Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز609
دیروز1342
در هفته8519
در ماه44141
مجموع2187152

بازدید کنندگان برخط

7
Online

در روز‌های اخیر آمریکا و سران کاخ سفید علی‌رغم بکارگیری همه توان و انرژی خود و طراحی انواع ترفندهای سخت و نرم سیاسی، نتوانستند شورای امنیت را مجاب به اعلام موافقت با تداوم تحریم تسلیحاتی ایران کنند.

این ناکامی در کنار دیگر ناکامی‌های آمریکا، شکست بزرگی برای ترامپ و تیم ضد ایرانی همراه وی محسوب می‌شود و به انزوای هرچه بیشتر امریکا در پیگیری سیاست یکجانبه گرایانه‌اش می‌انجامد.

این دومین بار در چند ماه گذشته است که پیش نویس امریکا در این رابطه رد می شود و برنامه ریزی‌های  دولت امریکا  برای فشار به ایران ناکام می‌ماند. مایک پامپئو، رییس دستگاه دیپلماسی آمریکا قبل از آغاز روند رای گیری جهت تداوم تحریم تسلیحاتی در شورای امنیت تصریح کرده بود: "هر کاری را که در چارچوب ابزارهای دیپلماتیک خود بتوانیم، انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که تحریم‌های تسلیحاتی ایران منقضی نشود."

 اما این رویاهای کاخ سفید به سرانجام نرسید و وزیر خارجه آمریکا بار دیگر به پشت تربیون آمد تا خشم و عصبانیت خود را از این شکست برای سیاست خارجی ترامپ آشکار کند. وی پس از شکست تحقیرآمیز کشورش در شورای امنیت با انتقاد از آن اعلام کرد:" شورای امنیت سازمان‌ملل متحد وظیفه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر عهده دارد. این شورا امروز نتوانست مجموعه مأموریت‌های اساسی خود را محقق کند. شورای امنیت قطعنامه معقولی را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ۱۳ ساله ایران رد کرد."

از سوی دیگر رویداد مهم استعفای برایان هوک به عنوان مسئول کارگروه اقدام ایران و همچنین ناکامی کاخ سفید در شورای امنیت به اضافه اعلام آمادگی چین و روسیه برای همکاری اقتصادی و بویژه همکاری‌های نظامی با ایران، در کنار خروج امریکا از برجام که امکان حقوقی اعمال مکانسیم ماشه را از امریکا گرفته است، اطمینان خوشبینانه ترامپ برای اثر بخشی سیاست فشار بر ایران را به خیال خامی تبدیل کرده است. ترامپ در صحنه سیاسی داخل خود آمریکا هم مورد هجمه و انتقاد گسترده قرار دارد به طوری که سناتور «کریس مورفی» در پیامی توئیتری، ناکامی اخیر کشورش در به تصویب رساندن قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت را «تار و مار شدن» خواند و از دولت ترامپ به‌عنوان باعث و بانی این افتضاح ملی به‌شدت انتقاد کرد. «کریس مورفی» که یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا نیز به شمار می‌رود، گفت: از میان 15 کشور عضو شورای امنیت، تنها جمهوری دومینیکن به نفع ما رأی داد این نشان می‌دهد که آمریکا تا چه حد ضعیف شده است و دیگر کشورهای جهان چگونه به راهبرد فاجعه‌بار ترامپ در قبال ایران نگاه می‌کنند.»

امروز بیش از گذشته اقدامات غیر قانونی آمریکا برای تحریم‌ایران مشروعیت خود را از دست داده و امریکا را  به انزوای سیاسی در جامعه بین‌الملل کشانده است. کشورهای متحد آمریکا به صورت کاملاً آشکار علیه سیاست‌های کاخ سفید موضعگیری کرده و واشنگتن، ناتوان از همراه کردن این کشورها با سیاستهای خود شده است.

بی‌شک همه این ناکامی‌ها و شکست‌ها و افول و انزوای امریکا، ناشی از صبر و مقاومت ملت ما و منطق صریح و صحیح حاکم بر سیاست و دیپلماسی ماست. البته قطعا توطئه‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد و همانگونه که مقامات کاخ سفید هم اعلام کرده‌اند، آنها مجددا به فکر اقدامات تازه خود علیه ایران هستند، اما سابقه و تجربه نشان داده که با صبر و استقامت مردم و هوشیاری مقامات و مسئولان کشورمان، تمامی نقشه‌های شوم دشمنان، نقش بر آب خواهد شد.

(خ 1397)

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom