خبر روز ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

**دیدار مادر و دختر اهل فوعه و کفریا با رهبرمعظم انقلاب** رئیس‌جمهور: تغییر ژئوپلیتیک و مرزهای منطقه خط قرمز ماست** نشریه امریکایی فارن افرز: آیت‌الله خامنه‌ای ایران را قدرت برتر خاورمیانه خواهد کرد** ستاد مركزي اربعين اعلام کرد: افزايش ۱۸ درصدي حضور زائران ايراني در اربعين امسال** فرمانده نیروی زمینی سپاه: از طرح آمریکا برای ناامن کردن شرق کشور اطلاع دقیق داریم
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به خانواده سیم‌فروش و رخ‌صفت
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی درگذشت فرزند دانشمند محترم آقای دکتر ناصر سیم‌فروش از اعضای تیم‌ پزشکی امام‌ خمینی، را تسلیت گفتند.متن پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است: بسم‌ا… الرحمن الرحیم. دانشمند محترم جناب آقای دکتر سیم‌فروش دام‌بقائه درگذشت تأسف‌بار فرزند گرامی‌تان را به جنابعالی و مادر محترم ایشان و دیگر بازماندگان تسلیت عرض می‌کنم و آرامش و تسلی برای عزاداران و رحمت و مغفرت برای آن مرحوم را از خداوند مسألت می‌کنم.
همچنین ایشان در پیامی جداگانه‌ درگذشت حاج سیدعلی‌اصغر رخ‌صفت، از مبارزان و خیرین قدیمی را تسلیت گفتند.متن پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است: بسم ا… الرحمن الرحیم.خاندان محترم رخ‌صفت، درگذشت مرحوم مغفور حاج سیدعلی‌اصغر رخ‌صفت رحمه‌ا…علیه را که از مبارزان قدیمی و از دوستان دیرین اینجانب بودند به خانواده‌ گرامی و به دوستان و همکاران ایشان در امور خیر، تسلیت عرض می‌کنم و قبولی خدمات و رحمت و مغفرت الهی را برای ایشان مسألت می‌نمایم.
اولتیماتوم به عراق برای خلع‌سلاح اقلیم کردستان
۲۸شهریور پایان مهلت به عراق برای خلع‌سلاح تجزیه‌طلب‌های کرد در اقلیم است،‌ این اولتیماتوم را سردار سرلشکر باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح در همایش فرماندهان نیروی زمینی سپاه مطرح کرده و گفته که دولت عراق تا شهریور فرصت دارد بساط گروه‌های تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق را برچیند.تاریخ دقیق این فرصت مشخصا ۲۸شهریور است و این یعنی چیزی تا پایان مهلت داده‌ شده، باقی نمانده است؛ در همین زمینه سردار عباس نیلفروشان معاون عملیات کل سپاه ‌پاسداران اعلام کرده است: «ما از برادران‌مان در اقلیم کردستان انتظار برادری داریم. جای دادن به تروریست‌ها در اقلیم که تبدیل به منشأ عملیات علیه کشورمان گردیده، نه با منطق برادری و نه با حسن همجواری مطابقت دارد. ما پس از مذاکرات پی‌درپی، نهایتا با دولت مرکزی عراق و اقلیم توافقنامه‌ای امضا کردیم که پایان مدت اجرای آن از لحاظ زمانبندی و موارد توافق‌شده ۲۸شهریور است. وی اضافه کرده است: ما به تمام مفاد توافقنامه نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر پایبند هستیم و انتظار داریم در مدت یادشده، همان‌طور که جمهوری اسلامی ایران به عهد خود وفا کرده است، طرف مقابل نیز به توافقنامه عمل کند. در غیر این صورت وضعیت ما به حالت قبل بازمی‌گردد و ناچار هستیم از منافع ملت ایران پاسداری کنیم.

 همشهری 
دعوت خانواده مهسا امینی به اجتناب از هر گونه خشونت
در آستانه سالگرد در گذشت مهسا امینی، خانواده او مردم را به پرهیز از هرگونه کنش خشونت آمیز و واکنش در برابر آن دعوت کردند.در بخشی از اطلاعیه مشترک پدر و مادر مهسا امینی آمده است: «ضمن گرامیداشت هم دردی‌ها و دغدغه‌های ارزشمند همشهریان عزیز، همگان را به پرهیز از هر گونه کنش خشونت‌آمیز و واکنش در برابر آن دعوت می کنیم. ما جز این نوشته هیچ متن و نوشته‌ای منتشر نمی کنیم.»
تکذیب عادی‌سازی قریب‌الوقوع روابط تل‌آویو-ریاض
یک مقام مسئول بلندپایه فلسطینی در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه عربی زبان «رأی الیوم»، چاپ لندن، برخی خبرها درباره عادی‌سازی‌ قریب‌الوقوع روابط ریاض و تل‌آویو را رد کرده و گفته است: «همه آنچه در رسانه‌های عبری و برخی روزنامه‌ها درخصوص همگرایی ایده‌ها و مواضع و اعلام قریب‌الوقوع عادی‌سازی رسمی میان تل‌آویو و ریاض منتشر می‌شود، نادرست است؛ زیرا موضع عربستان تغییری نکرده است.»
اعتراض دمشق به هیأت آمریکایی
وزارت امور خارجه سوریه با انتشار بیانیه‌ای ورود هیأت آمریکایی به شمال شرق سوریه و برگزاری نشست با گروه‌های جدایی‌طلب را نقض آشکار حاکمیت سوریه دانست. وزارت امور خارجه سوریه در این بیانیه تصریح کرده است که ورود هیأت آمریکایی به شمال شرق سوریه دخالت آشکار در امور داخلی سوریه و حمایت بی‌حد و مرز این کشور از گروه‌های تروریستی و شبه نظامیان جدایی طلب است و بار دیگر نقش خرابکارانه آمریکا در سوریه را نشان می‌دهد.
واکنش رهبر شیعیان بحرین به افتتاح سفارت رژیم‌صهیونیستی در منامه
شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین در بیانیه‌ای تأکید کرد که افتتاح سفارت رژیم صهیونیستی در بحرین در راستای خدمت به نقش تخریبی صهیونیست‌ها در این کشور اصیل اسلامی است. وی گفت که این اقدام محاربه آشکار با خداوند متعال، پیامبر اسلام و دشمنی با تمام مومنان است. آیت‌الله قاسم خاطرنشان کرد که محاربه با خداوند، مهم‌ترین مسئله‌ای است که مومنان باید با آن مقابله کنند تا حق بر باطل پیروز و دین مبین اسلام حفظ شود.

 کیهان 
تغییر ژئوپلیتیک و مرزهای منطقه خط قرمز ماست
رئیس‌جمهور گفت: معتقدیم مسائل منطقه باید با گفت‌وگو میان کشورهای منطقه حل و فصل شده و به طور جدی مخالف باز شدن پای کشورهای بیگانه به منطقه قفقاز هستیم.آیت‌الله رئیسی در پاسخ به تماس آقای «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان، در واکنش به گزارش وی از آخرین تحولات منطقه قفقاز، ضمن اعلام مجدد مخالفت جدی جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تشنج و نیز تغییر در مرزهای تاریخی منطقه، بر آمادگی کشورمان به عنوان همسایه‌ای قدرتمند، برای ایفای نقش موثر در جلوگیری از درگیری جدید و هرگونه تغییر در ژئوپلیتیک منطقه تاکید کرد.
رئیس‌جمهور با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی تمام کشورهای منطقه گفت: معتقدیم مسائل منطقه باید با گفت‌وگو میان کشورهای منطقه حل و فصل شده و به طور جدی مخالف باز شدن پای کشورهای بیگانه به منطقه قفقاز هستیم. ایران آمادگی دارد نقش خود را برای کمک به حل و فصل مسائل از طریق گفت‌وگوهای دیپلماتیک ایفا نماید.
حذف دلار از سفرهای اربعین تجربه موفقی بود
رئیس ‌کل بانک مرکزی، جایگزینی دینار به زائران اربعین را که برای نخستین‌بار با موفقیت انجام گرفت تجربه عملی حذف دلار از مبادلات غیرتجاری و سیاحتی اعلام کرد. فرزین، در پیامی ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان اربعین حسینی، مدیران بانک‌های عامل فروش ارز اربعین، وزارت کشور و تمام ارگان‌ها تصریح کرد: خدمات ارز اربعین در سال جاری با چند تفاوت اساسی با سال‌های قبل توسط شبکه بانکی کشور انجام گرفت.رئیس‌ کل بانک مرکزی عرضه ارز اربعین توسط شش بانک بزرگ کشور در قالب ۱۷۹۰ شعبه شهری و روستایی را اقدامی مهم برشمرد و تصریح کرد: از ماه‌ها قبل، منابع دیناری عرضه ارز اربعین زائران ایرانی در بزرگ‌ترین گردهمایی جهان فراهم و برای اولین بار نیز به‌جای ارزهای دلار و یورو، از ارز کشور مقصد استفاده شد. مسئولان بانک مرکزی از ماه‌ها قبل، برآورد دقیقی از منابع دیناری مورد نیاز تا پایان سفر اربعین حسینی را پیش‌بینی کردند و با برنامه‌ریزی دقیق، خدمات عرضه ارز اربعین با نرخ یکسان و بدون هیچ کمبودی در تمام شعب و در طول روزهای هفته ارائه شد. در طول ایام اربعین حسینی نیز همگان شاهد بودند که این اقدام هوشمندانه باعث کاهش نرخ دینار در بازار غیر‌رسمی شد.
رشد قابل توجه ذخایر اورانیوم ۵ و ۲۰ درصدی ایران
خبرنگار یک روزنامه آمریکایی که ادعا می‌کند به جزئیات گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران دست پیدا کرده جزئیات تازه‌ای از این گزارش را منتشر کرده است. طبق ادعای «لاورنس نورمن» خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در یک شبکه اجتماعی، آژانس در این گزارش گفته که جمهوری اسلامی ایران میزان ذخایر اورانیوم ۵ و ۲۰ درصدی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. وال‌استریت‌ژورنال با وجود این ادعا کرده که ایران میزان ذخیره اورانیوم۶۰ درصد خود را کند کرده است.
از طرح آمریکا برای ناامن کردن شرق کشور اطلاع دقیق داریم
سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اطلاع دقیقی داریم که آمریکایی‌ها با گروه‌های معاند جلسات و ارتباطاتی برقرار کرده و در حال برنامه‌ریزی برای ناامنی در سیستان و بلوچستان هستند.

 ایران
آیت‌الله خامنه‌ای ایران را قدرت برتر خاورمیانه خواهد کرد
نویسندگان نشریه امریکایی «فارن افرز» با اشاره به همکاری‌های روزافزون ایران، چین و روسیه و افول قدرت امریکا، نوشتند که بقای انقلاب اسلامی در برابر دشمن اصلی‌اش به دست رهبر ایران تضمین شده خواهد بود و رهبر جمهوری اسلامی ایران، خاورمیانه را به منطقه‌ای تبدیل خواهد کرد که ایران پس از ۴۴ سال تلاش، قدرت برتر آن خواهد بود.به گزارش ایرنا، «ری تکیه» (RAY TAKEYH) پژوهشگر ارشد اندیشکده شورای روابط خارجی امریکا و «رئول مارک گرشت» (REUEL MARC GERECHT) مأمور پیشین سیا با انتشار مقاله‌ای مشترک در نشریه «فارن افرز» با اشاره به گرم شدن بیش از پیش روابط ایران با روسیه و چین نوشتند که همزمان با افول قدرت و نفوذ واشنگتن، مسکو و پکن تصمیم گرفته‌اند که نظم لیبرال بین‌المللی را به چالش کشیده و ضمن استقبال از مقام‌های ایرانی، کمک‌های وسیع نظامی و اقتصادی به تهران ارائه دهند.در این نوشتار آمده است: چین تجارت مقاوم در برابر تحریم‌های امریکا و فناوری پیشرفته را در اختیار ایران قرار داده و روسیه نیز به نوسازی نیروهای نظامی ایران کمک کرده است. در نتیجه تهران دیگر از فروپاشی اقتصادی هراسی نداشته و از لحاظ دیپلماتیک نیز با پکن و مسکو مثلثی را تشکیل داده که به انزوای جمهوری اسلامی پایان داده است. در این مطلب اضافه شده است که در کنار حمایت‌های روسیه و چین، حکومت ایران بیش از پیش احساس قدرت و امنیت می‌کند.
اختلافات حل‌نشدنی در اپوزیسیون
یک چهره مطرح گروهک تروریستی دموکرات کردستان با اذعان به اینکه هنوز هیچ جریانی نتوانسته است بدیل یا آلترناتیوی برای جمهوری اسلامی ایران ارائه کند، اظهار کرد که اختلافات میان ضدانقلاب‌ها پرنشدنی است. خالد عزیزی، سخنگوی گروهک تروریستی دموکرات کردستان این مطلب را در مصاحبه با رسانه ضدایرانی صدای امریکا مطرح کرد. وی در پاسخ به این سؤال مجری که «اپوزیسیون (بخوانید براندازان) با اختلافات خود به آنچه درون ایران می‌گذشت، ضربه زدند» گفت: باید قبول کنیم که هنوز پراکندگی زیاد است. چرا ما موفق نشدیم بدیلی برای جمهوری اسلامی درست کنیم؟» وی با اذعان به شکاف زیاد میان رهبران گروهک‌ها و سلبریتی‌ها و دیگر چهره‌های برانداز، اضافه کرد که نه‌تنها این شکاف‌ها زیاد است، بلکه هروقت این جریان‌ها می‌خواهند دور هم جمع شوند و باهم صحبت کنند، اتفاقاً این اختلافات بیشتر بروز می‌یابد. اذعان این چهره گروهکی به اختلاف میان براندازان درحالی است که سرویس‌های امنیتی غربی و صهیونیستی تلاش‌های زیادی برای همگرایی و وحدت این جریان‌ها به عمل آوردند که در نهایت، عطش برای سهم‌خواهی مانع شکل‌گیری این وحدت کذایی شد.

 وطن امروز
حمله به‌ سفارت ایران در پاریس
سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر پاریس، پایتخت کشور فرانسه روز گذشته هدف حمله قرار گرفت. بر اساس اعلام رسانه‌ها در پشتی ساختمان سفارت در آتش سوخته است. این در حالی است که بر اساس کنوانسیون وین، پلیس و نیروهای امنیتی فرانسه موظف به حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک متعلق به جمهوری اسلامی ایران هستند اما موفق به دفع این حمله نشده‌اند. تحقیقات درباره این حادثه آغاز شده است.
ضربه سازمان اطلاعات سپاه فتح به «شبکه سازماندهی اغتشاشات»
سازمان اطلاعات سپاه فتح کهگیلویه‌وبویراحمد از شناسایی و دستگیری ۶ عنصر «شبکه سازماندهی اغتشاشات و محرک ایجاد ناامنی» در فضای مجازی این استان خبر داد. بر اساس اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه فتح استان کهگیلویه‌وبویراحمد این عناصر در ۵ صفحه فضای مجازی با تشویش اذهان به دنبال تحریک افکار عمومی برای ایجاد ناامنی بودند. در ادامه این اطلاعیه آمده است: همزمان با فضاسازی معاندان برای ایجاد آشوب در سالروز اغتشاشات پارسال، گردانندگان این صفحات فضای مجازی در حال برنامه‌ریزی برای تجمع و اغتشاش‌آفرینی در روزهای آتی بودند که با اقدامات به‌موقع و فنی پس از مجوز مقام قضایی صفحات آنان مسدود و از دسترس خارج شد و ۶ عامل گرداننده این صفحات هم با حکم مقام قضایی بازداشت و روانه زندان شدند. این ۵ صفحه مجازی و ۶ عنصر دستگیر‌شده از فعالان اغتشاشات پارسال و دارای سوءسابقه نیز هستند.

 خراسان
میانجی گری محرمانه عراق میان ایران و چند کشور عربی
محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق از میانجی گری محرمانه عراق میان ایران و چند کشور عربی خبر داد. وی در پاسخ به سوالی تایید کرد که عراق در حال میانجی گری میان ایران و چند کشور عربی است، اما گفت چون این موضوع کاملا محرمانه است، تا حصول نتیجه، جزئیات این میانجی گری و نام کشورها را بیان نخواهد کرد.
بازداشت فرزند یکی از مقامات عالی رتبه قضایی
یک کانال تلگرامی اصولگرا به نام نود قضایی نوشت: «چند فعال رسانه‌ای نزدیک به نهادهای خاص در توئیتی با محتوای تقریبا مشابه، از بازداشت فرزند یکی از مقامات عالی رتبه قضایی به اتهام فساد اقتصادی خبر دادند». به نوشته‌ این کانال تلگرامی که توسط خبرنگار سابق خبرگزاری قوه قضاییه، میزان، اداره می‌شود، «همچنین کانال تلگرامی که عکس لحظه بازداشت افراد مشهور را برای اولین بار منتشر می‌کند، اتهام این فرد را کارچاق‌کنی بیان کرده است.»
اعتراف آمریکا به مصادره محموله نفت ایران
وزارت دادگستری آمریکا پس از بیش از یک سال و نیم به صورت رسمی به توقیف محموله نفتی ایران اعتراف کرد.در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده،این اولین حکم جنایی در تاریخ است که شرکتی را به دلیل تسهیل فروش و حمل و نقل غیرقانونی نفت ایران محکوم و بیش از ۹۸۰ هزار بشکه نفت خام قاچاق را توقیف می کند.

 مردم سالاری
ناوگروه ۹۲ ارتش پس از ۱۸ هزار کیلومتر دریانوردی به کشور بازگشت
ناوگروه ۹۲ نیروی دریایی ارتش پس از ۸۶ روز ماموریت دریانوردی به میهن بازگشت.این ناوگروه با طلایه‌داری ناوشکن تمام ایرانی سهند، پس از سپری کردن ۸۶ روز ماموریت دریانوردی و طی ۱۸ هزار کیلومتر دریانوردی در آبهای دوردست، که به‌منظور حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران و تامین امنیت خطوط مواصلاتی کشتیرانی در دریای سرخ و همچنین مقابله با دزدان دریایی در خلیج عدن انجام شد، با استقبال فرماندهان نیروی دریایی ارتش مستقر در استان هرمزگان، در اسکله منطقه یکم امامت در بندرعباس، پهلو گرفت.

 آرمان ملی 
دستگیری یک تیم ۶ نفره تروریستی عامل ربایش و قتل یک خانواده در ایرانشهر
اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان در اطلاعیه ای اعلام کرد: یک تیم تروریستی، عامل ربایش و قتل فجیع خانواده بلوچ توسط سربازان گمنام امام زمان در این اداره کل شناسایی و بازداشت شدند. این تیم تروریستی ۶ نفره، چندی پیش اقدام به ربایش مسلحانه آقای سمیر بلوچ و همسر باردارش بنام‌هانی گل بلوچ از شهرستان ایرانشهر و انتقال آنها به حوالی شهرستان سراوان کرده و اقدام به شکنجه، قتل و نهایتاً سوزاندن اجساد و رها کردن آنها در منطقه می‌کنند.
پس از وقوع این حادثه فجیع و مطالبه مردم شریف استان سیستان و بلوچستان، این اداره کل، اقدام به تحقیقات گسترده و همه جانبه درون و برون مرزی کرده که با عنایات الهی و نیز همکاری متعهدانه هموطنان غیرتمند بلوچ، تمامی اعضای تیم تروریستی شناسایی و بازداشت شدند.

 قدس
صدای پزشک ایران اینترنشنال هم درآمد
رضا بهروز، پزشک برنامه‌های اینترنشنال یک سال پس از مرگ مهسا امینی اعتراف کرده است هیچ مورد مشکوکی در سی‌تی‌اسکن این بانوی کردستانی ندیده است. او در صفحه خود نوشت: «سی تی اسکن نرمال بود. یک نقص جمجمه مربوط به استخوان تمپورال راست وجود داشت که شبیه محل جراحی قبلی مغز بود. می‌دانستم که پدر مهسا منکر جراحی مغز یا ضربه قبلی به سر مهسا شده بود».
او نرمال بودن سی‌تی‌اسکن را به اطلاع کارمندان شبکه اینترنشنال نیز رسانده، اما به گفته خودش به‌خاطر آسیب نرسیدن به جنبش «زن زندگی آزادی» ترجیح داده سکوت کند و به این دروغ بزرگ اعتراض علنی نداشته باشد. بهروز حالا افشا کرده است که هیچ کدام از پزشکان ایران‌اینترنشنال متخصص مغز یا جراح مغز نبودند.
افزایش قربانیان زلزله بی‌سابقه مراکش
تلویزیون رسمی مراکش از افزایش شمار قربانیان زلزله مرگبار این کشور به هزار و ۳۷ کشته و هزار و ۲۰۴ زخمی خبر داد. منابع خبری قدرت این زمین‌لرزه را ۷ ریشتر اعلام کرده‌اند که در ۱۰۰سال اخیر در مراکش، بی‌سابقه بوده است. سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرد: در زلزله شدید ۷ریشتری که نقاط مختلف مراکش را لرزاند بیش از ۳۰۰هزار مراکشی آسیب دیده‌اند.
نگرانی از گسست در جامعه آمریکایی
۱۳مرکز فرهنگی وابسته به رؤسای جمهور پیشین آمریکا ضمن اشاره به تشدید تفرقه‌ها، درباره آینده ایالات متحده ابراز نگرانی کرده‌اند.
در این بیانیه از آشفتگی‌های اخیر در صحنه سیاست آمریکا ابراز نگرانی شده و آمده است: «جوامع آزاد در سایر نقاط دنیا به ایمنی و رفاه ما در داخل کمک می‌کنند. اما هنگامی که دیگران می‌بینند خانه خود ما آشفته است، آن منفعت‌ها لطمه می‌بینند».

 اعتماد 
افزایش ۱۸ درصدی حضور زائران ایرانی در اربعین امسال
ستاد مرکزی اربعین حسینی با صدور اطلاعیه شماره ۲۷ تاکید کرد: وضعیت در کلیه پایانه‌های مرزی از جمله پایانه مرزی مهران مطلوب است.
متن این اطلاعیه به شرح زیر است: شنبه آخرین روز فعالیت مواکب مستقر در مرزها و ستادهای اربعین استانی خواهد بود. از صبح روز یکشنبه مورخ نوزدهم شهریور ماه ۱۴۰۲ عملیات حماسه عظیم اربعین حسینی خاتمه خواهد یافت و مرزهای شش‌گانه به شرایط عادی برخواهند گشت.
حضور زائران عزیز در حماسه عظیم و جهانی اربعین حسینی در سال جاری به رقم بی‌سابقه چهار میلیون و ۵۰ هزار نفر رسید که نسبت به سال گذشته بیش از ۱۸ درصد افزایش داشته است.

 اطلاعات 
دیدار مادر و دختر اهل فوعه و کفریا با رهبرمعظم انقلاب
«ندا» رهرو زینب است؛ از اهالی سیده زینب و ساکن اطراف حرم حضرت زینب‌ سلام‌الله‌علیها در حاشیه دمشق، ساکن سابق فوعه و کفریا. فروردین ۱۳۹۶به همراه حدود ۸ هزار نفر در سومین سال محاصره فوعه و کفریا به امید آزادی از دست تکفیری‌ها راهی محل تبادل در منطقه الراشدین در غرب حلب شده بودند که یک انفجار عظیم در محل تبادل و در میان بچه‌ها همه چیز را به هم ریخت. دو دخترش هرچند جان سالم از آن واقعه به در بردند اما مفقود شدند و اسمشان رفت در فهرست ۴۰ کودک دیگری که در شلوغی آن فاجعه ربوده شدند و تا امروز هیچ خبری از آنها نیست.
شش سال بعد از آن واقعه به همراه «جُنا» دختر دیگرش که حالا در کنار او تنها بازمانده خانواده ۵نفره‌شان محسوب می‌شود در ۲۸ تیرماه امسال ۱۸۰۰ کیلومتر دورتر از فوعه و کفریا در تهران مهمان برنامه حسینیه معلی بودند تا پیام‌آور ایستادگی مردم شیعه فوعه و کفریا باشند در دو سال محاصره و در نهایت هم دو آرزویی که بر زبان جنا دختر ۱۲ساله‌اش جاری شد: «خواهرانم را ببینم و دور هم جمع شویم و دیگر هم اینکه سید القائد را !»
آرزویی که کمتر از یک ماه بعد در ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ برآورده شد. ندا شاقول همسر شهید فاضل شاقول و دخترش جنا در دفتر رهبری به همراه جمعی دیگری مهمان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای بودند و نماز را به امامت ایشان ادا کردند. بعد از نماز هم رهبر انقلاب اسلامی آرامش و سکینه را از درگاه الهی برای جنا و مادرش مسئلت داشتند: «ما با شما همدردیم. امیدواریم که ان‌شاءالله خداوند دل‌های شما را آرامش بدهد و محیط زندگی شما را ان‌شاءالله امن کند.» چفیه رهبر انقلاب هدیه به قلب مجروح جنا می‌شود.
همسر شهید و دخترش سراپا گوش شده‌اند. دعای رهبر انقلاب که تمام می‌شود. ندا شاقول می‌گوید: «ما به شما افتخار می کنیم؛ ما زیر پرچم شما زندگی می کنیم و از ایستادن شما در کنار ملت رنجدیده سوریه قدردانیم.» حرف دل خیلی از مظلومان دنیا را هم جنا بعد از دیدار زد: «خدا را شاکرم که ما را کنار ایشان دور هم جمع کرد.»

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

نرخ رشد نقدینگی به ۲۶.۹ درصد کاهش یافت
تسنیم/ طبق اعلام بانک مرکزی، نرخ رشد دوازده ‌ماهه نقدینگی در پایان مرداد‌ماه ۱۴۰۲ با ۱۰.۹ واحد درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۲۶.۹ درصد رسید. آخرین آمارهای سال ۱۴۰۲ نشان می دهد که در پنج ماهه اول سال جاری، نقدینگی معادل ۸.۱ درصد رشد یافته است که این رقم به میزان قابل توجهی کمتر از رشد نقدینگی هدفگذاری شده برای پنج ماهه اول سال ۱۴۰۲ می باشد.

روسیه قصد حمله به ناتو ندارد
ایرنا/ دبیرکل ناتو گفت که هیچ نشانه‌ای از قصد روسیه برای حمله به این ائتلاف نظامی وجود ندارد. استولتنبرگ با اشاره به عضویت رومانی در ناتو افزود: هیچ نشانه‌ای از قصد [روسیه برای] حمله به ناتو وجود ندارد اما این حملات بی‌ثبات کننده است.استولتنبرگ همچنین از تصمیم آمریکا برای ارسال جنگنده‌های اف۱۶ به اوکراین استقبال کرد.

دلارزدایی؛ راهبرد مشترک مسکو و پکن
ایرنا/ یک مقام وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه «دلارزدایی» از تجارت بین چین و روسیه تقریبا به طور کامل انجام شده است، گفت: سهم ارزهای ملی در معاملات روسیه و چین با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است. گئورگی زینوویف مدیر امور آسیایی در وزارت امور خارجه روسیه در آستانه هشتمین مجمع اقتصادی شرق در «ولادی وستوک» روسیه اظهار داشت: سهم ارزهای ملی در تجارت بین المللی در ابتدای سال ۲۰۲۲ حدود ۲۵ درصد بود، اما اکنون از ۸۰ درصد عبور کرده است. به گفته این دیپلمات روسی، سهم دلار آمریکا در تسویه‌حساب‌های متقابل بین کشورهای همسایه طی دو سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. زینوویف افزود: مدت زیادی است که حجم معاملات با روبل و یوآن در بورس مسکو (MOEX)، از سطح معاملات با دلار بالاتر رفته است.

اعتراف عاملان حمله تروریستی به شاهچراغ
ایسنا/ اولین جلسه محاکمه ۳ تن از عاملان حمله تروریستی اخیر به حرم مطهر شاهچراغ با حضور متهمان، وکلای مدافع آنان، اولیای دم دو شهید حادثه و جمعی از جانبازان و شاهدان حمله تروریستی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار شد. مجرم اصلی این پرونده که توسط نیروهای مردمی و امنیتی حرم در شب حادثه دستگیر شد گفت: تصور اینکه دستگیر شوم را نداشتم و فکر می‌کردم کشته شوم. وی ضمن پذیرش اتهامات خود تصریح کرد: تعداد افرادی را که هدف قرار دادم نشمردم و قصدم این بود عملیات را تا آخرین فشنگ موجود در خشاب ادامه دهم. نوروزاف در خصوص هدفش از تهیه بنزین نیز گفت: امیر داعش به من دستور داده بود تا دو ظرف بنزین تهیه کنم، اما با یک ظرف یک و نیم لیتری بنزین در کوله پشتی وارد شدم، اما پیش از آنکه به فرش‌های نمازگزاران برسم و آن‌ها را آتش بزنم دستگیر شدم.

افزایش تولید و قاچاق متامفتامین در افغانستان
ایرنا/ دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد اعلام کرد که پس از ممنوعیت تولید هروئین در افغانستان، قاچاق متامفتامین در این کشور و پیرامون آن به شدت افزایش یافته است. خبرگزاری رویترز به نقل از غاده والی (Ghada Waly) مدیر عامل دفتر مذکور نوشت: اوجگیری قاچاق متامفتامین در افغانستان و منطقه نشاندهنده تغییر چشمگیر بازار غیرقانونی مواد مخدر و نیازمند توجه فوری است. به نوشته رویترز، طالبان که در اوت (مرداد/ شهریور) ۲۰۲۱ قدرت را دوباره تصاحب کرد، در آوریل (فروردین/ اردیبهشت) ۲۰۲۲ تولید مواد مخدر در افغانستان را ممنوع کرد و مدعی برخورد نیروهای امنیتی با کشت خشخاش شده است.

اگر «فرار مغزها» درست است سایت‌های هسته‌ای ما را چه کسانی اداره می‌کنند؟
ایسنا / دادستان کل کشور، با اشاره به دستاوردها و خدمات عمرانی و رفاهی که پس از انقلاب اسلامی در مناطق محروم کشور صورت گرفت، ابراز داشت: امروز قدرت دفاعی ایران، به حدی رسیده که قدرت‌های بزرگ نظامی شدنیا، جرات تعرض به کشور را ندارند. حجت الاسلام والمسلمین موحدی آزاد گفت: برخی از فرار مغزها سخن می‌گویند، اگر این سخن درست است، پس چه کسانی سایت‌های هسته‌ای ما را اداره می کنند؟ موشک‌های قدرتمند بومی ایرانی به دست چه کسانی ساخته می شود و پیشرفت‌ها و امکانات فنی، عمرانی و رفاهی که در کشور ایجاد شده، به دست چه کسانی حاصل شده است؟ تمام پیشرفت‌های کشور، به دست همین جوانان تحصیلکرده و توانمند ایرانی به دست آمده و ادامه دارد.

طرح صهیونیست‌ها برای احداث بیش از ۳ هزار واحد مسکونی در قدس اشغالی
فارس/ رژیم صهیونیستی قصد دارد دو شهرک جدید برای صهیونیستهای اشغالگر در قدس اشغالی احداث کند که بیش از سه هزار و هشتصد واحد مسکونی را در خود جای خواهد داد.منابع صهیونیستی خبر دادند که کمیته برنامه‌ریزی و ساخت‌وساز رژیم اشغالگر در قدس اشغالی، دوشنبه هفته جاری دو طرح جدید را بررسی خواهد کرد که درباره احداث شهرک های اسرائیلی در این شهر است. شبکه قدس به نقل از این منابع خبر داد، در طرح نخست، یک شهرک جدید در قلب محله رأس العامود در شهرک سلوان احداث خواهد شد. این شهرک شامل ۳۸۴ واحد مسکونی است و احتمالا نقطه کلیدی برای تنش بین مردم فلسطین و شهرک‌نشینان اسرائیلی خواهد بود. طرح دوم در بخش جنوبی قدس و در نزدیکی شهرک «جفعات هاماتوس» خواهد بود.
نهاد موسوم به «عطیرت کوهانیم» که مسئول ساخت شهرک های اسرائیلی است، وظیفه احداث این شهرکها را بر عهده خواهد داشت.

عملیات منحصربه‌فرد ارتش سوریه در حومه ادلب
مهر/ وزارت دفاع سوریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور موفق شدند یک عملیات ویژه در حومه‌های ادلب و حماه را با همکاری نیروهای هوافضای روسیه انجام دهند. در جریان عملیات ویژه نیروهای ارتش سوریه تعداد زیادی از مقرهای تروریست‌ها و اتاق‌های عملیات آنها در کنار انبارهای سلاح این عناصر و دستگاه‌های ارتباطی‌شان منهدم شدند. همچنین سکوهای پرتاب موشک و تجهیزات مربوط به حملات توپخانه ای این عناصر تروریست در عملیات نیروهای ارتش سوریه منهدم شدند.

همه گیری مجدد کرونا در ایران تکذیب شد
مهر/ وزیر بهداشت، همه گیری مجدد کرونا در کشور را تکذیب کرد وگفت: سویه جدید فراگیر کرونا در کشور نداریم. عین‌اللهی افزود: کرونا از وضعیت همه‌گیری به وضعیت تک گیری یا آندمی تبدیل شده که شبیه به آنفلوانزا است. وی گفت: کرونا همیشه خواهد بود.

توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای بازگشایی گذرگاه لاچین
مهر/ روزنامه گاردین اعلام کرد دولت جمهوری آذربایجان و نیروهای ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی درباره بازگشایی دو مسیر حمل‌ونقل مورد مناقشه از جمله یک مسیر مهم معروف به «گذرگاه لاچین» به توافق رسیدند. آن ‌گونه که گاردین گزارش داده خبر این توافق را نخستین بار آژانس خبری دولتی «آرمن‌پرس» ارمنستان منتشر و دولت جمهوری آذربایجان نیز آن را تایید کرده است. به نوشته گاردین به نظر می‌رسد با این توافق و بازگشایی گذرگاه لاچین حداقل بخشی از درخواست‌های چند دهه ایروان برای بازگشایی خطوط حمل‌ونقل بین جمهوری آذربایجان و منطقه قره‌باغ (تحت کنترل ارمنستان) پاسخ داده می‌شود.

دستگیری عامل اصلی ‌برنامه‌ریزی برای ایجاد ناامنی در استان فارس
رسا/ سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی استان فارس طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که فردی با هویت معلوم و سابقه‌دار در اغتشاشات سال گذشته که ضمن ارتباط با شبکه‌های معاند و راه‌اندازی چند گروه در فضای مجازی اقدام به انتشار محتواهای خلاف واقع، تحریک‌آمیز و برنامه‌ریزی برای خرابکاری سازمان‌یافته و تشویش اذهان عمومی کرده بود، شناسایی و دستگیر شد. در بررسی سوابق متهم اسناد و مدارک متقنی از جمله دخالت موثر در ماجرای “‌مسمومیت دانش‌ آموزان‌”‌، ارتباط پیوسته با شبکه‌های معاند و مخالف نظام، اخذ مبالغی از رابطین خارج از کشور برای خرابکاری، تخریب اموال عمومی در اغتشاشات سال گذشته و تحریک افراد با سنین پایین برای خرابکاری وجود دارد.سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی استان فارس در این اطلاعیه تصریح کرد: با کسانی که قصد ایجاد ناامنی و برهم زدن نظم و امنیت عمومی مردم و شهروندان را داشته باشند به شدت برخورد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *