Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز826
دیروز2139
در هفته4556
در ماه13375
مجموع2099730

بازدید کنندگان برخط

4
Online

ولادت با سعادت امام حسن‌ عسکری «علیه السلام» را تبریک می گوییم

 

رئیس قوه قضائیه:مفسدان بدانند، وضعیت برای هرگونه فعالیت ناسالم در قوه قضائیه قرمز است

 

آیت‌الله خاتمی:ایستادگی در برابر انحرافات و دنیاگریزی؛ ویژگی بارز آیت‌الله یزدی است

 

آیت‌الله اعرافی:بر حاکمیت ملی کشورها تاکید کرده و حامی آزادی مناطق اسلامی هستیم

 

وزیر دفاع:ناوشکن تمام ایرانی دنا در آینده نزدیک رونمایی می‌شود

 

 

 

* جام جم 99/09/04

 

** ایران باقدرت از امنیت سوریه در منطقه دفاع می‌کند

 

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت: ایران همچنان باقدرت از سوریه و امنیت این کشور مهم در منطقه دفاع می‌کند. حسین امیر عبداللهیان در دیدار با پترسون، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در سوریه افزود: تهران همچنین از تلاش‌های سازنده سازمان ملل متحد در کمک به سوریه حمایت و بر قضاوت بیطرفانه در قبال سوریه تأکید می‌کند. وی ادامه داد: ما معتقدیم درروند کار کمیته قانون اساسی همه طرف‌ها مسؤول هستند و باید پاسخگو باشند و تکیه‌بر مقصر خواندن دولت سوریه در تعارض باسیاست بی‌طرفی است.

 

* همشهری 99/09/04

 

** ورود سازمان بازرسی به ادعای آزمون و خطا بر سر3000 بیمار کرونایی

 

حجت‌الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جلسه شورای‌عالی قوه قضاییه از بررسی «ادعای آزمایش برخی دارو‌های وارداتی روی ۳هزار نفر از مبتلایان به کرونا در کشور» خبر داد. ادعای حضور مبتلایان ایرانی کرونا در پروژه تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی نخستین بار توسط محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق مطرح شد. احمدی‌نژاد چند روز پیش طی اظهاراتی مدعی شد: «متأسفانه مقاماتی بودند که در یک پروژه تحقیقاتی بهداشت جهانی، یکسری دارو‌ها را می‌خواستند آزمایش کنند، آن مقدار که من اطلاعات گرفتم در کل دنیا ۱۱ هزار نمونه حاضر شدند روی مردمشان آزمایش کنند که ۳۵۰۰ تای آن روی مردم ایران آزمایش شد و من شنیدم آن مقام مسئولی که این کار را کرده، قرارداد بسته و پول گرفته است. انسان چگونه می‌تواند این را هضم کند؟ دارند جان مردم ما را به خطر می‌اندازند؟»

 

* کیهان 99/09/04

 

** مفسدان بدانند، وضعیت برای هرگونه فعالیت ناسالم در قوه قضائیه قرمز است

 

رئیس قوه قضائیه در واکنش به بازداشت 12 کارمند و 18 وکیل متخلف با تأکید بر لزوم برخورد با افراد فاسد در مجموعه مرتبطین با دستگاه قضا، گفت: مفسدین باید بدانند که وضعیت برای هر گونه فعالیت ناسالم در قوه قضائیه قرمز است. آیت‌الله رئیسی در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضائیه افزود: ما اجازه نمی‌دهیم چهره دستگاه کارآمدی که قضات آن بعضاً به صورت شبانه‌روزی در آن مشغول خدمت هستند و با اجاره‌نشینی و سختی زندگی خود را می‌گذرانند، با این نوع اقدامات موردی به‌گونه دیگری نشان داده شود. انتظار این است که جریان وکالت خودش نظارت داشته باشد تا فسادی در این مجموعه رخ ندهد.

 

** آلمان نمی‌تواند برای اتباع ایرانی مقیم این کشور برای سفر به ایران مشکلی ایجاد کند

 

وزارت خارجه آلمان در وبگاه خود به‌ویژه به مسافرانی که دارای تابعیت دوگانه آلمانی-ایرانی هستند، هشدار داده است. وزارت خارجه آلمان می‌گوید، سفرهای غیرضروری افرادی که تابعیت دوگانه آلمانی-ایرانی هستند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اقدام خصمانه آلمان تاکید کرد: آلمان نمی‌تواند برای اتباع ایرانی مقیم این کشور برای سفر به ایران مشکلی ایجاد کند. خطیب‌زاده افزود: تمامی اتباع ایران از مصونیت‌ها و حقوق و مسئولیت‌های یکسانی برخوردار هستند، اینکه دولت آلمان که خودش در برخی گروگانگیری افراد ایرانی نقش داشته و افراد ایرانی و شخصیت‌های ایرانی را به بهانه‌های بسیار واهی در فرودگاه‌های این کشور دستگیر کرده، نمی‌تواند این گونه ادعاها را درباره ایران داشته باشد.

 

** صف‌های دریافت غذا در آمریکا هر روز طولانی‌تر می‌شود

 

شرایط اقتصادی ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونا فشارها را بر مردم آمریکا افزایش داده و اجرای قانون منع رفت و آمد در برخی شهرهای بسیار آلوده هم اوضاع را برای آنها سخت‌تر کرده است. میلیون‌ها آمریکایی از ترس سخت‌گیرانه‌تر شدن قانون رفت و آمد، به فروشگاه‌ها هجوم برده و برای چند روز تا چند هفته مواد غذایی خریده‌اند. روزنامه انگلیسی «دیلی میل» طی گزارشی در این زمینه نوشت، میلیون‌ها آمریکایی به خاطر شیوع کرونا، گرسنه هستند و صف‌های دریافت غذای رایگان نیز هر روز طولانی‌تر می‌شود. بر اساس این گزارش، در فاصله کمتر از یک هفته تا فرارسیدن عید شکرگزاری که معمولا با خوردن بوقلمون و دیگر خوراکی‌ها همراه است، مردم با خودروهای خود در صف‌های چند کیلومتری مقابل بانک‌های غذا در شهرهای مختلف آمریکا ایستاده‌اند و بسته‌های مواد غذایی را از نیروها و سربازان گارد ملی می‌گیرند.

 

* شرق 99/09/04

 

** حضور ظریف در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در ژنو

 

سخنگوی وزارت امور خارجه از حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در ژنو خبر داد. «سعید خطیب‌زاده» ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: کنفرانس‌های ژنو برای افغانستان هر چهارسال یک‌بار تشکیل می‌شود و محور اصلی مباحث آن تعهد کشورها برای برقراری صلح و ثبات و توسعه در افغانستان است. وی یادآور شد: کنفرانس سال جاری با حضور ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین‌المللی به جهت محدودیت‌های ناشی از کرونا به‌صورت مجازی تشکیل می‌شود. کنفرانس کشورهای مجازی افغانستان، در روزهای ۲۳ تا ۲۴ نوامبر در ژنو برگزار می‌شود.

 

* ایران 99/09/04

 

** توقیف ۲۰شناور خارجی صید ترال در خلیج فارس

 

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از توقیف 20 شناور صید ترال در خلیج فارس خبر داد. سردار تنگسیری در حاشیه آیین آغاز ساخت باغ‌موزه دفاع مقدس بوشهر گفت که پس از صدور مجوز مقابله با صید غیرمجاز «ترال»، نیروی دریایی سپاه ۲۰ فروند شناور خارجی را که صید ترال انجام می‌دادند، توقیف و صید آنها را بین مردم که دچار مشکلات اقتصادی بودند تقسیم کرده است.  او با بیان اینکه مکان مناسب برای صید ترال در شمال اقیانوس هند است و باید در جا‌هایی انجام شود که تور آن به کف و بستر دریا اصابت نکند، تأکید کرد: سیاست این نیرو براساس تصمیم‌گیری مجلس انجام می‌شود.

 

** بسیج سرمایه‌ای برای گره‌گشایی از مشکلات است

 

ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای با اشاره به صدور فرمان تأسیس بسیج مستضعفین در پنجم آذر سال ۱۳۵۸ توسط بنیانگذار انقلاب اسلامی، هفته بسیج را گرامی داشته و آورده است: امروز بسیج فراتر از یک نیروی دفاعی برای مقابله با تهدیدهای سخت، با معرفی قابلیت‌ها و توانمندی‌های همه‌جانبه و چندمنظوره، به‌عنوان سرمایه عظیم انقلاب اسلامی برای خنثی‌سازی توطئه‌های سخت، نیمه‌سخت و جنگ نرم دشمنان، گره‌گشایی از مشکلات و چالش‌های گوناگون و همچنین همت جهادی در حوزه سازندگی محرومیت‌زدایی، اقتصاد مقاومتی، حل مشکلات ناشی از بلایای طبیعی، دفاع از سلامت و آحاد جامعه محسوب می‌شود.

 

* جمهوری اسلامی 99/09/04

 

** 70 میلیارد دلار به درآمد نفتی ایران خسارت زده‌ایم

 

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی درباره ایران مدعی شد که این کشور با پیشبرد کارزار فشار حداکثری علیه ایران به میزان 70 میلیارد دلار به درآمد نفتی ایران خسارت زده است. پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی درباره سیاست‌های آمریکا در قبال ایران نوشت: کارزار فشار حداکثری علیه ایران همچنان به طرز خارق العاده‌ای موثر است. امروز، اقتصاد ایران با بحران پول رایج، افزایش بدهی‌های عمومی و تورم مواجه است.

 

** دخالت محور آمریکایی ـ اسرائیلی ـ سعودی مشکل راهبردی عراق است

 

«نوری المالکی» نخست‌وزیر پیشین و رئیس «ائتلاف دولت قانون» عراق در یادداشتی که در رسانه‌های عراقی منتشر شد، نوشت: می‌خواهم صریح باشم. مشکل عراق با محور آمریکایی ـ اسرائیلی ـ سعودی، یک مشکل راهبردی و مرتبط با پروژه استکباری هجومی سلطه‌گرانه این محور است که عمیقا حاکمیت عراق را هدف قرار داده است.

 

** افشای سفر محرمانه نتانیاهو به عربستان

 

رسانه‌های رژیم صهیونیستی از سفر محرمانه نخست‌وزیر این رژیم و رئیس موساد به عربستان خبر دادند. شبکه هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد یکشنبه پرواز محرمانه‌ای از فرودگاه بن گوریون به عربستان صورت گرفت که حامل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس موساد بود و در جریان این سفرنتانیاهو و رئیس موساد با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دیدار کردند. به تصریح رادیو ارتش رژیم صهیونیستی در این دیدار مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز حضور داشت.به گفته شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی این دیدار در شهر نئوم عربستان برگزار شد. این دیدارها بیشتر برای هماهنگی امنیتی و حتی بررسی عادی‌سازی روابط است.

 

* وطن امروز 99/09/04

 

** پایه‌های اقتصاد ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

 

دریا اورس، سفیر ترکیه در تهران با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای مستقل را سیاستی شکست‌خورده خواند و تصریح کرد: در سال‌های اخیر به‌رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه و سیاست یکجانبه‌گرایی آمریکا علیه کشورمان، پایه‌های تولیدات داخلی جمهوری اسلامی ایران محکم‌تر و تهدیدها به فرصت تبدیل شد که آثار آن در آینده نزدیک قابل مشاهده است. وی افزود: شیوع کرونا از دلایل کاهش مناسبات تجاری میان ۲ کشور است و باعث مشکلاتی در حوزه بازارچه‌های مرزی و تجارت رسمی شد اما امیدوارم با تمهیدات مسؤولان ایران و ترکیه بتوانیم هر چه سریع‌تر از موانع عبور کنیم.

 

** دیدار و گفت‌وگوی عراقچی با سفیر ارمنستان در ایران

 

سفارت ارمنستان در ایران در پیامی توئیتری از دیدار عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان با سفیر ارمنستان در ایران خبر داد. سفارت ارمنستان درباره موضوعات مورد رایزنی در این دیدار تصریح کرد: تومانیان در این دیدار اطلاعاتی درباره شرایط ایجادشده در ارمنستان و قره‌باغ کوهستانی پس از پذیرش بیانیه سه‌جانبه سران کشورهای ارمنستان، آذربایجان و روسیه و آخرین تحولات مربوطه‌را به آگاهی طرف گفت‌وگوی خود رساند. در این اطلاعیه خاطرنشان شده است: طرفین در ارتباط با حل مناقشه قره‌باغ و روندهای مربوط به آن در دوران پساجنگ، شرکت نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و نقش‌آفرینی احتمالی آنان در آینده به تبادل‌نظر پرداختند.

 

* جوان 99/09/04

 

** ایران دژ اصلی دفاعی خاورمیانه در مقابل افراط‌گرایی داعش است

 

یسپر وار، سفیر دانمارک در تهران با جلیل رحیمی جهان‌آبادی، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران ـ دانمارک دیدار و گفت وگو کرد. رحیمی جهان آبادی در این دیدار با تأکید بر اهمیت همکاری و رایزنی های مشترک در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله در امر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، تصریح کرد: ایران دژ اصلی دفاعی خاورمیانه در مقابل افراط‌گرایی داعش می‌باشد، اما متأسفانه آمریکا در یک جنایت تروریستی هولناک، فرمانده ارشد نظامی ایران سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به شهادت رساند. این جنایت آمریکا آسیب به امنیت جهانی بود زیرا داعش و افراط‌گرایی فقط برای ما خطرناک نیستند بلکه امنیت همه کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی را تهدید می‌کند.

 

** بازداشت ۱۲ نفر از کارکنان قوه قضائیه به اتهام گرفتن رشوه

 

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در نشست شورای عالی قضایی از اقدامات صورت گرفته برای مقابله با تخلفات کارکنان و مرتبطین با دستگاه قضا از جمله وکلای رسمی دادگستری گزارشی ارائه کرد و گفت: در ماه‌های اخیر ۱۲ نفر از کارکنان دستگاه قضا در بخش‌های مختلف به اتهام ارتشا دستگیر شده‌اند. عبداللهی افزود: همچنین ۱۸ نفر از وکلایی که در بخش‌های مختلف قضایی برای اعمال نفوذ در پرونده‌ها با پرداخت رشوه تلاش می‌کردند، بازداشت شدند و در همین زمینه یک کارچاق‎کن حرفه‌ای که به صورت علنی در مقابل یکی از مجموعه‌های قضایی فعالیت داشت، دستگیر شد.

 

* آفتاب یزد 99/09/04

 

** اروپایی‌ها درباره ایران و برجام رایزنی می‌کنند

 

وزیران خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس امروز درباره برجام و ایران گفتگو می‌کنند. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان این خبر را اعلام کرد و گفت ایران همچنان به نقض برجام ادامه می‌دهد. ما از ایران می‌خواهیم این روند را متوقف کند.

 

* خراسان 99/09/04

 

** سفر سردار قاآنی به عراق،‌ رسمی و به دعوت دولت این کشور بوده است

 

 غضنفر البطیخ از مسئولان ارشد ائتلاف الفتح گفت: سردار اسماعیل قاآنی به دعوت دولت مرکزی عراق به این کشور سفر کرده و این سفر، رسمی بوده است. هدف سفر قاآنی بحث درباره حضور آمریکا در عراق - به ویژه بعد از اعلام واشنگتن مبنی بر خروج بخشی از نیروهایش - بود. این مسئول ارشد ائتلاف الفتح تصریح کرد: هدف سفر سردار قاآنی، بررسی تحولات مربوط به تحقیقات در پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و روشن کردن جزئیات پرونده و ضرورت بازخواست هر کسی است که ممکن است در این پرونده دست داشته باشد.

 

** تجارت خارجی کشور از مرز ۴۴میلیارد دلار گذشت

 

رئیس کل گمرک با بیان اینکه روند صعودی صادرات غیرنفتی ایران ادامه دارد، افزود: آمار تجارت خارجی کشور در هشت ماه امسال‌ حاکی از تبادل ۹۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است. مهدی میراشرفی اظهار کرد: میزان واردات کالا در هشت ماه امسال ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود که از این رقم ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن را کالاهای اساسی تشکیل می‌دهد. وی گفت: همان‌طور که در ماه‌های قبل نیز اعلام کردیم، خوشبختانه روند کاهشی صادرات ایران در هر ماه به شرایط عادی‌ نزدیک می‌شود و امیدواریم که تا پایان سال شرایط بهتری در صادرات داشته باشیم.

 

* رسالت 99/09/04

 

** بررسی الزام دولت برای تأمین اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در کمیسیون امنیت ملی

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی الزام دولت برای تأمین اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در گروه متبوعش خبر داد. عمویی در تشریح نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: در این نشست 3 ماده از این طرح بررسی و نظرات نمایندگان اخذ و اصلاحاتی روی‌بندها صورت گرفت؛ ماده اول مربوط به الزام دولت ایران برای غنی‌سازی 20 درصد، ماده دوم درباره افزایش ذخایر اورانیوم سطح پایین غنی شده جمهوری اسلامی ایران و ماده سوم درباره بهره‌گیری دولت و سازمان انرژی اتمی از نسل جدید سانتریفیوژهای IR-M2 وIR-6 بود. وی تصریح کرد: بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها همچنان در دستور کار کمیسیون است و نشستی نیز با همین موضوع تشکیل خواهد شد.

 

* مردم سالاری 99/09/04

 

** تأکید بنی گانتس بر مقابله اسرائیل با ایران

 

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تاکید کرد که مرحله انتقال دولت آمریکا مرحله حساسی است. بنی گانتس گفت: نمی‌دانم که سیاست جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا پس از روی کار آمدن چگونه خواهد بود اما ما به اندازه توان خود برای دور کردن خطر هسته‌ای ایران تلاش خواهیم کرد. وی در ادامه خاطرنشان کرد که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی همکاری بسیار خوبی در رابطه با این موضوع دارد.

 

** اولین نشان فداکاری ارتش به شهید سرلشکر فلاحی اعطا شد

 

برابر تصویب «شورای عالی نشان‌ها» در ارتش جمهوری اسلامی‌ایران، به پاس فرماندهی و مدیریت جهادی امیر سرلشکر فلاحی در صحنه‌ها و برهه‌های سرنوشت ساز دوران پیروزی انقلاب تا عملیات ثامن الائمه (ع) و ایثار و بذل جان در اعتلای ایران سربلند اسلامی، اولین نشان فداکاری به آن فرمانده دلاور شهید تعلق گرفت. نشان فداکاری، پس از پایان محدودیت‌های کرونایی به خانواده شهید فلاحی اعطا خواهد شد.

 

* آرمان ملی 99/09/04

 

** بي‌حرمتي به مسجدالاقصي محکوم است

 

وزارت امور خارجه اردن ادامه هتک حرمت مسجد الاقصي توسط اسرائيل را محکوم کرد. ورود افراط‌گرايان و طولاني شدن مدت اقامت آنها در مسجد الاقصي و دستگيري تعدادي از کارمندان و معاون اداره اوقاف بيت‌المقدس از اقدامات اخير رژيم‌صهيونيستي در برخورد با اين مسجد است. ضيف‌ا... الفايز، سخنگوي وزارت خارجه اردن تاکيد کرد: مسجد الاقصي يک مکان مقدس براي عبادت مسلمانان است و به لحاظ قانوني و حقوق بين‌الملل، اداره اوقاف بيت‌المقدس، انحصار کليه امور اين مسجد و تنظيم ورود به آن را در اختيار دارد.

 

* قدس 99/09/04

 

** ناوشکن تمام ایرانی دنا در آینده نزدیک رونمایی می شود

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیشرفت‌های خیره کننده در چند دهه اخیر را مرهون نگرش انقلابی دانست و گفت: با همین جهت‌گیری در آینده نزدیک ناوشکن تمام ایرانی دنا را که به لحاظ امکانات و تجهیزات و عملکرد متفاوت از ناوشکن‌های هم‌نسل خود است؛ تحویل نیروی دریایی ارتش خواهیم داد. امیر حاتمی با بیان اینکه در حوزه دفاع با سخت ترین و خصمانه ترین تحریم ها علیه جمهوری اسلامی مواجه بودیم گفت: در همین دوران، موثرترین و کارآمد ترین تجهیزات دفاعی را طراحی، تولید و تحویل نیروهای مسلح دادیم و این دستاوردها یادآور فرمایش نورانی امام راحل است که می فرماید اگر تفکر بسیجی در کشور طنین انداز شود دشمن نخواهد توانست به اهداف شوم خود دست یابد.

 

* اعتماد 99/09/04

 

** حتي اگر دوست نداشته باشيم ايران به برجام پايبند بود

 

رسانه‎هاي امريكايي گزارش دادند كه بايدن قصد دارد آنتوني بلينكن 58 ساله را به عنوان وزير خارجه منصوب كند. پس از انتشار این خبر، مصاحبه بلینکن با فرانس 24 در سال 2019 پيرامون مساله ايران و توافق هسته‌اي مورد توجه قرار گرفت. بلينكن در اين مصاحبه با تاكيد بر اينكه «برجام يك توافق اثربخش و كارآمد بود» گفته است: «چه دوست داشته باشيم و چه دوست نداشته باشيم ايران به تعهدات خود ذيل توافق هسته‌اي پايبند بود و خروج امريكا از برجام شرايط را تغيير داد.» به گفته توني بلينكن، اگر ايران به منافع اقتصادي توافق دسترسي نداشته باشد و بهره‌اي از آن نبرد به‌طور كامل از برنامه جامع اقدام مشترك خارج خواهد شد. بلينكن تاكيد كرده علت اصلي بحران كنوني، خروج امريكا از توافق هسته‌اي بود.

 

* اطلاعات 99/09/04

 

** بایدن می‌تواند بسیاری ازتحریم‌های ایران را لغو کند

 

آسوشیتد‌پرس در گزارشی سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ در برابر ایران را چالشی برای تعامل دولت جو بایدن با ایران و بازگشت آن به توافق هسته‌ای تلقی کرد. این خبرگزاری در بخشی از یک گزارش با اشاره به این که دولت ترامپ از چند ماه قبل از انتخابات آمریکا سعی کرده است روند تجدید نظرهای احتمالی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در سیاست‌های این کشور به ویژه درباره ایران را بی نتیجه بگذارد، نوشت: بایدن از تمایل به بازگشت به توافق هسته‌ای ‌حرف زده است و مقامات ایران هم گفته‌اند ‌در صورت بازگشت و پایبندی بایدن به توافق، ‌آنها هم به وضع گذشته بازخواهند گشت. بایدن می‌تواند با صدور فرمان اجرایی، بسیاری از تحریم‌های بازگردانده شده علیه ایران را لغو کند اما معلوم نیست که این موضوع تا چه حد برای او در اولویت باشد.

 

* شهروند 99/09/04

 

** با هر متخلفی بی‌تعارف برخورد می‌شود

 

از جمعه‌شب گذشته که معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دراقدامی دور از انتظار خبر استعفایش را همراه با نامه‌ای آتشین و تند خطاب به وزیر بهداشت، رسانه‌ای کرد، واکنش‌‎ها به این اقدام بالا گرفت. طاهر موهبتی، معاون حقوقی وزات بهداشت در نخستین واکنش رسمی به استعفای ملک‌زاده و حواشی مربوط به آن گفت: «اگر تخلفی باشد، بازرسی وزارت بهداشت به موضوع رسیدگی می‌کند.» او به موضوع مطرح‌شده در محافل خبری درخصوص تخلفات حوزه پژوهش اشاره کرد و در این‌باره گفت: «زمانی که مستندی به دست ما نرسد، حرفی نمی‌توانیم بزنیم. در عین حال اگر مستندات ارایه کنند، ما آن را به قوه‌قضائیه ارایه می‌دهیم. طبیعی است که دستگاه‌های نظارتی آنها را بررسی می‌کنند. مهم این است که ما نباید تعارف داشته باشیم. اگر به این رسیدیم که کسی تخلفی انجام داده، حتما باید مجازات شود.»

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 


**ایستادگی در برابر انحرافات و دنیاگریزی؛ ویژگی بارز آیت الله یزدی است

 

رسا/آیت الله خاتمی با اشاره به برخی ویژگی های اخلاقی ورفتاری آیت الله یزدی  تأکید کرد : آیت الله یزدی با پیروزی انقلاب با تمام وجود در خدمت نظام اسلامی قرار گرفت، یعنی نظام را از بن جان قبول داشته و حفظ آن را برای خودش فریضه می دانسته و می داند.عضو جامعه مدرسین درادامه افزود:آیت الله یزدی یک مبنایی دارد و آن مبنا نیز مبنای امام(ره) است که دین را از سیاست جدا نمی دانست.وی با تاکید براینکه آیت الله یزدی تربیت شده بزرگان حوزه علمیه است افزود: بنده نسبت به زهد و دنیا گریزی ایشان شهادت می دهم؛ من ندیده ام از ایشان که حرصی نسبت به جایگاهی داشته باشند؛ ایشان همین حدود یکی دو ماه گذشته خانه خودشان را وقف حوزه علمیه کرده اند و در این یک ماهی که حالشان خوب نبود به آیت الله جنتی پیغام دادند که «دیگر برای من حقوق واریز نکنید، زیرا بنده به جلسات نیامده ام و استحقاق حقی را ندارم»؛ اینها گوشه ای از یک روحیه و منشی است که ایشان یک عمر با آن زندگی کرده اند.

 

**بر حاکمیت ملی کشورها تاکید کرده و حامی آزادی مناطق اسلامی هستیم

 

حوزه/ آیت الله اعرافی در دیدار با جمعی از طلاب و روحانیون جمهوری آذربایجان گفت: امیدواریم پیروزی‌هایی همچون پیروزی اخیر مسلمانان در قره باغ برای امت اسلام در تمام نقاط جهان رقم بخورد و به خروج بیگانگان از تمامی سرزمین های اشغال شده اسلامی و به ویژه شکست اسرائیل بیانجامد.وی بیان داشت: وقتی وقایع قره باغ اتفاق افتاد، برای ما حوزویان سنگین بود و احساس وظیفه کردیم و اعلام موضع محکمی از باب تکلیف شرعی و دینی داشتیم.مدیر حوزه های علمیه گفت: در جلسه ای که با مقام معظم رهبری داشتیم، ایشان نیز فرمودند در موضوع سرزمین های اسلامی بدون هیچ ملاحظه سیاسی و با منطق بین المللی اعلام موضع می کنیم و حامی آزاد شدن مناطق اسلامی هستیم.

 

**استقلال تنها با نابودی اشغالگران و آزادی از دیکته‌های آمریکایی کامل می‌شود

 

حوزه/ رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان در پیامی به مناسبت روز استقلال لبنان گفت: استقلال تنها با نابودی اشعالگران و بیرون راندن آن از سرزمین و آب هایمان و آزادی از دست فشار ها و دیکته های صهیونیستی آمریکایی و همچنین رهایی از فسادی که ملت لبنان را خسته کرده است تکمیل می شود.آیت الله قبلان ضمن تبریک روز استقلال به ارتش، مقاومت و ملت لبنان، تأکید کرد: حفظ استقلال نیازمند تمسک به معادله ضروری "ارتش، مقاومت و ملت" است و تجربه ثابت کرده که این معادله یک قدرت بازدارنده در برابر هرگونه تجاوز صهیونیستی یا تکفیری علیه لبنان است. همین معادله موجب آزادی سرزمین و وحدت ملت و حفظ حاکمیت و استقرار لبنان شده است.

 

**ترامپ رسما دستور آغاز روند انتقال قدرت به دولت بایدن را صادر کرد

 

ایسنا/ شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گزارش داد به نامه‌ای دست یافته که نشان می‌دهد اداره کل خدمات عمومی آمریکا، به تیم انتقالی جو بایدن خبر داده است که آماده آغاز رسمی روند انتقال قدرت به دولت جدید است.ساعتی بعد، دونالد ترامپ که هنوز شکست در انتخابات را نپذیرفته،‌ در رشته توییتی با تایید این موضوع گفت که دستور داده مراحل اولیه برای انتقال قدرت به بایدن آغاز شود.این نخستین گام در دولت آمریکا برای شروع روند انتقال قدرت است که طی دو هفته گذشته جنجال آمیز شده بود چرا که دولت ترامپ با وجود گذشت دو هفته از مشخص شدن پیروزی جو بایدن در رای‌گیری سوم نوامبر، از ارسال چنین نامه‌ای از سوی اداره کل خدمات جلوگیری کرده بود.

 

**بایدن اعضای دولت تازه آمریکا را معرفی کرد

 

 ایسنا/ جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا شش عضو کابینه خود را معرفی کرده که در میان آنها مقام‌های ارشد وزارت خارجه دوره باراک اوباما دیده می‌شوند؛ از جمله جان کری، وزیر خارجه اسبق که اکنون مسؤول ویژه برنامه‌های جو بایدن در مقابله با پدیده گرمایش زمین شده است.آنتونی بلینکن، به عنوان وزیر خارجه جدید و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن خواهد شد. هر دو نفر از مقام‌های ارشد وزارت خارجه جان کری در دوره باراک اوباما هستند که در گفت‌وگوهای منجر به توافق هسته‌ای با ایران هم نقش داشتند.الخاندرو مایورکاس به عنوان وزیر امنیت داخلی معرفی شده است. وبسایت رئیس جمهوری منتخب در توضیح سابقه مایورکاس نوشته: "در صورت کسب رای اعتماد از سنا، اون نخستین لاتین‌تبار و از خانواده‌ای مهاجر خواهد بود که به عنوان وزیر امنیت داخلی آمریکا برگزیده می‌شود."

 

**اوباما: خروج از برجام باعث سلب اعتماد متحدان آمریکا شد

 

تسنیم/ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مصاحبه  ای با واشنگتن‌پست اذعان کرد که خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی نظیر توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و پیمان آب‌وهوایی پاریس، اعتماد متحدان آمریکا به این کشور را کاهش داده است.باراک اوباما افزود: «برگرداندن مواضع آمریکا در قبال مسائلی همچون توافق ایران و توافقات پاریس این نااطمینانی را ایجاد می‌کند که آیا ورود آمریکا به یک توافق تضمین‌کننده این خواهد بود که دولت بعدی از آن خارج نشود». اوباما ادامه داد: «خساراتی [به آبروی آمریکا] وارد شده و مدتی طول خواهد کشید که ما خود را از آن رها کنیم، اما شکی نیست که جو [بایدن] افراد مناسب را برای این کار انتخاب کرده است. البته این کار به‌صورت فوری و یک‌شبه انجام نخواهد شد.»

 

**عربستان سرانجام حمله موشکی یمن به آرامکو را تایید کرد

 

تسنیم / وزیر انرژی عربستان سعودی به هدف گرفته شدن مخازن نفتی این کشور در شمال جده اذعان کرد.به گفته وزیر انرژی سعودی، انصارالله محل توزیع تولیدات نفتی جده را هدف قرار داده است.بعد از اذعان وزیر انرژی عربستان به حمله موشکی انصارالله به تاسیسات نفتی آرامکو در جده، ائتلاف سعودی نیز حمله انصارالله به تاسیسات توزیع فرآورده‌های سوختی رژیم سعودی را تائید کرد.ائتلاف سعودی در عین حال ایران را به حمایت از انصارالله متهم کرد و مدعی شد که ایران انصارالله را به سلاح‌های دقیق از نوع کروز و پهپادهای حامل بمب مجهز کرده است.

 

**امت اسلامی علیه اقدامات سعودی-صهیونیستی اعلام جهاد کند

 

مهر / انجمن علمای یمن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نشست مشترک مقامات سعودی و صهیونیستی و آمریکایی، حلقه‌ای از زنجیره خیانت آل سعود به آرمان فلسطین به شمار می‌رود.انجمن علمای یمن اعلام کرد: ما از فرزندان ملت‌های عربی و اسلامی می‌خواهیم که اعلام جهاد کنند، تحریم‌ها در محکومیت هر گونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به کار بگیرند و با وجود سفارتخانه و کنسولگری‌های رژیم صهیونیستی در کشورهایشان مخالفت کنند.

 

**انگلیس صادرات سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند

 

مهر / دو نهاد فعال در زمینه حقوق بشر از مقامات انگلیس خواستند تا روند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کنند. سازمان حقوق بشری سام و سازمان حمایت از صلح و دموکراسی با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند که انگلیس باید به درخواست‌ها مبنی بر توقف فروش این سلاح‌ها به عربستان و امارات توجه کند.در بیانیه صادره از سوی این ۲ نهاد حقوق بشری آمده است که عربستان سعودی بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ حدود ۴۱ درصد از کل صادرات تسلیحات انگلیس را به خود اختصاص داده و حجم ارزش صادرات تسلیحات انگلیس به عربستان از آغاز بمباران یمن بیش از ۱۶ میلیارد پوند است.همچنین ارزش صادرات تسلیحات انگلیس به امارات از آغاز بمباران یمن ۷۱۵ میلیون پوند برآورد می‌شود.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom