Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز279
دیروز1136
در هفته2569
در ماه26462
مجموع1996686

بازدید کنندگان برخط

3
Online

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:حوزه‌های علمیه، قدر رجال و دانشمندان مکتب را بدانند

 

رهبر معظم انقلاب:شهید سلیمانی قهرمان ملت ایران و اسم رمز بسیج مقاومت در دنیای اسلام است

 

آیت‌الله جنتی:نباید گذاشت آثار و اندیشه‌های آیت‌الله یزدی فراموش شود

 

آیت الله کعبی:راهبرد جامعه مدرسین ادامه راه آیت‌الله یزدی است

 

آیت الله فاضل لنکرانی:پژوهشگران حوزوی به دنبال «تولید علم» باشند

 

 

* جام جم 99/09/27

** از روی کار آمدن بایدن ذوق‌زده نیستیم

 

رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت با بیان این که به هیچ عنوان از روی کار آمدن بایدن ذوق‌زده نیستیم گفت: دولت بعدی آمریکا نیز خودش می‌داند چه مسیری را انتخاب کند. اگر مسیر درست را بخواهد، ما نیز آماده هستیم و چنانچه مسیر اشتباه را بخواهد باز هم شرایط آماده است. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود : ما از رفتن ترامپ به عنوان فردی که حتی برای تامین واکسن بیماران نیز مانع ایجاد می‌کرد، خوشحال هستیم چرا که حتی به اصول اخلاقی و انسانی هم پایبند نبود. وی با اشاره به اینکه برخی از رسانه‌های داخلی تحت تأثیر رسانه‌های ماهواره‌ای ضد ایران سخنانی در رابطه با برجام و تفاوت شرایط امروز با شرایط سال ۹۴ بیان می‌کنند، گفت: یقیناً شرایط امروز با شرایط سال ۲۰۱۵ متفاوت است. در سال ۲۰۱۵ که درباره برجام مذاکره می‌کردیم شمشیری به نام شش قطعنامه بالای سر ما قرار داشت و امروز این شمشیر شکسته است. در آن روز شمشیر دومی به نام pmd بالای سرمان بود و امروز این شمشیر شکسته و وجود ندارد.

 

* همشهری 99/09/27

** گفت‌وگوی تلفنی ظریف با همتای سوئدی

 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای سوئدی خود تلفنی گفت‌وگو کرد. ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ''آن لینده'' وزیر خارجه سوئد در گفتگوی تلفنی آخرین تحولات بین المللی، موضوعات منطقه ای، تحولات مربوط به برجام و همچنین روابط دوجانبه و کنسولی میان دو کشور را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.در این گفتگوی تلفنی طرفین بر همکاری و رایزنی در زمینه برقراری صلح و امنیت و ضرورت ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه در یمن و افغانستان تاکید کردند.

 

* کیهان 99/09/27

** شهید سلیمانی قهرمان ملت ایران و اسم رمز بسیج مقاومت در دنیای اسلام است

 

حضرت آیت‌الله العظمــی خامنه‌ای: آمران و قاتلان ســردار ســلیمانی باید انتقام پس دهنــد و این انتقام در هــر زمانی که ممکن باشد قطعی اســت، اگرچه به گفته آن عزیز، کفش پای سلیمانی بر سر قاتل او شرف دارد.

- سیلی ســخت تر عبارت اســت از غلبه نرم افزاری بر هیمنه پوچ استکبار که نیازمند همت جوانان انقلابی و نخبگان مؤمن ما است و همچنیــن اخراج آمریکایی‌ها از منطقه که همت ملت‌ها و سیاســت‌های مقاومت را می‌طلبد.

- برای رفع مشــکلات مردم و درست شدن آینده کشــور به وعده‌های این و آن اعتماد نکنید، زیرا این ها وعده‌های خوبان نیست بلکه وعده‌های اشرار است، ضمن آنکه دشمنی ها را نیز نباید از یاد ببرید.

- دیدید که آمریکای ترامپ و آمریکای اوباما با شما چه کرد. دشــمنی ها فقط مخصوص آمریکای ترامپ نیســت که با رفتن آن تمام شود، آمریکای اوباما نیز با شما و ملت ایران بدی کرد.

- اختلافات خود را با مذاکره با یکدیگر حل کنیــد. مگر نمی‌گویید باید بــا دنیا مذاکره کرد، آیا نمی‌شــود با عنصر داخلی مذاکره و اختلافات را حل کرد؟

- باید بیش از آنکه به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم.

- اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم، اگرچه اکنون چهار سال است که تأخیر شده و از سال ۹۵ که بنا بود همه تحریم‌ها یک‌باره برداشته شود، تا امروز نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه زیادتر هم شد.

 

** یادداشت رسمی ایران در محکومیت گزارش مغرضانه کمیته روابط خارجی پارلمان انگلیس

 

بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در توئیترش در واکنش به گزارش مغرضانه کمیته‌ روابط خارجی پارلمان انگلیس درخصوص ایران نوشت: گزارش کمیته‌ای در پارلمان انگلیس پیرامون ایران، مصوبه و جمع‌بندی پارلمان انگلیس نمی‌باشد و به مصوبه پارلمان هم تبدیل نخواهد شد.بعیدی‌نژاد افزود: این گزارش در جمع بسیار محدودی با رهیافتی کاملا خصمانه و بر مبنای تحلیل و توصیه‌های صهیونیست‌ها و منافقین برای آخرین تاثیرگذاری‌ها بر تحولات آینده تهیه شده است.وی اضافه کرد: «تام توگندهات» هماهنگ‌کننده تهیه این گزارش، بلندگوی منافقین و جریان‌های برانداز می‌باشد. سفیر ایران در لندن تصریح کرد: این گزارش هیچ‌گونه مشروعیت و ارزشی ندارد و سفارت کشورمان طی یادداشتی رسمی به وزارت خارجه انگلیس، تهیه چنین گزارشی از سوی برخی نمایندگان افراطی مجلس انگلیس را شدیدا محکوم کرده است.

کمیته روابط خارجی پارلمان انگلیس در گزارشی مغرضانه تحت عنوان «بدون عدالت موفقیت ممکن نیست: روابط انگلیس با ایران» اتهاماتی را علیه نهادهای امنیتی ایران مطرح و خواستار اقداماتی علیه جمهوری اسلامی شد. کمیته مزبور در بخشی از این گزارش گستاخانه خواستار اقداماتی با هدف درج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی شده است.

 

* شرق 99/09/27

** عراقچی شایعه دیدار با نماینده بایدن را رد کرد

 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با ارائه روایتی از سفر اخیر خود به عمان در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «پس از سفر دو‌روزه به کابل، روز دوشنبه ۲۴ آذر به‌منظور برگزاری هفتمین اجلاس کمیته مشورت‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان یک سفر چهار‌ساعته به عمان داشتم». سیدعباس عراقچی پس از تشریح برنامه دیدارهای خود در مسقط ادامه داد: «سفری فشرده و بسیار مفید. در میان کشورهای حوزه خلیج فارس روابط ایران با عمان همواره از ویژگی و اهمیت خاصی برخوردار بوده است». عراقچی تأکید کرد: «قصه‌پردازانی که از ملاقات‌های خیالی صحبت می‌کنند ظاهرا درک درستی از شرایط کنونی ندارند». برخی از سایت‌ها و شبکه‌های تلگرامی مدعی شده بودند که یکی از اهداف سفر عراقچی به عمان، دیدار با یکی از نمایندگان بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در این کشور عربی بوده است.

 

**  نمی‌پذیرم «هواپیمای اوکراینی» خطای انسانی باشد

 

فرانسوا فیلیپ شمپین وزیر امور خارجه کانادا در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌سی در پاسخ به این سؤال که آیا توضیح ایران را برای علل سقوط هواپیما می‌پذیرد، گفت نه نمی‌پذیرد اما اشاره‌ای نکرد که دلیل چه می‌تواند باشد و چه کسی مقصر است.

 

* ایران 99/09/27

** بایدن با 3 فرمان اجرایی می‌تواند تحریم‌ها را بردارد

 

پرویز اسماعیلی سفیر ایران در کرواسی تأکید کرد: لغو تحریم‌ها، زمانبر نیست و بایدن اگر بخواهد، می‌تواند با سه فرمان اجرایی، همه تحریم‌ها را لغو کند. در این صورت ایران هم به تعهدات خود در برجام عمل خواهد کرد. ما امیدواریم امریکا به همه تعهدات بین‌المللی خود بازگردد.

 

** تکذیب رایزنی انتخاباتی خاتمی و لاریجانی

 

سخنگوی حزب اتحاد ملت گفت: در جریان اصلاحات هیچ بحثی در رابطه با علی لاریجانی و گفت‌و‌گو با او مطرح نشده است. نورانی نژاد در رابطه با برخی اخبار که در مورد کاندیداتوری علی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ از سوی جریان اصلاح‌طلب و تعامل او با رئیس دولت اصلاحات در انتخابات آتی، گفت: برخی خبرسازی کردند که رئیس دولت اصلاحات با علی لاریجانی نشستی داشته و برای انتخابات ۱۴۰۰ با او تعامل کرده، مشهود و بدیهی است که این اخبار واقعیت ندارد و کذب است.

 

* وطن امروز 99/09/27

** نباید گذاشت آثار و اندیشه‌های آیت‌الله یزدی فراموش شود

 

آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز گذشته در نطق پیش از دستور خود در جلسه این شورا با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت‌الله یزدی گفت: جای آیت‌الله یزدی همیشه برای ما خالی خواهد بود؛ وجود ذی‌‌قیمت او همواره برای حوزه علمیه، جامعه مدرسین و شورای نگهبان بسیار مغتنم بود. وی با تاکید بر اینکه آیت‌الله یزدی عنصری ارزشمند در نظام اسلامی بود، افزود: مادامی که او در قید حیات بود، قدرشان آنطور که بایسته و شایسته است، دانسته نشد، با این حال توصیه امروز من این است که نباید گذاشت آثار و اندیشه‌های آیت‌الله یزدی به فراموشی سپرده شود.

 

** وزیر دفاع از انعقاد قراردادهای صادرات تسلیحات خبر داد

 

وزیر دفاع با بیان اینکه قراردادهایی در حوزه صادرات تسلیحات با دیگر کشورها منعقد شده است، گفت: همکاری‌های تسلیحاتی ایران با کشورهای مختلف در حال پیگیری است. امیر سرتیپ امیر حاتمی در توضیح همکاری‌های تسلیحاتی ایران با سایر کشورها گفت: همکاری‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران با برخی کشورها در دوره‌ای که آمریکایی‌ها تلاش کردند تحریم‌های تسلیحاتی را علیه ما اعمال کنند و بعد از رفع تحریم، بخوبی در حال پیگیری است. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در این مدت در حوزه صادرات تسلیحات به برخی کشورها به جاهای خوبی رسیده و قراردادهایی هم در این زمینه منعقد شده است. در حوزه خرید تسلیحات نیز مذاکراتی با کشورهای مختلف در حال انجام است.

 

* جوان 99/09/27

** راهبرد جامعه مدرسین ادامه راه آیت‌الله یزدی است

 

آیت‌الله کعبی در واکنش به اقدام برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در راه‌اندازی نظرسنجی برای انتخاب رئیس آینده جامعه مدرسین، اظهار داشت: جامعه مدرسین با سازوکار‌های داخلی، عقلانیت جمعی و مطابق با شئون و احترام ویژه‌ای که اعضا نسبت به یکدیگر قائل هستند، برای رشد و تعالی این نهاد در تحقق ماموریت‌های بزرگ علمی، سیاسی و اجتماعی و نیز صیانت از حوزه‌های علمیه تصمیم می‌گیرد. عضو جامعه مدرسین تأکید کرد که بر همین اساس نظرسنجی‌های بیرونی فاقد هر گونه اعتبار و بر خلاف مصلحت و بلکه به ضرر روحانیت است. آیت‌الله کعبی در پایان با تأکید بر اینکه جامعه مدرسین نهاد عالی علمی و حوزوی و با هویت و مشی انقلابی است، تصریح کرد: ادامه راه مرحوم آیت‌الله یزدی رضوان‌الله‌علیه با تأکید بر وحدت و انسجام درونی و تقویت مشی انقلابی جامعه مدرسین است.

 

* آفتاب یزد 99/09/27

** آمریکا ۴ شرکت را به بهانه ارتباط با ایران تحریم کرد

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد و چند شرکت را به بهانه حمایت از فروش محصولات پتروشیمی ایران در فهرست سیاه قرار داد . وزارت خزانه‌داری آمریکا چند شرکت را به بهانه حمایت از فروش محصولات پتروشیمی ایران تحریم کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد چهار شرکت مستقر در امارات متحده عربی و چین را به بهانه تسهیل فروش محصولات پتروشیمی شرکت «تریلیانس» در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

 

** ترامپ به رهبر سنا: تسلیم شدن زود بود!

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیروز (چهارشنبه) در پیامی توییتری خشم خود را از اقدام میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنای آمریکا ابراز داشت.دونالد ترامپ با انتقاد از اقدام رهبر اکثریت سنای آمریکا که پیروزی جو بایدن در انتخابات را تبریک گفته است، گفت "برای تسلیم شدن بسیار زود است." اقدام مک‌کانل حامیان وفادار ترامپ را هم خشمگین کرده است.

 

* آفرینش 99/09/27

** سیاست فشار حداکثری علیه ایران نتیجه‌بخش بوده است

 

«کیلی مک‌انانی» سخنگوی کاخ سفید طی مواضعی بی‌اساس، مدعی نتیجه‌بخش بودن سیاست فشار حداکثری علیه ایران شد.وی که در کنفرانسی خبری صحبت می‌کرد، در ادامه ادعاهای خود افزود که زمان روی کار آمدن ترامپ، خاورمیانه به واسطه سیاست‌های منطقه‌ای ایران دچار هرج و مرج بود ولی بر خلاف دولت سابق که توافقی نامناسب با ایران امضا کرد و پول نقد در اختیار این کشور قرار داد، ترامپ موفق به کنترل ایران شد.

 

** مرگ برجام به دلیل اقدامات مجلس ایران حتمی است

 

مسئول روابط خارجه پارلمان انگلیس مدعی شد: برجام علیرغم آنکه اهداف خوبی داشته، اما بر پایه‌های ضعیفی قرار دارد. اکنون مرگ توافق هسته‌ای حتمی و اجتناب ناپذیر است و به دلیل اقدامات مجلس ایران به نظر می‌رسد مرگ این توافق نزدیک است.وی گفت: دولت انگلیس باید برای جایگزین کردن توافقی که به مسائل امنیت منطقه نیز بپردازد دخالت و میانجیگری کند.

 

* خراسان 99/09/27

** بولتن نیوز مدعی شد

 

یک منبع خبری در کردستان عراق به خبرنگار بولتن نیوز گزارش داد، در پی اعدام روح ا... زم، گروهک‌های تروریست کردی مستقر در کردستان عراق از ترس دستگیری، از حکومت اقلیم درخواست بادیگارد و خودروی ضد گلوله کردند.

 

* رسالت 99/09/27

** بودجه ۱۴۰۰ براساس‌اقتصاد مقاومتی‌تدوین‌نشده است‌

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بودجه۱۴۰۰ بر اساس اقتصاد مقاومتی و برنامه توسعه کشور تدوین نشده است. قالیباف در جلسه فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰ که از سوی دولت به مجلس تقدیم شده است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد این بودجه بر اساس اقتصاد مقاومتی و برنامه توسعه تدوین نشده است و با هیچ‌یک از قوانین بالادستی همخوانی ندارد.وی تأکید کرد: موضوع اصلاح ساختار بودجه که قرار بود در بودجه امسال دیده شود نیز به شکل مطلوبی در آن در نظر گرفته نشده است و از این بعد نیز بودجه دچار مشکلات و مسائل جدی و اساسی است. همچنین بحث وابستگی به نفت نیز موضوعی است که در بودجه موردانتقاد کارشناسان مختلف قرار گرفته است.

 

** طرح مالیات بر خانه‌های خالی تأیید شد

 

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم موسوم به مالیات از خانه‌های خالی پس از انجام اصلاحات از سوی مجلس در جلسه شورای نگهبان موردبررسی قرار گرفت و مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد.»

 

* مردم سالاری 99/09/27

** فراخوان وزارت خارجه برای دریافت شناسنامه ایرانی در نمایندگی‌ها

 

روابط عمومی‌وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه ای از آغاز ثبت نام برای صدور شناسنامه فرزندان دارای مادر ایرانی در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی‌ایران در خارج از کشور خبر داد.

 

** واکنش خطیب‌زاده به حادثه انفجار و آتش‌سوزی نفتکش در دریای سرخ

 

خطیب زاده سخنگوی، وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در خصوص حادثه انفجار و آتش سوزی یک نفتکش در دریای سرخ اظهار داشت: جمهوری اسلامی‌ایران هرگونه تحرک و اقدام تخریبی علیه امنیت وسلامت دریانوردی و آزادی تجارت بین المللی را مردود می‌شمارد.سخنگوی وزارت امور خارجه با تصریح بر موضع همیشگی جمهوری اسلامی‌ایران بر حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای، ابراز امیدواری کرد کشورهای منطقه مساعی خود را در تقویت همکاری ها در خصوص تامین امنیت دریانوردی، مبارزه با دزدان دریایی و مقابله با تجارت مواد ممنوعه برای نیل به امنیت پایدار منطقه‌ای افزایش دهند. بامداد دوشنبه یک فروند نفتکش در بندر جده عربستان در دریای سرخ دچار انفجار و آتش سوزی شد. مقامات سعودی اعلام کردند که نفتکش در حال تخلیه محموله در این بندر بوده و هدف یک «حمله تروریستی قرار گرفته است.

 

* آرمان ملی 99/09/27

** قوانين مصوب مجلس را اجرا مي‌کنيم

 

هفدهمين نشست کميسيون مشترک برجام در سطح معاونان، مديران سياسي ايران و کشورهاي 1+4 به‌صورت ويدئوکنفرانس چهارشنبه مورخ 26 آذرماه 1399 برگزار شد و آخرين تحولات پيرامون برجام را مورد بحث و بررسي قرار داد. معاون سياسي وزارت امور خارجه، رياست هيات کشورمان را برعهده داشت. عراقچي در بخش‌هايي از سخنان خود در اين نشست با اشاره به برخي اظهارنظرهاي رسانه‌اي که در روزهاي اخير از سوي اروپا به گوش مي‌رسد تاکيد کرد قاعدتا سه دولت اروپايي که خود را پايبند به دموکراسي و قواعد آن مي‌خوانند، نبايد از دولت ايران انتظار داشته باشند که اصول دموکراسي را ناديده گرفته و قانون مصوب مجلس را اجرائي نکند. دولت جمهوري اسلامي ايران متعهد و موظف به اجراي مصوبات مجلس پس از طي مراحل قانوني آنها است. عراقچي همچنين ضمن اعتراض به مواضع اخير سه دولت اروپايي، بيان داشت: به‌جاي محکوميت ترور ددمنشانه دانشمند برجسته هسته‌اي ايران، سه دولت اروپايي مجازات قانوني يک شخص مجرم را محکوم کردند.

 

** آمادگي پاکستان براي حفظ برجام

 

رئيس‌جمهوري پاکستان با اشاره به تلاش «عمران‌خان» براي کمک به تنش‌زدايي در منطقه گفت: تاجايي که مربوط به حفظ توافق هسته‌اي (برجام) مي‌شود اسلام‌آباد قادر است نقش منحصربه‌فردي براي رفع سوءتفاهم‌ها ايفا کند. «عارف علوي» طي گفت‌وگو با انديشکده پاکستاني ثبات راهبردي جنوب آسيا (SASSI) از آمادگي پاکستان براي کمک به بهبود فضاي اعتماد ميان ايران و آمريکا و همچنين آمريکا و چين سخن گفت. وي افزود: دولت پاکستان به‌ ويژه نخست‌وزير «عمران‌خان» مي‌تواند نقش منحصربه‌فردي در جهت حفظ برجام و همچنين رسيدگي به سوءتفاهمات ميان تهران و واشنگتن ايفا نمايند.

 

* اعتماد 99/09/27

** گزارش كانادا درباره هواپيماي اوكرايني منتشر شد

 

كانادا گزارشي يك‌سويه را در خصوص هواپيماي اوكرايني (پرواز بويينگ ۷۵۲ خطوط هوايي اوكراين) منتشر كرد. گزارش ۷۹ صفحه‌اي كانادا درباره پرواز بويينگ ۷۵۲ خطوط هوايي اوكراين كه هشتم ژانويه سال ۲۰۲۰ به ‌دليل خطاي انساني در ايران سقوط كرد، منتشر شد. رالف گودل وزير پيشين دولت جاستين ترودو، مديريت نگارش اين پژوهش را برعهده داشته است. در اين تحقيق با برشمردن مواردي از جمله «دلايل باز ماندن آسمان ايران» در شب بروز حادثه، آمده است: «بسياري از اطلاعات مهم اين واقعه همچنان ناشناخته باقي مانده‌اند». جاستين ترودو، نخست‌وزير كانادا با استقبال از اين گزارش از ايران خواسته تا به شكل جامع به پرسش‌هاي مطرح شده در آن پاسخ دهد.

 

* ابتکار 99/09/27

** سخنگوی دولت از رایگان شدن آب ،برق و گاز ۳۰ میلیون خانوار ایرانی خبرداد

 

ربیعی در حاشیه‌ جلسه هیئت دولت با بیان اینکه تصمیمات مهمی در خصوص اصلاح الگوی مصرف گرفته شده است، اظهار کرد: تصمیم این جلسه در خصوص آب و گاز و در جلسه قبلی در زمینه مصرف برق بود. خانوارهای کم‌مصرف که مطالعات ما نشان می‌دهد در دهک‌های پایین اقتصادی هستند، مصرف آب و گاز و برق برای آنان رایگان شد و برای آنان امکان استفاده رایگان فراهم خواهد شد و حدود ۳۰ میلیون نفر شامل این بهره‌مندی رایگان خواهند بود.وی افزود: این مصوبه شامل سکونت گاه‌های دائمی شهری و روستایی و عشایری است. برای اجرای عدالت واحدهای خالی از سکنه و سکونتگاه‌های غیردائمی مثل باغ‌ویلاها و خانه‌باغ‌ها شامل این مصوبه نخواهند بود.

 

* اطلاعات 99/09/27

** در برابر آمریکا، اسرائیل و متحدانشان سر تسلیم فرود نمی‌آوریم

 

وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن وابسته به انصارالله در سخنانی با بیان این که زمان آغاز نبرد آزادی و استقلال همه‌جانبه فرا رسیده است، اعلام کرد: در برابر آمریکا، اسرائیل و متحدان آنها سر تسلیم فرود نمی‌آوریم.«محمد ناصر العاطفی» اظهارداشت: تمامی کسانی که بر روی تصمیم‌های صهیونیستی-آمریکایی حساب باز کرده‌اند، باید بدانند یمن در مقابل تجاوز ائتلاف و توطئه‌های آن ایستاده است و به مقاومت و مبارزه خود در برابر طرح‌هایی که برای به زانو درآوردن این ملت چیده شده، ادامه خواهد داد.وی تأکید کرد: ملت یمن در برابر شمشیر مرگ و نابودی که آمریکا، اسرائیل و متحدان آنها علیه یمن از غلاف بیرون کشیده‌اند، سر تسلیم فرود نمی‌آورد.

 

** با توجه به نامه‌ رهبر معظم انقلاب باید تغییراتی در بودجه ۱۴۰۰ داده شود

 

همتی درباره تامین ارز کالاهای اساسی از جمله واکسن کرونا بیان داشت: ما تاکنون در هر زمینه‌ای که برای واردات نیاز به ارز بود، تامین کردیم و تنها جایی که این فرآیند دچار مشکل شده، در مورد واکسن کرونا است که به هر بانکی که قصد حواله کردن پول را داریم، می‌گوید که مجوز خاصی را باید از آمریکا بگیریم. وی ادامه داد: ما قبلا یک بار این مجوز را برای کره جنوبی گرفتیم اما این کشور نتوانست تضمین کند که در مسیر انتقال، آمریکا پول را برداشت نکند؛ لذا انجام نشد، اکنون هم در حال چک کردن مسیرهای دیگر هستیم تا اگر بتوانیم مجوز بگیریم و این انتقال انجام شود.رئیس کل بانک مرکزی درباره نامه رهبر معظم انقلاب درباره بودجه گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ درخواست شده بود که سهم صندوق توسعه ملی از فروش روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه همان ۲۰ درصد باشد که ایشان فرمودند تا یک میلیون بشکه نفت در روز همان ۲۰ درصد باشد و باقی آن ۳۸ درصد باشد. همچنین در تبصره چهار که بیش از ۲ میلیارد یورو بابت تقویت بنیه دفاعی هست، داخل بودجه برود.وی ادامه داد: از سوی دیگر، مواردی مثل برداشت یک میلیارد یورو برای بحث کرونا باید به صندوق توسعه ملی بازگردد که رقم قابل توجهی می‌شود و حتما با توجه به نامه مقام معظم رهبری باید تغییراتی در بودجه ۱۴۰۰ داده شود.

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**حوزه‌های علمیه، قدر رجال و دانشمندان مکتب را بدانند

 

حوزه/ آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در پیامی  به کنگره بزرگداشت علّامه سیّد مرتضی تصریح کردند: باید حوزه‌های علمیه، علما و فضلا، محققان و دانشجویان ارجمند، قدر این رجال و دانشمندان مکتب را بدانند و با مطالعه، تحقیق و نشر معارف گرانسنگ آن بزرگواران، نسبت به مکتب ادای وظیفه نمایند و موجبات بسط و گسترش معارف حیات بخش قرآن و اهل بیت‌علیهم السلام را به سراسر جهان فراهم آورند. ایشان همچنین در ادامه تاکید کردند: برگزاری این بزرگداشت‌ها، به نمایش‌گذاردن اوج تعالی و اعتبار و اعتلای معرفت و بینش و احیاء فرهنگ دین و معارف اهل بیت‌علیهم‌السلام است. ملّت و پیروان مکتبی که این سوابق عظیم و بی‌نظیر را دارند، باید بر خود ببالند و به سیّد مرتضی‌ها و دیگر رجال نامدار خویش افتخار کنند، و خطّ و سیره‌ی آنها را زنده نگاه دارند.

 

**پخش مستند «فقیه بصیر» از شبکه نور

 

رسا/ مستند «فقیه بصیر» که به همت خبرگزاری رسا و با هدف نکوداشت و تجلیل از شخصیت حضرت آیت‌الله محمد یزدی تهیه و تولید شده است، روز جمعه  28 آذر ساعت 19 از شبکه استانی نور پخش خواهد شد. در این مستند به منظور تبیین مجاهدت‌های خالصانه علمی و انقلابی مرحوم آیت‌الله یزدی، با اعلام و بزرگان حوزه علمیه گفت‌وگو صورت گرفته و افزون بر آن فیلم‌ها و تصاویری از آن عالم فقیه به تصویر کشیده شده است. این مستند در روزها و هفته‌های آتی نیز از شبکه‌های سراسری سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد.

 

**پژوهشگران حوزوی به دنبال «تولید علم» باشند

 

رسا/ آیت‌الله فاضل لنکرانی در سخنانی به مناسبت هفته پژوهش ضمن ابراز خرسندی از وضعیت پژوهشی حوزه‌های علمیه و با بیان اینکه وضع پژوهشی امروز حوزه‌های علمیه با قبل از انقلاب و گذشته قابل مقایسه نیست، گفت: امروز پژوهش‌های فراوان با تنوع موضوعات در مسائل مورد نیاز نظام اسلامی و جامعه به وسیله طلاب و پژوهشگران حوزه انجام می‌شود. عضو جامعه مدرسین در ادامه به تبیین بایدها و نبایدهای عرصه پژوهش پرداخت و گفت: حوزه و پژوهشگران به دنبال «تولید علم» باشند. وی تأکید کرد: از نكات مهم در عرصه پژوهش، لزوم ایجاد فضای آزاداندیشی و اجازه طرح مباحث نو در حوزه‌های علمیه و در کنار آن، آمادگی لازم جهت پاسخگویی به شبهات احتمالی ناشی از آزاداندیشی است.

 

**نیروهای آمریکایی باید از سوریه خارج شوند

 

فارس/ نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اعلام حمایت از مردم و دولت سوریه در مبارزه با تروریسم و اشغال گفت: نیروهای آمریکایی باید از سوریه خارج شوند. تخت روانچی در سخنرانی خود در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت درباره سوریه گفت: همه باید حاکمیت، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را کاملاً محترم بشمارند. وی ضمن مخالفت با هرگونه اقدامات جدایی طلبانه و ابتکارات نامشروع خودگردان در سوریه، تأکید کرد: همه نیروهای خارجی که حضورشان بدون اجازه دولت سوریه است، باید این کشور را ترک کنند.

 

**عمده لوایح دولت باری از دوش مردم برنمی‌دارد

 

فارس/ عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه عمده لوایح دولت باری را از دوش مردم برنداشته و راهگشا نیست، اظهار داشت: لایحه‌ای که به‌ عنوان بودجه 1400 ارائه شده است، بودجه نیست، بلکه استقراضیه است. حاجی دلیگانی اظهار داشت: مجلس همواره از لوایح تأثیرگذار دولت حمایت کرده و می‌کند که می‌توانم به لایحه بورس و اصلاح قانون چک اشاره کنم که بلافاصله بعد از ارسال به مجلس در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

 

**مدیر اطلاعات ملی آمریکا دخالت خارجی در انتخابات را تایید کرد

 

فارس/ شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اِس» ادعا کرد که «جان راتکلیف» مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دخالت کشورهای خارجی در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر در ایالات متحده را تایید کرده است. به نوشته وبگاه «گِیت‌وِی پانچ»، «کاترین هریج» خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس در گزارشی گفت: «راتکلیف که سرپرست ۱۷ سازمان اطلاعاتی [آمریکا] است، به محرمانه‌ترین اطلاعات تحت اختیار دولت ایالات متحده دسترسی دارد. او به سی‌بی‌اس نیوز گفت که دخالت‌های خارجی توسط چین، ایران و روسیه در [انتخابات] نوامبر امسال وجود داشته و منتظر گزارش علنی یافته‌ها در این باره در ماه ژانویه است».

 

**حملات سایبری به شبکه‌های دولتی هنوز ادامه دارد

 

فارس/ دولت آمریکا بامداد پنجشنبه تایید کرد که حملات سایبری اخیر، بر شبکه‌های نهادها و سازمان‌های آن تاثیر گذاشته است. سازمان‌های اف‌بی‌آی، دفتر مدیر اطلاعات ملی و سازمان امنیت زیرساختی و سایبری آمریکا در بیانیه‌ای گفتند که حملات سایبری به شبکه‌های دولتی این کشور قابل توجه بوده و هنوز ادامه دارد. در این بیانیه آمده است: «این وضعیت همچنان در حال رخ دادن است و همزمان که ما تلاش می‌کنیم درکی از وسعت کلی این کارزار پیدا کنیم، می‌دانیم که این [حملات] بر شبکه‌های ما در دولت فدرال اثر گذاشته است».

 

**پامپئو: به برجام برگردیم که اروپایی‌ها در ایران تجارت کنند و ما نه؟

 

فارس/ «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای که چهارشنبه منتشر شده از سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور کشورش علیه ایران دفاع کرده است. او در مصاحبه‌ای مفصل با روزنامه «واشنگتن‌اگزماینر» گفته که حتی در دوران اجرایی شدن برجام هم شرکت‌های آمریکایی مجاز به تجارت در ایران نبوده‌اند و این مسئله را «عجیب» خوانده است. پامپئو همچنین روشن کرده که بازگشت به چنین توافقی را در شرایطی که فقط به اروپایی‌ها اجازه تجارت با ایران می‌دهد، صلاح نمی‌داند.او در دفاع از خروج از برجام گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نسبت به حالتی که سیاست‌های ماقبل ما برقرار می‌ماند خیلی فقیرتر است فکر کنم رئیس‌جمهور ایران گفت که حدود ۷۰ میلیارد دلار فقیرتر است.»

 

**میلیون‌ها آمریکایی در حال غرق شدن در بدهی‌های خود هستند

 

ایسنا/ سناتور سندرز تاکید دارد که در نتیجه ویروس کرونا ده‌ها میلیون آمریکایی با مشکلات اقتصادی مواجه شده‌ و در حال غرق شدن در بدهی هایشان هستند. روزنامه ایندیپندنت در گزارشی اعلام کرد سناتور برنی سندرز بار دیگر از همتایان خود در کنگره آمریکا خواست تا فورا پیش از بازگشت به خانه برای گذراندن تعطیلات سال نو دستور اعطای بسته‌های کمک نقدی مستقیم به آمریکایی‌ها را تصویب کنند. سناتور سندرز تاکید دارد که در نتیجه ویروس کرونا ده‌ها میلیون آمریکایی با مشکلات اقتصادی مواجه شده‌اند.

 

**ایران و گروه 1+4 از بازگشت به اجرای کامل برجام حمایت کردند

 

مهر/ وزارت خارجه روسیه بامداد پنج شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «نمایندگان کشورهای عضو [به استثنای ایالات متحده] و شرکت کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام از بازگشت به اجرای این توافقنامه طبق چارچوب اولیه و مورد توافق حمایت می‌کنند. نمایندگان کشورهای عضو با تأکید مجدد بر پایبندی به تعهدات خود ذیل برجام و همچنین قطعنامه ۲۲۳۱، از تداوم کوششی متمرکز برای یافتن راه حل‌های مؤثر جهت تسهیل بازگشت سریع به اجرای توافقنامه‌های فراگیر مطابق با چارچوبهای پذیرفته شده اولیه حمایت کردند».

 

**الحشد الشعبی در زمان مناسب نتایج تحقیقات درباره ترور سردار سلیمانی را اعلام می‌کند

 

باشگاه خبرنگاران/ معاون رئیس ستاد سازمان الحشد الشعبی عراق گفت: ما نتایج مربوط به هدف قرار دادن شهیدان حاج قاسم سلیمانی و المهندس در نزدیک فرودگاه بغداد را در زمان مناسب اعلام خواهیم کرد. وی افزود: این پرونده، پیچیده است و موانع و چالش‌هایی وجود دارد، اما امور در حال پیشرفت است و مشکلی نیست و ما در سطح این چالش‌ها و موانع هستیم. الکوفی تصریح کرد: دشمن آمریکایی، چنگ و دندان نشان داد و خود به ارتکاب این جنایت اعتراف کرد. ما باید حقیقت را برای مردم عراق روشن کنیم.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom