معاون وزیر بهداشت:واکسیناسیون عمومی با واکسن کرونای داخلی از خرداد ماه آغاز می‌شود


رئیس قوه قضائیه:قوه قضائیه در 2 سال گذشته 2000 واحد تولیدی را احیا کرد


آیت الله موسوی اصفهانی:مسئولان وعده‌هایی که داده‌اند را به عمل تبدیل کنند


آیت الله فاضل لنکرانی مطرح کرد:لزوم مبارزه با بدعت‌ها و حل شبهات و مشکلات مردم به دست روحانیت


رئیس مجلس شورای اسلامی خبر داد:تمرکز مجلس بر موضوعات اقتصادی و خنثی‌سازی تحریم‌ها 
* جام جم 1400/01/17
** بررسی راه‌حل آزادسازی اموال ایران در سفر نخست‌وزیر كره‌جنوبی

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر نخست‌وزیر كره‌جنوبی به تهران بیان كرد: درخواستی از سوی سئول مطرح شد و ما از این سفر استقبال كردیم. مسائل تعیین جزئیات فنی سفر در حال اتمام است و به محض نهایی شدن، آن را اعلام می‌كنیم. خطیب‌زاده خاطرنشان كرد: انتظار داریم نخست‌وزیر كره‌جنوبی كه عازم ایران است، راه‌حل‌هایی برای آزادسازی منابع مسدودشده ایران در كره را با خودش بیاورد. این موضوع روابط دوجانبه را در یكی دو سال اخیر شدیدا تحت‌تاثیر خود قرار داده است.

* همشهری 1400/01/17
** آمریکا بازگشت به برجام را یک پروسه راهبردی می‌داند

مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی با عنوان «دام مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در چارچوب برجام» منتشر کرده است. در این گزارش آمده: «شواهد گویای آن است که آمریکا بازگشت به برجام را بخشی از یک پروسه راهبردی می‌داند که درنهایت باید از طریق اهرم تحریم‌ها تمام قابلیت‌های بازدارنده ایران اعم از برنامه هسته‌‌ای، منطقه‌ای و موشکی ایران مهار شود»‌. گزارش مرکز پژوهش‌ها بر این موضوع تأکید دارد که آمریکا با وجود مسائلی مانند انتخابات ایران، حاضر به عدول از سیاست تحریمی خود در قبال ایران نیست. برای آمریکا محتوای مذاکره و مفاد گام‌هایی که طرفین برای بازگشت به برجام باید بردارند مهم‌تر از دومؤلفه «مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم» با ایران و زمان انجام مذاکره است. از این‌رو، با وجود انتظارات اولیه، بایدن با گذشت نزدیک به 3 ماه از استقرار در کاخ سفید حتی حاضر به اعطای معافیت‌های تحریمی بشردوستانه به ایران نشده است.

* کیهان 1400/01/17
** قوه قضائیه در 2 سال گذشته 2000 واحد تولیدی را احیا کرد

رئیس‌قوه قضائیه در اولین نشست شورای عالی قوه قضائیه با شورای قضایی استان‌ها در سال 1400 با ‌اشاره به نامگذاری سال 1400 به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» اظهار داشت: امروز تولید و رفع موانع آن از مهم‌ترین مسائل کشور است که همه دستگاه‌ها باید با تمام ظرفیت خود برای تحقق آن بسیج شده و فعالانه وارد میدان شوند. آیت‌الله رئیسی با‌ اشاره به وظایف بخش‌های نظارتی و قضاوتی دستگاه قضا برای حمایت از تولید و رفع موانع آن از اقدامات همکاران دستگاه قضا طی دو سال گذشته که موجب احیاء و یا جلوگیری از تعطیلی بیش از دو هزار واحد تولیدی در کشور شد قدردانی کرد. وی اظهارداشت: اگر آنقدر که برخی آقایان جلسه گذاشتند برای آنکه چطور از غربی‌ها بتوانند امکانی برای کشور بگیرند، برای رونق تولید و رفع موانع آن جلسه می‌گذاشتند بسیار می‌توانست در گره‌گشایی از کشور مؤثر باشد.

** آمادگی کامل را برای برخورد با هر تحرکی علیه مرزها داریم

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در بازدید از مرزهای آذربایجان شرقی، از آمادگی کامل مرزبانان جمهوری اسلامی ایران برای حراست از مرزها و برقراری آرامش و امنیت در جامعه خبر داد. سرتیپ پاکپور با بیان اینکه «نیروهای اطلاعاتی و زمینی سپاه تمام اقدامات و حرکات را در مرزهای شمال‌غرب رصد می‌کنند»، گفت: نیروهای مستقر در مرزها آمادگی کامل را برای برخورد با هر تحرکی علیه مرزها دارند.

** آمریکا به صراحت تروریست‌های تکفیری در ادلب را دارایی راهبردی خود خواند

نماینده ویژه سابق واشنگتن در امور سوریه رسما و به صراحت، تروریست‌های تکفیری فعال در سوریه را «یک دارایی» برای راهبرد فعلی آمریکا در سوریه دانست. «جیمز جفری»‌ اظهار داشت: آنها (هیئت تحریرالشام) در بین گزینه‌های مختلف مرتبط با ادلب، کمتر از بقیه بد هستند و ادلب یکی از مهم‌ترین مکان‌ها در سوریه است. سوریه نیز یکی از مهم‌ترین مکان‌ها در خاورمیانه است.

* شرق 1400/01/17
** روسیه آماده است تسهیلگر توافق احیای برجام باشد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین درباره مذاکرات وین گفت روسیه آماده است اگر از آن درخواست شود، مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا را درباره توافق هسته‌ای تسهیل کند. میخائیل اولیانوف همچنین بیان کرد: «هیچ تماس مستقیمی میان نمایندگان ایران و آمریکا نخواهد بود. ایرانی‌ها که از تحریم‌ها رنج برده‌اند، آماده ارتباط مستقیم نیستند، دست‌کم نه در این مرحله».

** واکنش شورای عالی امنیت ملی به ادعای محمود صادقی

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: روز گذشته ویدئویی از گفت‌وگوی محمود صادقی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی منتشر شد که وی در آن با ارائه توضیحاتی درخصوص وقایع تلخ آبان ماه سال ۹۸، اظهارات غیرواقعی و بی‌اساسی را به دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نسبت داده که تماما کذب و عاری از واقعیت است. دریابان شمخانی علیرغم حضور و سخنرانی در صحن مجلس و همچنین برگزاری جلسات مختلف با شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای پیرامون وقایع آبان ماه سال ۹۸، هیچ‌گونه گفت‌وگوی دوجانبه با آقای صادقی نداشته‌اند. با توجه به اظهارات مشابه از سوی صادقی در موضوعات مختلف که عمدتا بدون ارائه هرگونه مستند قابل دفاع مطرح شده، سوء‌نیت نام‌برده از بیان موضوعاتی از این دست محرز است. صحبت‌های غیرواقعی اخیر نام‌برده صرف‌نظر از اهداف سیاسی آن، به طور قطع دارای پیامدهای کلان امنیتی برای کشور بوده و قابل اغماض نیست لذا موضوع، برای روشن‌شدن ابعاد و قصد و نیت وی از این اظهارات از طریق مراجع قضائی ذی‌صلاح پیگیری خواهد شد.
گفتنی است محمود صادقی نماینده پیشین مجلس در ویدئویی با اشاره به وقایع آبان ماه سال ۹۸ گفت: من به آقای شمخانی اون روز گفتم آقا مردم‌ هستن اینا، دارن می‌کشن مردم را تو خیابونا، چه کار می‌کنید؟ اگر مردم نرفتن و وایسادن می‌خواهید همه مردم را بکشید؟ شمخانی گفت: ولو بلغ ما بلغ. ما می‌زنیم...!.

* ایران 1400/01/17
** بازگشت به برجام ارزش جنگیدن را دارد

وزیر امورخارجه ایرلند با تأکید بر اینکه «پنجره دیپلماسی برای بازگشت به برجام در حال بسته شدن است»، خاطرنشان کرد: من بر این باورم که هر دو طرف باید چالش‌های سیاسی این مسأله را در کشورهای یکدیگر درک کنند. به همین دلیل است که برخی کشورها تلاش می‌کنند نقش تسهیل‌کننده را ایفا کنند. سامون کاوونی با اشاره به تلاش تروئیکای اروپا برای برقراری گفت‌وگوها در این زمینه بیان کرد: اکنون جهان نیاز دارد که یک خبر خوب درباره این موضوع بشنود. اگر بتوانیم فضای پیرامون بازگشت به برجام را مثبت کنیم، اتفاق بسیار خوبی خواهد بود که از نظر من ارزش جنگیدن را دارد.

** آخرین تلاش‌های دیپلماتیک ایران برای حل مشکل نفتکش صافر

در ادامه رایزنی‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص حل و فصل بحران یمن، «علی اصغر خاجی»، دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی با «محمد عبدالسلام» مذاکره‌کننده ارشد دولت نجات ملی یمن به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. در این گفت‌وگو، طرفین آخرین تحولات مربوط به روند صلح در یمن را مورد بررسی قرار دادند خاجی ضمن ابراز خرسندی از روند پیشرفت مذاکرات صلح یمن که با محوریت‌ گریفیتس انجام می‌شود، ابراز امیدواری کرد سرانجام مقاومت قهرمانانه مردم یمن، رفع محاصره ظالمانه و دستیابی به توافق صلح عادلانه و پایدار باشد. آخرین تلاش‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران به منظور حل مشکل نفتکش صافر، دیگر موضوع مطرح شده در این گفت‌وگوی تلفنی بود.

* جمهوری اسلامی 1400/01/17
** اظهار نگرانی رژیم صهیونیستی از لغو تحریم‌های ایران

جروزالم پست نوشت: به گفته مقامات ارشد اسرائیل، پیام‌های متناقض از دولت بایدن درمورد توافق هسته‌ای ایران پیش از نشست وین به شدت نگران‌کننده است. این اظهار نگرانی پس از آن عنوان شد که "رابرت مالی" نماینده آمریکا در امور ایران از بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها بدون اضافه کردن عناصر دیگر و تقویت آن، سخن گفت. یک مقام ارشد امنیتی اسرائیل در این رابطه گفت: اگر این سیاست آمریکاست، پس ما نگرانیم.

** ایران در جنگ تحمیلی به بزرگترین قربانی مین تبدیل شد

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پیامی به مناسبت روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن نوشت: جمهوری اسلامی ایران به بزرگترین قربانی این معضل شوم تبدیل شده است. سرتیپ حاتمی افزود: چه بسیار مردان، زنان و کودکان ایرانی که در طول سال‌ها جنگ تحمیلی و پس از آن، قربانی مین شدند، و چه بسیار ضررهای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی دیگری که بر جمهوری اسلامی ایران وارد شد. وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران (روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن) و عملیات مین‌زدایی بشردوستانه که حاصل آن، نجات جان کودکان، زنان و مردان بی‌گناه است را گرامی داشته و تمامی کشورها را به تلاش و همت و توجه بیشتر به این امر مهم دعوت می‌کند.

** تکذیب ادعای کریمی قدوسی

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در واکنش به نقل قول اخیر کریمی قدوسی از کسانی که مدعی شده سفیر انگلیس در سازمان ملل به هنگام خداحافظی سخنانی مداخله‌جویانه درباره اصول نظام جمهوری اسلامی به عنوان ریشه مشکلات غرب با ایران به اینجانب ابراز داشته بوده است، گفت: اساساً چنین گفتگویی وجود نداشته و این داستان ساختگی است. دکتر خرازی افزود: شکی نیست که آنها با نظام جمهوری اسلامی و بالاتر از همه با استقلال و اقتدار ایران مشکل دارند، ولی اگر چنین گفت‌وگویی اتفاق افتاده بود، مسلماً پاسخ قاطع و دندان‌شکنی به او داده می‌شد.

* وطن امروز 1400/01/17
** نامه ملتمسانه جبهه اصلاحات به جو بایدن: هر چه زودتر به برجام برگرد

اصلاح‌طلبان در حال تدوین و تهیه نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا هستند تا با بازگشت آمریکا به برجام، اهداف انتخاباتی و سیاسی خود را دنبال کنند. جبهه اصلاحات ایران که بهزاد نبوی بر صندلی ریاست آن تکیه ‌زده، در این نامه خطاب به بایدن نوشته است: در میان چالشی حساس و در برابر جریانی تمامیت‌خواه بر کرسی تأثیرگذار ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا نشسته‌اید و در رقابت‌های انتخاباتی بر تلاش برای فعال کردن دموکراسی صلح‌طلبانه و بازگشت به توافقات بین‌المللی از جمله برجام پافشاری کرده‌اید. در بخش دیگری از این نامه نگاشته شده است: اکنون مطابق حقوق ملی و انسانی خود از شما می‌خواهیم هر چه زودتر به برجام برگردید تا این دستاورد گرانقدر مفاهمه راه را برای رویکرد سازنده بر مبنای عدالت و صلح در جهان هموار کند.

** نبرد علیه ایران به پایان نرسیده است

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنانی ابراز اطمینان کرد حزب لیکود به رهبری وی قادر خواهد بود کابینه ائتلافی جدید در سرزمین‌های اشغالی را تشکیل دهد. بنیامین نتانیاهو گفت: تشکیل چنین کابینه‌ای برای مقابله با چالش‌های زیادی که این رژیم با آن مواجه بوده،‌ ضروری است. وی افزود: «مبارزه برای اسرائیل به پایان نرسیده است. مبارزه برای شهرک‌ها پایان نیافته است. مبارزه برای حقوق‌مان در دفاع از خود و نبرد علیه ایران به پایان نرسیده است».

* جوان 1400/01/17
** بسیج برای تحقق شعار سال با تمام ظرفیت به میدان می‌آید

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در خصوص شعار سال اظهار داشت: مقام معظم رهبری راهبرد امسال را تولید، پشتیبانی‌ها و موانع زدایی‌ها تبیین کردند. سردار سلیمانی تولید را دلیل وفور کالا در کشور، صادرات کالا، ارز آوری، افزایش ارزش پول ملی و در نتیجه افزایش قدرت خرید مردم دانست و افزود: وظیفه بسیج به میدان آمدن با تمام ظرفیت‌ها برای تحقق این راهبرد تبیین شده توسط مقام معظم رهبری است. وی با اشاره به شروع کار بسیج در راستای تولید از سال‌های گذشته، اضافه کرد: امسال بسیج با آماده سازی کلیه ظرفیت هایش در سراسر جغرافیای ایران اسلامی به دنبال پیاده سازی تدبیر رهبر انقلاب است.

** پای موساد به کودتای اردن باز شد

در پی اسناد افشا شده از جزئیات کودتا در اردن، پای سرویس‌های جاسوسی خارجی به این ماجرا باز شده است و آنگونه که منابع نزدیک به خاندان سلطنتی اردن گفته‌اند، جاسوس سابق موساد در اقدام به کودتا دست داشته است. منابع نزدیک به خاندان سلطنتی اردن اعلام کردند که یک جاسوس سابق موساد در اقدام به کودتا در اردن دست داشته است. گفته می‌شود که روی شاپوشنیک، تاجر اسرائیلی و جاسوس سابق موساد به شاهزاده حمزه بن حسن، ولیعهد سابق اردن پیشنهاد ارسال هواپیمای خصوصی برای فرستادن همسر و فرزندانش به اروپا را داده است. این درحالی است که عدم واکنش رسمی مقامات تل‌آویو به رخداد‌های اخیر اردن و صدور بیانیه‌های رسمی در این باره احتمال دست داشتن اسرائیل در روند کودتا را تقویت می‌کند.

* آفتاب یزد 1400/01/17
** گفت‌وگو با ایران منوط به تغییر رفتار این کشور است

وزیر خارجه عربستان وجود گفتگوی مستقیم بین عربستان و ایران را انکار کرد اما گفت: ما برای انجام گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم آزاد هستیم، اما این گفت‌وگو منوط به تغییر رفتار ایران است. فیصل بن فرحان درخصوص پرونده ایران و مذاکرات هسته‌ای با اشاره به گفت‌وگوهای وین، گفت که شرکای ایالات متحده و اروپا تمایل دارند آن چه آن را نگرانی‌های مربوط به توانایی‌های موشکی ایران و پشتیبانی از گروه‌های مسلح در منطقه می‌خواند را برطرف کنند. وی افزود که اطمینان داریم جامعه بین‌المللی سخت تلاش خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که در نهایت کاستی‌های (توافق هسته‌ای) برطرف شده و همچنین به آن چه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه می‌خواند، خواهد پرداخت.

**  اف.ای.تی.اف تصویب نمی‌شود

احمد توکلی با اعلام این خبر که FATF در جلسه چهارشنبه پیش روی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی خواهد شد، اظهار کرد: من فکر نمی‌کنم این موضوع در صحن مجمع بتواند دو سوم رای را به دست آورد و تصویب شود. وی ادامه داد: این سوال جدی مطرح است که آیا فشاری که تحت عنوان FATF بر اقتصاد کشور تحمیل شده است بر طرف می‌شود یا خیر؟ به نظر می‌رسد خیلی تاثیری ندارد. اشتباه است که اگر بپذیریم که با تصویب FATF معجزه ای رخ می‌دهد. این موضوع هم مثل برجام است.


* خراسان 1400/01/17
** دستگیری جاسوس اسرائیل در آذربایجان شرقی

مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی اظهار کرد: جاسوس اسرائیلی و چند جاسوس دیگر به دلیل همکاری با سرویس‌های امنیتی کشورهای مختلف در استان دستگیر شده‌اند. وی همچنین حضور نیروهای تکفیری در استان را تکذیب کرد.

* رسالت 1400/01/17
** تمرکز مجلس بر موضوعات اقتصادی و خنثی‌سازی تحریم‌ها

هفدهمین جلسه شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور رؤسای کمیسیون‌ها و اعضای هیئت‌رئیسه و به ریاست «محمدباقر قالیباف» تشکیل شد و رؤسای کمیسیون‌ها در این نشست دیدگاه‌های خود را در خصوص چگونگی تحقق شعار سال بیان کردند. رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: در سال‌های متمادی محوریت شعارهای سال متمرکز بر موضوعات اقتصادی بود و اکنون نیز چالش اصلی کشور همین موضوع است. قالیباف افزود: اولویت‌های کمیسیون‌های تخصصی برای سال جاری مشخص شده است و تا پایان سال با محوریت موضوعات اقتصادی و نگاه به خنثی‌سازی تحریم‌ها تمرکز خواهیم داشت و اگر نیاز به قوانین جدید وجود داشته باشد این کار انجام خواهد شد.

* مردم سالاری 1400/01/17
** ایران می‌تواند راه ترانزیت ازبکستان به بازارهای جهانی را فراهم کند

وزیر امور خارجه با بیان اینکه تاریخ مشترک ایران و ازبکستان زمینه دوستی دو ملت را بیش از پیش گسترش می‌دهد، گفت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند راه ترانزیت ازبکستان به بازارهای جهانی و آب‌های آزاد را فراهم کند. ظریف که به ازبکستان سفر کرده است پس از دیدار و گفت‌وگو با همتای ازبکستانی خود گفت: ما در زمینه روابط اقتصادی، سیاسی فرهنگی و تقویت گسترش روابط بین ایران و ازبکستان و همینطور درباره همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه در رابطه با صلح افغانستان گفت وگو کردیم.
** راه حل خروج از بن‌بست برجامی بین ایران و آمریکا
رئیس سابق سازمان سیا در یادداشتی درباره وضعیت کنونی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک و تاثیر آن بر تحولات جهان تاکید کرد که دولت بایدن باید توافق هسته‌ای را احیا کند. جان برنان در یادداشت خود در روزنامه شیکاگو تریبون با اشاره به چندین سال تلاش و مذاکره برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران در ژوئیه 2015 نوشت: افرادی در کنگره تاکید می‌کردند که «بدون شک ایران توافق را نقض خواهد کرد» اما از قضا و به شکلی کاملا غم‌انگیز، این ایالات متحده بود که توافق را نقض کرد، نه ایران. ترامپ درست همانند اشتباهات دیگر خود در سایر جبهه‌ها نتوانست هنر توافق برجام را درک و از آن استفاده کند.

* آرمان ملی 1400/01/17
** پایان ماموریت بعیدی نژاد در لندن

حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس با انتشار توئیتی اعلام کرد که ماموریتش به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس پایان یافته است.

** واکسیناسیون عمومی با واکسن کرونای داخلی از خرداد ماه آغاز می‌شود

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسیناسیون عمومی شهروندان با واکسن کرونای تولید داخل از اواخر بهار امسال در کشور آغاز می‌شود. جان‌بابایی افزود: تزریق واکسن کرونا تنها میزان شدت بیماری و مرگ‌ومیر را کاهش می‌دهد و رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم الزامی است. وی تأکید کرد: اکنون واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان و سالمندان آغاز شده که به تدریج واکسیناسیون افراد پرخطر نیز آغاز می‌شود.

* قدس 1400/01/17
** کوتاه از انتخابات

ـ داریوش قنبری عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری گفت: علی لاریجانی قطعا با حمایت اصلاح‌طلبان می‌خواهد کاندیداتوری خود را اعلام کند و خود را جدا از جریان اصلاحات نمی‌داند.
ـ بنیاد امید ایرانیان که محمدرضا عارف ریاست آن را بر عهده دارد فعالیت‌های انتخاباتی خود را در برخی از استان‌های کشور آغاز و ستادهایی را راه‌اندازی کرده است، این نشان می‌دهد معاون اول دولت اصلاحات این بار عزم جدی‌تری برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری 1400 را دارد.
ـ منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان دیروز در پایان نوزدهمین نشست هیئت عالی این شورا، از آغاز گفت‌وگوهای شورای وحدت با کاندیداهای محتمل و بالقوه انتخابات ریاست جمهوری 1400 خبر داد.

* اعتماد 1400/01/17
** پاسخ ابهامات مجمع درباره FATF را داده‌ايم

سخنگوي دولت در پاسخ به پرسشي در خصوص اينكه دبير مجمع تشخيص اعلام كرده دولت پاسخ ابهامات مجمع درباره لوايح FATF را نداده است، اظهار كرد: من اين ادعا را تاييد نمي‌كنم؛ زيرا پاسخ ابهامات را داده‌ايم. متخصصان ما در بانك مركزي، وزارت اقتصاد، وزارت امور خارجه و معاونت حقوقي رييس‌جمهور دلسوزانه و خيلي روشن ديدگاه‌هاي‌شان را ارايه داده‌اند. ربيعي با بيان اينكه اگر مشكل لوايح مربوط به FATF حل شود به نفع ملت ايران است، گفت: اشكالات و زيان‌هايي كه مجمع از لوايح FATF مي‌گيرد هم قابل رفع است و به اين شكل هم كه مي‌گويند، نيست.

* اطلاعات 1400/01/17
** بهره برداری از ۸ هزار پروژه توزیع برق در سراسر کشور

نخستین پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۴۰۰ امروز با بهره برداری از ۵ طرح بزرگ توزیع برق کشور در قالب ۸هزار و ۱۴۲ پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهینه سازی شبکه برق آغاز می‌شود. اردکانیان در یک مراسم ویژه به صورت ویدئو کنفرانس از این طرح ها در ۳۱ استان رونمایی می‌کند. برای اجرای این پروژه ها افزون بر ۲هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

* شهروند 1400/01/17
** مردم باید نماینده فکرشان را در میان نامزدهای انتخابات داشته باشند
 
وزیر کشور گفت: انتخابات خرداد ماه از نظر سیاسی مهم‌ترین حادثه سال ۱۴۰۰ است و در واقع به معنای انتقال قدرت در حوزه اجرائی است که طبق این انتقال، رئیس جمهوری جدید با اندیشه، فکر توان و ان شاءا... با انرژی بالاتری خواهد آمد. رحمانی فضلی به دو بعد مهم انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: یک بعد انتخابات، سلامت، قانون و امنیت است و بعد دیگر مشارکت است. وی با تشریح این امر که لازم است بستر مناسب رقابت انتخاباتی فراهم شود، گفت: مردمی که پای صندوق رای می‌آیند باید نماینده سلیقه و فکرشان را در میان نامزدها داشته باشند.
 
 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**مسئولان وعده‌هایی که داده‌اند را به عمل تبدیل کنند

حوزه/ آیت‌الله موسوی اصفهانی با انتقاد از کم کاری برخی مسئولان، گفت: اگر افراد متخصص، متدین و کاردان روی کار می‌آمدند، امروز امام خامنه‌ای دغدغه رفع موانع تولید را نداشتند. عضو جامعه مدرسین در ادامه تصریح کرد: آنچه از دولتمردان برای اجرای شعار سال و قدم برداشتن در عرصه تولید انتظار می‌رفت در حد مطلوب اجرایی نشده، که حضرت آقا همچنان نسبت به مساله تولید ناراضی هستند. وی با تاکید بر اینکه اگر کسی کارشکنی کرده باید آماده پاسخ گویی باشد گفت: امیدوار هستیم تا مسئولان دست به دست هم دهند و وعده‌هایی که داده‌اند را از قول به عمل تبدیل کنند و در حوزه رفع موانع تولید به جای شعار دادن و صحبت در جلسات، با اقدامات خود اثرات مثبتی را در فضای خارج و زندگی روزانه مردم به نمایش بگذارد.

**لزوم مبارزه با بدعت ها و حل شبهات و مشکلات مردم به دست روحانیت

مهر/ آیت‌الله فاضل لنکرانی در جمع طلاب پاکستانی مقیم قم که عازم سفر تبلیغی ماه مبارک رمضان به کشور پاکستان هستند، با بیان اینکه هرروز صهیونیست‌ها علیه اسلام و مسلمین و شیعیان به خصوص علیه انقلاب اسلامی ایران دسیسه چینی می‌کنند، گفت: نقشه‌های دشمنان اسلام باید بیان شود، منبری که نیاز زمانه‌ی بشر در آن ذکر نشود، هرچقدر هم بالای آن آیات قرآن و روایات خوانده شود، فایده‌ای نخواهد داشت. باید از بیان آیات و روایات برای تشخیص مصداق بیرونی استفاده کرد.عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه گاهی در فضای مجازی ملاحظه می‌شود افرادی دنبال این هستند که دامنه بدعت‌ها و خرافات را در دین اسلام و مذهب اهل‌بیت(ع) گسترش دهند، گفت: بسیار مراقب اینگونه توطئه‌ها باشید. آنچه را که اسلام و اهل‌بیتعلیهم‌السلام فرموده‌اند، به مردم برسانید. امروز بعضی افراد اضافات جدیدی به نام اهل‌بیتعلیهم‌السلام طرح می‌کنند، اینها همه بدعت است و جایز نیست. مراقب بدعت‌ها باشیم و از دین و مکتب حراست کنیم.

**انتظار نداریم مذاکرات برای احیای برجام فوراً به نتیجه برسد

تسنیم/ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام اینکه دولت متبوعش انتظار ندارد که مذاکرات برای احیای برجام خیلی سریع پیشرفت کند و به نتیجه برسد، تأکید کرد که مذاکرات سختی پیرامون برجام در پیش خواهد بود. ندپرایس در این خصوص افزود: «همان‌طور که قبلاً هم گفته‌ایم، ما چالش‌های پیش‌ِرو [در ارتباط با برجام] را دست‌کم نمی‌گیریم. ما انتظار نداریم که پیشرفت فوری یا زودهنگامی در این زمینه حاصل شود.» وی ادامه داد: اما در عین حال معتقدیم که مذاکرات ما با شرکایمان و مذاکرات شرکایمان با ایران یک گام درست و رو به جلو است.»


** هیچ ضرب‌الاجلی برای احیای برجام وجود ندارد

تسنیم/ معاون سیاسی وزیر امور خارجه روسیه با تأکید بر اینکه هیچ ضرب‌الاجلی برای احیای برجام تعیین نشده است، تعیین هرگونه ضر‌ب‌الاجل را «غیرسازنده» خواند. ریابکوف در خصوص عدم تمایل ایران به گفتگو با آمریکا تصریح کرد: «ما به تصمیم طرف ایرانی احترام می‌گذاریم. روسیه بدون شک از ایده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر برگزاری نشست‌های غیررسمی میان همه اعضای برجام و ایالات متحده حمایت می‌کند؛ اما از آنجا که تهران تصمیم متفاوتی اتخاذ کرده است، ما در قالب گفتگوهای غیرمستقیم با یکدیگر همکاری خواهیم کرد، این راهکاری است که همه طرف‌ها از جمله آمریکایی‌ها با آن موافقت کرده‌اند.»

**طرح شفافیت آرای نمایندگان به زودی در دستورکار مجلس قرار می‌گیرد

رسا/ عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ نظر به اینکه طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در کمیسیون آئین‌نامه مورد بررسی مجدد قرار گرفت تلاش داریم هر چه زودتر این طرح در دستورکار صحن مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. امیرآبادی فراهانی افزود: ما در حال پیگیری هستیم تا طرح شفافیت آرای نمایندگان به منظور رأی‌گیری و تعیین تکلیف آن در مجلس هر چه سریع‌تر در مجلس مطرح شود. وی در خاتمه اعلام کرد که با توجه به اینکه موضوع شفافیت شعار مجلس یازدهم بوده و به عنوان یک مطالبه عمومی از سوی مردم مطرح است، ‌بنابراین ما در این موضوع کوتاه نخواهیم آمد و شفافیت را با قوت و قدرت دنبال می‌کنیم تا هر چه سریع‌تر در مجلس به نتیجه برسد.

**نیروهای آمریکایی باید  از عراق  خارج شوند

تسنیم/ نماینده وابسته به ائتلاف فتح عراق از نیروهای خارجی در این کشور به عنوان تهدیدی مستقیم برای امنیت کشورش یاد کرد و بر خروج این نیروها اصرار کرد. محمد البلداوی تاکید کرد: این نیروها تهدید کننده امنیت کشور و کل منطقه هستند زیرا قصد دارند که عراق را سکویی برای حمله به کشورهای همسایه قرار دهند و این غیرقابل قبول است. البلداوی ادامه داد: تصمیم خروج نیروهای خارجی از عراق برگشت ناپذیر است و این تصمیمی ملی و متعلق به همه عراقی‌هاست.

**وارد خیز چهارم کرونا شده ایم

صداوسیما/ سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این که وارد پیک چهارم بیماری کرونا شده ایم گفت: ایلام و البرز وارد پیک چهارم شده‌اند و در چند روز آینده استان‌های دیگر هم وارد پیک چهارم می‌شوند. علیرضا رئیسی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: تهران الان وضعیت نارنجی دارد، اما با توجه به بالا رفتن تعداد بیماران سرپایی و بستری‌ها پیش بینی این است که تا هفته آینده تهران هم قرمز شود. او گفت: ما بیشتر از سفر‌ها از دورهمی‌ها می‌ترسیدیم و شرایط پیش آمده هم ناشی از همین سفر‌ها و دورهمی‌های عید است که با وجود منع سفر به شهر‌های نارنجی و قرمز، سفر‌ها انجام شد.

**وقتی برای به تاخیر انداختن برجام نیست

باشگاه خبرنگاران/ مقامات پنتاگون اعلام کردند واشنگتن باید هر چه سریعتر به توافق با ایران دست یابد. روزنامه لس آنجلس تایمز  درگزارشی نوشت: مقامات وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ادعا کردند واشنگتن باید هر چه سریعتر به توافق با ایران دست یابد چرا که شرایط تحمل تاخیر (در رسیدن به توافق) را ندارد. جایگزینِ نرسیدن به توافق، نزدیک شدن ایران به ساخت بمب هسته‌ای یا جنگ خواهد بود.

**ابقای حمودی در ریاست مجلس اعلای اسلامی عراق

مهر/ اعضای کنگره عمومی وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق اعلام کردند که مجدداً حمودی را برای ریاست مجلس مذکور برگزیده‌اند. این درحالی است که در مردادماه سال ۱۳۹۶ «همام حمودی» جای «سید عمار حکیم» را در ریاست مجلس اعلای اسلامی عراق گرفته بود. پیشتر هم باقر الزبیدی و جلال‌الدین الصغیر به ترتیب به عنوان مسئولان دفاتر تشکیلات و اجرایی مجلس اعلای اسلامی عراق منصوب شده بودند.

**شراکت استراتژیک ایران و چین، پیامدهای جدی برای آمریکا دارد

فارس/ نشریه «فوربس» در یادداشتی به قلم «آرییِل کوهن» تحلیلگر آمریکایی - اسرائیلی به بررسی امضای سند راهبردی بین ایران و چین پرداخته و نوشت: این توافق، پیامدهای جدی برای ایالات متحده دارد.کوهن با بیان اینکه رقابت چین و آمریکا وارد مرحله تمام‌عیار شده، تحلیل کرد:‌ «شراکت استراتژیک بین چین و ایران، پیامدهای جدی برای راهبرد ایالات متحده در همکاری با [سازمان] اُپک، مهار چین و سوءاستفاده غرب از تحریم‌ها برای فشار آوردن به کشورهای ناسازگار دارد».

**عملیات موشکی نیروهای یمنی علیه اهداف نظامی در جده

فارس/ منابع محلی از عملیات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح و کمیته‌های مردمی یمن علیه اهدافی در جنوب و غرب عربستان سعودی خبر دادند.کانال تلگرامی «صابرین نیوز» گزارش داد که یمنی‌ها با چند فروند موشک، اهداف نظامی ائتلاف متجاوز سعودی در شهر جده و عمق خاک عربستان را هدف قرار دادند. منابع خبری نیز گفتند بعد از عملیات یمنی‌ها علیه اهدافی در جده، تمامی پروازها در فرودگاه این شهر و همچنین فرودگاه شهر «جازان» به حالت تعلیق درآمدند و آسمان این مناطق از عربستان سعودی خالی از هواپیما شد.