آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: تحقق اقتصاد مقاومتی به عزم همگانی نیاز دارد

 حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، امروز در نهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد گفت: بنده از شما که به سبب احساس مسؤولیت دعوت جامعه مدرسین را پذیرفتید تشکر می‌کنم. این گردهمایی‌ها آثار بسیار مثبتی در مسائل مختلف مذهبی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خواهد داشت.

 
این مرجع تقلید با اشاره به آیاتی از قرآن کریم بیان داشت: مشکلات که برای افراد پیدا می‌شود از ناحیه خودشان است که خدا این مشکلات را نعمتی برای بیداری امت‌ها و ملت‌ها قرار داده است؛ مفاسدی که پیدا می‌شود زنگ‌های بیدار باش است که گوشمان باید به پیام آنها باشد.
 
ایشان تاکید فرمودند: خطراتی که در دنیای امروز از سوی دشمنان ما را تهدید می‌کند عمدتا چهار خطر فرهنگی، اقتصادی،‌ نظامی و سیاسی است؛ البته بیان این خطرات نه به معنی مرعوب شدن در برابر آنها است، بلکه به معنای چاره اندیشیدن برای مقابله با آنها است.
 
معظم له با بیان این‌که خطر نظامی و سیاسی کم رنگ است، بیان داشتند: خطر نظامی به سبب قوت و قدرت کشور در مسائل نظامی خطر کمتری است، گزینه‌های که مرتب ما را تهدید می‌کردند روی میز است و به عقیده برخی زیر میز است، شاید حتی زیر میز نیز نیست؛ چرا که قدرت و قوت کشور به جایی رسید که اینها نمی‌توانند دم از حمله نظامی بزنند.
 
ایشان تصریح کردند: در مسائل سیاسی نیز به سبب سیاست‌های حکیمانه‌ که کشور، مسؤولان و رهبری در پیش گرفته‌اند، خطر سیاسی نیز بسیار مهم نیست؛ ولی خطر فرهنگ و اقتصادی وجود داشته و باید به جنگ با آنها رفت، اصلاح کرد و در برابر آنها ایستاد.
 
حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این‌که فرهنگ دو معنی عام و خاص دارد، اظهار داشتند: مجموعه مسائلی که هویت جامعه را تشکیل می‌دهد، معنی عام فرهنگ است؛ فرهنگ به معنی خاص نیز اعتقادات و اخلاق است که دشمنان اینها را مورد هدف قرار داده‌اند و از تمام مسائل و امکانات استفاده می‌کند.
 
این مرجع تقلید یادآور شدند: اکنون انواع شبهه افکنی‌ها به وسیله‌ رسانه‌های مختلف صورت می‌گیرد؛ از سوی دیگر دشمنان اصرار دارند که مذاهب ساختگی، عرفان‌های کاذب و مذاهب گمراه را تبلیغ، ترویج و حمایت کنند، وقتی دست به افراد فرق ضاله زده می‌شود، صدای کنگره آمریکا بلند می‌شود، دشمنان از این راه می‌خواهند عقاید مردم به ویژه جوانان را تضعیف کنند.
 
 ایشان تأکید کردند: دشمنان از رسانه‌های مختلف نیز بهره می‌گیرند، متأسفانه برخی از رسانه‌های ما نیز در خواب هستند، وقتی گفته می‌شود که اینترنت را باید پاکسازی کرد تا بلای جان جوانان نشود، می ‌گویند ما نمی‌توانیم جلوی پیشرفت را بگیریم و وقتی توسعه می‌دهند بیدار شده و می‌بینند که چه بمب خطرناکی در خانه‌ها نصب کرده‌اند.
 
معظم له تاکید کردند: دشمن از رسانه‌ها حداکثر استفاده را می‌برد، همچنین به وسیله برنامه‌های مفسد و فاسد می‌خواهند اخلاق جوانان را بهم بریزد؛ دشمنان از راه‌های مختلف می‌خواهند فساد را گسترش بدهند، حتی می‌خواهند جای منکر و معروف را عوض کنند، کار به جایی می‌رسد که می‌گویند مگر بیرون بودن چند موی زن چه اشکالی دارد؛ نباید جامعه تسلیم شگردهای دشمنان اسلام شود، در مسائل فرهنگی نیز خطر زیاد است.
 
ایشان بیان داشتند: شما بزرگان باید با برنامه‌های مختلف، ادبیات صحیح جوان پسند و دیگر مسائل مراقب جوانان باشید و آنها را به سوی قرآن و مکتب اهل‌بیت(ع) سوق دهید؛ چرا که سرمایه اصلی ما نسل جوان است که اگر دشمن میان آنها نفوذ کرده و آنها را از نظر اخلاقی و اعتقادی فاسد کند، سرمایه اصلی را از دست می‌دهیم.
 
حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه به بررسی مسائل اقتصادی پرداخته و خاطرنشان کردند: دشمنان برای این‌که در مسائل اقتصادی ما را به زانو در بیاورند توطئه‌های مختلفی را چیده‌اند، برای نمونه تحریم، انحصار طلبی که نشان از بخل آنها است را قرار داده است، البته به سبب وجود جوانان متخصص انحصار طلبی راهی برای پیشرفت ما شده است.
 
 ایشان افزودند: ایجاد وابستگی اقتصادی از دیگر شگردهای دشمنان است، برای نمونه می‌گویند ما سوخت هسته‌ای شما را می‌دهیم، این یعنی شما به ما وابسته باشید تا اگر دست از پا خطا کردید و خلاف منویات ما عمل کرد جلوی سوخت گرفته شود تا محروم شوید؛ ‌وابستگی‌ها در مسائل مختلف از خطرات اقتصادی است که دشمنان می‌خواهند تحمیل کنند.
 
این مرجع تقلید تشویق افراد به زندگی تجملاتی را از دیگر شگردها دشمنان برای به زانو در آوردن اقتصاد کشور عنوان کرد و اظهار داشتند: وقتی زندگی تجملاتی شد تحمل و اداره زندگی آسان نخواهد بود.
 
ایشان یادآور شدند: دعوت به اسراف از دیگر مسائلی که دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد از آن بهره می‌گیرند؛ چرا که نتیجه آن وابستگی اقتصادی خواهد بود؛ اقتصاد مقاومتی که فرمودند نخست در خانه خودمان پیاده کنیم، خودمان زندگی ساده را شروع کنیم. اگر خودمان در مسأله اقتصاد مقاومتی الگو نباشیم نمی‌توانیم دیگران را دعوت کنیم.
 
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کردند: باید از همه امکانات برای تحقق اقتصاد مقاومتی بهره گرفت؛ در این زمینه نیز به تلاش همگانی نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *