Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز142
دیروز1739
در هفته1881
در ماه37503
مجموع2180514

بازدید کنندگان برخط

4
Online

عراقچی: مسائل کلیدی در مذاکرات باقی مانده‌است

با تزریق به همسر دانشمند هسته‌ای شهید «رضایی نژاد» فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن ضد کرونای «فخرا» آغاز شد

آیت‌الله کعبی: همه وظیفه داریم مردم را به انتخابات دعوت کنیم

آیت‌الله اراکی: جامعه ما نیازمند تعمیق روحیه ایثار و فرهنگ شهادت است

وزیر خارجه آمریکا: توافق هم کنیم، صد‌ها تحریم باقی می‌ماند 
* جام جم 1400/03/20
** مسائل کلیدی در مذاکرات باقی مانده‌است

مذاکره‌کننده ارشد کشور با اشاره به نشست خود با اعضای کمیسیون امنیت‌ملی‌مجلس گفت: (چهارشنبه ۱۹خرداد) در کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی، توضیحات مفصلی از آخرین وضعیت مذاکرات وین ارائه کردم، نمایندگان محترم نیز سوالات و دغدغه‌هایی داشتند که پاسخ‌ها و توضیحات لازم را خدمت‌شان ارائه کردم. عراقچی در ادامه یادآورشد: مذاکرات به نقطه‌ای رسیده که برخی مسائل کلیدی هنوز در آن باقی مانده و باید در مورد آنها تصمیم‌گیری شود. ما هفته آینده دور جدید مذاکرات را آغاز خواهیم‌کرد و امیدواریم در موضوعات مختلف پیشرفت داشته‌باشیم ولی درباره این‌که دور آخر مذاکرات باشد یا خیر، قضاوت زود است.

* همشهری 1400/03/20
** پاسخ غریب‌آبادی به ادعا علیه ایران

نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در سخنرانی خود در نشست شورای حکام در پاسخ به ادعاهای مطرح شده علیه ایران گفت: پس از شکست سیاست تحریم و فشار حداکثری و با گذشت 3 سال هنوز مشاهده نشده که آیا آمریکا عزم کافی و آمادگی ترک اعتیاد خود برای استفاده از اقدامات یکجانبه زورمدارانه، احترام به حقوق بین‌الملل، اجرای تعهدات خود درخصوص لغو تحریم‌ها به روشی کامل و مؤثر، و اتخاذ تصمیمات دشوار ضروری برای این امر را دارد یا نه؟ غریب‌آبادی در این سخنرانی روند کاهش تعهدات ایران در برجام به‌دلیل تحریم‌های فزاینده آمریکا را توضیح داد و گفت: «ایران پیوسته اعلام داشته است که پس از اجرای سایر تعهدات، به‌ویژه اجرای تعهدات برجامی مرتبط با لغو تحریم آن هم به‌طور کامل، مؤثر و به روشی قابل راستی‌آزمایی، گام‌های جبرانی خود را برخواهد داشت و اجرای تعهدات هسته‌ای خود را از سرخواهد گرفت.»

* کیهان 1400/03/20
** فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن ضد کرونای «فخرا» آغاز شد

فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای فخرا با تزریق به همسر دانشمند هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد و تعدادی از داوطلبان آغاز شد. سخنگوی طرح کارآزمایی بالینی واکسن کرونای فخرا با اشاره به آغاز فاز دوم کارآزمایی بالینی این واکسن، گفت: فاز اول تست انسانی واکسن فخرا، با تزریق به 135 نفر به پایان رسید و حال عمومی داوطلبان خوب است و عوارض جدی مشاهده نشده است؛ در فاز دوم تست انسانی این واکسن به 500 نفر داوطلب 18 تا 70 ساله تزریق خواهد شد. اله‌ورن با بیان این‌که داوطلب‌گیری فاز دوم این واکسن انجام شده است، افزود: در فاز سوم تست انسانی بنا داریم واکسن کرونا را به تعداد بیشتری از داوطلبان، یعنی حدود 30 هزار نفر تزریق کنیم.

** تحقیر بن‌سلمان از سوی غرب؛ سران اروپا حاضر به دیدار با ولیعهد سعودی نشدند

 یک منبع دیپلماتیک غربی فاش کرد که به ‌دلیل کارنامه سیاه حقوق‌بشری «محمد بن سلمان»، سران کشورهای اروپایی به دلیل واهمه از افکار عمومی، از دیدار رسمی با وی خودداری کردند. یک منبع دیپلماتیک غربی تأکید کرد که سفارتخانه‌های عربستان در کشورهای اروپایی، از جمله انگلیس و فرانسه، سفر رسمی بن سلمان به این کشورها را زمینه‌‌سازی می‌کردند. اما مقامات کشورهای اروپایی شدیدا از پذیرفتن ولیعهد سعودی در زمان کنونی و یا در آینده نزدیک، خودداری می‌کنند. به گفته این منبع، پاسخ‌ کشورهای میزبان به ‌اتفاق آرا این بود که بن‌سلمان می‌تواند دیدارهای غیررسمی و بدون استقبال رسمی، داشته باشد.

* شرق 1400/03/20
** به فعالیت‌های خود با ایران ادامه می‌دهیم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره همکاری دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل با ایران و برنامه هسته‌ای ایران اظهار کرد: «درباره چند موضوع نتوانسته‌ایم به پیشرفت مد‌نظر خود با ایران دست پیدا کنیم». رافائل گروسی در ادامه گفت: «اما آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد، این است که می‌توانیم کماکان به فعالیت‌های خود به صورت دوجانبه با ایران ادامه دهیم». وی همچنین خاطر‌نشان کرد: «در مرحله بعد ما نیازمند به پاسخ یک‌سری سؤال‌هایی هستیم که آژانس برای تهران مطرح کرده است».

** هدف در مناظرات زدن دولت است

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره مطالب مطرح‌شده توسط برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مناظره تلویزیونی، گفت: متأسفم از اینکه در این مناظره گویا هدف اصلی زدن و تخریب دولت است؛ البته اکثریت این افراد با تفکرات‌شان در هشت سال گذشته همواره این کار را کردند و توفیقات دولت را ندیدند. واعظی با تأکید بر اینکه دولت به‌معنای بیش از یک‌میلیون نفر است که در سراسر کشور طی هشت سال گذشته کار کردند، عنوان کرد: این‌گونه که عده‌ای صحبت می‌کنند، گویا دولت اصلا هیچ توفیقی نداشته است.

* ایران 1400/03/20
** دفاعیه رئیس جمهور برای تاریخ

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت:
■واقعیت‌ها و حقیقت‌ها را به مردم بگویید، تاریخ پخش می‌کند.
■در این انتخابات ظلم‌ها و جفاهای بدی شد، بدترین جفا به خود نظام شده است.
■خدا را شکر که امروز کسی دیگر طرفدار فیلترینگ نیست و همه طرفدار برجام شده‌اند.
■آقای صدا و سیما که سؤال طراحی کردید، چرا جنگ اقتصادی را نگفتید؟
■ در برابر مردم ایران تواضع می کنم که این روزها نسبت به آنها بی انصافی کردند و صبر و مقاومت مردم را نگفتند
■ به شخص من فحش بدهید ایرادی ندارد اما زحمات، تلاش ها و موفقیت‌های مسئولان و مدیران کشور را نادیده نگیرید
■دروغ ها، تهمت ها و تخریب ها نمی‌تواند روحیه این دولت را تخریب کند
■ چرا موفقیت دیپلمات‌های کشور را نمی‌گویید؟ مگر اینها ایرانی نیستند؟ اینها مگر انقلابی نیستند؟ فقط یک عده خاص انقلابی هستند و بقیه غریبه هستند
■ در برابر حرف‌های دروغ، هر وزیری، هر سازمانی موظف است که پاسخ دهد
■ ان‌شاءالله انتخابات خوبی پیش رو داشته باشیم و با شرکت خوب مردم دولتی قوی‌تر از دولت یازدهم و دوازدهم تشکیل شود

** حزب‌الله می‌‌تواند از ایران بنزین وارد کند

دبیر کل حزب‌الله لبنان با اشاره به بحران اخیر سوخت در لبنان، صف‌های طولانی مردم لبنان در جایگاه‌های سوخت را توهین‌‌آمیز دانست و گفت: «پیشنهاد ایران برای ارسال سوخت به لبنان بر پایه پول لبنان همچنان پابرجاست. اگر ببینیم برای حل بحران سوخت راه حلی ندارید، نمی‌توانیم این صحنه‌های ذلت را تحمل کنیم، به ایران می‌رویم و کشتی کشتی بنزین و گازوییل می‌خریم و از بندر بیروت برای مردم سوخت وارد می‌کنیم و دولت لبنان اگر می‌تواند جلوی تخلیه بنزین و گازوییل برای ملت لبنان را بگیرد.» سید حسن نصرالله افزود: «حل‌ بحران بنزین در لبنان طی چند روز امکان‌پذیر است از راه نفت ایران؛ اما این گام نیازمند یک تصمیم سیاسی جسورانه است. تمام این خفت‌هایی که مردم لبنان در پمپ‌ بنزین‌ها گرفتار آن هستند، هنگام اتخاذ تصمیم روی‌ گرداندن از امریکا و وارد کردن نفت از ایران با لیره لبنان به سرعت‌ پایان می‌پذیرد.»

** نگرانی اتحادیه اروپا از متوقف شدن اجرای پروتکل الحاقی‌

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از اقدام ایران در معلق کردن پروتکل الحاقی ابراز نگرانی کرده است. کشورهای اروپایی در این بیانیه که در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شده تصریح کرد: «اتحادیه اروپا در این برهه حساس زمانی بر تعهد راسخ خود برای حمایت از برجام تأکید می‌کند و مصمم به همکاری با جامعه بین‌المللی برای حفظ این توافق است. برجام حائز اهمیت راهبردی و یکی از عناصر کلیدی معماری منع اشاعه جهانی است. اتحادیه اروپا از همه کشورها می‌خواهد از اجرای این توافق منطبق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت حمایت کنند». اتحادیه اروپا در این بیانیه به مسائل مربوط با خروج یکجانبه امریکا از برجام و احیای تحریم‌ها اشاره کرده و گفته رفع تحریم یکی از اجزای ضروری برجام است.

* جمهوری اسلامی 1400/03/20
** عدم پرداخت سهم ایران در سازمان ملل درشرایط خارج از کنترل بوده است

وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، تحریم‌های شدید و یکجانبه بانکی ایالات متحده آمریکا را دلیل عدم پرداخت سهم ایران به سازمان ملل دانست و تعلیق حق رای جمهوری اسلامی ایران بواسطه این عدم پرداخت را رد کرد. ظریف در این نامه اقدام سازمان ملل در مجازات مردم ایران بواسطه سلب حق رای آنها در این سازمان را غیر منطقی و نادرست خوانده و اضافه کرده است: مردم ایران به اجبار یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل از انتقال پول و منابع خود برای خرید حتی دارو و غذا (چه برسد به پرداخت بدهی‌های معوق سازمان ملل) منع شده‌اند و متاسفانه دبیرخانه سازمان ملل ظرف سه سال گذشته در قبال این جنایت علیه بشریت بی‌اعتنا بوده است. وی از اینکه یک عضو موسس سازمان ملل متحد به دلیل وجود شرایطی کاملاً خارج از کنترل خود، که ناشی از اقدامات غیرقانونی و یکجانبه دولتی دیگر بوده، از حق رای خود محروم شده ابراز تاسف کرد.

** تشدید نظارت بر بازار برای جلوگیری از گرانفروشی ضروری است

معاون اول رئیس جمهور در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالا‌های اساسی با تاکید بر ضرورت تشدید نظارت‌ها در بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها، از سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواست نظارت و حضور خود را در بازار افزایش دهند و با گرانفروشی برخورد کنند. جهانگیری همچنین از اعضای ستاد تنظیم بازار و دستگاههای ذیربط خواست تا آخرین لحظه مسئولیت خود، همانند گذشته نظارت جدی بر بازار داشته باشند و مدیریت تامین و توزیع کالا را با جدیت انجام دهند تا آسیب و فشار مضاعفی بر مردم وارد نشود.
در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، قائم مقام بانک مرکزی، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت تامین و قیمت کالاهای اساسی در بازار ارائه شد.

** نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به موضوع کرونا ورود نکنند

وزیر بهداشت گفت: من وزیر سیاسی نیستم از نامزدهای انتخابات می‌خواهم در بحث‌های سیاست‌زده انتخابات به موضوع سلامت و کرونا ورود نکنید. کسانی که تفاوت ویروس کرونا را با بقیه ویروس‌ها نمی‌دانند دل مدافعان سلامت را که 16 ماه جانفشانی کرده‌اند نشکنند. دکتر نمکی افزود: آدمی که نمی‌داند کرونا یعنی چی و این ویروس با ویروس‌های دیگر چه فرقی دارد، در مورد مدیریت کرونا اظهارنظر می‌کند، همه اختیارات را سه روز به شما تفویض می‌کنیم اگر توانستید کرونا را مدیریت کنید به شما رای می‌دهیم و اعلام می‌کنیم شما نه 3 ماهه بلکه 30 روزه می‌توانید مشکل کرونا را حل کنید.

* وطن امروز 1400/03/20
** اطلاعیه مهم دفتر رهبر انقلاب درباره یک استفتاء

روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مطلبی که درباره صالح و اصلح در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است اعتبار ندارد. در پی درج استفتائی از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در برخی صفحات رسانه‌های اجتماعی، روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری اعلام کرد: هر متنی که حاکی از نوعی ورود در انتخابات باشد از طرف دفتر مردود و بی‌اعتبار است.

** تأیید 9۵ درصد داوطلبان انتخابات شوراها

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در تشریح آخرین وضعیت تایید صلاحیت نامزدهای این انتخابات اظهار داشت: حدود ۳00 هزار نفر در روستاها ثبت نام کردند و بررسی صلاحیت داوطلبان در زمان محدود کار سختی بود اما خوشبختانه توانستیم در زمان مقرر بررسی صلاحیت‌ها را به نتیجه رسانده و لیست نهایی را به وزارت کشور اعلام کنیم. کاظمی ادامه داد: به طور کلی در بین کل داوطلبان شوراهای شهر و روستا صلاحیت 95 درصد مورد تایید قرار گرفت.

* جوان 1400/03/20
** توافق هم کنیم، صد‌ها تحریم باقی می‌ماند

موضع‌گیری دیروز وزیر خارجه امریکا که گفته «ایالات متحده معتقد است اگر ایران تصمیم به بازگشت به توافق هسته‌ای بگیرد، صد‌ها تحریم موجود علیه آن همچنان پابرجا خواهد بود» نشان می‌دهد که اختلافات همچنان جدی است. آنتونی بلینکن تأکید کرد: «انتظار می‌رود که حتی اگر ایران به اجرای برجام بازگردد، صد‌ها مجازات علیه آن همچنان پابرجا خواهد ماند، از جمله مجازات‌های اعمال شده از سوی (دونالد) ترامپ».

** سلامت انتخابات را تضمین می‌کنیم

وزیر کشور در حاشیه جلسه ستاد انتخابات کشور، طی سخنانی اظهار داشت: طبق پیش‌بینی‌ها و رصدی که از شرایط داریم، با هیچ مشکل خاصی در موضوع امنیتی مواجه نخواهیم بود و آمادگی لازم را برای مسائل مستحدثه داریم. رحمانی فضلی با بیان اینکه سلامت انتخابات را تضمین می‌کنیم ادامه داد: درباره امکان و ایجاد شرایطی که اطمینان‌بخش باشد، برای جلوگیری از تخلفات باصراحت می‌گویم که در فرایند رأی‌گیری از مرحلۀ حضور مردم در شعبه‌ها تا مرحله شمارش نهایی، این فرایند چندین‌بار رفت و برگشت شده است و از تجریبات سال‌های گذشته استفاده کردیم و به هیچ وجه امکان تخلف و تقلب وجود ندارد.

* آفتاب‌یزد 1400/03/20
** رایزنی سران اوکراین و کانادا درباره هواپیمای اوکراینی

رئیس‌جمهور اوکراین در پیامی توییتری توضیحاتی درباره تماس تلفنی خود با «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا ارائه داد. زلنسکی در این پیام نوشت: «با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت‌و‌گوی پرباری درباره وضعیت در دونباس و اعمال نفوذ بیشتر به روسیه برای حصول به صلح داشتم. بابت حمایت (کانادا) از حاکمیت (اوکراین) و تمایلات یوروآتلانتیکی تشکر می‌کنم. مواضعمان را درباره تحقیق در خصوص سقوط پرواز PS۷۵۲ هماهنگ کردیم».

** منافع ایران و ترکیه در گفت‌وگوها درباره قره‌باغ لحاظ می‌شود

وزیر خارجه روسیه بر لحاظ شدن منافع ایران و ترکیه در گفت‌وگوها درخصوص مسئله قره‌باغ تاکید کرد. سرگئی لاوروف با اشاره به درگیری‌های قره‌باغ و مذاکرات جاری برای پایان دادن به این مناقشه گفت: ما از تمامی طرفین دخیل در این وضعیت می‌خواهیم که شرایط تثبیت صلح و زندگی عادی را برای مردم این سرزمین مهیا کنند.

* خراسان 1400/03/20
** شئونات اسلامی و اخلاقی جامعه را برای رای به بازی نگیرید

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درخصوص اظهارات برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درباره گشت ارشاد گفت: نمی‌توان با شئونات اسلامی و اخلاقی جامعه، بازی کرد. سردار رحیمی تأکید کرد: از این مسائل نباید برای جمع کردن رای استفاده شود.

* رسالت 1400/03/20
** کارنامه نامزدها مهم‌تر از ادعاها و شعارها است

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان این‌که دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست، گفت: «کارنامه» نامزدها مهم‌تر از هرگونه ادعا، شعار و حتی برنامه است. قالیباف تصریح کرد: مردم رشید ایران در انتخاب خود دقت کنند. «کارنامه» مهم‌تر از هرگونه ادعا، شعار و حتی برنامه است. «خردمندی» لازمه‌ فردی است که می‌خواهد چنین مسئولیت عظیمی را بر عهده بگیرد. «پرهیزکاری» را در گفتار و رفتار نامزدها دنبال کنید و به آن وزن بدهید. وی با بیان اینکه دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست، افزود: در مقیاس زندگی اجتماعی و عرصه‌ی عمومی شاید هیچ گناهی بزرگ‌تر از گناه دلسرد کردن مردم نباشد. نباید با دشمنان درباره‌ی موضوع انتخابات هم‌صدا شویم.

* مردم سالاری 1400/03/20
** تحویل نهمین محموله اسپوتنیک وی

نهمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک وی در حجم ۱۰۰ هزار دوز تحویل سفارت ایران در مسکو شد تا از طریق شرکت هواپیمایی ماهان به ایران ارسال شود. با احتساب این تعداد واکسن تاکنون بیش از ۹۰۰ هزار دوز به ایران تحویل داده شده است. واکسن روسی اسپوتنیک وی در ۶۴ کشور جهان ثبت شده است که جمعیت کلی آنها سه میلیارد نفر برآورد می‌شود.

* آرمان ملی 1400/03/20
** احتمال تاخیر در برگزاری نشست وین

خبرنگار وال استریت ژورنال از احتمال تاخیر در نشست بعدی وین خبر داد. لارنس نورمن در توئیتی نوشت: فهمیدم که احتمالا نشست بعدی مذاکرات ایران قبل از شنبه برگزار نمی‌شود. این زمان شش روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌شود.

** صدور حکم قصاب بالکان

دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در لاهه «راتکو ملادیچ» فرمانده پیشین جمهوری صرب‌های بوسنی و هرزگوین معروف به قصاب بالکان را در اول آذر ۱۳۹۶، ملادیچ را به اتهام نسل کشی در سربرنیتسا، آزار و اذیت کروات‌ها و مسلمانان در سراسر بوسنی و هرزگوین، ایجاد رعب و وحشت در بین ساکنین سارایوو با گلوله‌باران و تیراندازی طولانی مدت و گروگان گرفتن اعضای نیروی حفاظت سازمان ملل به حبس ابد محکوم کرد.

* قدس 1400/03/20
** مواضع روزانه نامزدها

 سعیدجلیلی: من در مناظرات هم اعلام کردم حاضرم با هرکسی که نسبت به برنامه‌های من تردیدی دارد، بحث و مناظره کنم. * در هشت سال گذشته نه‌تنها در تهران حتی در شهرستان‌ها و با تعاونی‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در ارتباط بوده و حرف‌هایشان را شنیده‌ایم. * کشور نباید فقط اداره شود، بلکه می‌تواند در هر مرحله‌ای جهش پیدا کند.

علیرضا زاکانی: * در حوزه همکاری با همسایگان ما به دنبال کاهش تنش و افزایش مشارکت برای ایجاد یک امنیت درون زا و فراگیر و دقت در تعاملات اقتصادی با آنها هستیم. * هدفمان این است که از رویکرد تک‌جانبه‌گرایی به غرب توجهمان را به جهان اسلام و همسایگان و قدرت‌های نوظهور مانند چین و روسیه معطوف کنیم. * در کنار آن در ارتباط با اروپا به یک تعامل دوطرفه و احترام متقابل و با محوریت منافع مشترک می اندیشیم.

محسن رضایی: * هیچ قوم و استانی در دولت من، بدون نماینده نخواهد بود.* نمی‌شود که ۲۵ استان در اداره کشور نقش نداشته باشند. * دولت ما قطار انقلاب را بزرگ خواهد کرد و صندلی برای سوارشدن ایرانیان خارج از کشور هم در نظر خواهد گرفت.

آیت الله رئیسی: * در کنار اقدام برای رفع تحریم، اقتصاد را هم نباید شرطی کرد، زندگی و اقتصاد مردم باید پیش‌بینی‌پذیر باشد. * ‌برای کاهش هزینه درمان بیماران کارت سبزی تهیه خواهد شد که دارای اعتبار مالی است و با این اقدام حتماً مشکل پذیرش و درمان بیماران مرتفع می‌شود.

سید امیرحسین قاضی‌زاده: * قطعاً توسعه اشتغال پایدار و افزایش سرانه درآمد خانوارها در بهینه شدن نشاط اجتماعی تعیین کننده است. * هر جوان یک ستاد و پشتیبان دولت سلام است.

عبدالناصر همتی: * در دولت من ورزش را باید افراد حرفه‌ای ورزش اداره کنند و کشور را اقتصاددانان. * من با افتخار یک کارمند هستم، شما [آیت الله رئیسی] هم اگر واقعاً کارمند بودید از این عنوان به منظور تحقیر رقیب استفاده نمی‌کردید.

محسن مهرعلیزاده: * بیایید همه چون سال ۷۶ در کنار هم به کسانی که به دنبال حذف، تک صدایی و تحمیل هستند، دست رد بزنیم و در کنار هم و با اتحاد و همبستگی به دولت زندگی سلام کنیم.

* اعتماد 1400/03/20
** بودجه ۱۴۰۰ به موضوع سند ۲۰۳۰ اشاره نكرده است

معاون پارلماني رييس‌جمهوري از ارسال شكايت نمايندگان از رئیس جمهور به دليل اجرا و امضاي سند ۲۰۳۰ به قوه قضاييه گلايه كرد. اميري گفت: «در قانون بودجه ۱۴۰۰ به هيچ عنوان به موضوع سند ۲۰۳۰ اشاره نشده است. قانون بودجه كاملا مشخص و گوياست. او ادامه داد: «گزارش روز گذشته هم از لحاظ شكلي و هم به لحاظ ماهوي ايراداتي داشت. به نماينده دولت اجازه صحبت داده نشد. گزارش كميسيون قضايي يك طرفه قرائت و به راي گذاشته شد. درخواست ما اين است كه هم اصول انصاف و هم قواعد دادرسي رعايت شود.»

* اطلاعات 1400/03/20
** نیروهای مسلح از هیچ شخص و جناحی طرفداری نمی‌کنند

فرمانده نیروی انتظامی گفت: نیروهای مسلح به هیچ عنوان از هیچ شخص یا جناحی طرفداری نمی‌کنند؛ همه ما پیرو خط ولایت هستیم. سردار اشتری به حماسه بزرگ انتخابات ۱۴۰۰اشاره کرد و افزود: دشمن در عملیات رسانه ای و روانی به دنبال ناامید کردن مردم از شرکت در انتخابات و بی اهمیت نشان دادن آن است؛ باید همه سعی خود را بر این بگذاریم که انتخابات پرشور و امنی برگزار کنیم.
 


*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**قدردانی آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی از ابراز همدردی رهبری، مراجع و علما

رسا/ حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با صدور پیامی از ابراز همدردی رهبر معظم انقلاب، مراجع تقلید، شخصیت‌ها، علمای برجسته، گروه‌ها و عموم مردم به مناسبت درگذشت اخوی بزرگ ایشان تقدیر و تشکر کرد. در این پیام آمده است: بدین‌وسیله از همه مؤمنین، شخصیت‌ها، علمای برجسته، گروه‌ها و عموم مردم، به‌ویژه مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید که در غم از دست دادن اخوی بزرگ اینجانب، عبد صالح، مرحوم آقای حاج عزیز مکارم(ره) که مردی متدین، با اخلاق، وفادار و خدوم بود، اظهار محبت و همدردی کرده و تسلیت گفتند، صمیمانه تقدیر و تشکر نموده، سلامتی، سربلندی و سعادت همگان را از درگاه باری‌تعالی خواهانم.

**جامعه ما نیازمند تعمیق روحیه ایثار و فرهنگ شهادت است

رسا/ آیت‌الله اراکی در مراسم رونمائی از کتاب «شیخ الشهدا» یادبود شهید حجت الاسلام والمسلمین علی مزاری با بیان ویژگی‌های ممتاز انسان بر اساس کتاب الهی گفت: قرآن کریم برای رشد و کمال یافتن انسان در دنیا شرائط و ویژگی‌هائی را برشمرده و توصیف کرده است.عضو جامعه مدرسین شهادت‌ها را دارای انواع رتبه و درجه توصیف و بیان کرد: شهید حجت‌الاسلام علی مزاری ویژگی‌های ممتاز انسانی را دارا بود، حتی در نوع شهادت بهترین شهادت‌ها نصیب ایشان شد. چنین شهادتی بسیار ممتاز است. عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با تشکر از مولف کتاب «شیخ الشهدا» اظهار داشت: ترویج این کتاب موجب تعمیق روحیه ایثار و فرهنگ شهادت در منظومه انقلاب اسلامی می‌شود. وی افزود: ترویج چنین کتاب هایی مصداق امر به معروف و نهی از منکر است که چه بسا گاهی واجب نیز می‌شود.

**همه وظیفه داریم مردم را به انتخابات دعوت کنیم

رسا/ آیت‌الله کعبی در دیدار با  فرمانده انتظامی خوزستان به نقش تاثیرگذار نیروی انتظامی در برقراری امنیت انتخابات و تقدیر از برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش سران عشایر و بزرگان طوایف اشاره داشت و گفت: نیروی انتظامی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات گروه‌های مرجع، معتمدین و متنفذین اجتماعی را شناسایی و جلساتی را برای شنیدن مشکلات و نقطه نظرات آن‌ها برگزار کند.
عضو جامعه مدرسین در ادامه بر مشارکت حداکثری آحاد جامعه در انتخابات تاکید کرد و گفت: در این شرایط زمانی حساس همه ما وظیفه داریم با هوشیاری و آگاهی کامل در انتخابات شرکت کنیم و کوچکترین توجه‌ای به یاوه گویی‌های دشمنان نداشته باشیم.


**اذعان مقام صهیونیست به قدرت موشکی محور مقاومت فلسطین

باشگاه خبرنگاران/ آمیکام نورکین، فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی گفت: در جنگ ۱۲ روزه اخیری که با نیرو‌های فلسطینی و جنبش حماس داشتیم فرودگاه‌های نظامی‌مان در معرض تهدید موشک‌های آن‌ها بود. قدرت موشکی آن‌ها به اندازه‌ای بالا بود که در یک مورد حتی تلاش کردند جنگنده ما را ساقط کنند. این مقام صهیونیست با اشاره به اینکه ایران برنامه‌های نظامی عملیاتی موثری در منطقه دارد. درباره فروش جنگنده‌های راهبردی اف.۳۵ آمریکا به امارات متحده عربی نیز گفت: ما همواره بر این استراتژی تاکید داشته‌ایم که اسراییل باید قدرت برتر نظامی در خاورمیانه باشد و برتری نظامی ما بر کشور‌های منطقه باید حفظ شود.

**تقابل نتانیاهو با اوباما و بایدن بر سر ایران، اشتباه بزرگی بود

فارس/ «تمیر پاردو» رئیس سابق سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) طی سخنرانی در کنفرانس «مئیر داگان» در کالج نتانیا، با بیان اینکه نتانیاهو باعث شد حمایت آمریکا از استراتژی اسرائیل برای تقابل با ایران مختل شود، گفت: «اینکه نتانیاهو با دولت‌های اوباما و بایدن وارد تقابل علنی در خصوص ایران شد، یک اشتباه استراتژیک بزرگ بود». به نوشته روزنامه «جروزالم پست»، وی خطاب به نتانیاهو پرسید که او چطور جرأت می‌کند بگوید اسرائیل برای تقابل با ایران، کاملا واشنگتن را نادیده می‌گیرد، در حالی که این ایالات متحده است که تمام جنگنده‌ها و تسلیحاتی که تل‌آویو برای دفاع از خود نیاز دارد را به آن ارائه می‌کند.

**حمله به پایگاه آمریکایی «ویکتوریا» در نزدیکی فرودگاه بغداد با ۳ پهپاد صورت گرفت

تسنیم/ مرکز اطلاع رسانی نظامی ارتش عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله دیشب به پایگاه آمریکایی ویکتوریا در نزدیکی فرودگاه بغداد از طریق سه فروند پهپاد صورت گرفت. در این بیانیه آمده که «یک گروه غیر قانونی چهارشنبه شب همچنین پایگاه هوایی بلد را هدف حمله سه راکت قرار داد که این حمله راکتی هیچ تلفات جانی و مالی نداشت». مرکز اطلاع رسانی نظامی ارتش عراق تأکید کرد که نیروهای امنیتی مصمم هستند همه کسانی را به دنبال برهم زدن ثبات و امنیت عراق هستند تحت پیگرد قرار دهد تا مجازات شوند.

**مسئله اسرا در راس اولویت‌های رهبران حماس قرار دارد

تسنیم/ نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) همزمان با ورود هیئتی از جنبش حماس به قاهره برای انجام گفت‌وگو با مقامات مصری درباره اسرا گفت که مسئله اسرا در راس اولویت‌های رهبران این جنبش قرار دارد. «موسی ابومرزق» گفت که فشارها بر این جنبش در رابطه با مسئله نظامیان اسیر اسرائیلی یا بازسازی غزه و اوضاع معیشتی اهالی غزه بی فایده است. نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین تأکید کرد که حماس بر مواضع خود یعنی آزادی اسرا در مقابل اسرا پایبند است.

**اخطار سازمان ملل در مورد مرگ گسترده در میان آوارگان میانماری

ایرنا/ سازمان ملل روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات بی‌رحمانه و بی‌ملاحظه ارتش میانمار علیه غیر نظامیان در ایالت شرقی "کایا" بیش از ۱۰۰ هزار نفر از اهالی این منطقه را با خطر مرگ گسترده ناشی از نبود غذا و آب مواجه کرده است.تام اندروز گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار اخطار داد: مرگ و میر گسترده ناشی از گرسنگی و بیماری، ده‌ها هزار نفر که از حملات بی‌رحمانه و بی‌ملاحظه ارتش میانمار از خانه‌های خود فرار کرده‌اند را تهدید می‌کند.
وی ضمن درخواست از جامعه جهانی برای اقدام فوری گفت: این خطر جدی است و هزاران زن و کودک و مرد در ایالت کایا واقع در شرق میانمار با خطر مرگ روبرو هستند.

**بایدن سفر به اروپا را با هشداردهی به روسیه آغاز کرد

مهر/ «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده که خطاب به یکهزار نیرو و خانواده‌های آنان در یک پایگاه هوایی انگلیس صحبت می‌کرد، گفت که هفته آینده هنگامی که در نشست‌های جداگانه با سران کشورهای عضو ناتو، گروه هفت (G7) و اروپایی دیدار می‌کند، پیامی روشن به «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود خواهد داد.
رئیس جمهور ایالات متحده در حالی نخستین سفر خارجی خود از زمان راهیابی به کاخ سفید را آغاز می‌کند که ضمن تمجید از پایبندی خلل ناپذیر آمریکا به ائتلاف ناتو، به روسیه هشدار داد که در صورت مشارکت در فعالیتهای آسیب زا، با پیامدهای «جدی و قاطع» روبرو می‌شود.

**مذاکرات وین با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده است

ایلنا/ «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا گفت که مذاکرات احیای برجام در وین، روزهای شنبه و یکشنبه آینده از سر گرفته می‌شود. وی با اشاره به مذاکرات وین گفت که پیشرفت‌های زیادی در این مذاکرات صورت گرفته است، اما بر اساس تجربه می‌داند تا زمانی که آخرین جزئیات‌ نهایی نشود، نمی‌توان از دستیابی به توافق صحبت کرد. شرمن افزود که انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که ماه جاری میلادی برگزار می‌شود، باعث پیچیده شدن این مذاکرات شده است.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom