Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز229
دیروز1136
در هفته2519
در ماه26412
مجموع1996636

بازدید کنندگان برخط

3
Online

شروط رهبر معظم انقلاب برای موافقت با کاهش سهم صندوق توسعه

 

آیت الله العظمی سبحانی:پژوهش باید از شعارزدگی به دور باشد

 

آیت الله مقتدایی تاکید کرد:نقش برجسته آیت‌الله یزدی در ترویج مباحث فقه حکومتی و تقویت تفکر انقلابی

 

آیت‌الله حسینی بوشهری:پژوهش‌ها مطابق نیاز روز و برای رفع مشکلات جامعه باشد

 

آیت الله خاتمی:آیت‌الله یزدی تحقیقاً عالم تراز انقلاب بود

 

 

* جام جم 99/09/26

** موضوعات موشکی ایران، خار چشم دشمنان شده است

 

وزیر دفاع با بیان این‌که فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران، خار چشم دشمنان شده است گفت: با وجود تمام مشکلات و فشارها، ما هر روز توان و قدرت موشکی خود را تقویت کرده‌ایم. سرتیپ حاتمی در نشست مشاوران ایثارگر وزرا با اشاره به شهادت دانشمند شهید دکتر فخری‌زاده گفت: تلاش سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی با جدیت بیشتری نسبت به قبل ادامه خواهد داشت و تمامی کارکنان و مدیران وزارت دفاع بعد از ترور این شهید والامقام عزم خود را برای ادامه راه فخری‌زاده جزم کردند. وی افزود: دولت خدمتگزار جمهوری اسلامی نیز در اقدامی شایسته، بودجه سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی را ۲۵۶ درصد افزایش داد. وزیر دفاع تاکید کرد: در کشوری که میلیون‌ها جوان آماده شهادت هستند هیچ قدرتی توان چیره شدن بر این کشور را نخواهد داشت.

 

* کیهان 99/09/26

** شروط رهبر انقلاب برای موافقت با کاهش سهم صندوق توسعه

 

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه رئیس‌جمهور مبنی بر کاهش سهم صندوق به 20 درصد در لایحه بودجه 1400، برداشت مازاد بر ۲۰ درصد از صندوق توسعه را به صورت مشروط اجازه دادند. در این نامه آمده است: «با کاهش سهم صندوق به 20 درصد مشروط به رعایت نکات ذیل موافقت می‌گردد:

1- سهم صندوق توسعه ملی برای فروش نفت خام، میعانات گازی و مازاد بر یک‌ میلیون بشکه در روز، 38 درصد منظور گردد و کلیه تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی از محل سهم دولت از مازاد مذکور پرداخت گردد.

2- کلیه مصارفی که در بودجه سال 1399 از محل منابع صندوق توسعه ملی تأمین مالی گردیده‌اند (موضوع بند ه تبصره 4 ماده‌واحده)، در بودجه سال 1400 از محل منابع بودجه عمومی تأمین مالی گردند. برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه سال 1400 مجاز نمی‌باشد.»

 

** آقای هاشمی گفت جبران می‌کنم

 

آیت‌الله دری نجف‌آبادی با تایید روایت سیدمرتضی نبوی از ماجرای گفت‌وگوی رهبر انقلاب با مرحوم هاشمی درباره مسئله آمریکا، مطالب تکمیلی درباره این دیدار ارائه کرده است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که در دیدار سال91 حضور داشته با تأیید سخنان نبوی گفت: سپس رهبری فرمودند «الان زمان بدی برای مطرح کردن این موضوع بود و از این قضیه خارجی‌ها و ضدانقلاب سوء استفاده کردند.» بنده [دری نجف‌آبادی] هم گفتم «بله آقای هاشمی مصاحبه کند و جبران کند»، آقای هاشمی گفتند: «ما همین کار را می‌کنیم.»

 

** آمریکا قادر به تأمین امنیت عربستان نیست؛ ریاض اگر بخواهد، ما می‌توانیم

 

رئیس‌کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به حادثه بندر جده و انفجار یک نفتکش دیگر در آن با طعنه خطاب به سعودی‌ها گفت، به نظر می‌رسد آمریکا و انگلیس در حفاظت از بنادر سعودی ناتوانند و در صورت درخواست ریاض، صنعا حفاظت از بنادر سعودی را می‌تواند بررسی کند. «محمد علی الحوثی» در توئیتر طعنه‌ای سنگین به عربستان، آمریکا و انگلیس زد و نوشت: «در صورتی که از ما خواسته شود ممکن است حفاظت از بنادر سعودی را مورد بررسی قرار دهیم؛ به خصوص که به نظر می‌رسد آمریکا و انگلیس (در این موضوع) شکست خورده‌اند و حادثه همان‌طور که سعودی اعلام کرده، تروریستی است؛ سازمان امنیتی و نظامی یمن تجربه بسیاری در مقابله با تروریسم آمریکایی و شاخه‌های آن دارد»!

 

* شرق 99/09/26

** یمن تحریم سفیر ایران در صنعا را محکوم کرد

 

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن در بیانیه‌ای با اشاره به تحریم سفیر کشورمان در یمن از سوی آمریکا، «اقدامات و سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه نهادها و ملت‌های آزاده و مستقل» را محکوم کرد. در این بیانیه با اشاره به اقدام غیرقانونی آمریکا تأکید شده است: «سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن مأموریت خود را به‌خوبی و طبق عرف دیپلماتیک انجام می‌دهد و فعالیت او در چارچوب پایبندی کامل و احترام به حاکمیت و قوانین یمن است».

 

* ایران 99/09/26

** منتقدین بودجه ۱۴۰۰ دچار اشتباه راهبردی شده‌اند

 

رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به‌ ویژگی‌های لایحه بودجه سال 1400 اشاره کرد و گفت: مبنای تدوین و طراحی لایحه بودجه سال آینده، ظرفیت‌های اقتصادی کشور و واقعیت‌های عرصه بین‌المللی بوده است و با تحلیل دقیق داده‌ها و داشته‌های داخلی ارائه شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه برخی منتقدان بودجه سال آینده دچار همان اشتباه راهبردی نادیده گرفتن و انکار واقعیت‌ها و توانایی اقتصادی کشور شده‌اند، گفت: برخلاف تصور و تحلیل کسانی که معتقدند بودجه با اتکا به اتفاقات بین‌المللی و نتایج انتخابات امریکا تدوین شده، باید تأکید کنیم که بودجه 1400 دقیقاً با اتکا و تکیه بر ظرفیت‌های اقتصادی ایران نوشته شده است.

 

** ظریف تحریم ترکیه را محکوم کرد

 

وزیر خارجه کشورمان نسبت به تحریم یک‌جانبه ترکیه از سوی امریکا واکنش نشان داد. محمد جواد ظریف در توییتی نوشت: «اعتیاد ایالات متحده به تحریم و تحقیر حقوق بین الملل بار دیگر خود را به منصه ظهور رساند.ما تحریم‌های اخیر امریکا علیه ترکیه را قویاً محکوم کرده و در کنار مردم و دولت این کشور می‌ایستیم.» وزارت خزانه داری امریکا اعلام کرد، واشنگتن علاوه بر تحریم اداره صنایع دفاعی ترکیه و اسماعیل دمیر، رئیس آن و سه فرد دیگر مرتبط با اداره صنایع دفاعی ترکیه را تحریم کرد.

 

* جمهوری اسلامی 99/09/26

** رونمایی از 9 طرح پژوهشی و فناورانه در کشور

 

9 طرح پژوهشی و فناورانه حوزه سلامت دیروز بصورت مجازی و با حضور وزیر بهداشت در نقاط مختلف کشور رونمایی شد. این طرح‌های فناورانه حوزه سلامت ازسوی محققان 7 دانشگاه علوم پزشکی تولید شده در زمینه درمان و تجهیزات مرتبط با کرونا است. وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از طرحهای فناورانه حوزه سلامت گفت: اگر بر دانش و دانشمند داخل تکیه کنیم از این شرایط سخت بیرون می‌رویم و اگر دست و پا به سمت بیگانگان دراز کنیم هرگز از این شرایط سخت بیرون نمی‌رویم. دکتر نمکی افزود: راه برون رفت کشور از بحران‌ها دراز کردن دست و پا به سمت آمریکا نیست، در بیرون مرزها پیام دلخوش‌کننده‌ای دریافت نمی‌کنیم، بزرگترین نقطه قوت ما تکیه بر توان و داشته‌های داخل کشور است.

 

** هدف ترور فخری‌زاده اخلال در بازگشت به برجام بود

 

دستیار اسبق مدیر امنیت ملی در دفتر برنامه‌ریزی علم و فناوری کاخ سفید رژیم صهیونیستی را مقصر عملیات تروریستی شهادت دانشمند هسته‌ای ایران دانست و گفت: هدف از آن چیزی جز اخلال در برنامه رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای بازگشت به برجام نیست. "فرانک وان هیپل" گفت: ترامپ می‌خواست از راه فشار حداکثری به توافق بهتری با ایران دست پیدا کند، اما در این کار ناکام ماند. بایدن نیز به دنبال دستیابی به توافقی بهتر با ایران است، اما میخواهد بر مبنای توافق کنونی برجام به این سو حرکت کند. هیپل افزود: هم دولت ترامپ و هم اسرائیل در تلاش بوده‌اند تا ایران را به اقدامی تحریک کنند تا بازگشت به برجام منتفی شود.

 

* وطن امروز 99/09/26

** طرح توقف اجرای داوطلبانه «پروتکل الحاقی» اعلام وصول شد

 

حجت‌الاسلام موسوی‌لارگانی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی پارلمان طرح توقف اجرای داوطلبانه «پروتکل الحاقی» را اعلام وصول کرد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سوم تیرماه سال جاری تصمیم گرفت در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران این طرح را تدوین کند. بعد از اجرایی شدن این تصمیم، این طرح به هیأت‌رئیسه ارجاع شد که روز گذشته اعلام وصول شد.

 

** برجام را مقدمه حل مسائل منطقه‌ای قرار بدهید

 

مقامات امنیتی پیشین آمریکا در نامه‌ای به رئیس‌جمهور منتخب این کشور نوشتند احیای مجدد برجام باید وسیله حل‌و‌فصل اختلافات منطقه‌ای با ایران قرار بگیرد. ده‌ها مقام امنیتی پیشین آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده درباره نحوه بازگشت واشنگتن به برجام نکاتی را مطرح کردند. در نامه آمده است: احیای مجدد برجام توسط ایران و آمریکا، نقطه آغازی برای مذاکرات سخت پیش رو خواهد بود، تا روی محدودیت‌های تسلیحاتی منطقه‌ای تمرکز و زمینه‌ای را برای حل‌و‌فصل اختلافات منطقه‌ای فراهم کند. وزیر پیشین دفاع، مدیر پیشین سیا و سفیران پیشین آمریکا در عراق و افغانستان این نامه را امضا کرده‌اند.

 

** اتهام‌زنی سایبری قانونگذار آمریکایی به ایران، روسیه و چین

 

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا ادعاهای جدیدی درباره ایران، روسیه و چین مطرح کرد. «آدام شیف» در بیانیه‌ای ادعا کرد: «همزمان با تشدید مسابقه تسلیحاتی در زمینه هک، حملات سایبری بویژه از جانب بازیگران مخرب دولتی در روسیه، چین و ایران پیشرفته‌تر شده است». قانونگذار ارشد آمریکایی مدعی شد هدف این 3 کشور، «تضعیف اقتصاد و امنیت ملی آمریکا» و گردآوری اطلاعات مربوط به میلیون‌ها آمریکایی است.

 

* جوان 99/09/26

** ایران چهارمین تولیدکننده رمدسیویر در دنیا شد

 

با رونمایی از خط تولید داروی رمدسیویر در یک شرکت داروسازی داخلی، ایران توانست پس از کشور‌های امریکا، چین و هندوستان عنوان چهارمین تولیدکننده داروی رمدسیویر را به خود اختصاص دهد. کیفیت رمدسیویر تولید داخل با انواع مشابه خارجی قابل‌رقابت است، در حالی که در تولید این محصول حدود یک هشتم برند ژنریک هندی هزینه می‌شود.

 

**  دستور جدیدی از سوی رهبر انقلاب در مورد FATF صادر نشده است

 

میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اخیرا لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار کرده که مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه دولت، موضوع بررسی مجدد لوایح مرتبط با FATF را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند. تاکید کرد: دستور جدیدی از سوی رهبر معظم انقلاب در مورد FATF صادر نشده است و مجمع تشخیص مسیر خود را بر اساس آنچه که در گذشته طی می‌کرد در این خصوص ادامه می‌دهد.

 

* آفتاب یزد 99/09/26

** دیدار روحانی با سفرای جدید ۷ کشور

 

سفرای ۷ کشور «تونس»، «اوگاندا»، «سوریه»، «اندونزی»، «مکزیک»، «تایلند» و«ژاپن» استوارنامه خود را تقدیم رئیس جمهوری کردند. حجت الاسلام والمسلمین روحانی در دیدار با این سفرا ابراز امیدواری کرد روابط این کشورها و جمهوری اسلامی ایران شاهد توسعه باشد.

 

** توضیحات وزیر اطلاعات درباره ترور شهید فخری زاده

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه کمیسیون با وزیر اطلاعات گفت که در این جلسه توضیحاتی درباره پیگیری‌های صورت گرفته در موضوع ترور شهید فخری زاده ارائه شد. ابوالفضل عمویی گفت: در این جلسه توضیحاتی درباره پیگیری‌های صورت گرفته در موضوع ترور شهید فخری زاده ارائه کردند و همچنین گزارشی درباره اقدامات علیه سرویس‌های اطلاعاتی دشمن بیان شد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در این جلسه نمایندگان ضمن قدردانی از زحمات سربازان گمنام امام زمان در وزارت اطلاعات در مقابله با تهدیدات بر لزوم توجه به موضوع حفظ امنیت مردم تاکید داشته و حمایت کمیسیون امنیت ملی از تقویت فعالیت‌های وزارت اطلاعات را اعلام کردند.

 

* خراسان 99/09/26

** بانک‌های اروپایی از آمریکا می‌ترسند

 

رئیس بانک مرکزی گفت: وزارت بهداشت، برای خرید واکسن کرونا توافقاتی با کواکس داشته است. مبلغ مشخصی هم باید از طرف ایران پرداخت شود که بخشی از آن به عنوان پیش‌پرداخت باید به حساب ذ‌ی‌نفع در یک بانک اروپایی پرداخت شود. علی‌الاصول، همین که این پرداخت برای واکسن کروناست و فرستنده و ذی‌نفع پول هم مشخص است، باید کفایت کند؛ اما به دلیل فشارهایی که آمریکایی‌ها بر بانک‌های مختلف اروپایی آورده‌اند و آن‌ها را از کار با ایران ترسانده‌اند و جریمه‌های بسیار سنگینی را علیه آن‌ها تحمیل کرده‌اند، بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی و موردی توسط آمریکا صادر و تمام مراحل انتقال پول به‌صراحت در آن ذکر شود. همتی افزود: البته بانک‌های خارجی با ایران دشمنی ندارند اما ترس آن‌ها از عملکرد آمریکا و سابقه بد آمریکاست.

 

** عاملان و سرپل‌های ترور شهید فخری زاده شناسایی و عده‌ای دستگیر شدند

 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: کشف رموز عملیات پیچیده تروریستی شهید فخری زاده موجب لو رفتن اطلاعات ویژه دشمن و حاصل شدن راهکارهایی بازدارنده برای جمهوری اسلامی است. مرتضی محمودوند گفت: همه عاملان و سرپل‌‌های پشتیبانی و لجستیک ترور شهید فخری‌‌زاده شناسایی و عده‌ای از این افراد نیز دستگیر شدند. با توجه به پیچیدگی عملیات ترور کاربزرگی درزمینه کشف عاملان آن و دستگیری تعدادی از آن ها صورت گرفته است که در نوع خود بی نظیر است واین نشانگر اقتدار دستگاه اطلاعاتی کشورمان است.

 

* رسالت 99/09/26

** لایحه بودجه ۱۴۰۰ با برنامه توسعه کشور مغایرت دارد

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور، گفت: متأسفانه بخش‌هایی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و همچنین برنامه ۵ ساله توسعه کشور مغایرت دارد. قالیباف بیان کرد: همچنین در حوزه مصارف بودجه هم مغایرت‌هایی وجود دارد که ما باید به این مسائل توجه کنیم. وی تصریح کرد: در حال حاضر لایحه بودجه سال آینده در اختیار مجلس است و باید بخش‌هایی از لایحه بودجه را که باسیاست‌های کلان و برنامه ششم توسعه و همچنین مصوبات مجلس مغایرت دارد را موردتوجه قرار دهیم.

 

** حماس درخواست صهیونیست‌ها را رد کرد

 

پس ‌از آنکه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) ادعای صهیونیست‌ها درباره پیشرفت مذاکرات مربوط به تبادل اسرا را تکذیب کرد، روزنامه لبنانی «الاخبار»، جزئیاتی از روند مذاکرات را فاش کرد. یک عضو ارشد حماس در این خصوص به الاخبار خبر داد که پس از گذشت پنج سال از به اسارت درآوردن چهار نظامی رژیم صهیونیستی در جنگ سال ۲۰۱۴ و ما بعد آن، تل‌آویو امتیازات جدیدی در ارتباط با تبادل اسرا داده است و مصر به‌عنوان میانجی این معامله، خبر آن را به حماس منتقل کرده است آن‌هم به این امید که طرف فلسطینی موضع خود را کمی تغییر دهد و در آینده نزدیک مذاکرات را از سر بگیرد.

 

* مردم سالاری 99/09/26

** آخرین تیرهای ترکش نتانیاهو علیه ایران

 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با مشاور امنیت ملی ترامپ از او خواسته است که فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران ادامه داشته باشد. بنیامین نتانیاهو در دیدار با رابرت اوبراین گفت: ایالات متحده و اسرائیل بیش از هر زمان دیگری با هم همکاری می‌کنند. همکاری نزدیک بین ما در زمینه‌های امنیت ملی در تلاش‌های ما برای مهار خشونت‌های ایران و خواست این کشور برای دستیابی به تسلیحات نیز مشهود است. او مدعی شد: تا زمانی که ایران به تهدید همسایگان خود ادامه دهد، خواستار نابودی اسرائیل باشد، به تامین پول و سلاح برای سازمان‌های تروریستی در منطقه و سراسر جهان ادامه دهد و به مسابقه خود برای دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای و موشک ادامه دهد، ما نباید رفتار عادی با نظام ایران را از سر بگیریم. ما باید برای مبارزه با این تهدید متحد شویم.

 

* آرمان ملی 99/09/26

** مذاکره با ايران سخت خواهد بود

 

رئيس‌جمهور منتخب آمريکا تاکيد کرد مذاکره با ايران سخت است. جو بايدن افزود: ترامپ با خروج از توافق اتمي باعث شد که ايران ذخاير هسته‌اي خود را افزايش داده و به سلاح اتمي نزديک‌ شود. از طرفي هم مساله موشک‌هاي بالستيک‌ وجود دارد. ما نمي‌توانيم به ايران اجازه دهيم که سلاح اتمي داشته باشد. وي تصريح کرد: نمي‌توانيم پيش‌بيني کنيم ترور محسن فخري‌زاده چه تاثيري روي تنش‌ها و اختلاف‌هاي ميان تهران و واشنگتن خواهد گذاشت.

 

* قدس 99/09/26

** دوتابعیتی‌ها و دارندگان گرین‌کارت رئیس جمهور نمی‌شوند

 

نمایندگان ملت دیروز در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری و در بازبینی جزء ۲ بند الف ماده ۱ این قانون که به موضوع شرایط داوطلبان نامزدی در این انتخابات اختصاص دارد، شروط جدیدی را برای کاندیداها تعیین کردند. بر اساس پیشنهاد سید محمد نبویان نماینده مردم تهران، نداشتن تابعیت و اقامت یا مجوز آن (کارت سبز) کشورهای دیگر در حال و گذشته به شرط ایرانی‌الاصل بودن در قانون انتخابات ریاست جمهوری افزوده شد. پس از دفاعیات و استدلال‌های طراحان و موافقان این اصلاحیه، در نهایت این پیشنهاد با ۱۹۳ رای موافق در مجلس به تصویب رسید. بدین ترتیب از این پس علاوه بر ایرانی‌الاصل بودن، نداشتن تابعیت و اقامت یا مجوز آن (کارت سبز / Green Card) کشورهای دیگر در گذشته و حال" به شرایط اختصاصی داوطلبان ریاست جمهوری افزوده شد. در ادامه بررسی این طرح نمایندگان مردم با پیشنهاد حذف محدودیت سنی حداقل ۴۰ و حداکثر ۷۰ سال برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری، مخالفت کردند.

 

* اعتماد 99/09/26

** فساد هرچند كوچك پذيرفته نيست

 

معاون اول رييس‌جمهوري در جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي به گزارش رييس سازمان امور اداري و استخدامي كشور درخصوص نتايج طرح سنجش ادراك جامعه درباره سلامت و فساد اداري در كشور اشاره كرد و توضيح داد كه برجسته شدن برخي موارد فساد در رسانه‌ها نبايد باعث شود كه سلامت نظام اداري كشور زيرسوال برود. جهانگیری گفت كه البته وجود فساد در نظام اداري هر چند كوچك به هيچ‌وجه قابل پذيرش و تحمل نيست و بايد با مفسدين اقتصادي با جديت و قاطعانه برخورد شود. او ادامه داد: «بايد با شفاف‌سازي و كار فرهنگي، ادراك جامعه نسبت به نظام اداري كشور اصلاح شود.»

 

** تحريم‌شدگان متحد شدند؛ محور قدرتمند روسيه، تركيه و ايران

 

«اُزگور بورسالي»، دبير كل حزب «وطن» تركيه در مصاحبه با شبكه «اولوسال» (كانال ملي) گفت: «محور تركيه، روسيه و ايران اكنون از هر زماني قدرتمندتر شده است. مدل جديدي پديد آمده است. اين مدل مي‌تواند براي مقابله با اين تحريم‌ها و تمام فشارها و تهديدهاي امريكا در منطقه مورد استفاده قرار بگيرد.» بورسالي با بيان اينكه تحريم‌هاي امريكا فرصت‌هايي را براي آنكارا جهت همكاري و بهبود روابط با ايران و روسيه به همراه دارد، تصريح كرد: «اگر تهديد مشترك باشد، منافع استراتژيك نيز مشترك است.»

 

* اطلاعات 99/09/26

** مخالفت قطر و عمان با درخواست آمریکا برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل

 

«جرد کوشنر» داماد و مشاور و فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا در سفر اخیر خود به قطر حامل درخواستی برای پیوستن دوحه به کشورهای سازش‌کننده با رژیم صهیونیستی در مدت باقی مانده از دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بود اما مقامات قطری به این درخواست کوشنر پاسخ منفی دادند. افزون بر این، علیرغم انتشار برخی اخبار در رسانه‌های مختلف مبنی بر عادی سازی قریب الوقوع روابط عمان با رژیم صهیونیستی، مقامات عمانی چنین تصمیمی ندارند و با درخواست‌های واشنگتن در این زمینه مخالفت کرده‌اند. طبق آخرین اخبار و گزارش‌هایی که به دست آمده است، سران کویت نیز در حال حاضر هیچ تصمیمی برای پیوستن به قطار عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ندارند.

 

* شهروند 99/09/26

** انتخابات ۱۴۰۰ را در کمال صحت و امنیت برگزار می‌کنیم

 

دبیر ستاد انتخابات کشور از برگزاری دومین نشست ستاد هماهنگی انتخابات ۱۴۰۰ به منظور برنامه‌ریزی برای انتخابات‌های سراسری و میان‌دوره‌ای خرداد ماه‌ سال آینده خبر داد. سیداسماعیل موسوی اظهار کرد: «جلسات هماهنگی با شورای نگهبان درحال اجراست و درباره فرآیندهای مختلف انتخابات گفت‌وگو و تصمیم‌گیری می‌شود.» وی با اشاره به فراخوان وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا گفت: «خوشبختانه تعداد زیادی از حقوقدانان، فعالان سیاسی و اجتماعی، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران و اقشار مختلف مردم ایده‌ها و پیشنهادات خود را از طریق پرتال وزارت کشور به ما منتقل‌کرده‌اند که در حال بررسی و جمع‌بندی است و انتخابات ۱۴۰۰ را در کمال صحت و امنیت برگزار می‌کنیم.»

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

 

**پژوهش باید از شعارزدگی به دور باشد

 

 

رسا/ آیت‌الله العظمی سبحانی در پیامی به آیین بزرگداشت هفته پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران تصریح کرد:این واقعیت را نیک می‌دانیم و تجربه تاریخی تمامی ملل و جوامع گواه آن است که در هر جامعه‌ای که به اندیشه، تفکر و پژوهش اعتنا و توجه شده است؛ رشد، عزت و سربلندی را برای آن جامعه و برای تمام بشریت به ‌دنبال داشته است. اسلام عزیز نیز به پژوهش و تلاش‌های علمی بهای فوق تصوری داده است. ایشان همچنین ضمن توصیه‌های تصریح کرد: گرامی‌ داشتن پژوهش باید امری با عظمت باشد و تنها به چند شعار بسنده نشود.

 

 

**پژوهش ها باید مطابق نیاز روز و برای رفع مشکلات جامعه باشد

 

 

حوزه/ آیت‌الله حسینی بوشهری در آیین گرامیداشت هفته پژوهش و پژوهشگران مؤسسه دارالاعلام لمدرسه اهل البیت(ع) گفت: پژوهش به فعالیتی گفته می‌شود که دقیق، منظم، منطقی و هدفمند برای کشف حقایق باشد، برای همین پژوهش خوب و قوی که بتواند مشکلات جامعه را برطرف کند، باید دارای ویژگی‌های بیان شده باشد. وی ادامه داد: اگر در پژوهش ها معیارهایی مانند به روز بودن، هدفمند و دقیق بودن مورد دقت قرار نگیرد، خروجی پژوهشی که ارائه می‌شود، چندان اثرگذار و موفقیت آمیز نخواهد بود و آنچه را که منتشر می‌شود، صرفا کتاب یا مقاله‌ای است که به سایر کتب و مقالات اضافه شده که نتوانسته دردی از جامعه را برطرف کند.

 

 

**نقش برجسته آیت‌الله یزدی در ترویج مباحث فقه حکومتی و تقویت تفکر انقلابی

 

 

رسا/ آیت‌الله مقتدایی، با اشاره به سوابق مبارزاتی وانقلابی گری آیت‌الله یزدی تصریح کرد: ایشان در جامعه مدرسین نقش بسیار بالایی برای حفظ انقلابی گری حوزه داشته است تا حوزه علمیه، انقلابی بماند؛ ایشان در این زمینه اقدامات بسیار مؤثری داشته و تلاش کردند تا جامعه مدرسین بتواند وظیفه خودش را در برهه‌های مختلف و در حفظ حوزه و انقلاب ایفا کند؛ عضو جامعه مدرسین افزود: اگر بشود نظرات و استدلالات ایشان برای اسلامیت قوانین در جلسات شورای نگهبان پیاده شود و در اختیار حوزه‌های علمیه قرار دهند، بسیار مفید و مؤثر خواهد بود؛ این استدلالات قوی و محکم و علمی در زمینه اسلامیت قوانین می‌تواند بسیار در زمینه مباحث فقه حکومتی در حوزه‌های علمیه مؤثر واقع شود.

 

 

**آیت‌الله یزدی تحقیقاً عالم تراز انقلاب بود

 

 

حوزه/ آیت‌الله خاتمی در مراسم بزرگداشت مرحوم حضرت آیت‌الله «یزدی» که به ‌صورت مجازی در مسجد جامع «شهدای شیراز» برگزار شد گفت: از دنیا رفتن هر یک از علما، رخنه جبران ناپذیری در اسلام است و از دست دادن آیت‌الله «یزدی» نمونه‌ای از این رخنه است. وی ادامه داد: آیت‌الله «یزدی»، عالمی انقلابی بود و در دوران طاغوت مجاهد واقعی بود و حتی در تبعید نیز دست از قلم و مجاهدت بر نداشت. عضو جامعه مدرسین درادامه افزود: تحقیقا آیت‌الله یزدی عالم تراز انقلابی بود، ویژگی‌های ایشان ترسیم کننده چهره عالم انقلابی است.

 

 

** انهدام چند باند اخلال در نظام ارزی ‌کشور

 

 

تسنیم/ بزرگ‌ترین باند اخلال در نظام ارزی کشور در استان خراسان رضوی شناسایی و 19 متهم در این ارتباط دستگیر شدند. این باند با صدور کارت‌های بازرگانی به نام اشخاص ضعیف و بی‌بضاعت و با تبانی عوامل گمرک رفع تعهد ارزی خلاف واقع انجام می‌دادند و ارز ناشی از صادرات این باند که باید رفع تعهد ارزی کند مجموعا 1.4 میلیارد یورو است.

 

 

**ایران در جایگاه ۱۲ جهانی پژوهش در حوزه کرونا

 

 

مهر/ اولویت دهی به حوزه خلاءهای دانشی در زمینه بیماری کووید ۱۹ منجر به هم‌افزایی ظرفیت‌های تحقیقاتی و همچنین افزایش بهره‌وری منابع مالی پژوهشی در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی شد تا جایی که ایران نیز در رتبه دوازدهم دنیا از منظر انجام تحقیق و پژوهش در حوزه کرونا قرار گرفت. بررسی تعداد مقالات منتشر شده در نظام نمایه مقالات اسکوپوس (Scopus) نشان می‌دهد که بحران همه گیری کرونا تأثیر خود را بر حوزه تحقیقات گذاشته است و از میان ۳ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۳۶۴ مورد مقاله علمی منتشر شده در سال ۲۰۲۰ تعداد ۸۰ هزار و ۳۴۴ مورد مقاله به کووید ۱۹ اختصاص داشته است که حدود ۲.۵۶ درصد کل مقالات بوده است. با توجه به اینکه بحران کرونا یک بحران نوظهور بوده است ۲.۵ درصد کل مقالات دنیا، میزان زیادی را شامل می‌شود.

 

 

**تونس: قصد عادی سازی روابط با تل آویو را نداریم

 

 

مهر/ «هشام المشیشی» نخست وزیر تونس اعلام کرد که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در دستور کار این کشور قرار ندارد. وی درباره احتمال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: گزینه عادی سازی روابط میان مغرب و اسرائیل، تصمیمی مستقل از جانب مغرب بود اما این گزینه برای تونس در دستور کار نیست.

 

 

**توافق ما با حزب الله از لبنان محافظت کرد

 

 

مهر/ رئیس جریان آزاد ملی لبنان اعلام کرد که توافق میان این جریان و حزب‌الله، از لبنان محافظت کرد. «جبران باسیل» وزیر خارجه سابق لبنان و رئیس بزرگترین فراکسیون مسیحی پارلمان این کشور (جریان آزاد ملی) اعلام کرد توافق جریان آزاد ملی با حزب‌الله از لبنان محافظت کرد، لبنانی‌ها بر روی این تفاهم برای ساخت یک دولت بسیار حساب باز کرده‌اند، زیرا معتقدند که تفاهم میان دو حزب بزرگ مسیحی و مسلمان منجر به تشکیل دولت خواهد شد.

 

 

**وزارت خارجه و دفاع آمریکا از دیگر اهداف حمله سایبری اخیر بودند

 

 

مهر/ روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد: وزارت خارجه، وزارت امنیت داخلی و وزارت دفاع آمریکا نیز در معرض حمله سایبری اخیر به مراکز و سازمان‌های آمریکایی قرار داشتند. گفتنی است که خبرگزاری رویترز یکشنبه شب از حملات سایبری به وزارت خزانه داری آمریکا خبر داد.رویترز مدعی شد که یک گروه هکری پیچیده با حمایت یک دولت خارجی نسبت به سرقت اطلاعات وزارت خزانه‌داری آمریکا و یک سازمان آمریکایی مسئول درباره تصمیم گیری درباره سیاست‌های اینترنت و ارتباطات اقدام کرده است.رسانه‌ها از برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت ملی در کاخ سفید در پی این حمله خبر دادند.

 

 

**سرکرده «گروه تجزیه طلب در فضای مجازی» در ماهشهر دستگیر شد

 

 

مهر/ سرکرده گروه معاند و تجزیه طلبی که از طریق فضای مجازی اقدام به تشویش اذهان عمومی و دعوت به تجمعات غیر قانونی و مسلحانه کرده بود، توسط مأموران انتظامی شهرستان ماهشهر شناسایی و دستگیر شد. مأموران انتظامی شهرستان ماهشهر پس از رصد دقیق اطلاعاتی، با هماهنگی مرجع قضائی در یک عملیات ضربتی سرکرده و سه عضو این گروه را در مخفیگاهشان دستگیر کردند. متهمان دستگیر شده با انتشار اخبار جعلی و همچنین انتشار فیلم و کلیپ‌های تحریک آمیز در خصوص تجمعات سال گذشته در فضای مجازی سعی در تشویش اذهان عمومی و ترغیب و تشویق شهروندان و به خصوص قشر جوان به تجمع و شورش‌های مسلحانه داشتند.

 

 

**ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای

 

 

باشگاه خبرنگاران/ سفیر کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای (سی.تی.بی.تی)، با تاکید بر موضع دیرینه و اصولی جمهوری اسلامی ایران در مورد ضرورت حذف کامل تمامی سلاح‌های هسته‌ای، گفت: ایران از اهداف مندرج در معاهده در خصوص خلع سلاح هسته‌ای با هدف نهایی برچیدن این سلاح‌ها، و همچنین خلع سلاح عمومی و کامل ذیل کنترل دقیق و موثر بین‌المللی حمایت می‌کند. غریب آبادی نسبت به قصد آمریکا برای انجام آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای ابراز نگرانی و تصریح کرد که این اقدام رژیم عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و صلح و امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom