Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز5312
دیروز7967
در هفته5312
در ماه75244
مجموع1375024

بازدید کنندگان برخط

7
Online

رئیس مجلس شورای اسلامی:قانون مجلس بازی یکطرفه هسته‌ای را تغییر داد


رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد:رونمایی از 133 دستاورد هسته‌ای در روز صنعت هسته‌ای


آیت الله اعرافی:رویکرد بین المللی در تعریف برنامه‌های قم دیده شود


آیت‌الله کعبی:طرح گام به گام احیای برجام یک فریب آمریکایی است


رئیس قوه قضائیه:گاهی نفوذ جهت تأثیرگذاری بر مسئولان برای تغییر محاسبات آنها به نفع دشمن است


*جام جم 1400/01/16
** هیچ‌گونه مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نداریم

معاون سیاسی وزیر خارجه تاکید کرد: ایران در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین هیچ‌گونه مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا ندارد. عراقچی در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آنچه که ما در وین و در کمیسیون مشترک دنبال می‌کنیم، دقیقا مبتنی بر مواضع قطعی نظام است که توسط رهبر معظم انقلاب و مسؤولان کشور بار‌ها اعلام شده است. وی تصریح کرد: ما با کمیسیون مشترک برجام و کشور‌های 1+4 مذاکره می‌کنیم و خواسته و شرط خودمان برای بازگشت به برجام را به آنها اعلام خواهیم کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه اظهار کرد: خواسته و شرط ما این است که آمریکا اول همه تعهدات برجامی خود را انجام دهد و همه تحریم‌هایی را که اعمال کرده بردارد بعد از آن ایران راستی‌آزمایی می‌کند و به تعهدات خود برمی‌گردد. عراقچی افزود: اگر کشور‌های ۱+۴ توانستند آمریکا را به هر روشی که می‌دانند راضی کنند ما نیز به همان مسیر عمل می‌کنیم.

*همشهری 1400/01/16
** اسرائیل همچنان در بن‌بست

با گذشت حدود 2هفته از انتخابات پارلمانی در اسرائیل، احزاب هنوز بر سر تشکیل دولت و تعیین تکلیف کرسی نخست‌وزیری، به نتیجه نرسیده‌اند؛ وضعیتی که بی‌ثباتی سیاسی را در این رژیم تشدید کرده است. پارلمان اسرائیل دارای 120 کرسی است و حزب پیروز در انتخابات باید به 61 کرسی دست پیدا کند تا بتواند دولت تشکیل دهد. در 70 سال گذشته، هرگز چنین اتفاقی نیفتاده و احزاب برای تشکیل دولت مجبور به ائتلاف با یکدیگر بوده‌اند. در انتخابات سوم فروردین، جناح راستگرایان و افراطیون مذهبی، شامل 4 حزب از جمله حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، ۵۲ کرسی از ۱۲۰ کرسی را به‌دست آورد. احزاب مخالف نتانیاهو که برای پایان دادن به نخست‌وزیری او تقلا می‌کنند، ۵۷ کرسی را در اختیار دارند.

*کیهان 1400/01/16
** تفاهم ایران و چین منوط به احیای برجام نیست

سفیر اسبق ایران در چین در برنامه جهان‌آرا گفت: اگر شرط قبول کنوانسیون پالرمو و CFT توسط ایران برای اجرایی شدن قرارداد با چین وجود داشت، چین اصلاً این قرارداد را امضا نمی‌کرد. مهدی صفری افزود: اگر قرار بود تفاهم ایران و چین منوط به احیای برجام باشد، قطعاً چینی‌ها منتظر آن می‌ماندند. صفری تأکید کرد: در تفاهم‌نامه با چین، فقط زمینه‌های همکاری مشخص شده است.

** گاهی نفوذ جهت تأثیرگذاری بر مسئولان برای تغییر محاسبات آنها به نفع دشمن است

رئیس قوه قضائیه به مناسبت هفته بزرگداشت سربازان گمنام امام زمان(عج) در جمع مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات از عملکرد ۴۰ ساله وزارت اطلاعات در تأمین امنیت کشور و صیانت از امنیت ملی تقدیر کرد و گفت: در وزارت اطلاعات فقط یک جناح وجود دارد و آن هم جناح انقلاب و ولایت است. آیت‌الله رئیسی «حفظ و صیانت از نظام اسلامی» را «اوجب واجبات» و مهم‌ترین وظیفه و ماموریت مجموعه‌های اطلاعاتی و امنیتی و به ویژه وزارت اطلاعات دانست و با اشاره به تلاش دشمن برای نفوذ در تمامی این عرصه‌ها تاکید کرد: نفوذ فقط این نیست که چند جاسوس وارد یک مجموعه شده و اقدام به جاسوسی و خرابکاری کنند بلکه گاهی تأثیرگذاری بر مسئولان برای تغییر محاسبات آنها به نفع دشمن نیز نفوذ است. وی با تأکید بر لزوم شناخت دقیق تهدیدات و ترفند‌های دشمن، گفت: گاهی دشمن تلاش می‌کند با نفوذ و ایجاد ناکارآمدی در سیستم اداری، زمینه‌های ناامیدی و یاس در مردم را به وجود آورد که اقدامات وزارت اطلاعات در مبارزه با فساد اقتصادی و ارتقاء نظام اداری می‌تواند مانع تحقق این هدف شود.

** آشوب سراسری در انگلیس/ پلیس وحشیانه به جان معترضان افتاد

تظاهرات مردم شهرهای مختلف انگلیس و حتی ولز به لایحه افزایش اختیارات پلیس برای برخورد با مردم، بار دیگر به خشونت کشیده شد و پلیس با سگ‌های دست آموز و سپرهای محافظش به جان معترضین افتاد. آنطور که منابع خبری نوشته‌اند، طی هفته‌های گذشته شهروندان بریستول پنج بار به اعتراض علیه لایحه افزایش اختیارات پلیس در سرکوب اعتراضات پرداخته‌اند که تنها یک مورد آن به‌صورت مسالمت‌آمیز و بدون درگیری انجام شده است. این اعتراض‌ها، علاوه‌بر بریستول، در بسیاری از شهرهای انگلیس و ولز نیز برگزار شده است.

*شرق 1400/01/16
** منظورم از تخلف سردار محمد، رفتار انتخاباتی مغایر با مقررات سپاه بود

در پی واکنش‌های گسترده درباره مصاحبه روز گذشته معاون سیاسی سپاه با خبرگزاری فارس، سردار جوانی توضیحات کوتاهی را در این زمینه ارائه کرد. متن توضیحات سردار جوانی به این شرح است: نظر به برداشت‌های نادرست و بعضا سوءاستفاده برخی رسانه‌های داخلی و خارجی از پاسخ این‌جانب به سؤال خبرنگار فارس درباره فعالیت‌های انتخاباتی برادر پاسدار دکتر سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) که در مسئولیت‌های گذشته، زحمات ارزشمندی کشیده‌اند، به آگاهی می‌رساند همچنان‌ که از متن مصاحبه برمی‌آید، تخلف مورد اشاره، صرفا بروز رفتارهای سیاسی- انتخاباتی بوده که مغایر با مقررات جاری سپاه است.
همچنین سردار شریف سخنگوی سپاه درباره اظهارات سردار جوانی علیه سردار محمد گفت: هر‌کس می‌گوید تخلف بوده، باید متقن و دقیق بگوید چه تخلفی بوده است. برداشت یک معاون سپاه این بوده که تخلف صورت گرفته؛ اما نظر رسمی سپاه ممکن است این نباشد. شاید برداشت آقای جوانی این بوده. ممکن هم هست آقای جوانی اصل حرفش را تکذیب کند.

** 7/1 میلیون مرد در ایران بی‌کارند

به‌تازگی مرکز آمار ایران گزارشی از وضعیت اشتغال و بی‌کاری را منتشر کرد که نشان داد جمعیت فعال به حدود ۲۵.۶ میلیون نفر می‌رسد که از این تعداد ۲۳.۱ میلیون نفر شاغل و ۲.۴ میلیون نفر بیکارند. بررسی جزئیات بیشتر از این حکایت دارد که از جمعیت بی‌کار، ۱.۷ میلیون نفر را مردان تشکیل می‌دهند که نرخ بی‌کاری بین آنها ۸.۴ درصد است.

*ایران 1400/01/16
** دستور رئیس جمهور برای برخورد با التهاب کاذب و ساختگی در بازار

رئیس جمهوری در دویست و چهاردهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت از اقدامات و برنامه‌های پیشنهادی برای تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‏‌ها، مانع‌‏زدایی‏‌ها» سخن گفت. حجت الاسلام و المسلمین روحانی در این جلسه درباره اقدامات و برنامه‌های پیشنهادی برای تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‏‌ها، مانع‌‏زدایی‏‌ها» گفت: شعار امسال تداوم شعار سال‌های اخیر است و پیام ثبات و استمرار نگاه حمایت از تولید در سیاست‌های کشور دارد. آنچه امروز بیش از همه اهمیت دارد، حمایت همه‌جانبه از تقویت تولید و بهبود فضای کسب و کار است که به همکاری و هم‌افزایی همه دستگاه‌های ذیربط و قوا بستگی دارد. رئیس جمهوری همچنین با اشاره به برخی انتظارات کاذب و التهابات ساختگی در بازار عرضه کالا از دستگاه‌های تبلیغاتی کشور خواست برای مقابله با این پدیده با جدیت و حساسیت در اطلاع‌رسانی دقیق و بموقع عمل کنند.

*جمهوری اسلامی 1400/01/16
** کشورهای اروپایی، تحریم‌های غیرقانونی امریکا را متوقف کنند

وزیر امور خارجه ایران در آستانه نشست مهمی که قرار است نمایندگان ایران و 1+4 روز سه‌شنبه در وین داشته باشند، با همتای انگلیسی خود تلفنی گفت‌و‌گو کرد. ظریف در گفت‌و‌گو با «دامینیک راب» بار دیگر بر ضرورت برداشتن کامل و نهایی تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه امریکا، به گونه‌ای که جمهوری اسلامی ایران آنها را راستی آزمایی کند تأکید کرد و افزود: «در این صورت است که به تعهدات خود باز خواهیم گشت». ظریف همچنین از همه کشورهای اروپایی عضو برجام خواست تا ضمن احترام به تعهدات برجامی شان، در نشست وین سازنده ظاهر شوند. یک روز پیش از این، وزیر خارجه ایران با «ژان لودریان»، وزیر خارجه فرانسه گفت‌و‌گو کرده و از او هم خواسته بود که در نشست در وین موضعی سازنده در خصوص برجام به نمایش بگذارد.

*وطن امروز 1400/01/16
** برخی کشورهای اروپایی خواستار امضای توافقنامه همکاری با ایران هستند

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به امضای سند راهبردی همکاری میان ایران و چین اظهار کرد: مطلع شدم برخی سفرای اروپایی به وزارت امور خارجه مراجعه کردند و خواستار امضای توافقنامه همکاری نظیر سند ایران- چین شدند و به آنها گفته شده است که اگر پیشنهاد یا سندی دارید که منافع مشترک و ملی ما را تأمین کند، حاضریم با شما هم وارد توافق شویم. امیرعبداللهیان تاکید کرد: کسانی که با این مساله مخالفت می‌کنند، امضای این سند را بخشی از اقتدار جمهوری اسلامی ایران می‌دانند و می‌خواهند با این اقتدار برخورد کنند. وی اضافه کرد: اگر ارتباط با این کشور و امضای یک سند چشم‌انداز ربع قرنی با این کشور ایراد دارد، چرا در همین شرایطی که آمریکا برای تضعیف چین تلاش می‌کند، حجم تبادل تجاری آمریکا و چین بیش از ۶۵۰ میلیارد دلار است؟

** قانون مجلس بازی یکطرفه هسته‌ای را تغییر داد

رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به محور قرار گرفتن تولید در نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: ما به ملت عزیز ایران تعهد می‌دهیم که در عمل به وظیفه تقویت تولید به جای شعار، گزارش عملکرد دهیم و به جای ادعا عمل کنیم. قالیباف افزود: از دیگر نکات مهمی که در سال 1400 پیش روی ملت ایران است نوع مواجهه با دولت جدید آمریکا در قبال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است. خوشبختانه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها قفل‌های صنعت هسته‌ای را باز کرد و سمت و سوی بازی یکطرفه را تغییر داد و باعث شد گذشت زمان به نفع ایران شود، به گونه‌ای که اگر قبلا گذشت زمان به معنای پابرجا ماندن تحریم‌ها همزمان با تعطیل ماندن صنعت هسته‌ای بود، اکنون گذشت زمان مساوی با پیشرفت صنعت هسته‌ای است و از طرف دیگر در قبال تأخیر باید هزینه بدهند. وی در ادامه با استقبال از امضای سند برنامه همکاری جامع ایران و چین گفت: امضای این سند اگر به معنای اعلام باور به این امر باشد که جهان در غرب خلاصه نمی‌شود و قرن آینده، قرن آسیاست، یک گام راهبردی محسوب خواهد شد.

*جوان 1400/01/16
** سردار فرجیان‌زاده معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه شد

آیین تکریم و معارفه معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عبدا... حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه، سردار سرتیپ بسیجی محمدرضا نقدی معاون هماهنگ‌کننده سپاه و معاونین و هیئت‌رئیسه نمایندگی ولی فقیه در سپاه و جمعی از مسئولین نمایندگی ولی فقیه در نیروها و رده‌ها در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد. در این مراسم با تجلیل از خدمات سرتیپ پاسدار سید قاسم قریشی در مدت تصدی مسئولیت، سرتیپ پاسدار سعید فرجیان زاده به سمت معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه منصوب شد.

** سیاست ایران ملزم کردن طرف‌های متعهد به لغو کامل تحریم‌ها است

در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای با امضای اکثریت نمایندگان مجلس قرائت شد. در این بیانیه آمده است: درباره آنچه این روزها در مذاکرات در قالب کمیسیون مشترک برجام دنبال می‌شود، تأکید می‌کنیم که مطابق با مفاد قانون مجلس و تأکید همه مسئولان نظام و رهبر معظم انقلاب، لغو تحریم‌ها باید به‌صورت کامل و پس از راستی‌آزمایی ایران با ارائه گزارش فنی و سیاسی دولت به کمیسیون‌های انرژی و امنیت ملی و سیاست خارجی و تصویب مجلس انجام و اعلام شود تا آمریکا بتواند به برجام بازگردد. نمایندگان مجلس تأکید کردند: لغو تحریم‌های ظالمانه برجامی و غیر آن که در دولت‌های اوباما و ترامپ بر ملت ایران تحمیل شد، باید به‌صورت یک‌باره باشد.

*آفتاب یزد 1400/01/16
** رد ادعاهای «نادران» علیه «بذرپاش»

دیوان محاسبات کشور اعلام کرد: شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تهران ویژه کارکنان دولت و شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، در پی شکایت‌های جداگانه نادران و ستاد امر به معروف و نهی از منکر یکی از استان‌ها علیه رئیس کل دیوان محاسبات مبنی بر اتهام جعل و استفاده از سند مجعول، درباره هردو اتهام مطرح شده علیه مهرداد بذرپاش قرار منع تعقیب صادر کردند. پیش از این رئیس مجلس، کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، کمیسیون اصل 90 مجلس و معاونت قوانین مجلس نیز در فواصل زمانی مختلف، ادعای نادران را رد کرده و بر طی شدن روال قانونی در انتخاب مهرداد بذرپاش برای ریاست کل دیوان محاسبات کشور صحه گذاشته بودند.

*خراسان 1400/01/16
** رونمایی از 133دستاورد هسته ای در روز صنعت هسته ای

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به بیستم فروردین و روز ملی صنعت هسته‌ای، از رونمایی 133دستاورد مهم این صنعت در این روز با حضور رئیس جمهور خبر داد و گفت تعدادی از پروژه‌های ما به صورت ویدئوکنفرانس و باقی با حضور دکتر روحانی در نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای رونمایی می‌شوند . صالحی با اشاره به ساخت 15 نوع سانتریفیوژ ایرانی نسل جدید در سال‌های اخیر اظهار کرد: امروز دیگر تنها ماشین‌های نسل اول ما غنی سازی نمی‌کنند بلکه علاوه بر سانتریفیوژهای IR1، سانتریفیوژهای IR2M، IR4 و IR6 داریم که در حال تولید مواد غنی شده برای ایران هستند و ماشین‌های دیگر پیشرفته نیز تست‌های خود را می‌گذرانند.

*رسالت 1400/01/16
** کودتای سعودی‌ها در اردن ناکام ماند

توطئه عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در اردن با شکست مواجه شده است. حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن به همراه شماری چند از دیگر اعضای خانواده سلطنتی و مقام‌های سابق این کشور به اتهام تلاش برای کودتا علیه ملک عبدالله، پادشاه اردن بازداشت شده است. پایگاه خبری «عربی ۲۱» درباره کودتای اردن گزارش داد، حسن بن زید و عوض الله، دو نفر از بازداشت‌شدگان، «روابط مستحکمی با عربستان سعودی دارند. روزنامه «یدیعوت احارانوت» در گزارشی دولت سعودی و یک کشور عربی حاشیه خلیج‌فارس را در پشت پرده کودتا در اردن دانست. این روزنامه نوشت که طبق گفته منابع عالی‌رتبه اردنی دولت سعودی و این کشور عربی حاشیه خلیج‌فارس [نام این کشور در گزارش ذکر نشده است]، با یکدیگر برای انجام کودتا در اردن هماهنگ بوده و از اتفاقات آگاه بودند.

*مردم سالاری 1400/01/16
** ۸۷۷ نفر برای داوطلبی در انتخابات میان‌دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: در پایان فرصت هفت روزه ثبت نام انتخابات اولین میاندوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در مجموع از روز اول تا هفتم، برای ۶ حوزه انتخابیه مشمول این انتخابات، ثبت نام ۸۰۵ مرد و ۷۲ زن نهایی شد. موسوی در خصوص تحصیلات داوطلبان ثبت نام شده نیز گفت: از مجموع ۸۷۷ نفری که ثبت نامشان نهایی شده است، ۵۹ نفر دارای تحصیلات حوزوی، ۱۶۳ نفر دارای مدرک دکتری، ۶۱۳ نفر کارشناسی ارشد و ۴۲ نفر لیسانس هستند. وی همچنین درخصوص میانگین سنی داوطلبان گفت: ۲۵ درصد ثبت نام کنندگان زیر ۴۰ سال، ۳۵ درصد بین ۴۰ تا ۵۰ سال، ۳۲ درصد بین ۵۰ تا ۶۰ سال و ۸ درصد بیش از ۶۰ سال سن دارند.

** گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و اسرائیل درباره برجام

وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر از تماس تلفنی‌اش با آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا خبر داد. اشکنازی نوشته است که در گفت وگوی مهم خود با بلینکن درباره گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور رایزنی کرده و همتای آمریکایی‌اش او را در جریان مذاکرات پیرامون توافق هسته ای قرار داده است.

*آرمان ملی 1400/01/16
** تقدیر از سربازان گمنام امام زمان(عج)

بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس در بیانیه‌ای به مناسبت گرامیداشت هفته سربازان گمنام امام زمان(عج) از مجاهدت‌های خاموش سربازان عرصه گمنامی وزارت اطلاعات قدردانی کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «سران دولت‌های استکباری و در رأس آنها آمریکای جنایتکار و رژیم غاصب صهیونیستی همواره سعی داشتند با فشارهای همه جانبه خارجی و نفوذ داخلی صدماتی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وارد نمایند که با لطف و عنایت خداوند حکیم و با مجاهدت‌های خاموش سربازان عرصه گمنامی و وزارت اطلاعات تمام ترفندها و نیرنگ‌های آنها یکی پس از دیگری خنثی و نقش بر آب گردیده است.»

** محدودیت‌های جدید در راه است

وزیر بهداشت ضمن اشاره به توقف اعمال غیراورژانس در بیمارستان‌ها در شرایط کنونی کرونا و با تاکید بر لزوم گسترش فعالیت مراکز منتخب ۱۶ ساعته، در عین حال گفت: در آینده نزدیک شاهد تغییر متغیرهای رنگ بندی‌های شهرهای کشور و در نظر گرفتن مولفه‌های تاثیرگذار مانند ویروس جهش یافته خواهیم بود و محدودیت‌ها متناسب با رنگ بندی‌های جدید، ابلاغ خواهد شد. نمکی افزود: خیز جدید بیماری با خیزهای قبلی، متفاوت است.

*قدس 1400/01/16
** اتهام زنی تکراری وزیر خارجه سعودی

وزیر امور خارجه سعودی ضمن اتهام‌زنی دوباره به کشورمان گفت: برنامه چشم‌انداز اصلاحات اقتصادی و برقراری ثبات و آرامش در منطقه و عربستان تنها با همکاری تهران محقق خواهد شد؛ چراکه ایران بخشی از منطقه هست و خواهد بود. فیصل بن‌فرحان در عین حال به تکرار خواسته کشورش برای حضور در مذاکرات احتمالی ایران و غرب پرداخت و گفت: کاملاً منطقی است که سعودی بخشی از مذاکرات و گفت‌وگوها باشد.

*اعتماد 1400/01/16
** واكنش ايران به تحولات اردن

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران يكشنبه با اشاره به تحولات اخير اردن، بر اهميت صلح و ثبات در اردن تاكيد كرد. خطيب‌زاده هرگونه تنش و بي‌ثباتي داخلي در منطقه غرب آسيا را به نفع رژيم صهيونيستي خواند و افزود: همواره ردپايي از اين رژيم در هر فتنه‌اي در كشورهاي اسلامي ديده مي‌شود. سخنگوي دستگاه ديپلماسي با تاكيد بر روابط حسنه جمهوري اسلامي ايران با اردن اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران با هرگونه بي‌ثباتي داخلي و دخالت خارجي مخالف است و اعتقاد دارد همه امور داخلي كشورها بايد در چارچوب قانون پيگيري شود.

*اطلاعات 1400/01/16
** کشف ذخیره جدید یک میلیارد تنی مس در کشور

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از کشف ذخیره جدید یک میلیارد تنی مس درکشور خبر داد. اردشیر سعدمحمدی افزود: در سال قبل ۱۰۱هزار متر حفاری عمقی برای شناخت ظرفیت‌های جدید انجام شد که نتیجه آن کشف یک میلیارد تن ذخیره جدید مس با عیار نیم درصد بود. وی با اظهار اینکه ارزش این کشفیات به لحاظ ریالی بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان است که به دارایی‌های شرکت ملی مس اضافه شد، گفت: امروز بیش از ۴۰ میلیون تن ذخیره خالص مس در کشور داریم که در رتبه هفتم جهان از نظر ذخایر این فلز هستیم و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ به رتبه ششم برسیم.

** سکوت در قبال بحران یمن «شرم آور» است

رهبر کاتولیک‌های جهان با انتقاد از افزایش هزینه‌های نظامی برخی کشورها در دوران شیوع کرونا، سکوت جامعه جهانی در قبال بحران یمن را «شرم‌آور» خواند. پاپ فرانسیس در سخنرانی خود به مناسب عید پاک، همچنین به مساله فلسطینیان و صهیونیست‌ها نیز اشاره و از آنها درخواست کرد تا برای رسیدن به یک راه‌حل دو دولتی که بتوانند در صلح و رفاه در کنار هم زندگی کنند، مجدداً از قدرت گفتگو بهره‌مند شوند.

*شهروند 1400/01/16
** انتقاد تند جهانگیری از مجلس و مجمع تشخیص

معاون اول رئیس جمهوری در واکنش به انتقادها از دولت گفت: «مردم کار و زندگی خود را از دولت توقع دارند و امور اجرایی بر عهده دولت است با دخالت‌های خود به زندگی مردم آسیب نزنید.» او تأکید کرد: «برخی در دستگاه دیگر هستند اما می‌خواهند جای رئیس جمهوری باشند، اگر می‌خواهید رئیس جمهوری شوید از مردم رأی بگیرید.»
جهانگیری گفت: «از مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام گله داریم؛ موضوعاتی را برای حل مشکل مردم ارجاع داده‌ایم اما شش، هفت سال است که بلاتکلیف مانده، آن وقت برای ما قصه تعریف می‌کنند.» وی افزود: «کار دولت را سلب می‌کنند و زندگی مردم را گروگان می‌گیرند بعد مدعی هستند چرا دولت کار نمی‌کند. چرا زیاده‌خواهی می‌کنیم؟»*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

**رویکرد بین المللی در تعریف برنامه‌های قم دیده شود

 

حوزه/ آیت‌الله اعرافی در دیدار دکتر سقائیان نژاد شهردار و جمعی از مدیران شهری قم گفت: کشور از اسناد بالادستی و مهم خوبی برخوردار است و شایسته است که یک برش استانی از این برنامه‌ها و اسناد راهبردی برای قم نیز تعریف شود و انعکاس آن برنامه‌های بلند مدت کشور در قم نیز دیده شود که این کار افق‌های جدیدی را پیش روی شما باز خواهد کرد. عضو جامعه مدرسین درادامه داشتن نگاه بین‌المللی به قم را مهم ارزیابی کرد و گفت: رویکرد بین‌المللی در انجام کارها و برنامه‌های قم بسیار مهم است و شما مسئولین شهری قم نیز در انجام کارها و برنامه‌هایی که دارید این نگاه و رویکرد بین‌المللی قم را مدنظر داشته باشید.

 

**طرح گام به گام احیای برجام یک فریب آمریکایی است

 

مهر/ آیت‌الله کعبی در رابطه با تمایل برخی مبنی بر پذیرش طرح گام به گام برای احیای برجام اظهار داشت: سیاست گام به گام احیای برجام، افتادن در دام آمریکا و فریب آمریکایی به صورت گام به گام خواهد بود. راه تحقق منافع ملی ایران همان است که رهبری فرمودند یعنی رفع کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی آمریکایی‌ها. عضو جامعه مدرسین عنوان کرد: ما نباید تجربه ناموفقی که هم در دوران اوباما و دموکرات‌ها و هم در دوران جمهوری خواهان و ترامپ با آن روبرو بودیم و نقض عهد و پیمان را دوباره تکرار کنیم. متاسفانه آمریکایی‌ها فقط روی کاغذ تعهد کردند اما ما در عمل پایبند شدیم. وی تصریح کرد: هیچکس حق مذاکره گام به گام ندارد و این یک راهبرد ملی است. اگر در این راستا کسانی خودسرانه مذاکره کنند برخلاف مصالح و امنیت ملی اقدام کردند و آن زمان باید با آنها مقابله شود.

 

**اعتراضات در بحرین و پایتخت‌های اروپایی برای آزادی زندانیان سیاسی

 

ایسنا/ با مبتلا شدن ده‌ها تن از زندانیان و بازداشتی‌های سیاسی به ویروس کرونا، تظاهرات بحرینی‌ها برای چهارمین روز متوالی در مناطق مختلف این کشور و درخواست برای آزادی آنها ادامه داشت. تظاهرکنندگان در شعارهای خود منامه را مسؤول به خطر افتادن جان زندانی‌ها در زندان‌های این کشور دانستند. همزمان اقلیت‌های عرب و مسلمان در برخی کشورهای اروپایی نیز تحصن‌های اعتراضی را برای اعلام همبستگی خود با خانواده‌های این زندانیان بحرینی به پا کردند. در مقابل سفارت بحرین در پایتخت انگلیس نیز برای دومین روز پیاپی تجمع‌های اعتراضی برای آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی بر پا شد.

 

**محاکمه نتانیاهو امروز ازسرگرفته می‌شود

 

ایسنا/ جلسه محاکمه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز(دوشنبه) در مقابل دادگاه مرکزی قدس ازسرگرفته می‌شود.روزنامه عبری زبان هاآرتص،اعلام کرد: قرار است امروز جلسه محاکمه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پرونده ۴۰۰۰ که در آن نتانیاهو به دادن رشوه به مالک سایت عبری زبان واللا برای پوشش دهی رسانه‌ای در حمایت از وی و خانواده‌اش و انتقاد از دشمنان سیاسی‌اش متهم است، در دادگاه مرکزی قدس برگزار شود.

 

**بازداشت ده‌ها کودک فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی

 

ایرنا/ باشگاه اسیران فلسطینی اعلام کرد: رژیم صهیونیستی از آغاز سال جدید میلادی (۲۰۲۱) تا کنون ۲۳۰ کودک فلسطینی را بازداشت کرده است. در گزارش باشگاه اسیران فلسطینی آمده است: بیشتر موارد بازداشت این کودکان در قدس اشغالی صورت گرفته است. این گزارش می‌افزاید: کودکان بازداشتی همچنین مورد بدرفتاری نظامیان صهیونیست و در شرایط بسیار بد و محرومیت از آب و غذا به مدت طولانی قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، جنبش جهانی دفاع از کودکان (شاخه فلسطین) در بیانیه‌ای اعلام کرده که ۸۵ درصد کودکانی که سال گذشته توسط نظامیان صهیونیستی بازداشت شدند، مورد تنبیه و شکنجه بدنی قرار گرفتند.

 

**ردپای نتانیاهو در کودتای نافرجام اردن

 

صداوسیما/ همزمان با خودداری رژیم صهیونیستی از صدور بیانیه‌ای در حمایت از پادشاه اردن؛ رسانه‌های صهیونیستی از نقش نتانیاهو و بن سلمان در حوادث اخیر اردن خبر می‌دهند. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند دولت این رژیم تصمیم گرفته است به حوادث اخیر اردن به صورت رسمی واکنش نشان ندهد. رسانه‌های رژیم صهیونیستی افزودند: نتانیاهو بیانیه‌ای در حمایت از پادشاهی اردن صادر نخواهد کرد. روزنامه یدیعوت آحارنوت نیز از مطلع بودن نتانیاهو از مسائل پشت پرده در اردن در روز‌های گذشته و موج بازداشت‌ها در میان افراد نزدیک به حمزه برادر ملک عبدالله دوم شاه اردن در پی اتهام به تلاش برای کودتا خبر داد.

 

**عربستان، فلسطینیان زندانی را آزاد کند

 
ایرنا/ رییس اداره اطلاع‌رسانی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از مقام‌های سعودی خواست تا فلسطینیان زندانی در این کشور را آزاد کنند. رأفت مره از آمادگی حماس برای مذاکره با مقام‌های سعودی در هر سطحی برای آزادی زندانیان فلسطینی خبر داد. وی گفت: محمد الخضری نماینده جنبش حماس فرد شناخته شده‌ای نزد همه است و به صورت قانونی در سعودی زندگی می‌کند و حلقه ارتباط میان نهادها در عربستان و جنبش حماس بود.رییس اداره اطلاع رسانی حماس افزود: همه سازمان‌های بین‌المللی نسبت به وخامت حال الخضری که دچار بیماری و کهولت سن است و وضعیت او در زندان هشدار دادند. مره همچنین خواستار حل و فصل پرونده فلسطینیان بازداشتی در داخل زندان‌های عربستان سعودی شد. عربستان از فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۹۸) الخضری و ده‌ها فلسطینی دیگر را بازداشت کرده و با وجود درخواست‌های مکرر جنبش حماس، تاکنون حاضر به آزادی آنان نشده است. سازمان عفو بین‌الملل نیز پیش تر از مقام‌های سعودی خواسته بود تا «محمد الخضری» نماینده جنبش حماس در این کشور را که زندانی است، فوراً آزاد کنند.

 

**حمله به کاروان نظامی آمریکا در الدیوانیه عراق

 

مهر/ منابع عراقی از حمله به کاروان نظامی آمریکا در الدیوانیه خبر دادند. کانال تلگرامی صابرین نیوز گزارش داد که گروه مقاومت اسلامی «اصحاب کهف» مسئولیت حمله به کاروان نظامی آمریکا در استان الدیوانیه را برعهده گرفته است. این در حالی است که منابع رسانه‌ای پیش از این از حمله راکتی به یک پایگاه نظامی ایالات متحده آمریکا در استان «صلاح الدین» عراق خبر داده بودند.

 

**قدرت خرید مردم با حرف و جنجال سیاسی تقویت نمی‌شود

 

مهر/ رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: در نخستین روزهای کاری سال نو ذکر چند نکته را ضروری می‌دانم، کشورمان در دوسال گذشته دوران بسیار سختی را پشت سر گذاشت.همتی با بیان اینکه این میزان از انواع تحریم‌ها و فشارها به درآمد ارزی و تجارت و مبادلات بانکی بین المللی می‌توانست اقتصاد هر کشوری را متلاشی و از پا در بیاورد، اظهار داشت: فشار اقتصادی زیادی به طبقه متوسط و با درآمد پایین جامعه وارد آمد، استقامت و مقاومت مردم به خصوص تاب آوری کشور فوق العاده بود. وی همچنین گفت: قدرت خرید مردم با حرف و جنجال سیاسی تقویت نمی شود با سرمایه گذاری گسترده و مولد است که تولید و رفاه افزایش می‌یابد.

 

**در مذاکرات وین لغو هیچ تحریم خاصی را پیش بینی نمی‌کنیم

 

باشگاه خبرنگاران/ طبق توافق صورت گرفته میان اعضای حاضر در نشست کمیسیون مشترک برجام قرار است این مذاکرات در روز سه شنبه و به صورت حضوری در وین دنبال شود.مذاکراتی که واکنش‌های بسیاری را در پی داشته و مقامات کشورمان نیز بر این موضوع تاکید کرده‌اند که هیچگونه دیداری با مقامات آمریکایی نخواهند داشت.
از این رو و با توجه به برگزاری این نشست معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با حضور در یک جلسه توجیهی درباره برجام، اظهار کرده است که؛ واشنگتن لغو هیچ تحریم خاصی را پیش بینی نمی‌کند. وی تاکید کرد: طی جلسه روز سه شنبه تنها گام‌های تسهیل تحریم‌ها بررسی می‌شود. جلینا پورتر در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه واشنگتن قصد دارد پیرامون گام‌های هسته‌ای ایران که باید برای بازگشت به سازگاری با «برنامه جامع اقدام مشترک» بردارد بحث کند، گفت: آمریکا به لغو هیچ تحریم خاصی فکر نمی‌کند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom