Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز2161
دیروز8722
در هفته51043
در ماه64126
مجموع1363906

بازدید کنندگان برخط

3
Online

روزهای 14 و 15 خرداد یادآور بزرگمردی است که در مسیر نهضت روشنگرانه و فقیهانه خود دین را به عرصه زندگی و اداره جامعه بازگرداند و روح معنویت و اخلاق را در سیاست زنده کرد. با شکل گیری انقلاب اسلامی آنچه بیش از همه مورد توجه و تحلیل ناظران و نظریه پردازان انقلاب‌ها قرار گرفت درون مایه دینی این انقلاب و زعامت آن توسط یک عالم دینی بوده است.

امام خمینی(ره) به عنوان یک عالم برجسته و فقیهی توانمند با حضور آگاهانه و مدبرانه خود در فهم جامعه دینی به شرح و تفسیر نقش دین در سیاست و اهمیت حکومت دینی پرداخت. تا آنجا که استمرار این حرکت منجر به شکل گیری نهضت اسلامی شد و نظریه مترقی ولایت فقیه و حکومت اسلامی پس از سال‌ها از کتاب‌ها و منابع اسلامی بیرون آمد ودر صحنه اجرا، توانمندی وپویایی اسلام برای اداره حکومت را به منصه ظهور رساند. امام خمینی(ره) در حرکت اصلاحی خود تلاش کرد تا عزت و خودباوری امت اسلامی را بازگرداند و براین اساس مردم را به نقش آفرینی در این مسیر فراخواند.


هدف اصلی امام خمینی(ره) بنای یک نظم مدنى - سیاسى براساس عقلانیت اسلامى بود؛ مقدمه‌ى لازم برای این کار، این بود که نظام پادشاهى دیکتاتوری فاسد و وابسته را از سر راه بردارد. در بنای این نظم مدنی دو نکته اساسی وجود داشت که یکی مردم سالاری و نقش مردم در اداره کشور ودیگری قرار گرفتن اسلام در چارچوب و محتوای این نظم جدید بود. و تمام اینها از اندیشه‌ای سرچشمه گرفت که معنویت، عقلانیت و عدالت را توامان به کار گرفت و تا امروز در مکتب سیاسی و دینی امام خمینی(ره)، این سه عنصر به نقش آفرینی پرداخته است و انقلاب را به رشد و نمو رسانده است. اما نکته مهم آنجاست که ادامه این مسیر مستلزم فهم وعمل به مکتب امام(ره) است. مرور اصول امام(ره) در بیانات رهبر معظم انقلاب که یار وهمراه آن امام بزرگوار بوده خواندنی وگیرا تر خواهد بود. این اصول شامل موارد ذیل می‌باشد:

1- اثبات اسلام ناب محمدی و نفی اسلام آمریکایی. 2-اعتماد به وعده‌ی الهی و بی‌اعتمادی به قدرتهای مستکبر و زورگوی جهانی. 3- اعتقاد به اراده نیروی مردم و مخالفت با تمرکزهای دولتی. 4- حمایت از محرومان و مستضعفان و مخالفت با خوی کاخ‌نشینی. 5- مخالفت صریح با جبهه‌ی قلدران بین المللی و مستکبران. 6- اعتقاد به استقلال ملی و رد سلطه پذیری. 7- تکیه بر وحدت ملی.

تمام این اصول از آغاز نهضت اسلامی توسط امام اجرا شد و شکوهمندی انقلاب اسلامی نیز در التزام به این اصول بود. از آغاز قیام خونین 15 خرداد 42 تا روزهای پر التهاب بهمن 57 در مرام وکلام امام فریاد طاغوت ستیزی واستکبار ستیزی وخداپرستی و مردم دوستی طنین انداز بود و حفظ این انقلاب در صیانت و عمل به این اصول است. مقام معظم رهبری در بیان ضرورت صیانت از مکتب واصول امام خمینی(ره) می‌فرمایند: «مسئله‌ی تحریف شخصیت امام خطر بزرگی محسوب می‌شود، آن راهی که می‌تواند مانع از این تحریف شود، بازخوانی اصول امام است. امام را نباید به عنوان صرفاً یک شخصیت محترم تاریخی، مورد توجه قرار داد، بعضی این‌جور می‌خواهند امام را بشناسند و بشناسانند و این غلط است.»

نتیجه آنکه یکی از دلایل مهم انحراف نهضتها و تحولات بزرگ اجتماعی تغییر جهت‌گیری‌های اصلی و اهداف آن نهضت است. اگر اصول، اهداف وجهت‌گیری‌های یک نهضت حفظ نشودآن نهضت در مسیر زوال پیش خواهد رفت. امید است ملت بابصیرت ایران با حفظ وحدت و همدلی و پافشاری بر شعارها و آرمان‌های امام راحل و اقتدا به جانشین شایسته ایشان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این مسیر را همچون گذشته با قدرت بپیماید. (خ-1293)

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom