Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز235
دیروز1136
در هفته2525
در ماه26418
مجموع1996642

بازدید کنندگان برخط

2
Online

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی ترور دانشمند هسته‌ای را محکوم کردند

 

طرح "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران" تصویب شد

 

مومنین برای سلامتی آیت الله مصباح‌یزدی دعا کنند

 

آیت الله کعبی:افزایش امنیت ملی در گرو پاسخ کوبنده ماست

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌خراسانی:سران قوا اقدام فوری در جهت پیگیری مطالبات رهبری انجام دهند

 

 

* جام جم 99/09/12

** مدتها به دنبال دیدار با فخری زاده بودیم

 

اولی هاینونن، رئیس سابق بازرسان تسلیحاتی و هسته‌ای و معاون سابق آژانس در گفت‌وگویی با جام جم گفت: قرار بود با ( شهید) محسن فخری زاده دیدار و گفت گو کنیم. من، شخصا یک بار از سوی آژانس برای ملاقات با او تعیین و معرفی شده بودم اما این ملاقات از سوی ایران لغو شد.

 

* همشهری 99/09/12

** اجرا نکردن پروتکل الحاقی بر ابهامات برنامه هسته‌ای ایران می‌افزاید

 

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در صحن مجلس درباره تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» گفت:‌ اجرای پروتکل الحاقی هیچ مشکلی را در روند غنی‌سازی‌ ایجاد نمی‌کند، اما عدم‌اجرای آن باعث تردید و ابهام نسبت به برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد.

در این شرایط سخت آنچه مهم‌تر از همه‌‌چیز است، حفظ و تقویت انسجام ملی است. دشمن از تمامی امکاناتش ازجمله فشار اقتصادی و ترور و سیاست‌های شیطانی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کند. لازم است برای انسجام، امید را در بین مردم تقویت کرد، تزریق ناامیدی در جهت منافع کشور نیست و مأیوس‌کردن مردم باعث می‌شود در زمین دشمن بازی کنیم.

* کیهان 99/09/12

** پاسخ آمران و عاملان ترور شهید فخری‌زاده را با حداکثر درد می‌دهیم

 

خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران:

ـ در شهادت دکتر فخری زاده حجم بالای محکومیت را از کشورهای مختلف در حوزه‌های جغرافیایی دریافت کردیم. در حوزه خلیج‌فارس جز یک کشور بقیه محکوم کردند.

ـ همه به طور جدی می‌دانند انگشت این محکومیت به سمت رژیم‌اشغالگر قدس است.

ـ جمهوری اسلامی ایران همانطور که گفته شده و سیاست قطعی ماست، پاسخ خودش را به آمران و عاملان خواهد داد، متناسب، مستقل و با حداکثر درد برای آنهایی که این کار را صورت دادند.

ـ درباره وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که در حال حاضر در بلژیک در بازداشت به سر می‌برد، از همان اول گفتیم اساسا دادگاه و این پروسه قضایی که شروع شده به خاطر مصونیت دولت‌ها و دیپلماتیک غیرقانونی است و مشروعیت ندارد و به رسمیت نمی‌شناسیم.

ـ به کشورهایی که روابط خود را با اسرائیل آشکارسازی کرده‌اند با صراحت گفتیم هر تهدید امنیتی علیه ایران صورت بگیرد، بدون معطلی و لحظه‌ای درنگ پاسخ خواهیم داد.

 

** راه شهید فخری‌زاده را ادامه می‌دهیم

 

به‌دنبال ‌ترور وحشیانه دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشور، شهید دکتر محسن فخری‌زاده و در پی واکنش‌های متعدد جامعه دانشگاهی و تأکید بر ادامه راه ایشان، بسیج دانشجویی دانشکده‌های فیزیک دانشگاه‌های بزرگ تهران، 2000 پژوهشگر و مراکز تحقیقاتی بسیج دانشجویی نیز برای ادامه راه آن شهید والامقام اعلام آمادگی کردند.

بسیج دانشجویی دانشکده‌های فیزیک دانشگاه‌های بزرگ تهران طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب تأکید کردند: ما به‌عنوان جامعه دانشگاهی کشور به کوری چشم سران استکبار و صهیونیست جنایتکار اعلام می‌داریم که دشمن را برای رسیدن به اغراض پلید خود ناکام خواهیم گذاشت و اطمینان خاطر می‌دهیم که راه این شهید را در رشته فیزیک و مهندسی هسته‌ای و همچنین در سایر حوزه‌های علم و فناوری به‌گونه‌ای دنبال کنیم که جز با ریختن خون ما، مانع راه ما نشوند. پیشرفت رشک‌آور ملت بزرگمان را به رخ دشمنان خواهیم کشاند و چنان حسرتی بر دلشان می‌گذاریم که هرگز فکر تخطی دوباره به ذهنشان نیفتد.

 

** ماکرون تسلیم شد / طرح جنجالی دولت فرانسه اجرا نمی‌شود

 

در پی اعتراضات گسترده اخیر علیه خشونت پلیس فرانسه، حزبِ «امانوئل ماکرون» با بازنویسی کامل پیش‌نویس طرح ممنوعیت اشتراک‌گذاری تصاویر شناسایی‌کننده پلیس، موافقت کرد و تسلیم خواسته معترضان شد.

 

* شرق 99/09/12

** با ترور نمی‌توان مانع هسته‌ای‌شدن ایران شد

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از ترور شهید «محسن فخری‌زاده»، دانشمند ممتاز هسته‌ای و صنعت دفاعی کشورمان، تصریح کرد که این عملی مجرمانه است. جوسپ بورل در میزگردی درباره تحولات سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک دهه گذشته افزود: متأسفانه این روش حل مشکلات نیست. نمی‌توانیم جلوی هسته‌ای‌شدن ایران را با کشتن کارشناسان دانشمندان هسته‌ای‌شان بگیریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با امید به احیای برجام گفت: ایران همچنان عضو برجام است اما باید به اجرای کامل تعهداتش ذیل این توافق بازگردد. این در شرایطی است که ایران هم باید بتواند از مزایایی که در برجام وعده داده شده بهره‌مند شود.

 

** دعوت پکن از همه طرف‌ها برای اجرای صادقانه برجام

 

سخنگوی وزارت خارجه چین با تأکید بر لزوم حفظ برجام ادامه داد: «چین معتقد است مهم نیست که چطور اوضاع پیش می‌رود، تداوم حفظ و اجرای برجام باید پیش‌شرط اصلی هرگونه راه‌حل سیاسی برای موضوع هسته‌ای ایران باشد».

«هوآ چون‌اینگ» ادامه داد: «امیدواریم که تمامی طرفین از این کمیسیون مشترک به‌عنوان فرصتی برای تحکیم بیشتر اجماع در مورد حفظ و اجرای صادقانه برجام و قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بهره گیرند و راه‌های مؤثری را برای پاسخ‌گویی به چالش‌های فعلی کشف کرده و به پیشبرد حل‌وفصل سیاسی موضوع هسته‌ای ایران ادامه دهند».

 

* ایران 99/09/12

** برهم زدن آرامش روانی مردم دقیقا بازی در میدان دشمن است

 

رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به موضوع تحریم گفت: تحریم‌های دشمن اگرچه بدون آسیب و اخلال در اقتصاد کشور و زندگی و معیشت مردم نبوده اما دشمن به هدف اصلی ترسیم شده برای تحریم‌ و جنگ اقتصادی که فروپاشی اقتصاد ایران بوده دست نیافت و با قدرت می‌توانیم اذعان کنیم که آثار تحریم‌ها خنثی شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه مردم اطمینان دارند که اقتصاد مقاومتی نتیجه داده است و تحریم‌کنندگان ناچارند از راه خود برگردند، تأکید کرد: ایجاد نگرانی نسبت به آینده کشور و برهم زدن آرامش روانی مردم دقیقاً بازی در میدان دشمن است.

 

** تأکید غریب آبادی بر مسئولیت آژانس در قبال ایران

 

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:‌ آژانس در برابر کشوری که پذیرای بیشترین بازرسی‌ها است و شفاف‌ترین برنامه هسته‌ای را دارد، اما دانشمندانش در معرض تهدید ترور قرار دارند یا ترور می‌شوند و تأسیسات هسته‌ای آن هم در معرض تعرض قرار دارند یا مورد خرابکاری قرار می‌گیرند، مسئولیت فوری و اساسی دارد.

غریب‌آبادی این واکنش را پس از اظهارات رافائل گروسی مدیرکل آژانس مبنی بر اینکه هیچ کس و از جمله ایران از کاهش یا محدودیت بازرسی‌ها بهره‌ای نمی‌برد، نشان داد.

 

* جمهوری اسلامی 99/09/12

** مخالفت دولت با مصوبه هسته‌ای مجلس

 

پس از تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در جلسه علنی دیروز مجلس، سخنگوی دولت در خصوص این طرح گفت: به نظر دولت، موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت هر گونه تصمیم درباره برجام و برنامه‌های هسته‌ای براساس اصل 176 قانون اساسی فراقوه‌ای بوده است هیچ نهاد و قوه‌ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: به نظر می‌رسد مجلس هم نمی‌تواند در این موضوعات وارد شود و قطعا شورای نگهبان در مورد این طرح به این موارد توجه خواهد کرد و به محدودیت‌های قانونی، ملاحظات و مصلحت‌های ملی توجه خواهد شد.

 

** دخالت امریکا، منافقان و سازمان‌های جاسوسی انگلیس و آلمان در ترور فخری زاده

 

شبکه صهیونیستی 124 درباره عوامل ترور شهید محسن فخری‌زاده گفت این ترور هم مثل سایر ترورها فقط با مشارکت چند گروه تروریستی قابل انجام بود. این شبکه افزود: اسرائیل هرگز نمی‌تواند به تنهائی مرتکب ترور دانشمندان ایرانی بشود. این ترورها با آگاهی و همکاری آمریکا، سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و سازمان‌های جاسوسی انگلیس، آلمان انجام می‌شود.

 

** کابینه نتانیاهو در مسیر فروپاشی قرار گرفت

 

کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی که از 7 ماه پیش تشکیل شده اکنون با تشدید اختلاف‌ها در مسیر فروپاشی قرار گرفته است. اختلافات داخلی در کابینه رژیم صهیونیستی به شدت بالا گرفته و گمانه زنی‌ها درباره انتخابات چهارم در اراضی اشغالی بار دیگر مطرح می‌شود. روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در این باره می‌نویسد "کابینه اسرائئیل در آستانه فروپاشی قرار دارد."

به نوشته هاآرتص، به احتمال زیاد چهارشنبه شب ائتلاف هفت ماهه بنی گانتز و بنیامین نتانیاهو به پایان می‌رسد و اسرائیل در مسیر انتخابات چهارم در ماه اسفند آینده قرار می‌گیرد؛ این چهارمین انتخابات در اسرائیل ظرف یک سال به شمار می‌رود.

 

* وطن امروز 99/09/12

** معاون هماهنگ‌کننده جدید نیروی زمینی ارتش منصوب شد

 

به پیشنهاد فرمانده نیروی زمینی ارتش و تصویب امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ عباس فلاح به عنوان معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی ارتش منصوب شد.

 

** ترور فخری‌زاده اقدامی وحشیانه و سازمان‌یافته بود

 

رئیس حزب جنبش ملی ترکیه ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران را محکوم کرد. دولت باشلی در نشستی با اعضای حزب خود ضمن انتقاد از ترور دانشمند ایرانی گفت: «ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران روز جمعه در تهران قتل سنگینی بود که فرقی با ترور ژنرال قاسم سلیمانی در ژانویه سال گذشته نداشت».

وی در ادامه گفت: «آشکار است که این حمله وحشیانه به صورت کاملا سازمان‌یافته انجام شد و آنچه توجه ما را به خود جلب می‌کند، زمان این ترور است».

 

* جوان 99/09/12

** افزایش امنیت ملی در گرو پاسخ کوبنده ماست

 

عضو مجلس خبرگان رهبری در خصوص ضرورت پاسخ ایران به ترور شهید محسن فخری‌زاده، گفت: اقدام تلافی‌جویانه ایران در مقابل این ترور، هم حق قانونی و اخلاقی و هم وظیفه شرعی است. این اقدام تلافی‌جویانه در عرف بین‌الملل هم شناخته شده است. البته تصمیم در مورد زمان و مکان و چگونگی پاسخ جمهوری اسلامی برعهده مقامات امنیتی و دفاعی کشور است و بر اساس منافع عمومی و متناسب با عزت و شأن ملت ایران اتفاق خواهد افتاد.

آیت‌الله کعبی افزود: قطعاً پاسخ کوبنده و تلافی‌جویانه به ترور شهید فخری‌زاده از موضع قدرت و توأم با هوشمندی، باعث افزایش امنیت ملی خواهد شد.

 

** تقدیر ۱۷۰ نماینده مجلس از آیت الله رئیسی

 

بیش از 170 نفر از نمایندگان با صدور بیانیه‌ای از آیت الله رئیسی و به طور کل قوه قضائیه به خاطر مقابله با فساد در ماجرای واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی تقدیر و تشکر کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «هر چند حامیان تضییع حقوق و اموال مردم با حمایت مستقیم اعمال فشارهای سیاسی یا به طور غیرمستقیم با تمسک به هر وسیله ممکن و حتی درخواست چشم‌پوشی از نقض بین قانون توسط آن قوه معزز، به هر نحو از انحاء سعی در تطهیر مجرمان و محافظت از متعرضان به حقوق ملت شریف ایران را دارند تا اموال به یغما رفته به هر طریق تحت استیلای آنها حفظ شود. رجاء واثق دارد مجموعه محترم قضائیه با حضور حضرتعالی ضمن مجازات مجرمان ذی‌مدخل کلیه اموال غارت شده از جمله شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، مهندسی بین المللی ایران ایرتور، شرکت پالایش نفت کرمانشاه و... را به بیت المال باز خواهد گرداند».

 

* آفتاب یزد 99/09/12

** واکنش عربستان به ترور دانشمند هسته‌ای ایران

 

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل به ترور دانشمند هسته‌ای کشورمان واکنش نشان داد. عبدالله المعلمی گفت: ما به طور مطلق سیاست ترور را تایید نمی‌کنیم و از دست رفتن یک دانشمند مسلمان را خسارتی برای تمام امت اسلامی می‌دانیم. ما همزمان خواهان عدم تشدید تنش و واکنش‌های احساسی هستیم زیرا این امور به نتایج مثبت نمی‌انجامد.

وی در عین حال مدعی شد: ما همچنین از ایران می‌خواهیم که حسن نیت خود در برنامه هسته‌ای را اثبات کند تا دانشمندان و شهروندان ایران در معرض خطر قرار نگیرند. بنابراین ضروری است که ایران اهداف خود از برنامه هسته‌ای را مشخص کند و تسلیم خواسته‌های بین‌المللی در این امر باشد.

 

** واکسن ایرانی کرونا تا خرداد ۱۴۰۰ آماده است

 

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خوشبختانه یکی از داوطلبان اصلی تولید واکسن کرونا در داخل، مراحل آزمایش روی حیوان را به اتمام رسانده است و به زودی وارد آزمایش انسانی می‌شود.

مینو محرز افزود: اگر مرحله مطالعه انسانی این واکسن به‌سرعت و موفقیت طی شود، در نهایت ما واکسن کرونای ایرانی را در اردیبهشت یا نهایت خرداد ۱۴۰۰ خواهیم داشت.

* خراسان 99/09/12

** طرح "اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران" تصویب شد

 

کلیات و جزئیات طرح 9 ماده ای اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران به تصویب مجلس رسید و برای رسیدگی فوری شورای نگهبان به این طرح دوفوریتی به شورا ارجاع شد. نمایندگان پس از بحث و بررسی این طرح با 251 رای موافق، کلیات آن را با شعار ا... اکبر، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آمریکا، خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست به تصویب رساندند.

براساس مصوبه مجلس به دولت یک ماه تا توقف اجرای پروتکل الحاقی فرصت داده شده است. بر این اساس دولت موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

 

* رسالت 99/09/12

** غربی‌ها به تعهدات خود در «برجام» عمل نکردند

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان تصویب طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از ملت ایران از سوی نمایندگان، گفت: چند سالی است که تعهدات یک طرفه براساس برجام اجرا می‌شود ولی طرف‌های قبلی به تعهداتشان پایبند نبوده و به آن عمل نکردند؛ در واقع تعهدات ما پابرجا بوده اما غربی‌ها تعهدات برجامی را اجرایی نکردند.

قالیباف با بیان این‌که مجلس با تصمیم خود به جاده یک طرفه پایان داد، اظهار داشت: البته در این طرح به غربی‌ها فرصت داده شده تا به تعهدات برجامی خود عمل کنند.

 

* مردم سالاری 99/09/12

** موضع‌گیری خصمانه وزیران خارجه آمریکا و بحرین علیه ایران

 

وزیران خارجه آمریکا و بحرین جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تروریسم متهم کردند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در نشست ''روابط راهبردی آمریکا و بحرین '' که به صورت مجازی برگزار شد گفت: ما با بحرین علیه تروریسم همکاری می‌کنیم. وی مدعی شد: تحریمها باعث شد که ایران نتواند از مجموعه های تروریستی حمایت کند.

از سوی دیگر، عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین در این نشست مدعی شد: ایران اهداف غیر دوستانه نسبت به کشورهای منطقه دنبال می‌کند. وی مدعی شد: ایران یک چالش امنیتی برای کشورهای منطقه ایجاد کرده است. از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که به فشارها علیه ایران ادامه دهد.

 

** شروط روسیه برای همکاری با دولت جدید آمریکا

 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفتگو با آژانس کازینفرم قزاقستان تاکید کرد: ما هرگونه تصمیم مردم آمریکا را می‌پذیریم و با هر دولتی که روی کار بیاید کار می‌کنیم.

البته همکاری براساس اصول صداقت، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی. از این نقطه‌نظر ما انتظار داریم واشنگتن در نهایت منافع مشروع دیگر بازیگران بین‌المللی از جمله روسیه، قزاقستان و دیگر نهادها و سازمان‌ها را در نظر بگیرد.

 

* آرمان ملی 99/09/12

** ادعاي نقش پهپادهاي اسرائيلي در ترور

 

يک روزنامه کويتي مدعي شد دو پهپاد اسرائيلي برخاسته از قره‌باغ که در شمال کشور مخفي شده بودند، در عمليات ترور دانشمند هسته‌اي کشورمان نقش داشتند. روزنامه الجريده چاپ کويت به نقل از يک منبع مطلع مدعي شد: برخي پهپادها از رصد رادارهاي ايران مخفي مي‌مانند و ممکن است اين دو پهپاد از خلأ موجود براي نفوذ به داخل ايران استفاده کرده باشند.

وي ادعا کرد: وزارت اطلاعات پس از اطلاع از ورود پهپادها به حريم هوايي ايران، به همه از جمله محافظان شخصيت‌هايي که به منطقه دماوند و آبسرد که محسن فخري‌زاده در آنجا شهيد شد، تردد مي‌کنند هشدار داده بود.

 

* اعتماد 99/09/12

** علي لاريجاني يكي از نامزدهاي قطعي انتخابات ۱۴۰۰ است

 

سفير اسبق جمهوري اسلامي ايران با ادعايي فراتر از گمانه‌زني‌هاي مرسوم اين روزها، با قطعيت از كانديداتوري علي لاريجاني سخن گفته است.

قديري ابيانه گفته است: «او قطعا يكي از نامزدهاست و اگرچه الان استقبالي از او وجود ندارد، اما ممكن است كه شرايط افكار عمومي تغيير كند و در گذر زمان نحوه مواجهه او با مشكلات و پاسخگويي درباره عملكردش در گذشته و نشان دادن يك رويكرد ولايت‌مدارانه و جذب آراي نيرو‌هاي انقلاب شرايط را برايش تسهيل كند».

 

* اطلاعات 99/09/12

** آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی ترور دانشمند هسته‌ای را محکوم کردند

 

آیت‌الله ‌العظمی ناصر ‌مکارم شیرازی از مراجع تقلید در پیامی‌ترور وحشیانه دانشمند هسته‌ای ‌محسن فخری زاده را محکوم کردند. در این پیام آمده است: ترور وحشیانه دانشمند برجسته هسته‌ای کشور، شهید محسن فخری‌زاده، همه آزادی‌خواهان جهان را سخت ناراحت ساخت.

 دشمن تصور می‌کند که با حذف نیروهای ممتاز می‌تواند جلوی پیشرفت علمی‌ایران را بگیرد، در حالی که تجربه نشان داده دانشمندی که ترور می‌شود، یاران، همکاران و شاگردان او راه او را با جدیت بیشتری ادامه خواهند داد و پرچم پیشرفت و تعالی را به دوش خواهند کشید. ما شهادت او را مبارک می‌شمریم و امیدواریم پاسخ مناسب و مأیوس‌کننده‌ای به این‌گونه وحشی‌گری‌های دشمن داده شود.

 

** رژیم سعودی دستور تخریب مسجدی که شیخ نمر در آن خطبه می‌خواند را صادر کرد

 

دولت سعودی به بهانه طرح توسعه بافت شهری، دستور تخریب مسجد امام حسین7 مکانی که شیخ نمر در آن خطبه می‌خواند را صادر کرد. طبق تصمیم دولت سعودی، ده‌ها خانه در خیابان «الثوره» (انقلاب) خیابانی که مرکز اعتراضات شهر العوامیه بود نیز باید تخریب شوند.

 

* شهروند 99/09/12

** ماجرای انتشار یک عکس ممنوعه

 

نخستین دانشمندی که از رئیس‌جمهوری نشان درجه‌ دو خدمت گرفت، شهید دکتر محسن فخری‌زاده بود اما به دلیل رعایت حیطه‌بندی حفاظتی و امنیتی مربوط به آن شهید، هیچ‌کس تجلیل رئیس‌جمهور را از او ندید.

رئیس جمهور در جریان تجلیل از افتخارآفرینان برجام، بیرون از سالن و دور از دید رسانه‌ها، به چند شخصیت دیگر که در روند شکل‌گیری این توافق‌نامه و پیش از آن در توسعه و بالندگی صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای کشور نقش موثر ایفا کرده بودند، نشان خدمت اعطا کرد.

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**سران قوا اقدام فوری در جهت پیگیری مطالبات رهبری انجام دهند

 

رسا/ حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌خراسانی بر تلاش سران نظام اسلامی در جهت پیگیری مطالبات رهبر انقلاب برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم تأکید کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در جلسه اخیر با سران نظام گوشزد کردند که مسؤولان تمام توان، هم و اراده خود را بر حل مشکلات معیشتی مردم بگذارند و طرح‌های زود بازده را ارائه دهند.عضو جامعه مدرسین در ادامه ابراز کرد: دیدار سران نظام اسلامی با رهبر معظم انقلاب نشست فوق العاده و اضطراری محسوب می‌شود و باید در پی این نشست اقدام سریع و فوری از سوی سران سه قوه صورت گیرد و نتایج آن را به زودی شاهد باشیم.

 

**سودانی‌ها از ولی‌عهد ابوظبی به دیوان کیفری بین‌المللی شکایت می‌کنند

 

فارس/ مشاور حقوقی پرونده هشتاد جوان سودانی که شرکت اماراتی بلک شیلد از آنها سوء استفاده کرده و به جنگ در لیبی فرستاده بود، گفت که قرار است از 10 مقام و درراس آن ولی‌عهد ابوظبی به دیوان کیفری بین المللی شکایت کند. «عمر العبید» از آغاز مقدمات طرح پرونده‌های قضایی منطقه‌ای و بین المللی علیه ۱۰ شخصیت اماراتی، سودانی و لیبیایی به اتهام قاچاق انسان خبر داد وگفت: «ما دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است در جریان فریبکاری شرکت بلک شیلد امارات  قرار دادیم. تماس‌هایی هم از کمیته کارشناسان سازمان ملل درباره اوضاع لیبی دریافت کردیم و آنها به ما وعده دادند که در گزارش ژانویه خودبه این قضیه خواهند پرداخت.»

 

** کاهش ارزش جهانی دلار به پایین‌ترین رقم

 

تسنیم / ارزش دلار در به پایین‌ترین رقم طی تا دو سال و نیم گذشته رسید چون تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌های مخاطره آمیز به خاطر دورنمای محرک‌های مالی بیشتر و انتظار بهبود اقتصاد جهان افزایش یافته است. خبر لایحه پیشنهادی کرونا و از سرگیری مذاکرات بین استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان این کشور در مورد بسته محرک اقتصادی باعث سقوط بیشتر دلار شده است. این دو نفر از قبل از انتخابات سوم نوامبر آمریکا با هم گفتگو نکرده بودند.

 

**نشست شورای امنیت درباره توافق هسته‌‌ای با ایران

 

تسنیم / « نماینده دائم آفریقای جنوبی در سازمان ملل از برگزاری نشست شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای با ایران در تاریخ ۲۲ دسامبر (۲ دی ماه) خبر داد جری متیوز ماتجلا» نماینده دائم آفریقای جنوبی در سازمان ملل که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد، اعلام کرد که این شورا در تاریخ 22 ماه جاری میلادی (2 دی ماه) نشستی را درباره توافق هسته‌ای با ایران برگزار خواهد کرد.

 

**آشفتگی در هیات حاکمه  رژیم صهیونیستی

 

ایسنا/ بنی گانتس، شریک بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر) در دولت رژیم صهیونیستی و وزیر جنگ این رژیم گفت که حزب میانه رو آبی- سفید در حمایت از انحلال پارلمان رای خواهد داد. گانتس از نتانیاهو خواست "اطمینان دهد دولت به بودجه رای می دهد تا شهروندان اسرائیلی خود را در ماه مارس مقابل صندوق‌های رای نبینند. "کمی قبل از اظهارات گانتس، نتانیاهو گفته بود که "زمان انتخابات نیست، بلکه اتحاد است" و تأکید کرد که طبقه سیاسی باید در برابر اپیدمی کووید -۱۹ متحد شود. یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، دولت فعلی را "بدترین در تاریخ اسرائیل" توصیف کرده و خواستار رأی گیری در مورد انحلال کنست شده است؛ این به معنای فراخوان انتخابات جدید است که پس از سه نظر سنجی در دو دوره کمتر از دو سال برگزار می‌شود.

 

**مومنین برای سلامتی آیت‌الله مصباح یزدی دعا کنند

 

حوزه/ کانال منتسب به آیت‌الله مصباح یزدی در اطلاعیه‌ای  با اشاره به بیماری آیت الله مصباح یزدی خواستار دعای مومنین برای شفای ایشان شد. در این اطلاعیه آمده است: دوست‌داران حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی حفظه الله مکرراً جویای وضعیت سلامتی ایشان شدند. باتوجه به شدت یافتن بیماری این یاور راستین انقلاب و رهبری، از جمیع علما، فضلا، شاگردان، دوستان و عموم ولایتمداران و علاقه‌مندان به ایشان تقاضا داریم با توسل به ذیل عنایت ائمه اطهار(ع) برای شفای عاجل و کامل ایشان دعا کنند. در پی پرسشهای مخاطبان ارجمند و اهالی رسانه و پیگیری خبرنگار خبرگزاری حوزه، علت بیماری آیت‌الله مصباح‌یزدی کرونا نیست و چند وقتی است که از مشکل گوارشی  رنج می‌برند و ایشان فعلا در منزل بستری هستند.

 

**افزایش قیمت دارو در آمریکا در دوران کرونا

 

فارس/ «برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت در پیامی در توییتر به افزایش قیمت داروهای متعدد در دوران کرونا در امریکا واکنش نشان داد و نسبت به ان به شدت انتقاد کرد.وی در این پیام توییتری نوشت: «در دوران همه‌گیری، صنعت داروسازی بهای دست کم 245 دارو را افزایش داده است. این یک ظلم است. کنگره باید با طمع شرکت‌های دارویی مقابله کرده و پرداخت بالاترین هزینه‌های دارو در جهان توسط شهروندان آمریکایی را پایان بخشد.»آمریکا در حال حاضر با نزدیک به 14 میلیون مبتلا به ویروس کرونا در صدر کشورهای جهان قرار دارد.

 

**شاهد جنگ رسانه‌ای علیه ایران هستیم

 

مهر/ در آستانه سالروز تصویب قانون اساسی، معاون امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه و رئیس ستاد حقوق بشر کشورمان با دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دیدار و گفتگو کرد. کدخدایی در این دیدار گفت: در عرصه حقوق بشر شاهد یک جنگ رسانه‌ای از سوی دشمنان علیه ایران هستیم که نیازمند تلاش همه برای اثبات حقانیت نظام است. علی باقری نیز در این دیدار قانون اساسی را میثاق ملی و مبنای بیعت مردم با حکومت عنوان کرد و گفت: صیانت از حقوق مردم در گرو فعال سازی ظرفیت‌های موجود در قانون اساسی و تبیین و ترویج جایگاه مهم مردم در مردم‌سالاری اسلامی است.

 

**ترامپ در مراسم تحلیف بایدن شرکت نمی کند

 

مهر/ شبکه ان.بی.سی.نیوز مدعی شد که ترامپ شاید در روز تحلیف جو بایدن نامزدی خود را برای انتخابات ۲۰۲۴ اعلام کند. به گفته  شبکه ان.بی.سی ترامپ در مراسم تحلیف بایدن شرکت نخواهد کرد و قصد هم ندارد بایدن را به کاخ سفید دعوت کند یا حتی با او تماس بگیرد.

 

** مسئول دیگر آمریکایی از دست داشتن تل‌آویو در ترور فخری زاده خبر داد

 

ایرنا/ شبکه سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد: رژیم اسرائیل در پشت عملیات ترور "محسن فخری زاده" دانشمند برجسته هسته‌ای ایران قرار دارد. این رسانه به نقل از این منبع اعلام کرد: اسرائیل معمولا پیش از انجام [حمله به] اهداف و عملیاتی که [در گذشته] انجام میداده است، دولت آمریکا را در جریان آن قرار می‌داده است، اما این مقام آمریکایی از تأیید این که آیا دولت تل‌آویو این بار نیز این کار را انجام داده است، خودداری کرد.

 

**دستگیری دو بدهکار بزرگ بانکی در تهران

 

ایسنا/ رییس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از دستگیری دو بدهکار بزرگ نظام بانکی کشور در پایتخت خبر داد.علی ولیپور از تشکیل پرونده برای این دو بدهکار بانکی خبر داد و گفت: این افراد در مجموع بیش از 20 هزار میلیارد ریال بدهی داشتند و در پرونده آنان مواردی چون کلاهبرداری، جعل، اخذ تسهیلات غیر مجاز بانکی و ... به چشم می‌خورد

 

**ابعاد ملی و بین‌المللی پرونده ترور شهید فخری‌زاده‌ رسیدگی می‌شود

 

مهر/ دادستان کل کشور با حضور در منزل شهید محسن فخری‌زاده با خانواده معظم آن شهید دیدار کرد. حجت‌الاسلام منتظری دراین دیدار با اشاره به پیام مقام معظم رهبری و تاکید معظم‌له بر لزوم پیگیری تلاش علمی و فنی این دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشورمان، بر رسیدگی به ابعاد حقوقی و قضائی ترور شهید فخری زاده تاکید کرد. وی با بیان اینکه دست پلید استکبار به سرکردگی آمریکا و با هدایت رژیم منحوس صهیونیستی در این حادثه کاملاً نمایان است، خاطرنشان کرد: در مجموعه قوه قضائیه با دستور ریاست قوه قضائیه، کارگروهی تشکیل و به زودی به پرونده و ابعاد ترور این شهید بزرگوار در ابعاد ملی و بین‌المللی رسیدگی خواهد شد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom