خبر روز ۱۴۰۲/۰۶/۱۴

**اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را تسلیت می گوییم** رئیس جمهور : مقاومت کشورهای آفریقایی مقابل استعمار نشانه بیداری و هوشیاری آنان است** آیت الله اعرافی: مردم ایران در کنار همه ملتهای مسلمان و آزاده خواهند بود** سخنگوی وزارت امور خارجه: ایران معطل مذاکرات برجامی نمی‌ماند و بی‌اثر کردن تحریم‌ها را با جدیت دنبال خواهد کرد** فرمانده نیروی زمینی ارتش : قدرت دفاعی ایران به بالاترین سطح رسیده است
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم
قدرت دفاعی ایران به بالاترین سطح رسیده است
فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: امروز قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران به‌واسطه حضور جوانان مؤمن و متعهد به بالاترین سطح رسیده است.سرتیپ حیدری با بیان این‌که امروز در تولید قطعات مورد نیاز جنگ‌افزارها و تسلیحات نظامی به خودکفایی رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها فرصتی بسیار مهم برای دستیابی به دستاوردهای جدید و مؤثر بود که جوانان متخصص با اراده پولادین و فعالیت‌های شبانه‌روزی به طراحی و تولید نیازمندی‌های کشور روی آورده و امروز ما شاهد تولید قطعات مورد نیاز در صنایع پیچیده پهپادی، هوانیروز، جنگال، زرهی و… هستیم.
آماده برگزاری رزمایش‌ مشترک با کشورهای دوست هستیم
امیر صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش، گفت: پیام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه پدافند هوایی ارتش به همه کشورهای دوست و هم‌پیمان، صلح و دوستی است. در این راستا،‌ این نیرو آمادگی گسترش همکاری‌های مختلف نظامی در حوزه‌های آموزشی برگزاری رزمایش‌های مشترک، تبادل تجربیات فنی و عملیاتی و دیدارهای دوجانبه را دارد.

 همشهری
پیش‌بینی علی مطهری از میزان مشارکت در انتخابات
نایب‌رئیس سابق مجلس درباره پیش‌بینی خود از میزان مشارکت عمومی در انتخابات اسفندماه۱۴۰۲ گفت: اگر وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور بهبود یابد، مشارکت در انتخابات هم بالاتر می‌رود. علی مطهری افزود: اگر در همین مدت کوتاه تا انتخابات کاری کنیم که مردم احساس کنند در وضع زندگی‌شان بهبودی حاصل شده و ارتباط ما با دنیا درحال گسترش است، مشارکت بالای مردم شدنی است. مطهری همچنین اضافه‌کرد: براساس شنیده‌هایم، آقایان احمد مازنی، مسعود پزشکیان، محمد باقر نوبخت و محمد شریعتمداری ازجمله چهره‌های اعتدالی و اصلاح‌طلب هستند که برای حضور در انتخابات مجلس دوازدهم پیش‌ثبت‌نام کرده‌اند.
دلارزدایی واقعیت جهان شده است
«ماریا زاخاروا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با یک رسانه ترکیه‌ای اعلام کرد که «دلارزدایی» فقط خواسته مسکو نیست و به یک واقعیت جهانی تبدیل شده است. به گزارش «راشاتودی»، این مقام روس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «آیدینلیک» اعلام کرد که کشورهای بیشتری در حال روی‌آوردن به ارزهای ملی در تجارت با یکدیگر و در حال کنار گذاشتن استفاده از دلار هستند.
هشتگ ممنوعیت پوشش اسلامی در فرانسه ترند شد
بسیاری از کاربران فرانسوی فضای مجازی در واکنش به ممنوعیت پوشش اسلامی (عبا و قمیص) در مدارس این کشور که از دیروز (دوشنبه) با شدت و نظارت بالایی اجرا شد، انتقاد خود را در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داده و هشتگ «عبا» را ترند شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) کردند. به گزارش الجزیره، گابریل اَتَل، وزیر ۳۰ ساله دولت امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، محدودیت‌های اعلام‌شده را در راستای اصل سکولاریسم در این کشور توجیه کرد و مدعی شد که عبا در مدارس فرانسه جایی ندارد.

 کیهان
مقاومت کشورهای آفریقایی مقابل استعمار نشانه بیداری و هوشیاری آنان است
آیت الله رئیسی در دیدار«اولویا روآمبا» وزیر امور خارجه بورکینافاسو با ‌اشاره به روابط خوب ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عموم کشورهای آفریقایی از ایستادگی و مقاومت کشورهای آفریقایی در مقابل جریان استعمار و تروریسم تمجید کرد و آن را نشانه بیداری، هوشیاری و تشخیص دقیق نیازهای روز از سوی این کشورها دانست.رئیس‌جمهور فعال شدن کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را در تسهیل و تسریع تبادل ظرفیت‌های متقابل و ارتقای سطح روابط و گسترش همکاری‌ها موثر دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای انتقال تجارب و دستاوردهای خود به کشورهای دوست به‌خصوص در آفریقا را اعلام کرد.«اولویا روآمبا» وزیر امور خارجه بورکینافاسو نیز در این دیدار با بیان اینکه کشورهای آفریقایی و از جمله بورکینافاسو از ایستادگی و مقاومت انقلاب اسلامی مقابل استکبار و نظام سلطه الهام می‌گیرند، افزود: مهم‌ترین دستور کار ما فعال کردن محورهای همکاری با ایران خواهد بود.
ایران معطل مذاکرات برجامی نمی‌ماند و بی ‌اثر کردن تحریم‌ها را با جدیت دنبال خواهد کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در خصوص سند سپتامبر بین ایران و آمریکا بیان کرد: این را در رسانه‌ها دیدیم و شاهد برخی تحلیل‌ها و تفسیرهای مختلف بودیم. ادبیات آقای وزیر در گفت‌وگوی انجام شده، کاملا روشن و واضح بود. سند سپتامبر، سند جدیدی به شمار نمی‌رود و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است.وی توضیح داد: آخرین پیش‌نویس مذاکرات برجامی در چارچوب برجام در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) آماده جمع‌بندی و بازگشت همه طرف‌ها به توافق برجام بود، اما دولت آمریکا و شرکای اروپایی آن در یک محاسبه غلط با نگاه به اغتشاشات داخلی ایران و سرمایه‌گذاری بر این اغتشاشات و با نیم نگاهی به تحولات اوکراین، در آن مقطع با فرصت‌سوزی و از میان بردن یک فرصت، از نهایی کردن آن روند مذاکرات و جمع‌بندی آن سر باز زدند.کنعانی درباره ادعای بلومبرگ مبنی بر اینکه مقامات دولت بایدن در چارچوب توافق محرمانه با کاهش تحریم‌های نفتی ایران موافقت کرده‌اند، گفت: بعضا اظهارات رسانه‌ای ممکن است با اهداف مختلفی مطرح شود. جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که علاوه بر پایبندی به مسیر دیپلماتیک برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، معطل روند مذاکرات برجامی نمی‌ماند.
سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: البته این بدان معنا نیست که از ناحیه تحریم تحت فشار نیستیم. تحریم‌های آمریکا علیه ایران محدودیت‌هایی برای ایران و شرکای ایران ایجاد کرده است ولی هم ایران نشان داد به تحریم‌های ظالمانه آمریکا محدود نخواهد ماند و برای حفظ مناسبات تجاری و اقتصادی خود تلاش خواهد کرد. هم بسیاری از شرکای تجاری و نفتی ایران نشان دادند که به‌رغم تحریم‌های ظالمانه به اصل توسعه مناسبات با ایران علاقه‌مند هستند و به روابط خود با ایران ادامه خواهند داد.

ایران
پایگاه خبری «انتخاب» توقیف شد
پایگاه اطلاع‌رسانی «انتخاب» به سبب تخلف از قانون مطبوعات و مصوبات شورای عالی امنیت ملی، بر اساس تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات، توقیف و پرونده آن به مرجع قضایی ارجاع شد. در جلسه روز گذشته هیأت نظارت بر مطبوعات موضوع انتشار ویدیو و گزارشی با عنوان «حراج برند ایران/ سیاست خارجی ایران چرا اینقدر تضعیف شده است؟» که در آن مطالبی خارج از حدود قانون و مغایر با منافع ملی و علیه سیاست‌های اصولی نظام جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی منتشر شده بود مورد بررسی قرار گرفت و آن هیأت، بر اساس تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات رأی به توقیف این پایگاه خبری صادر کرد و مقرر شد پرونده تخلف برای رسیدگی به مرجع قضایی ارجاع شود.
دست بالای ایران در منطقه از نگاه تحلیلگر صهیونیست
تحلیلگر صهیونیست در شبکه ۱۲ رژیم اسرائیل گفت: ایران هم در منطقه و هم در تحولات داخل سرزمین‌های اشغالی، از جمله کرانه باختری در وضعیت راهبردی خوبی قرار دارد و زمان به نفع ایران پیش می‌رود. «تامیر هیمان» در تحلیلی از شرایط مناطق شمالی فلسطین اشغالی، با اشاره به اینکه ایران چندان در تنش اخیر میان حزب‌الله و رژیم صهیونیستی دخیل نیست، نوشت: جمهوری اسلامی ایران در شرایط راهبردی بسیار خوبی به سر می‌برد. وی اضافه کرد: حزب‌الله توانایی نظامی خود را گسترش داده است و ایران به‌‌رغم هزینه‌های سنگینی که پرداخته، اما همچنان در سوریه متمرکز است و نقش کانونی در عراق بازی می‌کند و طرح پیروزی خود در یمن را نیز تکمیل کرده است. این تحلیلگر صهیونیست نوشت که ایران بدون دستیابی به بمب اتمی، در عمل توانایی بازدارندگی هسته‌ای را به دست آورده و در عمل مانع عملیات کشورهای غربی علیه خود شده است. وی از این تحولات با عنوان «خبرهای خوب برای ایران» یاد کرد و سپس نوشت: اکنون تمامی تحولات در راستای خواسته ایران پیش می‌رود، پس چرا باید با کشاندن حزب‌الله به جنگ رودررو راهبرد خود را که به نظر می‌رسد خوب جواب می‌دهد، تغییر دهد؟ زمان به نفع ایران پیش می‌رود.

 وطن امروز
ولایتی انتخاب وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه برگزیده ملی را تبریک گفت
ولایتی، مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با ارسال پیامی خطاب به حسین امیرعبداللهیان، احراز رتبه برتر وزارت امور خارجه در سطح دستگاه‌های اجرایی کشور در سال‌جاری را تبریک گفت. وی در این پیام موفقیت‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی با رهنمودهای مقام معظم رهبری بویژه حضور در پیمان‌های منطقه‌ای و گسترش همکاری‌های دوجانبه را موجب خرسندی و قدردانی دانست.
سوئد بازداشت جاسوس خود در ایران را تأیید کرد
دولت سوئد اعلام کرد یک شهروند سوئدی در ایران بازداشت شده است، همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت دولت سوئد هویت این فرد را اعلام نکرد اما روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت: «یوهان فلودروس» یک شهروند سوئدی است که برای دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپایی کار می‌کرده و ۵۰۰ روز است که در ایران در بازداشت به ‌سر می‌برد. این روزنامه به نقل از منابع ناشناس نوشت که فلودروس در یک سفر خصوصی به ایران آمده بود که سال گذشته دستگیر شد. کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه خود گفت که هیچ اطلاعی از این پرونده ندارد. وزارت خارجه سوئد در یک ایمیل بازداشت یک شهروند این کشور در ایران را تایید کرد اما جزئیاتی درباره وی ارائه نداد. این وزارتخانه خاطرنشان کرد: وزارت خارجه و سفارت سوئد در تهران به شدت روی این پرونده کار می‌کنند و با اتحادیه اروپایی در تماس نزدیک هستند. وزارت خارجه سوئد همچنین مدعی شد که «این فرد باید هرچه زودتر آزاد شود». این وزارتخانه در ادامه تاکید کرد: موضوع به مقامات ایرانی ابلاغ شده است اما برای جلوگیری از پیچیده‌شدن تلاش‌ها برای آزادی او و به دلایل محرمانه، در حال حاضر نمی‌تواند وارد جزئیات بیشتر شود. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارش خود نوشته بود فلودروس چندین سمت در اتحادیه اروپایی، از جمله در سرویس اقدام خارجی این اتحادیه داشته است. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران مرداد سال گذشته اعلام کرده بود که سربازان گمنام امام زمان(عج)، یک تبعه‌ سوئد را به اتهام جاسوسی، شناسایی و بازداشت کردند. وزارت اطلاعات اعلام کرده بود: متهم مذکور دارای سابقه سفر به اراضی اشغالی رژیم غاصب صهیونیستی پیش از عزیمت به ایران بود.
پاسدار مدافع حرم «یحیی رستمی»‌ در سوریه ‌به شهادت رسید
فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) شهرستان بهارستان با تأیید شهادت مدافع حرم نسیم‌شهری در سوریه اظهار داشت: شهید مدافع حرم پاسدار یحیی رستمی یکی از پاسداران سپاه که ساکن نسیم‌شهر بهارستان بود، در سوریه به فیض شهادت نایل آمد. سرهنگ پاسدار سهیل رستمیان در ادامه افزود: مراسم تشییع پیکر این شهید مدافع حرم روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور (امروز) ساعت ۱۰ صبح از مقابل حوزه مقاومت بسیج حضرت ثامن‌الائمه به سمت امامزاده لطیف‌(ع)با حضور مسؤولان کشوری و لشکری برگزار خواهد شد. فرمانده سپاه بهارستان تصریح کرد: شهید مدافع حرم پاسدار یحیی رستمی متولد سال ۱۳۵۲ بوده و دارای ۳ فرزند، ۲ پسر ۲۵ و ۲۲ ساله و یک دختر ۱۴ ساله است.

 جوان
ایران غنی سازی ۶۰ درصدی خود را کند کرده است
طبق ادعای رسانه‌های غربی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود بیان کرده که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصدی خود را کاهش داده است. به گزارش تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس، طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ایران غنی‌سازی اورانیوم خود را کاهش داده است. این رسانه مدعی شد که در گزارش آژانس بیان شده است که ایران ۶/۱۲۱ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ۶۰ درصد دارد که رشد بسیار آهسته‌تری نسبت به آمار‌های قبلی است. همچنین طبق گزارش آسوشیتدپرس در این گزارش آمده که در ماه می‌ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی کمی بیش از ۱۱۴ کیلوگرم نشان داده شده که این وزن در ماه فوریه ۵/۸۷ کیلوگرم بود. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه به دیپلمات‌ها گفتند که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سه ماه گذشته تنها ۷ درصد در مقایسه با افزایش ۳۰ درصدی سه ماهه قبل از آن رشد داشته است. پیشتر نیز بلومبرگ مدعی شده بود با استناد به منابعی که اشاره‌ای به نام آن‌ها نشده پیش‌بینی‌هایی درباره محتوای گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قرار است ماه آینده میلادی منتشر شود مطرح کرده است. این وبگاه شبکه خبری ادعا کرد انتظار می‌رود آژانس اتمی در آن گزارش این جمع‌بندی را مطرح کند که ایران در حال کند کردن نرخ ذخیره اورانیوم است. به نوشته این وب‌سایت، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تدارک توزیعِ گزارشِ فصلی این نهادِ سازمان ملل متحد پیش از نشست شورای حکام آژانس در روز ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریورماه) هستند. بلومبرگ به نقل از «برخی مقام‌های هسته‌ای» که اشاره‌ای به نام آن‌ها نشده این «پیش‌بینی» را مطرح کرده که داده‌های آژانس اتمی نشان خواهند داد ایران در حال کاهش دادن تولید اورانیوم غنی‌شده خود است.

 خراسان
رویکرد ایران توسعه و تحکیم مناسبات با همسایگان است
علیرضا عنایتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی در آستانه عزیمت به ریاض با رئیس جمهور دیدار کرد. آیت الله رئیسی در این دیدار با تأکید بر رویکرد جمهوری اسلامی ایران در توسعه و تحکیم مناسبات با همسایگان، از ایران و عربستان به عنوان دو کشور تأثیرگذار در منطقه و جهان اسلام یاد کرد و خواستار بهره‌برداری از توانمندی‌های موجود برای توسعه مناسبات تهران و ریاض شد.علیرضا عنایتی، سفیر جدید ایران در عربستان قرار است امروز عازم ریاض شود تا با استقرار در این شهر رسما فعالیت خود را از سر بگیرد. عبدا…العنزی، سفیر جدید عربستان در ایران نیز «تقریبا به طور همزمان» و طی چند روز آینده در تهران مستقر خواهد شد.عنایتی نخستین سفیری است که پس از قطع روابط تهران-ریاض در دی ۱۳۹۴ و در پی از سرگیری مجدد مناسبات دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی عهده‌دار این مسئولیت می‌شود.
حدادیان از سال ۹۶ در دانشگاه تهران تدریس می کند
عبدالرضا سیف رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال خبرنگار شبکه اینترنتی دانشگاه تهران که دلیل دعوت از سعید حدادیان مداح معروف به عنوان استاد مدعو در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران چیست، گفت: سعید حدادیان از سال ۹۶ با مجوز نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دروس انقلاب اسلامی و آشنایی با دفاع مقدس را به صورت مدرس مدعو و حق‌التدریس درروزنامه دانشکده‌های دانشگاه تهران تدریس
می کند. وی افزود: ایشان در قالب مدرس مدعو و حق التدریس، درس مبانی ادب پایداری و تحلیل نظم پایداری را در دانشکده ادبیات و علوم انسانی ارائه می کند.

 مردم سالاری
مردم سیستان و بلوچستان با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند
دیدار مردم سیستان و بلوچستان با رهبر معظم انقلاب اسلامی دوشنبه ۲۰ شهریورماه برگزار می‌شود.روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان اعلام کرد: حجت الاسلام مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در نشست علمای اهل سنت شهرستان خاش، با بیان این که در ایام قبل از همه‌گیری کرونا پیگیر دیدار مردم استان سیستان و بلوچستان با رهبر معظم انقلاب اسلامی بودیم، اظهار کرد: رهبری با برگزاری این دیدار اعلام موافقت نموده بودند و فرمودند با دفتر معظم له هماهنگ شود.محامی ادامه داد: در دوران همه‌گیری کرونا این دیدار میسر نشد تا این که دو هفته قبل دفتر مقام معظم رهبری تاییدیه را اعلام کردند.امام جمعه زاهدان با اشاره به جلسه هماهنگی با دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی و جلسه فوق‌العاده شورای راهبردی استان، بیان داشت: به مردم نجیب و عزیز سیستان و بلوچستان بشارت می‌دهم، دیدار مردم استان با مقام معظم رهبری دوشنبه هفته آینده ۲۰ شهریورماه برگزار می‌گردد.

 آرمان ملی
رئیس‌جمهور قانون تشکیل سازمان پدافند غیرعامل را ابلاغ کرد
رئیس جمهور قانون تشکیل سازمان پدافند غیرعامل را برای اجرا به وزارتخانه‌های کشور، اطلاعات، دفاع و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد. قانون تشکیل سازمان پدافند غیر عامل کشور که در جلسه علنی مورخ ۲۹/۰۵/۱۴۰۲مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید طی نامه‌ای از سوی سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور به وزارت کشور، وزارت اطلاعات، وزارت دفاع و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد. طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل از سال ۹۸ در مجلس دهم تدوین شد، اما اولین بار سال ۱۴۰۱ به تصویب نمایندگان رسید. با تشکیل سازمان پدافند غیرعامل قرار است از آمادگی دستگاه‌های اجرایی کشور در برابر «تهدیدهای جدید» اطمینان حاصل شود.

 قدس
اینکه گمان کنیم مشکلات بدون مشارکت مردم حل می‌شود خطای بزرگی است
رئیس مجلس با انتشار یادداشتی، گفت: اینکه گمان کنیم مشکلات بدون مشارکت مردم حل می‌شود، خطای بزرگی مرتکب شده‌ایم؛ چرا که مشارکت حقیقی زمانی رخ می‌دهد که قدرت این ملت به دست خودش در همه عرصه‌ها جاری و ساری شود. قالیباف افزود: باید دست یاری به سوی مردم دراز کنیم و خود صرفاً فعالیت‌ها را مدیریت و تولی‌گری کنیم.
کاهش کمک‌های غذایی به یمن در پی فشار آمریکا
منابع یمنی اعلام کردند برنامه جهانی غذا بر اثر فشارهای آمریکا کمک‌های بشردوستانه خود به یمن را کاهش می‌دهد. با این تصمیم نزدیک به نیم میلیون خانواده از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه محروم خواهند شد. بیش از ۱۷میلیون نفر از نبود امنیت غذایی در یمن رنج می‌برند و ۲میلیون و ۲۰۰هزار کودک و یک میلیون زن به دلیل سوءتغذیه نیاز به کمک دارند.
ارمنستان در مسیر پیوستن به ناتو!
«گونتر فلینگر» رئیس کمیته اروپایی برای گسترش ناتو، با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس از دولت ارمنستان خواست به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بپیوندد. وی همچنین خطاب به جو بایدن، نوشت: از ارمنستان حمایت کنید. «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان شامگاه یکشنبه وابستگی و اتکای ایروان را فقط به روسیه برای تضمین امنیت، یک اشتباه راهبردی خوانده بود.
مخالفت ۱۰۰ درصدی با فرایند سازش
براساس نظرسنجی که مؤسسه «اصداء بی سی دبلیو» انجام داده، مشخص شد جوانان در عراق و فلسطین به‌طور کامل و قاطع و با ۱۰۰درصد آرا با ‌‌ایده سازش دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی مخالف‌اند. ۹۸درصد جوانان سعودی هم با وجود تلاش‌های انجام شده برای سازش این کشور با رژیم صهیونیستی، مخالفت خود را با این رویکرد ابراز داشتند.

 ابتکار
سفارت رژیم صهیونیستی در بحرین افتتاح شد
با وجود اعتراضات در بحرین، سفارت رژیم صهیونیستی در شهر منامه روز گذشته (دوشنبه) با حضور وزیر خارجه این رژیم افتتاح شد. گای معیان، خبرنگار تلویزیون رژیم صهیونیستی دوشنبه با انتشار ویدیویی در حساب کاربری خود در پلتفرم ایکس، از افتتاح سفارت این رژیم در منامه با حضور الی کوهن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی و عبد اللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین خبر داد.کوهن ظهر روز یکشنبه برای سفری دو روزه، اراضی اشغالی را به مقصد بحرین ترک کرد.او دیروز با الزیانی نیز دیدار و درباره بهبود روابط دوجانبه، همکاری میان منامه و تل‌آویو و گردشگران اسرائیلی در بحرین گفتگو کرد.

 اطلاعات
افزایش تولید و صادرات نفت و گاز ایران
شرکت بین المللی بریتیش پترولیوم انگلیس، خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ و موسسه ردیابی کشتی تانکرترکز در تازه¬ترین ارزیابی ها وگزارش های خود از افزایش تولید و صادرات نفت ومیعانات گازی ایران خبر دادند.بر این اساس، شرکت بریتیش پترولیوم در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: تولید نفت و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۲۲ به ۳.۸۲۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم در گزارش «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۲۳» اعلام کرد: تولید نفت و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال پیش از آن ۱۶۹ هزار بشکه در روز یا ۴.۶ درصد افزایش یافته است. تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۱ روزانه ۳.۶۵۳ میلیون بشکه برآورد شده بود.بر اساس برآوردهای بریتیش پترولیوم، تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۱ هم نسبت به سال ۲۰۲۰ با افزایش حدود ۱۷.۵ درصدی مواجه شده بود. از سوی دیگر، خبرگزاری امریکایی بلومبرگ هم اعلام‌کرد: صادرات نفت ایران با رشد ۵۴درصدی از ابتدای سال جاری میلادی به بیش از یک میلیون و ۸۵۰هزار بشکه در روز در ماه اوت (مرداد- شهریور) رسید.

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

مردم ایران در کنار همه ملتهای مسلمان و آزاده خواهند بود
حوزه/ مدیر حوزه های علمیه با اشاره به اینکه مسلمانان بوسنی مقاومت خوبی در حفظ هویت دینی خود داشته‌اند، گفت: این موضوع نشان از روحیه قوی حفظ هویت دینی در این منطقه دارد. آیت الله اعرافی در دیدار جمعی از مسلمانان بوسنی، با بیان اینکه مسلمانان ایران همواره در کنار شما خواهند بود، عنوان کرد: شما در حلقه میانی تمدن اسلامی و غرب قرار گرفته‌اید که می‌توانید از این فرصت برای انعکاس اندیشه اسلامی در جهان غرب و اروپا استفاده کنید. عضو شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به اینکه شما می‌توانید به الگوهایی در غرب تبدیل شوید، خاطرنشان کرد: این الگو بودن باید در فراگیری علوم و معارف باشد. آیت الله اعرافی با بیان اینکه انقلاب اسلامی فصل جدیدی در زندگی مردم ایران آغاز کرد، تصریح کرد: از بزرگان دینی خود آموختیم که در کنار مظلومان و مستضعفان عالم باشیم. وی با اشاره به ایستادگی ملت ایران در برابر استکبار اضافه کرد: این ملتی که با تحریم بیش از ۴۰ ساله و مشکلات متعدد توانسته است استوار بایستد و به استقلال برسد برای دنیا الگو خواهد بود.

سئول: در تلاشیم پول‌های آزاد شده ایران منتقل شوند
ایسنا/ وزارت امور خارجه کره جنوبی از تأکید وزیر امور خارجه این کشور در گفت‌وگو با همتای ایرانی‌اش و تلاش‌های سئول برای منتقل کردن پول‌های آزادشده ایران در کره جنوبی خبر داد. وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که پارک جین، وزیر امور خارجه کره جنوبی در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیر عبداللهیان، همتای ایرانی‌اش گفت که سئول با دانستن این که دارایی‌های ایران در کره جنوبی به ملت ایران تعلق دارد، در تلاش است این پول‌ها را منتقل کند. پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های کره جنوبی که درآمد نفتی ایران بود و تحریم‌های آمریکا اجازه انتقال آن را نمی‌داد، مدتی پیش به عنوان بخشی از توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان آزاد شد. این مبالغ قرار است ابتدا به بانکی در سوییس و سپس به قطر منتقل و برای امور غیرتحریمی ایران هزینه شوند.

همکاری روسیه و ایران برای یک «معاهده بزرگ »
ایسنا/ معاون وزیر امور خارجه روسیه از همکاری با ایران برای انعقاد یک «معاهده بزرگ جدید» خبر داد. آندری رودنکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که روسیه و ایران در حال کار کردن روی یک معاهده بزرگ جدید هستند که نشان‌ دهنده خط مشی اصلی همکاری دو کشور خواهد بود. به گفته این دیپلمات روس، روابط ایران و روسیه در چند سال گذشته پیشرفت خود را حفظ کرده است. رودنکو افزود: انتظار داریم که این روابط به سطوح جدیدی برسد.

ساخت هواپیماهای بدون سرنشین در نیروی هوایی
ایرنا/ فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از ساخت هواپیماهای بدون سرنشین در این نیرو خبر داد و گفت: به زودی جدیدترین هواپیمای بدون سرنشین نیروی هوایی رونمایی می شود. امیر واحدی اظهار کرد: نیروی هوایی ارتش با اجازه از سلسله مراتب فرماندهی، وارد مقوله ساخت هواپیماهای بدون سرنشین شده است. وی، ساخت هواپیمای بدون سرنشین کمان ۱۲ به ۲۲ را نمونه ای از این تولیدات دانست و افزود: به زودی با رونمایی از دستاوردهای نیروی هوایی در ساخت هواپیمای بدون سرنشین، زمینه خرسندی ملت ایران از این پیشرفت ها را فراهم خواهیم کرد. فرمانده نیروی هوایی ارتش اظهار داشت: سربازان رهبری انقلاب و ملت ایران در نیروی هوایی، با تمام وجود در راستای ارتقای توان عملیاتی تلاش می¬کنند و پیشرفت نیروها و به روز بودن آنها در دستور کار نهاجا است.

تداوم اعتراضات خیابانی به هتک حرمت مجدد قرآن در سوئد
ایرنا/ پلیس سوئد اعلام کرد که اعتراضات خیابانی به هتک حرمت مجدد قرآن در این کشور همچنان ادامه دارد. به گفته مقامات پلیس سوئد، درگیری بین پلیس و معترضان خیابانی به هتک حرمت مجدد قرآن در این کشور در مالمو سومین شهر بزرگ سوئد دوشنبه شب نیز همچنان ادامه یافت. در همین ارتباط اولف کریسترسون نخست‌وزیر سوئد در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: حوادث مالمو وحشتناک است. وی افزود: این اعتراضات خیابانی بخشی از امواج خشونت در سوئد و رویدادهای وحشتناکی هستند که دولت تا آخر با این حوادث مبارزه خواهد کرد. اعتراضات زمانی آغاز شد که سالوان مومیکا (یک پناهنده عراقی ساکن استکهلم) روز یکشنبه بار دیگر با حمایت دولت سوئد یک نسخه از قرآن را سوزاند.

نگرانی سازمان ملل از سرکوب معترضان اریتره‌ای در فلسطین اشغالی
ایرنا/ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از برخورد رژیم صهیونیستی با تظاهرات معترضان اریتره‌ای تبار در فلسطین اشغالی ابراز نگرانی کرد. «ولکر ترک» گفت که از شمار زیاد زخمی‌ها در جریان درگیری‌های اخیر در فلسطین اشغالی که معترضان اریتره‌ای تبار در آن شرکت داشتند، وحشت زده شده است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: از تعداد زیاد زخمی‌ها در تظاهرات معترضان اریتره‌ای به ویژه در اسرائیل متحیر شدم.
وی افزود: لازم است در این باره تحقیقات انجام و از نفرت پراکنی به ویژه از سوی مسئولان امر پرهیز شود. پیش تر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره درگیری‌های خونین روز شنبه نیروهای پلیس با صهیونیست‌های آفریقایی تبار مهاجر در شهر تل آویو، توپ را به زمین دیوان عالی این رژیم انداخت و این دیوان را مانع اجرای اقدامات بیشتر در زمینه حل بحران مهاجران و به نوعی مسبب بروز این درگیری‌ها دانست.

لغو سفر وزرای صهیونیستی به عربستان سعودی
ایرنا/ رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند، در حالی که قرار بود وزیران خارجه و آموزش رژیم صهیونیستی برای شرکت در اجلاس جهانی یونسکو به ریاض سفر کنند، به دنبال مخالفت عربستان سعودی این سفر لغو شده است. کانال ۱۳ رژیم صهیونیستی گزارش داد، عربستان سعودی از دادن روادید به وزرای اسرائیلی برای شرکت در اجلاس جهانی یونسکو خودداری کرده است.
کانال ۱۳رژیم صهیونیستی افزوده است: پس از تلاش‌های فراوان، (رژیم) اسرائیل توانست برای «الی کوهن» وزیر خارجه و «یوآو کیش» وزیر آموزش و پرورش دعوت‌نامه برای حضور در این رویداد دریافت کند؛ اما سعودی‌ها با مانع تراشی روادید لازم را ارائه نکردند. این رسانه صهیونیستی به نقل از مقامات ارشد سیاسی رژیم اسرائیل اعلام کرد که وزارت خارجه به درخواست آمریکایی‌ها درخواست برای شرکت در اجلاس یونسکو را پس گرفت به این معنی که وزرای اسرائیلی در این مراسم شرکت نخواهند کرد و فقط متخصصان اسرائیلی حضور خواهند داشت.

پاکستان: تسلیحات آمریکایی در افغانستان تهدیدی علیه ماست
باشگاه خبرنگاران/ نخست‌وزیر موقت پاکستان هشدار داد، بسیاری از تسلیحات آمریکایی که در جریان خروج پرآشوب واشنگتن از افغانستان در سال ۲۰۲۱ رها شده بودند، به دست شبه‌نظامیان تندرو از جمله طالبان پاکستان افتاده است. انوار الحق کاکار، گفت که تسلیحات ایالات متحده موجب شده تا قدرت آتش گروه تحریک طالبان پاکستان (TTP) تقویت شود و به عنوان «یک چالش جدید» برای اسلام‌آباد ظاهر شده است. او گفت که تجهیزات نظامی آمریکا توانایی‌های نیروهای تحریک طالبان پاکستان را افزایش داده و به حملات شدید فزاینده به نیروهای امنیتی پاکستان در ماه‌های اخیر کمک کرده است.
براساس ارزیابی پنتاگون که سال گذشته منتشر شد، بیش از ۷ میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکا در افغانستان باقی مانده است. تجهیزاتی که در طول ۲۰ سال اشغال این کشور توسط واشنگتن به دولت تحت حمایت ایالات متحده در کابل داده شده بود، شامل هواپیما، خودروهای نظامی، تجهیزات ارتباطی و سلاح گرم بود. نیروهای دولتی افغانستان در آن دوره که طالبان آمد، تسلیم شدند یا تسلیحات خود را از دست دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *