آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی (ره)

سید محمود هاشمی شاهرودی

 تولد و دوران‌ کودکی‌:
آیت‌الله‌ سید محمود هاشمی‌ شاهرودی‌ در سال‌ ۱۳۲۷ هجری‌ شمسی‌ در شهر نجف‌ و در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسین‌(ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ سید علی‌ هاشمی شاهرودی، از استادان‌ و بزرگان‌ حوزه‌ علمیه‌ نجف‌ بود و خدمات‌ فراوانی‌ را به‌ عالم‌ اسلام‌ ارزانی‌ داشت‌.

دوران‌ تحصیل‌:
آیت‌الله‌ سید محمود هاشمی‌ شاهرودی‌ تحصیلات‌ ابتدایی‌ را در مدرسه‌ علویه‌ نجف‌ به‌ پایان‌ رسانید و سپس‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوی‌ روی‌ آورد. او با توجه‌ به‌ موقعیت‌ علمی‌ خانوادگی‌ و نیز با توجه‌ به‌ هوش‌ و استعداد سرشار و کوشش‌ فراوان‌ خود، در مدتی‌ اندک‌ توانست‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رساند.

پس‌ از آن‌ به‌ حلقه‌ درس‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ شهید سید محمد باقر صدر پیوست‌ و سالها در خدمت‌ استاد خود، مبانی‌ اجتهاد در اصول‌ و فقه‌ را به‌ خوبی‌ آموخت‌ و در درس‌ دیگر مراجع‌ آن‌ روز نجف‌ ـ از جمله‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) ـ نیز با جدیت‌ شرکت‌ جست‌ و بهره‌های‌ فراوان‌ برد.

آیت‌الله‌ سید محمود هاشمی‌ شاهرودی‌ در طول‌ سالهای‌ تحصیل‌، در دروس‌ اخلاق‌ خصوصی‌ و عمومی‌ استادان‌ خود شرکت‌ می‌کرد و از محضر آنان‌ بهره‌های‌ فراوان‌ می‌برد.

استادان‌ و دوستان‌:
آیت‌الله‌ سید محمود هاشمی‌ شاهرودی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود از محضر استادان‌ بسیاری‌ بهره‌ برد. مهم‌ترین‌ و اصلی‌ترین‌ استاد او در درس‌ خارج‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ شهید سید محمد باقر صدر بود. آن‌ شهید سعید که‌ از افتخارات‌ شیعه‌ و مرجعیت‌ به‌ شمار می‌آید، شاگردان‌ بسیاری‌ را به‌ عالم‌ اسلام‌، تقدیم‌ داشته‌ است‌. او که‌ از حافظه‌ و استعدادی‌ سرشار برخوردار بود، توانست‌ با نوآوریهای‌ فراوان‌ در فقه‌ و اصول‌ و دیگر علوم‌ اسلامی‌ و به‌ روز ساختن‌ مباحث‌ علوم‌ و نیز نگاشتن‌ کتب‌ درسی‌ در زمینه‌های‌ یاد شده‌، گام‌ مهمی‌ برای‌ تعالی‌ اسلام‌ و تشیع‌ بردارد و از این‌ رهگذر، شاگردان‌ او، همچون‌ آیت‌الله‌ سید محمود هاشمی‌ شاهرودی‌، این‌ خدمات‌ و اندیشه‌ها را پی‌ گرفتند.

از دیگر استادان‌ آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌، حضرت‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) و حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ خویی‌(ره‌) را می‌توان‌ نام‌ برد. معظم‌ له‌ سالها در محضر ایشان‌ به‌ تحکیم‌ مبانی‌ اجتهادی‌ خود می‌پرداخت‌، ضمن‌ اینکه‌ از محضر آنان‌، در زمینه‌های‌ اخلاقی‌ نیز بسیار بهره‌ می‌برد.

آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ در طول‌ دوران‌ تحصیل‌ خود، با طلاب‌ و فضلای‌ بسیاری‌ رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ و پس‌ از آن‌ نیز با علمای‌ بسیاری‌ روابط‌ صمیمانه‌ و علمی‌ برقرار نمود که‌ از جمله‌ آنها می‌توان‌ از آیت‌الله‌ مؤمن‌ و مقام‌ معظم‌ رهبری‌ نام‌ برد.

فعالیت‌های‌ علمی‌ و فرهنگی‌:
آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ فعالیت‌های‌ بسیاری‌ را در زمینه‌های‌ علمی‌ و فرهنگی‌ به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. در یکی‌ از دیدارهای‌ اعضای‌ مجلس‌ اعلای‌ عراق‌، امام‌ خمینی‌(ره‌) با توجه‌ به‌ شناخت‌ خود از ایشان‌ می‌خواهد که‌ تدریس‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ را بر هر کاری‌ ترجیح‌ دهد و به‌ تربیت‌ طلاب‌ مستعد در زمینه‌های‌ علمی‌ و اخلاقی‌ بپردازد. معظم‌ له‌ نیز با ورود به‌ ایران‌ ـ در فروردین‌ ۱۳۵۸ ـ به‌ تدریس‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ می‌پردازد  و طلاب‌ بسیاری‌ از محضر ایشان‌ بهره‌مند شده‌اند. ویژگی‌ درس‌ ایشان‌ دقت‌ فراوان‌، تسلط‌ بر مباحث‌ و نوآوری‌ در برخی‌ زمینه‌هاست‌.

آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ ریاست‌ دو کنگره‌ مهم‌ نقش‌ زمان‌ و مکان‌ در اندیشه‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) و نخستین‌ کنگره‌ دایره‌ المعارف‌ فقه‌ اسلامی‌ را بر عهده‌ داشت‌ که‌ هر دو کنگره‌ با استقبال‌ بزرگان‌ و فضلای‌ حوزه‌ و دانشگاه‌ و اندیشمندان‌ خارجی‌ و داخلی‌ مواجه‌ شد.

از خدمات‌ دیگر ایشان‌، ریاست‌ مؤسسه‌ دایره‌المعارف‌ فقه‌ اسلامی‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ است‌. مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در حکم‌ خود، خطاب‌ به‌ ایشان‌ می‌فرماید: «جناب‌ عالی‌ را که‌ چهره‌ درخشانی‌ در علم‌ و عمل‌ بوده‌ و بحمدالله‌ از مقام‌ والایی‌ در فقه‌ و علوم‌ مرتبط‌ با آن‌ برخوردارید، برای‌ انجام‌ این‌ اقدام‌ بزرگ‌، شایسته‌ دانسته‌ و مسؤولیت‌ ایجاد و اداره‌ مؤسسه‌ای‌ برای‌ تهیه‌ این‌ دایره‌ المعارف‌ را به‌ جناب‌ عالی‌ محول‌ می‌کنم‌».

از آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ مقالات‌ فراوانی‌ با عناوینی‌ چون‌ دیات‌ ششگانه‌، علم‌ شخص‌ قاضی‌، محارب‌ مفسد فی‌ الارض‌، پیش‌ بها یا بیعانه‌ در فصلنامه‌ فقه‌ اهل‌ بیت‌ به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌. همچنین‌ وی‌ در زمینه‌های‌ گوناگون‌ کتابهایی‌ منتشر کرده‌ است‌ که‌ برخی‌ از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌:

۱ ـ بحوث‌ فی‌ علم‌ الاصول‌ (تقریرات‌ درسهای‌ اصول‌ شهید صدر در ۷ جلد)؛ ۲ ـ کتاب‌ الخمس‌ (۲ جلد)؛ ۳ ـ مقالات‌ فقهیه‌؛ ۴ ـ قاعده‌ فراغ‌ و تجاوز؛ ۵ ـ حکومت‌ اسلامی‌؛ ۶ ـ جهان‌ بینی‌ اسلامی‌؛ ۷ ـ تفسیر موضوعی‌ بخشی‌ از نهج‌البلاغه‌؛ ۸ ـ تفسیر آیه‌ «مودت‌ ذی‌ القربی‌»؛ ۹ ـ بحوث‌ فی‌ الفقه‌؛ ۱۰ ـ محاضرات‌ فی‌ الثوره‌ الحسینیه‌؛ ۱۱ ـ الصوم‌، تربیه‌ و هدایه‌؛ ۱۲ ـ کتاب‌ الاجاره‌ (۲ جلد)؛ ۱۳ ـ قراءات‌ فقهیه‌ معاصره‌ (۲ جلد).

فعالیتهای‌ سیاسی‌:
آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ و تدریس‌، فعالیتهای‌ سیاسی‌ بسیاری‌ را پدید آورده‌ است‌. در پی‌ یورش‌ مزدوران‌ رژیم‌ صدام‌ به‌ علما و اندیشمندان‌ در سال‌ ۱۹۷۴ میلادی‌، آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ به‌ زندان‌ افتاد و شکنجه‌های‌ فراوان‌ بدنی‌ و روحی‌ را به‌ جان‌ خرید. او در پی‌ تظاهرات‌ مردم‌ عراق‌ پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ رهبری‌ امام‌(ره‌)، بویژه‌ در نجف‌، و در گرامیداشت‌ این‌ پیروزی‌، تحت‌ پیگرد رژیم‌ بعث‌ قرار گرفت‌ و به‌ سفارش‌ شهید صدر(ره‌) به‌ وطن‌ خود بازگشت‌ تا وکالت‌ عام‌ شهید صدر و نمایندگی‌ او را نزد امام‌ خمینی‌ (ره‌) بر عهده‌ گیرد.

او با ورود به‌ ایران‌ به‌ خدمت‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) مشرف‌ شد و با موافقت‌ ایشان‌، رابط‌ امام‌(ره‌) و شهید صدر شد و پیامهای‌ علمای‌ نجف‌ را به‌ سمع‌ امام‌(ره‌) می‌رساند. او با دستور آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌(ره‌) مسؤولیت‌ نهضت‌های‌ اسلامی‌ را بر عهده‌ داشت‌، تشکیلاتِ جامعه‌ روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلای‌ عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را مدیریت‌ و سازماندهی‌ کرد.

او که‌ به‌ دستور امام‌(ره‌) تدریس‌ و بررسی‌ مسائل‌ فقهی‌، بویژه‌ احیای‌ فقه‌ حکومتی‌ استوار بر ادله‌ استنباط‌ جواهری‌ را بر عهده‌ داشت‌، در طول‌ سالیان‌ انقلاب‌ از هیچ‌ کوششی‌ در جهت‌ اعتلای‌ انقلاب‌، دریغ‌ نورزید.

آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ سالها از اعضای‌ فقهای‌ شورای‌ نگهبان‌ بود ودر این‌ نهاد مقدس‌ به‌ خدمت‌ اشتغال‌ داشت‌ تا اینکه‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به‌ ریاست‌ قوه‌ قضائیه‌ منصوب‌ شد. او در طول‌ مسؤولیت‌ خود در قوه‌ قضائیه‌، خدمات‌ بسیاری‌ را انجام‌ داد که‌ توسعه‌ قضایی‌، تسریع‌ در رسیدگی‌ به‌ پرونده‌ها و ایجاد ارتباط‌ مردمی‌ از جمله‌ آنهاست.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی سرانجام روز دوشنبه، مورخ ۳ دی‌ماه ۱۳۹۷ دعوت حق را لبیک گفت و به لقاءالله پیوست.

«روحش شاد و یادش گرامی باد»