خبر روز ۱۴۰۱/۱۱/۹

**آیت الله العظمی جوادی آملی: رسانه‌ها اتاق فکر دشمن را بشناسند و رسوا کنند** صبح دیروز در حسینیه‌ امام خمینی انجام شد؛ بازدید سه ساعته رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی** آیت الله اعرافی: گروه‌های جهادی طلاب برای کمک به زلزله‌زدگان خوی سریعا وارد عمل شوند** آیت الله اراکی: مردم از توهین به مقدسات در اغتشاشات دلخور هستند** رؤسای جمهور ایران و آذربایجان تأکید کردند: حفاظت از روابط برادرانه در برابر القائات بدخواهان
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم
 تایید لایحه الحاق ایران به سازمان شانگهای
طحان‌نظیف از تایید لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای در شورای نگهبان خبر داد و گفت: این لایحه در مجلس شورای‌اسلامی به تصویب رسید و به شورای نگهبان آمد اما در مرحله قبل با اشکالات و ابهاماتی مواجه شد و عمده ایرادها مربوط به اصول ۱۵ و ۱۷ قانون اساسی بود.سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: اشکالات و ابهامات هفته گذشته در مجلس برطرف شد و اعضای شورای نگهبان در جلسه‌ای اصلاحات را بررسی کردند و این لایحه را مغایر شرع و قانون اساسی ندانستند.وی اظهار کرد: هر کشوری هم که بخواهد با سازمان همکاری‌های شانگهای کار کند، باید این ضمائم و موافقت‌نامه‌ها را به تصویب برساند. وی ضمائم، موافقت‌نامه‌ها و جزئیات این لایحه را هم این‌گونه برشمرد و گفت: منشور سازمان همکاری‌های شانگهای، اصلاحات همین منشور، معاهده شانگهای در مورد مبارزه با تروریسم، همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و راه‌اندازی فرآیند ایجاد شرایط مطلوب تجاری و سرمایه‌گذاری، مزایا و مصونیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای، مبارزه با موادمخدر و روانگردان، همکاری برخی وزارتخانه‌ها همچون امورخارجه و دادگستری با این سازمان، شرایط متبوع جهت حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای و تنظیم و تهیه بودجه سازمان ازجمله این موارد است.

 همشهری
 زمان نابودی اسرائیل نزدیک است
نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: ما عملیات ویژه قدس را که در واکنش به جنایت‌ها و اشغالگری‌ها انجام شده، تأیید کرده و تبریک می‌گوییم. آینده از آن فلسطین آزاد با این مردم مجاهد و شجاع است. مقاومت جنین ترسیم آینده است و خون شهیدان کاشتن بذر آزادی است. زمان زوال اسرائیل نزدیک است.
 کره شمالی در کنار روسیه خواهد ایستاد
کیم یو جونگ،‌معاون کمیته مرکزی حاکم و خواهر رهبر کره‌شمالی خاطرنشان کرد: آمریکا با ارسال سلاح به اوکراین، تمام قاره اروپا را در معرض خطر جدی جنگ قرار داده و در حال عبور از خط قرمز است. کره‌شمالی همیشه در کنار ارتش و مردم روسیه که برای دفاع از عزت و شرافت دولت، حاکمیت و امنیت کشورشان ایستاده‌اند، در یک سنگر خواهد ایستاد.
 نمی‌دانیم درباره چه باید مذاکره کنیم
ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت: ولادیمیر پوتین به‌دنبال راه‌اندازی جنگ بزرگ است و کی‌یف برای روسیه نخستین گام است. درصورت مقاومت نکردن نوبت به کشورهای دیگر خواهد رسید. ما تاکنون هیچ مذاکره مشخصی با روسیه نداشته‌ایم و نمی‌دانیم باید با چه‌کسی و در مورد چه چیزی مذاکره کنیم.

 کیهان
 بازدید سه ساعته رهبرمعظم انقلاب از نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح شنبه به مدت سه ساعت از نمایشگاه توانمندی‌های داخلی که در حوزه‌های مختلف برپا شده بود بازدید کردند.این نمایشگاه به مناسبت شعار سال که سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نامگذاری شده بود، برگزار شد.در این نمایشگاه توانمندی‌های داخلی در حوزه‌های صنایع معدنی و اکتشافی، الکترونیکی و مخابرات، هوافضا و ماهواره، خودرو، کشاورزی و غذایی، حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای، دریایی و هوایی، بخش مسکن، نفت و پتروشیمی، لوازم خانگی، نساجی، صنایع آبزی‌پروری، آبخیزداری، صنایع برق و نیروگاهی و سد‌سازی و طرح‌های مدیریت آب، و فناوری اطلاعات و ارتباطات به نمایش گذاشته شده بودند.
 ظرفیت تولید برق ایران از مرز ۹۰ هزار مگاوات عبور کرد
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی گفت: با اتصال واحد گاز نیروگاه کلاس F دو کوهه‌ اندیمشک به شبکه سراسری برق، ظرفیت نیروگاه‌های ایران از مرز ۹۰ هزار مگاوات عبور کرد. رمضانی با اشاره به اینکه نیروگاه دوکوهه با حجم سرمایه‌گذاری افزون بر ۲۵۰ میلیون یورو در حال ساخت است، افزود: در راستای توسعه تولید نیروی برق و تقویت شبکه ۲۳۰ کیلوولت در منطقه شمال خوزستان، شرکت برق حرارتی ساخت نیروگاه راندمان بالای دوکوهه را با برخورداری از یک واحد گازی ۳۰۷ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۴۴ مگاواتی در مجموع به ظرفیت اسمی ۴۵۱ مگاوات در دستور کار قرار داده است.وی ادامه ‌داد: با اتصال واحد گاز نیروگاه کلاس F دوکوهه به شبکه سراسری برق، ظرفیت نیروگاه‌های ایران از مرز ۹۰ هزار مگاوات عبور کرد.
 حمله به سفارت آذربایجان با انگیزه شخصی بوده است
امیرعبداللهیان ضمن عیادت از مجروحین حادثه سفارت جمهوری آذربایجان، از آخرین روند درمانی دو تن از کارکنان آنها مطلع شد.وزیر امور خارجه گفت: تیم پزشکی بیمارستان شهدای تجریش از لحظات اولیه انتقال مجروحین برای نجات از دو تن از کارکنان سفارت دوست و برادر جمهوری آذربایجان اقدامات لازم را به عمل آوردند.وی افزود: با همکارم وزیر امورخارجه آذربایجان گفت‌وگوی مفصل را به صورت تلفنی داشتم و در این گفت‌وگوی تلفنی توافق شد که جناب آقای سفیر (سفیر آذربایجان) به تهران برگردند. وی افزود: امیدوارم بتوانیم با تلاش و همکاری دو طرف بدون اینکه بهانه‌ای دست دشمنان مناسبات خوب دو کشور داده شود، به خوبی عبور کنیم.وزیر امور خارجه کشورمان گفت: یافته‌های همکاران ما در بخش امنیت نشان می‌دهد تا این لحظه ضارب صرفاً انگیزه شخصی داشته و انگیزه شخصی او به وضعیتی برمی‌گردد که برای همسرش پیش آمده است.وی افزود: اینکه همسر این فرد در آذربایجان به سر می‌برد و این فرد با همسرش نتوانسته صحبت کند، مقامات ذی‌ربط ما در حال پیگیری موضوع هستند. اما نحوه عملیات از نظر دستگاه‌های امنیتی و انتظامی ما تایید‌کننده این است که این یک عملیات سازماندهی شده و تروریستی نبوده است و یک اقدام با انگیزه شخصی بوده است.

 ایران
 تأکید سران قوا بر اجرای کامل قانون مولدسازی
در نشست عصر شنبه سران قوای مجریه، مقننه و قضائیه که در دفتر رئیس جمهور برگزار شد، مهم‌ترین مسائل و موضوعات در دستور کار این نشست مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. پیگیری و اجرای کامل قانون مولدسازی اموال مازاد دولت با همکاری همه قوا و نهادهای کشور از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست بود.
 حفاظت از روابط برادرانه در برابر القائات بدخواهان
در گفت و گوی تلفنی شامگاه شنبه آیت‌الله رئیسی و «الهام علی‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان مراتب تسلیت دولت و ملت ایران بابت حادثه سفارت آذربایجان در تهران به وی ابلاغ شد. رئیس جمهور با اشاره به مأموریت دستگاه‌های ذی‌ربط برای پیگیری ابعاد این واقعه، با ملت و دولت آذربایجان ابراز همدردی کرد. دکتر رئیسی همچنین با بیان اینکه روابط دوستانه و برادرانه دو ملت ایران و آذربایجان بر پیوند‌های فرهنگی و تاریخی ناگسستنی بنیان نهاده شده است، اظهار داشت: دولت‌های ایران و آذربایجان، اجازه نمی‌دهند روابط فیمابین تحت تأثیر القائات بدخواهان دو ملت قرار گیرد.
«الهام علی‌اف» نیز در این گفت و گوی تلفنی با تشکر از ابراز همدردی و تسلیت آیت‌الله رئیسی به دولت و مردم کشورش تصریح کرد: این یک جنایت غیرمنتظره بود ولی همکاری دو کشور در این زمینه باید چنان باشد که کسی به بهانه چنین حوادثی فرصت اخلال در روابط دوستانه دو کشور را پیدا نکند.
 فایننشال تایمز از علاقه‌مندی غربی‌ها به توافق موقت با ایران خبر داد
درحالی‌که ماه‌هاست با سیاست واشنگتن مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی برای رفع تحریم‌های ضدایرانی به بن‌بست خورده، یک نشریه انگلیسی می‌گوید که غربی‌ها به‌نوعی توافق موقت با ایران که در برابر محدودیت در فعالیت‌های هسته‌ای ایران نوعی کاهش محدود تحریم‌ها را از پی داشته باشد، علاقه‌مند هستند. نشریه فایننشال تایمز در ضمن گزارشی با اشاره به شرایط فعلی می‌نویسد: «اما تحلیل‌گران می‌گویند چنین رویکردی (رویکرد فعلی) دوام ندارد و با خطر اشتباه محاسباتی یک‌طرف که ممکن است منجر به تشدید شرایط شود رو‌به‌رو است. دیپلمات‌ها و تحلیل‌گران می‌گویند یک گزینه می‌تواند تلاش برای یک توافق موقت باشد که در برابر تسهیل محدود تحریم‌ها، سقفی برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نظر می‌گیرد.»

 وطن امروز
 تشکر دولت نجات ملی یمن از ایران
نخست‌وزیر دولت نجات ملی یمن از حمایت‌های ایران تشکر کرد. عبدالعزیز بن حبتور، نخست‌وزیر دولت نجات ملی یمن در اظهاراتی گفت از ایستادگی برادران‌مان در ایران در کنار ملت یمن در مقابله با تجاوزهای ظالمانه تقدیر و تشکر می‌کنیم.
 امیدواریم بزودی نشستی میان ایران و عربستان برگزار شود
محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگویی اظهار کرد: «ما تمایل جدی ایران و عربستان سعودی برای ادامه نقش عراق به منظور نزدیک‌سازی دیدگاه‌های این ۲ کشور را احساس کردیم. ما مصمم به اجرای این نقش هستیم و بر این باوریم این نقش طبیعی عراق است؛ نقش پیشگامی در نزدیک‌سازی ‌نظرات مخالف». وی خبر داد: «تماس‌های ما ادامه دارد و امیدواریم بزودی دیداری داشته باشیم و این مباحثات و گفت‌و‌گوها را در بغداد با میانجیگری عراق از سر بگیریم».

 جوان
 ناوگروه نیروی دریایی ارتش به امریکای‌لاتین رسید
دریادار کاویانی گفت: قدرت ایران اسلامی با همه فشار‌هایی که در ۴۴ سال گذشته علیه کشورمان اعمال شده روزبه‌روز در حال افزایش است. وی با بیان اینکه بیشتر تجهیزات دفاعی مورد نیاز کشور اکنون در داخل تولید می‌شود، افزود: ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در غرب امریکای‌لاتین پرچم ایران اسلامی را به اهتزاز درآورده است و در شمال اقیانوس هند نیز ناوگروه‌های ارتش حضوری قدرتمندانه دارند.جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش، قدرت و عزت امروز ایران اسلامی را به برکت خون شهدا و رزمندگان دانست و ادامه داد: هدف دشمنان در بیش از چهار دهه اخیر سرنگونی ایران اسلامی بود و می‌گفتند انقلاب اسلامی ۴۰ سالگی خود را نخواهد دید، اما به هدف خود نرسیدند و نظام اسلامی هر روز قدرتمندتر از پیش شده است.
 عبدالحمید بعد از دفاع از بهائیت نسخه صلح با اسرائیل پیچید!
یک روز پس از آنکه نظامیان ارتش رژیم‌صهیونیستی با یورش به مردم بی‌دفاع فلسطین در شمال کرانه باختری در اردوگاه جنین، دست به کشتار وحشیانه زدند و ۱۰ نفر را به شهادت رساندند و حدود ۲۰ نفر را زخمی کردند، عبدالحمید، امام جماعت مسجد مکی زاهدان در خطبه‌های روز جمعه خواستار صلح با اسرائیل شد!عبدالحمید که چندی پیش با حمایت از فرقه ضاله «بهائیت» خبرساز شده بود و بسیاری از علمای اهل سنت را به واکنش واداشت، اکنون، اما خواستار صلح با اسرائیل شده است. او که معلوم نیست به نمایندگی از کدامیک از مردم ایران سخن می‌گفت، اضافه کرد: «مردم ایران در فلسطین خواهان صلح هستند و معتقدند حکومت اسرائیل و مردم فلسطین باید صلح کنند!»این سخنان واکنش گسترده‌ای در فضای مجازی در پی داشت و بسیاری از کاربران به نقد سخنان او پرداختند. برخی اظهارات او را ساده‌لوحانه و ناشی از نداشتن سواد سیاسی و برخی هم او را متهم به نفوذی بودن کردند.
 توهین جدید اپوزیسیون به مردم ایران
یکی از عناصر ضدانقلاب خارج از کشور که از بی‌نتیجه ماندن اغتشاشات و آشوب‌ها در داخل ایران بدجوری عصبانی است، در توئیتی در انتقاد از اپوزیسیون و به نتیجه نرسیدن ائتلاف و اتحادی که وعده می‌دادند، با توهین به مردم ایران، آن‌ها را گدا‌هایی که نمی‌توانند انتخاب کنند، دانست! معمارصادقی، رئیس سایت ضدانقلاب توانا، در توئیتی در انتقاد از اپوزیسیون و به نتیجه نرسیدن ائتلاف و اتحادی که وعده می‌دادند، با توهین به مردم ایران نوشت: «تعبیر انگلیسی «گدا‌ها نمی‌توانند انتخاب‌کننده باشند» برای ایرانیان مناسب است. امیدوارم کسی بهش برنخوره. ملتی هستیم گرفتار هر بحرانی که می‌توان تصور کرد و با این حال نیرو‌های اپوزیسیون طوری رفتار می‌کنند که انگار زمان زیادی برای انتخاب از میان بسیاری از غذا‌های لوکس و لذیذ دارند.» مریم معمارصادقی سال ۹۷ در مصاحبه‌ای با بی‌بی سی‌فارسی اعتراف کرد که پول مؤسسه توانا که آموزش نیرو برای رسانه‌های ضدایرانی را به عهده دارد، مستقیماً از امریکا و چند کشور دیگر تأمین می‌کند. وی همچنین از حامیان حمله نظامی به ایران است و در یک سخنرانی گفته بود: «در برخی شرایط، بدون جنگ این امکان وجود ندارد که به کرامت انسانی رسید»!

 خراسان
 طرحی با عنوان مجازات اظهارنظر افراد مشهور پیش از مقامات رسمی دستورکار کمیسیون قضایی نیست
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: طرحی با عنوان مجازات اظهارنظر افراد مشهور پیش از مقامات رسمی اصلا دستورکار کمیسیون قضایی نیست. احتمالا این موضوع یک پیش طرح یا پیش نویس باشد.پیشتر برخی رسانه ها از طرحی مبنی بر افزودن یک تبصره به ماده ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی خبر داده بودند که در صورت تصویب آن افراد مشهور و پرمخاطب در شبکه های اجتماعی در صورت انتشار اخباری که مقامات رسمی هنوز درباره آن ها اظهار نظر نکرده‌اند به ۱۰ تا۱۵ سال حبس و ۳۶ تا ۵۵ میلیون تومان جریمه محکوم خواهند شد.

 رسالت
 احتمال اعلام آتش‌بس جدید در یمن
«انصارالله» یمن فاش کرد که رایزنی‌های اخیر بین ائتلاف عربی و این جنبش به راه‌حل‌هایی پیرامون اکثر پرونده‌های مورد اختلاف رسیده است و به‌زودی اطلاعیه‌ای در مورد جزئیات توافق‌های انجام‌شده و آتش‌بس منتشر خواهد شد.بلیغ الشامی، عضو مجلس شورای انصارالله گفت:« با موافقت ائتلاف عربی با پرونده‌های بشردوستانه‌ای که صنعا در دوره گذشته به آن پایبند بود و با هدف کاهش درد و رنج ملت یمن، خواستار حذف این پرونده‌ها از پرونده نظامی شد، همگرایی خوبی بین ائتلاف و صنعا وجود دارد.»وی افزود: ائتلاف عربی با پرداخت حقوق همه نهادهای دولتی، باز کردن بندر حدیده به روی همه کشتی‌ها، ادامه فعالیت فرودگاه صنعا و گسترش پروازها موافقت کرد؛ مسائلی که قبلا مورد مناقشه بود، زیرا ائتلاف می‌خواست حقوق حوزه‌های دفاعی و امنیتی را نپردازد. این عضو شورا بر لزوم پایبندی ائتلاف به آنچه با میانجی‌گری عمان و سازمان ملل بر سر آن توافق شده است، تأکید کرد و گفت:« اگر ائتلاف به این روند متعهد باشد، گامی برای تمدید آتش‌بس موقت و آغاز آتش‌بس دائمی خواهد بود و در ادامه مذاکرات همه‌جانبه بین طرفین برای برقراری صلح پایدار و همه‌جانبه در یمن انجام می‌شود.»

 مردم سالاری
 سخنگوی پلیس ادامه ارسال پیامک کشف حجاب در خودروها را تایید کرد
سردار حاجیان معاون فرهنگی ـ اجتماعی و سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور در خصوص از سرگیری ارسال پیامک کشف حجاب به سرنشین خودروها و روند جدید فرماندهی انتظامی کشور در مقابله با بدحجابی اظهار داشت: ما قبلا هم عرض کردیم که مبنای کار پلیس قانون است و هر جایی که قانونگذار یک موضوع را جرم انگاری کند مبنای کار پلیس بر اساس قانون انجام می‌شود. سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور تصریح کرد: ما اعتقاد داریم موضوع رعایت حجاب، یک موضوع شرعی و یک موضوع قانونی است و ساز و کار انجام آن قاعدتاً در نهادهای بالادستی تصویب شده و تصویب خواهد شد و باید از نهادهای بالادستی این مسئله سوال شود. سردار حاجیان در این خصوص که ارسال پیامک کشف حجاب به مالکان خودروها از سوی «پلیس» انجام می‌شود گفت: پیامک ارسالی بر اساس سامانه «ناظر ۱» پلیس که از قبل فعال بوده و الان هم فعال است انجام شده و مبنای این اقدام هم در واقع وظیفه قانونی پلیس بر اساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی است. وی گفت: در ماده ۶۳۸ آمده است که رعایت حجاب شرعی الزامی است و عدم تمکین آن را قانونگذار جرم‌انگاری کرده و قاعدتاً برای چگونگی اجرای آن انشاءالله در نهادهای بالادستی تصمیم گیری خواهد شد.
 جای خالی احزاب در حوادث اخیر احساس شد
وزیر کشور با بیان اینکه جای خالی احزاب در حوادث اخیر احساس شد، گفت: حزب باید شرایط وفاق را با حرکت در لایه‌های اجتماعی و از پایین به بالا شناسایی و ایجاد کند. وحیدی با اشاره به وقایع اخیر در کشور افزود: احزاب باید در این فضا موضع می‌گرفتند و صراحتا اقدامات تحریک آمیز و مداخله جویانه آمریکا، اسرائیل و انگلیس را محکوم می‌کردند. البته اینطور نیست که بگوییم احزاب درباره مشکلات و چالش‌های موجود سخن نگویند و انتقاد نکنند ولی اعلام موضع برابر دشمنان یکی از وظایف قطعی احزاب است. وزیرکشور خاطرنشان کرد: ما در وزارت کشور حامی گفت‌وگو و نقش آفرینی احزاب هستیم و کارکرد احزاب را مهم قلمداد می‌کنیم همانطور که در قانون اساسی به این مساله تاکید شده است. امیدواریم بتوانیم دوره نوینی از فعالیت احزاب را در جهت تقویت گفتمان پیشرفت کشور و تحکیم مبانی اسلام عزیز و آرمان‌های امام -قدس سره- با حفظ چارچوب‌های نظری و ایده‌های مدنظر احزاب را آغاز کنیم.

 آرمان ملی
 رابطه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی براساس پادمان برقرار است
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: رابطه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی براساس پادمان برقرار است. اسلامی درباره این‌که رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته از «برجام» جز پوسته‌ای باقی نمانده است، گفت: برجام یک معامله است، یک داد و ستد است. رابطه ما با آژانس پادمان است. رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: روابط و ضوابط ما با آژانس برقرار است و ما در حال انجام کارها هستیم. اسلامی پیش از این هم درباره بن‌بست در روابط میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بودکه ما در روابط‌مان با آژانس هیچ بن‌بستی نداریم. سفر گروسی همیشه برقرار بوده بازرسان آژانس در ایران هستند و مرتب ما را بازرسی می‌کنند و رابطه‌مان با آژانس برقرار است.

 قدس
 انتظار پیشرفت برجامی در آینده نزدیک را نداریم
یک مقام ارشد کاخ سفید گفت: پیشرفتی در مذاکرات احیای برجام صورت نگرفته است. باوجود تأکید همیشگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه برنامه هسته‌ای کشور ماهیت کاملاً صلح‌آمیز دارد، جان کربی افزود: با این حال، رئیس جمهور بایدن درخصوص نیازهای امنیتی ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای کاملاً جدی است.
 برخی با بی‌انصافی اقدامات دولت را نادیده می‌گیرند
معاون رئیس‌جمهوری در امور مجلس گفت: برخی با بی‌انصافی اقدامات اساسی دولت تحول‌گرا را نادیده می‌گیرند و دشمنان نیز با سیاه‌نمایی، جعل، تحریف و بزرگ‌نمایی نقاط ضعف به دنبال ناامید کردن مردم هستند. حسینی افزود: دولت به دنبال حضور فعال و استفاده از ظرفیت مجامع و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله سازمان شانگهای و اوراسیاست.
 آینده ترکیه تاریک است
روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در تحلیلی به روند انتخابات آینده ریاست جمهوری ترکیه پرداخت و به نقل از شهروندان ترکیه‌ای نوشت: آینده ترکیه تاریک است. این رسانه آورد: اردوغان با انتخاباتی دشوار روبه‌رو است. او در سازوکارهایی انتخاباتی مشوق‌هایی شامل تخفیف مالیاتی، وام‌های ارزان و یارانه انرژی به راه انداخته است. این در حالی است که اردوغان در داخل و خارج از کشور بیش از هر زمان دیگری برابر چالش‌های مخالفان آسیب‌پذیرتر شده، زیرا مردمی که از تورم بالا ضربه خورده‌اند، اینک برای تغییرات فریاد می‌زنند.

 ابتکار
 برای حقوق کارگران تا قبل از اتمام سال تصمیم می‌گیریم
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قطعا ما برای حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۲ تا قبل از اتمام سال ۱۴۰۱ تصمیم خواهیم گرفت زیرا ملاک عمل سال ۱۴۰۲ است، ان‌شاالله تصمیمی خواهیم گرفت از ۱/۱/ ۱۴۰۲ ضمانت اجرا داشته باشد. مرتضوی درباره این‌که مطرح می‌شود بودجه معلولان از کلیات لایحه سال ۱۴۰۲ حذف شده است، گفت: خیر، حذف بودجه برای معلولان واقعیت ندارد و قطعا نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شاید بعضاً کسانی که معترض هستند، معتقد باشند که این میزان کفایت نمی‌کند، خاطرنشان کرد: به فراخور توان بودجه پیش‌بینی لازم هم برای مستمری‌ها و هم برای درمان معلولین دیده شده است تا معلولین عزیز دغدغه‌ای نداشته باشند. دولت تمام قد پای کار معلولین است و ان‌شاءالله کمک می‌کند.

 اطلاعات
 حضور قالیباف در نشست پارلمانی سازمان همکاری‌های اسلامی
قالیباف رئیس مجلس در رأس هیأتی پارلمانی با بدرقه عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس و سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهوری به منظور شرکت در هفدهمین کنفرانس اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی،شب گذشته تهران را به مقصد الجزیره ترک کرد.
گفتنی است؛ حسن نوروزی نماینده بهارستان و رباط کریم و محمد علیپور نماینده ماکو و چالدران و پلدشت و شوط، رئیس مجلس را در این سفر همراهی می‌کنند. قالیباف در این سفر علاوه بر حضور در هفدهمین کنفرانس اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، دیدارهای دوجانبه‌ای هم با روسای مجالس حاضر در اجلاس خواهد داشت.

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری:

رسانه‌ها اتاق فکر دشمن را بشناسند و رسوا کنند
رسا/ آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار جمعی از مدیران شبکه معارف صدا و سیما با اشاره به قرآن سوزی های اخیر اظهار داشت: بعضی خیال می کنند که قرآن نیز مانند یک کتاب و روزنامه است که با آتش زدن آن می توانند جلوی نشر معارف آن را بگیرند، غافل از اینکه قرآن کریم دارای معارف بلندی است که با این اعمال نمی شود جلوی نشر آن را گرفت.ایشان در تبیین وظایف رسانه ابراز داشت: در یکی از جنگ‌ها وقتی امیرالمومنین پرچم را به دست فرزندشان ابن حنفیه دادند، به او فرمودند تنها این دشمنی که در مقابل تو ایستاده است را نبین، بلکه نگاهت به اتاق فکر دشمن در دور دست ها باشد؛ این لشکر حاضر را نبین، بلکه اتاق فکر آنها در کوفه و شام را ببین! امروز نیز باید بدانیم که اتاق فکر دشمن کجاست؟! رسانه ها باید اتاق فکر دشمن را بشناسند و رسوا کنند.

گروه‌های جهادی طلاب برای کمک به زلزله‌زدگان خوی سریعا وارد عمل شوند
رسا/ در پی حادثه زلزله در استان آذربایجان غربی مدیر حوزه‌های علمیه دستور فوری جهت حضور حوزه علمیه، طلاب و گروهای جهادی برای کمک به زلزله‌زدگان استان آذربایجان غربی را صادر کرد.در نامه آیت الله اعرافی آمده است:با توجه به زلزله اخیر استان آذربایجان غربی و نگرانی های پدید آمده در شرایط حساس و سرمای شدید لازم است سریعا ستاد بحران حوزوی را تشکیل وگروه های جهادی حوزوی و طلبگی را فعال و با ارتباط با ستاد و دبیر خانه گروه های جهادی حوزه های علمیه و استان آذربایجان شرقی وارد کنشگری و نقش آفرینی و کمک خالصانه به آسیب دیدگان شوید و درکنار مسئولان محترم و دستگاه های مسؤل و گروه های امدادی و مردمی و بسیجی مسائل را پیگیری نمایید ونهایت تلاش برای خدمت به مردم شریف وعزیز آن استان غیور وشجاع بعمل آورید.متضرعانه از خداوند متعال دفع بلا و کاهش تلفات و خسارات وتسکین آلام مردم شریف آن استان و شهرستان خوی را خواستارم و علو درجات درگذشتگان و شفا و بهبود سریع آسیب دیدگان را مسئلت دارم.

مردم از توهین به مقدسات در اغتشاشات دلخور هستند
حوزه/ آیت الله اراکی در دیدار اعضای ستاد مرکزی اعتکاف،با اشاره به برخی هتک حرمت های اغتشاشگران به ساحت مقدس دین گفت: جامعه ایرانی از توهین این افراد به دین و مقدسات دلخور و اندوهگین هستند و در این شرایط اعتکاف می تواند نقش مهمی را در گسترش معنویت در جامعه داشته باشد.عضو جامعه مدرسین درادامه با اشاره به استقبال ویژه و پرشور مردم جهت حضور در آیین معنوی اعتکاف سال‌جاری، اضافه کرد: موج خروشان اعتکاف که در سراسر کشور در جریان است بسیار ارزشمند است و شایسته است از این تمایل بالای مردم به معنویت و روح ایمانی استفاده مناسبی شود.وی با تاکید دوباره بر ضرورت ظرفیت سازی بیشتر برگزاری مراسم اعتکاف گفت: علاوه بر این، مطلوب است تا مقدمات برگزاری اعتکاف شعبانیه و رمضانیه نیز انجام بگیرد.

حمله ناموفق به یکی از مراکز وزارت دفاع در اصفهان
فارس/ روابط‌عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرد: شامگاه شنبه هشتم بهمن حوالی ساعت ۲۳:۳۰ حمله‌ای ناموفق با استفاده از ریزپرنده به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع صورت گرفت و خوشبختانه با پیش‌بینی‌ها و تمهیدات پدافندی صورت گرفته یکی از آنها مورد اصابت پدافند هوایی مجتمع قرار گرفت و دو فروند دیگر در تله‌های پدافندی گرفتار و منفجر شدند. خوشبختانه این تهاجم ناموفق تلفات جانی نداشته و آسیب جزئی به سقف کارگاه وارد کرده است؛ به فضل الهی خللی در تجهیزات و ماموریت‌های مجموعه ایجاد نکرده است. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به ملت شریف ایران اسلامی اطمینان می‌دهد اقدام برای تولید قدرت، اقتدار و امنیت را با شتاب و جدیت ادامه خواهد داد و این اقدامات کورکورانه تاثیری در تداوم مسیر پیشرفت کشور نخواهد داشت.

بدهی دولت آمریکا به ۳۱ تریلیون دلار رسید
فارس/در مقاله‌ای که روزنامه نیویورک تایمز آمریکایی منتشر کرد، گفته است که بدهی‌های آمریکا در حال حاضر ۶ برابر بدهی‌های ابتدای قرن بیست و یکم است و از زمان جنگ جهانی دوم در مقایسه با حجم اقتصاد آمریکا به رکوردی بی‌سابقه رسیده است و انتظار می‌رود با نرخ ۱.۳ تریلیون دلار در سال در دهه آینده رشد کند.
به گفته نویسنده، ایالات متحده در هفته گذشته از حد قانونی استقراض ۳۱.۴ تریلیون دلار فراتر رفت که واشنگتن را در آستانه یک تقابل مالی دیگر قرار داد؛ زیرا جمهوری خواهان از افزایش این حد امتناع می‌ورزند مگر اینکه جو بایدن، رئیس جمهور با کاهش شدید هزینه ها موافقت کند، که نشان دهنده تکرار سناریوی تقابل حزبی است که در موارد بسیاری در طول دو دهه گذشته رخ داده است.برخی از اقتصاددانان بر این باورند که در حال حاضر سطح بدهی نشان دهنده یک بحران اقتصادی است، اگرچه برخی معتقدند که نفوذ دولت فدرال به قدری گسترده شده که جانشین شرکت‌های خصوصی شده است که مانعی برای رشد است؛ اما اقتصاددانان وال استریت هشدار می‌دهند که افزایش سقف بدهی قبل از اینکه دولت شروع به فرار از پرداخت قبوض خود کند، در اوایل ژوئن، می‌تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد.

آمریکا به سمت ویرانی حرکت می‌کند
فارس/ رئیس جمهور سابق آمریکا در گردهمایی اعلام حضورخود درانتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، بار دیگر به انتقاد از دولت کنونی این کشور پرداخت. «ترامپ» ضمن توصیف دموکرات‌ها به عنوان مارکسیست و کمونیست، گفت: یک نهاد سیاسی خودخواه، رادیکال و فاسد در حال نابودی این کشور است.ترامپ در جمع هواداران حزب جمهوری‌خواه در ایالت «نیو همپشایر» گفت که آمریکا تحت ریاست جمهوری «جو بایدن»، توسط سیاستمداران فاسد به سمت نابودی می‌رود.

هشدار سازمان ملل در مورد تورم ترکیه
ایسنا / سازمان ملل متحد ضمن هشدار درمورد اقتصاد ترکیه اعلام کرد:انتظار دارد تورم ترکیه تا پایان سال به‌طور متوسط به ۴۲.۴ درصد کاهش یابد که بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌های رسمی خود این کشور است.نتایج منتشر شده گزارش وضعیت اقتصادی و چشم‌انداز جهانی سازمان ملل متحد در مورد هدف این کشور برای مقابله با تورم از طریق کاهش نرخ بهره تردید ایجاد می‌کند.ترکیه در تلاش برای حمایت از رشد اقتصادی، تقویت صادرات و سرمایه‌گذاری و مبارزه با بیکاری، کاهش نرخ بهره را در سال ۲۰۲۱ آغاز کرد.با این حال، این سیاست به بحرانی منجر شد که پول ملی ترکیه در سال گذشته نزدیک به ۳۰ درصد ارزش خود را از دست داد.در اکتبر ۲۰۲۲، رشد قیمت ترکیه به بالاترین حد در ۲۴ سال گذشته یعنی ۸۵.۵ درصد رسید سپس تا حدودی کاهش یافت و در دسامبر به ۶۴.۳ درصد رسید.

تداوم اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران
ایسنا/یک مقام ارشد در وزارت خزانه‌داری آمریکا در سفر آتی خود به ترکیه و امارات متحده عربی به این کشورها و برخی تجارت‌ها هشدار خواهد داد که اگر با نهادهای تحریم شده توسط آمریکا فعالیت کنند، دسترسی آن‌ها به بازارهای کشورهای عضو گروه ۷ قطع خواهد شد.براساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، برایان نلسون طی این سفر اعلام خواهد کرد که “واشنگتن با تمام قوا به تشدید تحریم‌هایش ادامه خواهد داد.”نلسون در جریان این سفر درباره تلاش‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا برای مقابله با “فرار روسیه از تحریم‌ها و کنترل‌های صادراتی اعمال شده” به دلیل جنگ این کشور علیه اوکراین، “فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه”، خطرات مالی غیرقانونی که رشد اقتصادی را تضعیف می‌کنند و سرمایه‌گذاری خارجی بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

اقدامات لازم برای اسکان زلزله زدگان خوی انجام شد
ایرنا/وزیر کشور گفت: اقدامات لازم برای اسکان هموطنان زلزله زده در خوی با ایجاد کمپ جهت استقرار فوری زلزله زدگان و اهدای چادر از سوی هلال احمر، انجام شد.وحیدی با اشاره به پیش بینی تمهیدات لازم برای خدمت رسانی به زلزله زدگان خوی افزود: مسوولان با همه توان در خدمت مردم زلزله زده خواهند بود. لازم به ذکراست که زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۹ و ۴۴ دقیقه شنبه شب شهر خوی در شمال آذربایجان‌غربی را لرزاند.استاندار آذربایجان‌غربی در خصوص آخرین آمار مصدومان زلزله ۵.۹ ریشتری رخ داده در شهرستان خوی گفت: این حادثه تاکنون ۸۱۶ مصدوم و سه نفر فوتی داشته است.به گفته معتمدیان، ۶۰ نفر از مصدومان در بیمارستان این شهرستان بستری و ۶۴ نفر هم به مراکز درمانی شهرستان سلماس اعزام شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *