خبر روز ۱۴۰۲/۰۳/۷

**آیت‌الله رئیسی در دیدار دبیرکل اوپک: اعضای اوپک با تقویت انسجام مانع اختلاف‌افکنی غربی‌ها شوند** آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مسئولین شبکه جهانی ولایت تاکید کرد: ضرورت تبیین و تعمیق بخشی به مبانی مکتب اهل بیت** آیت الله کعبی: بشریت براساس مناسبات ظالمانه حاکم بر مدیریت جهانی با بحران‌های بزرگی روبه رو است** شهادت یک مرزبان در درگیری مسلحانه مرزبانان ایران با طالبان** فقر چهارمین عامل مرگ و میر در آمریکا؛ بایدن: مردم آمریکا نباید بین غذا و درمان یکی را انتخاب کنند
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم
کاهش موالید در نیرو‌های مسلح در حال جبران است
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: درخصوص فرهنگ‌سازی در جامعه و نیرو‌های مسلح برای فرزندآوری، گام‌های بزرگی برداشته شده و کاهش موالیدی که در نیرو‌های مسلح وجود داشت، به تدریج در حال جبران است.سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در حاشیه همایش فرماندهان و مسئولان عالی نیرو‌های مسلح به‌ مناسبت روز ملی جوانی جمعیت گفت: بر اساس آنچه قانون تعیین کرده و نیز تدابیر فرمانده معظم کل قوا، همه موانع و مشکلاتی که باعث کاهش جمعیت در اقلیم نیرو‌های مسلح می‌شود، مورد بررسی قرار گرفته، انرژی و توان لازم برای رفع آ‌نها گذاشته شده و این موجب شده تا اثرات آن در یک سال اخیر دیده شود؛ به نحوی که کاهش موالیدی که در نیرو‌های مسلح وجود داشت، به تدریج در حال جبران است. وی ادامه داد: اما در موضوع فرهنگ‌سازی و رفع مشکلات فرهنگی که در جامعه و نیرو‌های مسلح در زمینه فرزندآوری وجود دارد، هم گام‌های بزرگی برداشته شده و این روند نسبت به گذشته بهبود یافته است. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بیان کرد: از جهت حمایت‌های معیشتی و امتیازاتی که می‌تواند در تشویق جوانان برای ازدواج و فرزندآوری در جوانب مختلف مانند در اختیار گذاشتن منزل سازمانی و وام‌های لازم و کمک‌های بلاعوض و مسایل مربوط به درمان ناباروری به‌صورت رایگان و… وجود داشته باشد اقدامات متعددی صورت گرفته است.
حضور ۱.۵میلیون زائر برای ایام رحلت امام -قدس سره-
وزیر کشور گفت: آمادگی برای پذیرایی نزدیک به بیش از ۱.۵میلیون نفری که طبق برآوردها عازم مرقد مطهر امام می‌شوند وجود دارد. وحیدی در جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی گفت: حجم زیادی از عاشقان امام هستند که مایلند از همه جای ایران به زیارت مرقد مطهر امام بیایند ولی متاسفانه امکان فراهم کردن زمینه حضور همه آنها نیست. وی با اشاره به اشتیاقِ زیارت حرم امام افزود: همکاران ناچار شدند به مقداری که میسور دستگاه‌ها بود و حمل و نقل می‌توانست پاسخگو باشد، سهمیه در نظر بگیرند، امکان این که همه عزیزانی که در استان‌ها مایل به زیارت مرقد مطرح امام هستند، این امر را انجام دهند، وجود ندارد.وزیر کشور گفت: همه چیز آماده است؛ ازجمله خدماتی که باید در بین راه ارائه شود، آمادگی‌های لازم اطراف حرم و جماران ایجاد شده است و… دستگاه‌های مختلف تلاش‌های خوبی کرده‌اند از ‌جمله قرارگاه شهید فهمیده، از همه عزیزان در راهور، فراجا، ارتش، وزارت بهداشت، هلال‌احمر، وزارت نیرو و… تشکر می‌کنم.

 همشهری
پیشنهاد عضویت ناتو به اوکراین اشتباه بود
«هنری کسینجر»، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا گفت: پیشنهاد عضویت اوکراین در ناتو یک اشتباه بزرگ و دلیل آغاز جنگ در این کشور بود. تلاش اوکراین برای بازگشت شبه‌جزیره کریمه می‌تواند به عواقب منفی برای تمام جهان منجر شود.
نظام آپارتاید در اسرائیل بدترین نوع خود است
«نکوسی ماندلا»، نوه نلسون ماندلا، رهبر ضد‌آپارتاید آفریقای جنوبی تصریح کرد: نظام آپارتاید در اسرائیل بدترین نوع خود است. برای همین باید مبارزه خود را شدت ببخشیم. ما از تمام فلسطینی‌ها می‌خواهیم متحد شوند و برنامه‌ای را برای اعتراض و فروپاشی نظام اسرائیل تهیه کنند.
همیشه برای مذاکره‌ آماده هستم
«عمران خان»، نخست‌وزیر سابق پاکستان گفت: اتفاقات امروز پاکستان راه‌حل بحران نیست. کشور در حال حرکت به‌سوی هرج و مرج است. من سیاستمدارم و همیشه برای مذاکره آماده‌ام، اما برخی می‌خواهند حزب من را در پاکستان ممنوع کنند و به همین دلیل است که هیچ گفت‌و‌گویی را نمی‌خواهند.

 کیهان
اعضای اوپک با تقویت انسجام مانع اختلاف‌افکنی غربی‌ها شوند
آیت‌الله رئیسی در دیدار «هیثم الغیص» دبیرکل سازمان اوپک، تعامل سازنده اعضای این سازمان با یکدیگر را عاملی مهم در موفقیت عملکرد این سازمان بین‌المللی دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره همکاری سازنده‌ای با این سازمان داشته و بنای ما تداوم و ارتقای سطح و تقویت این همکاری است. رئیس جمهور فلسفه تشکیل سازمان اوپک را حمایت از حقوق تولیدکنندگان نفت و ممانعت از تبعیض علیه آنان عنوان کرد و اظهار داشت: امیدوارم سازمان اوپک در دوره جدید فعالیت بتواند التهابات را مهار و آرامش را بر بازار نفت حاکم کند.آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: برخی کشورهای غربی به دنبال ایجاد تفرقه و اختلاف در میان کشورهای عضو اوپک هستند تا از این طریق منافع خود را تامین کنند که در مقابل این اقدامات، اعضای اوپک باید با تقویت انسجام میان خود مانع تحقق این اهداف شوند. «هیثم الغیص» دبیرکل سازمان اوپک نیز در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای موسس سازمان اوپک همواره همکاری مفید، موثر و سازنده‌ای با این سازمان و اعضای آن داشته است، خاطرنشان کرد: ایران چه در سطح وزیر و چه در سطح فنی همواره در مسیر تقویت انسجام و اتحاد اعضای اوپک عمل کرده است.
بایدن: مردم آمریکا نباید بین غذا و درمان یکی را انتخاب کنند
فقر، به یکی از چهار دلیل اصلی مرگ و میر در آمریکا تبدیل شده است. براساس پژوهش انجمن پزشکی آمریکا، ۱۸۳ هزار آمریکایی در سال ۲۰۱۹ به علت فقر جان خود را از دست داده‌اند. «متیو دزموند» جامعه‌شناس و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا در تازه‌ترین کتاب خود با نام «فقر، ساخته آمریکاست» تاکید می‌کند که نرخ فقر در آمریکا متناسب وضعیت این کشور در سایر حوزه‌ها نیست. تا آنجا که میزان فقر در میان اهالی آمریکا،‌ ۲۵ درصد بیشتر از بقیه کشور‌های پیشرفته جهان است. به گفته استاد دانشگاه پرینستون، تعداد افراد فقیر در آمریکا هر روز بیشتر می‌شود و حالا تعداد افراد زیر خط فقر در این کشور به ۳۸ میلیون نفر رسیده است. این وضعیت اقتصادی آن‌ قدر به تنگنا رسیده که واکنش رئیس‌جمهور آمریکا را به همراه داشته است. جو بایدن در حساب رسمی خود در توئیتر ضمن انتشار پیامی نوشت: «هیچ آمریکایی نباید بین گذاشتن غذا روی میز و رفتن به دکتر یکی را انتخاب کند.»
حزب‌الله لبنان امروز آزادسازی فلسطین را تمرین می‌کند
رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که حزب‌الله لبنان امروز مانور جدیدی برای شبیه‌‌سازی آزادی نهایی فلسطین برگزار می‌کند.کمتر از یک هفته از مانور نظامی حزب‌الله در جنوب لبنان می‌گذرد، مانوری که شبیه‌‌سازی ورود به شمال فلسطین‌ اشغالی و سیطره بر منطقه الجلیل بود که بزرگ‌ترین کابوس صهیونیست‌هاست. اما باز روز گذشته رسانه‌های عبری زبان گزارش دادند که حزب‌الله قرار است امروز (یکشنبه؛ ۷ خرداد) مانوری به نام «فتح‌المبین» در منطقه جبل عامل برگزار کند. آن‌طور که این رسانه‌ها گزارش دادند مانور جدید حزب‌الله شبیه‌‌سازی آزادی بزرگ و نهایی فلسطین است. گفتنی است، هفته گذشته، حزب‌الله یک مانور نظامی بی‌سابقه در حضور بیش از ۶۰۰ خبرنگار داخلی و خارجی برگزار کرد.

 ایران
مقابله با بالستیک «خیبر» تقریباً محال است
جانشین وزیر دفاع تصریح کرد: موشک خرمشهر ۴ در مقایسه با نسل‌های قبل موشک‌های بالستیک ایرانی دقت بیشتری دارد و ماندگاری سوخت مایع داخل آن ۳ سال است. سردار فرحی گفت: سرعت سر جنگی چهار متری یک و نیم تنی این موشک آنقدر زیاد است که پدافند دشمن حتی اگر آن را تشخیص دهد، مقابله با آن تقریباً محال است.
عدم مغایرت مصوبه نرخ تسعیر ارز با قوانین مصوب مجلس
بهادری جهرمی، سخنگو و دبیر هیأت دولت گفت: اجرای قانون و رفتار قانونمند از افتخارات این دولت است و مصوبه دولت در خصوص نرخ تسعیر ارز جهت محاسبه خوراک و محصولات شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی هم در چهارچوب قانون تنظیم شده و مغایرتی با قوانین مصوب مجلس ندارد. وی گفت: دلالان نباید برای بازار ارز نرخ‌سازی کنند و این نرخ مبنای محاسبه رسمی قرار گیرد.
ابراز امیدواری به رأی‌آوری وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش
حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: وزارت آموزش و پرورش از اهمیت و حساسیت زیادی برخوردار است و وزیر با پشتوانه رأی اعتماد بالای نمایندگان می‌تواند اقدامات تحولی در این وزارتخانه را آغاز کند. وی ابراز امیدواری کرد روز سه‌شنبه در صحن مجلس وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش واجد رأی اعتماد نمایندگان شود.
شهادت یک مرزبان در درگیری مسلحانه مرزبانان ایران با طالبان
مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی مرزبانی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در پی درگیری مرزی نیروهای طالبان با مرزبانان ایران در منطقه ساسولی حوزه هنگ مرزی زابل، محمد مهدی احمدی یکی از مرزبانان غیور شهید و دو نفر دیگر مجروح شده‌اند.در این درگیری که با آتش پرحجم مرزبانان همراه بود تلفات شدیدی نیز به افراد تحت امر طالبان وارد شده است. همچنین سردار قاسم رضایی، جانشین فرمانده کل انتظامی کشور با بیان اینکه نیروهای طالبان از سمت افغانستان بدون در نظر گرفتن و رعایت قوانین بین‌المللی و حسن همجواری با انواع سلاح مبادرت به تیراندازی به پاسگاه ساسولی واقع در حوزه هنگ مرزی زابل کردند و این اقدام با واکنش قاطعانه مرزبانان دلیر و شجاع فراجا مواجه شد، اعلام کرد: بعد از تیراندازی‌های طرف طالبان، براساس پروتکل‌های مرزی از سوی مرزبان درجه یک تذکرات لازم به نیروهای مهاجم داده شده است.

 وطن امروز
واکنش کنعانی به ادعاهای زلنسکی علیه ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارات اخیر رئیس‌جمهور اوکراین علیه جمهوری اسلامی ایران را فرافکنی به منظور انحراف افکار عمومی و نمایشی سیاسی توأم با ادعاهای بی‌اساس توصیف کرد و آن را بی‌ارزش دانست. کنعانی افزود: تکرار ادعاهای واهی رئیس‌جمهور اوکراین علیه جمهوری اسلامی ایران، هم‌نوازی با جنگ تبلیغی و رسانه‌ای محور ضدایرانی علیه دولت و ملت ایران است و با هدف جلب هر چه بیشتر کمک‌های تسلیحاتی و مالی کشورهای غربی انجام می‌شود. زلنسکی در اظهاراتی از ایران خواسته در ارسال پهپادهای مرگبار به روسیه برای استفاده علیه اوکراین تجدید نظر کند و در کنار روسیه نایستد.رئیس جمهور اوکراین در نطقی ویدئویی خطاب به مردم ایران گفت: سوال ساده این است: چه نفعی از همدستی با ارعاب (ترور) روسیه می‌برید؟ کشتارهایی به دست روسیه، اما با سلاح‌های شما… (پهپادهای) شاهد شما، که هر شب اوکراین را مرعوب می‌کند، که فقط به آن معنی است که مردم ایران بیشتر و بیشتر به سوی برگه‌های سیاه تاریخ سوق داده می‌شوند.
جلسه نمایندگان با مسؤولان وزارت امور خارجه و نیرو درباره حقابه هیرمند
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است در جلسات این هفته با حضور مسؤولان وزارت امور خارجه و نیرو، موضوع حقابه هیرمند پیگیری شود. حیدری اظهار کرد: قرار است در این جلسه مسؤولان مربوط گزارشی از آخرین اقدامات برای پیگیری این موضوع به اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه دهند تا در نهایت گزارشی در این زمینه تهیه شود و در اختیار مسؤولان مربوط قرار گیرد.

 جوان
اروپایی‌ها با مهره سوخته منافقین بازی نکنند
سردار نیلفروشان، معاون عملیات کل سپاه گفت: به غربی‌ها هشدار می‌دهیم تجربه‌های گذشته را تکرار نکنید و با مهره سوخته منافقین مجددا بازی نکنید؛ کاری نکنید که چکمه‌های دهه شصت‌مان را دوباره به پا کنیم وگرنه دوباره مجبور به التماس می‌شوید. ما اهل حساب و کتاب با دشمنان هستیم و طلبکار کسی نمی‌مانیم و طلب‌مان را وصول می‌کنیم؛ می‌توانید از رژیم صهیونیستی بپرسید که پاسخ شرارت‌های سال گذشته‌اش را چگونه دریافت کرده و نیز به شکل روزانه دریافت می‌کند. وی تصریح کرد: این مدعیان حقوق بشر که امروز دست‌شان به خون جوانان آلوده است برای اعدام چند نفر که جوانان این ملت را به خاک و خون کشیدند و به حکم عقل شرع و قانون قصاص شده‌اند، اشک تمساح می‌ریزند و ابراز نگرانی می‌کنند، در روزهای سخت جنگ و جهاد با ارسال سلاح‌های شیمیایی جان هزار نفر از فرزندان این آب و خاک را گرفتند و منافقین کور دل را در دل خود جای دادند و این روند هنوز هم ادامه دارد.

 خراسان
تک ‌فرزندی پدیده خاموش انقراض نسل است
سردار سلامی فرمانده کل سپاه گفت: تک ‌فرزندی پدیده خاموش انقراض نسل است. خوشبختانه روند جمعیتی جهان به شکلی پیش می‌رود که جمعیت اسلام در جهان در رتبه دوم قرار دارد.سپاه هم دستور العملی در ۵۰ بند به همراه مشوق‌های لازم در ۹۰ ‌محور ابلاغ کرده است البته تمام تلاش‌ها در صورتی نتیجه بخش خواهد بود که فرهنگ ازدواج و فرزندآوری در جامعه تغییر یابد.
پاسخ منفی وزیر خارجه بلژیک به مریم رجوی درباره آزادی اسدی
در پی توافق ایران و بلژیک، اسدا… اسدی دیپلمات ایرانی که حدود ۵ سال به‌صورت غیرقانونی بازداشت بود، آزاد شد و در پی مذاکرات فشرده و دیپلماتیک ایران با بلژیک و برخی کشورهای اروپایی که با میانجی گری عمان انجام شد، بلژیک آزادی دیپلمات ایرانی را پذیرفت.این در حالی بود که گروهک تروریستی منافقین به عنوان صحنه گردان اصلی ماجرای دستگیری آقای اسدی، برای جلوگیری از ناامیدی اپوزیسیون تمام تلاش خود را برای متوقف کردن این روند به کار گرفت و حتی مریم رجوی سرکرده این گروهک که از موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات ایران و بلژیک مطلع شده بود، روز چهارشنبه و ۴۸ ساعت قبل از عملی شدن این توافق به بلژیک سفر کرد و از خانم «حاجا لحبیب» وزیر خارجه بلژیک خواست که مذاکرات دولت متبوعش با ایران را متوقف کند.این خبر را یک منبع آگاه به تسنیم اعلام و تصریح کرده که مریم رجوی از همه ظرفیت و ارتباطات خود برای متوقف کردن آزادی اسدی استفاده کرده است.به گفته این منبع مطلع، دلیل حضور مریم رجوی در بلژیک صرفاً برای موضوع دیپلمات ایرانی نبوده اما نگرانی سازمان از آزادی اسدی از جمله مسائل اصلی در این سفر بوده است.رجوی که در بلژیک چند پیام با واسطه به وزیر خارجه این کشور ارسال و پاسخ منفی دریافت کرده بود، با چند تن از نمایندگان پارلمان اروپا نیز درباره آزادی آقای اسدی دیدار کرده و از آن ها خواسته بود که تمام تلاش خود را برای متوقف کردن مذاکرات ایران و بلژیک به کار بگیرند.رجوی به یکی از دیپلمات‌های غربی گفته بود که آزادی اسدی موجب ناامیدی جریان اپوزیسیون خواهد شد.

 رسالت
شکست امنیتی آمریکا در محافظت از قاتلان سردار سلیمانی
یک نشریه امنیتی از ربوده شدن خودروی «برایان هوک»، مقام دولت دونالد ترامپ و استفاده از آن در یک قتل به‌عنوان شکست امنیتی یادکرده است. برایان هوک در کنار بعضی از دیگر مقام‌های سابق دولت «دونالد ترامپ» یکی از افرادی است که به دلیل نقش‌آفرینی در شهادت سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت حفاظت ۲۴ ساعته قرار دارد. واشنگتن‌اگزماینر، از رسانه‌های دست‌راستی در آمریکا گزارش داده روز ۱۱ دسامبر ۲۰۲۲ دو خودرو از برایان هوک در منزلش در ویرجینیا ربوده‌شده و این در حالی است که او تحت محافظت ۲۴ ساعته سرویس امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه قرار داشته است. طبق گزارش این روزنامه زمانی که این سرقت‌ها اتفاق افتاد برایان هوک در منزل حضور داشت. سه هفته بعدتر از یکی از این خودروها در یک تیراندازی سه‌ساعته در واشنگتن دی سی استفاده شد. درآن تیراندازی دو فرد بزرگسال مجروح شد و یک فرد بزرگسال دیگر کشته شد. یک کودک ۸ ساله نیز مجروح شد. روزنامه واشنگتن‌تایمز نوشته پیش‌ازاین هیچ رسانه‌ای درباره ارتباط بین سرقت این خودروها و آن تیراندازی که روز ۳ ژانویه به وقوع پیوست گزارش نداده است.

 مردم سالاری
بررسی پیشنهاد تعطیلی ۲ روز پایان هفته در مجلس
اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی این هفته به بررسی لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری خواهند پرداخت.بر اساس ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، ساعات کار کارمندان دولت چهل و دو ساعت و سی دقیقه در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران تعیین ‌می‌شود که در صورت تصویب تغییر آن و افزایش روزهای تعطیل، این میزان ساعت کاهش خواهد یافت.

 آرمان ملی
گفت‌وگوهای ایران و کشورهای عربی
دومین دور نشست تخصصی گفت‌وگوهای ایران و کشورهای عربی منطقه در دوحه برگزار می‌شود. این دور از گفت‌وگوها به ابتکار مشترک شورای راهبردی روابط خارجی و مرکز مطالعات الجزیره برگزار خواهد شد.سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی سخنران افتتاحیه این اجلاس خواهد بود. تمرکز این دوره از گفت وگوها بر امنیت اقتصادی و بررسی راهکارها و رویکردها برای رفع بحران ها است.

 قدس
تکمیل ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی ترکیه با ایران
منابع ترکیه‌ای از تکمیل ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران خبر دادند. کشور ترکیه به منظور مقابله با مهاجرت غیرقانونی و عملیات قاچاق در مرز وان و ایران به تلاش‌ها و تدابیر امنیتی خود در بالاترین سطوح ادامه می‌دهد.ترکیه حدود ۵۶۰ کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد که ۲۹۵ کیلومتر از آن در منطقه«وان» است. دیوار امنیتی ترکیه در مرز ایران مجهز به برجک و دوربین‌های حرارتی برای رصد فعالیت‌های غیرقانونی است. در این گزارش با اشاره به تکمیل ۹۶ کیلومتر از این دیوار مرزی آمده است اقدامات برای ساخت و حفر تونل در مرزهای باقیمانده در این منطقه که طول آن ها به ۱۹۹ کیلومتر می‌رسد در حال انجام است.
مذاکرات منطقه‌ای برای شرکت در کنسرسیوم شمال – جنوب با ایران
مخبر معاون اول رئیس‌جمهور در گردهمایی در وزارت امور خارجه و با حضور سفرا گفت: اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که کشورهای منطقه برای شرکت در کنسرسیوم خط مستقیم شمال – جنوب که ظرفیت جابه‌جایی ۲۰۰ میلیون تن بار را دارد با جمهوری اسلامی مذاکرات فشرده‌ای انجام می‌دهند.
توافق نظامی ژاپن و امارات
مسئولان وزارت دفاع امارات و سفیر ژاپن در ابوظبی با امضای یک توافق‌نامه همکاری مشترک بر گسترش روابط نظامی و دفاعی تأکید کردند. در این توافق‌نامه، بر ضرورت اجرای پروژه‌های پژوهشی و گسترش تولیدات مشترک در کنار تقویت همکاری‌های دوجانبه و افزایش سطح روابط فیمابین در زمینه‌های مختلف به‌ویژه دفاعی و نظامی تأکید شده است.
هفته آینده با تولید مازاد مرغ مواجه می‌شویم
آقامیری سرپرست وزارت جهادکشاورزی گفت: تا یک هفته آینده یا هفته‌های آتی به طور قطع با مازاد تولید مرغ در کشور مواجه خواهیم بود و ما خود را آماده جمع‌آوری و ذخیره‌سازی آن کرده‌ایم. وی افزود: برای کاهش قیمت جوجه در بازار و افزایش تولید برنامه‌ریزی شده و اگر کسری وجود داشته باشد برای واردات آن اقدام می‌شود.

 اعتماد
تاکید وزیر امور داخلی اقلیم کردستان بر اجرای توافق امنیتی
وزیر امور داخلی اقلیم کردستان عراق در نشست با مشاور امنیت ملی این کشور بر لزوم اجرای بندهای توافق امنیتی امضاشده با ایران تاکید کرد. قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق که جهت بررسی اقدامات انجام‌شده برای کنترل مرزهای کشورش با ایران به استان سلیمانیه سفر کرده بود با مسوولان محلی اقلیم کردستان عراق دیدار و رایزنی کرد. ریبر احمد، وزیر امور داخلی اقلیم کردستان عراق در این نشست بر لزوم پایبندی بر بندهای توافق امنیتی امضاشده با ایران تاکید کرد. اخیرا یک منبع در دستگاه امنیت ملی عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری العربی الجدید اعلام کرد که قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق طی روزهای آتی به تهران سفر خواهد کرد و درخصوص کنترل مرزهای مشترک و مقابله با فعالیت گروه‌های مخالف ایران (تروریست‌ها) با مسوولان ایرانی تبادل‌نظر خواهد کرد.

 اطلاعات
درخواست۱۰ کشور اروپایی از تل آویو برای پایان دادن به تخریب خانه‌های فلسطینیان
هیأت‌های دیپلماتیک ۱۰ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی خواستند مصادره اراضی فلسطینیان و تخریب خانه‌های آن‌ها در کرانه باختری را پایان دهد.طبق گزارش روزنامه صهیونیستی «یدیوت آهارانوت»، کنسولگری‌های بلژیک، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، سوئد، انگلیس، دانمارک، فنلاند، ایرلند و همچنین دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در کرانه باختری و نوار غزه این بیانیه مشترک را امضا کرده‌اند.هیأت‌های مذکور از رژیم صهیونیستی خواستند عملیات مصادره اراضی و تخریب خانه‌ها را متوقف کند و به سازمان‌های بشردوستانه در کرانه باختری از جمله قدس شرقی بدون مانع‌تراشی اجازه دسترسی بدهد.

 شهروند
دولت در لایحه عفاف و حجاب دخل و تصرفی نداشته است
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان در رابطه با پیشنهادهای دولت در لایحه عفاف و حجاب گفت: «با توجه به اینکه لایحه، رویکرد قضایی دارد و به جرم می‌پردازد، عملا دولت در آن دخل‌وتصرفی نکرده است.» به‌ گفته انسیه خزعلی، لایحه قوه قضاییه تقریبا با همان شکل، ولی با ضمیمه کردن نظرات دولت به مجلس ارسال شده است. او با تاکید بر اینکه دولت، خود برنامه‌ها و پیشنهادهای دیگری در این زمینه دارد، اظهار امیدواری کرد که این نظرات در مجلس اعمال شود.

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری:

ضرورت تبیین و تعمیق بخشی به مبانی مکتب اهل‌بیت -علیهم السلام-
رسا/ آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مسئولین شبکه‌های جهانی ولایت ضمن تقدیر و تشکر از عوامل شبکه‌ها ابراز داشت: با توجه به ارائه گزارش مسئولین برای بنده روشن شد که بیش از آن که تصور می‌کردم این شبکه فعال و تاثیر گذار است و کمک‌ها و پشتیبانی‌های که برای این مجموعه صورت می‌پذیرد همگی بجا است؛ البته با توجه به آثار بسیار ارزنده ای که در این مجموعه تولید می‌شود تنها به اینها اکتفا نکنید و سعی کنید در حال توسعه فتح افق‌های پیش رو در راستای تبیین و تعمیق بخشی به مبانی مکتب اهل بیت -علیهم السلام- باشید چرا که ین شبکه ظرفیت عظیمی دارد و می‌توان از این شبکه بیشتر استفاده کرد. این مرجع تقلید در ادامه خاطرنشان ساخت: وجود شبکه‌های جهانی ولایت به زبان‌های متعدد یک ضرورت دینی و فرهنگی برای جهان تشیع و اسلام است و فعالیت این چنین مجموعه‌هایی سبب می‌شود تا تشیع و اسلام در دنیا شناخته شود لذا در این حدی که هستید قناعت نکنید و سعی کنید همیشه در حال گسترش و پیشرفت باشید.

بشریت براساس مناسبات ظالمانه حاکم بر مدیریت جهانی با بحران‌های بزرگی روبه رو است
رسا/ آیت‌الله کعبی با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه بر لزوم الگوگیری سیاست خارجی انقلاب اسلامی از الگوی سیاست خارجی اسلام تأکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران برپایه الگوی سیاست خارجی در اسلام، مواردی همچون عدالت و صلح، خیر و رحمت، پیشرفت، عزت و کرامت انسان بر پایه توحید و براساس مسئولیت مشترک در سرنوشت بشریت را در برنامه خود دارد. عضو جامعه مدرسین با بیان این که امروزه بشریت براساس مناسبات ظالمانه حاکم بر مدیریت جهانی توسط نظام سلطه و استکبار با بحران‌های بزرگی روبه رو است خاطرنشان کرد: امروزه بزرگ ترین بحران، بحرانِ مدیریت ظالمانه مسائل مشترک و متعلق به انسان‌ها است و علاوه بر آن، این جهان با بحران اخلاق و معنویت، خانواده، شکاف طبقاتی، جنگ بین فقیر و غنی، ناامنی و بحران تغذیه روبه رو است و این بحران‌ها از جمله مسائلی است که بشر امروزه از آن رنج می‌برد.

حمایت رهبری نقطه عطفی در دوره ۴ ساله مجلس یازدهم محسوب می‌شود
مهر/ رئیس مجلس گفت: حمایت کم نظیر رهبر معظم انقلاب از سربازان خود در سنگر وکالت مردم در آغاز سال چهارم فعالیت مجلس، نقطه عطفی در این دوره چهار ساله محسوب می‌شود. قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه ۷ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: وظیفه خود می‌دانم به نمایندگی از تمامی وکلای مردم از رهبر حکیم انقلاب بابت لطف ویژه ای که به فرزندان خود در مجلس یازدهم داشتند، خاضعانه و مسئولانه سپاسگزاری کنم. قالیباف افزود: مجلس یازدهم از حیث قانونگذاری بسیار موفق تر از مجالس گذشته عمل کرده است.

یمن: آماده تبادل همه اسرا هستیم
فارس/ رئیس کمیته ملی امور اسرای یمن خبر داد که ائتلاف سعودی-اماراتی در مأرب حاضر نشد اطلاعاتی از سرنوشت اسرای نزد خود ارائه کند و در تلاش است مانع از انجام تبادل اسرا شود. المرتضی با بیان اینکه این اقدام توسط سازمان ملل قرار بود انجام شود، تصریح کرد: لیستی از اسرا و افراد بازداشتی به سازمان ملل ارائه کردیم تا سرنوشت آنان مشخص شود. ما تمایل داریم که برای تسهیل عملیات تبادل اسرا، بازدید [از زندانها] به صورت کامل انجام شود. وی با بیان اینکه یمن، آماده است تا تبادل فراگیر اسرا را انجام دهد، گفت: این تبادل شامل همه اسرا خواهد بود، ولی طرف مقابل، آمادگی این کار را ندارد. به هر حال، ما کارتهایی در اختیار داریم که بر اساس آن، برای آزادی همه اسرای خود، مذاکره خواهیم کرد.

سفر پادشاه عمان، نشانه‌ای از روابط روبه‌رشد ایران
باشگاه خبرنگاران/ رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، امنیت خلیج فارس، تحولات یمن، ازسرگیری روابط سوریه و جهان عرب و موضوع فلسطین را مسئله محوری در منطقه معرفی کرد. خرازی در جلسه افتتاحیه دومین نشست گفتگوی ایران و عرب که به ابتکار مشترک شورای راهبردی روابط خارجی و موسسه الدراسات الجزیره قطر در دوحه برگزار شد، گفت: پیشنهاد اینجانب به رهبران منطقه، حرکت در جهت یک «منطقه قوی» است و گام اول در این مسیر که خوشبختانه آغاز شده، حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو است. رئیس شورا با اشاره به ارتقای مجدد روابط ایران با امارات و کویت و همچنین تقویت روابط ایران با قطر، عمان و عراق تصریح کرد: سفر پادشاه عمان به تهران، نشانه دیگری از روابط روبه‌رشد ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس است.

نیرو‌ی مسلح ایران از قدرت‌های برتر نظامی در جهان
باشگاه خبرنگاران/ پایگاه اطلاع رسانی گلوبال فایر پاور در آخرین دسته بندی خود از قدرت‌های برتر نظامی در جهان، ایران را در رده نیرو‌های مسلح قوی معرفی کرد. این پایگاه اطلاع رسانی این ارزیابی را بین ۱۴۴ کشور و رژیم صهیونیستی انجام داده است. معیار‌های این گزارش میزان تجهیزات نظامی، وضعیت مالی و اقتصادی، جعرافیا و منابع موجود است. گلوبال پاور در این ارزیابی ایران را در زمینه‌هایی همچون قدرت ناوگان تانک، پرتاب کننده موشک و راکت و مجموع نیروی نظامی فعال در فهرست ۱۰ کشور برتر جهان قرار داده است. در این ارزیابی آمده که تا ژانویه ۲۰۲۳، ایران بیش از ۴۰۰۰ تانک و بیش از ۱۰۰۰ پرتابگر راکت و موشک دارد. پرسنل نظامی فعال این کشور ۵۷۵۰۰۰ نفر، هفتمین نیروی نظامی بزرگ در جهان است.

هزاران نفر درگیر اعتراضات علیه نتانیاهو شدند
مهر/ بیش از ۲۰۰ هزار نفر در سراسر شهرهای رژیم صهیونیستی برای بیست و یکمین هفته پیاپی علیه نتانیاهو برای تغییرات قضائی دست به تظاهرات زدند. گفته شده تظاهرات در ۱۵۰ شهر، میدان و تقاطع در سراسر رژیم اسرائیل همراه با محل اصلی تظاهرات در خیابان کاپلان تل آویو برگزار شده است. در تظاهرات تل آویو «موشه بوگی یاالون»، وزیر جنگ و رئیس دفتر سابق، وضعیت این روزهای تل آویو را خطرناک توصیف کرد.

رشد ۵۰ درصدی صادرات به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه
ایرنا/ مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت گفت: پارسال صادرات ایران به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه ۱۸ درصد و در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد رشد داشته است. «خرمالی» با اشاره به عملکرد صادراتی ایران اظهار داشت: صادرات ایران به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه در سال گذشته به بیش از سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۱۸ درصدی داشته است. خرمالی با اشاره به پنج کشوری که در رتبه نخست صادرات ایران به کشورهای حوزه آسیای میانه، قفقاز و روسیه قرار داشته‌اند، افزود: در سال ۱۴۰۱ بیشترین صادرات ایران در این حوزه با رقم ۷۴۵ میلیون دلار به فدراسیون روسیه بوده که رشد حدود ۳۰ درصدی داشته است.

بحران بدهی آمریکا «مادر همه بحران‌ها» است
ایرنا/سی‌اِن‌اِن در گزارشی بحران بدهی آمریکا را «مادر همه بحران‌ها» عنوان کرد و نوشت: نتیجه مذاکرات بر سر افزایش سقف بدهی ۳۱. ۴ تریلیون دلاری دولت آمریکا همچنان نامشخص است؛ این موضوع باعث افزایش نگرانی‌ها در خصوص تأثیر نکول بدهی آمریکا بر اقتصاد جهانی شده است. در این گزارش آمده است:در سه سال اخیر، ۲ شوک بزرگ بر اقتصاد جهان تأثیر گذاشته است و ممکن است یک‌ شوک دیگر نیز در قالب بحران بدهی آمریکا به آن آسیب بزند.

اسرائیل با بالون پیشرفته اعماق اردن، سوریه، لبنان، عراق و ایران را رصد می‌کند
ایسنا/ روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، ارتش رژیم صهیونیستی از یک بالون در منطقه الجلیل برای نظارت بر ورود هر هواپیما به آن سوی مرز استفاده می‌کند. این روزنامه این بالون را “بزرگترین” در جهان با طول ۱۱۷ متر و مجهز به دوربین، کامپیوتر و رادار ویژه توصیف کرده است. این بالون در مثلث مرز اردن و سوریه قرار دارد و زمین‌های آنها را رصد می‌کند و همچنین می‌تواند موشک‌های دوربرد و پهپادهای پرتاب شده از عراق، ایران، سوریه، اردن و لبنان را شناسایی کند. این روزنامه تاکید کرد که این بالون هواپیماها را در فرودگاه سوریه در دمشق و عمق لبنان رصد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *