Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز233
دیروز1011
در هفته6827
در ماه27862
مجموع2035779

بازدید کنندگان برخط

6
Online

داعش آتشی که عاقبت دامن ترکیه را هم فرا گرفت

 سوروچ شهر مرزي تركيه كه همسايه شهر كوباني سوريه است در روزهای گذشته شاهد صحنه يك حمله خونين بود كه حدود 40 كشته و ۱۰۰ زخمي - که عمدتا از کردهای ترکیه هستند - بر جای گذاشت. گفته شده اين حمله توسط يك زن ۱۸ ساله كه از اعضاي داعش بوده، صورت گرفته و افرادی که قربانی شدند در يك مرکز فرهنگی با هدف کمک به کوبانی جمع شده بودند.


این انفجارکه در واقع اولین زنگ خطری بود که از جانب داعش علیه ترکیه به صدا در آمد باعث تظاهرات در ۱۹ شهر ترکیه علیه اردوغان و حزب عدالت و توسعه شد. معترضان دولت را به كوتاهي در برابر اين اتفاق و فراتر از آن همكاري با داعش متهم مي کردند . بزرگترین تجمع اعتراضی در استانبول رخ داد كه در آن شماری از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق نیز حضور داشتند.

درپی این حوادث دولت ترکیه مدعی شد مرزهای خود را -که تاکنون مهمترین مجرای ورود و خروج داعش سوریه و عراق بود- بسته است. دولت ترکیه همچنین اعلام کرد ۵۰۰ نفر از اعضای داعش را در استانهای جنوبی خود بازداشت کرده و دفاتر و سایت‌های این گروه را در سراسر ترکیه بسته است. از طرف دیگرمواضع گروه تروریستی–تکفیری داعش از سوی هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی ترکیه مورد بمباران شدید قرار گرفت . ترکیه در یک عملیات شبانه 72 دقیقه‌ای، سه قرارگاه و یکی از نقاط محل اجتماع داعشی‌ها در شمال سوریه را بمباران کرد و ظاهرا در این عملیات، 35 عضو داعش کشته شده‌اند. همچنین آنکارا به شکل سریع و شتاب زده، تصمیم گرفته که اینجرلیک و چند نقطه دیگر را به عنوان پایگاه هوایی در اختیار آمریکا و نیروهای ائتلاف ضدداعش بگذارد تا حمله به نیروهای داعش مستقر در سوریه از داخل خاک ترکیه صورت بگیرد.

البته برخی تحلیلگران سیاسی در صداقت ترکیه در زمینه برخورد واقعی با داعش تردیدهایی ایجاد کرده‌اند و هدف اصلی اقدامات اخیر ترک‌ها را نه داعش بلکه مقابله با قدرت یابی کردها در ترکیه و سوریه می‌دانند و برخی دیگر حملات این کشور علیه داعش را استفاده از این فرصت جهت دخالت نظامی در خاک سوریه تلقی کرده‌اند.

بدون شک سیاست‌های اشتباه داخلی و منطقه‌ای که در چند سال گذشته دولت ترکیه بر آن اصرار ورزیده است و با رویای احیا امپراتوری عثمانی در مقابله با محور مقاومت و سوریه ازهیچ تلاشی فروگذار نکرده است، هم چنان که باعث شکست نسبی حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر گردید درایجاد اوضاع بحرانی فعلی برای حزب عدالت و توسعه بی‌تاثیر نبوده است. حزبی که پس از گذشت حدود دو ماه از انتخابات هنوز موفق به ائتلاف با دیگر احزاب و تشکیل دولت جدید نگردیده است. شاید اینک بهترین فرصت برای بازگشت ترکیه از سیاست‌های غلط گذشته باشد. گر چه با توجه به اشتباهات چند سال گذشته دولت اردوغان در انجام هر گونه کمک رسانی جهت تقویت داعش، تغییر این سیاست و ایستادن در مقابل داعشی که در نوار مرزی ترکیه - سوریه دارای قدرت فراوان است برای دولت ترکیه کار آسانی نخواهد بود . حال باید دید در روزهای پیش رو، تحولات مرتبط با داعش در سوریه و ترکیه به کدام سمت می‌رود؟ (خ-1263)

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom