Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز2602
دیروز3229
در هفته5831
در ماه9179
مجموع1875571

بازدید کنندگان برخط

10
Online

سالروز ضربت خوردن مولای متقیان امیرمومنان حضرت علی علیه السلام را تسلیت می گوییم


رئیس جمهور از تلاش دولت برای تهیه و تولید واکسن کرونا خبر داد 5/1 میلیارد دلار ارز برای خرید واکسن


آیت الله خاتمی: دشمن در فضای انتخاباتی بی رمق می دمد


آیت الله اعرافی: اندیشه اسلامی و معرفت قرآنی تمدن ساز است


گروهک معاند «هبوط ایران» توسط اطلاعات سپاه عاشورا متلاشی شد 
* جام جم 1400/02/12
** واردات واكسن كرونا با ۳۵ شركت خصوصی

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «‌حدود ۴۹ شركت بخش خصوصی برای واردات واكسن اعلام آمادگی كردند و برای بیش از ۳۵ شركت معرفی‌نامه صادر شد، اما تا امروز هنوز هیچ‌یك از این شركت‌ها نتوانسته‌اند مدارك و مستندات حداقلی را كه بیانگر واردات از منابع رسمی و اصلی باشد، ارائه دهند.» محمدرضا شانه‌ساز افزود: «سازمان جهانی بهداشت اعلام كرد كه حدود ۲۰۰ میلیون دوُز واكسن تقلبی در دنیا هست كه ما باید اقدامات پیشگیرانه خودمان را هم برای واكسنی كه قرار است وارد شود، انجام دهیم.»

* همشهری 1400/02/12
** 5 خرابکاری عمده در نطنز طی 15سال

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: تخریبی که در نطنز انجام شده، بار اول نبوده و ازنظر خرابکاری‌های عمده، فکر می‌کنم پنجمین‌بار است که در طول 15سال گذشته حمله شدیدی به تأسیسات نطنز انجام شده است. فریدون عباسی افزود: دلیل این آسیب آن است که در بازدارندگی انسجام نداریم و اگر شتاب‌زده عمل نکنیم و بازدارندگی را سرلوحه کار خود قرار دهیم و پیش‌بینی‌های لازم صورت گیرد و دشمن حساب کند اگر ضربه‌ای به ما بزند ضربه سخت‌تری را دریافت خواهد کرد، آن‌وقت وضعیت تغییر پیدا خواهد کرد.

* کیهان 1400/02/12
** گروهک معاند «هبوط ایران» توسط اطلاعات سپاه عاشورا متلاشی شد

پاسداران گمنام امام زمان‌(عج) در سازمان اطلاعات در سپاه عاشورا موفق شدند گروهک معاند موسوم به «هبوط ایران» را شناسایی و متلاشی کنند. گروهک معاند «هبوط ایران» از دی ماه ۱۳۹۶ به دنبال اتحاد جریان‌های برانداز علیه نظام جمهوری اسلامی بوده است. پشت صحنه این جریان فتنه، سلطنت طلبان هستند و تامین هزینه‌های فعالیت این گروهک معاند بر عهده دولت‌های غربی و عربستان است. پاسداران گمنام امام زمان‌(عج) در سازمان اطلاعات سپاه عاشورا با شناسایی و دستگیری اعضای گروهک معاند «هبوط ایران»، ضربه نهایی را برای متلاشی کردن آن وارد کردند.

**انتظار نداریم در آینده نزدیک مذاکرات درباره احیای برجام به موفقیت برسد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در گفت‌وگو با شبکه خبری العربیه گفت: جمعه آینده، زمان جدید دور بعدی مذاکرات درباره برجام خواهد بود. اولیانوف گفت: انتظار نداریم در آینده نزدیک مذاکرات درباره احیای برجام به موفقیت برسد. وی افزود که مذاکرات انجام شده در وین با پیشرفت ثابتی همراه بوده و در مسیر صحیحی قرار دارد.

* شرق 1400/02/12
** محرز‌بودن تخلفات صورت‌گرفته در بودجه ۱۴۰۰

نماینده مجلس شورای اسلامی در رشته توییتی نوشت: با توجه به عدم پاسخ‌گویی آقایان قالیباف و نادران نسبت به تغییرات گسترده ارقام و اعداد جداول بودجه ۱۴۰۰ پس از رأی‌گیری لایحه در صحن مجلس و همچنین تلاش همه‌جانبه عده‌ای برای برخورد سیاسی و رسانه‌ای با این موضوع، مطالبی را جهت تنویر افکار عمومی بیان می‌کنم. علی خضریان ادامه داد: متأسفانه مشاهده می‌شود برخی تحت عنوان رویه بودن این اتفاقات در سال‌های گذشته، به دنبال توجیه این تخلفات هستند. او ادامه داد: با توجه به محرز‌بودن تخلفات صورت‌گرفته توسط عده‌ای معدود، بهترین اقدام رسیدگی به تخلفات صورت‌گرفته در مسیر صحیح و منطقی آن جهت برخورد با متخلفان و همچنین رفع ایرادات احتمالی قانونی جهت عدم‌تکرار این تخلفات در سال‌های آینده است.

**سفر  وزیر خارجه آمریکا به اروپا

آنتونی بلینكن، وزیر خارجه ایالات متحده، هفته پیش‌رو به‌منظور گفت‌وگو درباره برخی مسائل عمده بین‌المللی، از‌جمله روسیه، اوکراین، ایران، افغانستان و همچنین بهبود روابط دو سوی اقیانوس اطلس، به اروپا خواهد رفت.
*
 ایران 1400/02/12
** 5/1 میلیارد دلار ارز برای خرید واکسن

رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به اینکه براساس آمار و گزارش‌ها، رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم هنوز به‌طور متوسط 61 درصد است، گفت: این وضعیت بسیار خطرناک بوده و به این معنی است که با ادامه این شرایط از موج چهارم بیماری دیرتر خارج خواهیم شد. حجت الاسلام و المسلمین روحانی با تأکید بر اینکه دولت با وجود همه مشکلات موجود از لحاظ تأمین و نقل و انتقال ارز، مصمم به خرید واکسن مورد نیاز کشور است، اظهار داشت: دولت ارز مورد نیاز را تأمین کرده و جابه‌جایی و نقل انتقال آن انجام می‌شود و امروز شاهد ورود محموله‌های واکسن به کشور هستیم. وی همچنین در دیدار جمعی از معلمان با اشاره به اینکه دولت ۱.۵ میلیارد دلار برای خرید واکسن و نهاده‌های تولید واکسن در داخل در نظر گرفته است، اظهار داشت: بسیار امیدوار هستیم به اینکه از مهرماه و شروع سال تحصیلی جدید، در شرایطی باشیم که حداقل بخشی از آموزش به صورت حضوری انجام شود.

**ابزار قدرت به روایت ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان با بازنشر ویدئوی کوتاهی از سخنان خود در یک سخنرانی در سال ۹۸، بار دیگر تأکید کرد که تکیه بر مردم و ایستادگی از ابزار قدرت هستند. ظریف آورده است: واقعیت این است که میزان قدرت شما فقط با ملاک‌های مادی شناخته نمی‌شود. ملاک‌های معنوی قدرت مانند تکیه بر مردم و ایستادگی از ابزار قدرت هستند. اینکه شما فردی مانند برادر عزیزم شهید سپهبد سلیمانی دارید که بعد از شهادتش قدرتش بیش از قبل شهادتش باشد- با اینکه وقتی هم بود بسیار مؤثر بود، بی نظیر بود- اما بعد از شهادتش بی‌نظیرتر شد؛ این برای این است که فقط ابزار مادی قدرت نیست که قدرت می‌آفریند. اگر می‌پذیریم که ملاک‌های معنوی مانند شهادت قدرت می‌آفریند، چرا قبول نداریم دیپلماسی قدرت می‌آفریند؟ استقامت هم قدرت می‌آفریند؟ باور هم قدرت می‌آفریند؟

* جمهوری اسلامی 1400/02/12
** وزیر خارجه عراق هم دیدار ظریف با مسئولان آمریکایی را تکذیب کرد

وزیر خارجه عراق ادعاها درباره دیدار ظریف با مسئولان آمریکایی در سفر اخیرش به بغداد را تکذیب کرد. فواد حسین در اظهاراتی ادعاها درباره دیدار محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با رئیس سازمان سیا در عراق را تکذیب و خاطرنشان کرد: وزیر خارجه ایران که هفته گذشته سفری به بغداد داشت جز با مسئولین عراقی با هیچ شخص دیگری دیدار نکرد. پیش از این نیز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در بیانیه‌ای گزارش‌ها درخصوص دیدار بیل برنز، رئیس این سازمان با مقامات ایرانی را در بغداد تکذیب کرد.

** روایت جهانگیری از مشکلات کشور در دوران تحریم

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نشستی مجازی در اپلیکشین کلاب هاوس:
ـ دولت تمام تلاش خود را برای حراست و حفاظت از شبکه‌های اجتماعی و استفاده‌های اقتصادی و اجتماعی مردم از فرصت شبکه‌های مجاز‌ی به کار خواهد بست.
ـ نرخ ثابت 4200 تومان مصوبه جلسه سران سه قوه است.
ـ برجام جز حاصل رای مردم نیست و می‌توان با رای مردم از دستاوردها حفاظت و حراست کنیم و خواستهای مردم محقق کنیم.
ـ شرایط جنگ اقتصادی آمریکا در دوره دوم دولت آقای روحانی علیه کشورمان در 200 سال گذشته بی‌سابقه بوده است و این حجم از تحریم‌ها و اصرار بر اجرای آن تحریم نیز همینطور.
ـ دولت ترامپ به هیچ چارچوب و معاهده‌ای پایبند نبود.
ـ راجع به کاندیدا شدن تصمیم من بر نیامدن است و هنوز بر این تصمیم مصر هستم.
ـ برخی فکر می‌کنند اگر برجام موفق نباشد آنها می‌توانند به جایگاه‌های بالاتر برسند. رنج مردم را و زندگی و معیشت مردم را گروگان گرفته‌اند تا به پست بالاتر برسند.
ـ هیچ ارتباط کاری با برادرهایم ندارم و پ‍رونده مرتبط با فساد برادر من در دستگاه زیر نظر من رخ نداده است.
ـ عدم تصویب اف‌ای تی اف مهمترین خودتحریمی در کشور است.
ـ معتقدم توطئه سعودی‌ها، اسرائیلی‌ها و شبکه ایران اینترنشنال به همراهی عده‌ای در داخل کشور می‌خواهد شرایط مذاکرات وین را متشنج کند.
ـ مگر ملت ایران اجازه می‌دهد که کسی به قاسم سلیمانی کوچکترین اهانتی کند.
ـ با نهایت شرمندگی از محضر ملت ایران به دلیل وضع کنونی اقتصادی عذرخواهی می‌کنم.

* وطن امروز 1400/02/12
** مجاهدت‌های حاج‌قاسم نبود کسی حاضر به مذاکره با شما نمی‌شد

جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم در نامه‌ای به وزیر امور خارجه تصریح کردند: اگر مجاهدت‌های بی‌وقفه سردار دل‌ها که همراه با تیزهوشی و دشمن‌شناسی منحصر به فرد ایشان صورت گرفت نبود، ایران اسلامی دست برتری در منطقه نداشت که دشمنان این کشور حاضر به مذاکره با جنابعالی شوند. در بخشی از این پیام آمده است: «جناب آقای ظریف، در حقیقت اگر جنابعالی را برای مذاکره به رسمیت شناختند به خاطر قدرتی بود که به وسیله رشادت‌های بی‌نظیر سردار سلیمانی برای شما فراهم شد، چراکه هیچ کشوری حاضر به مذاکره با دیپلمات یک کشور مغلوب و شکست‌خورده نمی‌باشد و شأنی برای نماینده یک کشور مغلوب متصور نیست اما متاسفانه این حقیقت کاملا برخلاف واقعیت در سخنان شما جاری و منعکس شده است اما دریغ از انصاف و مروت در کلام‌تان».

**ارجاع پرونده افراد معترض به رد صلاحیت به هیأت نظارت

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها گفت: بیش از ۸۰۰ نفر از کسانی که به رد صلاحیت خود توسط هیأت‌های اجرایی اعتراض داشتند تاکنون با مراجعه به هیات عالی شکایت خود را ثبت کرده‌اند. احمد نادری افزود: فردا آخرین روزی است که افراد می‌توانند با حضور در هیات عالی نظارت بر انتخابات اعتراض خود را نسبت به رد صلاحیت خود ثبت کنند و پس از آن بررسی‌ها توسط هیات 3 نفره آغاز می‌شود.

**افطار خونین در افغانستان

مقامات محلی در شرق افغانستان اعلام کردند بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در مرکز ولایت «لوگر» ۲۷ نفر کشته و بیش از ۱۱۰ تن زخمی شدند. «طارق آرین» سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد همه تلفات این رویداد غیرنظامی هستند، زیرا انفجار در منطقه‌ای رخ داده که در آن خانه‌های غیرنظامیان و یک بیمارستان قرار دارد. هنوز گروهی مسؤولیت این حمله خونین را به عهده نگرفته است اما سخنگوی طالبان در پاسخ به پرسش رویترز گفت در حال بررسی این موضوع هستند.

* جوان 1400/02/12
** منظومه فکری امامین انقلاب مبنای عمل سپاه و بسیج است

در سالروز شهادت متفکر شهید استاد مرتضی مطهری، حجت الاسلام عبدالله حاج صادقی، نماینده، ولی فقیه و سرلشکرپاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه به مناسبت هفته عقیدتی  سیاسی پیامی صادر کردند. در این پیام مشترک ضمن قدردانی از سرمایه‌های معنوی سپاه و بسیج در عرصه تربیت و آموزش عقیدتی  سیاسی اعم از استادان، مربیان، مدیران عقیدتی  سیاسی، آمده است: «از مهم‌ترین جهت‌گیری‌های تربیتی و آموزشی سپاه و بسیج، استحکامِ پیوند و وابستگی فکری وعملی با ولایت و ولی امر، به‌عنوان امام و مقتدای آزادگان و مجاهدان راه حق و حقیقت است، که در این خصوص می‌بایست منظومه فکری امامین انقلاب مبنای انگیزه‌بخش برای افزایش روحیه پاسداری و رفتار و عمل جهادی پاسداران و بسیجیان، دراولویّت برنامه‌های عقیدتی  سیاسی سپاه و بسیج، مورد توجّه قرارگیرد».

**درخواست ۱۷۱ نماینده از شورای نگهبان برای ابلاغ قانون انتخابات


رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با بیان اینکه در قانون فعلی محدودیت سنی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد، گفت: مجلس شورای اسلامی ابتدا در طرح مذکور ۴۵ تا ۷۰ سال را شرط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری تصویب کرد ولی با توجه به ایراد شورای نگهبان این عدد را به سن ۴۰ تا ۷۵ سال برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تغییر داد و مجدد به شورای نگهبان ارسال کرد. جوکار تصریح کرد: ۱۷۱ نفر از نمایندگان در نامه‌ای خطاب به آیت الله جنتی درخواست کردند که قانون مصوب مجلس که به تأیید آن شورا رسیده را جهت ابلاغ به مجلس شورای اسلامی ارجاع فرمایند.


* آفتاب یزد 1400/02/12
** موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم‌ها

معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیئت ایرانی شرکت‌کننده در مذاکرات وین پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگویی درباره فهرست تحریم‌ها و گفت‌وگوهای انجام شده در این زمینه، عنوان کرد: براساس توافقاتی که تا الان صوت گرفته همه تحریم‌های موضوعی و بخشی مثل تحریم بخش انرژی ایران که شامل نفت و گاز می‌شود یا تحریم صنعت خودرو، تحریم مالی، بانکی و بنادر باید برداشته شود و توافق هم در این زمینه وجود داد. عراقچی افزود: در کنار این برخی افراد، اشخاص و نهادها هستند که به صورت خاص مورد تحریم واقع شدند و لیست بلندبالایی است. مذاکرات درباره این لیست هنوز ادامه دارد و بیش از اکثریت آن‌ها تا الان موافقت شده که از فهرست تحریم‌ها خارج شوند. عراقچی یادآور شد: دیگرانی هستند که هنوز به دلایل مختلف در فهرست وجود دارند و مذاکره ما برای این قسمت از کار هنوز ادامه دارد.


**بن سلمان برادرش را ممنوع السفر کرده است

حساب کاربری «العهد الجدید» دیروز توییت کرد: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حکم ممنوع السفری برادر خود شاهزاده سلطان بن سلمان بن عبدالعزیز را صادر کرد. این حساب کاربری بدون ارائه جزئیات بیشتر افزود: در چند روز گذشته تنش شدیدی ایجاد شده است.

* خراسان 1400/02/12
** روسیه به تعهداتش برای تأمین واکسن ایران عمل نکرد

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو گفت: روسیه به تعهداتش برای تامین واکسن عمل نکرده و مرزهای هند هم بسته است و سرنوشت تحویل ۶۰میلیون دوز واکسن روسی هم تا پاییز مبهم است.  محمدی گفت: «به‌دلیل حجم بالای سفارش‌ها و این‎که هنوز تعهدات قبلی از سوی طرف روسی محقق نشده است هم‌اکنون از سوی سازمان غذا و دارو برای شرکت‌های خصوصی معرفی‌نامه صادر نمی‌شود؛ بنابراین ممنوعیت واردات این واکسن‌ها از سمت شرکت‌های خصوصی مطرح نیست.»


* اعتماد 1400/02/12
** ايران حمله تروريستي  در افغانستان را محكوم كرد

سفارت ايران در بيانيه‌اي اعلام كرد: عمليات تروريستي شامگاه ديروز در ولايت لوگر را كه به شهادت ده‌ها تن و همچنين زخمي شدن شمار قابل توجه ديگري از مردم عادي انجاميد، به شديدترين وجه ممكن محكوم مي‌كند. اين سفارت در ادامه تاكيد كرد: جاي بسي تاسف است كه جنايتكاران، روزه‌داراني را كه در محله‌هاي مسكوني، خوابگاه‌هاي دانشجويي و مراكز درماني در حال افطار يا استراحت كردن بودند را مظلومانه هدف قرار داده‌اند.

* رسالت 1400/02/12
** مردم ما در این شرایط معیشتی قهرمان هستند

رئیس مجلس با بیان این‌که همه مردم ما در این شرایط سخت و دشواری‌های معیشتی قهرمان هستند، گفت: باید بتوانیم باری از روی دوش مردم برداریم و آن‌ها را در میانه مشکلات تنها نگذاریم. قالیباف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «قهرمان و پهلوان‌شدن فقط به بازوهای درهم‌پیچیده نیست. اگر برای خدا کار کنیم و بتوانیم گره‌ای از مشکلات مردم باز کنیم، خدا هم به کارمان برکت می‌دهد».

* مردم سالاری 1400/02/12
** تاکید پکن بر بازگشت واشنگتن به برجام

شینهوا خبرگزاری رسمی چین در گزارشی تحلیلی با اشاره به مذاکرات وین در مورد برجام نوشت: زمان بازگشت آمریکا به برجام فرا رسیده است. در این تحلیل آمده است: واشنگتن، اگر صادقانه به دنبال بازگشت به این پیمان است، باید ابتدا اقدام کند زیرا این کشور ابتدا از برجام خارج شد و فشار حداکثری علیه ایران راه انداخت که به بحران کنونی منجر شد. این گزارش با یادآوری آغاز چهارمین هفته مذاکرات وین نوشته است: جامعه جهانی در آرزوی دستیابی به موفقیتی بزرگ در این مذاکرات است.

**تجمع و توهین عناصر ضدانقلاب علیه تیم مذاکره‌کننده در وین

در حالی که رایزنی‌های فشرده بین هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های برجام برای تفاهم بر سر احیای کامل برجام و رفع تحریمهای ظالمانه و غیر انسانی علیه ایران ادامه دارد، جمع معدودی از عناصر وابسته به گروهک منافقین یا سلطنت‌طلب که از چندین روز قبل اقدام به برپایی چادری در مقابل درب ورودی هتل محل برگزاری مذاکرات کرده‌اند، به تحرکات ایذایی خود ادامه می‌دهند. این افراد با ناسزاگویی علیه تیم مذاکره‌کننده و توزیع نوشته‌هایی بین عابران خواستار توقف مذاکرات و لغو کامل برجام از سوی کشورهای اروپایی هستند. تعداد این افراد کمتر از ۱۰ نفر است و به نحو کاملاً محسوس توسط یکی از عناصر وابسته به شبکه ایران اینترنشنال هماهنگ می‌شوند.


* آرمان 1400/02/12
** برگزاری میتینگ سیاسی احمدی‌نژاد


محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری پیشین در روزهای اخیر تحرکات گسترده‌ای دارد و میتینگ‌های سیاسی برگزار می‌کند؛ نشست‌هایی که ناظران معتقدند انتخاباتی است. او روز جمعه به بوشهر سفر کرده بود و در بندر دیرلب ساحل و در تجمع هوادارانش سخنرانی کرد.

* قدس 1400/02/12
** نامزدهای ریاست جمهوری باید برای اداره کشور برنامه داشته باشند  


 سخنگوی شورای نگهبان رویکردهای این شورا در تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را تشریح کرد. کدخدایی ابتدا درباره معیارهای تشخیص رجل سیاسی و مذهبی گفت: «اگر کسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده باید یک برنامه برای اداره کشور داشته باشد». وی گفت: برای احراز رجلیت سیاسی فرد، وی باید در حوزه سیاسی نمود و بروز و ظهوری داشته باشد. سخنگوی شورای نگهبان همچنین از افزایش تعداد شعب رأی‌گیری و برگزاری انتخابات در فضای باز خبر داد.

**کوتاه از انتخابات  


ـ منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان از نامه آیت الله موحدی کرمانی به آیت الله رئیسی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت: شواهد می‌گوید آیت الله رئیسی به احتمال قوی در انتخابات حاضر خواهد شد.
ـ محسن رهامی نامزد جریان اصلاح‌طلب در انتخابات در اعتراض به روند ممیزی قبل از ثبت نام داوطلبان جبهه اصلاحات ایران، از احزاب اصلاح‌طلب خواست او را به عنوان نامزد این جبهه معرفی نکنند.
ـ حدود 500 نفر از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی از حضور رئیسی برای شرکت در انتخابات دعوت کردند.
ـ صادق خرازی نامزد حزب ندای ایرانیان گفت: اگر به سال ۱۳۹۲ برگردیم باز هم به فکر روحانی برای اداره کشور رأی می‌دهم، اما به شخص روحانی رأی نمی‌دهم.
ـ یکی از چهره‌های نزدیک به محمدرضا عارف با بیان اینکه وی برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌کند، گفت: ایشان احتمالا در یکی از روزهای ۲۱ یا ۲۲ اردیبهشت ماه با حضور در وزارت کشور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌کند. به گفته او، عارف با شعار انتخاباتی «عدالت و مسئولیت» و نماد «رنگ سفید» وارد عرصه رقابت‌ها می‌شود.


* شهروند 1400/02/12
** تولید ماهانه یک‌میلیون دوز واکسن مشترک با کوبا

رئیس انستیتو پاستور ایران از اهداف صادراتی واکسن پاستور به دیگر کشور‌های جهان خبر داد و گفت: «بعد از دریافت پاسخ مثبت مطالعات واکسن پاستور در خردادماه، به‌طور ماهانه یک‌میلیون دوز واکسن در کشور تولید خواهد شد.» بیگلری با بیان اینکه فعلا برای خردادماه یک‌میلیون واکسن پاستور تولید خواهد شد، گفت: «پس از آنکه جواب مطالعات کارآزمایی واکسن در خردادماه با موفقیت مشخص شد، برنامه ما این است که هر ماه یک‌میلیون دوز واکسن در سطح کشور تولید کنیم.»


* اطلاعات 1400/02/12
** پاسخ رئیس سازمان انرژی اتمی به مخالفان برجام

صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با حضور در اتاق سایت «انتخاب» در «کلاب‌هاوس» از دستاورد‌های برجام و شرایط کشور قبل از توافق هسته ای، سخن گفت:
ـ پیش از برجام، شرایطی بود که با هیچ کشوری نمی‌توانستیم صحبت کنیم، حتی با نزدیکترین کشور که عراق باشد.
ـ برجام و مذاکره برای رفع تحریم‌ها و لغو آن قطعنامه‌ها بود. ما قبل از برجام نامه‌ای به حضرت آقا راجع به تحریم‌های فلج کننده نوشتیم که مورد پسند ایشان قرار گرفت. برجام آمد که آن شرایط را بردارد. ترامپ آمد از برجام خارج شد.
ـ طوری صحبت می‌شود که گویی قبل از برجام گل و بلبل بوده و برجام آمده همه شرایط را به هم ریخته است.
ـ وقتی برجام پابرجا بود، دو سال گشایش فوق العاده‌ای رقم خورد. تورم یک رقمی شد، نرخ توسعه، صنعتی و رشد اقتصادی ایران بالا رفت؛ اینها واقعیت است.
ـ فرض کنید دولت ایده آل باشد یعنی هیچ نقصی نداشته باشد و تمام تصمیمات اقتصادیش درست باشد، اما اگر شما نتوانید روابط بانکی داشته باشید، نتوانید نقل و انتقال بانکی داشته باشید، نتوانید جنس این طرف و آن طرف ببرید، آن وقت چطوری می‌خواهید زندگی کنید؟ مگر می‌شود زندگی در یک دنیای معزول و محصور هیچ اثری نداشته باشد؟
ـ قطعا خروج ترامپ از برجام، این شرایط سخت را برای ما پیش آورد.


 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
 
**دشمن در فضای انتخاباتی بی رمق می دمد

شبستان /آیت الله خاتمی در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در کرمان خاطرنشان کرد: باید مراقب بود، خط فقط خط ولایت است، از حق و از ولایت اهل حق جدا نشوید؛ ولایت حق، ولایت امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین است و امروز هم ولایت امید انبیا و اوصیا حضرت بقیه الله(عج) است و ولایت فقیه ما قطره ای از آن دریا است.وی بیان کرد: تحت تاثیر فضای مجازی آلوده بیگانگان و تحت تاثیر فضای رسانه ای دشمن قرار نگیرید و از ولایت جدا نشوید؛ خط ولایت این است که می گوید در انتخابات حاضر شوید و حضوری با شکوه داشته باشید که تقویت دین است.عضو جامعه مدرسین افزود: دشمن در فضای انتخاباتی بی‌رمق می‌دمد، شما ولایتی ها، شما عاشقان علی به لطف خدا دشمن را ناکام می گذارید.
 
**اندیشه اسلامی و معرفت قرآنی، تمدن ساز است

حوزه/ آیت الله اعرافی، طی سخنانی در دوره تخصصی تفسیر موضوعی و معارف قرآن کریم که با موضوع "قرآن کتاب تمدن ساز" و به صورت مجازی از سوی  موسسه بین المللی حکمت برگزار شد، با تأکید بر این که اندیشه اسلامی و معرفت قرآنی، تمدن ساز است، گفت: رویکرد ناب توحیدی در اندیشه و تمدن اسلامی موج می زند.عضو جامعه مدرسین همچنین بیان داشت: ما در عصر جدید و مُلهم از پرتوی انقلاب اسلامی آن چه باید دنبال کنیم تمدن نوینی بر پایه اندیشه تمدنی اسلام است که نسبت به تمدن های دیگر نه خشن و متعصب در نفی است و نه این که دریچه انفعال را به روی خود باز می کند؛ در واقع این راه میانه ای است که می توان بر اساس آن تمدن نوینی ساخت که به چالش های بشری پاسخ دهد.

**سرکوب شدید تظاهرات فلسطینی‌ها در قدس و کرانه‌باختری

تسنیم/نظامیان صهیونیست عصر دیروز شنبه به راهپیمایی مسالمت‌آمیز فلسطینیان در روستای کفر قدوم در شرق قلقیلیه حمله کردند .منابع محلی اعلام کردند که نظامیان اسرائیلی با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور اقدام به سرکوب شرکت کنندگان در این راهپیمایی کردند که طی آن شماری به ضرب گلوله زخمی شده و ده‌ها نفر هم بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور دچار خفگی شدند.این راهپیمایی در اعتراض به ادامه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین و بسته بودن جاده اصلی روستای کفر قدوم (از حدود 18 سال پیش) برگزار شد.

**یحیی سریع: پایگاه «ملک خالد» با پهپاد هدف قرار داده شد

فارس/رسانه‌های عربی بامداد یکشنبه از عملیات پهپادی نیروهای مسلح یمن علیه ائتلاف متجاوز سعودی خبر دادند.شبکه «اسکای‌نیوز» در گزارشی به نقل از سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی نوشت: یک فروند پهپاد انتحاری توسط نیروهای یمن به سمت «خمیس مشیط» در جنوب عربستان سعودی شلیک شده است.، سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که پایگاه هوایی «ملک خالد» متعلق به ائتلاف متجاوز سعودی در «خمیس مشیط» را با پهپاد «قاصف کی۲» هدف قرار دادند.

**گفت‌وگوی جو بایدن و رئیس موساد درباره ایران

ایسنا / جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید با هیئت اطلاعاتی -امنیتی رژیم صهیونیستی که چند روزی است در واشنگتن به سر می‌برند، دیدار کرده است. در این دیدار که از پیش برنامه ریزی نشده بود، یوسی کوهن رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) و مقامات شورای امنیت ملی آمریکا نیز در کنار بایدن حضور داشته و دو طرف درباره تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران گفت‌وگو کرده اند.این سفر در حالی انجام شده است که مذاکره کنندگان ایران و گروه ١+٤ این روزها در وین در حال رایزنی درباره چگونگی بازگشت آمریکا به توافق هسته ای و احیای آن هستند.

**مذاکرات وین پیچیدگی‌های بیشتری به همراه دارد

ایسنا/ انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و دبیر سیاسی سرویس اقدامات خارجی اروپا پس از جلسه روز شنبه کمیسیون مشترک برجام در توییتی نوشت: کمیسیون مشترک سومین هفته‌ گفت‌وگوها در وین را به پایان رساندند. پیشرفت‌های متوسطی حاصل شد اما جزئیات بیشتر، پیچیدگی‌های بیشتری را نیز به همراه دارد. ما برای ادامه کارها هفته‌ آینده گردهم می‌آییم.

**سفر هیئت آمریکایی به خاورمیانه

باشگاه خبرنگاران/ وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد هیئتی از وزارتخانه‌های خارجه ، دفاع و نیز شورای امنیت ملی این کشور  امروز سفر خود را به خاورمیانه آغاز می‌کنند. طبق اعلام وزارت خارجه این سفر ۷ روز به طول خواهد انجامید.وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد این هیئت آمریکایی قرار است تا به ابوظبی، عمان، قاهره، ریاض سفر کرده و با مقامات دولتی دیدار کند.

**پلیس فرانسه دهها تن از معترضان را بازداشت کرد

مهر / گردهمایی‌های اعتراضی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» که به مناسبت روز کارگر (اول ماه مه) با حضور اعضای گروه‌هایی همچون اتحادیه‌های تجاری و جنبش جلیقه زردها در پایتخت و سایر شهرهای فرانسه برگزار شد، علاوه بر درگیری و شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس، به دستگیری دهها تن از معترضان انجامید.در این اعتراض‌ها معترضان خواستار برخورداری از عدالت اقتصادی و اجتماعی شده و مخالفت خود را با سیاست‌های دولت برای تغییر مزایای بیکاری اعلام کردند.اما در مقابل، پلیس فرانسه ۳۴ تن از این تظاهرکنندگان را در پاریس دستگیر کرد.مقامات فرانسه همچنین از زخمی شدن ۲۷ مأمور پلیس در جریان درگیریها میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس در شهر لئون خبر دادند.
 
**دشمن صهیونیستی هویّت فلسطینیِ «قدس اشغالی» را نشانه رفته است

مهر / سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس به اقدام صهیونیست‌ها در گسترش شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی واکنش نشان داد و گفت: شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی موجب آواره شدن بیش از پیش فلسطینیان می‌شود. این مسأله را امروز در منطقه «الشیخ جراح» واقع در قدس اشغالی شاهد هستیم. «فوزی برهوم»  ضمن محکومیت گسترش شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی، گفت: دشمن صهیونیستی با این اقدامات هویّت فلسطینی قدس اشغالی را نشانه رفته است.چندی پیش نیز خالد مشعل، رئیس حماس گفته بود: ملت ما و امت عربی و اسلامی در برابر نبرد بزرگی قرار دارد که طی آن اشغالگران به دنبال یهودی سازی قدس و تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی هستند.

**هشدار کره شمالی به آمریکا درباره ادامه یافتن سیاست خصمانه علیه این کشور

باشگاه خبرنگاران / یکی از مقامات پیونگ یانگ به واشنگتن درباره ادامه یافتن سیاست خصمانه علیه کره شمالی هشدار داد.یک مقام وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای گفت: سخنرانی اخیر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و تجدیدنظر در سیاستگذاری آمریکا در برابر کره شمالی که اخیرا تکمیل شده است، نشان می‌دهد وی قصد دارد سیاست خصمانه علیه کره شمالی را حفظ کند.وی افزود آمریکا اگر به سیاست‌های جنگ سرد در برابر کره شمالی دست بزند با بحران بدتری مواجه خواهد شد. آمریکا باید درک کند در صورت تحریک کره شمالی، آسیب خواهد دید.

**برگزاری راهپیمایی روز قدس در آلمان ممنوع شد

باشگاه خبرنگاران /دولت آلمان پس از فشار گروه‌های طرفدار رژیم صهیونیستی، تظاهرات روز قدس در این کشور را ممنوع اعلام کرد. گروه‌های یهودی و طرفدار رژیم صهیونیستی سال‌ها تلاش کردند که این راهپیمایی را یک تظاهرات کاملا ضد یهودی  جلوه دهند و مانع از برگزاری آن شوند. این اولین باری است که آلمان در برابر برگزاری این تظاهرات موضع‌گیری می‌کند.جوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان در آلمان،در گفتگو با روزنامه  جودیس آلگماین  مدعی شد: شرکت کنندگان در این تظاهرات از آزادی بیان و اجتماعات برای گسترش نفرت خود سوء استفاده می‌کنند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom