سالروز وفات کریمه اهل بیتحضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها را تسلیت می گوییم

 

رهبر معظم انقلاب: بسیج ثروت بزرگ و ذخیره خداداد ملت ایران است

 

آیت‌الله اعرافی:حل مشکلات حوزه نیاز به بیداری و هوشیاری دارد

 

آیت‌الله فاضل لنکرانی: باید روحیه جهادی و بسیجی گسترش پیدا کند

 

آیت‌الله فقیهی:حضرت معصومه(س) در ولایت مداری الگوی شایسته‌ای برای عموم جامعه است

 

 

* جام جم 99/09/06

 

** واکنش ۶۶۰استاد به زمینه‌سازی‌ها برای مذاکره مجدد با آمریکا

 

۶۶۰نفر از استادان کشور در واکنش به زمینه‌سازی برخی برای مذاکره مجدد با آمریکا نوشتند: بازگشت به مسیر تجربه‌شده مذاکره با ناقضان کرامت، هویت و اقتصاد ایران، هیچ‌گونه توجیهی ندارد. در بخشی از این نامه آمده است: توقع منطقی و تجربی این بود که پس از شکست تجربه مذاکره و برجام، نیروها و جریان‌های سیاسی معتقد به گفت‌وگوی سازش‌جویانه با غرب نیز به خطای بزرگ و پرهزینه خویش اذعان کنند. امضاکنندگان این نامه افزوده‌اند: کیست که نداند کوبیدن بر طبل تهی مذاکره، اقتصاد ملی ما را هرچه‌بیشتر، شرطی و وابسته می‌کند. موجب می‌شود همانند گذشته، اقتصاد در تله تعلیق و انتظار بیفتد و روزانه، چشم‌ها و نگاه‌ها، معطوف به شروع‌شدن، پیش‌رفتن، و به‌سرانجام نرسیدن و شکست مذاکره شود.

 

* همشهری 99/09/06

 

** رعایت شأنیت نمایندگی قانونی می‌شود

 

کمیسیون تدوین آیین‌نامه مجلس براساس مصوبه‌ای رعایت شأنیت نمایندگی را در زمان خدمت قانونمند کرد. به گفته سخنگوی این کمیسیون، شأنیت نمایندگی بدین معناست که افعال، گفتار و نوشتار در داخل مجلس و در مجامع عمومی اعم از حضوری و مجازی مغایر با اخلاق حسنه، موازین شرع و انقلاب اسلامی و اقتضای جایگاه نمایندگی نباشد. سمیه محمودی گفت: براساس این مصوبه در ابتدای هر دوره مجلس شورای اسلامی و حداکثر 3‌ماه پس از انتخاب هیأت‌رئیسه، هیأت نظارت برای همان دوره تشکیل می‌شود.

 

* کیهان 99/09/06

 

** بسیج ثروت بزرگ و ذخیره خداداد ملت ایران است

 

در سالروز تشکیل بسیج مستضعفان، حضرت آیت‌الله العظمی ‌خامنه‌ای در پیامی‌ بسیج را ثروت بزرگ و ذخیره خداداد ملت ایران خواندند. متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی که سردار سرتیپ بسیجی محمد شیرازی رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا آن را در ارتباط ویدئو کنفرانس با بسیج مراکز استان‌ها و اقشار بسیج قرائت کرد، به این شرح است: «بسم‌الله الرّحمن الرّحیم / بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل، و مظهر اقتدار ملی، و نمایشگاه صفا و اخلاص و بصیرت و مجاهدت است. در دفاع از کشور و استقلال و ثبات آن، در خدمات حیاتی با مقیاس گستره‌ی کشوری، در فعالیت‌های پیشرو علمی ‌و فناوری‌های نوین، در رویکردهای ارزشی و ایجاد فضای معنوی، همه جا نام بسیج برده می‌شود و حضور بسیج جلوه می‌کند. ایمان، و عزم، و احساس مسئولیت، و اعتماد به نفس، پایه‌های اصلی این توانائی‌ها و گره‌گشائی‌ها است. و اینها خود نعمت‌ها و موهبت‌های خداوند است که باید با شکر الهی و مراقبت دائمی، آنها را حفظ کرد و بر آن افزود. بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ی خداداد ملت ایران است. دشمنان این ملت، اکنون و همیشه در این اندیشه بوده‌اند و خواهند بود که آن را نابود یا بی‌اثر کنند. مسئولان سازمانی و یکایک بسیجیان عزیز خود را موظف به ابطال کید دشمن بدانند و با توکل و اخلاص و برنامه‌ریزی به پیش روند. موفق باشید ان‌شاءالله.

 

** جاسوس صهیونیستی با ۳ تاجر ایرانی تبادل شد

 

یک فعال اقتصادی و دو شهروند ایرانی که به اتهامات واهی، در خارج از کشور بازداشت شده بودند، با یک جاسوس دو تابعیتی که برای رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد، تبادل و آزاد شدند. کایلی مور گیلبرت، تبعه استرالیا ـ انگلیس پس از طی مراحل قانونی و قضایی به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی به 10 سال حبس محکوم گردید و پس از 2 سال از محکومیت خود، در نهایت نظام جمهوری اسلامی تصمیم گرفت وی را با سه فعال اقتصادی ایرانی که به قصد دور زدن تحریم بازداشت شده بودند تبادل کند.

 

** شهرک‌سازی صهیونیست‌ها با موشک متوقف می‌شود نه با مذاکره

 

عضو دفتر سیاسی حماس اعلام کرد که مذاکره با سران رژیم صهیونیستی، شهرک ‌سازی‌ در فلسطین اشغالی را متوقف نمی‌کند، بلکه فقط با حمله موشکی مقاومت، شهرک ‌سازی متوقف می‌شود. «موسی ابومرزوق» تصریح کرد: با مقاومت است که شهرک ‌سازی‌ها متوقف می‌شوند نه با مذاکره، و این مقاومت است که مانع عادی ‌سازی روابط کشور‌های عربی با اسرائیل می‌شود.

 

* شرق 99/09/06

 

** از رفتن ترامپ خوشحالیم

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در پاسخ به این پرسش که با توجه به سابقه رفتارهای دولت آمریکا نسبت به ایران، ارزیابی او از تشکیل دولت جدید در این کشور چیست، گفت: ما از شکست و رفتن ترامپ استقبال کرده‌ایم؛ اما اینکه به دولت بعدی آمریکا خوش‌بین باشیم، نه. ما به هیچ دولتی خوش‌بین نیستیم مگر اینکه ببینیم در عمل چه می‌کنند. محمود واعظی همچنین درباره شروط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام، گفت: ما نمی‌خواهیم بنشینیم و بند به بند راجع به برجام صحبت کنیم، اگر آنان به آنچه در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ بوده بازگردند، ما هم آمادگی داریم که به آن روز برگردیم. پس ما نباید در این مسئله به‌گونه‌ای رفتار کنیم که گویی یک سلسله مذاکرات تازه درباره برجام قرار است انجام شود.

 

** شکایت اسرائیل از ایران به شورای امنیت

 

گلعاد اردان نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان و ریاست شورای امنیت ضمن طرح ادعای تلاش ایران برای مستقرشدن در سوریه خواستار اتخاذ گام‌هایی علیه تهران شد. در بخشی از نامه به شورای امنیت آمده است: نظام سوریه به ایران و نمایندگان آن اجازه می‌دهد که از خاک سوریه و تأسیسات و زیرساخت‌های نظامی آن استفاده کنند تا حضور نظامی خود در سوریه را تحکیم بخشند. رژیم صهیونیستی در این نامه از شورای امنیت خواست که این اقدامات را محکوم کند و ایران و نمایندگان آن در سوریه به‌علاوه زیرساخت‌های نظامی ایران در این کشور به طور کامل خارج شوند.

 

* ایران 99/09/06

 

** راه‌حل بزرگ تغییر شرایط ایران و امریکا

 

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی رئیس‌جمهور در نشست هیأت دولت:

- اگر تصمیمات ترامپ لغو شود ایران و امریکا هر دو می‌توانند اعلام کنند که به شرایط 20ژانویه 2017 برمی‌گردند.

- دولت آینده امریکا با صراحت سیاست‌های ترامپ و همچنین اقدامات ضد حقوق بشری و تروریستی او را محکوم کند.

- دولت آینده سیاست‌های نادرستی را که دولت قبلی امریکا در طول 4 سال اعمال کرده است، جبران کند.

- سیاست تهران، تعهد در برابر تعهد، اقدام در برابر اقدام، کاهش تنش در برابر کاهش تنش، احترام در برابر احترام است.

- برنامه‌های دولت بر این مبنا نیست که فردا چگونه خواهد بود، بلکه براساس شرایط سخت تدوین شده است.

 

** سند راهبردی ایران و افغانستان بزودی امضا می‌شود

 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکیاز اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تأکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است. خطیب‌زاده که برای انجام دیدار با مقامات افغانستان راهی کابل شده است تأکید کرد: روابط ایران با افغانستان خیلی گسترده است و گفت‌و‌گوها درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت زیادی داشته و درباره قسمت عمده آن توافق شده است و فقط یکی دو بند نیاز به مذاکرات بیشتر دارد که خبر امضای ‌آن بزودی اعلام خواهد شد.

 

* جمهوری اسلامی 99/09/06

 

** برجام می‌تواند مبنایی برای توافق‌های آتی با ایران باشد

 

مذاکره‌کننده ارشد دولت باراک اوباما در مذاکرات هسته‌ای با اشاره به اهمیت برجام گفت که این توافق می‌تواند مبنایی برای توافق‌های آتی با ایران در زمینه مسائل دیگر باشد. وندی شرمن درباره مخالفت برخی مقامات آمریکایی با توافق هسته‌ای مبنی بر این که این توافق باید دربرگیرنده برنامه موشکی ایران و نقش آن در منطقه باشد، گفت: توافق هسته‌ای برای پیش‌برد برنامه هسته‌ای ایران است و این که اطمینان حاصل شود غیرنظامی بوده و برای تولید یک سلاح هسته‌ای نیست. شرمن ادامه داد که ما می‌توانیم این توافق را مبنایی برای مقابله با آن‌چه رفتار مخرب ایران در منطقه و سوء رفتارهای حقوق بشری و اشاعه موشک هایشان می‌خواند، قرار دهیم. وی برخی موانع بر سر راه احیای این توافق را یادآوری کرد و گفت: این توافق یک‌شبه احیا نمی‌شود.

 

** طی 2 ماه آینده توافقات بیشتری با اسرائیل امضا می‌شود

 

وزیر خارجه آمریکا پیش‌بینی کرد که طی یک یا دو ماه آتی توافقنامه‌های عادی سازی روابط بیشتری با رژیم صهیونیستی امضا شود. پامپئو در پاسخ به سوالی درباره صحت این دیدار گفت که وی با بن سلمان دیدار کرده و نمی‌خواهد وارد جزئیات شود.

 

* وطن امروز 99/09/06

 

** روحیه بسیجی پشتوانه مبارزه با فساد است

 

رئیس قوه‌ قضائیه در پیامی به مناسبت هفته بسیج تاکید کرد: اگر روحیه بسیجی در زمینه مبارزه با فساد، مطالبه حقوق عامه بر زمین مانده و نادیده گرفته شده و مقابله با ترک فعل مسؤولان به کمک قوه‌ قضائیه بیاید، بسیاری از مشکلات امروز کشور براحتی قابل حل است. آیت‌الله رئیسی همچنین خاطرنشان کرد: بسیج و همه اجزای آن مومنانه به انقلاب اسلامی و آرمان‌هایش عشق می‌ورزند و آماده هر نوع فداکاری برای تداوم و اتصال این نهضت خونین به انقلاب جهانی مهدوی هستند.

 

** خلیج‌فارس را تبدیل به دریای وحدت و اقتدار امت‌های اسلامی می‌کنیم

 

امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش در پیامی به مناسبت روز نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: اگر دشمن به خیال توان دریایی‌اش مستی کند و راهش کج شود، ضربتی توفانی از عزیزان نیروی دریایی راهبردی ارتش دریافت خواهد کرد. وی در ادامه ضمن تاکید بر خروج بیگانگان از منطقه خاطرنشان کرد: خلیج‌فارس عزیز را تبدیل به دریای وحدت و اقتدار امت‌های اسلامی می‌کنیم.

 

* جوان 99/09/06

 

** بسیج هنوز توانمندی‌های ناشناخته‌ای دارد

 

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پیامی به سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نوشت: «بسیج توانمندی‌های تحسین‌برانگیز و عظیمی را از بدو تأسیس به نمایش گذاشته و به اعتراف دوست و دشمن مایه افتخار و سربلندی اسلام، انقلاب و کشور شده است، شواهد نشان می‌دهد بسیج هنوز توانمندی‌های ناشناخته‌ای دارد که اگر شناخته شود و مورد تکریم، حمایت، هدایت و مدیریت قرار گیرد می‌تواند از قدرت و توان عظیم و خودجوش بسیج برای اعتلای انقلاب اسلامی و ایران عزیز بهره‌مند شود و از این توانمندی‌ها می‌توان در عرصه‌های سازندگی، اقتصادی، فرهنگی، دفاعی و دیگر زمینه‌ها که باید شناخته شود استفاده نمود. بسیج بهترین پشتوانه علمی، فرهنگی و دفاعی برای انقلاب مقدس الهی است.»

 

** اهدای ۷۱۵ سری جهیزیه هدیه مقام معظم رهبری به زوج‌های جوان کهگیلویه و بویراحمد

 

با حضور سردار سیدضیاءالدین حزنی دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران، کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد و سردار حمید خرم‌دل فرمانده سپاه فتح استان مراسم اهدای ۷۱۵ سری جهیزیه هدیه مقام معظم رهبری به زوج‌های مددجوی کهگیلویه و بویراحمدی با مشارکت قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی سپاه، کمیته امداد استان و قرارگاه جهادی سردار سلیمانی در سپاه فتح برگزار شد.

 

* آفتاب یزد 99/09/06

 

** قصد داریم با شرکای اروپایی اجرای برجام را احیا کنیم

 

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت که ایتالیا از ایران می‌خواهد در حالی که منتظر است ببیند دولت بعدی آمریکا چه اقداماتی درباره توافق هسته‌ای انجام خواهد داد، رفتاری مسئولانه داشته باشد. لوییجی دی مایو در ادامه گفت: ایتالیا و شرکای اروپایی قصد دارند اجرای برجام را احیا کنند و ما در حالی که ایران منتظر است دولت بعدی واشنگتن موضعش در این باره را شفاف‌سازی کند، خواستار مسئولیت پذیری آن هستیم.

** نایب ‌رئیس مجلس عضو ستاد کرونا شد

 

با توافق حجت الاسلام و المسلمین روحانی و محمدباقر قالیباف، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی به عضویت ستاد ملی مقابله با کرونا درآمد. توافق رئیس مجلس و رئیس جمهور بر مبنای سوابق و همچنین کسوت نایب رئیسی اول مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است.

 

* خراسان 99/09/06

 

** امنیت مردم خط قرمز است

 

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: امنیت مردم به عنوان خط قرمز ارتش است و با تکیه بر همین نگاه، قرارگاه شمال شرق این نیرو در برقراری امنیت موفق بوده است. امیر حیدری در دیدار با استاندار خراسان‌رضوی در مشهد افزود: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ماموریت‌های خود علاوه بر تامین امنیت به آسایش مردم نیز نگاه ویژه‌ای داشته ‌است. وی ادامه داد: در این زمینه سعی شده به موضوعات دیگری از جمله راه‌های روستایی و کمک به ساخت خانه‌های بهداشت در نقاط مرزی نیز توجه شود.

 

* رسالت 99/09/06

 

** گزینه نظامی علیه ایران از دستور کار دشمن خارج شده است

 

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیروز در آیین رونمایی از طرح‌های خدمات‌رسانی بسیج گفت: دشمن از این‌که به فیزیک نظام ما ضربه بزند، ناامید و مأیوس است. سردار سلامی با بیان این‌که جنگ نظامی از گزینه‌های دشمن خارج شده است، افزود: اما در جریان دشمنی با نظام، دین، فرهنگ، معیشت و سلامت مردم را هدف قرار داده است. وی با بیان این‌که لباس جهاد از تن ما بیرون نخواهد آمد، اظهار داشت: جهاد بر اندام جوانان ما زینت یافته است. جوانان بسیجی ما مروجان سعادت جامعه و مجاهدانی هستند که از حیثیت این ملت دفاع می‌کنند و ما تا آخر این ماجرا که غروب مطلق دشمنان ماست، ایستاده‌ایم و به پیروزی ایمان داریم و آن را تعقیب خواهیم کرد.

 

** 9 نیروگاه جدید تا پایان امسال وارد مدار می‌شود

 

وزیر نیرو با اشاره به بهره‌برداری از 6 نیروگاه از ابتدای امسال تاكنون گفت: 9 نیروگاه دیگر تا پایان سال جاری وارد مدار بهره‌برداری می‌شود. اردكانیان اظهار داشت: علاوه برساخت نیروگاه، به یك عادت و تمرین جدیدی نیز مجهز شدیم كه دستگاه‌های سرمایشی و سایر دستگاه‌های انرژی بر را در ساعت‌های اوج بار می‌توانیم مدیریت كرده و با همكاری مصرف‌کنندگان از یك سرمایه‌گذاری جداگانه و بیشتر بی‌نیاز شویم و به‌جای این سرمایه‌گذاری، در بخش‌های دیگر به‌ویژه در بازسازی شبكه‌های فرسوده این منابع را مصرف كنیم.

 

* مردم سالاری 99/09/06

 

** صندوق توسعه ملی منبع پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی

 

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری برای حادثه هواپیمای اوکراینی، گفت: ما درباره حق خانواده‌ها از منظر جبران‌های مالی کار را به عهده داریم. لعیا جنیدی افزود: ما در معیار، معیار بین‌المللی را مدنظر قرار دادیم و از نظر روش کار، تساوی را مبنا قرار دادیم و از نظر منبع پرداخت پیگیری کردیم از همه دستگاه‌های مربوط پیشنهاداتی را هم داده‌ایم و ان شاءالله صندوق توسعه ملی نیز کمک خواهد کرد. شاید هم منبع جایگزین دیگری معرفی شود اما فعلا یک فکر برای منبع این کار همین صندوق توسعه ملی است.

 

** هوچی‌گری عربستان درباره برنامه اتمی‌ایران

 

نشست شورای وزیران سعودی شب گذشته به ریاست سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد. این شورا در بخشی از نشست خود از آژانس بین المللی انرژی اتمی‌درخواست کرد که به بررسی‌های خود برای کشف آنچه که «فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته ای ایران» خواندند ادامه دهد. شورای وزیران سعودی همچنین از آژانس بین المللی انرژی اتمی‌درخواست کرد که بازرسی‌های خود در داخل ایران برای «کشف سایت‌های هسته ای اظهار نشده» را افزایش دهد.

 

* آرمان ملی 99/09/06

 

** رايزني وزراي خارجه ايران و آذربايجان

 

محمد‌جواد ظريف و جيحون بايرام‌اف، وزيران خارجه ايران و جمهوري آذربايجان به‌صورت ويدئو کنفرانس آخرين تحولات روابط دو‌جانبه و شرايط پسا‌جنگ در منطقه را بررسي کردند. طرفين در اين نشست که سفراي دو کشور نيز حضور داشتند، ضمن تاکيد بر توسعه و تعميق هر چه بيشتر روابط دو‌جانبه، در خصوص همکاري‌هاي دو کشور در مجامع بين‌المللي، درياي خزر، پروژه‌هاي بازسازي، طرح‌هاي در دست اجرا، بهره‌برداري از سد خداآفرين، راه‌آهن رشت- آستارا، کريدورهاي شمال- جنوب و شرق- غرب و برگزاري کميسيون مشترک اقتصادي دو کشور و ساير مسائل مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.

 

** توليد گاز؛ 900ميليون مترمکعب

 

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران از افزايش توليد روزانه گاز شيرين در کشور تا 900 ميليون مترمکعب خبر داد. حسن منتظرتربتي با اشاره به حل مساله موازنه توليد و مصرف در سال‌هاي گذشته در کشور، گفت: اين مقدار معادل روزانه پنج ميليون بشکه نفت است. او افزود: خوشبختانه اين انرژي پاک اکنون در دسترس مردم در بخش‌هاي مختلف خانگي، صنايع و نيروگاه‌هاست.

 

* قدس 99/09/06

 

** آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا از هفته آینده

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه مراحل تأمین واکسن کرونا از سه طریق دنبال می‌شود توضیح داد: «با رایزنی‌های صورت گرفته برای خرید و واردات واکسن کرونا، ۴۱ تا ۴۲ میلیون دوز واکسن را برای ۲۰ تا ۲۱ میلیون جمعیت کشور تهیه خواهیم کرد.» نمکی با اشاره به تلاش‌های محققان برای تولید واکسن کرونا در کشور افزود: «واکسن داخلی در حال پیشرفت است و به‌رغم ذهنیت برخی افراد که به شرکت‌های داخلی و تولید داخل باور ندارند در این راستا اقدام خوبی قرار گرفت و سازمان جهانی بهداشت پیشرفت چهار شرکت را قبول کرده‌است و یک شرکت مجوز تست انسانی را گرفته که هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود و امیدوارم طی چند ماه آینده مژده ساخت واکسن تولید داخل را به مردم عزیز برسانیم.»

 

* اعتماد 99/09/06

 

** امارات صدور رواديد براي 13 كشور از جمله ايران را متوقف كرد

 

خبرگزاري رويترز ادعا كرده طبق سندي كه از سوي يك منطقه تجاري دولتي منتشر شده، امارات عربي متحده صدور رواديد جديد براي شهروندان ۱۳ كشور با اكثريت جمعيت مسلمان از جمله ايران، سوريه و سومالي را متوقف كرده است. اين خبرگزاري در ادامه ادعا كرده در اين سند كه براي شركت‌هاي فعال در اين منطقه فرستاده شده و به رويت اين خبرگزاري هم رسيده، از بخشنامه‌اي مهاجرتي ياد شده كه از ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان) اجرايي شده است. مرجع هويت و تابعيت فدرال امارات عربي متحده به درخواست رويترز براي اظهارنظر درباره اين سند پاسخي نداده است.

 

* اطلاعات 99/09/06

 

** انهدام شبکه شرارت در جنوب سیستان ‌و بلوچستان

 

فرمانده مرزبانی استان سیستان ‌و بلوچستان از دستگیری ۴ شرور مسلح و کشف مقادیری سلاح، مهمات و تجهیزات توسط مرزبانان هنگ مرزی جکیگور خبر داد. سردار ملاشاهی اظهار داشت: مرزداران این فرماندهی با انجام اقدامات گسترده اطلاعاتی و رصد تحرکات اشرار در منطقه، موفق شدند یک شبکه شرارت را که سبب ایجاد ناامنی در سطح منطقه شده بودند شناسایی کنند. فرمانده مرزبانی سیستان‌ و بلوچستان تاکید کرد: مرزداران در این عملیات هوشمندانه مقادیری سلاح، مهمات و تجهیزات و یک دستگاه خودرو لندکروز کشف کردند .

 

** نخستین نیروگاه با توربین ملی در تهران احداث خواهد شد

 

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی از احداث نخستین نیروگاه با توربین ملی در تهران خبر داد. مهندس نصراللهی با اشاره به استقبال سازمان حفاظت محیط زیست از گزارش مقدماتی طرح احداث نیروگاه با استفاده از توربین ملی گفت: با این اقدام نیروگاه قدیمی بعثت با راندمان حدود ۲۰ درصد را با نیروگاه جدید با راندمان ۵۸ درصد جابجا می کنیم. از طرف دیگر با احداث نیروگاه سیکل ترکیبی، مصرف آب در این نیروگاه به ۸ درصد میزان فعلی کاهش می یابد. وی هزینه ساخت این نیروگاه ۳۳۰ مگاواتی را حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون یورو به قیمت امروز عنوان کرد.

 

* شهروند 99/09/06

 

** راه‌آهن ایران- افغانستان تا چند هفته دیگر افتتاح می‌شود

 

 محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از افتتاح پروژه راه آهن خواف- هرات تا پایان آذرماه خبر داد و گفت: با حضور مقامات عالی پایه دو کشور راه‌آهن ایران و افغانستان تا چند هفته دیگر به یکدیگر متصل می‌شود. وی در خصوص مزایای افتتاح پروژه ریلی خواف- هرات افزود: کشورهای محصور در خشکی به ویژه افغانستان همیشه در حال تلاش برای دسترسی به آب های آزاد هستند و این مسیر به ترانزیت افغانستان از مسیر ایران کمک کرده ضمن اینکه می تواند برای ترانزیت ایران نیز عملکرد افزایشی داشته باشد.

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**حل مشکلات حوزه نیاز به بیداری و هوشیاری دارد

 

حوزه/ آیت الله اعرافی دردیدار با اعضای مجمع طلاب و فضلای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: حوزه عظمت و سرمایه های زیادی دارد که باید متناسب با نیازهای روز پاسخگو باشد. از این جهت رسالت همه ما خیلی سنگین است؛  وقتی به مسئولیت ها نگاه می کنم، غصه می خورم که طرح های زیادی وجود دارد ولی مسائل و مشکلات اجازه پیشرفت نمی دهد. وی افزود: سنگینی کار و عقب ماندگی ما  هم کم نیست، نباید کار را عادی، متعارف و سبک بدانیم بلکه  بیداری و هوشیاری و فهم زیادی می خواهد و باید از خدا نیز کمک گرفت. مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: در میان همه‌ی طرح‌ها ۳۰۰ طرح مهم داریم و از بین آنها حدود ۱۰۰طرح راهبردی و اساسی وجود دارد که می‌توانند برای آینده حوزه علمیه بسیار راهگشا باشد.

 

**باید روحیه جهادی و بسیجی گسترش پیدا کند

 

حوزه/آیت الله  فاضل لنکرانی با تبریک هفته بسیج گفت: بسیج یکی از نهادهای نورانی، مقدس، مهم و مؤثر در تداوم و استمرار انقلاب است. همه شاهد بودیم در دوران دفاع مقدس چه آثار و برکات فراوانی داشت، بعد از دوران دفاع مقدس هم بسیج در عرصه های مختلف حضور چشمگیر و موثری داشت. عضو جامعه مدرسین در ادامه تصریح کرد: برای استمرار انقلاب‌مان باید روحیه جهادی و بسیجی گسترش پیدا کند، یکی از خواص بسیجی بودن انجام کار جهادی است. مثل امروز که در شرایط کرونایی، طلاب در صف مقدم خدمت به بیماران کرونایی قرار دارند و با روحیه جهادی در بیمارستان ها حاضر می شوند.

 

**حضرت معصومه(س) در ولایت مداری الگوی شایسته‌ای برای عموم جامعه است

 

مهر/ آیت الله فقیهی، ضمن تسلیت فرا رسیدن سالروز وفات حضرت معصومه (س) تاکید کرد: ما الگوهای بی نظیری مانند اهل بیت عصمت طهارت و خاندان پاک ایشان داریم. باید از این امر غافل نباشیم و این الگوهای الهی و انسانی را در جامعه معرفی و ترویج کنیم. عضو جامعه مدرسین در ادامه با بیان اینکه سیره عملی حضرت معصومه (س) الگوی خوبی برای حضور بانوان در اجتماع و فعالیت‌های اجتماعی است، تاکید کرد: ولایت مداری از جمله فعالیت‌های بارز اجتماعی حضرت معصومه(س) بود که می‌تواند سرمشق مناسبی برای بانوان باشد، توجه به این نکته هم لازم است که بانوی کرامت نه تنها برای دختران و بانوان بلکه برای عموم جامعه الگوی بارز و شایسته ای هستند.

 

**سفر قریب الوقوع سرپرست پنتاگون به خاورمیانه

 

مهر/ وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که «کریستوفر میلر» سرپرست این وزارتخانه طی هفته جاری برای دیدار با فرماندهان ارتش آمریکا و شرکای این کشور در منطقه خاورمیانه و گفتگو پیرامون طیفی از موضوعات همچون مقابله با «فعالیت‌های بدخواهانه» در این منطقه به خاورمیانه سفر می‌کند. در این اطلاعیه رسمی همچنین آمده است: « میلر قرار است با فرماندهان ایالات متحده و رهبران کشور میزبان دیدار و با آن‌ها پیرامون منافع و اولویت‌های امنیتی در حوزه مقابله با افراط گرایی خشونت آمیز و مبارزه با فعالیت‌های بدخواهانه‌ای که حاکمیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، گفتگو کند»

 

**آمریکا مشغول غارت نفت و ثروت مردم سوریه است

 

مهر/ نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: نیرو‌های آمریکایی با تداوم اشغال خاک سوریه مشغول غارت نفت و ثروت این کشور هستند.

مجید تخت‌روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شد، افزود: برخی کشور‌ها با تحمیل تحریم‌های یکجانبه علیه مردم سوریه، ممانعت از تلاش‌های بین‌المللی برای بازگشت پناهندگان و آوارگان سوری و نیز کارشکنی در فرآیند سیاسی، در پی طولانی‌تر کردن بحران سوریه و تحمیل ارائه خود بر مردم آن هستند.

 

**اقدامات لازم برای نهایی شدن قراردادهای پیش‌خرید واکسن کرونا نیز انجام گیرد

 

تسنیم /معاون اول رییس جمهوری در جلسه بررسی راهکارهای تامین واکسن کرونا با تاکید بر اهمیت سلامت مردم کشور و ضرورت تامین واکسن و داروهای مورد نیاز جامعه، گفت: تامین واکسن کرونا یک مطالبه به‌حق از سوی جامعه است و این حق مردم است که انتظار داشته باشند دولت تمام ظرفیت‌های موجود را برای تامین واکسن کرونا و سایر داروهای مورد نیاز بکار گیرد. جهانگیری تصریح کرد: لازم است دستگاه‌های ذیربط تمام ظرفیت و تلاش خود را بکار گیرند تا ضمن سرعت بخشیدن به روند تولید واکسن کرونا، اقدامات لازم را برای نهایی شدن قراردادهای پیش خرید این واکسن از سایر کشورها نیز انجام دهند.

 

**اسرائیل با محاصره غزه اقتصاد آن‌ را ویران کرده است

 

ایسنا / گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد درخواست‌های متعدد نهادهای بین المللی در انتقاد از محاصره غزه را انعکاس می دهد. سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که محاصره غزه توسط رژیم صهیونیستی باعث زیان ۱۶.۷ میلیارد دلاری به اقتصاد این منطقه و افزایش سرسام آور فقر و بی‌کاری شده است. از همین رو این سازمان خواستار لغو محدودیت‌ها از سوی این رژیم شد .سازمان ملل متحد در گزارش خود اعلام کرده که نتیجه سیاست محاصره غزه، فروپاشی تقریبی اقتصاد منطقه‌ای و انزوای آن از اقتصاد سایر سرزمین‌های فلسطینی و کشورهای دیگر است.

 

**حماس: پیشنهاد داماد ترامپ را برای دیدار رد کردیم

 

فارس/ حماس اعلام کرد که پیشنهاد دولت آمریکا برای دیدار مستقیم میان مقامات این جنبش با داماد و مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا در پایتخت یکی از کشورهای عربی را رد کرده است. صالح العاروری  نائب رئیس دفتر سیاسی حماس افزود: «دولت آمریکا از طریق میانجی‌هایی رسمی در منطقه به ما پیشنهاد داد که دیدار مستقیم با کوشنر مشاور ترامپ، در پایتخت یکی از کشورهای عربی داشته باشیم اما ما این پیشنهاد را مستقیما رد کردیم».

از کوشنر به عنوان معمار طرح سازش «معامله قرن» یاد می‌شود.

 

**سیاست ترامپ در قبال ایران شکست خورده بود

 

باشگاه خبرنگاران /پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی نوشت: سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران شکست خورده است. در این گزارش آمده است: دولت ترامپ فراتر از نابودی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حرکت کرده و طی دو سال و نیم گذشته جنگ اقتصادی بدون محدودیتی را علیه ایران به راه انداخته است. دو سال و نیم زمانی کافی بود تا سیاست "فشار حداکثری " ترامپ علیه ایران نتایج مثبت خود را نشان دهد. در عوض باید گفت این سیاست در هر جبهه‌ای شکست خورده است؛ ولی ایران در زمینه مسائل هسته ای، فعالیت خود را تا حدی گسترش داده است. در این گزارش آمده است که علی رغم همه این ناکامی ها، دولت ترامپ همچنان به سیاست غلط خود یعنی فشار حداکثری علیه ایران ادامه داده است،

 

**متهم شدن چند وزیر لبنانی در قضیه انفجار بندر بیروت

 

باشگاه خبرنگاران / قاضی فادی صوان، بازپرس قضایی و نماینده دادستان لبنان در پرونده انفجار بندر بیروت از پارلمان این کشور خواست که چند وزیر فعلی و سابق را به علت تخلف و کم کاری آنان که احتمالا در بروز این حادثه سهیم بوده اند، احضار کند. منابع قضایی لبنان اعلام کردند: قاضی «فادی صوان» در نامه‌ای رسمی به مجلس لبنان تأکید کرده که تحقیقات و بازپرسی‌های انجام شده از تعدادی از وزرای فعلی و سابق نشان می‌دهد که آن‌ها در این حادثه مسئول بوده و در موضوع انتقال محموله نیترات آمونیوم از بندر بیروت کوتاهی کرده و متهم هستند.