آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری

سید هاشم حسینی بوشهری

تولد و دوران‌ کودکی‌
آیت الله سید هاشم‌ حسینی‌ بوشهری‌ در سال‌ ۱۳۳۵ در بخش‌ بردُخون‌ از حوالی‌ بندر دیّر استان‌ بوشهر به‌ دنیا آمد. پدر او روحانی‌ بود و اگر چه‌ بسیاری‌ از دروس‌ رسمی‌ حوزه‌ را نخوانده‌ بود، در منطقه‌ خود مورد اعتماد مردم‌ و به‌ رتق‌ و فتق‌ امور مردم‌ و حل‌ منازعه‌ بین‌ آنها می‌پرداخت‌ و خود از راه‌ کشاورزی‌ روزگار می‌گذراند. مادر او نیز خود دختر عالمی‌ فرزانه‌ بود و در شکل‌گیری‌ شخصیت‌ آیت الله حسینی‌ بوشهری‌ نقش‌ بسزایی‌ ایفا می‌کرد.

دوران‌ تحصیل‌
آیت الله حسینی‌ بوشهری‌ پس‌ از به‌ پایان‌ رساندن‌ دوره‌ دبستان‌، به‌ تحصیلات‌ علوم‌ دینی‌ روی‌ آورد. مشوق‌ اصلی‌ او در این‌ امر پدرش‌ بود. او تحصیلات‌ خود را در مدرسه‌ علمیه‌ بوشهر آغاز کرد و پس‌ از طی‌ بخشی‌ از دروس‌ مقدمات‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رو آورد.

در قم‌ درس‌های‌ باقیمانده‌ از دوره‌ مقدمات‌ را فرا گرفت‌ و سپس‌ دوره‌ سطح‌ را آموخت‌ و به‌ درس‌ خارج‌ راه‌ یافت‌. ضمن‌ اینکه‌ در دروس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود شرکت‌ می‌نمود. وی‌ همگام‌ با تحصیل‌ به‌ تدریس‌ آنچه‌ آموخته‌ بود نیز می‌پرداخت‌.

اساتید
آیت الله حسینی‌ بوشهری‌ در حوزه‌ علمیه‌ بوشهر و قم‌ به‌ محضر عالمان‌ و استادان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او دروس‌ مقدمات‌ را در مدرسه‌ علمیه‌ بوشهر آغاز کرد و پس‌ از فراگرفتن‌ جامع‌ المقدمات‌ و بخشی‌ از کتاب‌ سیوطی‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ وارد شد.

وی‌ در قم‌ ادامه‌ کتاب‌ سیوطی‌ و نیز کتب‌ مغنی‌ و معانی‌ و بیان‌ و شرح‌ لمعه‌را به‌ صورت‌ خصوصی‌ از محضر اساتید آن‌ زمان‌ فرا گرفت‌. در دوره‌ سطح‌ نیز بخش‌ عمده‌ای‌ از رسائل‌ و مکاسب‌ را نزد مرحوم‌ آیت‌ الله ستوده‌ آموخت‌.

ایشان‌ بخش‌هایی‌ از رسائل‌، کفایه‌ و قوانین‌ را از محضر آیت‌ الله میرزا محسن‌ دوزدوزانی‌ بهره‌ برد. او بسیاری‌ از مباحث‌ کفایه‌ را نیز از درس‌ مرحوم‌ آیت‌ الله پایانی‌ استفاده‌ کرد. با اتمام‌ دروه‌ سطح‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ مرحوم‌ آیت‌ الله العظمی‌ گلپایگانی‌، آیت‌ الله فاضل‌ لنکرانی‌، آیت‌ الله تبریزی‌ رفت‌.

در زمینه‌ اصول‌ نیز مدتی‌ از محضر مرحوم‌ آیت‌ الله میرزا هاشم‌ آملی‌ بهره‌ برد. سپس‌ یک‌ دوره‌ کامل‌ اصول‌ را از خدمت‌ آیت‌ الله مکارم‌ شیرازی‌ و بخشهای‌ بسیاری‌ را نیز از محضر آیت‌ الله وحید خراسانی‌ فرا گرفت‌.

در طی‌ این‌ سالها در بخش‌ حکمت‌ و عرفان‌ به‌ درس‌ آیت‌ الله حسن‌ زاده‌ آملی‌ و آیت‌ الله انصاری‌ شیرازی‌ رفت‌ و اسفار را نزد این‌ عالمان‌ وارسته‌ آموخت‌.

فعالیت‌های‌ علمی‌ و فرهنگی‌
آیت الله حسینی‌ بوشهری‌ از نخستین‌ سال‌های‌ تحصیل‌ به‌ امر تدریس‌ اهتمام‌ ویژه‌ای‌ داشت‌، به‌ گونه‌ای‌ که‌ مصمم‌ بود هر درسی‌ که‌ می‌آموزد، بیاموزاند. از این‌ رو با شروع‌ سیوطی‌، به‌ تدریس‌ اشتغال‌ داشت‌ که‌ این‌ مسأله‌ هم‌ اکنون‌ نیز ادامه‌ دارد. بسیاری‌ از نوارهای‌ تدریس‌ او هماره‌ مورد استفاده‌ طلاب‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌.

وی‌ بارها دروس‌ مقدمات‌، شرح‌ لمعه‌، رسائل‌، مکاسب‌، کفایه‌ و بخشهایی‌ از عروه‌الوثقی‌ را تدریس‌ کرد. در فن‌ خطابه‌ نیز پس‌ از نگارش‌ جزوه‌ای‌ در این‌ زمینه‌ سالیانی‌ چند به‌ تدریس‌ برای‌ علاقه‌مندان‌ به‌ آشنایی‌ با فن‌ سخنوری‌ اشتغال‌ داشتند که‌ در طی‌ این‌ سالها شاگردان‌ بسیار را تربیت‌ کرده‌اند.

او در کنار این‌ فعالیت‌ها از تدریس‌ در دانشگاه‌ها باز نمانده‌ و به‌ گونه‌ای‌ مستمر به‌ تدریس‌ در دانشگاههای‌ تهران‌ و قم‌ اشتغال‌ داشته‌ است‌.

آیت الله حسینی‌ بوشهری‌ در عرصه‌ تحقیق‌ و تألیف‌ کتب‌ و مقالاتی‌ را به‌ رشته‌ تحریر درآورده‌ است‌ که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ کرد:
۱ـ شرحی‌ بر کتاب‌ اجتهاد و تقلید عروه‌ الوثقی‌
۲ـ شرح‌ عربی‌ بر کتاب‌ اصول‌ فقه‌
۳ـ تقریرات‌ دروس‌ فقه‌ و اصول‌

وی‌ همچنین‌ مقالات‌ و جزوات‌ بسیاری‌ به‌ تناسب‌ تدریس‌، در زمینه‌های‌ فقه‌ و اصول‌، اخلاق‌ و تفسیر قرآن‌ نگاشته‌اند.

ایشان‌ از همان‌ سال‌های‌ اولیه‌ تحصیل‌ اهتمام‌ ویژه‌ای‌ به‌ امر تبلیغ‌ داشته‌ به‌ گونه‌ای‌ که‌ به‌ مناطق‌ گوناگون‌ در داخل‌ و خارج‌ کشور سفر کرده‌ به‌ تبلیغ‌ مبانی‌ دین‌ مبین‌ اسلام‌ پرداخته‌ و می‌پردازد.

فعالیت‌های‌ سیاسی‌
آیت الله حسینی‌ بوشهری‌ در طول‌ سال‌های مبارزه‌ امام‌ و امت‌ مسلمان‌ ایران‌ بر ضد رژیم‌ پهلوی‌، همواره‌ با این‌ سیل‌ خروشان‌ همراه‌ بوده‌ است‌. او مبارزه‌ را از سنین‌ نوجوانی‌ و در بوشهر آغاز کرد و در قم‌ نیز آن‌ را پی‌ گرفت‌. او اعلامیه‌های‌ امام‌(ره‌) را بین‌ مردم‌ منتشر می‌کرد که‌ این‌ مسأله‌ موجب‌ چندین‌ بار دستگیری‌ و بازجویی‌ وی‌ شد.

آیت الله حسینی بوشهری پس‌ از انقلاب‌ در فعالیتهای‌ گوناگون‌ علمی‌ و فرهنگی‌ حضور داشته‌اند که‌ از جمله‌ می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ کرد:
۱ـ مدیریت‌ مدارس‌ علمیه‌ حجتیه‌، رسالت‌ و حضرت‌ آیت‌ الله گلپایگانی‌
۲ـ نایب‌ رئیس‌ و عضو هیأت‌ امنای‌ مرکز جهانی‌ علوم‌ اسلامی‌ و سازمان‌ حوزه‌ها و مدارس‌ خارج‌ از کشور
۳ـ عضویت‌ در هیأت‌ امنای‌ جامعه‌الزهراء
۴ـ ریاست‌ ممتد مجمع‌ نمایندگان‌ طلاب‌ و فضلای‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ طی‌ پنج‌ دوره‌
۵ـ مدیر مسؤول‌ مجله‌ پیام‌ حوزه‌
۶ـ مدیر مسؤول‌ هفته‌ نامه‌ افق‌ حوزه‌
۷ـ قائم‌ مقام‌ مرکز مدیریت‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌
۸ـ مدیر مرکز مدیریت‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌
۹ ـ عضویت‌ در شورای‌ عالی‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌

۱۰-امام جمعه شهر مقدس قم

آیت الله حسینی‌ بوشهری‌ رئیس جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌ و به‌ تدریس‌ نیز مشغول‌ می‌باشد.