Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز362
دیروز1087
در هفته5945
در ماه26980
مجموع2034897

بازدید کنندگان برخط

1
Online

 روز 13 آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان 1343، تظاهرات 13 آبان 1357 دانش آموزان و شهادت جمعی از آنها در دانشگاه تهران، که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 عنوان این سه واقعه تاریخی است که شاید نتوان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی دانست چرا که هر کدام در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.


تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در پی اعتراض ایشان به تصویب کاپیتولاسیون صورت گرفت. کابینه علم در سیزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی (کاپیتولاسیون) را به صورت یک لایحه قانونی در هیأت دولت تصویب کرد. چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در4 آبان 1343 ایشان طی نطقی تاریخی به افشای این اقدام ننگین پرداختند.

 در شب 13 آبان 1343، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شده ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که 14 سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد. در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت‌سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود داشتند. در این میان دانش‌آموزان روز 13 آبان 1357، به سمت دانشگاه تهران حرکت کرده و در آنجا تجمع کردند. ساعت 11 صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان جمعیت پرتاب کردند؛ اما اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، 56 نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.

همانگونه که در ابتدای این سرمقاله اشاره شد، تسخیر لانه جاسوسی از دیگر مناسبت‌های تاریخی 13 آبان می‌باشد. در ابتدای انقلاب دانشجویان پیرو خط امام، با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان طی یک راهپیمایی به سمت سفارت آمریکا رفته و آنجا را به تصرف کامل درآوردند. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند. امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. با توجه به این مناسبت‌های تاریخی، روز 13 آبان به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شد.

امسال در حالی به 13 آبان نزدیک می‌شویم که در آستانه اجرای برجام قرار گرفته‌ایم. در ماه‌های اخیر رهبر معظم انقلاب بارها بر اصل استکبارستیزی و ریشه‌های قرآنی آن و لزوم ایستادگی در مقابل نفوذ دشمنان مخصوصا آمریکا تاکید ورزیده‌اند. لذا با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری نباید فراموش کرد که مذاکرات ما با آمریکا صرفا در برهه‌ای از زمان و در موضوع هسته‌ای و جهت برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه غرب بود و الا ایران اسلامی در موضوعات دیگری مانند مسایل منطقه نگاهی کاملا متفاوت با نگاه آمریکا دارد و نیازی به مذاکره با آنها در این موضوعات نمی‌بیند.  (خ-1271)

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom