Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز263
دیروز1136
در هفته2553
در ماه26446
مجموع1996670

بازدید کنندگان برخط

3
Online

با رای اکثریت قاطع اعضاء حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری به ریاست و حضرات آیات خاتمی و کعبی به عنوان نواب رئیس اول و دوم جامعه مدرسین انتخاب شدند

 

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین:جامعه مدرسین در مقابل دشمن کوتاه نخواهد آمد با صلابت و قاطعیت بیشتری حرکت می‌کنیم

 

آیت الله اعرافی:همگرایی و تعامل حوزه و دانشگاه شعاری نیست

 

آیت الله غروی:برای تحول در علوم انسانی نیازمند حمایت مسؤولان هستیم

 

آیت الله فقیهی:تز جدایی دین از علم حربه دشمن برای ایجاد اختلاف بین حوزه و دانشگاه است

 

 

* همشهری 99/09/29

** پاسخ دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی به شایعات

 

درپی نشر گسترده شایعاتی در فضای مجازی که روح‌الله زم با نامه‌ای که نام و مهر دفتر حضرت آیت‌الله‌العظمی سیستانی را داشته به عراق دعوت شده است، دفتر مرجعیت عالی شیعیان در نجف اشرف به پرسش یکی از مومنین در این خصوص پاسخ داد. در متن این پاسخ آمده است: بارها اعلام نمودیم که دفتر آقای سیستانی هیچ‌گونه اطلاعی از آمدن آقای زم به عراق و نقشی در دستگیری ایشان نداشته است. آقای شهرستانی نماینده آقای سیستانی و رئیس دفترشان در قم -طبق دستور ایشان- با آقای رئیسی ریاست قوه قضاییه ملاقات و موضوع را پیگیری نمودند. درنهایت: مقامات ذیربط به‌صورت رسمی به ایشان و سپس در تاریخ ۳۰آبان۱۳۹۹ به دفتر آقای سیستانی در نجف اشرف ابلاغ نمودند که هرگونه سوءاستفاده از نام آقای سیستانی در جریان بازداشت آقای زم قاطعانه تکذیب می‌شود.

 

* کیهان 99/09/29

** جامعه مدرسین در مقابل دشمن کوتاه نخواهد آمد / با صلابت و قاطعیت بیشتری حرکت می‌کنیم

 

آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس‌جدید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با کیهان:

ـ از روزی که بنده آیت‌الله یزدی را شناخته‌ام تا روزی که از میان ما رفت و دعوت حق را لبیک گفت، چیزی جز تعهد و تکلیف مداری و مسئولیت‌شناسی و احساس وظیفه از ایشان سراغ ندارم.

ـ تک‌تک اعضای جامعه مدرسین به خاطر آن سابقه طولانی جامعه، هیچ‌گاه از حرکت انقلابی باز نمی‌مانند، گرچه این شخصیت‌ها نقش و تاثیر خودشان را دارند و از دست دادن آنان ضایعه‌ای است ولی بنده معتقدم همانطور که جامعه از قبل از پیروزی انقلاب پای این انقلاب ایستاده و همراهی خود را با امام و مقام معظم رهبری در عمل نشان داده، از این به بعد هم در مقابل دشمن کوتاه نخواهند آمد بلکه بر اساس اقتضای زمان، فعالیت‌های خود را با صلابت و قاطعیت بیشتری دنبال خواهند کرد و در جهت خیرخواهی مردم و مصالح نظام اسلامی گام برخواهند داشت.

ـ جامعه مدرسین به عنوان یک نهاد با سابقه به وظیفه انقلابی خود عمل خواهند کرد و هرجا احساس کنند خطری از ناحیه دشمن، انقلاب را تهدید می‌کند یا عوامل نفوذی آنان می‌خواهند رخنه‌ای ایجاد کنند، موضع قاطع خود را بیان می‌کنند و دشمن را ناکام خواهند گذاشت.

 

** قالیباف در نامه‌ای به رئیس‌‌جمهور خواستار اصلاحات اساسی بودجه 1400 شد

 

رحیم زارع عضو کمیسیون تلفیق گفت: بعد از ابلاغیه ۲۳ آذرماه رهبری به دولت مبنی بر استفاده حداقلی از منابع نفتی برای هزینه‌های جاری، منابع و مصارف لایحه بودجه ۱۴۰۰ دچار تغییرات عمده‌ای شدند. در همین راستا رئیس ‌مجلس طی نامه‌ای در تاریخ ۲۵ آذر خطاب به رئیس‌جمهور، مطابق اصل ۵۲ قانون اساسی، اصلاحات لایحه دولت را مطالبه کردند تا بودجه با درآمدهای پایدار، حداقل وابستگی به نفت و اصلاحات ساختاری بودجه ارائه شود.

 

* شرق 99/09/29

** چندین رهبر اروپایی در قرنطینه

کاخ الیزه در بیانیه‌ای گفت‌ رئیس‌جمهوری ۴۲‌ساله فرانسه که پس از بروز علائم کرونا مورد آزمایش قرار گرفت، اکنون به مدت هفت روز خود را قرنطینه خواهد کرد و هنوز به انجام مسئولیت‌های خود برای اداره کشور از راه دور ادامه می‌دهد. پدرو سانچز، نخست‌وزیر ۴۸‌ساله اسپانیا و چارلز میشل رئیس ۴۴‌ ساله اتحادیه اروپا که هر‌دو روز دوشنبه با رئیس‌جمهوری فرانسه ناهار خورده‌اند، در قرنطینه قرار گرفته‌اند. آنتونیو کوستا، نخست‌وزیر ۵۹ ‌ساله پرتغال،نیز پس از صرف ناهار کاری روز چهارشنبه در پاریس با مکرون، تمام سفرهای رسمی خود را لغو کرده و در‌حال قرنطینه و منتظر نتایج آزمایش است.

 

* ایران 99/09/29

** همه قوا باید برای افزایش وحدت ملی تلاش کنند

 

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم تحریم بی‌اثر یا کم اثر شده و بشکند، گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، انجام این کار نباید یک ساعت به تأخیر بیفتد و دولت باید همه توان خود را برای شکستن تحریم به کار بگیرد و تأخیر یک ساعته هم برای دولت مجاز نیست. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های وزارت کشور با اشاره به توصیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ وحدت ملی و تلاش همه قوا برای حفظ این وحدت گفت: باید بر این تلاش و وحدت افزوده شود. اگر یک روز از عمر دولت، مجلس یا دستگاه قضایی مانده باشد و در آن روز کاری انجام یا سخنی گفته شود که فاصله و شکاف بین مردم را زیاد کند، این خلاف قانون، شرع و توصیه رهبر معظم انقلاب است.

 

** برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌گیرد

 

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مواضع اخیر «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد و گفت که مذاکره مجددی درباره برجام صورت نخواهد گرفت. غریب آبادی یادآور شد: آژانس نقش و سهم خود را به هنگام مذاکرات برجام ایفا کرد. تعهدات اعضا و وظایف آژانس به‌طور ظریف و‌ دقیقی مکتوب شده و مورد توافق قرار گرفت و هر طرفی می‌داند که برای اجرای توافق چه کاری باید انجام دهد. وی تصریح کرد: برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌گیرد و در صورت احیای آن، ضرورتی برای یک سند، توافق یا تفاهم جدید در رابطه با نقش آژانس نیز وجود ندارد. وی بیان کرد: نیازی نیست که وضعیت را پیچیده‌تر کنیم.

 

* جمهوری اسلامی 99/09/29

** آغاز بهره‌برداری رسمی از 99 طرح ملی وزارت کشور

 

بهره‌برداری از 99 طرح ملی وزارت کشور در حوزه عمران و مدیریت شهری با دستور رئیس‌جمهور آغاز شد. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در سی و هفتمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، به عنوان نمونه 12 طرح از مجموع 99 طرح عمران و مدیریت شهری را در سراسر کشور از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد. 87 طرح عمران و مدیریت شهری دیگر نیز به شکل همزمان افتتاح خواهند شد که برای مجموع این 99 طرح 7 هزار و 950 میلیون تومان هزینه شده است.

 

** آمریکا شرکت‌هایش را از دسترسی به بازار ایران دور کرده است

 

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در توییتی در واکنش به سخنان مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود که گفته بود «به یاد داشته باشید حتی در دوران توافق هسته‌ای، شرکت‌های آمریکایی مجاز نبودند آنجا تجارت کنند» نوشت: محدودیت‌های خودتان در واقع شرکت‌های آمریکایی را تحریم کرده و از دسترسی به بازار ایران با منابع انسانی و طبیعی بی‌همتای خود دور نگه داشته است و سیاست نامشروع شکست حداکثری شما توافق بویینگ برای 88 هواپیمای غیرنظامی را لغو کرد که این به قیمت جان ایرانی‌ها و همچنین شغل‌ آمریکایی‌ها تمام شد.

 

** پارلمان اروپا تحریم‌های آمریکا را محکوم کرد

 

نمایندگان پارلمان اروپا، تحریم‌های ایالات متحده را که مانع از تجارت شرکت‌های اروپایی با دیگر کشورها از جمله ایران شده، محکوم کرده و خواستار مقابله با آن‌ها شدند. روزنامه فرانسوی اوئست فرانس نوشت: اروپایی‌ها در سال‌های اخیر از عواقب تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای ثالث، متحمل آسیب و خسارات‌های فراوانی شده‌اند. شرکت‌های اروپایی برای از دست ندادن بازارهای خود در ایالات متحده، ناگزیر به از دست دادن دیگر بازارها در سایر کشورها از جمله ایران شده‌اند، امری که خشم نمایندگان پارلمان اروپا را برانگیخته است. اوئست فرانس می‌افزاید: نمایندگان پارلمان اروپا دیگر نمی‌خواهند شرکت‌های اروپایی در صورت تجارت با کشورهایی که واشنگتن می‌خواهد آن‌ها را مجازات کند تحریم‌های آمریکا را متحمل شوند.

 

* وطن امروز 99/09/29

** توضیح درباره موافقت رهبر معظم انقلاب با تمدید بررسی لوایح FATF

 

روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور تنویر افکار عمومی پیرامون اخبار منتشر شده درباره تمدید زمان بررسی لوایح FATF اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: ریاست محترم جمهوری طی نامه‌ای محضر مقام معظم رهبری ضمن درخواست تمدید زمان بررسی لوایح «پالرمو» و «سی‌اف‌تی» مربوط به پیوستن ‌جمهوری اسلامی ایران به گروه اقدام مالی‌(FATF) در مجمع تشخیص مصلحت نظام، از معظم‌له درخواست کرده مجمع، با اضافه کردن تحفظ جدید، شرایط الحاق به این‌ معاهدات را فراهم‌ کند. رهبر معظم انقلاب در پاسخ به ۲ درخواست‌ مذکور، صرفا با تمدید زمان بررسی این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت فرموده‌اند.

 

**  واکنش سایت رهبر انقلاب به تحریف بیانات ایشان از سوی برخی رسانه‌ها

 

سایت khamenei.ir با انتشار پوستری با عنوان «کار جریان تحریف آدرس غلط دادن برای حل مشکل تحریم است»، نسبت به تحریف و دستکاری بیانات روز چهارشنبه رهبر انقلاب در برخی رسانه‌ها واکنش نشان داد. یکی از توصیه‌های حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، در بیانات‌شان تأکید بر «خنثی‌سازی تحریم‌ها» بود. ایشان با بیان این واقعیت که «رفع تحریم به دست دشمن است اما خنثی‌سازی آن به دست خودمان»، گفتند: بنابراین باید بیش از آنکه به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم.

گفتنی است جمله شرطی و معترضه رهبری پیرامون عدم تأخیر برای رفع تحریم‌ها، با تحریف گسترده در روزنامه‌ها و کانال‌های تلگرامی و صفحات مجازی اصلاح‌طلبان مواجه شد.

 

** واکنش خطیب‌زاده به تصویب قطعنامه ضدایرانی در سازمان ملل

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تصویب قطعنامه ضدایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل که به روال چند سال گذشته به پیشنهاد کانادا و با حمایت کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی مطرح شد، گفت: قطعنامه‌ای که روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل با رای کمتر از نیمی از کشورهای عضو سازمان ملل و عدم همراهی بیش از ۱۱۰ کشور تصویب شد، در واقع همان متنی است که چندی قبل در کمیته سوم مجمع عمومی با آرای مشابه تصویب شده بود و طبق رویه کاری سازمان ملل در صحن مجمع عمومی تایید شد. خطیب‌زاده با ابراز انزجار از عمق نفاق بانیان قطعنامه که تحت تاثیر قلدرمآبی آمریکا چشمان خود را روی تروریسم اقتصادی این کشور علیه ملت ایران بسته و به جای محکوم کردن تحریم‌های غیرقانونی و ضدبشری آمریکا، عملا خود را در سطح همدستان رژیم آمریکا تقلیل داده‌اند، به کانادا و دیگر حامیان اصلی قطعنامه توصیه کرد رفتار مداخله‌جویانه و غیراخلاقی در قبال ملت‌های مستقل را متوقف کنند.

 

* جوان 99/09/29

** امنیت ملی تعارف بردار نیست

 

رئیس قوه ‌قضائیه در جلسه شورای قضایی استان قم اظهار داشت: حمایت از تولید، مبارزه با فساد و حفظ کرامت انسانی ۳ اولویت مهم دستگاه قضا در سال جاری است. آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه راهبرد رهبرانقلاب در بی‌اثر کردن تحریم‌ها باید با جدیت پیگیری شود، متذکر شد آنچه کشور را قوی می‌کند خنثی کردن تحریم‌ها و تهدیدات است. رئیس دستگاه قضا قوی شدن ایران اسلامی را وظیفه الهی و ملی برای همه قوا دانست و امنیت ملی را از اقتضائات قوی شدن عنوان کرد و گفت: مساله امنیت ملی برای ما بسیار مهم است و نباید احساسی و با تعارف با آن برخورد کرد. آیت‌الله رئیسی افزود: نباید اجازه داده شود کسانی از طریق رابطه با بیگانگان و به عنوان عامل دشمن علیه کشور فتنه و توطئه کنند، چرا که امنیت ملی متعلق به همه ملت است.

 

** دشمنان آرزوی تسلط بر ملت ایران را به گور می‌برند

 

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیش کنگره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم شمال کشور در مصلای ساری با بیان اینکه دشمن می‌خواهد نیازمند باشیم و با کسانی دوست باشیم که آنان می‌خواهند، تصریح کرد: آنان همه وجود ما را می‌خواهند و ما هم به آنان می‌گوییم شما غلط می‌کنید برای ما تصمیم بگیرید، ما مسلمانیم و فقط در مقابل خدا تعظیم می‌کنیم.

سرلشکر سلامی با تأکید بر اینکه باید به مردان و جوانان شهید افتخار کنیم و اگر آنان نبودند ما نبودیم، گفت: شهادت آنان معادل حیات، عزت، امنیت، پیشرفت ما است و با آنکه دشمن رها نمی‌کند ما ایستاده‌ایم و تا آخر می‌ایستیم. وی افزود: دشمنان آرزوی تسلط بر ما را به گور می‌برند؛ ما به آنان می‌گوییم از آرزو‌های پست دست بکشید و به مردم ما کاری نداشته باشید.

 

* آفتاب یزد 99/09/29

** نمی‌توان به خانه اول در برجام بازگشت

 

مدیرکل آژانس بین‌المللی در گفت‌وگویی اختصاصی با رویترز مدعی شد که بازگشت به خانه اول در برجام ممکن نیست. وی تصریح کرد: نمی‌توانم تصور کنم که آن‌ها بیایند و به سادگی بگویند "به خانه اول بازگشتیم" چرا که خانه اولی دیگر وجود ندارد. واضح است که باید پروتکل یا توافق یا تفاهم یا یک سند کمکی باشد که به طور واضح قید کند که باید چه کار کنیم. رافائل گروسی افزود: مواد [هسته‌ای] بیشتری وجود دارد. میزان فعالیت‌ها و تعداد سانتریفیوژها نیز بیشتر شده است و مسائل بیشتری نیز اعلام می‌شود. پس همه این‌ها چه می‌شوند؟ این سوالی برای آن‌هاست تا در سطح سیاسی در خصوص آن تصمیم‌گیری کنند. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: آنچه که من می‌بینم این است که ما در حال دور زدن کامل و بازگشت به دسامبر ۲۰۱۵ هستیم.

 

** محکومیت یک مرد انگلیسی به اتهام دور زدن تحریم‌ها علیه ایران

 

یک مرد انگلیسی به اتهام آن‌چه " قاچاق تجهیزات صنعتی به ارزش ۳۶۸۰۰۰ یورو از آمریکا به ایران" عنوان شده، به دو سال و نیم حبس در یک زندان فدرال آمریکایی محکوم شد. کولین فیشر ۴۵ ساله که در دادگاه پنساکولای فلوریدا محاکمه شده است به دور زدن تحریم‌های ایران متهم شده است. وی در ماه سپتامبر به انتقال توربین به ایران متهم و مجرم شناخته شده بود.

 

* خراسان 99/09/29

** فایزر تنها گزینه خرید واکسن کرونا برای ایران نیست

 

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر این که ایران خرید واکسن کرونا را منتفی نکرده است، گفت: واکسن کرونای تولید شده در شرکت فایزر تنها گزینه برای خرید واکسن مقابله با کرونا برای ایران نیست، بلکه واکسن‌های دیگری نیز هستند که با شرایط کشور مطابقت دارند.

دکتر قانعی افزود: آزمایش انسانی واکسن کرونای ایرانی نیز در دی ماه شروع خواهد شد. وقتی ایران امکان این را دارد که واکسنی که زنجیره سرد آن با زیرساخت کشور همخوانی دارد و قیمت آن نیز مناسب‌تر است و تولید یک شرکت معتبر هم هست، دلیلی ندارد که واکسنی تهیه کند که زیرساخت انتقال آن را در کشور به طور کامل ندارد.

 

* رسالت 99/09/29

** ایجاد صنایع دفاعی مشترک می‌تواند به وحدت مسلمانان کمک کند

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با برشمردن شاخص‌های همگرایی و وحدت مسلمانان، بر اهمیت وحدت جهان اسلام در مواجهه با استکبار جهانی و ایجاد صنایع دفاعی مشترک میان کشورهای اسلامی تأکید کرد. سرلشکر باقری با اشاره به اهمیت ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی کشورهای اسلامی در پهنه جغرافیایی جهان، بیان کرد: سرزمین‌های اسلامی دربرگیرنده‌ حدود دو سوم منابع انرژی فسیلی جهان، مهم‌ترین تنگه‌ها و گذرگاه‌های اجباری تجارت دریایی جهانی، مرکزیت ادیان ابراهیمی، بازارهای پرجاذبه و بسیاری ویژگی‌های متمایزکننده دیگر و به عبارتی در بر دارنده مهم‌ترین مناطق جهان هستند.

 

* مردم سالاری 99/09/29

** تجارت ۸ ماهه ایران و اکو به بیش از 7/5 میلیارد دلار رسید

 

سخنگوی گمرک گفت: تجارت خارجی ایران و مجموعه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو طی ۸ ماه سال ۹۹ به بیش از ۵ میلیارد و ۷۶۲ میلیون و ۹۳۵ هزار دلار رسیده است. «سید روح‌الله لطیفی» افزود: اعضای اکو مشتمل بر ۱۰ کشور ایران، ترکیه، پاکستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان هستند که کشورمان با تمامی این کشورها دارای تجارت است.

 

* آرمان ملی 99/09/29

** بازسازي ترور محسن فخري‌زاده

 

کانال 13 رژيم اسرائيل طي روزهاي اخير اقدام به پخش مستندي درباره عمليات‌هاي موساد کرده که در بخشي از آن به بازسازي عمليات ترور شهيد محسن فخري‌زاده پرداخته که عمدتاً متکي بر روايت ايران است و مقامات موساد در آن موضع‌گيري نکرده‌اند. البته در ديگر بخش‌ها نظير عمليات تروريستي عليه عبدالرحمان المبحوح از اعضاي برجسته حماس در امارات نيز از اظهارات مقامات محلي استفاده شده و سياست عدم‌تاييد عمليات‌ها توسط مقامات رسمي موساد تداوم يافته است.

 

** نقش اروپايي‌ها در نقض حقوق ايران

 

دبير ستاد حقوق بشر ايران با اشاره به قطعنامه روز پنج‌شنبه پارلمان اروپا درباره وضعيت حقوق بشر در ايران، اظهار داشت: «کساني که از دسترسي کودکان معصوم به دارو جلوگيري مي‌کنند، صلاحيت سخن گفتن درباره حقوق حيوانات را هم ندارند». باقري کني با اشاره به «تلاش هدفمند کشورهاي اروپايي براي عدم دسترسي کودکان بيمار ايراني به دارو»، گفت: «اکنون اروپايي‌ها در جايگاه اتهام قتل ده‌ها کودک بيمار ايراني قرار دارند، لذا صلاحيت نشستن در جايگاه مدعي حقوق بشر را ندارند». دبير ستاد حقوق بشر جمهوري اسلامي ايران با اشاره به «درخواست اين قطعنامه براي اجراي سازوکار تحريم عليه ناقضان حقوق بشر مردم ايران»، تصريح کرد: اگر سازوکار تحريم عليه ناقضان حقوق مردم ايران در کشورهاي اروپايي اجرا شود، برخي دولت‌ها در اروپا از رسميت مي‌افتند، چراکه بسياري از مقام‌هاي اروپايي با اعمال تحريم‌هاي غيرقانوني و ظالمانه عليه ملت ايران، نقش موثري در نقض حقوق مردم ايران دارند.

 

* قدس 99/09/29

** آمریکا باید خواهش کند ایران به مذاکرات برگردد

 

چامسکی نظریه‌پرداز آمریکایی در تازه‌ترین سخنانش درباره رویارویی جمهوری اسلامی و غرب با اشاره به سخنان جک سولیوان، مشاور سابق امنیت ملی بایدن که گفته بود «دولت بایدن تمایل خواهد داشت به برجام بازگردد اما توپ در زمین ایران است. جمهوری اسلامی باید با قطع و معکوس کردن غنی‌سازی اورانیوم آغاز کند و رویکرد مثبتی در قبال مذاکرات در پیش گیرد» گفت: کاملاً برعکس! ما باید خواهش کنیم آنها به مذاکراتی برگردند که خودمان دائم تضعیفش کردیم. در دوره ترامپ کاملاً نابود شد ولی در دوره اوباما هم تضعیف شده بود. چامسکی عنوان کرد: واقعیت آن است که حتی اوباما هم به تعهدات هسته‌ای خود در مقابل ایران عمل نکرد.

 

* اعتماد 99/09/29

** ايران، سوژه رايزني‌هاي مقام‌هاي نظامي امريكا و اسراييل

 

وزير جنگ رژيم صهيونيستي، در حساب كاربري‌اش در شبكه توييتر از ديدار با «مارك ميلي» رييس ستاد مشترك نيروهاي مسلح امريكا خبر داد. بني گانتز در اين خصوص نوشت: «امروز صبح، من ميزبان رييس ستاد مشترك نيروهاي مسلح [امريكا]، ژنرال مارك ميلي بودم. ما به همراه رييس ستاد در مورد تغييرات منطقه و اهميت ادامه فشار بر ايران گفت‌وگو كرديم.»

 

** سفير ايران از همكاري‌هاي تسليحاتي با روسيه خبر داد

 

«كاظم جلالي» سفير ايران در مسكو در مصاحبه با خبرگزاري اسپوتنيك تاكيد كرد كه روابط تهران و مسكو در بسياري از زمينه‌ها مهم و استراتژيك است. او افزود: برخي تلاش مي‌كنند اين روابط را غيراستراتژيك و براساس چند قرارداد كه بين دوطرف امضا شده است نشان دهند اما بايد تاكيد كرد كه اين معاهدات بسيار با اهميت هستند و روابط مسكو و تهران روز به روز عميق‌تر مي‌شود. سفير ايران در روسيه اضافه كرد، ما در حال بحث و مشورت در موضوعات مختلف از جمله مسائل مهم سياسي و بين‌المللي هستيم.

 

* اطلاعات 99/09/29

** بانک مرکزی مسیر حرکت نرخ ارز را رصد می کند

 

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی تأکید کرد که این بانک با تکیه بر قدرت بازارسازی خود، مسیر حرکت نرخ ارز را رصد کرده و بر اساس مجموعه اهداف سیاستگذاری خود، منابع و ابزارهای در دسترس آن را مدیریت می‌کند.

همتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: قطب نمای سیاستگذاری بانک مرکزی حول کنترل تورم و کمک به رشد اقتصادی کشور است. در این راستا نرخ ارز به عنوان یک متغیر کلیدی اقتصاد کلان نقشی مهمی به عهده دارد. سیاست بانک مرکزی بر این استواراست که نرخ ارز بایستی باتوجه به شرایط اقتصاد کلان کشور ازجمله روند ارزش صادرات نفتی و غیرنفتی، تراز خارجی و جلوگیری از هدررفت منابع ارزی کشور سامان گیرد.

 

* شهروند 99/09/29

** نگذارید گذر شب یلدا به اندوه طولانی بدل شود

 

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور و با اشاره به جهش در ویروس کرونا و افزایش قدرت سرایت و بیماری زایی آن، گفت: نگرانی فعلی ما شب یلدا است. مردم این هشدار را بسیار جدی بگیرند و بدانند شب یلدا و دورهمی‌ها خطرناک است. دکتر نمکی افزود: نگذارید گذر شب یلدا برای کوتاه کردن این شب طولانی زمستان؛ بدل شود به اندوه طولانی برای خانواده‌ها و خدایی نکرده بزرگ و پیری را از دست دهیم و مدت‌ها سیاه پوش لحظه‌های غفلتمان شویم.

 

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری به ریاست جامعه مدرسین انتخاب شد

 

اختصاصی/ ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد یزدی(ره) ریاست فقید شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بدینوسیله به اطلاع می‌رساند در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم 28/9/1399 حضرت آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری(دامت برکاته) با رای اکثریت قاطع اعضاء به ریاست شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و حضرات آیات آقایان: سید احمد خاتمی و عباس کعبی به ترتیب به عنوان نواب رئیس اول و دوم انتخاب شدند.

همچنین حضرات آیات آقایان محسن اراکی و محمود عبداللهی به عنوان منشی و حضرت آیت‌الله ابوالقاسم وافی به عنوان امین مالی ابقاء گردیدند.

 

**همگرایی و تعامل حوزه و دانشگاه شعاری نیست

 

حوزه/ آیت‌الله اعرافی، در نشست مشترک با وزیر علوم، گفت: حوزه امروز با حوزه چند دهه پیش بسیار متفاوت است. هم‌اکنون بیش از ۵ هزار دانشجوی حوزوی وجود دارد که با گذراندن یک دوره علوم انسانی در دانشگاه، به حوزه آمده و جزئی از بدنه حوزویان کشور شده‌اند و هزاران طلبه فاضل، هم‌زمان با تحصیلات حوزوی در دانشگاه‌ها نیز تحصیل می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه همگرایی و تعامل حوزه و دانشگاه امروز عمق پیدا کرده و از حالت شعاری خارج شده است، ادامه داد: مقوله تعامل و همگرایی حوزه و دانشگاه را نباید به شکل تشریفاتی نگاه کرد، چراکه از هر منظری نگاه کنیم انسجام دستگاه‌های علمی و برقراری خط ارتباط میان آن‌ها را، ضروری‌تر از گذشته احساس می‌شود و این وظیفه‌ای است که بر دوش همه ما قرار دارد.

 

**برای تحول در علوم انسانی نیازمند حمایت مسؤولان هستیم

 

رسا/ آیت‌الله غروی در همایش «همکاری علمی حوزه و دانشگاه در راستای بازسازی و تحول علوم انسانی» که به صورت مجازی در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: مسأله بازنگری علوم انسانی و اسلامی سازی آن موضوعی است که از ابتدای انقلاب مطرح بود.

عضو جامعه مدرسین با اشاره به رسالت حوزه و دانشگاه در زمینه تحول علوم انسانی گفت: برای تحول وسیع در علوم انسانی نیازمند حمایت همه جانبه مسؤولان هستیم. وی عنوان کرد: امروز بهترین کار در راستای وحدت حوزه و دانشگاه این است که همکاری علمی میان این دو نهاد وجود داشته باشد و بهترین زمینه این همکاری علمی نیز اسلامی سازی علوم انسانی است.

 

**تز جدایی دین از علم حربه‌ی دشمن برای ایجاد اختلاف بین حوزه و دانشگاه است

 

مهر/ آیت‌الله فقیهی وحدت حوزه و دانشگاه را یکی از ابتکارات مهم حضرت امام بیان کرد و گفت: این ابتکار عمل منشا تاثیرهای مثبتی در حرکت علمی و فرهنگی کشور بوده است. عضو جامعه مدرسین در ادامه وحدت حوزه و دانشگاه را حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی برشمرد و گفت: تز جدایی دین از علم حربه دشمن برای ایجاد اختلاف بین حوزه و دانشگاه است.وی حوزه و دانشگاه را دو نهاد تاثیرگذار در جامعه معرفی کرد و گفت: هر چقدر این دو نهاد بزرگ در اهداف عالیه که دفاع از نظام و اسلام و استقلال کشور است وحدت و انسجام داشته باشد تاثیر بیشتری در جامعه خواهند گذاشت.

 

**مسئله خروج ایران از سوریه مطرح نیست

 

تسینم/ «بثینه شعبان» مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد اعلام کرد که درخواست دمشق از ایران و حزب‌الله لبنان برای خروج از سوریه به هیچ وجه مطرح نیست.وی که با شبکه خبری «المیادین» گفتگو می‌کرد، افزود: هیچ کس نمی‌تواند به دمشق دیکته کند که روابطش با ایران، حزب‌الله لبنان و مقاومت فلسطین چگونه باشد. مشاور ویژه ریاست جمهوری سوریه در ادامه به سفر اخیر هیئت سوری به مسکو اشاره کرد و آن را مثبت ارزیابی کرد.

 

**جوانان فلسطینی پهپاد رژیم صهیونیستی را ساقط کردند

 

ایسنا/ تعدادی از جوانان فلسطینی روز جمعه یک فروند پهپاد صهیونیستی را در روستای کفرقدوم در شرق قلقیلیا واقع در کرانه باختری ساقط کردند. ارتش رژیم صهیونیستی با استفاده از این پهپاد قصد شلیک گازهای اشک آور و سرکوب تظاهرات هفتگی فلسطینیان ساکن روستای کفرقدوم را داشت.

نیروهای ارتش صهیونیستی با حمله به فلسطینیان شرکت کننده در تظاهرات هفتگی کفرقدوم و شلیک گلوله‌های گاز اشک آور و صوتی دست به سرکوب آنان زدند که در پی این تجاوزات ده‌ها فلسطینی دچار حالت خفگی شدند.

 

**سیاست آمریکا در قبال ایران یک «شکست تماشایی» را برای ترامپ رقم زد

 

مهر/ «ایلهان عمر» نماینده دموکرات و مسلمان ایالت مینه سوتا در کنگره آمریکا گفت که سیاست ترامپ در قبال ایران یک شکست تماشایی را به نمایش گذاشت؛ سیاستی که نتوانست ایران را به پای میز مذاکره بکشاند و در عوض، باعث توسعه برنامه هسته‌ای ایران شد که این امر روند دیپلماسی را دشوارتر می‌سازد. وی مصرانه خواهان ارزیابی مجدد اولویت‌های (سیاست خارجی) آمریکا در خاورمیانه شد و حضور آمریکا در این منطقه را «غیرسازنده» خواند.ایلهان عمر از رئیس جمهور جدید آمریکا، جو بایدن، خواست تا به ایده‌آل‌های آمریکایی عمل کند و از موارد نقض حقوق بشر حتی در کشورهای متحدی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی انتقاد کند.

 

**تحریم‌های جدید آمریکا علیه برگزارکنندگان انتخابات ونزوئلا

 

ایسنا/ آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه دو شخص حقیقی و یک کمپانی وضع کرده که می‌گوید نقشی فعال در "تقلب انتخاباتی" ونزوئلا ایفا کرده‌اند و با این کار، به دنبال حفظ فشار بر رئیس جمهوری این کشور است، در حالیکه دوران ریاست جمهوری ترامپ نیز به روزهای آخر خود نزدیک می‌شود. ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بیش از ده‌ها کشور آمریکای لاتین اخیرا گفته بودند که نتایج انتخابات پارلمانی ونزوئلا را که ششم دسامبر ۲۰۲۰ برگزار شد و در آن، متحدان مادورو اکثریت را به دست آوردند و پیروز شدند، به رسمیت نمی‌شناسند و قبول ندارند.

 

**پشت پرده سفر صهیونیست‌ها به دبی

 

مهر/ روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونت گزارش داد که اکثر صهیونیست‌هایی که دبی را مقصد سفر خود قرار می‌دهند نه برای تجارت و نه برای گردشگری به این شهر می‌روند بلکه هدف آنها فحشا و بی بند و باری است. در این گزارش آمده است: در دبی شرایط برای این صهیونیست‌ها که به دنبال دستیابی به اهداف خود هستند کاملاً فراهم است. پشت پوسترهای طراحی شده برای تبلیغ گردشگری در دبی یک حقیقت تاریک نهفته است. پیش از این نیز رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده بودند که بعد از امضای توافقنامه عادی سازی روابط میان امارات و تل آویو قاچاقچیان و جنایتکاران صهیونیست فعالیت‌های مجرمانه خود را به دبی منتقل کرده‌اند.

 

**گوترش خواستار روابط تجاری کشورها با ایران شد

 

ایرنا/ دبیر کل سازمان ملل متحد در دهمین گزارش اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ با تاکید بر ضرورت حفظ برجام، از همه کشورهای عضو این سازمان خواست در چارچوب این قطعنامه روابط تجاری و اقتصادی با ایران برقرار کنند. گوترش بار دیگر یادآور شد این قطعنامه از همه کشورهای عضو، سازمان‎های منطقه‎ای و سازمان‎های بین‎المللی می‎خواهد تا از اجرای برجام حمایت کنند.وی برجام را شاهدی بر اثربخشی چندجانبه‎گرایی، دیپلماسی، گفت‌وگو و موفقیت در منع گسترش سلاح‌های هسته‎ای دانست. گوترش همچنین با ابراز تاسف از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، اعمال دوباره تحریم‌های ملی که طبق برجام لغو یا از آنها چشم ‌پوشی شده بود را مغایر با اهداف تعیین شده در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) دانست.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom