آیت الله نکونام در مراسمی به مناسبت روز چهارم محرم:

عزت در سایه اطاعت از خداوند محقق می‌شود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تبیین شعار حسینی «هیهات مناالذله»، اطاعت را منشأ عزت عنوان کرد و ابراز داشت: امام صادق -علیه السلام- می‌فرماید «إنَّ اللّه فَوَّضَ إلَى المُؤمِنِ اُمورَهُ كُلَّها، و لَم يُفَوِّضْ إلَيهِ أن يَكونَ ذَليلاً.» یعنی مؤمن حق ندارد که ذلت را برای خود انتخاب کند.
آیت الله علی نکونام - (سخنرانی با موضوع عزت)

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله علی نکونام در مراسمی که به مناسبت روز چهارم محرم در محل جامعه مدرسین برگزار شد، به تبیین شعار حسینی «هیهات مناالذله» پرداخت و اظهار داشت: انسان باید مراقب عزت نفس خود باشد. امام صادق -علیه السلام- می‌فرماید «إنَّ اللّه فَوَّضَ إلَى المُؤمِنِ اُمورَهُ کُلَّها، و لَم یُفَوِّضْ إلَیهِ أن یَکونَ ذَلیلاً.» یعنی مؤمن حق ندارد که ذلت را برای خود انتخاب کند.

وی در پاسخ به این سؤال که منشأ عزت چیست؟ ابراز داشت: برای رسیدن به عزت نظرات و افکار مختلفی وجود دارد. برخی عزت را در مال و ثروت، برخی در کثرت اولاد و عشیره و برخی در شهرت و قدرت می‌دانند؛ اما قرآن کریم در آیات مختلف از جمله آیات شریفه «مَنْ کَانَ یُرِیدُ الْعِزَّهَ فَلِلَّهِ الْعِزَّهُ جَمِیعًا» و «وَلَا یَحْزُنْکَ قَوْلُهُمْ إِنَّ الْعِزَّهَ لِلَّهِ جَمِیعًا»، عزت را برای خداوند معرفی می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: امیر المؤمنین -علیه السلام- می‌فرماید «مَنْ أَرَادَ عِزّاً بِلاَ عَشِیرَهٍ وَ هَیْبَهً مِنْ غَیْرِ سُلْطَانٍ وَ غِنًى مِنْ غَیْرِ مَالٍ وَ طَاعَهً مِنْ غَیْرِ بَذْلٍ فَلْیَتَحَوَّلْ مِنْ ذُلِّ مَعْصِیَهِ اَللَّهِ إِلَى عِزِّ طَاعَتِهِ فَإِنَّهُ یَجِدُ ذَلِکَ کُلَّهُ.» یعنی عزت در مال و قدرت و عشیره نیست؛ بلکه عزت تنها در سایه اطاعت از خداوند محقق می‌شود.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم، مال و فرزندان را وسیله امتحان معرفی می‌کند و می‌فرماید «إِنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَهٌ.» و در آیات دیگر نیز با مضامین متفاوت، به این مطلب اشاره می‌کند که اموال و اولاد وسیله امتحان و آزمایش‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *