سخنگوی جنبش نجباء عراق:مقاومت عراق تمامی توافقات با بغداد درباره عدم حمله به منافع آمریکا را لغو کرد


انصارالله یمن:پیروزی نزدیک است عربستان برای آتش‌بس التماس می‌کند


آیت الله حسینی بوشهری:حل مشکلات استان قم در گروی همکاری و همیاری همه مسئولان است


آیت الله اعرافی:حوزه علمیه به عنوان حوزه انقلابی دغدغه‌های نظام اسلامی را پیگیری می‌کند


با حضور وزیر دفاع ده‌ها فروند جنگنده و بالگرد اورهال شده به ارتش تحویل داده شد 
* جام جم 99/12/12
** نگرانی از حضور گروه‌های تروریستی تكفیری در منطقه قره‌باغ

معاون سیاسی وزارت خارجه با تاكید بر این‌كه حضور گروه‌های ترویستی تكفیری در منطقه قره‌باغ نگرانی جدی جمهوری اسلامی است، افزود: «از طرف تمام طرف‌ها، به ایران اطمینان كامل داده‌شده كه این گروه‌های تروریستی هیچ جایگاهی در منطقه نخواهند داشت.» عراقچی در همایش بین‌المللی «قره‌باغ ۱۷ ربیع، گفتمان برتر» با ذكر این مطلب كه جمهوری اسلامی ایران سیاست حسن همجواری را با تمام همسایگان خود دارد، گفت: «این سیاست ظرفیت‌هایی برای بازیگری ایران در حل مشكلات منطقه‌ای فراهم می‌كند. البته باید در نظر داشت كه منطقه قفقاز منطقه‌ای ویژه است و باید مختصات آن را به‌خوبی در سیاست‌گذاری‌ها در نظر گرفت.»

* همشهری 99/12/12
** اگر قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود راهکارهایی داریم

وزیر امور خارجه کشورمان، ساعتی قبل از آغاز به‌کار نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گردآمدن 35عضو آن در کنار هم، هشدار جدی‌ای نسبت به تحرکات واشنگتن مخابره کرد و گفت که پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث به‌هم ریختگی شرایط کنونی می‌شود. ظریف تأکید کرد که حرکت غلطی را اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده‌اند. فکر می‌کنیم این حرکت باعث به‌هم ریخته‌شدن شرایط خواهد شد. به‌هم‌ریختگی شرایط کنونی را از طریق سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام توضیح داده‌ایم، امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.

** بخشی از خاطرات رهبرمعظم انقلاب در دیدار سلیمان کتّانی قرائت شد

به مناسبت گرامیداشت یکصدو‌نهمین سالگرد ولادت و هفدهمین سال درگذشت ادیب بزرگ و سرشناس مسیحی لبنانی سلیمان کتّانی و همزمان با ولادت باسعادت امیرمؤمنان علی(ع)، وبیناری با عنوان «سلیمان کتّانی و امامت ارزش‌ها» برگزار شد. در این وبینار که به همت رایزنی فرهنگی ایران در بیروت برگزار شد، بخشی از خاطرات دیدار سلیمان کتّانی با رهبر معظم انقلاب قرائت شد.

* کیهان 99/12/12
** سپاه باید میدان فوران تفکر باشد

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه انقلاب اسلامی برای پی‌ریزی یک تمدن تشکیل شد و خورشید شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی از ایران طلوع کرده است، گفت: تمام حرکت سپاه بر حسب آگاهی و شعور است، حتی شور و احساس عمیق عاطفی ما برای آرمان‌ها برخاسته از شعاع تأثیر وسیعی از آگاهی است و تجربه داریم که در هر میدانی با آگاهی وارد شدیم موفق شدیم. سرلشکر سلامی در پانزدهمین جشنواره پاسداران اهل قلم ‌با‌ اشاره به اینکه تفکر و آرمان در سپاه سلسله مراتبی نیست، تصریح کرد: سپاه باید میدان فوران تفکر باشد و در عرصه تقابل با دشمنان جاهل کوردل و ناوارسته با بهره‌گیری از قدرت مادی و فیزیکی قوی در فضای عدم تقارن با بهره‌گیری از ایمان و آگاهی به‌عنوان دو بال پرواز به‌عنوان عناصر برترساز استفاده کنیم.

** ده‌ها فروند جنگنده و بالگرد اورهال شده به ارتش تحویل داده شد

مراسم تحویل انواع هواپیما‌های نظامی، ترابری سنگین و بالگرد و همچنین ده‌ها موتور پیشرفته در صنایع هوایی وزارت دفاع با حضور امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع، امیر سرتیپ عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش و امیر سرتیپ دوم یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش برگزار شد. در این مراسم 9 فروند هواپیمای نظامی، 10 فروند بالگرد و ده‌ها موتور بازآماد شده در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع تحویل نیروها‌ی مسلح شد. این هواپیما‌ها در رزم هوایی و در مأموریت‌های متنوع رزمی، تاکتیکی و ترابری کاربرد فراوان دارند که با تحویل آنها به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ناوگان رزم هوایی نیرو‌های مسلح تقویت خواهد شد.

** تلاش آژانس برای تصویب قطعنامه ضدایرانی

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز به صورت مجازی و به اصطلاح پشت درهای بسته برگزار شد. در نشست دیروز شورای حکام، پیش‌نویس قطعنامه آژانس انرژی اتمی علیه ایران صادر شد.
شبکه الجزیره با‌ اشاره به این خبر در گزارشی نوشت: پیش‌نویس قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر ضرورت همکاری کامل ایران در اجرای توافقنامه پادمان تأکید می‌کند. این پیش‌نویس از ایران می‌خواهد بدون هیچ‌گونه تأخیری به خواسته‌های آژانس در مورد توافق پادمان پاسخ دهد. آژانس انرژی اتمی در این قطعنامه مدعی شده است: بدون اجرای پروتکل الحاقی، نمی‌توانیم صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کنیم. ما نگران تصمیم ایران برای جلوگیری از فعالیت بازرسان آژانس برای راستی‌آزمایی اجرای مفاد توافق هسته‌ای هستیم و از ایران می‌خواهیم فوراً مفاد پروتکل الحاقی را اجرا کند.

* شرق 99/12/12
** به اسم دیپلماسی نمی‌توان جنگ کرد

خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه کشور در نشست خبری:
ـ ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه ایران را عامل انفجار کشتی اسرائیلی می‌داند فرافکنی است، رژیم صهیونیستی اقدامات مشکوک دیگری نیز آغاز کرده است که ما این‌گونه اقدامات را رصد می‌کنیم و آنها به‌خوبی می‌دانند که پاسخ ما در برابر هرگونه اقدامی همواره دقیق و محکم است.
ـ موضع ایران درباره برگزاری نشست غیررسمی بین ایران و گروه 1+4 با حضور آمریکا را به‌روشنی، صریح و کامل اعلام کرده‌ایم و هیچ تغییری در آن صورت نگرفته است.
ـ مسیری که آمریکا باید طی کند، مسیر عبور از سیاست‌های غلط دولت قبلی آمریکاست؛ اما متأسفانه تا به امروز در عمل هیچ تغییری در سیاست‌های ضد‌انسانی آمریکا از‌جمله درباره بحث تحریم‌ها و اعمال فشار حداکثری به ایران صورت نگرفته است.
ـ ما هیچ گفت‌وگوی دو‌جانبه‌ای با آمریکا نداریم و تا زمانی که آمریکا مسیر خود را اصلاح نکند، تغییری در سیاست ایران ایجاد نمی‌شود.
ـ ما عمل را با عمل و اقدام را با اقدام پاسخ می‌دهیم، اگر رفتار متفاوتی از سوی طرف‌های مقابل ببینیم، پاسخ ما نیز متناسب با این رفتار خواهد بود.
ـ دیپلماسی یک واژه نیست؛ بلکه یک مفهوم است و با اسم دیپلماسی نمی‌توان جنگ کرد.. آمریکایی‌ها نمی‌توانند به نام دیپلماسی همان گردن‌کشی‌های دولت قبلی را در زرورق بپیچند و ادامه دهند.

** برای مطالبات‌مان از عراق کالا نمی‌گیریم

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار کرد: باید توجه داشت که عراق کالایی ندارد که بخواهیم در مقابل پول‌های خود آن را وارد کنیم؛ بنابراین در مقابل این پول، کالا وارد نخواهیم کرد و احتمالا خود پول وارد کشور شود. آل‌اسحاق درباره اظهارات وزیر امور خارجه عراق درخصوص بازپرداخت مطالبات ایران اظهار کرد: پرداخت‌های ایران تسویه و فعالیت‌های صادراتی ما به عراق در حوزه انرژی ادامه پیدا می‌کند، اما هنوز جزئیاتی از آن منتشر نشده است.

* ایران 99/12/12
** پرونده هسته‌ای ایران نباید قربانی بده‌بستان‌های سیاسی شود

مدیرکل آژانس انرژی اتمی بعد از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پیامدهای هرگونه قطعنامه ضدایرانی هشدار داد. گروسی در واکنش به آنچه در این نشست علیه ایران در جریان بود، هشدار داد که هیچ اقدامی نباید کار بازرسان آژانس را تحت تأثیر قرار دهد و پرونده هسته‌ای ایران نباید قربانی بده‌بستان‌های سیاسی شود. او گفت: «فعالیت‌های نظارتی آژانس نباید به عنوان اهرم فشار مورد مذاکره قرار گیرد. دیگران می‌توانند درباره مواضع خودشان بحث و بررسی کنند اما چیزی که ما می‌گوییم این است که بازرسی‌های آژانس نه پاداش و نه جریمه است و هرگونه تدابیر سیاسی که صورت می‌گیرد نباید به فعالیت‌های آژانس لطمه‌ای وارد کند.»

** به سوی همکاری‌های گسترده با ایران حرکت می‌کنیم

وزیر امور خارجه روسیه با تأکید بر موضع کشورش برای توسعه همه‌جانبه روابط ایران و روسیه گفت: به سوی همکاری‌های گسترده با ایران حرکت می‌کنیم. لاوروف افزود: روابط ما با ایران بسیار دوستانه است و در حوزه‌های مختلف گسترش می‌یابد. روابط ایران و روسیه به گونه‌ای است که امکان توسعه روابط تهران با کشورهای غربی را نفی نمی‌کند و ما مخالف چنین روابطی نیستیم. رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با تأکید بر لزوم گسترش همکاری با ایران اظهار داشت: با ایران همکاری‌های دوجانبه را توسعه می‌دهیم اما تحریم‌ها به ساختار همکاری‌ها ضربه زدند.

* جمهوری اسلامی 99/12/12
** طرح‌های ملی وزارت نفت در استان‌های بوشهر و ایلام افتتاح شد

رئیس جمهور روز گذشته و در پنجاه و سومین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید از طریق ویدئو کنفرانس دو طرح ملی نفتی به ارزش 6/2 میلیارد دلار را افتتاح کرد. طرح توسعه میدان نفتی آذر در استان ایلام و طرح پترو پالایش کنگان دو طرح ملی است که بهره‌برداری رسمی آنها با دستور حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی آغاز شد. رئیس جمهور در این مراسم با بیان اینکه دستاورد برجام احقاق حقوق ملت ایران بود که البته به دلیل بزرگیِ آن دنیا توطئه کرد تا کمر برجام شکسته شود گفت: برجام تنها اقدام دولت برای احقاق حقوق مردم نبود بلکه بهره‌برداری از منابع مشترک از دیگر اقدامات دولت در این راستا بود و توانستیم در منطقه پارس جنوبی و میدان مشترک با قطر همتراز و حتی کمی جلوتر، از این میدان مشترک بهره‌برداری کنیم.

** اتحادیه اروپا آماده گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران است

معاون دبیرکل امور سیاسی سرویس اقدام خارجی اروپا با اشاره به ظرفیت‌های تجاری بین اروپا و ایران تصریح کرد که این اتحادیه آماده گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران است. انریک مورا در همایش اقتصادی اروپا و ایران افزود که شمار قابل توجه شرکت کنندگان در نشست امروز پیام روشنی است که اهالی کسب و کار علاقه‌مند به گسترش روابط تجاری هستند. وی بر لزوم بازگشت آمریکا به برجام، لغو تحریم‌ها و اجرای کامل این توافق تاکید کرد تا از پرتو آن بتوان از فرصت‌های جدید اقتصادی بهره‌برداری کرد. وی خاطر نشان کرد که ظرفیت‌های اقتصادی قابل توجهی برای گسترش همکاری با ایران وجود دارد و اتحادیه اروپا آماده است تا پروژه‌های همکاری بیشتری را در حوزه روابط تجاری و صنعتی در سال‌های اینده ایجاد کند.

* وطن امروز 99/12/12
** اقتدار بدون عدالت هرگز در صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد

رئیس قوه‌ قضائیه بر لزوم سلامت همکاران دستگاه قضا تأکید کرد و گفت: سلامت قوه ‌قضائیه تضمین‌کننده سلامت تصمیمات، آرا و احکام قضایی است و خدشه در این امر به همه تصمیمات نظام قضایی آسیب می‌زند. آیت‌الله رئیسی در نشست شورای عالی قوه ‌قضائیه اجرای عدالت را از محورهای مهم در بیانیه ابلاغی مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی و آن را مربوط به همه شئون حکومتی و دستگاه‌ها دانست و تأکید کرد: اقتدار بدون عدالت هرگز در صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد و قدرتمندی بدون رعایت عدالت، فقط نوعی قدرت‌نمایی است. رئیس دستگاه قضا گفت: امروز می‌بینیم آمریکایی‌ها که ادعای حقوق بشر دارند، حقوق ملت‌ها را پایمال می‌کنند و صرفا نمایش قدرت می‌دهند. وی افزود: آنها حق را زیر پا می‌گذارند و عدالت را لگدمال و مردم حق‌خواه را سرکوب می‌کنند اما مدعی حقوق بشر هستند.

** هیأتی از مجلس به سراوان سفر کرد

در پی اتفاقات اخیر در مرز سراوان از جمله خسارات واردشده به فرمانداری این شهر، هیأتی از مجلس شورای اسلامی وارد زاهدان شده و قرار است در بازدیدهای میدانی و برگزاری جلسات، ابعاد اتفاقات سراوان را بررسی کنند. این هیات متشکل از حسن همتی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، حسین حاتمی نماینده کلیبر، مصطفی نخعی نماینده نهبندان، اسماعیل حسین‌زهی نماینده خاش و ملک‌فاضلی نماینده سراوان است.

** گامی مؤثر برای افزایش توان رزم برداشتیم

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع بر اساس مأموریت ذاتی خود گام‌های موثری در زمینه افزایش توان رزم نیروهای مسلح برداشته است. سرتیپ حاتمی با بیان اینکه این پویایی، گویای شکست فشار حداکثری دشمن و موفقیت راهبردهای جمهوری اسلامی ایران است، گفت: دشمن با ۲ راهبرد تحریم و عدم اجازه خرید تجهیزات، تلاش کرد ایران را شکست دهد اما جمهوری اسلامی با ۳ راهبرد اتکا به توان داخلی، بهینه‌سازی تجهیزات دفاعی و امنیتی با شرایط روز و ساخت تسلیحات بومی در حوزه‌های مختلف رزم زمینی، دریایی، موشکی و سایبری، توانست دشمن را شکست دهد.

* جوان 99/12/12
** تعریف از شهید سلیمانی نیازی به اغراق ندارد

فرمانده نیروی قدس سپاه در پانزدهمین جشنواره انتخاب کتاب سال پاسداران اهل قلم با بیان اینکه پاسدار اهل قلم باید مطالبی که می‌نویسد در راستای رسالت پاسداری از انقلاب اسلامی باشد، گفت: وقتی پاسداری با این نگاه وارد میدان نویسندگی و قلم و‌ کاغذ شود، حس‌ می‌کند هر سطری که می‌نویسد پشتوانه‌ای از انقلاب اسلامی است؛ انقلاب اسلامی‌ای که با اقتدار پیش می‌رود. سرتیپ قاآنی درباره شهید سلیمانی که امروز علاقه‌مندی برای نوشتن از او زیاد شده است نیز بیان داشت: هر کس‌ می‌خواهد مطلبی برای شهید سلیمانی ‌بنویسد باید او را درست تعریف کند، زیرا شهید سلیمانی نیازی به اغراق ندارد.

** عقب‌نشینی کاخ سفید به «بازگشت همزمان»

یک مقام کاخ سفید گفت که امریکا همچنان آماده تعامل مجدد در چارچوب دیپلماسی برای بازگشت دوجانبه به پایبندی به تعهدات هسته‌ای است. این مقام امریکایی گفت: «در حالی که ما از پاسخ ایران ناامید شده‌ایم، اما همچنان آماده تعامل مجدد در دیپلماسی معناداری هستیم تا بازگشت دوجانبه به پایبندی به تعهدات هسته‌ای حاصل شود.» وی تأکید کرد: «ما درباره بهترین راه پیش‌رو با شرکای خود در 1+5 رایزنی خواهیم کرد.»

* آفتاب یزد 99/12/12
** تعرفه صادرات به سوریه صفر می‌شود

رئیس سازمان توسعه تجارت از پیگیری این سازمان برای به صفر رساندن تعرفه تجارت میان ایران و سوریه خبر داد. حمید زادبوم در همایش فرصت‌های تجارت با سوریه، سوریه را نخستین کشوری دانست که ایران با آن توافق تجارت آزاد نهایی کرده و گفت: این توافق از نظر شروع کار برای ما اهمیت فراوانی دارد اما در عرصه عمل اصلاحاتی خواهد داشت. در توافق فعلی تعرفه چهار درصدی برای صادرات در نظر گرفته شده که امیدواریم به صفر برسد و از سوی دیگر ۸۸ کالا نیز استثنا شده‌اند که امیدواریم تعداد آن‌ها نیز کاهش یابد و گامی جدید در مسیر تجارت مشترک برداشته شود.

* خراسان 99/12/12
** درهمه میادین مشترک نسبت به همسایگان وضع بهتری داریم

وزیر نفت با اشاره به اینکه ایران در تمامی میادین مشترک (نفت و گاز) نسبت به همسایگان وضعیت بهتری دارد، گفت: تا پایان دولت تدبیر و امید همه میادین مشترک تعیین تکلیف خواهند شد. بیژن زنگنه اظهار کرد: خوشبختانه تا پایان دولت به جایی می‌رسیم که همه میدان‌های نفتی و گازی یا به بهره‌برداری در وضع بسیار مطلوب مانند پارس جنوبی رسیده‌اند یا این که با وجود تحریم‌ها صاحب قرارداد و پیمانکار شدند و در حال فعالیت هستند.

* رسالت 99/12/12
** نتانیاهو باز هم زبان گشود

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به‌صراحت ایران را مسئول اصلی انفجار در یک کشتی اسرائیلی در تنگه هرمز معرفی کرد اما از پاسخ به سؤالی درباره حمله اقدام متقابل کشورش طفره رفت. بنیامین نتانیاهوتأکید کرد: «روشن است که این عملیات را ایران انجام داده است.» در این گفت وگو وقتی از نتانیاهو پرسیده شد که آیا اسرائیل به این حمله پاسخ می‌دهد بار دیگر سخنان قبلی خود را مبنی بر اینکه نخواهد گذاشت ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای دست پیدا کند،‌ تکرار کرد و گفت: «ما مواضع ایران را در کل منطقه هدف قرار می‌دهیم.»

* مردم سالاری 99/12/12
** سیاست جمهوری اسلامی مقاومت فعال است

فرمانده نیروی هوایی ارتش سیاست جمهوری اسامی ایران را مقاومت فعال دانست و گفت: مقاومت فعال یعنی درجا نزدن و پیشرفت که ما این را به عینه در صنایع دفاع مشاهده می‌کنیم. امیر نصیرزاده در آیین الحاق و تحویل انواع هواپیماهای نظامی، ترابری سنگین و بالگرد اظهار داشت:  افق روشنی که در حوزه فعالیت‌های علمی و پشتیبانی شاهد هستیم قطعاً در ارتقاء توان دفاعی کشور نقش بالایی دارد و ما از مرزهای کشورمان به بهترین شکل و جانانه دفاع خواهیم کرد.

** واکنش کاخ سفید به رد درخواست اروپا توسط ایران

روزنامه فایننشال تایمز پس از رد شدن دعوت اتحادیه اروپا برای مشارکت در نشستی با حضور اعضای اصلی توافق هسته‌ای و آمریکا از سوی ایران، به نقل از یک مقام ارشد ناشناس آمریکایی نوشت: ما فکر نمی‌کنیم که باید اقدامی برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره انجام دهیم. فایننشال تایمز افزود که این مقام آمریکایی رد کردن این دعوت از سوی ایران را بخشی از «یک رقص دیپلماتیک» تلقی کرده و گفته است: من فکر نمی‌کنم که در (مذاکره) بسته باشد.

* آرمان ملی 99/12/12
** تدوین پروتکل‌های بهداشتی انتخابات

دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به تدوین پروتکل‌های بهداشتی ویژه انتخابات، گفت: یکی از دستورکارهای جلسه ستاد ملی کرونا، بررسی این پروتکل‌ها است‌. سید‌اسماعیل موسوی با بیان اینکه پروتکل‌های بهداشتی ویژه انتخابات را با همکاری شورای نگهبان و وزارت بهداشت تدوین کرده‌ایم، اظهار کرد: ما این پروتکل‌ها را برای تمام فرآیند انتخابات در نظر گرفته‌ایم، از جمله چگونگی حضور مردم در روز اخذ رای و ایجاد فاصله اجتماعی.

* قدس 99/12/12
** قدرتمندترین ناوگان بالگردی خاورمیانه هستیم

دیروز توان دفاعی و نظامی کشورمان شاهد دو رخداد ویژه بود؛ از یک سو ده ها موتور، هواپیما و بالگرد بازآماد شده تحویل نیروهای دفاعی کشورمان شد و از سوی دیگر اعلام شد توان دید در شب، به همت جهادگران جوان کشورمان، بومی شده است. فرمانده هوانیروز ارتش در حاشیه این مراسم با اعلام اینکه ایران قدرتمندترین ناوگان بالگردی غرب آسیاست و در بعد توان رزمی نیز از آمادگی بسیار خوبی برخورداریم، گفت: سامانه‌های دید در شب که آرزوی ما بود امروز به لطف خدا بومی شده و در کشور استفاده می‌شود. امیر قربانی افزود: این سامانه‌ها در رزمایش شبانه در سواحل مکران که به تازگی برگزار شد، به عنوان یکی از مؤلفه‌های قدرت در میدان نبرد مورد استفاده قرار گرفت.

* اعتماد 99/12/12
** امريكا موظف به استرداد اموال صداوسيما شد

روابط عمومي سازمان صداوسيما اعلام كرد، «ديوان داوري دعاوي ايران - امريكا مستقر در لاهه هلند، دولت امريكا را به استرداد اموال رسانه ملي يا پرداخت مابه‌ازاي آن به ارزش تقريبي يك ميليون و ۳۰۰ هزار دلار محكوم كرده است؛ حكمي‌كه قطعي است و به زودي اجرايي مي‌شود.» گفتنی است طرح دعوي صداوسيما عليه دولت امريكا به استرداد تعدادي از ادوات موسيقي بازمي‌گردد كه ديوان داوري ايران و امريكا پس از بررسي موضوع در يك بازه زماني طولاني، راي به محكوميت دولت امريكا صادر كرد. تجهيزات يادشده توسط يكي از كارمندان سابق نمايندگي راديو و تلويزيون ايران در نيويورك براي سازمان خريداري شده بود كه دولت امريكا مانع از انتقال آنها به ايران شد.

* اطلاعات 99/12/12
** مقاومت عراق تمامی توافقات با بغداد درباره عدم حمله به منافع آمریکا را لغو کرد

سخنگوی جنبش نجباء با بیان اینکه مقاومت عراق همه توافق‌های قبلی با دولت این کشور درباره عدم حمله به منافع آمریکا را لغو کرد، گفت که مقاومت عراق این حق را برای خود قائل است که به اهداف نیروهای آمریکایی در این کشور حمله کند. «نصر الشَمَّری» افزود: مقاومت علی‌رغم اینکه سفارت آمریکا در بغداد را لانه جاسوسی می‌داند، پذیرفت که آن را هدف قرار ندهد. وی با انتقاد از دولت عراق که تاکنون هیچ توضیحی درباره حمله اخیر ارائه نکرده است، هشدار داد: در صورت خودداری دولت از معرفی عناصر مزدور، مقاومت اسلامی، خود را مکلف می‌داند با افرادی که اطلاعات الحشد الشعبی را به آمریکا منتقل کردند، برخورد کند.

** پیروزی نزدیک است / التماس عربستان برای آتش بس

معاون رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله اعلام کرد: پیروزی بر متجاوزان و دشمنان بسیار نزدیک شده است و ائتلاف سعودی و حامیان آن درباره برقراری آتش بس و توقف عملیات نظامی به ما التماس می‌کنند. «علی الموشکی» با بیان این که درخواست ائتلاف متجاوز از صنعا برای توقف عملیات نظامی مسخره است، گفت: اگر تجاوز و محاصره ادامه یابد ارتش یمن پاسخ مشروع خواهد داد و به روند ارتقای صنایع نظامی و توانایی‌های دفاعی خود ادامه خواهیم داد. ما به نبرد آزادی وطن و رهایی آن از زیر سلطه بودن و پاکسازی هر وجب از خاک کشورمان که اشغالگران آن را آلوده کرده‌اند، ادامه می‌دهیم.

* شهروند 99/12/12
** ایران یکی از اقتصادهای بزرگ دنیاست

مدیر مرکز تجارت بین‌الملل ایران را یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا خواند که به رغم تحریم‌ها و چالش‌های موجود، با بهره‌گیری از توان داخلی موفق شده در زمینه اقتصادی پیشرفت کند. «پاملا کاک همیلتون» در نخستین روز از برگزاری همایش اقتصادی ایران و اروپا گفت که از زمان اختراع آسیاب بادی تا کشت اسفناج، ایران دارای تاریخی از ابتکار و تجارت بوده است.


 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
 
**حل مشکلات استان قم در گروی همکاری و همیاری همه مسئولان است

اختصاصی/ آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار فرمانده انتظامی استان قم ، وظایف نیروی انتظامی را معطوف به شرایط خاص کشور دانستند و تاکید کردند: «آنچه که اهمیت کار نیروی انتظامی را دوچندان می‌کند، این است که در یک شرایط عادی مشغول انجام وظیفه نیست. بلکه  بخش زیادی از توجهات و مسئولیت‌های نیروی انتظامی، به طور مستقیم و غیرمستقیم، صرف مقابله با توطئه‌های دشمنان می‌شود.» رئیس شورای عالی جامعه مدرسین، آسیب شناسی و پاسخگویی را از جمله وظایف مهم مسئولان کشور در نهادها و ارگان‌های مختلف دانستند و تاکید کردند: «با آسیب شناسی می‌توان تشخیص داد که ایراد و اشکال، متوجه کدام دستگاه است و اینکه آیا مسئولان و متولیان آن دستگاه به خوبی به وظایف خود عمل کرده‌اند یا نه؟ ایشان، حل مسائل استان قم را در گروی همکاری و همیاری همه مسئولان دانستند و اظهار داشتند: «برای رفع آسیب‌ها و معضلات استان، باید تقسیم کار صورت بگیرد. یعنی هرکس وظیفه خود را بشناسد و به درستی انجام بدهد.

**حوزه علمیه به عنوان حوزه انقلابی دغدغه‌های نظام اسلامی را پیگیری می‌کند

حوزه/ آیت‌الله اعرافی در دیدار دکتر محسن رضایی دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام بر عملیاتی سازی تفاهم نامه حوزه‌های علمیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید نمود و گفت: حوزه با تعمیق توجه به مسائل فرهنگی واجتماعی و دغدغه‌های نظام اسلامی به عنوان حوزه انقلابی ورود نموده، با ارتقای سطوح دغدغه مندی حوزویان نسبت به مسائل کشور، قوه مطالبه گری طلاب و روحانیون را نیز  تقویت کرده است. وی با بیان این که برای نقاط تلاقی حوزه با بیرون دستیار ویژه ای تعریف شده است و حدود ۱۲ ستاد تخصصی در موضوعات اجتماعی و فرهنگی راه اندازی شده است. اظهار داشت: در برنامه پنج ساله و طرح آمایش حوزه‌های علمیه، بحث بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت نخبگانی طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه و اخذ نظرات و دیدگاه‌های ایشان برجسته شده است.

**اقتصاد ما همچنان بر ریل سرمایه داری استوار است

حوزه/دکتر محسن رضایی دردیدار با آیت‌الله اعرافی، ضمن تأکید بر اهمیت تفاهم نامه همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و حوزه‌های علمیه، درگیر کردن حوزویان با سطوح حکمرانی دینی را به نوعی ارتقای سطوح علمی و تقویت مطالبه گری توصیف نمود. وی در ادامه با بیان این که سیاست و دفاع ما دینی و مردمی شده در حالی که هنوز اقتصاد کشور دینی و مردمی نشده است، اظهار داشت: اقتصاد ما همچنان بر ریل سرمایه داری استوار بوده، رابطه بانک و صنعت با مردم کمرنگ است؛ اگر همچون سیاست و دفاع در عرصه فرهنگ و اقتصاد به سمت مردمی سازی حرکت نموده، نقش خانواده و محلات را در این حوزه‌ها پررنگتر نماییم شاهد تاثیرات فراوانی خواهیم بود.
دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تأکید بر ارائه الگوهای شهرسازی بومی، توجه به حاشیه نشینی را مهم ارزیابی نمود و تصریح کرد: برآنیم تا با همکاری مجموعه‌های علمی کشور از جمله حوزه‌های علمیه، در سیاست‌های کلی برنامه هفتم، آینده نگری را تقویت نموده، به متن مسائل روز و جاری کشور توجه روز افزونی داشته باشیم.

**حمله موشکی به جیزان عربستان

ایسنا/ سازمان دفاع مدنی عربستان در بیانیه ای از اصابت موشک ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به روستایی در جیزان واقع در جنوب این کشور خبر داد.
این سازمان اعلام کرد که در پی این اصابت موشک به منطقه مذکور، پنج تن زخمی شدند.
شب گذشته منابع از شنیده شدن صدای انفجار در جنوب عربستان خبر دادند. انصارالله یمن پیش از این نیز از جزئیات عملیات موشکی در عمق خاک ریاض خبر داده و فیلمی از آن را منتشر کرد. همچنین انصارالله یمن به عربستان هشدار داد درصورت ادامه توقیف کشتی‌های حامل مشتقات نفتی، تاسیسات حیاتی و اقتصادی عربستان را هدف قرار می‌دهد.

**مقاومت یمن پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی را ساقط کرد

مهر/ پدافند هوایی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دیروز موفق شدند یک فروند پهپاد جاسوسی را ساقط کنند. پهپاد جاسوسی مذکور متعلق به ائتلاف متجاوز سعودی در منطقه حیس واقع در استان الحدیده ساقط شد. این پهپاد توانایی حمل بمب را نیز داشته و در زمان ساقط شدن، ۲ گلوله خمپاره کالیبر ۱۲۰ حمل می‌کرد.

 **بهترین مسیر پیگیری پرونده هسته‌ای ایران، 1+5 است

تسنیم/ «ند پرایس» با بیان اینکه «پیشنهاد ما سر جای خود باقی است» تصریح کرد که «واشنگتن آماده دیدار با ایرانی‌ها در چارچوب گروه 1+5 است». وی با بیان اینکه «بهترین مسیر پیگیری پرونده هسته‌ای ایران 1+5 است» افزود: «ما به طور شفاف اعلام کرده‌ایم که آماده گفت‌وگو با ایران در چارچوب مسیر 1+5 هستیم». وی بار دیگر ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم کرد و گفت که «آمریکا کاملا متعهد و همیشه مصمم است که جلوی رسیدن ایران به این نوع سلاح را بگیرد و مهمترین ابزار برای تحقق این امر دیپلماسی است».
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد که «ما از پاسخ ایران در رد میانجی‌گری اروپا درباره مذاکرات پرونده هسته‌ای، ناامید شدیم».

**بلینکن: عربستان "مشتاق" پایان جنگ در یمن است!

ایسنا/ وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: عربستان و دولت (مستعفی) یمن "متعهد و مشتاق" هستند که راهی برای پایان دادن به جنگ در یمن پیدا کنند لذا انصارالله هم باید اقدام مشابه کند. بلینکن در یک سخنرانی پس از دیدار با تیم لندرکینگ، فرستاده آمریکا در یمن، در کنفرانس سازمان ملل گفت: "وی (لیندرکینگ) اظهار داشت که سعودی‌ها و دولت (مستعفی) یمن متعهد و مشتاق به یافتن راه حلی برای درگیری هستند. ما از حوثی‌ها می‌خواهیم که از این تعهد پیروی کنند. اولین قدم ضروری جلوگیری از حملات به مارب است." بلینکن در ادامه از انصارالله خواست عملیات نظامی در شهر مارب و حملات به عربستان را متوقف کرده و مذاکرات صلح را دوباره از سر بگیرند. دبیرکل سازمان ملل نیز در اظهاراتی در همان کنفرانس گفت که یمن با وخامت اوضاع بشردوستانه و کاهش حجم کمک‌ها ، همراه با ادامه جنگ مواجه است.

**گفتگوی تلفنی وزرای خارجه رژیم صهیونیستی و عمان

 ایسنا/ وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی گفت که با بدر بن حمد البوسعیدی، همتای عمانی خود تماس تلفنی گرفته و درباره تقویت روابط دوجانبه و حفظ کانال‌های ارتباطی مستقیم گفتگو کرده است. اشکنازی در توئیت هایی نوشت: "من گفتگوی خوبی با وزیر امور خارجه عمان داشتم. در طی این تماس، ما در مورد تعدادی از موضوعات مشترک و همچنین اهمیت حمایت از همه تلاش‌ها برای دستیابی به صلح و ثبات در منطقه گفتگو کردیم".
وی افزود: "ما همچنین درباره حفظ کانال ارتباطی مستقیم به منظور همکاری مضاعف دو جانبه توافق کردیم. "

**ایران خواستار توقف حمایت تسلیحاتی در جنگ یمن شد

ایرنا /نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل در ژنو خواستار افزایش تلاش‌ها برای کمک به پایان درگیری‌ها، حفظ یکپارچگی، حق حاکمیت و استقلال سیاسی یمن شد و افزود؛ آن‌هایی که بر طبل جنگ می‌کوبند باید به توقف فروش سلاح که فقط برای کشتن مردم بی گناه مورد استفاده قرار می‌گیرد، متعهد شوند. «اسماعیل بقایی هامانه» با ایراد سخنانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل افزود: پرداختن به وضعیت انسانی در یمن نیازمند ارزیابی درست از دلایل زمینه‌ای و اراده سیاسی برای حذف آن است. استفاده غیر قانونی از زور علیه ملت یمن نقض صریح منشور سازمان ملل متحد و مغایر اصل حق تعیین سرنوشت است. وی همچنین عنوان کرد: ایران از هرگونه ابتکاری که با حسن نیت برای کاهش درد و رنج مردم یمن که این کشور را به وخیم‌ترین فاجعه انسانی روی زمین تبدیل کرده استقبال می‌کند.