آیت الله حسینی بوشهری در دیدار معاون فرهنگی بنیاد شهید:

مشکلات فرهنگی امروز جامعه، ناشی از بی توجهی به بیانات رهبر معظم انقلاب است / شهداء قهرمانان ملی و دینی ما هستند

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، مشکلات فرهنگی امروز جامعه را ناشی از بی توجهی به بیانات رهبر معظم انقلاب -مد ظله العالی- دانست و خاطر نشان کرد: مشکلات فرهنگی امروز جامعه، در این زمانی که غرب در تلاش است تا فرهنگ خود را بر دنیا مسلط کند، وارث نادیده گرفتن هشدارهای مقام معظم رهبری -مد ظله العالی- نسبت به مسائل فرهنگی با تعبیراتی نظیر شبیه خون و ناتوی فرهنگی است.
دیدار معاون فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با آیت الله حسینی بوشهری

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه جمعی از مسئولین این سازمان با آیت الله حسینی بوشهری دیدار کردند. رئیس جامعه مدرسین فرهنگ را پررنگ‌ترین مسئله در شکل گیری انقلاب اسلامی عنوان کرد و ابراز داشت: اگر چه مسائل سیاسی، اقتصادی و معیشتی در انقلاب اسلامی مؤثر بود؛ اما صبغه پررنگ انقلاب، صبغه فرهنگی بود.

وی افزود: خاستگاه معمار کبیر انقلاب -قدس سره- حوزه علمیه بود و قطعا بُعد فرهنگی در چنین شخصیتی پررنگ‌تر است. بنابراین مبارزه ما با طاغوت، قبل از آنکه به خاطر مسائل سیاسی و وابستگی به بیگانگان باشد، به خاطر مسائل فرهنگی بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: پایه و اساس ما در جهت گیری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، مسئله فرهنگی است؛ چرا که اگر در مسائل سیاسی رویکرد فرهنگی نداشته باشیم، سیاست ما تبدیل می‌شود به همان سیاستی که دنیای استکبار به واسطه آن می‌خواهد بر ملت‌ها مسلط شود. در مسائل اقتصادی نیز اگر رویکرد فرهنگی نداشته باشیم، اقتصاد ما، اقتصاد سکولار خواهد بود و در خصوص مسائل اجتماعی، بدون نگاه فرهنگی، هنجارها به ناهنجارها و آسیب‌های اجتماعی بدل می‌شود.

وی تصریح کرد: لغزش و آسیب آنجایی شروع می‌شود که بینش ما نسبت به فرهنگ تغییر کند و از خطوط و ریل‌ها فاصله بگیریم. برای جلوگیری از این آسیب‌ها و لغزش‌ها باید کل انقلاب ما رویکرد فرهنگی داشته باشد تا در سیاست و اقتصاد، رضایت خداوند و مردم را کسب کنیم.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، مشکلات فرهنگی امروز جامعه را ناشی از بی توجهی به بیانات رهبر معظم انقلاب -مد ظله العالی- دانست و خاطر نشان کرد: مشکلات فرهنگی امروز جامعه، در این زمانی که غرب در تلاش است تا فرهنگ خود را بر دنیا مسلط کند، وارث نادیده گرفتن هشدارهای مقام معظم رهبری -مد ظله العالی- نسبت به مسائل فرهنگی با تعبیراتی نظیر شبیه خون و ناتوی فرهنگی است.

وی آسیب‌های ناشی از بی توجهی به مسائل فرهنگی را متوجه تمامی اقشار جامعه ارزیابی کرد و خطاب به مسئولین فرهنگی بنیاد شهید ادامه داد: یکی از رسالت‌های شما تبیین انگیزه شهداء برای جامعه است؛ چرا که دشمن در تلاش است تا انگیزه پاک این عزیزان را آلوده جلوه دهد.

وی شهداء را قهرمانان واقعی توصیف کرد و ابراز داشت: شهداء قهرمانان ملی و دینی ما هستند و از همین رو باید برای نسل جوان ما الگوسازی شوند.

انتظارها از سوی جامعه دینی، حوزه‌های علمیه و کسانی که نسبت به آینده انقلاب دغدغه مند هستند، متوجه معاونت فرهنگی است و باری که بر دوش شما گذاشته شده است بار سنگینی است.

استاد حوزه علمیه قم ضمن تقدیر از فعالیت‌های فرهنگی بنیاد شهید گفت: باید به خانواده شهداء خصوصاً فرزندان شهداء بیشتر توجه شود و سعی شود تا این عزیزان با آموزه‌های دینی، قرآنی و سیره اهل بیت -علیهم السلام- رشد کنند تا در آینده کشور درخشان ظاهر شوند.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: مسئولان باید حتما در یادواره‌های شهداء شرکت داشته باشند تا فراموش نکنند که این مسئولیتی که امروز به آن‌ها سپرده شده، با چه خون دل‌هایی به آن‌ها رسیده است.

شایان ذکر است در ابتدای این جلسه، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گزارشی از فعالیت‌های ۱۱ ماهه خویش اعم از:

  • ثبت قرارداد تولید ۱۲ فیلم سینمایی
  • در حوزه مساجد با تولید خرده روایت مساجد دهه ۶۰ با محور پرورش شهید
  • در حوزه سریال، تولید سریال‌هایی از قبیل شهید بهشتی و شهید احمدی روشن
  • در حوزه نشر کتاب با هدف گذاری تولید۲۰۰ کتاب در سال و ترجمه ۵۰ کتاب که واقعاً خلأ جدی وجود دارد، ارائه کردند.

ایشان همچنین به

۱. تشکیل منظّم شورای عالی توسعه و ترویج با حضور رئیس محترم جمهور.

۲. اختصاص یک درصد از بودجه اجرایی دستگاه‌های دولتی منهای سود حقوق و مزایا به حوزه فرهنگ ایثار و شهادت.

۳.ثبت رکوردگونه ۴۰ هزار مورد از خاطرات والدین شهداء، به عنوان اهم گزارش خود اشاره کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *