Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز17
دیروز1832
در هفته8656
در ماه33696
مجموع2176707

بازدید کنندگان برخط

3
Online

 پانزدهمین شماره از ویژنامه های تبلیغ به مناسبت ایام تبلیغی ماه مبارک رمضان 1433 با عنوان عزت اسلامی، کارآمدی و دست آوردهای نظام جمهوری اسلامی در 240 صفحه رقعی به زیور طبع آراسته، و برای بهره برداری طلاب و مبلغین محترم منتشر گردید.
 
مقدمه:
ماه مبارک رمضان فصل پربرکت مهاجرت طلاب و فضلای حوزه علمیه به اقصی نقاط داخل و خارج از کشور و حضور گسترده مردم در مساجد به عنوان مهمترین پایگاه اجتماعی اسلام و انقلاب اسلامی است، فصلی که همواره همچون ماه محرم و صفر نقش به سزایی در فرهنگ سازی جامعه دارد، به گونه ای که دشمنان اسلام و انقلاب معترفند که تمامی نقشه هایشان با فرا رسیدن این دو فصل تبلیغی نقش بر آب می شود.

فرهنگ سازی شامل حوزه های مختلفی همچون اعتقادات، ارزشها، اخلاق و... می شود، که از آن جمله می توان از فرهنگ سازی سیاسی نام برد.بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، اقتضای شرایط بین المللی و داخلی ما ایجاب می کند که امسال در فرهنگ سازی سیاسی مفهوم عزت ملی ـ اسلامی مورد اهتمام قرار گیرد.

در نگاه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، «عزت ملی» به معنای «ساخت مستحکم درونی یک ملت در مقابله با دشمنی ها و موانع» كلیدواژه‌ای است كه می‌توان با آن همه‌ی حركت‌ها، رفتارها، كنش‌ها و واكنش‌های جریانات مختلف داخلی و خارجی را مورد تحلیل قرار داد. از منظر رهبر معظم انقلاب، حضرت امام خمینی رحمه‌الله احیاگر روح عزت ملی بود و مهم‌ترین هنر ایشان، احیاگری در این عرصه‌ی مهم و اساسی بود.

روح عزت ملی یك ودیعه‌ی خدادادی است كه در همه‌ی انسان‌ها هست، اما احتیاج به احیاگری و تحرك دارد. كار انبیاء و اولیاء الهی، احیاگری این روح است كه در روایت‌ها از آن به «فطرت» نیز یاد می‌كنند. همه‌ی انسان‌ها دارای فطرت الهی هستند، ولی این فطرت الهی برای رسیدن به فعلیت، نیازمند تحرك و هدایت و مدیریت است. انبیاء و اولیاء الهی و ائمه‌ی طاهرین همین فطرت خفته را بیدار می‌كردند و این ودیعه‌ی الهی را به حركت وامی‌داشتند.

 رسانه‌های نظام سلطه در بازتاب سخنان رهبر انقلاب اسلامی به بسیاری از نكات اشاره كردند، اما به «عزت ملی» كه همه‌ی اجزای سخنان رهبری برآن استوار بود، اشاره‌ای نداشتند، زیرا اگر این پیام در سطح دنیا بازتاب پیدا كند، توجه اذهان و افكار عمومی و ملت‌ها را برمی‌انگیزد و این چیزی نیست كه غربی‌ها بتوانند تحملش كنند.

این‌كه رهبر معظم انقلاب عزت ملی را به حضرت امام ارجاع می‌دهند، به ما كمك می‌كند كه بتوانیم در چیستی روح عزت ملی و چگونگی احیاگری آن، به یك متن جامع دسترسی داشته باشیم كه همان سیره و سخن حضرت امام است. امام خمینی رحمه‌الله یك الگوی زنده‌ی عزت ملی به نام جمهوری اسلامی ایران را در معرض دید جهانیان قرار داده است؛ الگویی كه «عزت ملی» را از حوزه‌ی ذهنی محض خارج كرده و یك الگوی زنده و عینی را به جهانیان ارائه نموده است.

مهم این‌ است كه الگوی عزت ملی در فضایی قرار گرفته كه نظریه‌های رقیب آن حرفی برای گفتن ندارد. یعنی رقبا متن مورد پذیرشی ندارند كه بتوانند روی آن اجماع كنند؛ بر خلاف ما كه می‌توانیم روی سخن و سیره‌ی امام رحمه‌الله اجماع ایجاد كنیم. آنها همچنین تجربه‌ی قابل پذیرشی ندارند كه بتوانند افراد را به آن دعوت كنند. تجربه‌ی غرب تعمیق شكاف‌های اقتصادی، فقر، ظلم، تجاوز، ایجاد جنگ‌ها، توسل به شیوه‌ی نظامی برای حل مسائل سیاسی، استفاده از ابزارهای نامشروع و جز آن است. این‌ها تجاربی است كه در تابلوی غرب به صورت برجسته وجود دارد. لذا این تابلو هم قابل ارائه نیست.

غربی‌ها دچار یك خلأ تمدنی شده‌اند و به همین خاطر نمی‌توانند هیچ حركت تمدن‌ساز دیگری را تحمل كنند. طرح نظریه‌ی هرمنوتیك توسط گادامر در سال ۱۹۳۸، آخرین زایش فكری تمدن غرب بود. از آن به بعد تقریباً برای یك دوره‌ی هفتادساله ما شاهد نوعی فقدان گفتمان جدید در تمدن غرب بوده‌ایم. این در حالی است كه تا پیش از آن، در هر پنج یا شش سال ما شاهد یك حركت علمی جدید در تمدن غرب بودیم.

همه‌ی این‌ها در حالی است كه در جهان اسلام، یك جریان نوظهور مبتنی بر مبانی غیر مادی –بر خلاف جریان‌ها و نظامات غرب كه بر مبانی مادی استوار است– شكل گرفته و رو به گسترش است. این تفكر و تمدنِ مبتنی بر ایده‌های الهی هرچه پیش می‌رود، ظرفیت‌های جدیدی را در حوزه‌های فكری به بشر عرضه می‌كند و طراوت و زیبایی خود را به دنیا نشان می‌دهد. در واقع پیری و عقیمی تمدن غرب هم‌زمان شده است با جوانی و زایش تمدن اسلامی و این مسأله غربی‌ها را به‌شدت دچار وحشت كرده است. آنها نگران یك شكست بزرگ تمدنی هستند.
 
بنابراین غرب همه‌ی تلاشش را به كار گرفته تا شاید بتواند مانع حركت اسلامی شود و اگر هم نتواند، حداقل سعی می‌كند فرصت و زمان بهینه را از حركت رو به جلوی این جریان بگیرد تا در خلال آن بتواند مشكل نازایی تمدن خود را حل كند.

دنیا در این پیچ تاریخی از یك طرف نفرت عجیبی نسبت به نسخه و تجربه‌ی غرب دارد و از سوی دیگر، خاطرات بسیار مثبتی از نسخه و تجربه‌ی جمهوری اسلامی دارد. این به ما كمك می‌كند تا با قاطعیت بیشتری بر مشی خودمان تأكید كنیم و امیدوار باشیم كه از طریق پیگیری و ادامه‌ی این تجربه، قله‌ها را فتح كنیم و به نقطه‌ای برسیم كه دنیای استكبار از آسیب رساندن به جمهوری اسلامی و مردم ایران مأیوس شود.

عزت ملی ما یك نمونه از نسخه‌ای است كه در عرصه‌ی بین‌المللی می‌تواند مخاطبانش را پیدا كند و بشریت را نجات دهد و مسائل جهان را حل و فصل كند. با این حال ما شاهد بوده‌ایم كه رسانه‌های نظام سلطه در بازتاب سخنان رهبر انقلاب اسلامی به بسیاری از نكات اشاره كردند، اما به «عزت ملی» كه همه‌ی اجزای سخنان رهبری برآن استوار بود، اشاره‌ای نداشتند، زیرا اگر این پیام در سطح دنیا بازتاب پیدا كند، توجه اذهان و افكار عمومی و ملت‌ها را برمی‌انگیزد و این چیزی نیست كه غربی‌ها بتوانند تحملش كنند.

امروزه تلاش بسیار گسترده‌ای در سطح بین‌المللی صورت می‌گیرد تا هویت قیام‌های مردمی بیداری اسلامی مخدوش شود و از طریق صدور شناسنامه‌های جعلی، هویت این جنبش‌ها از بین برود. البته در این خصوص كمتر تبلیغ می‌شود كه به هر حال پیام و كلام اصلی و هویت‌طلبانه‌ی این جنبش‌ها همانا اسلام است. بسیاری از محققین بر این نكته تأكید دارند كه این خیزش‌ها را مردم مسلمان به‌وجود آورده‌اند. مسلمانان نیز تردید ندارند كه دینشان جامع و پاسخگو در همه‌ی عرصه‌های دنیوی و اخروی است. همچنین تردید ندارند كه باید به سمت تحقق اهداف دینی حركت كنند. چه‌بسا نتایج انتخابات در دو كشور تونس و مصر نیز اثبات همین نكته‌ی كلیدی است كه مایه و گوهر اصلی این خیزش‌ها، همانا احیای هویت اسلامی و ابراز آشكار و افتخارآمیز دینمداری است.
 

ورود کاربران

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom