آیت الله مهدی شب زنده دار

مهدی شب زنده دار

 تولد و دوران‌ کودکی‌:
حضرت حجه الاسلام والمسلمین مهدی شب زنده دار در سال‌ ۱۳۳۲ در داراب‌ متولد شد؛ البته‌ او بزرگ‌ شده‌ شهر قم‌ است‌ و پدرش‌ که‌ در کسوت‌ مقدس‌ روحانیت‌ بود، در تابستان‌ به‌ همراه‌ خانواده‌ به‌ داراب‌ سفر کرده‌ بود که‌ فرزندش‌ در همان‌ جا متولد شد.

دوران‌ تحصیل‌، استادان‌ و دوستان‌:
حجت ‌الاسلام‌والمسلمین‌ شب‌زنده‌دار تحصیلات‌ دوره‌ دبستان‌ را به‌ پایان‌ رساند و یک‌ سال‌ نیز به‌ دبیرستان‌ رفت‌. پس‌ از آن‌ وارد حوزه‌ علمیه‌ قم‌ شد. او که‌ قسمتی‌ از دروس‌ مقدمات‌ و دوره‌ سطح‌ را نزد پدر خود آیه‌الله‌ شیخ‌ حسین‌ شب‌زنده‌دار خوانده‌ بود، مغنی‌ را نزد آیه‌الله‌ جنتی‌، رسائل‌ را نزد حضرات‌ آیات‌ مصلحی‌، طاهری‌ و مؤمن‌ آموخت‌ و برای‌ فراگیری‌ مکاسب‌ به‌ نزد حضرات‌ آیات‌ شب‌زنده‌دار، مؤمن‌، مشکینی‌ و ستوده‌ رفت‌. استادان‌ او در کفایه‌ حضرات‌ آیات‌ مؤمن‌ و سبحانی‌ بودند.

حجت ‌الاسلام‌والمسلمین‌ شب‌زنده‌دار کشف‌ المراد را نزد آیه‌الله‌ حسینی‌ کاشانی‌، بخشی‌ از شرح‌ منظومه‌ را نزد حضرات‌ آیات‌ مؤمن‌، مفتح‌ و صالحی‌ مازندرانی‌ و بخش‌هایی‌ از اسفار رانزد آیه‌الله‌ سید رضا صدر، آیه‌الله‌ امینی‌ و آیه‌الله‌ انصاری‌ شیرازی‌ فرا گرفت‌. قسمتی‌ از شفا را نزد آیه‌الله‌ جوادی‌ آملی‌ و بخشی‌ از اشارات‌ را نزد آیه‌الله‌ حسن‌زاده‌ آملی‌ آموخت‌.

حجت ‌الاسلام‌والمسلمین‌ شب‌زنده‌دار با پایان‌ یافتن‌ دوره‌ سطح‌ به‌ درس‌ خارج‌ آیات‌ عظام‌ شیخ‌ کاظم‌ تبریزی‌، شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌، وحید خراسانی‌ و شیخ‌ جواد تبریزی‌ رفت‌ و از محضر آنان‌ بهره‌های‌ بسیار برد.

فعالیتهای‌ علمی‌ و فرهنگی‌ و سیاسی‌:
حجت ‌الاسلام‌والمسلمین‌ شب‌زنده‌دار سالها به‌ تدریس‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ پرداخته‌ و شرحی‌ نیز بر قسمتی‌ از تحریرالوسیله‌ نگاشته‌ است‌.

او مدیر مؤسسه‌ و مدرسه‌ بقیه‌الله‌(عج‌) است‌.

حجت ‌الاسلام‌والمسلمین‌ شب‌زنده‌دار هم‌ اکنون‌ در قم‌ حضور دارد و به‌ تربیت‌ طلاب‌ می‌پردازد و علاوه‌ بر عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ نمایندگی‌ شورای‌ عالی‌ در هیأت‌ امنای‌ مرکز جهانی‌ علوم‌ اسلامی‌ و سازمان‌ مدارس‌ خارج‌ از کشور و نیز عضویت‌ در مجمع‌ مشورتی‌ فقهی‌ شورای‌ نگهبان‌ را به‌ عهده‌ دارد.