آیت الله علی ثابتی همدانی (ره)

علی ثابتی همدانی

تولد و دوران‌ کودکی‌
آیت‌ الله‌ علی‌ ثابتی‌ در سال‌ ۱۳۰۸ هجری‌ شمسی‌ برابر با سال‌ ۱۳۴۸ هجری‌ قمری‌ در همدان‌ در میان‌ خانواده‌ای‌ متدین‌ و دوستدار خاندان‌ پاک‌ پیامبر(ص‌) به‌ دنیا آمد.

پدرش‌ حضرت‌ آیت‌ الله‌ میرزا محمد همدانی‌ از علمای‌ معروف‌ همدان‌ بود که‌ خدمات‌ بسیاری‌ را در همدان‌ انجام‌ داد وی‌ در زمان‌ مرحوم‌ آیت‌ الله‌ العظمی‌ حاج‌ شیخ‌ عبدالکریم‌ حائری‌ سالها در قم‌ به‌ تدریس‌ اشتغال‌ داشته‌ از شاگردان‌ طراز اول‌ آن‌ مرحوم‌ به‌ شمار می‌رفت‌ بعد از درگذشت‌ آیت‌ الله‌ العظمی‌ حاج‌ شیخ‌ عبدالکریم‌ حائری‌ ایشان‌ به‌ همدان‌ عزیمت‌ کرده‌ و در سال‌ ۱۳۲۴ هجری‌ شمسی‌ برابر با محرم‌ سال‌ ۱۳۶۵ هجری‌ قمری‌ دار فانی‌ را وداع‌ گفت‌.

دوران‌ تحصیل‌

استاد ثابتی‌ در سن‌ هفت‌ سالگی‌ تحصیلات‌ خود را آغاز کرد. او در آغاز به‌ دبستان‌ رفت‌ و در سال‌ ۱۳۲۰ موفق‌ به‌ اتمام‌ آن‌ شد. پس‌ از آن‌ به‌ کسب‌ دروس‌ دینی‌ رو آورد و دروس‌ مقدمات‌ را در خدمت‌ پدر بزرگوارش‌ آغاز کرد؛ اما پس‌ از مدتی‌ پدرش‌ به‌ رحمت‌ پروردگار شتافت‌ و او ناگزیر به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رو آورد تا در آنجا در محضر عالمان‌ و استادان‌ فرهیخته‌ بهره‌ بسیار ببرد.

او در سال‌ ۱۳۲۵ برابر با سال‌ ۱۳۶۶ هجری‌ قمری‌ به‌ قم‌ آمد و ضمن‌ اتمام‌ باقیمانده‌ دروس‌ دوره‌ مقدمات‌، به‌ تحصیل‌ دوره‌ سطح‌ رو آورد. پس‌ از آن‌ به‌ درس‌ خارج‌ آیات‌ عظام‌ و علمای‌ اعلام‌ دوره‌ خود راه‌ یافت‌ و سالها از محضر علم‌ و عمل‌ آنان‌ بهره‌مند شد. او در طی‌ این‌ سال‌ها از تحصیل‌ اخلاق‌ اسلامی‌ و شرکت‌ در درسهای‌ اخلاق‌ نیز غافل‌ نماند و در کنار فراگیری‌ فقه‌ و اصول‌ به‌ تحصیل‌ علوم‌ فلسفی‌ نیز مبادرت‌ ورزید.

استادان‌ و دوستان‌
آیت‌ الله‌ ثابتی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر عالمان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او که‌ جامع‌ المقدمات‌ و بخشی‌ از سیوطی‌ را نزد پدر فرا گرفته‌ بود، در قم‌ در درس‌ مطول‌ آیت‌ الله‌ العظمی‌ شیخ‌ جواد تبریزی‌ شرکت‌ کرد و معالم‌ را نزد او و نیز آیت‌ الله‌ العظمی‌ مکارم‌ شیرازی‌ و امام‌ موسی‌ صدر آموخت‌. او بخشی‌ از لمعه‌ را نزد شهید آیت‌ الله‌ صدوقی‌(ره‌) و بخش‌ دیگر آن‌ و نیز رسائل‌ و مکاسب‌ را نزد آیت‌ الله‌ مشکینی‌ و کفایه‌ را نزد آیت‌ الله‌ میرزا محمد مجاهدی‌(ره‌) فرا گرفت‌.

با پایان‌ یافتن‌ دروس‌ سطح‌ به‌ درس‌ خارج‌ آیات‌ عظام‌ بروجردی‌(ره‌)، امام‌ خمینی‌(ره‌)، گلپایگانی‌(ره‌) و اراکی‌ ـ رحمه‌ الله‌ علیهم‌ ـ راه‌ یافت‌ و سالهای‌ متمادی‌ از محضر آنان‌ استفاده‌ کرد. همچنین‌ در بخش‌ علوم‌ عقلی‌، در درس‌ شرح‌ منطومه‌ و شرح‌ اشارات‌ آیت‌ الله‌ منتظری‌ شرکت‌ جست‌.

آیت‌ الله‌ ثابتی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود با طلاب‌ و فضلای‌ بسیاری‌ رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ و دروس‌ پیش‌ آموخته‌ را مباحثه‌ می‌کرد که‌ از جمله‌ آنان‌ می‌توان‌ به‌ آقایان‌ آیت‌ الله‌ نیری‌ و آیت‌ الله‌ عراقچی‌ اشاره‌ کرد.

فعالیتهای‌ فرهنگی‌
آیت‌ الله‌ ثابتی‌ در سالهای‌ عمر خود، در عرصه‌ علم‌ و فرهنگ‌ خدمات‌ بسیاری‌ از خود برجای‌ نهاده‌ است‌. از جمله‌ آنها سفرهای‌ تبلیغی‌ به‌ مناطق‌ گوناگون‌، عضویت‌ در شواری‌ استفتائات‌ دفتر آیت‌ الله‌ العظمی‌ گلپایگانی‌(ره‌)، تدوین‌ کتاب‌ مجمع‌ المسائل‌ (حاوی‌ استفتائات‌ آن‌ مرجع‌ تقلید) و عضویت‌ در شورای‌ استفتائات‌ آیت‌ الله‌ العظمی‌ صافی‌ گلپایگانی‌(ره‌) است‌.

همچنین‌ وی‌ سالها به‌ تدریس‌ کتب‌ دوره‌ مقدمات‌ و سطح‌ اشتغال‌ داشته‌ و از این‌ رهگذر، طلاب‌ بسیاری‌ را در مکتب‌ تشیع‌ تربیت‌ کرده‌ است‌.

فعالیتهای‌ سیاسی‌
آیت‌ الله‌ ثابتی‌ در پیش‌ و پس‌ از انقلاب‌ در فعالیتهای‌ سیاسی‌ حضور داشته‌ است‌. او بارها به‌ افشای‌ ماهیت‌ رژیم‌ طاغوت‌ در شهرهای‌ گوناگون‌ پرداخت‌ همچنین‌ وی‌ از کسانی‌ بود که‌ به‌ دیدار تبعید شدگان‌ در مناطق‌ گوناگون‌ کشور می‌رفت‌؛ از جمله‌ آ نها، سفر به‌ ایرانشهر و دیدار با رهبر معظم‌ انقلاب‌ که‌ در آن‌ روزگار در تبعید به‌ سر می‌بردند، بود.

حضرت آیت‌ الله‌ حاج شیخ علی ثابتی‌(ره) در روز پنج شنبه مورخ  ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ دار فانی را ودا گفت و به دیدار یار شتافت.

«روحش شاد و یادش گرامی باد»