فرودگاه فقط ۲۰ کیلومتر از مرز فاصله دارد و هدف از تاسیس این فرودگاه حمله به اسرائیل است. وی مدعی شد: اگر به مرحله درگیری برسیم در بکارگیری قدرت کوبنده تردید نمی‌کنیم و حزب‌الله و لبنان هزینه دردناک و سنگینی خواهند پرداخت. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در ادامه گزافه گویی‌های خود افزود: «ایران هم اکنون بزرگترین تهدید برای اسرائیل، ثبات منطقه‌ای و نظم جهانی به شمار می‌رود و به شدت برای دستیابی به قدرت اتمی نظامی تلاش می‌کند و از همیشه به این هدف نزدیکتر است. در سایه تحولات خاورمیانه، ایران در حال تسلط جغرافیایی و ایدئولوژیک بر منطقه است. هدف ایران ایجاد یک جنگ فرسایشی علیه اسرائیل و بطور همزمان تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی است و این تلاش‌ها به زیان همه کشور‌های اطراف ماست. »گالانت ادامه داد: اقدامات تحریک آمیز حزب الله در مرز‌های شمالی یک اقدام خطرناک و مغرورانه است.

جهاد اسلامی حضور هیئت صهیونیستی در ریاض را محکوم کرد
باشگاه خبرنگاران/ جنبش جهاد اسلامی فلسطین مجوز حضور هیأتی به نمایندگی از رژیم اشغالگر صهیونیستی در نشست یونسکو که در عربستان سعودی برگزار شد را محکوم کرد. این جنبش در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که استقبال از هیئت صهیونیستی در سرزمین وحی و مسجدالحرام، اقدامی بیهوده برای مشروعیت بخشیدن به تلاش‌های مربوط به عادی سازی است که از سوی ملت‌های مسلمان و عرب مردود است. جهاد اسلامی تاکید کرد: “شرکت هیئت اسرائیلی در این نشست با توجه به عدم پایبندی این رژیم به تصمیمات یونسکو و بایکوت این سازمان در گذشته و با توجه به تجاوزات، یهودی سازی و شهرک سازی توسط آن و همچنین تداوم تجاوزات صهیونیستی علیه دانشجویان فلسطینی پوششی بر این جنایت‌ها و تشویق به تکرار آن و نیز اهانت به قدس و مقدسات آن است.”

سامانه ۱۱۳ وزارت اطلاعات جان هزاران نفر را نجات داده است
فارس/ وزیر اطلاعات در برنامه بدون توقف گفت: دشمن به کمتر از بر اندازی اکتفا نخواهد کرد و روش هایش نیز متفاوت است. جنگ ترکیبی به همین عنوان معروف است. سید اسماعیل خطیب درباره گزارش‌های مردمی نیز بیان کرد: بیشتر این‌ها را مردم به ما گزارش داده اند. مردم مملکت خود را دوست دارند. تلفن ۱۱۳ ما در همین دوسال جان هزاران نفر را نجات داده است. تا به حال کسی به دنبال هدیه از ما نبوده است، اما افرادی که اقدام بزرگی انجام داده اند برای مثال در ایام ۲۲ بهمن سال قبل قرار بود اتفاق ناگواری بیفتد که با یک تلفن مطلع شدیم و نمی توان آن‌ها را مطابق لیاقت تقدیر کرد اما می‌توان حمایت معنوی از این افراد انجام داد.

روند توافق مبادله زندانیان با ایران ادامه دارد
مهر/ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: روند توافق مبادله زندانیان با ایران ادامه دارد، اما فعلا اطلاعات دقیقی درباره زمان‌بندی مراحل آن ندارد. میلر طی نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا، در پاسخ به این سوال که آیا انتظار پیشرفت در این توافق را دارد، گفت: «من می‌گویم که این روندی است که ادامه دارد.» وی توضیح داد: «ما به کار برای آزادی کامل شهروندان آمریکایی که در ایران بازداشت شده‌اند و اکنون به حبس خانگی منتقل شده‌اند، ادامه می‌دهیم. من هیچ اطلاعات دقیقی در مورد زمان‌بندی ندارم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *