Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز154
دیروز1739
در هفته1893
در ماه37515
مجموع2180526

بازدید کنندگان برخط

2
Online

رئیس جمهور: واکسیناسیون عمومی از مردادماه آغاز می‌شود


فرمانده نیروی قدس سپاه: توصیه می‌کنیم صهیونیست‌ها هرچه سریع‌تر به اروپا و آمریکا برگردند


آیت‌الله فاضل لنکرانی: ایجاد زمینه برای شرکت حداکثری در انتخابات واجب شرعی است


حجت‌الاسلام والمسلمین فرخ فال: تمکین نامزدها به رأی شورای نگهبان به معنای تأمین نظر ولایت فقیه است


بیانیه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: شورای نگهبان تکلیف شرعی و قانونی خود را به بهترین وجه انجام داده است


* جام جم 1400/03/09
** آخرین جزئیات برگزاری مناظرات انتخابات۱۴۰۰

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به راهکارهای کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری برای جلوگیری از مجادله میان نامزدها در مناظره‌های زنده تلویزیونی گفت: بحث مجادله و دوری از آن را به همه نامزدها یادآوری کردیم و تاکید شده طبق قانون عمل کنند. در این چارچوب اگر نامزدی بخواهد با اعمال تخلف به نوعی گفت‌وگو یا صحبتش را به کرسی بنشاند، به این معنی نیست که وقت به اتمام رسیده بلکه وقت پاسخگویی برای طرف مقابل در نظر گرفته شده است. قاضی‌زاده‌هاشمی ادامه داد: اگر نامزدی درباره افراد ثالث، اشخاص حقیقی و حقوقی، مردم، اقشار و اشخاص مختلف با ذکر نام یا اشاره به موضوعی درباره دستگاه طرح موضوعی کند که تخلف محسوب شود، اگر آن شخصیت حقیقی یا حقوقی به این کمیسیون شکایت کند، ناچاریم برای طرف مقابل در قالب برنامه‌ای ضبطی و مستقل زمان پاسخگویی قائل شویم.

* همشهری 1400/03/09
** تکذیب یک خبر از سوی کدخدایی

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به انتشار خبری مبنی بر اینکه او به آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره رد صلاحیت‌ها تذکر داده است، گفت: هیچ‌گاه نباید به بنگاه دروغ‌پراکنی بی.‌بی.‌سی اعتماد کرد. کدخدایی در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: بی‌بی‌سی همچنان دست از دروغ‌پردازی برنمی‌دارد؛ آن هم دروغ‌های شاخ‌دار و البته مثل همیشه دنبال ماهیگیری از آب گل‌آلود است. وقتی با سوءاستفاده از 2واژه تذکر و متذکر شدن، آن را دستمایه اخبار کذب قرار می‌دهد، خود دلیلی است بر اینکه هیچ‌گاه نباید به این بنگاه دروغ‌پراکنی اعتماد کرد!

* کیهان 1400/03/09
** توصیه می‌کنیم صهیونیست‌ها هرچه سریع‌تر به اروپا و آمریکا برگردند

فرمانده نیروی قدس سپاه اظهار داشت: مردم مظلوم فلسطین در شرایط تحریم و محاصره توانستند در سه روز اول جنگ غزه تقریبا دو برابر جنگ 22 روزه موشک به سرزمین‌های ‌اشغالی شلیک کنند که این موضوع بخشی از اقتدار جبهه مقاومت است. سردار قاآنی خاطرنشان کرد: پیام مقاومت فلسطین و مقاومت بین‌المللی از هم‌اکنون به بعد آن است که باید فلسطینیان برنامه‌ریزی‌های لازم برای اداره کل سرزمین فلسطین اعم از سرزمین 1948، سرزمین 1967 و سرزمین غزه داشته باشند و از هم‌اکنون باید به سمت اداره سرزمین برای همه فلسطینیان بود. وی اظهار داشت: رژیم صهیونیستی بلاتردید باید برای زمانی که کنترل سرزمین‌های ‌اشغالی را به فلسطینیان واگذار کند و اداره‌اش از اختیار آن خارج شود، فکر کند. توصیه می‌کنم که صهیونیست‌ها قبل از آنکه خانه‌هایشان که در اروپا و آمریکا فروختند و به سرزمین‌های‌اشغالی آمدند به آنجا بازگشته و قبل از آنکه این خانه‌ها گران شود آنجا را بازسازی کنند.

** سپاه از هیچ یک از نامزد‌های انتخاباتی حمایت نمی‌کند

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ‌اشاره به اینکه سپاه در انتخابات ورود مصداقی ندارد، گفت: این نهاد نه تنها نامزدی در انتخابات ندارد بلکه از هیچ فرد و یا لیست خاصی حمایت نمی‌کند. سرتیپ جوانی افزود: پیش از این نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها و بارها اعلام کرده و در اسناد ابلاغی آن نیز وجود دارد که در هیچ انتخاباتی ورود مصداقی نداشته و ندارد و اینکه مطرح می‌شود که سپاه از فرد و یا جریان خاصی حمایت و یا ورود کرده یک اتهام و دروغ بزرگ است. وی گفت: در واقع ورود و نقش سپاه در انتخابات امیدآفرینی، افزایش مشارکت مردم، تبیین ملاک و معیارها به خصوص در جاهایی که دشمنان ما به دنبال ضربه زدن هستند، است.

** روی زمین ماندن ۹۰درصد قوانین اقتصاد مقاومتی با ترک فعل مسئولان اجرایی

در راستای تحقق شعار سال مبنی بر «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»، گزارش دیوان محاسبات درباره ارزیابی عملکرد قوانین و مقررات تسهیل تولید از بُعد شناسایی موانع اجرای قانون یا خلأ قانونی، اجرای مقررات مرتبط و ترک فعل دستگاه‌های اجرایی منتشر شد. در این گزارش، عملکرد 7 قانون مهم مرتبط با تولید و اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره‌وری اقتصاد که طی سال‌های 1388 تا 1399 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، مورد بررسی قرار گرفته است. یکی از نکات بسیار مهم این گزارش، علل عدم اثربخشی احکام قانونی است که متاسفانه 89.7 درصد علت اصلی غیراثربخشی به ضعف در اجرا و ترک فعل مسئولان اجرایی مربوط می‌شود و تنها 5.5 درصد به تغییر شرایط همچون تحریم و کرونا و... ارتباط دارد. 4.7 درصد نیز به علت ضعف در قانون فاقد اثربخشی بوده‌اند.

* شرق 1400/03/09
** تلاش پاکستان برای کاهش تنش میان ایران و عربستان

پاکستان خواهان کاهش تنش میان ایران و عربستان شد. یک مقام وزارت امور خارجه پاکستان، در‌حالی‌که خواست نامش فاش نشود، گفت: «هرگونه ایجاد روابط بین عربستان سعودی و ایران مطمئنا پیشرفت بسیار مثبتی برای پاکستان محسوب می‌شود». منابع آگاه گفتند قریشی، وزیر امور خارجه، در سفر خود به بغداد، علاوه بر سایر موارد، درباره تلاش‌ها برای کاهش تنش بین عربستان سعودی و ایران گفت‌وگو خواهد کرد. عراق نقشی اساسی در این زمینه داشته و در ماه‌های اخیر میزبان گفت‌وگوهای مقام‌های سعودی و ایرانی بوده است.

* ایران 1400/03/09
** واکسیناسیون عمومی از مردادماه آغاز می‌شود

رئیس جمهوری با بیان اینکه با اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته خوشبختانه روند بیماری کرونا در کشور از نظر ابتلا و آمار فوتی‌ها، کاهشی شده است، گفت: براساس گزارش‌ها مراعات عمومی دستورالعمل‌های بهداشتی حدود 67 درصد است که رقم قابل قبولی نیست اگر رعایت پروتکل‌ها در جامعه به 90 درصد نرسد خطر مواجه شدن با موج جدید بیماری و مشکلات ناشی از آن بیشتر خواهد بود. حجت الاسلام والمسلمین روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به امکان واکسیناسیون بیش از 500 هزار نفر در روز، اظهار داشت: اگر واکسن به اندازه کافی در داخل تولید شود و همزمان واکسن مورد نیاز را خریداری کنیم، می‌توانیم از مرداد ماه واکسیناسیون عمومی را شروع کنیم و تا آذرماه این کار به اتمام برسد.

** تحریم‌های قابل رفع، به هیأت ایرانی منتقل شده

یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا که به نام او اشاره‌ای نشده، گفت: «ما میزانی از پیشرفت (در زمینه احیای کامل برجام از سوی ایران و امریکا) داشتیم اما شفاف‌سازی به معنای (رسیدن به) اتفاق نظر نیست. هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد... برخی از این اختلاف نظرها، مسائل مهمی هستند.» به گفته مقام ارشد وزارت خارجه واشنگتن، هیأت امریکایی حاضر در رایزنی‌های وین از طریق واسطه‌ها (هیأت‌های اروپایی و غیر اروپایی عضو برجام) درباره «تعدادی از انواع موارد تحریم‌هایی که ما (واشنگتن) باید به منظور برگشت به پایبندی رفع کنیم و تحریم‌هایی که نیازی به رفع آنها نیست» به هیأت ایرانی‌ اطلاع داده‌ایم. از نظر این مقام واشنگتن، پیچیده‌ترین بخش، مربوط به سومین طبقه‌بندی تحریم‌های اعمالی دولت دونالد ترامپ علیه ایران است.

* جمهوری اسلامی 1400/03/09
** رئیس جمهور به شورای نگهبان نامه نوشت

رئیس جمهور روز چهارشنبه در راستای اصل 113 قانون اساسی در رابطه با چگونگی اعمال نظر و بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نامه‌ای را به شورای نگهبان ارسال کرده است. نامه رئیس جمهور تاکنون ازسوی شورای نگهبان پاسخی دریافت نکرده است. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در جلسه هیات دولت در پی اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان اعلام کرد که به رهبری در این زمینه نامه نوشته است.

** رونمایی از 27 محصول حوزه فناوری‌های همگرا

27 محصول حوزه فناوری‌های همگرا که توسط محققان دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان به نتیجه رسیده، با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد. فناوری‌های همگرا به مجموعه چهار فناوری اطلاعات، زیستی، شناختی و نانو گفته می‌شود که در هم‌افزایی و یکپارچگی با هم قادرند، به نیازهایی از آدمی پاسخ گویند که تاکنون فناوری‌های دیگر قادر به آن نبوده‌اند. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم گفت: بسیاری از محصولات این حوزه ظرفیت سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی را دارد. ستاری افزود: فناوری‌های همگرا جزو فناوری‌های آینده است و با وجود آنکه دیر به سمت این فناوری‌ها روی آوردیم، اما پیشرفت خوبی داشتیم.

* جوان 1400/03/09
** تسلیت رهبر معظم انقلاب به نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی درگذشت والد حجت الاسلام محامی، نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان را تسلیت گفتند. در پیام رهبر معظم انقلاب به حجت‌الاسلام حاج شیخ مصطفی محامی آمده است: درگذشت والد مکرّم را که عالمی پرهیزگار و پارسا بودند به جنابعالی و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض می‌کنم و علوّ درجات آن عالم بزرگوار و بقاء عمر و توفیق جنابعالی را از خداوند مسئلت می‌کنم.

** هر رأی یک موشک است

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه «روسیا الیوم»‌ گفت: مردم ایران به توصیه‌های رهبری درباره مشارکت گسترده در انتخابات لبیک خواهند گفت. سردار سلامی گفت: شرکت در انتخابات تنها به معنی انتخاب رئیس‌جمهور نیست بلکه هر رأیی که در صندوق می‌اندازند همانند موشکی در قلب نیروهای استکبار است و باعث می‌شود که ایران با افتخار و عزت در جنگ با استکبار پیروز شود.

* وطن امروز 1400/03/09
** انتخابات سوریه پیام معناداری به دشمنان این کشور بود

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی با تبریک برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه، این رویداد را پیام مقتدر و معناداری به دشمنان سوریه برشمرد. در بخشی از پیام سرلشکر باقری آمده است: «بی‌شک این رخداد مبارک و تاریخی که نماد اراده ملت سوریه در حفظ استقلال کشور برابر توطئه‌ها و طمع‌ورزی‌های دشمنان امت اسلامی و حمایت و پایبندی آنان به آرمان‌های مقاومت و تداوم مبارزه با تروریسم تکفیری و رژیم جعلی و گرگ‌صفت صهیونیستی است، از یک سو پیام مقتدر و معناداری به دشمنان سوریه محسوب و از سوی دیگر نویدبخش طلوع آینده‌ای درخشان و پرفروغ برای آن سرزمین خواهد بود».

** رئیس مجلس سوریه انتخاب مجدد قالیباف به ریاست مجلس را تبریک گفت

رئیس مجلس مردمی جمهوری عربی سوریه در پیامی به محمدباقر قالیباف، انتخاب مجدد وی به ریاست مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت. در بخشی از پیام حموده صباغ آمده است: «ما در مجلس الشعب بشدت خواستار تقویت روابط پارلمانی با مجلس شورای اسلامی و افزایش تماس‌ها و رایزنی‌ها هستیم، چرا که شکوفایی و تحقق منافع ۲ ملت و ۲ مجلس را به همراه خواهد داشت».

** ۱۶ خرداد اسامی نهایی کاندیداهای انتخابات شوراها اعلام می‌شود

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تهران گفت اسامی کاندیداهای نهایی انتخابات شوراها ۱۶ خرداد به وزارت کشور اعلام می‌شود. نادری با بیان اینکه در حال حاضر بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها در مرحله رسیدگی به شکایت داوطلبان احراز صلاحیت نشده در تمام استان‌هاست، اظهار کرد: هیات مرکزی مشغول بررسی اعتراضات بوده که پیش‌بینی می‌شود به بخشی از شکایات پاسخ مثبت داده شود و افراد به گردونه رقابت برگردند.

* آفتاب‌یزد 1400/03/09
** خبر وزیر نیرو در مورد خرید واکسن کرونا

وزیر نیرو از صدور مجوز برای تامین ۱۲۵میلیون دلار منابع ارزی ایران در عراق برای خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس و انتقال این مبلغ به یک بانک اروپایی خبر داد. اردکانیان اظهار کرد: با پیگیری‌های مستمر خوشبختانه مجوزهای لازم برای حواله ۱۲۵ میلیون دلار از منابع پولی ایران از بانک تجارت عراق به بانک سوییسی برای تامین ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس (سبد واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی) اخذ شد.

* خراسان 1400/03/09
** لحن نامزدها صریح تر شد

- علیرضا زاکانی: دولت من، دولت ژنرال‌های خسته یا غلامان حلقه به گوش نیست و دولت جوانان فرهیخته است. هرکسی شعار بدهد دولت هیچ‌کاره است، نشانه بی‌کفایتی اوست. دوران بخور در رو هم برای رانت‌خواران را خاتمه می‌دهیم. برای چهار نامزد دیگر جریان انقلاب، طلب موفقیت می کنم ولی برنامه های خود را برتر و تحول‌گراتر می دانم.
- محسن مهرعلیزاده: کلید رفع مشکلات اقتصادی کشور مسئله توجه جدی به تولید است. ما باید تمام توجه‌مان را روی مسئله تولید و رفع موانع آن بگذاریم. آن چه تولید را قفل کرده، موانع بوروکراتیک است.
- آیت‌الله رئیسی:‌ به عقیده من دولت دارد پر هزینه اداره می‌شود که باید از هزینه هایش کاسته شود و به عبارت دیگر نرخ تورم باید کاهش یابد. این که باید تورم یک رقمی شود بله، خیلی بایدهای دیگر وجود دارد اما برنامه هایی داریم که این ها امکان پذیر خواهد بود.
- سعید جلیلی: مهم ترین حقوق شهروندی و وظایف قانونی دولت، تامین مسکن مورد نیاز مردم است. با ساخت مسکن نه تنها نیاز مردم برطرف می‌شود بلکه این صنعت به علت در ارتباط بودن با بیش از 100 صنعت دیگر، رابطه مستقیم با بحث اشتغال دارد. هر یک واحد مسکنی که متناسب با نیاز جامعه ساخته نمی‌شود، یعنی یک خانواده امید صاحبخانه شدنش کمتر می‌شود.
- محسن رضایی: دولت من «دولت اقدام و تحول» است و خانه داری را شغل می‌دانیم و به بانوان خانه‌دار، حقوق خواهیم داد. در دولت ما هیچ تصمیمی بدون پژوهش و مطالعه انجام نخواهد شد و این گونه نیست که مردم را به بورس بیاوریم و بورس راه بیفتد و از جیب مردم مشکلات خود را برطرف و مردم را به حال خود رها کنیم.
- عبدالناصر همتی: راه ایجاد ثبات در اقتصاد، همان تولید است و برنامه داریم که با رونق تولید حداقل در چهار سال آینده، سالی ۵ درصد رشد اقتصادی را محقق کنیم. در چهار سال می‌شود بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل کرد مگر این که درگیر بحث سیاسی شویم. مردم دیگر خسته شده اند، من صدای خاموش مردمی هستم که رای نمی‌دهند.
- قاضی‌زاده هاشمی: تومورهای بزرگ کشور با مُسکّن حل نمی‌شود و امروز وقت جراحی‌های بزرگ رسیده است. این دولت نسبت به ضربه خوردن مردم بی‌رگ بود و آن ها را بدون حفاظت رها کرد. آن هایی که عجول هستند، قضاوت‌های خود را انجام دهند فقط امیدوارم بعد از آن شرمنده نشوند.

* رسالت 1400/03/09
** زمان‌بندی بازپرداخت مطالبات ایران

در دیدار وزیر اقتصاد کشورمان با وزیر مالیه عراق و هیئت همراه، در خصوص زمان‌بندی و بازپرداخت بدهی‌های طرف عراقی به ایران مذاکره شد. در این دیدار طرفین در خصوص نهایی سازی یک جدول زمانی شامل روش‌های بازپرداخت و پرداخت بدهی‌های طرف عراقی به جمهوری اسلامی ایران مذاکره کردند. در این دیدار گزارش همکاری‌های طرفین در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله گمرک، بانک، بیمه و سرمایه‌گذاری توسط هیئت‌های حاضر در نشست ارائه و جوانب مختلف همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار گرفت.

* مردم سالاری 1400/03/09
** دستاوردهای بی‌نظیر نبرد غزه در تاریخ ماندگار خواهد شد

کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین نهاد ریاست جمهوری در بیانیه‌ای به تحلیل دلایل پیروزی نبرد ۱۲روزه غزه پرداخت. در بخشی از این بیانیه آمده است: محاسبه اشتباه اطلاعاتی و سیاسی مقامات رژیم اشغالگر و مقاومت مردم فلسطین منجر به فاجعه و جنگی شد که اشغالگران نتوانستند به اهدافی که برای خود تعیین کرده بودند دست پیدا کنند. این بیانیه با تأکید بر اینکه دستاوردهای بی‌نظیر نبرد غزه در تاریخ ماندگار خواهد شد افزوده است: شکست رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت فلسطین ثابت کرد که نمی‌تواند حتی در یک درگیری کوچک منطقه‌ای پیروز شود، پس چطور می‌تواند عربده‌کشی و ادعاهای بزرگی مانند جنگ با ایران را مطرح کند.

* آرمان ملی 1400/03/09
** بارها گفته‌ایم در انتخابات 1400 کاندیدا نداریم

سخنگوی جبهه اصلاحات با ابراز تاسف از اینکه «شاهدیم افرادی عنوان و نام اصلاح‌طلبی را یدک می‌کشند، در حالی‌که هیچ نسبتی با گفتمان اصلاحات ندارند» اعلام کرد که این افراد عملا در خدمت جریان رقیب اصلاحات عمل می‌کنند. آذر منصوری اظهار کرد: موضع جبهه اصلاحات ایران در بیانیه رسمی این جبهه منتشر شده است. بارها گفته‌ایم که همه نامزدهای این جبهه رد‌صلاحیت شده‌اند و کاندیدایی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 نداریم.

* قدس 1400/03/09
** کمبود ۱۹۷ هزار معلم در وزارت آموزش و پرورش

کمال حسین‌پور، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس اظهار کرد: هم اکنون وزارت آموزش و پرورش با کمبود 197 هزار معلم روبه‌رو است. از این رو مهیا کردن شرایط برای جذب 197 هزار معلم و سازماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش به یکی از دغدغه‌های مهم نمایندگان مجلس تبدیل شده است.

** فقط سازمان ملل روند انتخابات عراق را رصد خواهد کرد

سخنگوی وزارت خارجه عراق در سخنانی گفت: هیچ نظارت بین‌المللی بر انتخابات عراق وجود نخواهد داشت و تنها تیمی از سازمان ملل برای نخستین بار روند انتخابات را رصد خواهد کرد.


* اعتماد 1400/03/09
** تاكيد كابل بر اهميت نقش ايران در پيشبرد مذاكرات صلح افغانستان

وزارت امور خارجه افغانستان در بيانيه‌اي از ديدار مير ويس ناب معاون وزير امور خارجه افغانستان با سيدرسول موسوي مدير بخش آسياي غربي وزارت امور خارجه كشورمان خبر داد. معاون وزير امور خارجه افغانستان در ديدار با مدير بخش آسياي غربي وزارت امور خارجه كشورمان، ضمن گفت‌وگو درباره مسائل دوجانبه، بر اهميت نقش ايران در پيشبرد مذاكرات صلح افغانستان تاكيد كرد. بنا بر اعلام بيانيه وزارت خارجه افغانستان، دو طرف همچنين درباره اهميت امضاي تفاهمنامه جامع همكاري افغانستان- ايران، توسعه روابط دوجانبه، ارتقاي همكاري ميان دو كشور در زمينه بهداشت و سلامت، تحصيل، مرزها و عرصه‌هاي كنسولي و نقش ايران در تامين صلح در افغانستان گفت‌وگو و تبادل‌نظر كردند.

** حفظ توافق هسته‌اي همچنان براي ثبات و امنيت منطقه ضروري است

سخنگوي وزارت امور خارجه كشور اتريش با اشاره به ميزباني كشور در مذاكرات برجام گفت: اتريش سال‌ها ميزبان گفت‌وگوهاي برجام بوده است و مصمم است كه به عنوان يك كشور عضو اتحاديه اروپا و همچنين كشور ميزبان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پشتيباني مداوم خود را از مذاكرات در حال انجام ارايه كند. يوهانس آينگر يادآور شد: به‌ طور كلي، برجام براي اتريش همچنان يكي از عناصر اصلي در ساختار منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي جهاني است. از نظر اتريش، حفظ توافق هسته‌اي همچنان براي ثبات و امنيت منطقه ضروري است. حتي اگر اتريش در ميز مذاكره جايگاهي نداشته باشد.

* اطلاعات 1400/03/09
** گسترش همکاری‌های ایران و روسیه در شیلات و کشاورزی

درسفر وزیر جهاد کشاورزی به مسکو، ایران و روسیه موافقت کردند که همکاری های دو کشور در زمینه شیلات و آبزیان وکشاورزی توسعه یابد. در این سفر دو روزه قابلیت های کشاورزی و تبادل اطلاعات فنی مسکو بررسی شد و توافق‌هایی هم به عمل آمد. خاوازی وزیر جهاد کشاورزی درباره نتایج این سفر و توافق های صورت گرفته اظهارداشت: ایران و روسیه در زمینه کشاورزی و شیلات قابلیت های فراوانی دارند که در صورت هماهنگی و حمایت‌های لازم می‌تواند برای هر دو طرف یک فرصت «برد برد» باشد.

** آماده جنگ نیستیم، نیروی زمینی ما در حال فروپاشی است

ژنرال ارشد نیروهای ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی با اشاره به شکست این رژیم طی تجاوز اخیرش به نوار غزه، طی یادداشتی تاکید کرد که ارتش اسرائیل برای آغاز یک جنگ منطقه‌ای آماده نیست و نیروی زمینی آن در آستانه فروپاشی است. ژنرال «اسحاق بریک» طی یادداشتی که در روزنامه عبری زبان «هاآرتص» منتشر شد، نوشت که اسرائیلی‌ها در این ماه حقیقت تحقق سناریوی وحشت شرقی را چشیدند که فروپاشی کامل این نظریه که در جنگ‌ها می‌توان از طریق نیروی هوایی پیروز شد را مجسم ساخت.

* شهروند 1400/03/09
** واکسینه شدن تمام جمعیت کشور تا پایان سال

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تا پایان سال همه جمعیت کشور واکسینه خواهند شد، یادآور شد: «ان‌شاءالله تا پایان سال، همه جمعیت کشور واکسینه خواهند شد. از این ماه تولیدات ایرانی وارد بازار می‌شود. برآوردمان این است که طی حرکتی پلکانی در تیرماه بتوانیم دو تا سه میلیون دوز اولیه واکسن ایرانی داشته باشیم و تا شهریورماه ان‌شاءالله این عدد به بالای 10 میلیون دوز در ماه خواهد رسید.» شانه‌ساز با اشاره به اینکه تا اواخر فروردین سال آینده زیرساخت تولید حدود ۱۹۷میلیون دوز وا کسن در کشور ایجاد می‌شود، بیان داشت: «این مقدار بیش از نیاز کشور است و می‌توانیم صادرکننده واکسن باشیم».

 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**ایجاد زمینه برای شرکت حداکثری در انتخابات واجب شرعی است

رسا/ آیت‌الله فاضل لنکرانی در نشست علمی «فقه تبلیغات رسانه‌ای و مناظرات انتخاباتی» که با مشارکت سازمان صدا و سیما و انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم با حضور اندیشمندان و محققان در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد با بیان اینکه، نظام اسلامی مشروعیتش دو رکن دارد، گفت: یک رکن نظام اسلامی دین و رکن دیگر مردم هستند. اگر دین نباشد انتخاب مردم مشروعیت ندارد و اگر مردم بروند یک حاکم غیر صالح یا کسی که شرایطی که برای حکومت باید داشته باشد را نداشته باشد انتخاب کنند ولو اکثریت این انتخاب را داشته باشند این مشروع نیست. عضو جامعه مدرسین در ادامه سخنان خود ایجاد زمینه برای شرکت حداکثری در انتخابات را واجب شرعی دانست و گفت: نظام اسلامی و مسؤولان نظام باید زمینه را برای حضور حداکثری مردم فراهم کنند.

**تمکین نامزدها به رأی شورای نگهبان به معنای تأمین نظر ولایت فقیه است

رسا/ رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین ،بر لزوم تمکین به رأی و نظر شورای نگهبان از سوی نامزدهای انتخاباتی تأکید کرد و گفت: مشروعیت نظام های اسلامی با وجود و حضور ولایت محقق می‌شود، در زمان حضور پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع)، آنها ولایت کامل بر تمام امور جامعه داشتند و در زمان غیبت نیز فقیه جامع الشرایط به عنوان ولی ضامن اجرای احکام شرعی در نظام خواهد بود. حجت‌الاسلام والمسلمین فرخ‌فال ولایت فقیه را ضامن اجرای قوانین اسلامی دانست و ابراز کرد: در نظام اسلامی، نظارت بر قانون و تأیید و عدم تأیید صلاحیت‌ها برعهده اعضای شورای نگهبان قرار داده شده که تمکین از حکم آنها را نیز رهبر معظم انقلاب تأکید کرده است. وی تصریح کرد: مشروعیت انتخابات به تأمین نظر نهاد شورای نگهبان محقق خواهد شد، از این رو تمکین نامزدها به نظر شورای نگهبان به معنای تأمین نظر ولایت فقیه خواهد بود.

**شورای نگهبان تکلیف شرعی و قانونی خود را به بهترین وجه انجام داده است

رسا/ مجمع عمومی جامعه مدرسین با صدور بیانیه‌ای با تاکید بر حضور حداکثری مردم در انتخابات آتی تاکید کرد: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران، پایه و مبنای جمهوریت و نماد مردم‌سالاری دینی است که تمام ارکان مدیریتی و توسعه دهنده جامعه‌ی مترقی بر اساس معارف دینی و عقلانیت جمعی را در خود جای داده است. در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به عملکرد شورای نگهبان تصریح شده است: شورای نگهبان! سنگری محکم و اعضای آن انسانهایی مؤمن، عالم، آگاه و مطمئنی هستند که بر اساس تعهدات ایمانی و اصول قانون اساسی و معیارهای روشن، احراز صلاحیت نامزدها را به عهده دارند که «رسالت و تکلیف شرعی و قانونی» خود را به بهترین وجه انجام داده است، هر چند در هر دوره‌ای دشمنان خارجی و مزدوران آنان به شکل‌های مختلف سعی در تخریب این جایگاه مهم و مورد تأئید امامین انقلاب داشته‌اند اما «صلابت و روحیه ناب انقلابی دبیر و اعضای محترم شورای نگهبان» نشان داده است که در انجام مسئولیت‌های خود لحظه‌ای کوتاه نیامده‌اند و این همان «اعتبار ریشه‌دار» این نهاد محترم و مستقل می‌باشد.

**احتمال برکناری همتی از ریاست بانک مرکزی قوت گرفت

تسنیم/ رئیس‌کل بانک مرکزی و کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری طی سخنانی در کلاب هاوس درباره شایعات برکناری‌اش از سمت ریاست بانک مرکزی گفت: رئیس جمهور گفتند "اگر می‌خواهید در انتخابات بمانید نمی‌توانید رئیس بانک مرکزی بمانید چون روی مسائل پولی ارزی تأثیر می‌گذارد البته شنیده‌ام با برخی اقتصاددان‌ها هم صحبت کرده‌اند برای جانشینی، باید صبر کنیم ببینیم ایشان چه تصمیمی خواهند گرفت.

**بشار الجعفری: معارضان خارجی فروپاشیدند

تسنیم/ معاون وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: برای همه ثابت شد که این انتخابات (انتخابات اخیر ریاست جمهوری) معیار پیروزی و شکست نزد برخی به شمار می‌آید. بشار الجعفری در ادامه با بیان اینکه بسیاری از نیروهایی که از استانبول و ریاض تا دوحه خود را به عنوان معارض معرفی کردند، فروپاشیدند، تاکید کرد: دمشق به کانون دیپلماسی جهان عرب تبدیل می‌شود. وی افزود: وقتی غرب  معیارهای انتخاباتی خود را بر ما تحمیل می‌کند، در قبال ما اشتباه می‌کند و این چیزی است که هیچ کس آن را نمی پذیرد.

** شکست سپردفاع موشکی رزم‌ناو آمریکا در هدف گیری موشک بالستیک

فارس/ آژانس دفاع موشکی ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان یک آزمایش، یک رزم‌ناو آمریکا در هدف گیری یک موشک بالستیک میان برد ناموفق عمل کرد. آژانس دفاع موشکی آمریکا اعلام کرد که هدف از این آزمایش نشان دادن توانایی یک کشتی جنگی مجهز به سامانه دفاعی «ایجیس» برای شناسایی، ردیابی و درگیری با یک هدف موشکی بالستیک با برد متوسط بود. سپر دفاع موشکی یک سامانه دفاعی برابر موشک بالستیک است که توسط آمریکا به‌کار گرفته شده ‌است. این سامانه کشتی‌های جنگی را قادر می‌سازد تا موشک‌های بالستیک دشمن را منهدم کنند. در این سامانه از موشک‌هایی مانند «ریم-۶۷ استاندارد»،  «ریم ۱۶۱ استاندارد ۳»  و «تاد»  استفاده شده‌ است.

** حمله پهپادی نیروهای یمنی به عربستان

فارس/ رسانه‌های عربی از عملیات پهپادی نیروهای مسلح یمن علیه ائتلاف متجاوز سعودی خبر دادند. سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که پایگاه هوایی «ملک خالد» متعلق به ائتلاف متجاوز سعودی در «خمیس مشیط» را با پهپاد «قاصف کی۲» هدف قرار دادند. پیش از این نیزشبکه المسیره یمن به نقل از یک مقام نظامی این کشور اعلام کرد که در عملیات موفق ارتش یمن به جنوب غرب عربستان بیش از ۸۰ نظامی عربستان سعودی کشته و زخمی شده و ده‌ها نفر دیگر اسیر شدند.

** طرح وزیر صهیونیست برای سرکوب تظاهرات‌ آتی فلسطینیان

فارس/ رسانه‌های صهیونیستی از طرح «امیر اوهانا» وزیر امنیت عمومی این رژیم برای سرکوب هرچه شدیدتر تظاهرات‌های آتی فلسطینیان در شهرهای اشغالی خبر دادند. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی بامداد یکشنبه گزارش داد، طرح اوهانا شامل استخدام و آموزش دادن ۵۰۰۰ نیروی پلیس طی یک بازه سه ساله و همچنین به کار گرفتن فوری ۳۰۰ نفر از آنها برای جلوگیری از وقوع اعتراضات فلسطینی‌ها در شرایط کنونی است. بر این اساس، پنج یگان ذخیره پلیس مرزی نیز برای مقابله با تظاهرات‌کنندگان فلسطینی در شهرهای اشغالی مستقر می‌شوند. به نوشته روزنامه «جروزالم‌ پست» به نقل از این گزارش، اوهانا قصد دارد سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی «شاباک» را نیز برای سرکوب فلسطینیان وارد عمل کند و یکی از وظایف آن نیز رهگیری کسانی است که در شبکه‌های اجتماعی به اعتراضات دعوت می‌کنند.

**درخواست تعطیلی کارخانه اسرائیلی در انگلیس

ایسنا/ ده‌ها تن از اعضای «شبکه بین‌المللی یهودیان ضد صهیونیسم» و «جنبش فلسطین» با تجمع در مقابل شرکت اسرائیلی «البیت سیستمز» (شرکت هوافضا، صنایع جنگ‌افزاری و فناوری اطلاعات اسرائیلی) در لندن، از مقامات انگلیس خواستند، کارخانه متعلق به این شرکت را تعطیل کنند. معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود، «البیت را ببندید» و «اسرائیل، جنایتکار جنگی است». آنها همچنین شعارهایی را علیه رژیم صهیونیستی و در حمایت از فلسطینیان سر دادند. معترضان تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی در شهر قدس اشغالی را محکوم کردند.

**اعزام نیروهای ویژه ارتش عراق به منطقه سبز در پی تنش میان حشد شعبی و الکاظمی

ایسنا/ در پی تنش میان حشد شعبی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، تیپ یک نیروهای ویژه ارتش این کشور به منطقه سبز بغداد اعزام شد. این اقدام به منظور تجهیز نیروهای امنیتی در داخل منطقه سبز پس از تشدید تنش با حشد شعبی صورت گرفته است. طی روزهای اخیر روابط میان نخست وزیر عراق و حشد شعبی در پی بازداشت قاسم مصلح فرمانده عملیات حشد شعبی در الانبار تیره شده است. به دنبال بازداشت این فرمانده حشد شعبی، روز پنج‌شنبه ائتلاف الفتح، الکاظمی را به تلاش برای بازگرداندن عراق به دوران "دیکتاتوری" متهم کرد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom