Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز349
دیروز1087
در هفته5932
در ماه26967
مجموع2034884

بازدید کنندگان برخط

2
Online

تلاش آمریکا برای جلب اعتماد اعراب و نجات سعودی‌ها از باتلاق جنگ یمن

 مصوبه اخیر سنای آمریکا درباره نظارت بر توافق هسته‌ای احتمالی با ایران داشت به عنوان عامل محدود کننده رییس جمهور امریکا تبدیل می‌شد که حمایت 150  تن از اعضای مجلس نمایندگان توانست نوعی چتر حمایتی برای اوباما ایجاد کند. اما این موضوع تنها مانع در مسیر توافق احتمالی نبود و باید  نارضایتی متحدین منطقه‌ای آمریکا در حاشیه خیج فارس نسبت به حل مسئله هسته‌ای ایران را نیز به آن اضافه کرد. اوباما در این رابطه سعی دارد نشست سرانی را با دولت‌های عضو شورای همکاری خلیج ‌فارس در نیمه ماه جاری میلادی در کمپ دیوید برگزار ‌کند. این موضوع در اوج حملات عربستان سعودی به یمن اعلام شد. تفسیرها و انگیزه‌های متعددی از این اقدام ذکر شده، اما نقطه مشترک تمامی این معادله‌ها این بود  که شیوخ حاشیه خلیج فارس به دنبال جلب حمایت آمریکا هستند.


البته اوباما نیز از برگزاری چنین نشستی اهداف خاص خود را دنبال می‌کند که می‌توان مهم ترین آن را اطمینان دادن به نگرانی‌های سران شیخ نشین خلیج فارس در زمینه توافق با ایران و تأکید بر این نکته است که این توافق امنیت آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

از طرفی با توجه به بحران سعودی‌ها در یمن می‌توان یکی از اهداف دیگر این نشست را در این رابطه عنوان کرد. فرماندهان پنتاگون با وجود حجم بالای ویرانگری‌ها و از بین بردن زیرساخت‌ها و خسارت‌های گسترده انسانی در یمن بر شکست تجاوز عربستان سعودی در تسلیم کردن یمن اتفاق نظر دارند. به ویژه اینکه هیچ اراده‌ای برای حمله زمینی در یمن وجود ندارد. این موضوع باعث سرخوردگی ریاض شده و این کشور تلاش گسترده‌ای برای ایجاد شکاف در جغرافیای یمن انجام می‌دهد که بتواند از آن به عنوان چتری برای تجزیه کشور به بهانه بازگشت مشروعیت به آن کشور استفاده کند، اما تحولات میدانی یمن و پیشروی ارتش و جنبش انصارالله نمایانگر شکست سیاست‌های حمایتی عربستان در یمن است.

می‌توانیم بگوییم که برنامه کاری نشست کمپ دیوید با محوریت بحران یمن و توافق احتمالی با ایران دنبال می‌شود، همان‌طور که در محافل آمریکایی گفته می‌شود، اوباما سعی دارد دولت‌های خلیج‌ فارس را به اتخاذ گزینه حل بحران یمن بر اساس مذاکرات در خارج از ریاض قانع کند. به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای اجرای آتش بس انسانی پلی برای عبور به سمت برون رفت از این بحران است و با کمک به این کشورها موجبات افزایش اطمینان آنان و زمینه سازی برای توافق احتمالی را فراهم کند. (خ-1255)

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom