خبر روز ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

**رئیس‌جمهور اعلام کرد: فعال شدن 8 هزار تعاونی در 2 سال** وزیر اطلاعات خبر داد: کشف 400 بمب در چند ماه اخیر / ۴۰ بمب برای انفجار در هیئت‌ها بود** آیت الله اعرافی: ذات حوزه‌های علمیه باید پاسخگوی نیازهای بنیادین جامعه باشد** وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: رضایتمندی ۷۰ درصدی مردم از خدمات‌ دولت در ایام اربعین** سفیر جدید عربستان رونوشت استوارنامه خود را تقدیم امیرعبداللهیان کرد
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم
سفیر جدید عربستان رونوشت استوارنامه خود را تقدیم امیرعبداللهیان کرد
عبدا… بن سعود العنزی، سفیر جدید عربستان سعودی ظهر دیروز (یکشنبه) ۱۹شهریور با حضور در محل وزارت خارجه، رونوشت استوارنامه خود را تقدیم حسین امیرعبداللهیان کرد. همچنین لوئیجی دی مایو، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در منطقه خلیج‌فارس با حضور در محل وزارت خارجه با وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه سابق ایتالیا و رهبر سابق حزب «جنبش پنج ستاره» اخیرا به ‌عنوان اولین فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای کشورهای حوزه خلیج‌فارس منصوب شد.
سرمایه صندوق ضمانت بخش تعاون
خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون از ۱۷۰ میلیارد تومان به ۲۷۰ میلیارد تومان در دولت سیزدهم افزایش یافت. صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون در صدور ضمانت نامه‌های تعاونی فعال است.
تقویت تعاونی‌ها
مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۱۰۱ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد. با توجه به تصویب اصلاحیه سند توسعه تعاون در جهت ارتقای جایگاه بخش تعاون اقدام خواهیم کرد. از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، ۴۴ هزار میلیارد تومان در بخش تعاون سرمایه گذاری شده است.

 همشهری
قاعده بازی سیاسی را بپذیریم
فریدون عباسی، نماینده کازرون در مجلس با بیان اینکه تحریم انتخابات کارساز نیست، گفت: اگر جناح‌های سیاسی به اندازه کافی رشد کرده باشند، هیچ‌گاه جایگاه قانونی کشور را تضعیف نمی‌کنند. عباسی همچنین اضافه ‌کرد: هر فردی که قانون‌اساسی را قبول دارد و قاعده بازی سیاسی را می‌پذیرد باید در انتخابات ثبت‌نام کند.
فتنه خارجی، پشت اتفاقات عین‌الحلوه است
در پی شکل‌گیری دوباره درگیری‌های مسلحانه در اردوگاه آوارگان فلسطینی «عین الحلوه» در لبنان، جنبش حماس اعلام کرده‌ دست‌های پشت پرده و یک نقشه خارجی وجود دارد که امنیت اردوگاه عین‌الحلوه را مختل می‌کند. به‌ گزارش اسپوتنیک، هفته گذشته درگیری‌ میان گروه‌های فلسطینی در اردوگاه عین‌الحلوه چندین کشته و زخمی برجای گذاشت.‌
شلیک موشک از کرانه‌باختری به‌سوی شهرک صهیونیست‌نشین
گردان فلسطینی العیاش اعلام کرده‌ که یکی از شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه ‌باختری را هدف موشک قرار داده است. گردان العیاش در شهر جنین در شمال کرانه‌باختری اعلام کرده که یکشنبه با موشک «قسام۱» شهرک صهیونیستی رام‌اون را هدف قرار داده است. این گردان تأکید کرده که کرانه باختری را به جهنمی برای شهرک‌نشین‌ها تبدیل خواهد کرد.‌
رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که اسرائیل از او بترسد
عضو شورای مرکزی حزب‌الله لبنان با اشاره به بن‌بست سیاسی تشکیل دولت گفته، مردم لبنان رئیس‌جمهوری می‌خواهند که اسرائیل از آن بترسد و به لبنانی‌ها اطمینان خاطر بدهد. شیخ نبیل قاووق تأکید کرده که مقاومت توانسته معادلات جدیدی در سطح زمین، دریا و هوا به دست آورد و در مقابل تهدیدات دشمن قدرتمندتر شود.

 کیهان 
کشف ۴۰۰ بمب در چند ماه اخیر / ۴۰ بمب برای انفجار در هیئت‌ها بود
وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از کشف و خنثی‌‌سازی ۴۰۰ بمب در ۶ ماه اخیر خبر داد و گفت که ۴۰ بمب برای انفجار در ایام محرم طراحی شده بود. حجت‌الاسلام والمسلمین خطیب با حضور در یک برنامه تلویزیونی با تشریح اقدامات اخیر دستگاه امنیتی کشورمان گفت: در سال گذشته اتفاقی افتاد و پیش‌بینی کرده بودیم که سه ضلع سرویس‌های اطلاعاتی ‌اندیشکده‌ها و تشکل‌های نیمه‌دولتی در خارج و بعضی تشکل‌هایی که معاندین مجموعه نظام محسوب می‌شوند، به ‌دلیل تروریست بودن و تجزیه‌طلبی و وابستگی به رژیم سابق، تصمیماتی را در پایان سال ۱۴۰۰ طراحی می‌کنند که گزارش‌ها و مستندات آن موجود است. حجت‌الاسلام و المسلمین خطیب اظهار کرد: بیش از ۵۰ سرویس اطلاعاتی جلسات و میزگردهای متعددی در کشورهای مختلف برگزار کردند و بیش از ۲۰۰ رسانه را برای این کار آموزش دادند و با کمک آن تشکل‌های شبه‌دولتی یک مجموعه‌هایی را برای آموزش و طراحی براندازانه خود پیش‌بینی کردند و با کمک گرفتن از ابزار فضای مجازی و رسانه، این فتنه و توطئه و آشوب در کشور برپا کردند. وزیر اطلاعات بیان کرد: رهبر انقلاب در دیدار اخیر به ضعف توان رسانه‌ای ‌اشاره داشتند ولی در نظر داشته باشید بودجه صداوسیما و نیروهای ارزشی و انقلابی از نظر ظاهری و کمی با بودجه ۲۰۰ رسانه متکی به سرمایه‌های بی‌حد و حساب کشورهای مختلف قابل مقایسه نیست. وی گفت: بودجه ۵۰ سرویس اطلاعاتی از بودجه کل کشور بیشتر است و هدف آنها براندازی است. یکی از کشورهای همسایه در مرز ایران کارخانه اسلحه‌سازی ایجاد کرده بود که تمام تولیدات آن به داخل کشور قاچاق می‌شود.
درآمد صادرات نفت ایران به چین در مردادماه معادل کل سال ۲۰۲۰ شد
طبق آمار موسسه کپلر، با افزایش صادرات نفت ایران به چین، میزان درآمد نفتی ایران در ماه آگوست امسال، تقریبا معادل کل درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۰ شد. بررسی گزارش‌ها موسسه کپلر (موسسه ردیابی نفتکش‌ها) نشان می‌دهد که بعد از امضای سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین، روابط نفتی دو کشور در حوزه صادرات نفت بهبود پیدا کرده و حتی از شرایط عادی و غیرتحریمی نیز پا را فراتر گذاشت. طبق آمار این موسسه، صادرات نفت ایران به چین در ماه گذشته میلادی معادل روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده که یک رکورد تاریخی در روابط نفتی دو کشور محسوب می‌شود. تا پیش از ماه گذشته میلادی، رکورد صادرات ماهانه ایران به چین به ماه‌های نوامبر ۲۰۲۲ و فوریه ۲۰۲۳ (آبان و بهمن ۱۴۰۱) با ارقام یک میلیون و ۳۰۰ هزار و یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برمی‌گشت.

 ایران 
فعال شدن ۸ هزار تعاونی در ۲ سال
آیت‌الله رئیسی در نخستین همایش «اقتصاد تعاونی ایران» با بیان اینکه توجه به اقتصاد تعاونی در کنار بخش‌های دولتی و خصوصی باعث تقویت عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی و ایجاد اشتغال خواهد شد، گفت: حمایت از بخش تعاونی و ارتقای نقش و سهم این بخش از اقتصاد کشور یکی از جلوه‌های روشن مردمی‌سازی حکمرانی و دولت است.رئیس جمهور با تشکر از همه تلاش‌هایی که برای تقویت بخش تعاونی شده است، به فعال شدن ۸ هزار تعاونی در طول دوره فعالیت دولت مردمی بویژه در بخش زنان اشاره کرد و افزود: سند تعاون ۱۱ سال در انتظار بازنگری بود که این کار در همان ابتدای دولت مردمی انجام و این سند نهایی شد.آیت‌الله رئیسی همچنین با قدردانی از همه تلاش‌ها و فعالیت‌های تعاونی‌ها در عرصه‌های خدماتی، تولیدی و سایر فعالیت‌های اقتصادی و با تأکید بر اینکه نباید به این میزان بسنده شود، اظهارکرد: این نشست برای بازنگری نسبت به فعالیت‌های انجام شده در بخش تعاونی و بررسی و ارائه راهکارهای میدان دادن بیشتر به بخش تعاونی برگزار می‌شود.
امریکا دست به دامن زلنسکی برای جلوگیری از لغو تحریم موشکی ایران
سیاستمداران امریکایی برای جلوگیری از منقضی شدن تحریم‌های موشکی ایران در ماه آینده میلادی دست به دامن رئیس‌جمهور اوکراین شدند. به همین منظور «ریچارد گلدبرگ» عضو سابق شورای امنیت ملی امریکا از ولودیمیر زلنسکی خواسته تا دیر نشده کشورهای اروپایی عضو برجام را برای جلوگیری از پایان این تحریم و به عبارتی تمدید مهلت آن تحت فشار بگذارد. گلدبرگ با انتشار مطلبی در روزنامه اوکراینی «کی یف پست» با اعتراف به اینکه جمهوری اسلامی ایران از زبان قانون برای دفاع از رفتار خود در عرصه‌های بین‌المللی استفاده می‌کند، نوشته: اجازه دادن به پایان تحریم موشکی ایران در چهارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت یک پیروزی برای مسکو و تهران است و حفظ آن و حتی بازگرداندن تحریم تسلیحاتی متعارف یک پیروزی بزرگ برای اوکراین خواهد بود. او در راستای خواست امریکا برای تمدید تحریم‌های موشکی ایران خواستار طرح ادعای مسئول دانستن ایران در کشته شدن اوکراینی‌ها در جنگ این کشور با روسیه شده و مدعی شده: بر اساس مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، اگر تنها یکی از اعضای اصلی توافق هسته‌ای نامه‌ای به شورای امنیت ارسال کند که ایران تعهدات خود را نقض کرده است، تمامی تحریم‌ها و محدودیت‌ها علیه تهران ظرف ۳۰ روز بازگردانده می‌شوند. در صورتی که رئیس‌جمهور اوکراین این درخواست را مطرح کند، ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌تواند این کار را به تنهایی در عرض چند دقیقه انجام دهد.
پیش بینی حضور ۸ میلیونی زائران در مشهد
وزیر کشور گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد زائران مشهد در دهه آخر صفر با وسایل نقلیه شخصی و عمومی از مسیرهای جاده‌ای برای زیارت به مشهد سفر می‌کنند و بر همین اساس ایمنی جاده ها باید مورد توجه قرار گیرد. وحیدی در نشست ستاد خدمات سفر در مشهد با اشاره به روکش آسفالت بیش از هزار کیلومتر از راه‌های استان خراسان رضوی افزود: براساس آخرین گزارش‌های دریافتی روکش هزار و ۲۰۰ کیلومتر از جاده‌های خراسان رضوی در حدود یک سال گذشته آسفالت شده است و این روزها تأثیر آن در سفرها به خراسان رضوی مشهود است. وی اظهار کرد: در دوره‌های گذشته سالانه حدود ۲۰۰ کیلومتر از جاده‌های استان روکش آسفالت می‌شده است که در حدود یک سال اخیر ۶ برابر میانگین دوره‌های گذشته در این زمینه کار شده است.وحیدی افزود: ۷۰۰ هزار اسکان روزانه در مشهد فراهم شده است و پیش‌بینی می‌شود حدود هشت میلیون زائر به مشهد بیایند که نشان می‌دهد مردم ایران از ایمانی عمیق و قوی برخوردار هستند.
رضایتمندی ۷۰ درصدی مردم از خدمات‌ دولت در ایام اربعین
اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: براساس نظر سنجی صورت گرفته از زوار اربعین، رضایتمندی ۷۰ درصدی از خدمات ارائه شده دولت در ایام اربعین کسب شد که این مایه دلگرمی است.

 وطن امروز
ضرب‌الاجل وزارت کشور به احزاب سیاسی
عبدالله مرادی، مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور در نشست خبری بعد از پنجمین جلسه کمیسیون احزاب، با تاکید بر رعایت مفاد قانون در برگزاری مجامع عمومی و تشکیل ارکان حزب در موعد و حدنصاب مقرر در اساسنامه گفت: پایان شهریور آخرین فرصت برای احزاب سیاسی جهت اعلام زمان برگزاری مجامع آنها خواهد بود.
فعالیت سفارت ایران در پاریس از سر گرفته شد
سخنگوی رسانه‌ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس اعلام کرد عوامل حمله بزدلانه عناصر ضد انقلاب به ساختمان کنسولگری ایران در پاریس تحت تعقیب هستند.بامداد روز شنبه افرادی ناشناس منتسب به گروه‌های معاند و ضد انقلاب در تلاشی مذبوحانه اقدام به آتش زدن چند لاستیک مقابل در ورودی ساختمان بخش کنسولی سفارت کرده و به در ورودی این ساختمان آسیب جزئی وارد کردند.وی افزود: این حریق بعد از دقایقی با حضور پلیس و نیروهای آتش‌نشانی اطفا شد و پیگیری‌های لازم نزد وزارت خارجه فرانسه و مقامات مسؤول پلیس برای آغاز تحقیقات قضایی و شناسایی عاملان این عمل جنایتکارانه در دست انجام است. سخنگوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه با اشاره به اینکه اوضاع ساختمان کنسولگری ایران در پاریس، در پی حمله خصمانه گروهی از عناصر ضدانقلاب تحت کنترل است، گفت: خللی در روند فعالیت‌های آن وارد نشده است.
انهدام ‌باند ‌فرقه ‌ضاله بهائیت در بابل
رئیس کل دادگستری استان مازندران گفت: معاندان نظام مقدس جمهوری اسلامی با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای خود، سعی در تضعیف و براندازی نظام و ایجاد ناامیدی در جامعه و تصاحب افکار دانش‌آموزان به طرق مختلف دارند که باید در مقابله با این اهداف شوم دشمنان هوشیار بود. حجت‌الاسلام‌ والمسلمین اکبری یکی از ابزار‌های دشمنان را برای ضربه زدن به نظام، به‌کارگیری فرقه ضاله بهائیت دانست و گفت: در این راستا در شهرستان بابل اقداماتی در پوشش ۲ مدرسه و چند مرکز آموزشی و ورزشی از طریق به‌کارگیری عناصر تشکیلاتی بهائیت انجام شده است. ‌اکبری تشریح کرد: عناصر تشکیلاتی بهایی از ۳ شهر کشور، اقدام به آموزش موارد مورد نظر خود در راستای فریب نوجوانان از جمله فرقه صهیونیستی بهائیت می‌کردند که در راستای مقابله با این فرقه ضاله، تاکنون ۲ فرد که از عناصر تشکیلاتی بهایی در ایران هستند با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان دستگیر و با صدور قرار بازداشت به زندان معرفی شدند. وی ادامه داد: در مراکز آموزشی مذکور، تعدادی کتاب و بروشور مرتبط با مجله صهیونیستی بهائیت کشف و ضبط شد. ‌اکبری با اشاره به اینکه تحقیقات تکمیلی درباره این پرونده ادامه دارد، خاطرنشان کرد: طبق قانون و آیین‌نامه زندان، به محض بازداشت افراد دستگیر شده با خانواده خود تماس تلفنی برقرار کردند و از سوی دادستانی بابل، دستورات لازم بابت رعایت حقوق زندانیان صادر شده است.

 جوان
تکذیب تجمع نیروهای نظامی ایران در مرزهای شمالی و ورود احتمالی آنها به خاک ارمنستان
یک مقام ارشد نظامی ایران شایعات مطرح‌شده درباره تجمع نیروهای ایرانی در مرزهای شمالی برای ورود به ارمنستان را تکذیب کرد. امیر سرتیپ احدی معاون همکاری‌های بین‌المللی ستادکل نیروهای مسلح در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری آپای جمهوری آذربایجان در خصوص تجمع نیروهای نظامی ایران در مرزهای شمالی و احتمال ورود این نیروها به داخل خاک ارمنستان در جنگ احتمالی با جمهوری آذربایجان گفت: این خبر کاملاً بی‌اساس است و از زمانی که هیئت عالی‌رتبه نظامی ایران در باکو حضور دارد، چنین اخباری قطعاً بی‌اساس است. وی افزود: چند روز قبل از آن هم رئیس ستادکل نیروهای مسلح و وزیر دفاع جمهوری آذربایجان گفتگوی صمیمانه تلفنی داشتند و روابط بسیار خوبی بین دو کشور برقرار است.طی روزهای گذشته شایعاتی درباره اخطار جمهوری اسلامی ایران به طرفهای منطقه‌ای درباره جنگ ارمنستان منتشر شده بود که در آن ذکر شده است، ایران در صورت جنگ آذربایجان و ارمنستان وارد خاک ارمنستان خواهد شد. روز گذشته سومین دور کمیسیون مشترک همکاری‌های دفاعی و نظامی دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان با حضور ذاکر حسن‌اف وزیر دفاع آذربایجان و سرتیپ احدی معاون ستادکل نیروهای مسلح کشورمان برگزار شد.

 خراسان 
روزگار سخت الکاظمی لندن نشین
العربی الجدید نوشت: دستگاه قضایی عراق تحقیق درباره اتهامات فساد مالی ۲.۵ میلیارد دلاری مقامات دولت نخست‌وزیر سابق این کشور را آغاز کرده و احتمال بازداشت خود الکاظمی وجود دارد.
دور جدید تحقیقات قضایی در عراق آغاز شده است تا جایی که منابع عراقی به وبگاه خبری العربی الجدید گفتند دستگاه قضایی این کشور تحقیق در خصوص اتهامات جدید فساد درباره مقامات دولت مصطفی الکاظمی را آغاز کرده است.تحقیقاتی که به احتمال زیاد به صدور قرار جلب برای برخی وزیران و مدیران ارشد دولت سابق عراق منجر شود و شخص مصطفی الکاظمی نیز از این موضوع مستثنا نیست؛ فردی که از زمان تحویل پست نخست‌وزیری از عراق خارج شده و در لندن سکونت دارد.آغاز تحقیقات گسترده درخصوص فساد، پس از آن است که در اکتبر سال گذشته و دو ماه مانده به پایان مسئولیت الکاظمی، کشف بزرگ ترین فساد مالی تاریخ عراق معروف به «دزدی قرن» سر و صدای زیادی به پا کرد. فسادی به ارزش ۳.۷ هزار میلیارد دینار (بیش از ۲.۵ میلیارد دلار) که پای بسیاری از مقامات سابق را به میان کشیده است.این مقدار فساد در وزارت دارایی عراق و سازمان مالیات این کشور رخ داده است.

 مردم سالاری
سفر رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق به تهران
«بافل طالبانی» رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق صبح دیروز (یکشنبه) در راس هیاتی عالی‌رتبه از این حزب وارد تهران شد. بر اساس این گزارش، طالبانی قرار است در این سفر دیدارهای مهمی با مسئولان جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. اخیرا «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق در سخنانی گفت: بغداد تلاش‌های زیادی را برای اجرای مفاد توافق امنیتی با ایران انجام می‌دهد. مشاور امنیت ملی عراق ادامه داد: ما بر تمایل خود مبنی بر تقویت روابط میان دو کشور همسایه به صورتی که به نفع ملت و کشور باشد و ثبات و امنیت در منطقه را تقویت کند، تاکید می‌کنیم. وبسایت المطلع چندی پیش گزارش داد تهران، بغداد و اربیل توافق سه‌جانبه‌ای را برای اخراج عناصر تروریست کُرد تجزیه‌طلب از اقلیم کردستان عراق به مناطق غربی این کشور امضا کردند. وبسایت المطلع به نقل از منابع دیپلماتیک و سیاسی در عراق نوشت که طبق قرارداد سه‌جانبه‌ای که بین دولت ایران از یک سو و دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان امضا شد، تروریست‌های کُرد تجزیه‌طلب همه سلاح‌های خود را تحویل داده و به همراه خانواده‌هایشان به مناطق غربی عراق منتقل می‌شوند.

 قدس
هشدار درباره وقوع ۱۱ سپتامبر هسته‌ای
دیمیتری مدودف رئیس جمهور پیشین روسیه به انتقاد از رویکردهای کشورهای غربی در تهدیدی ضمنی نوشت: آن‌ها می‌توانند انتظار این را داشته باشند که یک موقعی، تروریست‌ها دوباره حمله‌ای به شکل ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ انجام دهند اما این بار هسته‌ای یا بیولوژیکی. حتی بدتر، یکی از رهبران کشورهای هسته‌ای کنترل خود را از دست بدهد و تصمیمی احساسی برای استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی بگیرد.
از ابتکارات اروپایی استقبال می‌کنیم
علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در دیدار نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس با اشاره به عزم و اراده ایران برای تعامل دوجانبه، گفت: ایران از هرگونه ابتکار طرف اروپایی برای گشایش دریچه‌های جدید تعامل و همکاری استقبال می‌کند.
ادعای روزنامه کویتی درباره انتخابات لبنان
روزنامه الرأی کویت مدعی شد حزب‌الله لبنان از نامزدی ژوزف عون، فرمانده ارتش لبنان برای پست ریاست جمهوری حمایت می‌کند. این منبع با اشاره به دیدار اخیر میان محمد رعد، رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت و عون، مدعی شد: در این دیدار، حزب‌الله از نامزدی مسکوت فرمانده ارتش برای ریاست جمهوری تمجید و به وی اعلام کرد با او به عنوان نامزد جدی نه ثانویه برخورد می‌کند.

 اعتماد 
روایت «رویترز» از جزییات توافق ایران و امریکا برای تبادل زندانیان
خبرگزاری رویترز در گزارشی به افشای جزییات جدیدی از توافق ایران و امریکا درخصوص تبادل زندانیان میان طرفین پرداخت. خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع گزارش داد: یک منبع آگاه در مورد مذاکرات گفته است که دوحه حداقل ۸ دور از مذاکرات با حضور مذاکره‌کنندگان ایرانی و امریکایی در هتل‌های جداگانه را میزبانی کرد. منبع آگاه مذکور گفت که جلسات ابتدایی عمدتا بر موضوع هسته‌‌ای و نشست‌های بعد بر آزادی زندانیان متمرکز بود.
گزارش مذکور اضافه می‌کند: به گفته ۳ منبع، دوحه تمهیدات مالی را اجرا خواهد کرد و زندانیان در قطر مبادله خواهند شد. براساس این گزارش، یکی از دیپلمات‌های ارشد ایرانی هم به رویترز گفت: مهدی صفری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ایران در دو نشست در قطر برای مذاکره درباره انتقال وجوه به هیات ایرانی پیوست. محمد الخلیفی، وزیر کشور قطر در وزارت خارجه این کشور میانجی بین دو طرف بود. این گزارش اضافه کرد: منبع آگاه در مورد گفت‌وگوها گفت که انتظار می‌رود اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، انتقال (دارایی‌های بلوکه شده ایران) به بانک‌های قطر در اوایل هفته آینده (به وقت محلی) به پایان برسد.این خبرگزاری خاطرنشان کرد: زندانیان امریکایی از تهران به قطر و زندانیان ایرانی از امریکا به دوحه خواهند رفت و سپس به ایران منتقل خواهند شد.

 اطلاعات 
خروج آشفته آمریکا از افغانستان اشتباهی مهلک بود
رئیس سابق فرماندهی مرکز آمریکا در غرب آسیا (سنتکام) طی گفتگویی با شبکه خبری «فاکس نیوز»، خروج آشفته نیروهای آمریکایی از افغانستان را اشتباهی مهلک خواند. ژنرال «فرانک مک‌کنزی» در این رابطه گفت: من معتقدم که خروج آشفته از افغانستان به همان شکلی که ما انجام دادیم و شیوه‌ای که ما را به خروج از آن کشور هدایت کرد، یک نقص و اشتباهی مهلک بود. وی در این مصاحبه همچنین افشا کرد که تاسف‌های زیادی دارد که شامل تصمیم اولیه برای خروج هم می‌شود.
رئیس سابق سنتکام ادامه داد: من بابت اینکه این وضعیت در افغانستان این طوری تمام شد، بسیار متاسفم چون به نظرم تصمیم اشتباهی بود. رئیس سابق سنتکام در ادامه مصاحبه خود با فاکس نیوز گفت: ما با احتمال وقوع یک حمله غیرمستقیم تیراندازی شامل پرتاب موشک یا خمپاره روبرو بودیم اما می‌دانم که هیچ اطلاعاتی برای پشتیبانی چنین ارزیابی وجود نداشت.

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌ها خبری

ذات حوزه‌های علمیه باید پاسخگوی نیازهای بنیادین جامعه باشد
حوزه/ آیت الله اعرافی در دیدار اعضای دبیرخانه همایش بین المللی مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی درهای جدیدی را به روی معارف ناب اسلامی گشود که پیش از آن در تصور ما نیز نبود و باید قدردان این فرصت ارزشمند باشیم که به لطف الهی و برکت انقلاب و شهدا در اختیار ما قرار گرفته است. عضو جامعه مدرسین جایگاه حوزه علمیه را پاسخگویی به نیازهای بنیادین ایران، انقلاب و جهان معاصر دانست و ابراز داشت: ما با وجود اینکه مدافع همه ارزش های سنتی حوزه های علمیه هستیم، معتقدیم ذات حوزه باید پاسخگو و تامین کننده نیازهای بنیادین در جامعه باشد. مدیر حوزه¬های علمیه، سند ایرانی اسلامی پیشرفت را مکمل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خواند و یادآور شد: در این زمینه از چند سال قبل تلاش هایی صورت گرفت و حاصل آن به خدمت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) رسید که مورد توجه ایشان قرار گرفت. در تدوین برنامه هفتم نیز جلساتی با مشارکت حوزه علمیه تشکیل شده است و زمینه خوبی برای ورود حوزه به مسائل بنیادین و مورد نیاز کشور گشوده شده است.

تاکید دوباره رئیس سابق موساد بر آپارتایدبودن رژیم صهیونیستی
مهر/ تامیر باردو، رئیس سابق سازمان اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی در مصاحبه اخیر خود با تلویزیون اسرائیل مواضع خود مبنی بر اینکه اسرائیل یک موجودیت آپارتاید است را مورد تاکید قرار داد. تامیر باردو، به کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفته است: «این واقعیت که دو جمعیت در یک قلمرو وجود دارد، طبق تعریف آپارتاید است. این دو جمعیت یکی طبق قوانین نظامی زندگی می‌کند و دیگری طبق قوانین اسرائیل و این یعنی آپارتاید. »باردو همچنین به درخواست اسموتریچ، وزیر تندرو کابینه نتانیاهو در اوایل سال جاری اشاره کرد که اسموتریچ در آن خواستار «محو کردن» روستای فلسطینی حواره شده بود. باردو همچنین به ادعای بن‌گویر، وزیر تندور امنیت ملی کابینه نتانیاهو در ماه گذشته اشاره کرد که در آن بن گویر مدعی اولویت حق خانواده‌اش برای سفر در کرانه باختری بر حقوق فلسطینی‌ها شده بود.

عادی سازی روابط عربستان-اسرائیل در جریان است
تسنیم/ یک رسانه صهیونیست اعلام کرد، طرح عادی سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل به شکل غیر مستقیمی در حال اجراست و خط آهن ارتباطی بین هند و اروپا بخشی از آن است. روزنامه جروزالم پست در گزارشی که چند رسانه عربی آن را منتشر کردند اعلام کرد: در کنار احداث خط آهن، برنامه ارتباط لوله گازی و فیبر نوری نیز از طریق اسرائیل و عربستان سعودی در حال تدارک است. این رسانه صهیونیست به نقل از سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم در جلسه هفتگی کابینه نوشت: اسرائیل به هاب جهانی تبدیل خواهد شد، قرار است گذرگاه مهمی برای عبور انرژی و نقطه ارتباط بین اروپا به هند است که اردن، عربستان و امارات متحده عربی خواهد بود. در گزارش این رسانه صهیونیستی تاکید شده است، اظهارات نتانیاهو یک روز بعد از آن صورت می‌گیرد که بایدن از گذرگاه اقتصادی بین هند، خاورمیانه و اروپا پرده برداشت و قرار است در چارچوب این پروژه که IMEC نام دارد، هند از طریق خط آهن به اروپا متصل و علاوه بر آن خط انتقال گاز و فیبر نوری نیز در امتداد آن ایجاد شود، این در حالی است که واشنگتن و ریاض سرگرم مذاکرات سری برای دستیابی به توافقنامه امنیتی جدیدی هستند که بخشی از آن مربوط به روابط اسرائیل و عربستان است.

فلسطین اشغالی به پادگان نظامی تبدیل شد
تسنیم/ سرزمین‌های اشغالی به پادگان نظامی تبدیل شده است، رسانه‌های عبری زبان خبردادند، وزیر جنگ این رژیم شرایط امنیتی پیش از تعطیلات سپتامبر و آغاز سال نوی یهودی را مورد ارزیابی قرار داده و نسبت به وقوع عملیات ضد صهیونیستی علیه شهرک نشینان و نظامیان اشغالگر هشدار داده است. یواف گالانت در جلسه ارزیابی خود که در مقر وزارت جنگ این رژیم در تل‌آویو با حضور رئیس ستاد ارتش، جانشین رئیس شاباک و رئیس شعبه عملیات ارتش این رژیم برگزار شد، اعتراف کرد اسرائیل در شرایط امنیتی بغرنجی به سر می‌برد و در تمامی بخش‌ها به ویژه در کرانه باختری و قدس شرایط پیچیده‌ای پیدا کرده است. در این بین شبکه تلویزیونی کان در این رابطه نوشت: هشدارهای امنیتی که به سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیلی می‌رسند لحظه به لحظه افزایش پید کرده و هرچه به اعیاد یهودی نزدیک تر می‌شود، بیشتر و بیشتر می‌شوند.

پیوند قلبی ملت ایران و اهل بیت ابدی است
فارس/ رئیس مجلس در ابتدای جلسه علنی امروز گفت: بار دیگر حضور باشکوه ملت مسلمان ایران در راهپیمایی اربعین و افزایش جمعیت زائرین ایرانی بنابر آمارهای رسمی همچون گذشته ثابت کرد که پیوند قلبی ملت سربلند ایران و اهل بیت -علیهم السلام- ناگسستنی و ابدی است بدخواهان ایران به این جمع‌بندی رسیده‌اند که تا عشق اهل بیت و امام حسین -علیهم السلام- در دل مردم ما زنده است تسلط بر این آب و خاک ناممکن است. محمد باقر قالیباف ادامه داد: از مسئولان اجرایی کشور که با مدیریت شایسته بسیاری از مشکلات زائرین را نسبت به سال گذشته کاهش دادند و باعث رضایت مشهود مردم شدند تشکر می‌کنیم و امیدواریم در سال‌های آینده مشکلات باقیمانده مخصوصاً در حوزه حمل و نقل نیز برطرف شود. وی تاکید کرد: از ملت مهمان نواز عراق نیز که بی‌اعتنا به اختلاف افکنی‌ها دشمنان اسلام و تشیع به بهترین وجه از تمام زائران استقبال کرده‌اند قدردانی ویژه‌ای داریم.

ایران لایه‌های دفاعی خود را تقویت کرده است
فارس/ یک رسانه صهیونیستی در تحلیلی در خصوص سامانه پدافندی «صیاد» نوشت، ایران اینک به خود می‌بالد که پدافند این کشور می‌تواند پهپادها و سایر تهدیدات را در بردهای دور شناسایی کرده و در صورت نیاز آنها را نابود کند. یک رسانه صهیونیستی روز یکشنبه در تحلیلی نوشت، ایران با سامانه پدافند هوایی «تاکتیکی صیاد» به بازدارندگی دشمنان خود می‌بالد. روزنامه «جروزالم پست» در مطلبی به قلم «سث جی فرانتسمن» نوشت، ایران اعلام کرده که سامانه صیاد می تواند تا ۲۴ هدف را در یک زمان در فاصله حدود ۱۸۰ کیلومتری شناسایی کند.
سپس می‌تواند تا ۱۲ مورد از آن اهداف را درگیر کند. به نوشته این روزنامه، فعالیت سامانه صیاد به شکلی است که تهدیدها را شناسایی، سپس ردیابی و اولویت بندی کرده و سرانجام به آنها شلیک کند. جروزالم پست نوشت، سامانه صیاد ممکن است از اس-۲۰۰ پیشرفته‌تر باشد، اما برد آن مشابه است. ایران به خود می‌بالد که پدافند این کشور می‌تواند پهپادها و سایر تهدیدات را در بردهای دور شناسایی کرده و در صورت نیاز آنها را نابود کند.

مغرب پیشنهاد کمک تل‌آویو را رد کرد
فارس/ وزارت خارجه مغرب به صورت رسمی پیشنهاد رژیم صهیونیستی برای به کمک به زلزله‌زدگان در این کشور را رد کرد. شبکه ۷ رژیم صهیونیستی دیروز خبر داد که مغرب به این رژیم گفته است: در زمان کنونی، نیازی به کمک اسرائیل نیست». بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته به وزارتخانه‌ها و نیروهای مختلف این رژیم دستور داده بود به مغرب کمک کنند.

حذف کامل دلار از معاملات روسیه و چین
ایسنا/ مسکو به‌روزرسانی دلارزدایی روسیه و چین را منتشر کرد. به گفته گئورگی زینوویف – مدیر بخش آسیایی شماره یک وزارت خارجه روسیه – دلارزدایی از تجارت روسیه و چین عملا کامل شده است.
این مقام مسئول گفت: سهم دلار آمریکا در تسویه حساب‌های متقابل بین کشورهای همسایه طی دو سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. زینوویف اظهار کرد: سهم ارزهای ملی در پرداخت‌های روسیه و چین با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است و در ابتدای سال ۲۰۲۲ حدود ۲۵ درصد بود و اکنون از ۸۰ درصد فراتر رفته است. وی افزود: حجم مبادلات روبل – یوآن در بورس مسکو (MOEX) مدت‌ها پیش از دلار – روبل پیشی گرفته است. به گفته زینوویف، کسب‌وکارهای روسی و چینی به سرعت از ارزهای «سمی» غربی دور می‌شوند و روبل و یوان را به‌عنوان روشی مطمئن‌تر و ایمن‌تر برای پرداخت انتخاب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *