Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز219
دیروز1739
در هفته1958
در ماه37580
مجموع2180591

بازدید کنندگان برخط

11
Online

بیانیه شماره (دو) جامعه مدرسین در موضوع انتخابات: هجمه کنندگان به شورای نگهبان آب به آسیاب دشمن می ریزند


رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اولویت مسائل اقتصادی: میزان مشارکت ربطی به اسامی ندارد مردم دنبال مدیر قوی و کارآمد هستند


آیت‌الله حسینی بوشهری: نامزدهای ریاست جمهوری هدفشان خدمت باشد


آیت الله اراکی: تضعیف نهادهای نظام خیانت به ملت و خلاف شرع است


سازمان فضایی ایران اعلام کرد: پنج ماهواره جدید ایرانی در صف پرتاب 
* جام جم 1400/03/08
**میزان تمایل مردم به شركت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

ایسپا موج هفتم نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری را با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال كل كشور از طریق مصاحبه تلفنی در تاریخ ۵ و ۶ خرداد ۱۴۰۰ اجرا كرده است. براساس این نظرسنجی، از میان افرادی كه گفته‌اند قطعا یا احتمالا در انتخابات شركت خواهند كرد، 9/43 درصد ابراهیم رئیسی، 7/3 درصد محسن رضایی، 8/1 درصد سعید جلیلی، یک درصد امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، یک درصد عبدالناصر همتی، 4/0 درصد محسن مهرعلیزاده و 2/0‌درصد علیرضا زاكانی را برگزیده‌اند. بر این اساس برآورد ایسپا از میزان مشاركت در حال حاضر (۶ خرداد) 36 درصد است. براساس این نظر سنجی 7/37 درصد كل پاسخگویان گفته‌اند قطعا در انتخابات شركت خواهند كرد، 7/7 درصد گفته‌اند به احتمال زیاد شركت خواهند كرد.

* همشهری 1400/03/08
**فقط ۴ سال رئیس‌جمهور می‌شوم

عبدالناصر همتی، کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه فرق دولت من با دولت فعلی هم در اعضا و هم در سیاست‌ها خواهد بود، اعلام کرد: ۴سال بیشتر نمی‌خواهم در ریاست‌جمهوری بمانم. او پس از ضبط نخستین برنامه تبلیغاتی خود در صدا و سیما در جمع خبرنگاران با اشاره به حضورش در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: تأکید می‌کنم که این دولت اگر تشکیل شود، نخستین دولتی است که رئیس آن اقتصاددان است. وی ادامه داد: هدفم این است که دولت فنی باشد و نه سیاسی؛ یعنی اموراتی مانند بودجه نباید سیاسی باشد. اگر تشخیص مردم این باشد که من می‌توانم این برنامه‌ها را انجام دهم، قطعا به من رأی خواهند داد.

* کیهان 1400/03/08
**میزان مشارکت ربطی به اسامی ندارد / مردم دنبال مدیر قوی و کارآمد هستند

رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اولویت مسائل اقتصادی:
- مجلس یازدهم نشان داد، هم پرتلاش است و هم کارآمد.
- عملکرد مجلس تاکنون خوب بوده اما ریل گذاری برای اصلاح امور کشور، کارهای فراتر و فراوان تری می‌طلبد و نیازمند وجود آرامش عقلانی و پرهیز از کارهای هیجانی و احساسی است.
- عدم احراز صلاحیــت برخی افراد به معنی بی صلاحیتی آنان نیست بلکه به این معنا است که شورای نگهبان با توجه به گزارشها، امکانات و آشنایی‌های خود نتوانسته صلاحیت آن فرد را تشخیص دهد، اگــر چه ممکن اســت آن فرد صلاحیت بالایی هم داشته باشد.
مهم این اســت کــه نامزدها مردم را اقناع کنند که مشــکلات جامعه را میشناسند، مدیر و مدبر و با صداقت هستند و توانایی اداره کشور را دارند. در این صورت به لطــف خدا مردم بامشارکت بالا در پای صندوقهای رأی حاضر خواهند شد.
- مســئله مردم «بیــکاری جوانان، معیشــت طبقات ضعیــف و مافیای واردات» است که کمر تولید را میشکندو جوانان مبتکر و با انگیزه را مأیوس وکشاورزان زحمتکش را بیچاره می‌کند.
- میدان انتخابات، میدان مسابقه خدمت و سبقت گرفتن در خیرات است و باید ازنفرت پراکنی و اتهام زنی پرهیز شود.
- کســانی که مــردم را از رفتن پای صندوق رأی منع و القاء بی فایده بودن انتخابات را می‌کنند، دروغ میگویند که دلسوز مردم هستند، بنابراین به حرف آنها اعتنا نکنید.

** ایران بدون برجام قوی‌تر از ایران با برجام است

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با کانال 12 اسرائیل گفت: ایران بدون توافقنامه هسته‌ای قوی‌تر از ایران با توافقنامه هسته‌ای است؛ از این رو تمامی مقامات آمریکا معتقدند یک تفاهم‌نامه هسته‌ای خوب می‌تواند ایران را از رسیدن به پیشرفت‌های هسته‌ای به‌خوبی بازدارد. بلینکن تصریح کرد: دولت بایدن به دنبال یک توافق هسته‌ای مستحکم و بلندمدت با ایران است. بلینکن با تکرار ادعا‌های خود در مورد نقش ایران در منطقه افزود: اگر ایران بدون قیدوشرط به برجام بازگردد، آمریکا هم این توافقنامه هسته‌ای را به‌رسمیت خواهد شناخت. وی در ادامه این مصاحبه در اظهارنظری گستاخانه گفت: آمریکا هر بار اعلام کرده مشتاق به بازگشت به یک توافقنامه هسته‌ای با ایران است، ولی این سؤال مطرح است که آیا ایران هم حاضر است برای بازگشت به برجام قدمی بردارد یا خیر. ما مدام کار‌هایی که طرفین مذاکره باید برای بازگشت به این توافقنامه انجام دهند تکرار کرده‌ایم حالا این ایران است که باید قدمی رو به جلو بردارد. بلینکن افزود: توافقنامه برجام به شکل فعلی قابل بازگشت نیست.

* شرق 1400/03/08
**شورای نگهبان تکلیف را از دوشم برداشت

اسحاق جهانگیری در جمع رؤسای ستادهای انتخاباتی خود در سراسر کشور ضمن اعلام خاتمه فعالیت این ستادها اظهار کرد: برای دفاع از رأی مردم و جمهوریت نظام و نیز برای دفاع از مشارکت حداکثری که یک الزام و ضرورت برای ایران‌ است، وارد انتخابات شدم. او با بیان اینکه سرانجام شورای نگهبان کار را برای من آسان کرد، افزود: با این اتفاق تکلیف از دوش من برداشته شد و احساس آرامش جدی بعد از اعلام نظر شورای نگهبان کردم و شبی که نظر شورای نگهبان به من اعلام شد، در منزل ما بعد از گذشت 10 روز از ثبت‌نام، شب جشن بود، زیرا همه احساس کردند که بار بزرگی از دوشم برداشته شد و البته برای رؤسا و اعضای ستاد انتخاباتی نیز کار آسان شد؛ زیرا در ایام پیش‌رو وظایف سنگینی بر عهده آنها قرار می‌گرفت.

* ایران 1400/03/08
**دو هزار و 723 اثر تاریخی به ایران بازگردانده شدند

شصت‌ونهمین برنامه افتتاح طرح‌های ملی برای جهش تولید که روز پنجشنبه ۶ خرداد برگزار شد به طرح‌های ملی وزارت میراث فرهنگی اختصاص داشت. در این آیین با دستور حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری، بهره‌برداری از ۵۲۶ طرح میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سراسر کشور با ارزش سرمایه‌گذاری ۲هزار و ۵۳۷ میلیاردتومان آغاز شد. افتتاح این طرح‌ها علاوه بر آنکه منجر به بازگشت بناهای تاریخی به چرخه بهره‌برداری و توسعه‌ زیرساخت‌های گردشگری می‌شود، برای ٢ هزار و ۶٩٧ نفر اشتغال ایجاد کرده و گام استوار دیگری در ‫توسعه اقتصاد گردشگری خواهد بود. رئیس جمهور در این آیین استرداد ۲ هزار و۷۲۳ شیء و آثار تاریخی از کشورهایی مثل امریکا و اروپا، توسعه زیرساخت‌ها، آبادانی روستاها از گازرسانی، ‌برق‌رسانی و آب‌رسانی تا توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی، جاده‌ای و احداث مدارس و خانه‌های بهداشتی و تبدیل روستاها به جاذبه گردشگری را در چارچوب احقاق حقوق مردم ارزیابی و تأکید کرد که همه مناطق کشور ظرفیت تبدیل شدن به جاذبه‌های گردشگری را دارند.

**تلاش برای ممانعت از بازگشت بایدن به برجام

جمهوریخواهان کنگره امریکا اصلاحیه‌ای را تنظیم کرده‌اند که با ضمیمه شدن به یکی از مصوبه‌های مرتبط، دولت بایدن را ملزم خواهد کرد بدون تأییدیه کنگره وارد هیچ توافقی با ایران نشده و تغییری در به کارگیری تحریم‌های امریکا علیه آن ندهد. طبق رونوشت اصلاحیه‌ای که فری بیکن آن را رؤیت کرده، قانونی در سنای امریکا تصویب می‌شود که دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری امریکا را ملزم خواهد کرد پیش از امضای یک قرارداد با ایران، تأییدیه کنگره را داشته باشد. این اصلاحیه مانع چشم‌گیری در مسیر اجرایی شدن طرح دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران خواهد بود.

**اروپا خواستار بازبینی یک پرونده قضایی

سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا حکم جدید صادر شده برای نرگس محمدی فعال حقوق بشر را «نگران کننده» تلقی کرد. «پیتر استانو» در بیانیه‌ای مداخله جویانه درباره حکم جدید صادر شده برای نرگس محمدی، گفت که اتحادیه اروپا خواستار بازبینی پرونده نرگس محمدی است. دستگاه قضایی در حکمی که آن را شعبه ۱۱۷۷ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران صادر کرده، محمدی را با اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار بیانیه مبارزه با اعدام»، «تحصن در دفتر زندان» مربوط به دی‌ماه ۹۸، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» برای پایان دادن به تحصن اعتراضی، «تخریب شیشه‌ها» و «افترا نسبت به اتهام شکنجه‌گری و ایراد ضرب و جرح» به تحمل ۸۰ ضربه شلاق۳۰ ماه حبس و پرداخت ۲ فقره جزای نقدی محکوم کرده است.

* جمهوری اسلامی 1400/03/08
**5 ماهواره در صف پرتاب

سازمان فضایی ایران اعلام کرد: طراحی چهار ماهواره و آماده‌سازی پنج ماهواره برای قراردادن در فضا از برنامه‌های صنعت فضایی ایران است.
براساس گزارش سازمان فضایی، ماهواره‌های مخابراتی "ناهید یک و دو"، "ذوالجناح"، "سیمرغ"، و ماهواره‌های سنجش از دور "طلوع"، " پارس1"، "ظفر2 " برای تثبیت در مدار LEO در دست طراحی و تولید هستند. برای دستیابی به مدار خورشید آهنگ (SSO) نمونه دوم ماهواره پارس، ماهواره ذوالجناح و پایگاه پرتاب چابهار در دست طراحی و اجرا هستند. دستیابی به مدار 36 هزار کیلومتری از برنامه‌های بعدی سازمان فضایی کشور است. برای دستیابی به این هدف، پرتاب زیرمداری کپسول زیستی و بلوک انتقال‌مداری سامان 1، توسعه زیرساخت‌های فضا، توسعه توان طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی در دستور کار قرار گرفته است. ماهواره‌های"پارس 1 "؛ " ظفر 2 "؛ "طلوع" با قابلیت تصویربرداری چند طیفی از جمله ماهواره‌های سنجش از دوری است که در صف پرتاب هستند.

**اسرائیل از حمایت آمریکا در جنگ غزه راضی است

روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست نوشت: اسرائیل از حمایت آمریکا در جنگ غزه راضی است اما از گفتگوی این کشور با ایران نگران است. هاآرتز نیز نوشت: سیاست بایدن در خشنودسازی ایران، خطرناک است. در همین حال، استفان والت در نشریه فارین‌پالیسی نوشت: اکنون زمان پایان بخشیدن به «رابطه ویژه» با اسرائیل است، زیرا دستاوردهای حمایت آمریکا از اسرائیل، دیگر کمتر از حمایت‌های آنست.

* وطن امروز 1400/03/08
**وزارت امور خارجه پیروزی بشار اسد را در انتخابات سوریه تبریک گفت

وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای برگزاری موفق انتخابات سوریه و پیروزی بشار اسد را به دولت و ملت سوریه تبریک گفت. در این بیانیه آمده است: برگزاری موفق انتخابات و مشارکت گسترده مردم سوریه گام مهمی در استقرار صلح، ثبات، آرامش، بازسازی و شکوفایی سوریه است. در بیانیه وزارت امور خارجه تاکید شده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به تصمیم مردم سوریه، از حق تعیین سرنوشت ملت سوریه و آینده آن کشور بدون هر گونه دخالت خارجی حمایت کرده و پیروزی قاطع رئیس‌جمهور اسد در این انتخابات را به ایشان و مردم مقاوم سوریه تبریک می‌گوید.

**موضع نخست‌وزیر عراق درباره بازداشت فرمانده حشدالشعبی

با وجود انتشار اخباری در رابطه با آزادی قاسم مصلح، نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای گفت کمیته‌ای برای تحقیق درباره اتهامات وارده به این فرمانده سرشناس حشدالشعبی تشکیل شده و وی هنوز تحت بازداشت است. الکاظمی در این بیانیه مدعی شد بازداشت قاسم مصلح طبق رأی دادگاه و ماده ۴ قانون مبارزه با تروریسم و به دلیل شکایتی که از وی به عمل آمده، انجام شده است. با این حال او توضیحی درباره فرد یا نهاد شاکی مورد ادعای خود نداد.

**بازی الکاظمی با امنیت عراق

بازداشت یکی از فرماندهان سرشناس و محبوب حشدالشعبی عراق در استان الانبار که روز چهارشنبه به شکلی غیر متعارف مشابه عملیات آدم ربایی از سوی نیروهای امنیتی دستگاه نخست‌وزیری عراق انجام شد، بار دیگر تنش‌ها میان مقامات و گروه‌های سیاسی را تشدید کرد. در حالی که دولت مدعی است این بازداشت با حکم دستگاه قضا انجام شده، حشدالشعبی تاکید دارد حکمی در این باره وجود نداشته و دولت تا این لحظه هیچ شخص و نهادی را به عنوان شاکی این فرمانده نظامی معرفی نکرده است.

* جوان 1400/03/08
**مسیر سخت، اما با کمک جوانان هموار می‌شود‌

آیت‌الله رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت ما دولت تحول و دولت مردمی خواهد بود و به مردم نقش خواهد داد، گفت: این تحول تحولی نیست که دولتمردان بنشینند و در اتاقی دربسته برنامه‌ریزی برای بخش‌های دیگر کنند بلکه مردم باید در این دولت نقش آفرینی کنند و محوریت این تحول عدالت اقتصادی است.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنین صبح دیروز با حضور در کهف الشهدای تهران، با جمعی از مردم دیدار و گفت وگو کرد. رئیسی در حاشیه این دیدار گفت: مردم از مشکلات امروز ناراحتی دارند و دغدغه آنها را دارند و برخی ناامید هستند و برخی احساس می‌کنند شاید نتوان کاری کرد. وی افزود: هم می‌شود کاری کرد و هم ما در این مسیر می‌دانیم و می‌خواهیم و می‌توانیم. این مسیر به ظاهر سخت است و به ما هم خیلی گفته‌اند که مسیر و راه آسانی نیست، اما به نظر ما با حضور این جوانان خوب و با نشاط و با حضور مردم، قله فتح خواهد شد و مشکلات کاهش پیدا خواهد کرد.

**رئیس‌جمهور شوم، امریکایی‌‌‌ها التماس می‌کنند!

دکتر علیرضا زاکانی نامزد انتخابات در یک گفت‌وگوی اینترنتی با بیان اینکه موضوعاتی به نام صنعت هسته‌ای، منطقه، توان موشکی و حقوق بشر داریم و غربی‌‌‌ها با بازکردن پرونده‌های بی‌اساس به دنبال کاسبی کردن و استعمار نوین هستند، گفت: غربی‌‌‌ها فهم مادی دارند و میان این موضوعات، توان هسته‌ای توانایی معامله دارد. سود این معامله می‌تواند حداقلی یا حداکثری باشد. ایران تحریم‌پذیر نیست و این ابزار استراتژیک امریکا است و هیچ‌وقت از آن دست برنخواهد داشت. روحانی به دنبال یک تعهد کلامی است. من رئیس‌جمهور شوم، امریکایی‌‌‌ها التماس می‌کنند و مجبور می‌شوند که تمام تحریم‌‌‌ها را بردارند. من به فضای دیپلماسی به‌عنوان یک فرصت نگاه می‌کنم و با یک منطق درست باید آنها را منزوی کرد.

**برای حل مشکلات راهکار دارم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برنامه تدوین شده خود برای دولت آینده گفت: با اراده‌ای که عزم شده، برای اجرای این برنامه نیازمند یک جهاد همگانی هستیم تا جهش بزرگ اتفاق بیفتد.
سعید جلیلی‌، در یک پیام ویدئویی خطاب به مردم به تشریح دلایل حضور خود در انتخابات این دوره پرداخت و گفت: در آستانه‌ یک انتخاب بزرگ قرار داریم؛ انتخابی که می‌تواند نه تنها کشور را از برخی نارسایی‌‌‌ها عبور بدهد بلکه می‌تواند یک جهش بزرگ را رقم بزند. لازمه تحقق این جهش بزرگ، اراده و برنامه است؛ هشت سال است که در دولت سایه، همراه با جوانان شما سعی کرده‌ایم سایه به سایه موضوعات کشور را دنبال و پاسخ مسائل را جست‌وجو کنیم و از تمام فرصت‌های ممکن برای آنکه چگونه می‌توان کشور را بهتر اداره کرد، استفاده کنیم.

**یارانه ۴۵۰ هزارتومانی می‌دهم!

محسن رضایی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت:‌« به ملت عزیز ایران‌ می‌گویم که با رأی قاطع شما ملت ایران و تشکیل دولت اقدام‌ و تحول، سریعاً با تعیین نرخ و قیمت ترجیحی، معادل چهار میلیارد دلار از محل فروش محصولات نفتی به ثروتمندان و معادل همین مقدار از خرید نهاده‌های دامی، صرفه جویی خواهیم کرد و با جلوگیری از اتلاف ثروت عمومی و قطع دست ویژه خواران، یارانه را به مبلغ چهارصد و پنجاه هزار تومان ماهانه برای هر فرد، به 40 میلیون نفر از ملت ایران (که درآمد کمتری دارند) واریز خواهیم‌ کرد. »‌

* آفتاب‌یزد 1400/03/08
**سید حسن نصرالله در سلامت اند

شیخ نعیم قاسم گفت: حال سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله خوب و مساعد است و در سلامت بسر می‌برد. وی افزود: سیدحسن نصرالله چند روز پیش دچار بیماری شد و برای درمان و بهبودی کامل به دو تا سه روز استراحت نیاز داشت. پیشتر، برخی منابع از جمله مسئولان امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی ادعا کرده بودند که سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله به کرونا مبتلا شده است.

* خراسان 1400/03/08
**اقتصاد آنلاین مدعی شد: در روزهای اخیر با افزایش فشارهای روحانی به همتی برای ارزپاشی ۲میلیارد دلاری و تسعیر ۳۷۵هزار میلیارد تومانی ارز و مقاومت همتی، رئیس کل بانک مرکزی در آستانه عزل قرار گرفته است.


**عصرایران نوشت: رئیس مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی ناجا، از تشکیل پرونده‌ای درباره ادعای یکی از اتباع خارجی و بررسی صحت و سقم آن توسط پلیس خبر داد. سرهنگ خسروی درباره جزئیات این خبر افزود: تصاویری در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر این که یکی از اتباع بیگانه مدعی شده با کاربران ایرانی ارتباط نامتعارف دارد. پرونده ای با همین عنوان به صورت مشترک در دو پلیس تخصصی نیروی انتظامی درباره پیگیری و مشخص شدن صحت و سقم این موضوع تشکیل شده و به محض مشخص شدن ابعاد ماجرا مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.

* رسالت 1400/03/08
**لیست شورای ائتلاف برای انتخابات شوراها، این هفته مشخص می‌شود

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان تهران با اشاره به انتخاب اولیه ۸۴ نفر برای حضور در لیست نهایی شورای ائتلاف برای شورای شهر تهران گفت: تلاش داریم تا لیست نهایی این هفته مشخص شود. مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: بر اساس برنامه زمان‌بندی‌شده مقرر بود تا ما در تاریخ ۱۲ خرداد لیست شورای ائتلاف شورای شهر تهران را ارائه دهیم اما به دلیل پاره‌ای از موارد و به‌منظور تصمیم‌گیری صحیح در این زمینه دو روز از برنامه کاری خود عقب‌افتاده‌ایم لذا امکان دارد لیست نهایی با یک یا دو روز تأخیر ارائه شود.

**الطاف رهبر معظم انقلاب در حق مجلس، نمایندگان را برای حل مشکلات مردم مصمم‌تر خواهد کرد

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در تويیتی نوشت: الطاف رهبر معظم انقلاب در حق مجلس یازدهم و کارآمد و پرتلاش شمردن آن از سوی ایشان، نمایندگان را در ایفای وظایف نمایندگی و حل مشکلات مردم مصمم‌تر خواهد کرد. وی تأکید کرد: مراقبت از آسیب‌های ایفای وظیفه نمایندگی که توسط ایشان انذار داده شد، عهد جمعی ما با مردم در ۳سال پیش رو خواهد بود.

* مردم سالاری 1400/03/08
**بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار رأی اولی داریم

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: در این دوره بیش از ۱۰ هزار شعبه به تعداد شعب اضافه کردیم و اکنون تعداد شعب بیش از ۷۰ هزار شعبه داریم و نسبت به دوره‌های پیشین تعداد شعب بسیار مناسب و عدد بالایی می‌باشد. موسوی اظهار داشت: در این دوره از انتخابات بیش از یک میلیون و 300 هزار رأی اولی داریم. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر نامزد‌ها و ستاد‌های آن‌ها شیوه‌نامه‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی کرونا را در تبلیغات‌شان رعایت نکنند، به عنوان تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود و قاعدتا با آن‌ها برخورد خواهد شد.

* اعتماد 1400/03/08
**شوراي حقوق بشر سريع و موثر براي توقف كشتار فلسطينيان عمل كند

بقايي‌هامانه در نشست شوراي ويژه حقوق بشر با اشاره به اينكه «فلسطين» دهه‌هاست كه اشغال شده است و مردم آن با «بي‌رحمانه‌ترين نقض سيستماتيك حقوق بشر» مواجهند، گفت: تا زماني كه اجازه دهيم اين اشغال ادامه يابد و جنايات جنگي وحشيانه و جنايت عليه بشريت تشويق شوند و عاملان اين قضيه مصونيت كامل داشته باشند، اين قساوت‌ها هرگز به پايان نخواهند رسيد. سفير كشورمان در ژنو در ادامه اظهار كرد كه اين شورا و سازوكارهاي حقوق بشري سازمان ملل بايد «مسوولانه، سريع و موثر» در جهت توقف كشتار فلسطينيان بي‌گناه اقدام كنند.

* اطلاعات 1400/03/08
**آمریکا و انگلیس‌ بر احیای برجام تمرکز‌کنند

سعید خطیب‌زاده با اشاره به سفر وزرای خارجه آمریکا و انگلیس به سرزمین‌های اشغالی نوشت:‌ وزرای خارجه آمریکا و انگلیس در تلاش برای جلب رضایت دشمن قسم خورده برجام، مذاکرات وین را تحریف می‌کنند. این دلسرد کننده است. وی خطاب به وزرای خارجه آمریکا و انگلیس افزود: رژیم خونخوار اسرائیل که سعی در جلب رضایتش دارید، هر کاری توانست کرد تا توافق (برجام) را تخریب کند. خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: به جای بی اعتبار کردن خودتان، بر احیای توافق اصلی – تنها راه‌حل روی میز – تمرکز کنید.

**بشار اسد با کسب ۹۵ درصد آراء پیروز انتخابات ریاست جمهوری سوریه شد

«بشار اسد» توانست با کسب ۹۵٫۱ درصد آرا، بار دیگر پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ سوریه شد. «حموده صباغ» رئیس پارلمان سوریه گفت: بشار اسد توانست ۱۳ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۳۶۰ رای از ۱۴ میلیون و ۲۳۹ هزار رای ریخته شده در صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری سوریه را کسب کند. وی افزود که «محمود مرعی» و «عبدالله سلوم عبدالله» دو رقیب بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری هر کدام به ترتیب ۳٫۳ و ۱٫۵ درصد آرا را کسب کردند. رئیس پارلمان سوریه همچنین افزود که بیش از ۱۴ میلیون رای دهنده در این انتخابات شرکت کردند و میزان مشارکت مردم سوریه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ۷۸ درصد بود.
 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

** بیانیه شماره (دو) جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در موضوع انتخابات

اختصاصی/ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دومین بیانیه‌ی انتخاباتی خود را صادر نمود. دربخشی ازاین بیانیه ضمن حمایت قاطع از شورای محترم نگهبان آمده است: گرچه شورای محترم نگهبان در ایجاد زمینه‌های لازم برای مشارکت عموم مردم در انتخابات و فراهم کردن زمینه حضور افرادی مدیر و مدبر نقش مهمی دارد اما آنچه بیش از هرچیز باید از شورای نگهبان انتظار داشت عمل به مرّ قانون و توجه به رسالت اصلی‌اش می‌باشد، زیرا ایجاد شور و هیجان‌های انتخاباتی و افزایش مشارکت وظیفه مجموعه‌های دیگر نیز هست. مردم، رسانه‌ها، احزاب، جریان ها و کاندیداها وظیفه دارند ضمن رعایت اخلاق انتخاباتی و شئون اسلامی فضایی امید بخش و شور آفرین را ایجاد کنند تا مشارکتی حداکثری برای نظام مقدس جمهوری اسلامی رقم بخورد. در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: با توجه به جایگاه قانونی شورای نگهبان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با در نظر گرفتن شرایط حساس کنونی جهان، انتظار است آنان که طی این روزها حملات و هجوم شدیدی علیه شورای نگهبان داشتند به خود آیند و با تکرار این حملات آب به آسیاب دشمنان انقلاب نریزند. امید است همه ی ما با شناخت نقش و جایگاه تاریخی خود برای تحقق حضور حداکثری و انتخاب آگاهانه تلاش کنیم. وبدانیم یک دولت انقلابی مقتدر و توانمند با یک انتخابات پرشور می تواند آرمانها و مطالبات مردم را پیگیری کند و در مسیر تحقق آن گام بردارد.

**نامزدهای ریاست جمهوری هدفشان خدمت باشد

تسنیم/ آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به اهمیت انتخابات آتی گفت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید برنامه و سابقه خوب اجرایی داشته باشند تا مردم به آن‌ها اعتماد کنند و همچنین اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند. رئیس شورای عالی جامعه مدرسین عنوان کرد: نامزدهای ریاست جمهوری هدفشان خدمت به خلق خدا باشد، رای دهندگان به هرکسی رای ندهند و باید به نامزدی که به ولایت‌فقیه و قانون اساسی اعتقاد دارد رای داد و باید فردی انتخاب کنیم که سبب عزت ایران اسلامی باشد و در برابر دشمنان تسلیم نشود. وی تصریح کرد: کسی که قصد دارد رئیس جمهور شود باید ظرفیت‌های نسل جوان را بشناسد و در زمینه اشتغال زایی برنامه داشته باشد، بیکاری از جمله مشکلات کشور است و در هر خانه یک و دو جوان بیکار وجود دارد.

**تضعیف نهادهای نظام خیانت به ملت و خلاف شرع است

رسا/ آیت‌الله اراکی در دیدار دانش آموختگان سپاه علویون با اشاره به اهمیت انتخابات پیش رو و حضور حداکثری، اظهار داشت: معنای اصلی انتخابات اعلام فرمانبرداری از نظام تشکیلات الهی است که در رأس آن رسول اکرم(ص) بعد از ایشان در عصر ما امام زمان(عج) و از سوی حضرت ولی عصر هم ولی فقیه قرار دارد. عضو جامعه مدرسین در بخش دیگری از سخنان خود تضعیف نهادهای رسمی و قانونی کشور را امری نکوهیده دانست و گفت: نباید به گونه ای سخن بگوییم که نهادهای مقدس نظام اسلامی تضعیف شوند. وی با تأکید بر این که به فضل الهی یک انتخابات سالم با حضور حداکثری مردم خواهیم داشت، افزود: امروز نیاز کشور یک رئیس جمهور تحول گرا، جهادی، مخلص و میدانی است و به امید خدا مردم یک «مرد میدان» را انتخاب کنند.

** حمله هوایی یمن به پایگاه سعودی «ملک خالد» با ۲ پهپاد تهاجمی

تسنیم/ سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن بامداد امروز (شنبه) اعلام کرد که ارتش یمن با استفاده از دو پهپاد «قاصف k2» پایگاه هوایی «ملک خالد» واقع در منطقه خمیس مشیط را هدف قرار داد. یحیی سریع افزود: این حمله پهپادی در واکنش به ادامه تجاوزات عربستان و محاصره یمن صورت گرفته است. در همین حال، رسانه‌های سعودی مدعی شدند که سامانه دفاعی موشکی عربستان یک فروند پهپاد یمن را بر فراز آسمان خمیس‌مشیط واقع در جنوب عربستان رهگیری و سرنگون کرد.

 **یک شهروند آمریکایی به‌اتهام نقض تحریم‌های ایران بازداشت شد

تسنیم/ وزارت دادگستری آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که یک شهروند زن ساکن شهر لاس‌‌وگاس در ایالت نوادا به‌اتهام نقض تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران بازداشت شده است. بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، «تینا چن» مالک شرکت «تاپ وان زون» که در زمینه صادرات قطعات کامپیوتر و قطعات الکترونیکی فعالیت می‌کند، متهم شده است که در فاصله نوامبر 2015 تا ماه مه 2019 (اواسط آبان 1394 تا اوایل خردادماه 1398) با همکاری افرادی دیگر اقدام به خرید کالاهایی از شرکت‌های آمریکایی و ارسال این کالاها برای افرادی در ایران از طریق شرکت‌هایی در هنگ‌کنگ کرده است.

**نفتکش هورس رفع توقیف شد

ایسنا/ کشتی نفتکش هورس متعلق به ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران که از ۲۴ ژانویه (یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹) تاکنون در آبهای اندونزی توقیف شده بود دیروز جمعه آزاد شد. این کشتی با حمایت همه‌جانبه مقامات ارشد کشور، پشتیبانی و کمک کنسولی وزارت امورخارجه و همکاری دستیار ویژه وزیر امور خارجه، پس از گذراندن موفق مراحل دادرسی، بعد از ۱۲۵ روز، رفع توقیف شد.

**ملت سوریه از طریق انتخابات پایبندی خود را به وحدت ملی ثابت کردند

فارس/ حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه را تبریک گفت. در بیانیه حزب‌الله آمده است: سوری‌ها بار دیگر از طریق صندوق‌های رای پایبندی کامل خود را به وحدت ملی و مخالفت خود را با تفرقه، طائفه‌گری و تجزیه اعلام کردند، همان گونه که بارها و بارها با رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های خود این قضیه را ثابت کردند. حزب‌الله افزود: ملت سوریه با برگزاری موفق انتخابات همچنین پایبندی خود را به گزینه سیاسی نشان داد که سوریه در طول تاریخ معاصر خود با پایبندی کامل به آرمان فلسطین و مقابله با اشغالگری و تجاوز و رد تکفیر، خیانت و تروریسم در پیش گرفته است.

**تظاهرات مردم اندونزی در محکومیت حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی

ایسنا/ صدها اندونزیایی در مقابل ساختمان سفارت آمریکا و هیات سازمان ملل در جاکارتا در محکومیت حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی تجمع کردند.
تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم‌های بزرگ فلسطین و اندونزی و پلاکاردهایی با محتوای همبستگی "اندونزی با فلسطین آزاد است"، از مساجد شهر جاکارتا به سمت خیابان اصلی این شهر حرکت کرده و در محوطه بیرون ساختمان سفارت آمریکا در این شهر به حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی اعتراض کردند.

**حماس دست از مشی مبارزاتی خود برنمی دارد

ایسنا/ روزنامه عبری زبان هاآرتص  در مقاله  ای ضمن انتقاد از  نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس و وزیر جنگ این رژیم، تاکید کرد که یحیی السنوار، رهبر جنبش مقاومت اسلامی حماس در نوار غزه شجاع‌تر از نتانیاهو و گانتس است.
هاآرتص در ادامه با اشاره به اینکه از منظر اسرائیل هیچ کس انسان نیست نوشت: از منظر اسرائیل تخریب خانه‌های فلسطینیان و به خاک و خون کشیدن خانواده‌های فلسطینی یک اقدام قانونی و مشروع است». این روزنامه همچنین نوشت:« امکان ندارد حماس دست از مشی مبارزاتی خود بردارد. »

**بودجه هنگفت آمریکا برای مقابله با ایران

ایرنا/ دولت آمریکا از بودجه ۱. ۹ تریلیون دلاری خود جهت مقابله با قدرت گرفتن ایران، چین و روسیه در خاورمیانه، اروپا و اوراسیا پرده برداشت. این سند اضافه می‌کند: بودجه از برنامه‌های متمرکز برای دفاع از دموکراسی، حاکمیت قانون، پیشبرد حقوق بشر و برابری جنسیتی، مبارزه با فساد و مقابله با اقتدارگرایی پشتیبانی خواهد کرد. علاوه بر این آمریکا یک بودجه ۸۰۰ ملیون دلاری برای شبکه‌های تلوزیونی بین المللی جهت هدف قردادن مخاطبان در ایران، چین و روسیه و همچنین کشورهای آفریقایی و خاورمیانه در نظر گرفته است. از نظر دفاعی، بودجه پیشنهادی بایدن بر نوسازی زرادخانه‌های هسته‌ای و همچنین توسعه توانایی‌های جنگی نوین متمرکز می‌شود. این بودجه مانند گذشته سعی می‌کند برتری نظامی آمریکا را حفظ کند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom