Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز115
دیروز1739
در هفته1854
در ماه37476
مجموع2180487

بازدید کنندگان برخط

7
Online

آیت الله حسینی بوشهری: نخبه پروری از مهمترین اقدامات امام صادق(ع) بود

 

رهبر معظم انقلاب: کارآمدی به حرف نیست باید به گذشته و عملکرد نامزدها نگاه کرد

 

آیت‌الله اعرافی: حوزه‌های علمیه وارد علوم اسلامی و دانشگاهی شده‌اند

 

آیت‌الله کعبی: هر رأی در اعتبار ملی مهم و نقش‌آفرین است

 

آیت الله حسینی خراسانی: نامزدها از ایجاد هر گونه بی اخلاقی، تنش و التهاب در جامعه بپرهیزند

 

 

*جام جم 1400/03/17

** ایران حمله تروریستی به بورکینافاسو را محکوم کرد

 

سخنگوی وزارت خارجه حمله تروریستی به بورکینافاسو را محکوم و با بازماندگان قربانیان این حمله تروریستی اعلام همدردی کرد. خطیب‌زاده مراتب تاسف و تاثر عمیق کشورمان در خصوص جان‌باختن بیش از یکصدنفر از اتباع بورکینایی در مرز مشترک این کشور با مالی و نیجر را بر اثر حمله تروریستی ابراز کرد و گفت: ایران آمادگی دارد با در اختیار گذاشتن تجربیات کشورمان در مبارزه با تروریسم با کشورهای آفریقایی از جمله بورکینافاسو همکاری کند.

دولت بورکینافاسو روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد افراد مسلح تروریست در حمله شبانه به یک روستا در شمال این کشور حدود ۱۰۰غیرنظامی را کشتند.

 

*همشهری 1400/03/17

** احتمال درگیری در اسرائیل

 

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در گزارشی نوشته است: ناداو آرگامان، رئیس سازمان امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) هشدار داده که در صورت ادامه فضای سیاسی کنونی در سرزمین‌های اشغالی، احتمال وقوع درگیری و خونریزی وجود دارد. رژیم صهیونیستی در میان اختلاف احزاب، در آستانه تشکیل دولت جدید بعد از نتانیاهو است.

 

*کیهان 1400/03/17

** کارآمدی به حرف نیست، باید به گذشته و عملکرد نامزدها نگاه کرد

 

حضرت آیت‌الله ‌العظمی ‌خامنه‌ای در سخنرانی تلویزیونی در سالروز عروج ملکوتی امام خمینی(ره):

ـ راز پرشکوه و افتخارآمیز ماندگاری نظامِ امام خمینی، همراهی دو کلمه جمهوری و اسلامی است.

ـ امام لزوم حاکمیت اسلام و اعتقاد به مردم را از دل اسلام ناب به دست آورده بود و به آنها عمیقاً ایمان داشت.

ـ انسان‌ها دارای اراده و حق تعیین سرنوشت هستند که حاکمیت مردم یکی از نمودهای حق تعیین سرنوشت است.

ـ آحاد مردم خود را به شرکت در انتخابات و تشویق دیگران به این کار ملزم بدانند.

ـ اگر نابسامانی، ناکارآمدی و ضعف در مدیریت‌ها وجود دارد، باید آن را با انتخاب درست و خوب و روی کار آوردن مدیریت مردمی و اسلامی جبران کرد نه با شرکت نکردن در انتخابات.

ـ به عمل کار برآید و به حرف‌ها و وعده‌ها نمی‌توان اعتماد کرد. کارآمدی را با حرف نمی‌شود تشخیص داد.

ـ دادن وعده‌های بدون پشتوانه عملی جایز نیست و این‌گونه وعده‌ها، گناه و به ضرر کشور است.

ـ کاندیداها با مردم صادق باشند و شعارهایی ندهند که به آنها اعتقاد ندارند.

ـ کاندیداها در صورت پیروزی، خود را به «عدالت اجتماعی»، «کاهش فاصله فقیر و غنی»، «مبارزه بدون ملاحظه با فساد»، «تقویت تولید داخلی و مبارزه با قاچاق و واردات بی‌رویه و افرادی که با پرکردن جیب خود از طریق واردات کمر تولید داخلی را می‌شکنند» متعهد بدانند.

ـ به بعضی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم و جفا شد و به آنها یا خانواده‌هایشان که خانواده‌های محترم و عفیفی بودند، نسبت‌های خلاف واقع داده شد.

 

** هشدار اندیشکده صهیونیستی درباره همکاری راهبردی ایران و چین

 

یک اندیشکده صهیونیستی در گزارشی اعلام کرد بدون تردید توافق راهبردی ایران-چین مشارکت جامع راهبردی ۲۵ سال همکاری بین دو کشور را پوشش می‌دهد و به ایران کمک می‌کند که تحریم را بشکند و همچنین کمک می‌کند که نفوذ جهانی خود را گسترش دهد. اندیشکده «مرکز بگین– سادات برای مطالعات راهبردی» در گزارشی نوشت: این توافق فراتر از خصوصیات اقتصادی، جنبه‌های مهم امنیتی مرتبط با همکاری‌های اطلاعاتی و نظامی هم دارد که شایسته توجه خاص است. این اندیشکده افزوده است: ایران در منطقه و همچنین در اروپا و آمریکا در ارتباط با جاسوسی، تروریسم و بی‌ثبات‌سازی بسیار فعال است و شکی نیست که توافق ایران– چین توانایی‌های اطلاعاتی و ضداطلاعاتی ایران را تقویت خواهد کرد و از این طریق این کشور را تهاجمی‌تر خواهد ساخت. جمهوری اسلامی در نتیجه این توافق، قوی‌تر و قاطع‌تر خواهد شد.

 

** به مسجدالاقصی تعدی شود زمین و زمان را بر سر اسرائیل خراب می‌کنیم

 

رئیس‌جنبش مقاومت اسلامی حماس در نوار غزه، درباره تجاوز مجدد رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی هشدار داد. «السنوار» درباره فراخوان‌های تحریک‌آمیز گروه‌های راست‌گرای افراطی صهیونیست برای برگزاری «رژه پرچم‌ها» در شهر قدس در روز پنج‌شنبه آتی، گفت: «اگر [صهیونیست‌ها] برای تجاوز به مسجدالاقصی بازگردند، ما نیز بازخواهیم گشت و زمین و زمان را بر سرشان خراب خواهیم کرد. در این ماجرا از جانب ما جای هیچ شک و تردیدی نیست».

 

*شرق 1400/03/17

** جمهوریت رکن بزرگی برای حکومت اسلامی است

 

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در دیدار با وزیر آموزش و پرورش، گفت: نباید «جمهوریت» لطمه بخورد و به همان اندازه که اسلام برای ما مقدس است، جمهوریت هم رکن بزرگی برای حکومت اسلامی است؛ لذا باید به این هم توجه داشت و البته این را هم بدانیم که اگر «جمهور» برود اسلام هم لطمه می‌بیند و حکومت اسلامی هم باقی نمی‌ماند.

 

*ایران 1400/03/17

** در مسیر توسعه‌کشور به تبلیغات غلط ناروا و دشمن شادکن اعتنا نمی‌کنیم

 

رئیس‌جمهوری با اشاره به اهمیت افتتاح پروژه‌های مختلف در روزهای پنجشنبه اظهار داشت: افتتاح پروژه‌های زیرساختی و توسعه‌ای در شرایط جنگ اقتصادی به دشمنان و بدخواهان که تصور می‌کردند با تحریم می‌توانند امور کشور را متوقف کنند، نشان داد که ملت ایران در سخت‌ترین شرایط هم برای توسعه و تولید در کشور تلاش خواهد کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در آیین افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نباید به تبلیغات غلط و دشمن شادکن که این روزها این تبلیغات ناروا بیشتر شنیده می‌شود، اعتنا کرد ضمن اینکه باید توجه داشت که این حجم از پیشرفت توسعه در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی و در سایه ایثار و فداکاری به وجود آمده است.

 

** سومین دور مذاکرات ایران و اوکراین

 

سومین دور گفت‌وگوهای ایران و اوکراین در سطح معاونان وزرای خارجه دو کشور در خصوص سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه‌ (۱۲ و ۱۳ خرداد ماه) در کی‌یف پایتخت اوکراین برگزار شد. در این دور از مذاکرات هیأت ایرانی آمادگی خود را برای پرداخت خسارت به خانواده‌های اوکراینی درگذشتگان این سانحه به مبلغ ۱۵۰ هزار دلار برای هر نفر -  طبق مصوبه هیأت دولت جمهوری اسلامی ایران - اعلام کرد و از هیأت اوکراین درخواست کرد موضوع را به آگاهی بازماندگان درگذشتگان اوکراینی برساند.

 

*جمهوری اسلامی 1400/03/17

** نتانیاهو هم همانند ترامپ به زباله‌دان تاریخ پیوست

 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی نوشت: نتانیاهو هم مانند همدستان ضدایرانی‌اش - بولتون، ترامپ و پمپئو- به زباله دان تاریخ پیوست اما ایران همچنان سرافراز ایستاده است. در توییت ظریف آمده است: این سرنوشتی است که در طول چندین هزار سال، همواره بر سر تمام کسانی آمده است که در خیال آسیب رساندن به ایرانی‌ها بوده‌اند. زمان تغییر مسیر است. گفتنی است «یائیر لاپید» رهبر حزب یش عتید موافقت اکثریت نمایندگان کنست رژیم صهیونیستی برای تشکیل دولت ائتلافی به منظور حذف بنیامین نتانیاهو از قدرت را به دست آورده است.

 

** افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور

 

رئیس جمهور در هفتادمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید فرمان افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور را با اعتبار 7 هزار و 521 میلیارد تومان صادر کرد. حجت الاسلام والمسلمین روحانی در ارتباط ویدئوکنفرانسی فرمان افتتاح 20 هزار هکتار زهکشی اراضی کشاورزی استان گلستان، 7 طرح سازمان شیلات ایران، آغازعملیات اجرایی دو طرح زیرساخت شیلات در سواحل جنوب کشور، یک هزار و 634 طرح گلخانه‌ای به مساحت هزار و 217 هکتار در سطح کشور و همچنین مرکز پایش و مدیریت هوشمند کشاورزی ایران را صادر کرد. افتتاح این طرح‌ها برای 15هزار و 794 نفر اشتغال به همراه دارد.

 

*وطن امروز 1400/03/17

** پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت اخوی آیت‌الله مکارم‌شیرازی

 

رهبر حکیم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت اخوی مکرم حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی را تسلیت گفتند. متن پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به این شرح است:

حضرت آیت‌الله آقای مکارم‌شیرازی دامت برکاته

درگذشت اخوی مکرم را به آن جناب تسلیت عرض می‌کنم و رحمت و مغفرت الهی را برای ایشان و عافیت و سلامت را برای جنابعالی از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.

 

** شورای حکام به بررسی گزارش‌های اخیر درباره ایران می‌‌پردازد

 

نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای در وین از نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی گزارش‌های اخیر درباره ایران خبر داد. «میخائیل اولیانوف» در توئیتی نوشت: «شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه به بررسی ۲ گزارش می‌پردازد که چندان برای ایران مطلوب نیست اما پیش‌بینی می‌شود اتفاق خاصی رخ ندهد. همه متوجه شدند دخالت در مذاکرات هسته‌ای در وین جایز نیست».

 

*جوان 1400/03/17

** گزارش‌های خلاف درباره صلاحیت‌ها مؤثر نبوده است

 

شورای نگهبان درباره بیانات مهم روز جمعه رهبر حکیم انقلاب اسلامی، اطلاعیه‌‎ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: «شورای نگهبان اعلام می‌نماید در حین بررسی صلاحیت‌های داوطلبان ریاست‌جمهوری و پس از آن، در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها با استناد به بعضی گزارش‌های نادرست و غیرمستند درباره برخی داوطلبان محترم و بستگان ایشان نسبت‌های نادرستی داده شده است. شورای نگهبان ضمن تاکید بر حفظ حرمت اشخاص و محکوم نمودن هتک حرمت و حیثیت داوطلبان و خانواده‌های ایشان از کلیه رسانه‌ها موکدا می‌خواهد با توجه به محرمانه بودن بررسی صلاحیت‌ها در این شورا و با عنایت به اینکه در بررسی‌ها مجموعه‌ای از موضوعات، مستندات و مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است، از گمانه‌زنی و استناد به امور غیرواقعی و نادرست اجتناب نمایند».

 

** ترامپ تروریست باز هم لاف توافق زودهنگام با ایران زد

 

رئیس جمهور سابق امریکا طی سخنرانی در مجمع سالانه حزب جمهوری خواه در ایالت کارولینای شمالی با بیان اینکه دولت بایدن دارای یکی از شرم‌آورترین سیاستهای خارجی و در همه موضوعات فاجعه بوده است، مدعی شد: «دولت بایدن با ولع تحریم‌ها علیه ایران را برداشت. درباره ایران (باید بگویم اگر من رئیس جمهور بودم) ظرف یک هفته توافق می‌کردیم؛ فقط ظرف یک هفته. من حتی به آنها گفتم می‌دانید موضوع چیست؟ اول بیایید انتخابات را تمام کنیم و بعداً ما توافق خواهیم کرد». ترامپ افزود: «ایرانی‌ها ۱۵۰ میلیون دلار به اضافه 8/1 میلیارد دلار پول نقد گرفتند و باز هم پول می‌خواهند. آنها هرگز از من درخواست پول نمی‌کردند».

 

*آفتاب‌یزد 1400/03/17

** نامه سخنگوی دولت به صدا و سیما درباره مناظره‌ها

 

در پی اظهارات برخی کاندیداهای ریاست جمهوری علیه دولت، سخنگوی دولت به رئیس سازمان صدا و سیما در ارتباط با مناظره‌ها نامه نوشت. در نامه سخنگوی دولت به صدا و سیما آمده است: «متاسفانه در اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری، شاهد اتهام‌زنی‌های متعدد ناشی از کم اطلاعاتی و نیز طرح افترائات ناروا علیه دولت از سوی برخی نامزدها بوده ایم، مجددا تاکید می‌نماییم در این زمینه لازم است براساس مراعات انصاف و نیز ایجاد شفافیت، در اسرع وقت فرصت مقتضی در برنامه زنده تلویزیونی برای پاسخ به اتهامات یاد شده، به نماینده دولت اختصاص یابد».

 

*خراسان 1400/03/17

** آمریکا حدود ۲ میلیون بشکه نفت ایران را دزدید

 

اقدام اخیر آمریکا در دزدی نفت از ایران و فروش غیر قانونی آن اعتبار آمریکا در مذاکرات را کاملا مخدوش کرده است. «آسوشیتدپرس» با استناد به داده‌های دولتی آمریکا گزارش داد که آمریکا حدود ۲ میلیون بشکه نفت ایران را از یک نفتکش توقیف شده در سواحل امارات به قیمت ۱۱۰ میلیون دلار به فروش رسانده است.

 

*رسالت 1400/03/17

** در مناظره انتخاباتی دوم برای دولت فرصت پاسخگویی در نظر گرفته شود

 

واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در نامه‌ای به رحمانی فضلی وزیر کشور به‌عنوان رئیس کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نوشت: با توجه به طرح اتهامات، نسبت‌های ناروا، تحریف اطلاعات و ارائه آمار غلط و سیاه نمایی از وضعیت کشور و اظهارات خلاف واقع و غیرمنصفانه علیه دولت تدبیر و امید از سوی برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره زنده تلویزیونی، طبق قانون می‌بایست با در نظر گرفتن فرصتی مناسب در برنامه مناظره دوم داوطلبان و پیش از آغاز مناظره و سخنان آنان، امکان پاسخگویی به این اتهامات در رسانه ملی فراهم شود.

 

*مردم سالاری 1400/03/17

** قطر دنبال تسهیل گفت‌وگو میان ایران و آمریکا

 

وزیر خارجه قطر اعلام کرد که این کشور آماده تسهیل گفت‌وگو میان تهران و واشنگتن است. محمدبن عبدالرحمان آل ثانی گفت: امریکا متحد راهبردی قطر است و ما می‌خواهیم این اتحاد راهبردی را حفظ کنیم. از سوی دیگر ایران نیز همسایه ما است و می‌خواهیم شاهد ثبات در آنجا باشیم. وی افزود: هم‌اکنون ما درحال مخابره پیام‌ به هر دو طرف هستیم تا در تعامل با یکدیگر مثبت و سازنده‌تر باشند و در اسرع وقت به توافق برسند. وزیر خارجه قطر درباره برجام نیز گفت: توافق هسته‌ای در خاورمیانه در جهت منافع قطر و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج(فارس) است.

 

*آرمان ملی 1400/03/17

** فتوای رهبر معظم انقلاب درباره رای سفید در انتخابات

 

نشریه خط حزب ا… در شماره دویست و نود و یک خود جدیدترین استفتا از رهبر معظم انقلاب و پاسخ ایشان را درباره رای سفید دادن در انتخابات منتشر کرده است. متن استفتا به شرح زیر است: سؤال: حکم رأی سفید و بی نام دادن چیست؟ در صورت عدم شناخت و تحقیق، یا تحقیق کافی و عدم وصول به نتیجه و تحیّر در انتخاب اصلح چطور؟ جواب: در هر صورت اگر رأی سفید دادن موجب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است.

 

** تقابل رأی در شورای نگهبان

 

عباس سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا گفت: این دوره برای اولین بار بود که بین جوانان حقوقدان در شورای نگهبان و آیت ا... جنتی یک تقابل رأیی وجود داشت. اینکه وی و برخی شخصیت‌های پخته و با تبحر سیاسی مثل آقای دکتر کدخدایی به آقای لاریجانی رأی دهند اما برخی حقوقدان‌ها رأی ندهند، این نشان از یک مشکلی دارد.

 

*قدس 1400/03/17

** نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع مسائل اقتصادی

 

نخستین مناظره هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری با موضوع مسائل اقتصادی برگزار شد.

آیت‌الله رئیسی: باید برای تولید جذابیت ایجاد کنیم و جذابیت امور اقتصادی غیرمولد را کاهش بدهیم. * از اینهمه تهمت و اهانت خسته نشدید؟ اگر مشکلات مردم با اهانت به من حل می‌شود، باشد [اهانت کنید].

 

عبدالناصر همتی: * خطاب به مردم: خیلی از شماها اینجا نماینده ندارید و بحق هم به این موضوع معترض هستید اما فکر میکنم اعتراض مؤثرتر این است که با رأی صحنه را تغییر دهید. * اگر دوستان پوششی میخواهند که من جوابشان را بدهم باید اینجا قسم بخورند که تا آخر در صحنه رقابت انتخابات خواهند ماند. اگر قسم نخورند من جواب آنان را نخواهم داد. * خطاب به محسن رضایی: من اگر رئیس جمهور شوم، شما را حتماً به عنوان یکی از مخل‌های اقتصاد و معیشت مردم به دستگاه قضایی معرفی می‌کنم.

 

محسن مهرعلیزاده: به هر دلیلی از جمله شائبه مهندسی انتخابات، با حذف تعدادی از افراد صالح روبه‌رو هستیم و در جایی که با صحبت رهبر انقلاب درباره جبران ظلم به برخی نامزدها روبه رو هستیم، آیا حمایت از فردی خاص در دستور کار است؟ * خطاب به آیت‌الله رئیسی گفت: شما فقط 6 کلاس سواد دارید، البته من به سواد حوزوی شما احترام می‌گذارم اما با سواد حوزوی نمی‌شود اقتصاد را اداره کرد. ایشان سندرم پست بی‌قرار دارند. از قوه قضائیه به آستان قدس رفتند و بعد به قوه قضائیه برگشتند و حال هوس ریاست جمهوری کردند. چه تضمینی است که ریاست جمهوری را به سودای یک مقام بالاتر رها نکنید. مردم نگران هستند.

 

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی: متأسفانه رئیس بانک مرکزی به جای اینکه خودش را مسئول حفظ ریال بداند بیشتر مسئول حفظ دلار می‌داند. * دولت باید زانوی خودش را از روی گردن مردم بردارد.

 

محسن رضایی: مردم عزیز، هشت سال پیش در همین مکان در مقابل آن کلید بی‌خاصیت، یک هزار تومانی را نشان دادم و گفتم اگر اوضاع به همین صورت باشد، پول ملی ما سقوط می‌کند. بانک مرکزی، جناب آقای همتی و دوستانشان با اقدامات خود، بلای بزرگی بر سر کسری بودجه آوردند. * امروز پشت این اقتدار عظیم ملی، قطار انقلاب به یک اسکوتر تبدیل شده است.

 

زاکانی: * ما در ظاهر داریم با هم مناظره می‌کنیم ولی دوستان دارند انشا می‌خوانند، اینجا کلاس انشا نیست اینجا وقت پاسخ گفتن و مستدل صحبت کردن و راست گفتن است. * خطاب به همتی گفت: ایشان می‌فرمایند ما اقتصاددان هستیم، ولی به نظر من باید به ایشان نوبل شیمی بدهند. پول ملی این مملکت را ایشان به چیز بی‌ارزشی تبدیل کرده است.

 

سعید جلیلی: موقع رأی‌گیری با هلیکوپتر هم که شده می‌رویم تا از مردم رأی بگیریم اما آیا در روستاهای دورافتاده این کار را می‌کنیم که چیزی که حق مردم در جنبه‌های اقتصادی است، به آنها برسد؟ * وی برنامه خود تحت عنوان طرح «وان، طرح سفر و طرح سبد غذایی» را تشریح کرد.

 

*اعتماد 1400/03/17

** از قطعنامه ضد ایرانی خبری نیست

 

منابع خبري مدعي شده‌اند كه در اين دوره از نشست شوراي حكام قطعنامه‌اي عليه ايران صادر نخواهد شد و انگليس، فرانسه، آلمان و ايالات متحده امريكا به دنبال صدور قطعنامه عليه ايران در نشست هفته آينده شوراي حكام آژانس اتمي نيستند. خبرگزاري رويترز در اين باره نوشت: صدور چنين قطعنامه‌اي به تشديد تنش‌ها ميان ايران و كشورهاي غربي منجر مي‌شد و مي‌توانست گفت‌وگوهاي جاري در وين براي احياي توافق هسته‌اي برجام را با مخاطراتي مواجه كند. يك ديپلمات كه خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاري رويترز گفت: «صدور قطعنامه در حال حاضر محتمل نيست» و پنج ديپلمات ديگر هم گفتند: «تنها كشورهاي عضو شوراي حكام اقدام به صدور بيانيه‌هاي جداگانه خواهند كرد».

 

*اطلاعات 1400/03/17

** ایران تابستان امسال به بازارنفت باز می گردد

 

معاون نخست وزیر روسیه و سرپرست بخش انرژی این کشور گفت: بخشی از نفت ایران در تابستان امسال با بازگشت به برجام ممکن است وارد بازار شود. الکساندر نواک در حاشیه مجمع اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ یادآور شد: این موضوع از بسیاری جهات مستقیماً به توانایی های فنی و آمادگی ایران بستگی دارد. وی با بیان اینکه بازگشت نفت ایران به بازار در تابستان ۲۰۲۱ امکان پذیر است، تصریح کرد: در صورت امضای توافق برجام، «یعنی بازگشت ایران و ایالات متحده به توافق» این اتفاق خواهد افتاد. در این صورت، ایران این فرصت را خواهد داشت که با لغو تحریم ها تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد.

 

** توافق مقامات عراقی برای پرداخت بدهی‌ برقی ایران

 

سخنگوی وزارت برق عراق اعلام کرد: مقامات این کشور برای پرداخت زمان‌بندی‌شده بدهی‌‌های برقی به ایران به توافق رسیده‌اند. احمد موسی اظهار داشت: بدهی و مبالغی وجود دارد که باید به طرف ایرانی پرداخت شود. در دیدار وزیر برق با وزیر دارایی و مدیر کل بانک تجاری عراق بر سر زمان‌بندی کردن بدهی‌ها توافق شد تا پمپاژ گاز ایران مجددا در روزهای آتی صورت گیرد.

 

** از موضع شرافتمندانه ایران در قبال ملت‌های مظلوم تشکر می‌کنیم

 

رهبر انصارالله یمن طی سخنانی به مناسبت سالروز «فریاد در برابر مستکبران» اعلام کرد: زمانی که از کشورمان دفاع می‌کنیم و مقابل تجاوز و محاصره می‌ایستیم، ما را متهم می‌کنند که دستورکارهای ایران را اجرا می‌کنیم. از موضع شرافتمندانه ایران در قبال ملت‌های مظلوم تشکر می‌کنیم. «عبدالملک الحوثی» تاکید کرد: صلح بدون توقف تجاوز، رفع محاصره و پایان اشغالگری محقق نخواهد شد.

 

*شهروند 1400/03/17

** بررسی علل آتش‌سوزی پالایشگاه تهران

 

بیژن زنگنه وزیر نفت پس از خاموش شدن آتش مخازن پالایشگاه نفت تهران و از سر گیری تولید در این مجموعه پالایشی در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «آتش‌سوزی در مخزن ضایعات نفتی پالایشگاه تهران با موفقیت مهار شد و این پالایشگاه به مدار تولید بازگشت. از تلاش دست‌اندرکاران این عملیات به‌خصوص آتش‌نشان‌های فداکار تشکر می‌کنم. جا دارد از نقش موثر مدیران شرکت پالایش و پخش و همکاران پالایشگاه تهران و نیز از همکاران انتظامی، امنیتی و قضائی نیز صمیمانه تشکر کنم. باید در اسر ع وقت علل این حادثه بررسی و مستندسازی و از تکرار این قبیل حوادث جلوگیری شود».

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**نخبه پروری از مهمترین اقدامات امام صادق(ع) بود

 

حوزه/ آیت‌الله حسینی بوشهری در ویژه برنامه شهادت امام جعفر صادق(ع) اظهار داشتند: دوران امامت ششمین امام شیعیان با اختناق و ظلم و ستم شدید خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس همراه بود و ارزشمندترین و مهمترین اقدام امام صادق(ع) در این دوران نشر معارف اصیل اسلام ناب محمدی و نخبه پروری بود. رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: امام جعفر صادق(ع) با تربیت شاگردان برجسته و اعزام آنها به سرزمین‌ها و بلاد مختلف اسلامی توانست خدمات بسیار ارزنده‌ای به جامعه اسلامی ارائه کند. عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امروز حوزه‌های علمیه جامعه تشیع یادگار و میراث ارزشمند امام صادق(ع) هستند ابراز کرد: امام خمینی(ره) نیز یکی از پرورش یافتگان مکتب این امام همام بود که با اتکاء به قدرت الهی و بهره مندی از میراث علمی آن حضرت توانست تحول عظیمی در دنیای اسلام به وجود بیاورد.

 

**حوزه‌های علمیه وارد علوم اسلامی و دانشگاهی شده‌اند

 

حوزه/ آیت‌الله اعرافی، در نشست روحانیون و مبلغین ورامین اظهار کرد: کسانی که به جایگاه‌های رفیع حوزه‌های علمیه با سخنان نسنجیده حمله می‌کنند، بدانند حوزه‌های علمیه در افکار دانشمندان و فیلسوفان عالم جایگاه رفیعی دارند. عضو جامعه مدرسین افزود: در عصر جدید حوزه‌های علمیه افزون بر میراث گران‌بهای خود، وارد علوم اسلامی و دانشگاهی شده‌اند و حوزه به دانشگاه و ترقیّات علمی بها می‌دهد، اما به پیشینه و ترقیّات حوزه هم باید احترام گذاشت. مدیر حوزه‌های علمیه کشور در خصوص برنامه‌های پیش بینی شده برای حوزه‌های علمیه در سراسر کشور، اظهار کرد: برنامه ۵ ساله حوزه‌های علمیه به حوزه‌ها ابلاغ شده است و در حال آغاز است و همه در کشور درصدد اجرای آن می‌باشند و مقرر گردیده است حوزه‌های علمیه منتخب که بصورت رسمی در درس خارج فقه وارد شوند، گسترش یابند.

 

**هر رأی در اعتبار ملی مهم و نقش‌آفرین است

 

تسنیم/ آیت‌الله کعبی با اشاره به مسئله انتخابات در کشور گفت: مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی کشور در قالب انتخابات و مشارکت دادن مردم در حق انتخاب سرنوشت کشور و مردم، از جمله برکات انقلاب اسلامی است. عضو جامعه مدرسین خاطرنشان کرد: هر برگ رأی در اعتبار ملی مهم و نقش‌آفرین است چرا که انتخابات وظیفه‌ای سیاسی و اجتماعی، حقی ملی و عمومی و عملی صالح است که مشارکت هر فرد در انتخابات، کار مهم و ویژه در راستای امنیت، کرامت و پیشرفت ایران اسلامی و اقتدار ملی است که همچون موشک بر قلب دشمن و بدخواهان نظام و انقلاب اسلامی است.

 

**نامزدها از ایجاد هرگونه بی اخلاقی تنش و التهاب در جامعه بپرهیزند

 

حوزه/ آیت‌الله حسینی خراسانی با اشاره به اهمیّت انتخابات ۲۸ خرداد از جمله ریاست جمهوری، گفت: شرایط فراهم آمده در انتخابات این دوره ریاست جمهوری، در حقیقت تقابل اسلام و کفر است. دنیای استکبار و همراهان و همدستان و سربازانشان با استفاده از همه توان و امکانات به دنبال خلوت کردن صندوق‌های رأی هستند. عضو جامعه مدرسین بیان داشت: کاندیداها سعی کنند حرف‌های عالمانه و صادقانه و منطقی در مناظرات مطرح کنند و از ایجاد هر گونه بی اخلاقی، تنش و التهاب در جامعه بپرهیزند. مردم بعد از ۴۲ سال از پیروزی انقلاب حرف شعاری زیاد شنیده اند. باید صداقت را در گفتار و عمل کاندیداها احساس کنند تا به سمت آنها جلب شوند. وی افزود: قطعا ارائه برنامه درست و داشتن کارنامه قوی در عملکرد و دور از طعنه و تهمت و دروغ و دوری از شعار سبب اعتماد ملی می‌شود.

 

**مدیر پیشین سازمان فضایی رژیم صهیونیستی کشته شد

 

تسنیم/ در جریان نبرد شمشیر قدس و درگیری‌های شهر عکا، به داخل هتلی که "آوی هار ایون" در آنجا اقامت داشت، کوکتول مولوتف پرتاب شد که طی آن او به شدت زخمی شد و در نهایت ساعاتی پیش بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان مُرد. «بنی گانتس» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در واکنش به مرگ هار ایون در توئیتی نوشت: من از مرگ آوی هار ایون کسی که جایزه امنیت "اسرائیل" را گرفت و برای امنیت "اسرائیل" زحمات زیادی کشیده است ناراحتم. او در عکا زخمی شد و بر اثر جراحت درگذشت.

 

**نخست‌وزیری بنت به منزله تسلیم در برابر پذیرش برجام است

 

ایلنا/ «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که آخرین روزهای حیات سیاسی خود را می‌گذارند، مدعی شد که چنانچه «نفتالی بنت» رهبر حزب «یمینا» قدرت را در دست گرفته و جانشین وی شود، تسلیم فشارهای آمریکا برای پذیرش برجام خواهد شد. وی با ابراز نگرانی شدید از احیای برجام گفت که چنانچه این توافق مجددا اجرایی شود، کابینه آینده اسرائیل، هیچ اقدامی در داخل خاک ایران را تایید نخواهد کرد. نتانیاهو همچنین گفت که این دولت توانایی دفاع از سربازان اسرائیلی در دادگاه لاهه را نیز نخواهد داشت.

 

**تظاهرات روزنامه‌نگاران فلسطینی در حمایت از خبرنگار الجزیره

 

ایسنا/ ده‌ها نفر از روزنامه‌نگاران فلسطینی در اعتراض به حمله پلیس اسرائیل به جیوارا البدیری، خبرنگار شبکه الجزیره مقابل دفتر این شبکه در رام‌الله تجمع کردند. معترضان در این تظاهرات خشونت پلیس اسرائیل علیه اصحاب رسانه در قدس شرقی اشغالی را محکوم کردند. ولید العمر، مدیر دفتر الجزیره فلسطین طی سخنرانی در این تظاهرات گفت: البدیری با اعمال زور سوار ماشین پلیس شده و علیه او خشونت اعمال کردند. وی افزود: اسرائیل می‌خواهد به جای متوقف کردن حملات زشت خود علیه مردم، کسانی (روزنامه نگاران) که این اقدامات را گزارش می‌دهند، را بکشد.

 

**هشدار اشکنازی به نتانیاهو درباره برگزاری «راهپیمایی پرچم»

 

ایسنا/ «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، درباره از کنترل خارج شدن اوضاع در مسجدالاقصی به دلیل اعتراضات هزاران شهرک‌نشین صهیونیست، به «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم، هشدار داد. کانال ۱۲ این رژیم نیز فاش کرد اشکنازی در نامه‌ای به نتانیاهو از او خواسته است یک جلسه برای بررسی اوضاع حساس قدس اشغالی تشکیل دهد، همچنین او از نخست وزیر موقت خواسته است یا راهپیمایی معروف به «راهپیمایی پرچم» را لغو کند و یا مکان آن را تغییر دهد. قرار است در مراسم راهپیمایی پرچم در روز پنجشنبه آینده که از سوی سازمان‌های نژادپرست صهیونیستی و شهرک‌نشینان افراطی برنامه‌ریزی شده است، صهیونیست‌ها با تجمع در خیابان‌های قدس اشغالی و برافراشتن پرچم رژیم جعلی «اسرائیل»، بر لزوم پاکسازی نژادی علیه فلسطینی‌ها تاکید کنند.

 

**رام الله به جای مذاکرات بی‌فایده به دنبال مبارزه میدانی باشد

 

فارس/ جنبش «جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین» با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که تشکیلات خودگردان باید با کنار گذاشتن تعهدات توافق اسلو و اجرای فوری تصمیمات شورای ملی فلسطین، به صهیونیست‌ها پاسخ می‌داد. در این بیانیه تأکید شد، تداوم این سیاست رام الله و ادامه توهم احیای مذاکرات بی فایده با نظارت بین‌المللی که در احتکار سلطه آمریکاست، همچنان نقش پیشگامانه سازمان آزادی‌بخش فلسطین را محدود می‌کند.بر اساس این بیانیه، تشکیلات خودگردان نباید بر روی امکان آغاز فرآیند سیاسی جدید برای حل درگیری با رژیم صهیونیستی حسابی باز کند.جبهه دموکراتیک همچنین بر تداوم مبارزه میدانی به ویژه در سطح بین‌المللی برای تغییر موازنه قدرت در برابر دشمن صهیونیستی تأکید کرد.

 

**اگر جنگی در بگیرد، جهنم را به چشم خود می‌بینید

 

ایسنا/ حسن البغدادی، عضو شورای مرکزی حزب‌الله لبنان عنوان داشت: حزب‌الله ادعاهای شجاعت فرماندهان دشمن اسرائیلی علیه خود در لبنان را می‌شنود، آنها نباید در محاسبات بار دیگر اشتباه کنند، اگر جنگی با حزب‌الله در بگیرد، آنها آتش جهنمی را خواهند دید که حتی در خواب هم آن را پیش بینی نمی‌کردند. البغدادی خاطرنشان کرد: این ماهیت اسرائیلی‌ها امیدها به زوال این رژیم از هستی با سرعتی بسیار زیاد را افزایش می‌دهد.وی تاکید کرد که فرماندهان دشمن باید غرورشان کمتر باشد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom