Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به مناسبت هفته‌ی دولت در ارتباط تصویری با رئیس‌جمهور و اعضای دولت، سال آخر فعالیت دولت دوازدهم را فرصتی خوب برای افزایش خدمات در حوزه‌های مختلف خواندند و با بیان نکاتی درباره‌ی مسائل مهم اقتصادی همچون تولید، سرمایه‌گذاری، ارزش پول ملی و نیز فضای مجازی، تأکید کردند: باید با جدیت کامل، موانع تولید را رفع و برای حل مشکلات، همت بیشتر گماشت.
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز871
دیروز1636
در هفته7963
در ماه40885
مجموع522869

بازدید کنندگان برخط

3
Online

  • رئیس جمهور: سیاست تحریم ایران ناپایدار خواهد بود
  • سخنگوی قوه قضائیه: بیانیه ۷۷ نفره سیاسی نبود همراهی با دشمن و حمایت از اغتشاشگران بود
  • آیت‌الله غروی: وظیفه شورای عالی سیاست‌گذاری و بررسی مسائل کلان حوزه‌های علمیه است
  • آیت‌الله اعرافی: روحانیت انقلابی همه چیز خود را در مسیر حق قربانی می‌کند
  • آیت‌الله علیدوست: باید به تراث گذشتگان احترام گذاشته شود
  • معاون وزیر امور خارجه: آماده مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی نیستیم

 

** جام جم 98/9/27
*  اعزام ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر به حج ۹۹
 علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت گفت: بر اساس تفاهم انجام شده با طرف سعودی در سال ۹۹، ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر از ایران به حج تمتع اعزام ‌می‌شوند. وی افزود: سهمیه حج كشورها به ازای هر یك میلیون جمعیت آنها، هزار نفر است، امسال ۸۵ هزار زائرایرانی به این سفر معنوی اعزام می‌شوند كه با حساب  2550 نفر هم عوامل اجرای حج این تعداد به ۸۷ هزار و۵۵۰ نفر می‌رسد. رشیدیان ادامه داد: درخواست سهمیه مازاد نیز در تفاهم نامه آمد و نامه آن به صورت رسمی و به طرف عربستانی ارائه شد.
** همشهری 98/9/27
*  نقدها منصفانه باشد
پزشکیان با تاکید بر اینکه نباید کاری کنیم کسانی که با تمام وجود در میدان بودند، بروند،‌ اظهار کرد: با این شرایط و اوضاعی که تحریم‌ها برای ما ایجاد کرده، ‌هر مسئولی که کار کند با گرفتاری و مشکلاتی همراه می‌شود. وی ادامه داد: احساس می‌کنم برخورد چه مجلسی‌ها و چه رسانه‌ها با برخی از مسئولان ناجوانمردانه است. پزشکیان با بیان اینکه از نظر من نیز هنوز جای زیادی برای کار کردن وجود دارد، افزود: اما نقدها باید منصفانه و مناسب باشد؛ چرا که هر کس در هر جایی قرار بگیرد با مشکلاتی روبرو خواهد شد. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نگاه‌ها باید به عملکرد مسئولین با تامل و واقعی باشد و اگر نقدی صورت می‌گیرد، منصفانه و سازنده باشد.
** کیهان 98/9/27
*  بیانیه ۷۷ نفره سیاسی نبود همراهی با دشمن و حمایت از اغتشاشگران بود
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در شانزدهمین نشست خبری:
- در هفت ماهه اول سال ۹۷ در مجموع حدود ۳۰ هزار حکم مجازات جایگزین حبس صادر شده است که این رقم در هفت ماهه سال جاری به ۱۰۰ هزار حکم رسیده است.
- اکثر بازداشت‌شدگان حوادث اخیر آزاد شدند.
- بیانیه‌ ۷۷ نفر از چهره‌های اصلاح‌طلب یک بیانیه سیاسی نبود بلکه یک همراهی با دشمن بود و یک حمایت از کسانی بود که اغتشاشات را در این کشور رقم زدند. باید افراد پاسخگوی اعمالشان باشند.
- ایکاش به جای این بیانیه منسوب به ۷۷ نفر قدری هم به بیانیه ۷۷۷ نفر توجه می‌شد. چه شده که ما فقط دغدغه چند نفر آدمی‌را داریم که بنا دارند در بحران‌ها، در مقاطع مختلف بحران‌آفرینی کنند. ۷۷۷ نفر هم انتقاد کردند و ۷۷۷ نفر هم به برخی از موضوعات معترض بودند.
-  انتقاد و اعتراض با تشویق به خشونت و حمایت از خشونت‌گران و با حمایت از کسانی که شهر را به آتش کشیدند فرق می‌کند.
- تعدادی از سودجویان و دلالان بازار ارز را بازداشت کردیم.
*  حزب‌الله نماینده مردم است حذف شدنی نیست
احزاب و شخصیت‌های ملی و سیاسی لبنان دخالت‌های آشکار واشنگتن در امور داخلی این کشور را به شدت محکوم کردند. وزیر خارجه لبنان نیز در واکنش به فشارهای غرب در مورد حذف جنبش حزب‌الله، گفت که این جنبش از حمایت‌های مردمی برخوردار بوده و حذف شدنی نیست. «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان، طی گفت ‌وگو با شبکه آمریکایی «سی ان ان»، بار دیگر از جنبش حزب‌الله دفاع کرد و آن را منتخب مردم دانست.
** شرق 98/9/27
*  آماده مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی نیستیم
معاون وزیر امور خارجه در توضیح اینکه ایران چه شرایطی برای بازگشت به میز مذاکره دارد، گفت که ایران هیچ گاه تحت فشار مذاکره نخواهد کرد و مذاکره در این شرایط، در واقع مذاکره برای تسلیم خواهد بود و ایران آماده مذاکره در هیچ سطحی نیست. عراقچی در ادامه این گفت و گو در توضیح اینکه انتخابات آمریکا چه تاثیری در نحوه کنار آمدن ایران با واشنگتن خواهد داشت، اظهار کرد: ایران، بر اساس سیاست‌های داخلی آمریکا تصمیم‌گیری نمی‌کند؛ فارغ از اینکه چه کسی در آمریکا رئیس جمهور شود، ایران اصولی بنیادین مبتنی بر امنیت و منافع ملی خود دارد که آن را به دقت دنبال می‌کند و تغییر رئیس جمهور آمریکا چیزی را در رابطه با ایران تغییر نخواهد داد.
** ایران 98/9/27
*  سیاست تحریم ایران ناپایدار خواهد بود
رئیس جمهوری ایران در چارچوب یکی از مهم‌ترین سفرهای خارجی خود و به دعوت ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی  راهی این کشور شد. حجت‌الاسلام حسن روحانی قرار است پس از حضور در اجلاس سران کوالالامپور که با حضور شمار زیادی از  رهبران، مقام‌ها، شخصیت‌های سیاسی و اندیشمندان از ۵۲ کشور جهان برگزار می‌شود، راهی ژاپن شود. رئیس جمهوری در فرودگاه مهرآباد درباره اهداف سفر به مالزی و ژاپن اعلام کرد: «سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک‌تر با کشورهای مهم آسیایی همواره جزو اهداف جمهوری اسلامی ایران بوده است.» وی افزود: اگر امروز کاهش روابطی می‌بینیم، این کاهش روابط موقت به دلیل فشار ظالمانه امریکا و تحریم غیرقانونی است.» رئیس جمهوری تصریح کرد: «این حرکت و تحریم، ناپایدار خواهد بود و همه کشورهای دنیا می‌خواهند با ایران رابطه نزدیک و خوب داشته باشند مخصوصاً کشورهایی که از لحاظ سنتی روابط خوبی با هم داشته‌ایم.»
*  اقتصاد ایران قرار بود فروبپاشد، اما سرپا ایستاد
معاون اول رئیس جمهوری، در مراسم دومین همایش ملی ایثار اجتماعی با اشاره به تلاش‌های امریکا برای فروپاشی اقتصاد و نظام ایران اظهار داشت: امریکا جنگ اقتصادی خود را علیه ملت ایران از اوایل سال 97 آغاز کرد و اطمینان داشت که ملت ایران در بهمن سال 97 قادر نخواهد بود چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرد. آمریکا از تمام توان خود برای اینکه اقتصاد ایران را دچار فروپاشی کند استفاده کرد. جهانگیری با اشاره به اینکه امریکا حتی به کشورهای دوست ایران نظیر چین، روسیه و ترکیه نیز فشارهای فراوانی را وارد کرده تا آنها را از همکاری اقتصادی با ایران منع کند، افزود: هیچ گاه تصور نمی‌کردیم که کشوری مانند هند که در استقلال و مبارزه با استعمار شهره است، حاضر شود از امریکا تبعیت و از خرید نفت ایران امتناع کند. در همین شرایط سخت تحریم، حجم مبادلات تجاری اقتصاد ایران بیش از 100 میلیارد دلار است و این یعنی با وجود فشارهای امریکا بر اقتصاد ایران، اقتصاد کشور همچنان روی پای خود ایستاده است.
** جمهوری اسلامی 98/9/27
*  پیش بینی رشد اقتصادی 4 درصدی در پنج سال آینده
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام کرد: براساس گزارش‌های اقتصادی در پنج سال آینده رشد چهار درصدی برای اقتصاد ایران پیش‌بینی شده است. مسعود خوانساری در نهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: چنانچه به همین روال پیش برویم، به میزان 30 درصد عقب ماندگی نسبت به وضعیت اقتصادی سال 96 جبران خواهد شد.
*  174 عضو مجلس عراق خواهان تعیین شخصیت مستقلی به عنوان نخست‌وزیر شدند
بیش از نیمی از اعضای مجلس عراق خواهان تعیین شخصیت مستقلی خارج از نظام سیاسی کنونی به عنوان نخست‌وزیر جدید شدند. حدود 174 نماینده مجلس عراق از برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق خواستند نخست‌وزیر جدید یک شخصیت ملی مستقل باشد و فقط تابعیت عراق را داشته باشد. این نمایندگان در درخواست خود آورده‌اند: شخصیتی که به تشکیل دولت جدید مکلف می‌شود نباید پست دولتی یا پستی در مجلس داشته باشد و باید معترضان او را قبول داشته باشند.
** وطن امروز 98/9/27
*  دشمن را در مرحله تصمیم‌گیری غافلگیر می‌کنیم
وزیر دفاع با بیان اینکه تحریم‌های دفاعی باعث تغییر نگاه وارداتی جمهوری اسلامی در حوزه نظامی و شکوفایی در این عرصه شد، افزود: با الگوهای جدید علم و فناوری در حوزه دفاعی آسیب‌ها را شناسایی کردیم و امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که نه‌تنها غافلگیر نمی‌شویم بلکه دشمن را در مرحله تصمیم‌گیری دچار غافلگیری کرده و با اراده خود تعیین راهبرد و استراتژی می‌کنیم. امیر سرتیپ امیر حاتمی با بیان پیشرفت‌ها و دستاوردهای ارزشمند صنعت دفاعی تصریح کرد: امروز وزارت دفاع مسؤولیت پیش‌برندگی در کشور را بر عهده دارد و از سرریز دانش‌ خود به سازمان‌ها و صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی کمک می‌کند.
*  حکم اعدام برای پرویز مشرف
دادگاه مقابله با تروریسم پاکستان روز سه‌شنبه حکم اعدام پرویز مشرف، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور را به جرم «خیانت بزرگ» صادر کرد. حکم اعدام او از سوی دادگاه ویژه پیشاور صادر شد. مشرف که اکنون در دوبی به سر می‌برد،‌ بابت تعلیق قانون اساسی و اعمال وضعیت اضطراری در سال ۲۰۰۷ به خیانت متهم شد. مشرف ۷۶ ساله که برای درمان به دوبی رفته هنوز به پاکستان بازنگشته است. 3 قاضی این دادگاه حکم خود را ماه پیش صادر کرده بودند اما دادگاه عالی اسلام‌آباد آنها را از اعلام صدور رای منع کرده بود.
** جوان 98/9/27
*  راهبرد امریکا، ترویج اسلام داعشی است
«محمدعلی وطن‌زاده» دبیر امنیت ملی تاجیکستان که برای شرکت در دومین نشست امنیت منطقه‌ای در صدر یک هیئت بلند پایه امنیتی به ایران سفر کرده است، بعد از ظهر سه‌شنبه با دریابان «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرد. شمخانی در این دیدار، با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی، قومی، دینی و زبانی ایران و تاجیکستان گفت: هیچ محدودیتی در توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه نداریم. وی با استقبال از حضور همتای تاجیکی در دومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای در تهران بر همکاری دو کشور در مقابله با خطر احیای مجدد داعش و گسترش آن تأکید کرد. دبیر شورای عالی امنیت ملی بهترین و مؤثرترین راه مقابله با تفکرات افراطی و تکفیری را تبیین و ترویج صحیح اسلام رحمانی دانست و تصریح کرد: ترویج اسلام داعشی از راهبرد‌های امریکا و رژیم صهیونیستی برای گسترش اسلام‌هراسی و ایجاد اختلاف، جنگ و بحران در کشور‌های اسلامی منطقه است.
*  باید جایگاهی برای نقد علمی دستگاه قضایی فراهم شود
آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه در آیین نکوداشت هفته پژوهش در قوه قضائیه گفت: در دستگاه قضایی که تصمیم سازی و تصمیم‌گیری در آن بسیار مهم است، کار باید بر پیوست پژوهشی، تحقیقی و کار علمی عمیق مبتنی باشد. رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: پژوهشگاه قوه قضائیه باید با همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در ارتباط باشد و این مجموعه پل ارتباطی بین همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های کشور با دستگاه قضا باشد. وی بیان کرد: همچنین باید جایگاهی برای شنیدن نقد علمی اقدامات دستگاه قضایی توسط علما، دانشمندان، فقها و حقوقدانان فراهم شود؛ چراکه این نقد علمی می‌تواند در جهت رشد و ارتقای دستگاه قضایی کمک‌رسان باشد.
** آفتاب یزد 98/9/27
*  جان کری ترامپ را عامل هرج‌ومرج جهان دانست
«جان کری» وزیر خارجه دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با انتقاد از تحولات اخیر بین‌المللی از جمله نشست نه چندان موفق آب و هوایی مادرید و آنچه دونالد ترامپ در این باره انجام داده گفت: امروز شاهد بی‌نظمی و هرج و مرج در جهان هستیم. جان کری در مصاحبه با سی.ان.ان گفت: همگان دریافته‌اند که وی (ترامپ) تا چه اندازه رسوا و قلدر مآب است.
*  وزارت کشور 9 محل تجمع در پایتخت تعیین کرد
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران گفت: وزارت کشور با بررسی کارشناسی 9 محل را برای تجمع‌های مردمی تعیین کرده است. شکر‌الله حسن بیگی افزود: تعیین محل مشخصی برای اعتراض‌ها، مسئله جدیدی نیست و بابت آن یک کار کارشناسی در وزارت کشور انجام شده است. وی یادآور شد: بر اساس این بررسی کارشناسی 9 محل در تهران انتخاب و مصوبه هیئت دولت شد. حسن بیگی اظهار داشت: بنا شد افراد، گروه‌ها و احزابی که بنا دارند تجمعی داشته باشند، پس از دریافت مجوز، فراخوان خود را منتشر کنند. این افراد می‌توانند در این مناطق جمع شوند و اعتراض خود را مطرح کنند و ما امنیت آنان را تامین می‌کنیم و مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.
** رسالت 98/9/27
*  آزمون علمي انتخابات ميان‌دوره‌اي مجلس خبرگان فردا برگزار مي‌شود
شوراي نگهبان در اطلاعيه‌اي زمان و مکان برگزاري آزمون علمي انتخابات اولين ميان‌دوره‌اي پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري را اعلام کرد.در اين اطلاعيه آمده است: به اطلاع داوطلبان محترم اولين انتخابات ميان دوره‌اي مجلس خبرگان (دوره پنجم) مي‌رساند آزمون علمي در روز پنج‌شنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ ساعت ۷:۳۰ صبح در مصلاي قدس شهرستان قم واقع در بلوار نيايش، ميدان جانبازان برگزار مي‌گردد.همراه داشتن کارت ملي الزامي است.
** مردم سالاری 98/9/27
*  انتقاد از عدم اعلام وصول استیضاح وزیرکشور
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول نشدن استیضاح وزیر کشور در صحن علنی مجلس انتقاد کرد. محمود صادقی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی نمایندگان در اعمال اختیارات نظارتی خود تصمیم به استیضاح برخی وزرا می‌گیرند و با وجود پیگیری‌های فراوان هیات رئیسه با لطایف‌الحیل اعلام وصول استیضاح را رد می‌کند، بیشترین آسیب را هم به دولت و هم به مجلس شورای اسلامی می‌زند. هم‌اکنون در رسانه‌ها می‌گویند که دولت و مجلس لابی و ساخت‌وپاخت کرده‌اند. بگذارید هر کسی کار خودش را کند. بگذارید وزیر کشور در این مجلس حاضر شود چرا از پاسخگویی مسئولان اجرایی به مردم و نمایندگان هراس دارید؟ مطمئن باشید پاسخگویی مسئولان به مردم موجب تقویت اعتماد عمومی به نظام می‌شود.
*  تدارک گفت‌وگوی پارلمانی ترکیه، ایران و روسیه
کنستانتین کاساچوف رئیس کمیته روابط خارجی مجلس اعلای روسیه در یک کنفرانس خبری گفت که ایران، روسیه و ترکیه اوایل سال آینده (میلادی) در آنکارا نشستی سه جانبه برای انجام گفت و گوهای پارلمانی برگزار خواهند کرد. وی تصریح کرد: ما به همراه ایران و ترکیه توافق کرده‌ایم که به طور منظم نشست‌های سه جانبه‌ای را بین کمیته‌های روابط خارجی پارلمان‌های سه کشور برگزار کنیم. این گفت‌وگوها آخرین بار اواخر بهار در مسکو انجام شد. نشست بعدی نیز قرار است اوایل سال آینده (میلادی) در شهر آنکارا برگزار شود.
** آرمان 98/9/27
*  آمریکا به دنبال سلطه نظامی بر جهان است
میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی در مصاحبه‌ای با روزنامه «آساهی» ژاپن گفت: آمریکا با کنار گذاشتن معاهدات کنترل تسلیحات هسته‌ای، به دنبال دستیابی به برتری نظامی مطلق است. گورباچف گفت: دلیل اصلی خروج آمریکا از این معاهدات، از بین بردن انواع محدودیت‌ها در حوزه نظامی و دستیابی به برتری مطلق نظامی است. به هر حال در دنیای مدرن، هژمونی یک کشور غیر ممکن است. وی افزود: اگر هر گونه ناپایداری در حوزه امنیتی وجود داشته باشد تمام سیاست‌های جهانی در نتیجه یک مسابقه تسلیحاتی جدید، دچار هرج و مرج و بی‌ثباتی خواهند شد. این موضوع، امنیت تمام ملل جهانی از جمله آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
** آفرینش 98/9/27
*  هشدار آمريکا به فروشندگان دو ماده مهم توليد فلز به ايران
وزارت خارجه آمريکا با صدور دستور العمل جديدي به «افراد حقيقي و حقوقي» در سراسر جهان هشدار داده در صورتي‌ که به فروش يا انتقال دو ماده لازم در فراوري فلز به ايران اقدام کنند، با تحريم اين کشور روبه‌رو خواهند شد. در اين دستور العمل منتشرشده گفته شده فروشندگان يا صادرکنندگان کُک نفتي و الکترود گرافيتي به ايران، خود را با خطر تحريم روبه‌رو مي‌کنند. وزارت خارجه آمريکا نه تنها به فروشندگان اين دو ماده، که به شرکت‌ها يا افرادي که در انتقال آن به ايران دست دارند؛ خطوط کشتي‌راني، صاحبان اين خطوط و بنادري که ممکن است مورد استفاده قرار گيرند، نيز هشدار داده است.
*  ايران به شريک راهبردي روسيه تبديل شده است
«مهدي سنايي» سفير جمهوري اسلامي ايران در مسکو در پايان ماموريتش با «الکساندر نواک» وزير انرژي و رئيس طرف روس کميسيون مشترک همکاري‌هاي تجاري و اقتصادي 2 کشور ديدار و گفتگو کرد. نواک در اين ديدار با بيان اينکه ايران به شريک راهبردي روسيه تبديل شده، گفت: در طي 6 سال گذشته تلاش‌هاي خوبي در راستاي همکاري‌هاي دو‌جانبه و منطقه‌اي انجام شده و روابط ايران و روسيه در همه زمينه‌ها متحول شده است.

** قدس 98/9/27
*  ترس آمریکایی‌ها از واکنش ایران به فشار حداکثری
ترس آمریکا و رژیم صهیونیستی از واکنش‌های ایران این روزها به اخبار روز رسانه‌های خارجی بدل شده است. چندی پیش ژنرال مک کنزی، دیروز نتانیاهو و امروز نیز تحلیلگران نظامی کاخ سفید ادعا کردند که ایران آماده واکنش و درگیری بزرگی در منطقه است. این جوسازی‌های رسانه‌ای البته بیشتر برای بدبین کردن افکار عمومی به نیروهای ایرانی است، اما در ضمن این تبلیغات، اعتراف‌های جالبی از توانایی‌های ایران در زمینه نظامی می‌شود. به تازگی نیز پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی فاکس نیوز (نزدیک به جمهوری‌خواهان تندور) در گزارشی به نقل از تحلیلگران کاخ سفید از امکان واکنش ایران علیه پایگاه‌های آمریکایی در منطقه نوشته‌اند.
*  پایتخت باید تخلیه شود
پیروز حناچی، شهردار تهران با اشاره به آلودگی هوا در روزهای اخیر گفت: دوشنبه شب ذرات معلق در هوا به 200 پی‌پی‌ام رسید که حالتی خطرناک است. وی افزود: وقتی در چنین شرایطی قرار می‌گیری باید شهر تخلیه شود و اگر باران نمی‌بارید اکنون شهر تخلیه شده بود که البته این امر ناشی از تمرکز است.
** خراسان 98/9/27
*  با سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران مخالفیم
فرمانده نیروی دریایی انگلیس در گفت‌وگو با بی.بی.سی، توقیف کشتی انگلیسی استنا ایمپرو توسط ایران در ماه ژوئیه را «خصومت آمیز» خواند و در عین حال گفت: انگلیس پس از این رویداد به دنبال تنش‌زدایی با ایران بوده است. راداکین در ادامه گفت : هم اکنون، نیروی دریایی انگلیس حضور نظامی پررنگ‌تری در خلیج فارس خواهد داشت اما انگلیس «به وضوح بیان کرده است» که از سیاست «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کند.
** اعتماد 98/9/27
*  طرح صلح هرمز را تجربه كنيد
وزير امور خارجه كشورمان در توييتي از كشورهاي ديگر به ويژه همسايه‌هاي عرب ايران خواست تا طرح صلح هرمز را «امتحان كنند». محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان در توييتي نوشت: سياست مبتني بر قهر و اجبار در برقراري امنيت در خليج فارس به طرز فجيعي شكست خورده است. بياييد همكاري‌هاي واقع‌گرايانه ديگري همانند ابتكار اميد (صلح هرمز) را امتحان كنيم اما همانند توافق هسته‌اي، ايده‌هاي خوب تنها يك‌طرفه نمي‌توانند دنبال شوند.
** شهروند 98/9/27
*  تنها چند صد نفر در زندان‌اند،‌نه هزاران نفر
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه برای تعیین تکلیف بازداشتی‌های ناآرامی‌های اخیر تا 20 روز آینده گفت: «تعداد بازداشتی‌ها چند صد نفر است، نه هزاران نفر.» محمد جواد لاریجانی در حاشیه دیدار خود با سفرای مقیم تهران درباره حوادث آبان ماه اظهار کرد: «تحرکی سیاسی علیه ایران شکل گرفت که جمهوری اسلامی ایران افراد زیادی را کشته است، در حالی که 85 درصد کشته‌ها مربوط به نیروهای امنیتی یا افرادی بوده است که در حال دفاع از منازل خود در برابر تهاجم آشوب‌گران بوده‌اند و 15 درصد کشته‌ها مربوط به نیروهای تروریستی است. جمهوری اسلامی ایران برخورد قاطعی با تروریست‌ها خواهد داشت، اما دستگاه قضا همان طور که رهبری گفتند با افرادی که در اعتراضات شرکت داشتند، با نهایت تسامح برخورد می‌کند. لاریجانی ادامه داد: «ما در ستاد حقوق بشر قوه قضائیه دنبال آن هستیم که افراد بازداشت شده‌ای که شکایتی علیه آنها وجود ندارد، زودتر آزاد و حقوق‌شان رعایت شود.
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
*  وظیفه شورای عالی، سیاست گذاری و بررسی مسائل کلان حوزه‌های علمیه است
رسا/ آیت‌الله غروی، در جمع طلاب کازرون و نورآبادممسنی گفت: افرادی که اهل علم هستند، راه خدا را پیش می‌گیرند و مردم را هدایت می‌کنند و جایگاه ویژه‌ای دارند. وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش و جایگاه شورای عالی حوزه‌های علمیه اشاره کرد و افزود: شورای عالی نقش سیاست گذاری حوزه‌های علمیه کشور را ایفا می‌کند. البته این شورا مدیر حوزه‌های علمیه را منصوب می‌کند، اما نقش آن سیاست گذاری و بررسی مسائل کلان مربوط به حوزه‌هاست. عضو جامعه مدرسین نقش دیگر شورای عالی حوزه را نظارت کلان بر کارهای مدیریت حوزه‌های علمیه عنوان کرد و ابراز داشت: بخشی از کار بر عهده دبیرخانه شورای عالی است که مسئولیت نظارت را بر عهده دارد.
* روحانیت انقلابی همه چیز خود را در مسیر حق قربانی می‌کند
رسا/ آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور در مراسم رونمایی از بیست جلد کتاب روایت زندگی داستانی شهدای روحانی با عنوان «تعهد سرخ» گفت: کارزار ارزشمند و اسلامی این است که ولایت مطلقه یا نیابت خاصه یا عامه از معصوم فرماندهی آن را بر عهده داشته باشد؛ از این رو هر فردی در جنگی با این مؤلفه‌ها حضور داشته است، او را به اوج ملکوت می‌رساند. عضو جامعه مدرسین با بیان این که ویژگی حوزه و روحانیت انقلابی این است که هیچ امری او را از انجام وظیفه دور نکند؛ گفت: روحانیت تراز انقلاب این آمادگی را دارد که نام، نشان و مقام خویش را بر این انجام وظیفه خویش قربانی کند، از این رو امام خمینی(ره) فرمود که قدمی جز وظیفه برنداشتم و هیچ گاه در پیمودن این مسیر ترسی نداشتم.
*  باید به تراث گذشتگان احترام گذاشته شود
 اختصاصی/ آیت‌الله علیدوست از برخی افراد درون حوزه که دانسته و ندانسته چشم بر همه دستاوردها و تراث ارزشمند حوزه و روحانیت بسته اند، انتقاد و به آنان توصیه کرد که اگر چیزی را نمی فهمند فورا درصدد انکار برنیایند. عضو جامعه مدرسین با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص تحول در حوزه‌ها گفت: «در این مدت تحولات زیادی صورت گرفته که اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم باید بگوییم روند تحول مثبت بوده. منتهی باید توجه کنیم که منظور ما از تحول، بهم ریختن اوضاع و نادیده گرفتن تراث و حمله به گذشتگان نیست. حرف ما این است که به تراث گذشتگان باید احترام گذاشته شود و به درستی فهمیده شوند و بعد بر اساس آن، طرح نو دراندازیم.
*  استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان رأی می‌آورد
فارس/ خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در آستانه رأی‌گیری مجلس نمایندگان آمریکا در مورد لوایح دوقلوی استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، نظر تمامی اعضای مجلس نمایندگان آمریکا را در خصوص لوایح استیضاح جویا شده و نوشته است که میزان آرای مثبت به حدی است که تصویب این دو لایحه در رأی‌گیری امروز (چهارشنبه) مسجل است. بر اساس آماری که آسوشیتدپرس منتشر کرده، تاکنون ۲۱۶ دموکرات گفته‌اند به اتهام سوء استفاده از اختیارات رأی مثبت می‌دهند. ۲۱۵ دموکرات هم گفته‌اند به مانع‌تراشی در مسیر تحقیقات کنگره هم رأی مثبت خواهند داد. هرچند هیچ‌یک از جمهوری‌خواهان با این دو اتهام موافقت نکرده‌اند، اما از آنجا که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان اکثریت را به دست دارند، همین تعداد رأی مثبت دموکرات‌ها هم برای تصویب طرح استیضاح ترامپ کافی است.
*  افشای بهره‌کشی شرکت‌های بزرگ آمریکا از کودکان آفریقایی
تسنیم/ یک دادگاه فدرال در واشنگتن پرونده ای علیه شرکتهای اپل، تسلا، مایکروسافت، دل و شرکت آلفابت که گوگل را در اختیار دارد، باز کرده است. این شرکت‌ها متهم به استفاده از کودکان به عنوان نیروی کار در جمهوری دموکراتیک کنگو هستند. 6 کودک از 14 کودک این پرونده در ریزش تونل کشته شده اند و بقیه از آسیب‌های بسیار جدی مثل فلج و از کار افتادگی رنج می‌برند. یک وکیل از طرف خانواده این کودکان گفت: «این شرکت‌ها که ثروتمندترین شرکت‌های جهان هستند، باعث معلولیت و مرگ کودکان شده‌اند تا کبالت ارزان قیمت خود را به دست آورند». بیش از نیمی از کبالت جهان در کنگو تولید می‌شود. این ماده معدنی بخشی لازم در باتری‌های لیتیومی است که از آنها در تقریبا تمام محصولات این شرکت‌ها استفاده می‌شود.
*  پیام «مقتدی صدر» خطاب به معترضان و نیروهای امنیتی عراقی
مهر/ مقتدی صدر رهبر جریان صدر با انتشار یک پست توئیتری پیامی را خطاب به معترضان عراقی و نیروهای امنیتی این کشور ارسال کرد. صدر در این پیام توئیتری تاکید کرد: ترورها را تمام کنید. آزموده را آزمودن خطاست. وی ادامه داد که معترضان عراقی باید از روند مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات محافظت کنند. صدر خطاب به نیروهای امنیتی عراقی نیز گفت: به نیروهای امنیتی قهرمان عراق می‌گویم که حفاظت از کشور وظیفه شما است. پیش از این ائتلاف سائرون به رهبری صدر تاکید کرده بود که برای پست نخست وزیری، نامزدی را تأیید می‌کند که مردم با آن موافق باشند.
*  کمک ۵۰۰ میلیون دلاری آمریکا به رژیم صهیونیستی
باشگاه خبرنگاران/ پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا اعلام کرد مجلس نمایندگان این کشور مجوز اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه همکاری‌ها با رژیم صهیونیستی در زمینه تقویت توان موشکی این رژیم، صادر کرد. قرار است این مبلغ در زمینه تقویت سیستم‌های لازم برای امنیت رژیم صهیونیستی در حال حاضر و نیز در زمینه تحقیق و توسعه برای مقابله با تهدیدات موشکی در آینده سرمایه گذاری شود.
*  تظاهرکنندگان آمریکایی استیضاح ترامپ را خواستار شدند
صداوسیما/ خبرگزاری رویترز گزارش داد: تظاهرکنندگان آمریکایی سه‌شنبه شب در یک تجمع در نیویورک خواستار استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، و برکناری وی از ریاست‌جمهوری شدند. معترضان که در میدان تایمز جمع شده بودند، شعار می‌دادند «ترامپ را استیضاح کنید». آن‌ها همچنین بنر‌هایی در دست داشتند که روی آن نوشته بود «ترامپ بالاتر از قانون نیست» و «برخیزید و مقاومت کنید.»
*  اقدامات ایران آینده توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد!
 ایسنا/ دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس در پیامی توییتری نوشت: شامگاه دیروز، مذاکرات خوبی با ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه و هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان درباره ایران، هنگ کنگ و لیبی داشتم. انگلیس، آلمان و فرانسه همچنان به توافق هسته‌ای پایبند هستند اما ایران اقداماتی انجام داده است که آینده آن را به خطر می‌اندازد. باید مصرانه این‌ها را پیگیری کرد.
*  حضور دیپلماتیک آمریکا در عراق کاهش می‌یابد
ایرنا/ «فارن پالیسی» نوشت: وزارت خارجه آمریکا ماه جاری میلادی (دسامبر) طرح خود را برای کاهش قابل توجه و دائمی دیپلمات‌های خود در عراق به کنگره ارسال کرد. بنا به این گزارش، این طرح‌ها به کمیته روابط خارجی سنا ارسال شده و به رؤیت فارن پالیسی رسیده است. طبق این اسناد، شمار نیروهای سفارت آمریکا در بغداد، مرکز حمایت دیپلماتیک و کنسولگری ایالات متحده در اربیل تا پایان ماه می‌۲۰۲۰ (اردیبهشت-خرداد ۱۳۹۹) با ۲۸ درصد کاهش از ۴۸۶ نفر فعلی به ۳۴۹ نفر خواهد رسید. بخش زیادی از این افراد عضو وزارت خارجه آمریکا هستند اما سایر آژانس‌های دولتی از جمله وزارت دفاع و آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا نیز شمار کارکنان خود را در عراق کاهش خواهند داد.
*  نقض گسترده حقوق بشر در زندان‌های رژیم آل‌خلیفه
مهر/ جمعیت «الوفاق» بحرین از نقض گسترده حقوق بشر در زندان‌های آل خلیفه خبر داد. بر اساس این گزارش، الوفاق اعلام کرده است که حقوق زندانیان بحرینی در ۸۸ مورد توسط نظامیان آل‌خلیفه نقض شده است. این جمعیت بحرینی در ادامه افزوده است: نظامیان آل خلیفه زندانیان بحرینی را مورد شکنجه قرار داده و با آنها بدرفتاری می‌کنند. طبق اعلام جمعیت الوفاق، آل خلیفه همچنین تنها یک ساعت در طول روز به زندانیان اجازه خروج از سلول‌های خود را می‌دهد.

طلیعه

تصویر مطلب«اقتصاد کشور را مطلقاً به تحوّلات خارجی نباید پیوند زد» این تذکری بود که حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با هیئت دولت در دوم شهریور ماه مطرح کردند و چنین پیوندی را «خطای راهبردی» دانستند. در کنار این موضوع معظم له به تشریح موضوعات اقتصادی‌پرداختند و تولید را به عنوان راه حل  اصلی رفع مشکلات  اقتصادی معرفی و تبیین کردند.  کشور ما از جمله کشورهایی است که علاوه بر موقعیت خاص جغرافیایی طبیعی از ظرفیت‌های مادی و منابع سرشاری‌برخورداراست. این ویژگی در پیوند با فرصت‌هایی چون نیروی انسانی...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom