گزارش کمیسیون رسالت حوزه در تحقق خودسازی، فرهنگ سازی و تمدن سازی

حجت الاسلام والمسلمین ملانوری گزارش کمیسیون رسالت حوزه های علمیه در تحقق خودسازی فرهنگ سازی جامعه پردازی و تمدن سازی را تشریح کرد.

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین ملانوری دبیر کمیسیون «رسالت حوزه های علمیه در تحقق خودسازی فرهنگ سازی جامعه پردازی و تمدن سازی» با ارائه گزارش این کمیسیون در دوازدهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به طور فهرست وار راهکارهای مد نظر را مطرح کرد و گفت: حوزه های علمیه به گفتمان سازی شعارها و اهداف و آرمان های خود بپردازند و ضعف اخلاق در حوزه و تحمیل سلیقه افراد را بررسی کرده و راه حل برون رفت از چالش های مذکور را ارائه کنند.

وی افزود: ارائه الگوی مناسب از گفتمان های انقلاب، تبیین و گفتمان سازی شعار ها، تدریس و تبیین وصیت امام خمینی می تواند در خودسازی طلاب و جامعه مؤثر باشد؛ در محور دوم حوزه های علمیه و اندیشه سازی حکمرانی اسلامی در عصر جدید بررسی شد که لازم است استخراج و تبیین مبانی با استفاده از منابع متقن دینی و معرفی عرصه حکمرانی دینی و تبیین مدل حاکمیتی ولایت فقیه در سطوح مختلف حوزه و دانشگاه انجام گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین ملانوری اظهار داشت: بیان ظروف تحقق حاکمیت دینی، ایجاد ارتباط بین مجموعه دانشگاهی و علمی دینی حوزوی می تواند در الگوسازی های اخلاقی و کاربردی مؤثر باشد؛ بررسی نهادینه شدن خدامحوری و باور به مهدویت در میان مردم بسیار ضروری است که پس از بررسی این امر ارزش های معنوی و اخلاقی بر مبنای قرآن و سنت نیز می تواند برای تحقق جامعه بهتر مؤثر باشد.

وی اظهار داشت: پیگیری بر گسترش معنویت و اخلاق امری بسیار مهم است که می توان از مظاهر آن مثل زیارت ائمه اطهار، راهیان نور، برگزاری مراسم اعتکاف که مورد حمایت حوزه و نظام است استفاده کرد؛ برگزاری دروس اخلاق، تأمین منابع مالی لازم جهت توسعه اخلاق در جامعه نیز در صدر خواسته های کمیسیون قرار دارد.

 

معاون تبلیغ حوزه های علمیه در خصوص گسترش ارزش های فرهنگی در جامعه گفت: مطالبه گری جهت کنترل برنامه سینمایی و تلوزیونی منافی فرهنگ و اخلاق باید انجام بگیرد و مقابله گسترده با مراکز مولد فساد و انحراف صورت بگیرد و برای این مهم در حوزه علمیه کارگروه هایی علمی تشکیل شود.

وی با اشاره به ضرورت ترویج سبک زندگی اسلامی در جامعه، تأکید کرد: تبیین سبک زندگی اسلامی در ابعاد مختلف سیاسی و اجتماعی با بهره گیری از شیوه های مهم تبلیغ باید انجام گرفته محافل تبلیغی خانوادگی با محوریت طلاب و روحانیون گسترش یابد؛ تلاش برای توسعه علوم انسانی برای تأمین خلع ها نیز ضروری است.

حجت الاسلام والمسلمین ملانوری با اشاره به تمدن نوین اسلامی گفت: حوزه های علمیه باید در تبیین شاخصه های تمدن نوین اسلامی، تربیت طلاب و فضلای نخبه، در تحقق تمدن نوین اسلامی بیش از گذشته کوشش کنند؛ نیروهای متخصص برای مدیریت در جامعه تربیت کند و پوشش حداکثری مساجد را انجام دهد و مساجد و محافل دینی را برای جوانان جذاب سازی کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است الگوی کارآمد فرهنگی ارائه شود و بازخوانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور در نظر گرفته شود چرا که سند بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *