Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز848
دیروز2139
در هفته4578
در ماه13397
مجموع2099752

بازدید کنندگان برخط

5
Online

دین مبین اسلام و فرهنگ توحیدی شیعه حرکتی پر فراز و نشیب در مواجهه با هجمه‌های گسترده دین ستیزان و منحرفین داشته است که این حرکت و پویایی چالشی بزرگ و مستمر برای دشمنان حق و حقیقت ایجاد کرده است.

نظام روحانیت به عنوان میراث دار نبوت و امامت، یگانه پاسبان این حرکت عظیم و مدافع سرسخت حق و حقیقت تبلور یافته در اسلام ناب می‌باشد. نمونه‌های فراوان این پاسداران حقیقت در حوزه‌های علمیه از علامه حلی‌ها و شیخ مفید‌ها گرفته تا امام خمینی(ره) و شهید بهشتی و شهید مطهری میراثی عظیم و ماندگار از تلاش حوزه‌های علمیه به یادگار گذاشته‌اند.


یکی از نمونه‌های بارز این فرزندان علم و بصیرت در حوزه‌های علمیه شهید بزرگوار مرتضی مطهری است. شهیدی که "زندگی او، تلاشی مخلصانه و مؤمنانه و عالمانه، همراه با احساس درد، همراه با یک بصیرت کامل در میدان علم و معرفت و فرهنگ بود."حرکت علمی او چنان پر فروغ بود که هنوز هم مطالعه وتفکر در آثارش سیراب کننده تشنگان علم و معرفت وحقیقت است.

بررسی اندیشه‌ها و آراء شهید آیت‌الله مطهری و تأثیر آن در شکل گیری مبانی فکری انقلاب اسلامی و تجلیل از شخصیت کم نظیر ایشان، هم مورد نیاز جوامع اسلامی و هم ادای بخشی از وظیفه حق شناسی نسبت به اندیشمندان و فرزانگان انقلاب اسلامی است.

شهید آیت‌الله مطهری با قوت فکری و اندیشه صائب خود در دهه‌های 50-1340 وارد میدان هایی شد که تا آن زمان هیچ کس در زمینه مسائل اسلامی وارد آن نشده بود و با تفکرات وارداتی غربی و شرقی به چالش علمی عمیق، وسیع و تمام نشدنی پرداخت و در جبهه مقابله با مارکسیسم و تفکرات غربی و لیبرالیسم دست به یک جهاد هوشمندانه زد. ایشان با توان علمی و ایمان راسخ و اعتماد به نفس، موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و با قدرت اجتهاد و انصاف و ادب علمی، روشی متقن و به دور از تحجر و التقاط برای معرفی اسلام و مقابله با کج اندیشی و انحراف ایجاد کرد و پایه‌های افکار مورد نیاز جامعه اسلامی و انقلابی را تأسیس نمود و نقش مؤثری بر جریان فکری اسلامی و شکل گیری نظام اسلامی بر جای گذاشت.

 مهم‌ترين دستاوردي که از مطالعه آثار شهيد مطهري به دست می‌آيد، مبناي فکري ـ استدلالي ـ منطقي و مبرهن است که هم عقل را اقناع و هم دل را راضي می‌کند. همچنين مطالعه آثار ايشان موجب تنظيم و انسجام تفکر و انديشه می‌شود. در واقع اين همان عاملي است که زمينه حل تعارضات دروني انسان را فراهم می‌کند و باعث ايجاد قوه تشخيص خوب از بد می‌شود.

مقام معظم رهبري در این خصوص می‌فرمایند: «بايد با برنامه ريزي زمينه‌ای فراهم شود که طلاب، دانشجويان و نسل جوان، دوره کتابهاي شهيد مطهري(ره) را مطالعه نمايند. جوانان عزيز ما بايد با آثار شهيد مطهري (ره) آشنا شوند. بنده اگر می‌خواستم برنامه حوزه علميه قم را بنويسم، بلاشک يکي از مواد برنامه را اين می‌گذاشتم که کتابهاي آقاي مطهري(ره) خوانده شود، خلاصه نويسي شود و امتحان داده شود.»

خوشبختانه در حوزه‌های علمیه و دانشگاه ها، فضلا، علما، دانشمندان و افراد صالح و شایسته از نظر علمی و فکری وجود دارند و باید حضور خود را در این میدان‌ها گسترش دهند و با امواج تبلیغاتی و شبهات جدید مقابله کنند و وظیفه خود را نسبت به اسلام ادا نمایند.

نتیجه آنکه12 اردیبهشت ماه، سالروز شهادت این شهید بزرگوار و معلم کم نظیر انقلاب، مجالیست تا از سویی نقش و جایگاه علم و عمل و معلم تکریم شود و از سوی دیگر ضمن تلاش و مجاهدت و بصیرت و معرفت جامعه‌ای پیشرو در جهاد عالمانه شکل بگیرد. (خ-1290)

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom