آیت الله یزدی: رقابت های رایچ سیاسی در مجلس خبرگان وجود ندارد

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: به صراحت اعلام می کنم رقابت هایی که در جاهای دیگرمتداول است دراین مجلس متداول نبوده و نیست.

آیت الله محمد یزدی در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما(واحد مرکزی خبر) افزود: صفا، ایمان، پاکی و خلوص مجلس خبرگان ایجاب می کند که برخی کارهایی که در انتخابات جاهای دیگر رواج دارد و کسانی انجام می دهند در این جا وجود ندارد.

وی گفت: تا صبح امروز نامزدی خود را اظهار نکرده بودم و باهیچ کس بحث، صحبت،‌توافق، قرارداد، پیشنهاد و درخواست کمک و همراهی به هیچ وجه با احدی نداشته ام.

رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: حتی دیشب در جلسه هیات رئیسه که برای تنظیم دستور جلسه امروز برگزار شد وقتی می خواستند درباره نامزدها صحبت کنند گفتم این بحث را کنار بگذارند و بیان کردم که تدبیر با بندگان و تقدیر با خداوند است تا خدا چه خواهد که هر آنچه بخواهد همان خواهد شد.

وی گفت: ‌البته شنیده بودم که جناب هاشمی رفسنجانی مطرح است و نیز شنیده بودم که آیت الله شاهرودی و برخی آقایان محترم خبرگان مانند آیت الله مومن بناست مطرح شوند در شورای نگهبان شنیده بودم که تصمیم وی قطعی است اما اینکه در نهایت کاندیدا بشود یا نشود نمی دانستم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: هیچ توافق قبلی و بعدی با این و آن نداشتم و چنین توافقاتی معمولا نیست.

آیت الله یزدی با تقبیح القاعات برخی جریان های سیاسی و گمانه زنی های رسانه ای در خصوص انتخاب رئیس خبرگان رهبری افزود: اینها معمولا برداشت های اشخاص بود درغیر اینصورت در انتخابات خبرگان جز صفا، صداقت و یک رنگی نیست یعنی توقعی غیر از این از علما نمی رود و جز مسئولیت چیز دیگری بر عهده آنان نیست.

رئیس مجلس خبرگان رهبری درباره علت کناره گیری آیت الله شاهرودی از کاندیداتوری ریاست این مجلس نیز گفت: بنده اطلاعی از انگیزه وی ندارم اما شنیده بودم که او و آیت الله هاشمی رفسنجانی اعلام  کرده بودندکه با یکدیگر رقابت نخواهد کرد و تصور می کنم پس از اینکه آیت الله شاهرودی در عمل دید که آیت الله هاشمی رفسنجانی نامزد است کنار رفت.

آیت الله یزدی افزود:‌ البته بنده هم نمی خواستم با هیچ کس رقابت کنم و نکردم و حتی تا صبح امروز اعلام نکرده بودم که هستم یا نیستم چون دراینجا رقابت مطرح نیست و اینگونه رقابت ها مربوط به جاهایی است که شئون دنیوی مطرح باشد.

وی گفت: مسئولیت در این مجلس بسیار سنگین است و اعضای آن شخصیت های برجسته ای هستند و هر یک در استان خود وزنه ای برای مردم محسوب می شوند کار در این مجلس کار روحانیتی و حوزوی تلقی می شود نه کارهای مرتبط با ادارات و دوایر دولتی و حکومتی که رقابت های گوناگون و متداول مطرح است.

آیت الله یزدی در پاسخ به پرسشی درباره پیام انتخابش به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: بهترین پیامش همین است که به کسانی که فکر می کردند در این انتخابات، بازیهای سیاسی مطرح است و شان این جایگاه مقدس را تا حد رقابت های سیاسی تنزل داده بودند ثابت شد که چنین رقابت هایی مطرح نیست.

وی تصریح کرد: در این مجلس کار معنوی و علمایی مطرح است و مسلما بهترین پیام انتخاب امروز این است که روشن کرد کسانی که حدس هایی زده بودند قطعا اشتباه کرده بودند و باید بدانند که این حدس ها و پیش بینی ها چه درباره بنده و چه درباره دیگران اکثرا از منظر نگاه های فردی آنان است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره رویکردهای این مجلس در دوره مدیریت جدید گفت: این مجلس یکی از مقدس ترین نهادهای نظام است که از علمای برجسته و منتخب مردم تشکیل شده است و هیات رئیسه و کمیسیون های گوناگون آن طبق آیین نامه های داخلی هر یک وظایف مشخصی دارند.

آیت الله یزدی افزود:‌ طبق آنچه در رای گیری امروز گذشت در زمان یک ساله باقی مانده از این دوره مجلس خبرگان قرار شد کمیسیون ها ابقا شوندو در  هیات رئیسه تغییراتی ایجاد شد همچنان که در رای گیری عصر امروز آقایان هاشمی شاهرودی و موحدی کرمانی به عنوان نواب رئیس انتخاب و آقایان دری نجف آبادی و خاتمی هم به عنوان منشی ابقا شدند.

وی  گفت: روند کارهای خبرگان براساس وظایفی است که کمیسیون ها دارندو بیشتر کمیسیون ها نیز حداقل یک ماه یک بار و گاهی ماهانه دو بار تشکیل جلسه می دهندوکارها را پیگیری می کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود:‌ در کارهای مجلس خبرگان تغییری احساس نمی شود که روند کار یا تصمیم گیری ها تغییر کند بلکه براساس وظایف محوله که در قانون اساسی مشخص شده است به وظایف خوداعم از شناسایی ها ومراقبت ها عمل می کنند براین اساس برنامه جدید وخاصی که لازمه کار جدیدی باشد مطرح نیست و همان روندگذشته را خواهیم داشت منتهی مسئولیت ها تا حدی جابجا شد.

آیت الله یزدی همچنین با اشاره به حضور وزیر خارجه در نشست نوبت صبح اجلاس خبرگان گفت: در ابتدای جلسه به آقای ظریف گفتم آنچه که باید در غیر رسانه ها مطرح شود به اعضا بگوید نه آنچه در رسانه ها گفته شده و همه می دانند و همینطور هم بحث شد و مطابق آیین نامه کاملا سری است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان افزود:‌طبق برنامه در جلسه فردا نیز فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مدت یک ساعت رویدادهای منطقه را تبیین می کند و به پرسش های اعضا پاسخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *