Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه چندی قبل آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی‌جنبش مقاومت‌اسلامی‌فلسطین (حماس)، با تأکید بر حمایت از مردم فلسطین، خاطرنشان کردند که جمهوری‌اسلامی از هیچ کوششی برای استیفای حقوق ملت فلسطین و دفع شر رژیم جعلی صهیونیستی دریغ نخواهد کرد. متن پاسخ رهبر معظم انقلاب به شرخ زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم برادرمجاهد و عزیز جناب‌آقای اسماعیل‌هنیه دامت توفیقاته رئیس‌محترم دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس سلام علیکم
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز450
دیروز1842
در هفته7747
در ماه11362
مجموع442538

بازدید کنندگان برخط

2
Online

  • رئیس کل بانک مرکزی: ذخایر ارزی کشور در یکسال گذشته افزایش یافته است
  • در جلسه روز گذشته جامعه مدرسین صورت گرفت: ارائه گزارش عملکرد شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور به رئیس و اعضای جامعه مدسین
  • آیت‌الله مصباح یزدی: دشمن با فضای مجازی افکار جوانان را بمباران می‌کند
  • آیت‌الله خاتمی: همه جای دنیا انتخابات قانون و ناظر دارد
  • آیت‌الله حسینی بوشهری: دشمن برای جدایی مردم عراق و ایران نقشه کشیده هر دو ملت هوشیار باشند
  • آیت‌الله کعبی: حوزه‌های علمیه از پژوهش علمی دقیق اربعین غافل نشوند

 

** جام جم 98/7/20
*  حمله به نفتکش ایرانی در نزدیکی سواحل جده عربستان
نفتكش ایرانی «سابیتی»، بامداد دیروز در دریای سرخ دچار حادثه شد. شركت ملی نفتكش ایران در نخستین واكنش خود به حادثه برای كشتی سابیتی، اعلام كرد: نفتكش ایرانی SABITY متعلق به شركت ملی نفتكش (NITC) صبح جمعه، ۱۹ مهرماه در دو انفجار جداگانه كه به‌طور احتمال بر اثر اصابت موشك در ساعت‌های ۵و ۵ و ۲۰ دقیقه صبح در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی رخ داده، دچار انفجار در بخش بدنه شده است. دو مخزن اصلی نفت در این كشتی آسیب دیده و نفت موجود در آن در حال خروج به دریای سرخ است.
بر اساس این اطلاعیه، كشتی و همه كاركنان آن سالم و در وضع ایمن و با‌ثبات هستند و تنها بدنه كشتی اندكی آسیب دیده است كه كاركنان كشتی در صدد كنترل آن هستند. از همان لحظات ابتدایی حادثه، كارشناسان فنی مستقر روی این شناور با رصدهای كارشناسی و امنیتی، بررسی علت انفجار را آغاز كردند. بعد از بررسی‌های اولیه، اعلام شد نفتكش ایرانی، دارای وضعیت كاملا تحت كنترل است و خدمه در حال حفظ شرایط پایدار در نفتكش هستند.
** همشهری 98/7/20
*  مجلس ختم آمریکا را می‌گیریم
عباس محمد حسنی، رئیس سازمان عقیدتی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش ارتش در اثبات دخالت‌های آمریکا در منطقه، گفت: دوستان ما موافق هستند که ترامپ چهره غیر قابل اعتمادی است.
ما که خیرخواه کشورهای دوست و همسایه هستیم، توصیه می‌کنیم به خصوص به حاکمان حجاز این توصیه را می‌کنیم با طناب آمریکا به ته چاه نروند که برای همیشه ته چاه خواهند ماند. وی در پایان با بیان اینکه به زودی مجلس ختم حضور آمریکا در منطقه را می‌گیریم، گفت: ملت ایران در گام اول آمریکا را در کشور کیش و مات کرد و در گام دوم در منطقه کیش و مات خواهد کرد.
** کیهان 98/7/20
*  همه جای دنیا انتخابات قانون و ناظر دارد
آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:
- ما نه اولین کشوری هستیم که انتخابات برگزار می‌کنیم و نه آخرین کشور. همه جای دنیا انتخابات هست. در دنیا هرکس که گفت می‌خواهم نامزد شوم اسمش را می‌نویسند یا قانونی برای کار هست؟
-  مردم به این قانون رای دادند و این قانون گفته شورای نگهبان ناظر به انتخابات است. اصل 98 هم می‌گوید تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و شورای نگهبان هم گفته است که این نظارت، نظارت استصوابی است.
- نظارت استصوابی چیز جدیدی نیست. می‌گویند شورای نگهبان نبوده؛ خب شورای نگهبان نبود اما در زمان امام، هیئتی ایجاد شد و آنها نظارت استصوابی را انجام دادند. کدش را بگویم؟ مسعود رجبی خبیث را رد کردند؛ دستشان هم درد نکند.
- برخی از ابلاغ‌ها و اظهارات بوی دو قطبی کردن می‌دهد. همه می‌فهمند. ما هم می‌فهمیم و به جایش پاسخ می‌دهیم.
*  دشمن برای جدایی مردم عراق و ایران نقشه کشیده هر دو ملت هوشیار باشند
امام جمعه قم گفت: رهبر معظم انقلاب با وجود مشغله فراوان اما دو روز کاری را به دیدار با نخبگان اختصاص دادند و این اقدام حاوی پیام اهمیت و اولویت این قشر برای مسئولان و کارگزاران بود.
آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه قم با اشاره به ثمرات و عظمت راهپیمایی اربعین گفت: این روز و این راهپیمایی بین‌المللی شد و همین موضوع عصبانیت دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی را در پی داشته است لذا به هر اقدامی متوسل می‌شوند تا مانع آن در درجه اول و در درجه دوم سانسور این واقعه عظیم است. آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه محبت و عشق حسینی(ع) موجب اتحاد و همبستگی دو ملت بزرگ عراق و ایران شده و این موضوع نیز خشم دشمنان اهل‌بیت علیهم‌السلام و نیز دشمنان فرامنطقه‌ای را در پی داشته است و برای جدایی، تفرقه و حتی تقابل این دو ملت نقشه‌ها کشیده‌اند؛ تصریح کرد: هر دو ملت و نیز مسئولان دو کشور باید با هوشیاری کامل مانع تحقق این خواب شوم شوند.
** شرق 98/7/20
*  امضای تفاهم‌نامه همکاری نیروهای دریایی کشورهای حاشیه خزر
امیر خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش، درباره نشست پنج جانبه فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه دریای خزر و امضای تفاهم نامه همکاری گفت: «در این نشست هر پنج فرمانده نیروی دریایی به این نتیجه رسیدند که نیازهای فنی، آموزشی و ساخت و تعمیر یگان‌های شناور سطحی و زیر سطحی در دریا و ساحل را با اشتراک ظرفیت‌های یکدیگر مرتفع کنند.»
این تفاهم نام همکاری، پس از مصوبه روسای جمهور پنج کشور ساحلی مبنی بر حضور نداشتن سایر کشورها در دریای خزر شکل گرفت.
*  تاکید ایران بر لزوم توقف فوری حملات نظامیان ترکیه
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای با تاکید بر لزوم توقف فوری حملات و خروج نظامیان ترکیه از خارک سوریه ضمن درک نگرانی های امنیتی آن کشور اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران آن چنان که پیش از این نیز اعلام داشته است، شرایط کنونی منطقه را نتیجه دخالت‌های فرامنطقه‌ای خصوصا از سوی ایالات متحده آمریکا دانسته و بر اساس نگاه مبتنی بر حل و فصل مشکلات در چارچوب ظرفیت‌های منطقه‌ای، آمادگی خود را برای هر گونه ایفای نقش بین دو کشور، همان گونه که در حال حاضر نیز با دوطرف در تماس است، اعلام می‌کند و معتقد است رفع تنش پیش آمده تنها از طریق اقدامات مسالمت آمیز و با احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و نیز توافق آدانا امکان پذیر است.
** ایران 98/7/20
*  اعتراف رئیس موساد درباره فهرست ترور اسرائیل
رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل «موساد» گفت که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران تاکنون در فهرست ترور اسرائیل قرار نگرفته است اما ترور وی امکانپذیر است. «یوسی کوهین» افزود: «موساد کارهای سلیمانی را زیر نظر دارد و ما به مبارزه با آنها می‌پردازیم و هرکاری را انجام می‌دهیم تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم.» کوهین با اشاره به موضوع ترور افراد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» گفت: «افراد بزرگ جنبش حماس را در جهان ترور می‌کنیم اما حماس آن را اعتراف نمی‌کند.»
*  بررسی جزئیات و عوامل انفجار بدنه نفتکش ادامه دارد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به شلیک موشک به نفتکش ایرانی با یادآوری اینکه در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفتکش‌های ایران در دریای سرخ صورت پذیرفته که بررسی‌ها درخصوص عوامل دخیل در این اقدامات در حال انجام است، تأکید کرد: بررسی جزئیات و عوامل این اقدام خطرناک ادامه داشته و پس از حصول نتیجه اعلام خواهد شد. عباس موسوی همچنین با ابراز نگرانی درخصوص آلودگی ایجاد شده در منطقه به دلیل نشت شدید نفت از مخازن آسیب‌دیده کشتی، اعلام کرد: «کلیه مسئولیت‌های ناشی از این اقدام از جمله آلودگی شدید زیست‌محیطی ایجاد شده در منطقه برعهده عوامل این ماجراجویی خطرناک است.»
** جمهوری اسلامی 98/7/20
*  دولت عراق و دستگاه‌های امنیتی آن مسئول خون‌های زیادی هستند
حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالمهدی کربلایی نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه دیروز که در حرم مطهر امام حسین(ع) ایراد شد، عنوان کرد:
مرجعیت عالی دینی بر محکومیت حمله به تظاهرات مسالمت آمیز و شماری از نیروهای امنیتی در تظاهرات هفته گذشته عراق تاکید کرد و علاوه بر این،آتش زدن و تخریب برخی نهادهای دولتی و اموال خصوصی در آن تظاهرات را محکوم نمود. دولت و سرویس‌های امنیتی آن، مسئول خون‌های زیادی هستند که در تظاهرات روزهای گذشته چه بین شهروندان بی‌گناه و چه عناصر امنیتی مکلف به برخورد با آنها ریخته شد و نمی‌توانند از زیر بار این مسئولیت بزرگ شانه خالی کنند.
مرجعیت دینی ریختن خون‌های بی‌گناه و تجاوزات سنگین در همه اشکال آن را محکوم، و با خانواده‌های شهدا و مجروحان و مصدومان ابراز همدردی می‌کند و بر همبستگی خود با خواسته‌های مشروع تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز تاکید می‌کند.
*  پیشنهاد انصارالله به عربستان برای تبادل 2 هزار اسیر
عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته ملی اسیران جنبش انصارالله یمن اعلام کرد از طریق یک میانجی محلی به مزدوران متجاوز تبادل 2000 اسیر از دو طرف را در مرحله اول پیشنهاد دادیم. وی افزود: به این میانجی گفتیم که در صورت آماده بودن آنها (ائتلاف) ما نیز آماده اجرای این پیشنهاد طی یک هفته هستیم.
این مقام یمنی در ادامه تصریح کرد: درحال حاضر منتظر پاسخ آنها به این پیشنهاد هستیم.
** جوان 98/7/20
*  امریکا در به‌کارگیری قدرت ناتوان است
سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه در دیدار با آیت‌الله سید حسن عاملی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل با بیان اینکه امریکایی‌ها خود اقرار می‌کنند که گزینه‌های روی میز آن‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران تضعیف شده است، اظهار داشت: وقتی به گزینه‌های روی میز امریکایی‌ها نگاه می‌کنیم می‌بینیم که هیچ یک از این گزینه‌های روی میز را نمی‌توانند عملی کنند؛ یعنی امریکا امروز در داشتن قدرت ناتوان نیست؛ در به‌کارگیری قدرت ناتوان است و می‌توان گفت که امریکا تدبیر به‌کارگیری این‌ها را ندارد و شرایط به‌کارگیری را نمی‌تواند برای خود حاصل کند. وی ادامه داد: امریکایی‌ها به یک چرخه‌ای رسیده‌اند که هر چه هزینه می‌کنند کمتر نتیجه می‌گیرند و این یعنی زوال آنها؛ مشکلی که دارند این هزینه‌های کلان اقتصادی و نظامی را نمی‌توانند به منفعت‌های سیاسی تبدیل کنند.
*  امنیت تهران پایدار و باثبات است
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری در دیدار با فرماندهان سپاه تهران بزرگ گفت: سپاه مسئولیت‌های سنگینی در جهت برقراری و حفظ امنیت تهران بر عهده دارد. برقراری امنیت در مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) یک نمونه از تلاش‌هایی است که در این رابطه صورت می‌گیرد؛ بنابراین به واسطه تلاش‌هایی که تا کنون صورت گرفته امنیت امروز تهران با ثبات و پایدار است.
رئیس کل ستاد نیروهای مسلح یادآور شد: در ارزیابی یکپارچه‌ای که از همه نیروهای مسلح داشتیم اقداماتی که نیروهای مسلح در ارتش، سپاه و نیروی انتظامی برای دفاع و امنیت محدوده پایتخت و تهران بزرگ باید انجام دهند به خوبی در حال انجام است و نواقص و مشکلات هم احصا و ابلاغ شد که به سرعت برطرف شود و شاهد امنیت مناسبی در این منطقه باشیم.
** آفتاب یزد 98/7/20
*  اگر کسی افشای فسادی انجام داد باید در امنیت باشد
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور گفت: شبکه‌های عظیمی به جهت رسانه‌ای شکل گرفته تا بتواند تغییراتی در سیاست‌های دولت‌ها ایجاد کند. اطلاعات دقیق از اوضاع کشور بسیار مهم است و نقش رسانه‌های شجاع خیلی مهم است. انتظار ما از مطبوعات این بوده که ترویج اخلاق و انصاف باشد و نمی‌‌خواهیم بلندگوی دولت باشند و اتفاقا ما را نقد کنند. اما جامعه به همبستگی نیاز دارد که برای این کار نیاز به ترویج اخلاق و انصاف است. رسانه‌ها سرمایه‌های بزرگی برای کشور هستند. اگر امروز مبارزه با فساد بحث روز جامعه است، آزادی رسانه است که باید بتواند در این باره صحبت کند تا از این موضوعات پیشگیری شود.
جهانگیری در ادامه بیان کرد: بحثی که امروز گفته می‌شود اگر کسی افشای فسادی انجام داد باید در امنیت باشد، بحث مهم و درستی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
** رسالت 98/7/20
*  براي رسيدن به مجلس شايسته تعصب‌ گروهي بايد کنار گذاشته شود
رئيس جامعه روحانيت مبارز گفت: تعصب‌ گروهي براي رسيدن به مجلسِ شايسته بايد کنار گذاشته شود.
آيت‌الله محمدعلي موحدي کرماني در هشتمين‌ نشست هم‌انديشي جامعه روحانيت مبارز با احزاب و تشکل‌هاي انقلابي و ارزشي با اشاره به ابتلائات و امتحان هاي الهي و تلاش آدمي براي پيروز شدن در چنين امتحان هايي افزود: برنده شدن در ابتلاء و امتحان‌هاي سخت الهي مستلزم تحمل دشواري ها و سختي هاست و بايد بدانيم که در اين راه بايستي به ريسمان الهي تمسک‌بجوييم.
يکي از اين ابتلائات همين انتخاباتي است که پيش روي ماست و امتحان سختي است چون که به واسطه آن سرنوشت کشور و انقلاب رقم مي خورد.وي تصريح کرد: اگر انتخاب نمايندگان، انتخاب صلحاء باشد همه چيز رو به صلاح و اصلاح مي رود. در اين آزمون بايد متمسک‌به ولايت و خط مستقيم ولايت بود تا پيروزي حاصل شود.
*  دشمن با فضای مجازی افکار جوانان را بمباران می‌کند
آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي در درس اخلاق خود، ابراز داشت: امروز همه دنيا پشت به پشت هم داده‌اند تا مسلمانان را به وسيله هاي مختلف مانند فضاي مجازي از دين خارج کنند، امروز دشمن با فضاي مجازي دائما افکار جوانان را بمباران مي کند؛ در اين شرايط نمي توان تنها به برخي مسائل فقهي اکتفا کرد.
وی عنوان کرد: اولين واجب اجتماعي ما اين است که راه سعادت و شقاوت را با اتکا به مباني ديني براي رفع نياز جامعه بشري تبيين کنيم. در مسائل اجتماعي فرمول‌ها اينقدر پيچيده است که زرنگ‌ترين افراد در معرض اشتباه قرار مي‌گيرند. وي اضافه کرد: چند سال است که سياستمداران با آمريکا و اروپا مذاکره مي‌کنند تا منافع طرفين يا به اصطلاح برد ـ برد تأمين شود اما نتيجه چه شد؟ امروز تازه برخي مي‌فهمند که مذاکرات هيچ نتيجه‌اي نداشته و طرف مقابل به هيچ وجه قابل اعتماد نيست و اگر امضا کند زير آن مي‌زند.
** مردم سالاری 98/7/20
*  نیروی قدس سپاه، انتظامی عراق و حشدالشعبی حافظ امنیت زائران در خاک عراق هستند
سخنگوی سپاه پاسداران گفت: نیروی قدس سپاه، نیروهای انتظامی عراق و حشدالشعبی؛ حافظ امنیت زائران در خاک عراق هستند و امنیت زائران در داخل کشور هم با نیروهای نظامی، اطلاعاتی و امنیتی خودمان و با کمک بسیج و سپاه تامین می‌شود.
سردار رمضان شریف در ارتباط تلفنی با رادیو اربعین درگیری‌های اخیر در داخل عراق را، تلاش دشمنان برای تحت شعاع قرار دادن موضوع راهپیمایی بزرگ اربعین و وحدتی دانست که بین ملت ایران و عراق ایجاد شده است و گفت: خوشبختانه با هوشیاری مردم و مسئولان عراق و همین طور نیروهای امنیتی این توطئه خنثی شد و این راهپیمایی با شکوه بسیار بزرگتر و متراکم تری و در امنیت کامل برقرار خواهد شد.
*  حمایت علاوی از طرح ظریف
«موسی علیزاده طباطبایی» معاون سفیر ایران در عراق، با ایاد علاوی نخست وزیر پیشین عراق دیدار و رایزنی کرد. در این دیدار  طرفین  ضمن گفت‌وگو درباره روابط دو کشور دوست و همسایه، تحولات منطقه را نیز مورد بررسی قرار دادند. علیزاده طباطبایی در این ملاقات به تبیین سیاست جمهوری اسلامی ایران برای تعمیق دوستی و برادری  بین کشورهای منطقه پرداخت.
در این دیدار  ایاد علاوی نیز  ضمن حمایت مجدد از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران که توسط محمد جواد ظریف درباره گفت‌وگوها و همکاری‌های منطقه‌ای اعلام شده است، افزود: من از روزی که از این طرح مطلع شدم، همواره در کنفرانس‌ها و ملاقات با مقامات منطقه و جهان از آن حمایت کرده و آن را  برای کاهش تنش و دوستی بین مردم و دولت‌های منطقه مناسب می‌دانم.
** آرمان 98/7/20
*  گام چهارم را هم بر مي‌داريم
رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس گفت: اگر اروپا در فرصت 60 روزه به تعهدات خود عمل کند، ايران هم به تعهدات خود در چارچوب برجام بازخواهد گشت، اما در غير اين صورت گام چهارم کاهش تعهدات ايران در برجام محکم‌تر و قاطعانه‌تر برداشته مي‌شود.
حجت‌الاسلام مجتبي ذوالنوري اظهار داشت: صرفا بر اساس بندهاي مندرج در توافقنامه برجام گام‌هاي خود در کاهش تعهدات را برمي‌داريم و در گام چهارم هم گزينه‌هاي متعددي پيش روي ايران است. ذوالنور تصريح کرد: اروپا توان اين کار را دارد اما کاملا در راستاي اهداف آمريکا گام برمي‌دارد و بر اين اساس اراده لازم براي حفظ برجام را ندارد.
** آفرینش 98/7/20
*  همکاري‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي درباره تغيير اقليم بيشتر شود     
سيدعباس عراقچي معاون وزير امور خارجه در نشست اعضاي هيئت رئيسه ششمين کنفرانس بين المللي - منطقه‌اي تغيير اقليم گفت: همکاري‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي در اين دوره از کنفرانس بايد پررنگ‌تر شود؛ چون اقدام در خصوص تغيير اقليم و تبعات آن بدون همکاري با ساير کشورها انجام شدني نيست و در مباحثي مانند ريزگرد، آب‌هاي فرامرزي و مديريت آن‌ها، قطعاً بدون همکاري‌هاي منطقه‌اي نمي‌شود خيلي از مسائل را مديريت کرد. عراقچي از آمادگي وزارت امور خارجه براي همکاري همه‌جانبه با ششمين کنفرانس بين‌المللي _ منطقه‌اي تغيير اقليم خبر داد و خواستار افزايش آگاهي عمومي در زمينه پيامدهاي تغيير اقليم شد.
** قدس 98/7/20
*  دشمنان در شرایط کنونی به مرحله التماس رسیده‌اند
جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نهمین سالگرد تدفین شهدای گمنام دانشگاه شاهد که در صحن مسجد پیامبر اعظم(ص) این دانشگاه برگزار شد، گفت: دشمنان به قدرت ما اقرار می‌کنند و شرایط طوری رقم خورده که خودشان به دنبال قدرت بازدارندگی در برابر ایران هستند. سردار فدوی با بیان اینکه حق و باطل هیچ گاه کنار هم جمع نمی‌شود و فقط در دو حالت رفتن حق به سمت باطل یا بر عکس دعوا خاتمه می‌یابد، خاطرنشان کرد: برخی که خود را در کشور صاحب فکر، عقل و روشنفکری می‌دانند این دعوا را قبول ندارند،‌ در حالی که دشمن به صراحت به آن اعتراف دارد، ‌وی افزود: دشمنان در شرایط کنونی به مرحله التماس رسیده‌اند تا از مخمصه و منجلاب یمن و دیگر کشورهای مقاومت نجات یابند.
*  منتظر تغییر نظام ایران نباشید قدرت تهران رو به افزایش است
یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی با یادآوری اینکه سیاست‌های دولت‌های متوالی آمریکا علیه نظام ایران در40 سال گذشته ناکام مانده به سیاستمداران این کشور توصیه کرده منتظر تغییر نظام ایران نباشید. اندیشکده شورای اتلانتیک در تحلیلی به قلم «جک گلدستون»، استاد دانشگاه در دانشگاه «جورج میسون» نوشته است: «از زمان وقوع انقلاب ایران در سال 1979، ایالات متحده منتظر فروپاشی جمهوری اسلامی بوده است.»
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرده، جمهوری اسلامی ایران در برابر جنگ هشت ساله با عراق، چندین دهه تحریم و ناآرامی‌های پس از انتخابات سال 2009 (1388) دوام آورده و با ثبات باقی مانده است.
گلدستون نوشته است: «سرانجام اینکه، ‌انقلاب‌ها دوره‌های عمر مخصوص به خودشان را دارند. اگر آن‌ها از طریق جنگ‌های داخلی یا بین‌المللی در برابر آزمون‌های اولیه پیش روی خودشان ایستادگی کنند، به تدریج وارد مرحله‌ای پراگماتیک‌تر شده و دولت‌های با ثبات‌تر و متوازن‌تر ایجاد می‌کنند.»
** خراسان 98/7/20
*  افتتاح ۵۶۱ پروژه محرومیت زدایی سپاه در استان اردبیل
آیین افتتاح ۵۶۱  طرح محرومیت‌زدایی و مردم یاری، روز پنج شنبه ۱۸ مهرماه با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمعی از فرماندهان و مسئولان در اردبیل برگزار شد. بنا بر این گزارش،  طرح‌های محرومیت‌زدایی شامل ساخت و مرمت مسکن محرومان،خانه بهداشت،  آب رسانی،  مرمت راه ها، مدارس، مساجد و ایجاد جاده های بین مزارع در دهستان های محروم و سطح استان است.
** اعتماد 98/7/20
*  حمله به نفتكش ايراني توسط اسراييل
حساب كاربري «اينتل‌اسكاي» در خبري مدعي شد: بر اساس اطلاعات موجود، حمله به نفتكش ايراني در درياي سرخ ساعت ۵ صبح روز جمعه با شليك دو موشك از يك قايق توپدار اسراييلي انجام شده است. اين قايق حركت خود را ساعت يازده شب روز پنجشنبه از پايگاه دريايي اسراييل در جزيره دهاك اريتره آغاز كرده بود. اين قايق ساعت 45: 2 بامداد جمعه در ۳۴ كيلومتري جنوب شرقي بندر بور سودان در آب‌هاي درياي سرخ مشاهده شده است. به گزارش «اعتماد»، تاكنون اين گمانه‌زني توسط ايران تاييد نشده است.
** شهروند 98/7/20
*  محدودیت‌ها آسیبی به ساختارهای هسته‌ای وارد نکرده است
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، گفت: «محدودیت‌های هسته‌ای فقط برای رفع سوء ظن طرف‌های مقابل در مذاکرات هسته‌ای اعمال شد و هیچ کدام از این محدودیت‌ها به ساختارهای هسته‌ای کشور آسیب وارد نکرده است. اگر تعهدات ایران را در برجام روی میز قرار دهیم، فقط دو کار دیگر باقی مانده است تا تمام تعهدات ایران برداشته شود و مجددا به شرایط قبل از برجام باز گردیم. اقدام نخست فعال کردن فردو است تا انجام غنی‌سازی در این سایت ادامه یابد و اقدام دوم نیز افزایش ماشین‌ها است.
وقتی این دو گام دیگر هم برداشته شود، عملا فقط ابعاد نظارتی باقی می‌ماند و در حوزه عملیاتی ایران هیچ تعهد دیگری نخواهد داشت.»
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
ارائه گزارش عملکرد شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور به رئیس و اعضای جامعه مدرسین
اختصاصی/ دبیر و اعضای محترم شورای عالی حوزه‌های علمیه، روز جمعه با حضور در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین، ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات این شورا به سؤالات رئیس و اعضای محترم جامعه مدرسین پاسخ دادند. آیت‌الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، ضمن گرامیداشت ياد و نام آیت‌الله مؤمن(ره) و حضرات آيات دیگری که در شش دوره قبلی دبیر شورا بوده‌اند، روند شکل‌گیری شورای عالی حوزه‌های علمیه را از آغاز تا دوره هفتم به‌اختصار يادآور شد. ایشان در ادامه گزارشی جامع از برنامه‌ها و فعالیت‌های دوره هفتم این شورا به جامعه مدرسین حوزه ارائه نمود. بعد از سخنان آیت‌الله حسینی بوشهری، اعضای محترم جامعه مدرسین به بحث و بررسی درباره گزارش و مسائل موردنظر پرداختند. با توجه به محدوديت وقت، ادامه بحث و بررسی به جلسات آينده موکول شد. از این ‌رو، مقرر گرديد: اعضای محترم جامعه مدرسین در جلسه آينده پس از شنيدن گزارش اجرايی حوزه‌های علميه سراسر کشور که به ‌وسیله آيت‌الله اعرافی ارائه می‌شود، بحث و بررسی درباره مسائل و موضوعات مهم حوزه‌های علميه را پی‌بگيرند.
حوزه‌های علمیه از پژوهش علمی دقیق اربعین غافل نشوند
باشگاه خبرنگاران/ آیت‌الله کعبی  با اشاره به آثار وبرکات بزرگ حماسه پیاده روی اربعین گفت: راهپیمایی جهانی اربعین، دستاوردها و برکات بسیاری برای امت اسلامی دارد، این جریان قطعاً موجب وحشت استکبار جهانی است و به زودی بساط کفر و دشمنان اسلام و مسلمین به این وسیله برچیده خواهد شد. عضو جامعه مدرسین افزود: امروز حوزه‌های علمیه کشور وظیفه سنگینی برعهده دارند و نباید از ظرفیت جهانی اربعین برای ترویج دین مبین اسلام و جبهه مقاومت بر اساس پیام‌های عاشورای حسینی و همچنین مطالعه همه‌جانبه ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مردمی زیارت اربعین غافل شوند.وی افزود: اربعین استعداد پاسخگویی همه‌جانبه و پژوهش علمی دقیق را دارد، بنابراین باید نخبگان و فرهیختگان دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور از این فرصت مناسب نهایت بهره را ببرند.
واشنگتن به دنبال تقابل با تهران نیست
باشگاه خبرنگاران/ رئیس بخش ایران در وزارت خارجه آمریکا دراظهاراتی متناقض گفت: واشنگتن به دنبال مقابله با ایران نیست.هوک افزود: ایران پیشنهاد دیپلماسی ما را رد کرد. حال باید ایران میان انقلابی بودن و سقوط اقتصادش یکی را انتخاب کند.این مقام آمریکایی تصریح کرد: ما به دنبال دستیابی به توافقی جامع با ایران هستیم، توافقی که تمامی اقدامات این کشور در منطقه را نیز پوشش دهد و در این باره از تلاش‌های کشور‌های اروپایی حمایت می‌کنیم.وی تاکید کرد: ما تصمیم گرفتیم ۳ هزار نیروی نظامی جدید به عربستان اعزام کنیم. این اقدام با هدف جلوگیری از تهدید‌های ایران صورت گرفت. آمریکا به دنبال تشدید تنش‌ها در منطقه نیست. وی افزود: برنامه موشکی تهران یک تهدید است و باید برنامه موشکی ایران مهار شود.
درخواست ولیعهد عربستان از عمران خان برای مذاکره با روحانی درباره سعودی‌‌ها
باشگاه خبرنگاران/ سخنگوی دولت در مورد میانجی‌گری عمران خان میان ایران و عربستان، گفت: کشورهای متعددی با حسن نیت، کوشیده‌ اند میانجی تنش ‌زدایی تهران – ریاض شوند و برخی از آن‌ها حامل پیام سعودی‌ها هم بوده‌ اند.ربیعی درادامه افزود: در سطح رسانه‌‌ای، حداقل، نخست‌ وزیر پاکستان به ‌طور رسمی اعلام کرد که ولیعهد عربستان از وی خواسته است تا با رئیس‌ جمهور ایران درباره سعودی‌‌ها مذاکره کند.
فرمانده نیروهای «قسد» ترکیه را تهدید کرد
مهر/ فرمانده کل نیروهای کرد سوریه موسوم به قسد، ترکیه را به آزاد کردن عناصر داعش تهدید کرد.«مظلوم عبدی» اعلام کرد که دیگر حفاظت از اسرای داعش اولویت این‌ نیروها نیست و اگر ترکیه عملیات علیه آن‌ها را متوقف نکند، نیروهای دموکراتیک سوریه عناصر مسلح داعش را رها خواهند کرد و به حفاظت از خانواده‌های خود خواهند پرداخت.شبه‌نظامیان کرد سوریه که طی سال‌های گذشته مورد حمایت آمریکا بودند، با آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه در چهارشنبه این هفته، تهدید کردند که احتمال دارد عناصر داعش را آزاد کنند.
تهاجم ترکیه به سوریه ۱۰۰ هزارنفر را آواره کرد
مهر/ سازمان ملل اعلام کرد که در پی تهاجم نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه حدود ۱۰۰ هزار نفر با ترک خانه های خود در این مناطق آواره شده و بدین ترتیب، بر شمار ساکنان پناهگاهها و مدارس افزوده اند.حکومت خودمختار کردستان در شمال شرق سوریه نیزاعلام کرد که به منظور حفاظت از آوارگان در برابر گلوله باران ارتش ترکیه، اردوگاه آوارگان «مبروکا» در ۱۲ کیلومتری جنوب مرز ترکیه- سوریه با ۷۰۰۰ آواره بطور کامل تخلیه می شود.
هدف از اعزام نیرو به عربستان مقابله با ایران است!
مهر/ وزیر خارجه آمریکا مدعی شد اعزام نظامیان و تجهیزات بیشتر به عربستان سعودی با هدف تقویت توانمندی‌های دفاعی و کمک به احیاء قابلیت بازدارندگی این کشور در برابر تهاجم ایران (!) انجام می‌شود. پمپئو افزود: ایران باید رفتار خود را از اساس تغییر داده و شبیه یک کشور نرمال رفتار کند وگرنه باید به تماشای نابودی اقتصادش بنشیند. وی همچنین به رد پیوستن به کنوانسیون پالرمو در نظام قانونگذاری ایران واکنش نشان داد و گفت: اگر ایران در مبارزه با تامین مالی تروریسم و پیوستن به استانداردهای جهانی ضدپولشویی و تامین مالی تروریسم جدی بود، فورا به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون تامین مالی تروریسم می‌پیوست.
آمریکایی‎ها نشان بدهند از جنگ ویتنام، عراق و یمن درس عبرت گرفته اند
مهر/ عضو شورای عالی سیاسی یمن درواکنش به اعزام ۳ هزار نیروی تازه نفس آمریکایی به عربستان تاکید کرد: آمریکا باید با این واقعیت روبه رو شود که افزایش تعداد به معنی پیروزی نیست. آن چیزی را که ۱۴ هزار نظامی نتوانستند محقق کنند ۲ هزار و یا ۳ هزار نظامی نیز نمی توانند محقق سازند.محمد الحوثی افزود: عقب نشینی آمریکا از خطوط درگیری با ایران در سوریه به معنی استقرار آنها در عربستان نیست. بهتر است آمریکایی‌ها برای یک بار هم که شده نشان دهند که از جنگ ویتنام و عراق و یمن عبرت گرفته‌اند چرا که این جنگ‌ها بیهوده بوده است. ادعای مقابله با ایران از عربستان یک ادعای رسوا شده است.
ذخایر ارزی کشور در یکسال گذشته افزایش یافته است
مهر/ رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در یکسال گذشته ذخایر ارزی‌ کشور نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش نیز داشته است،گفت:بخش مهمی از نیاز ارزی کشور برای واردات از طریق صادرات غیرنفتی تامین شد. همتی با بیان اینکه  باید تلاش کنیم میان صادرات و واردات تعادل ایجاد کنیم،  در خصوص نقش فعالان اقتصادی در حل مشکلات کشور خاطرنشان کرد: درخواست من این است که فعالان اقتصادی، شرایط کشور را درک کنند زیرا کشورمان در شرایط ویژه ای است و هیچ کس جز مردم ایران به منافع ملی ما فکر نمی‌کند و ما باید برای همه موارد پیش بینی داشته باشیم.
سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا استعفا کرد
مهر/ رئیس‌جمهوری آمریکا از کناره‌گیری «کوین مک آلینان» سرپرست وزارت امنیت داخلی این کشور خبر داد. وی از ماه آوریل عهده‌دار این سمت بوده، آلینان سومین فردی است که از زمان روی کار آمدن ترامپ پُست خود را در این وزارتخانه ترک می‌کند.
کاهش ۶.۵درصدی بدهی خارجی ایران با وجود تحریم‌ آمریکا
تسنیم/ بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از دیون خارجی کشورها کل بدهی خارجی ایران در پایان سال 2018 را 6 میلیارد و 323 میلیون و 900 هزار دلار اعلام کرد.با وجود تحریم‌های آمریکا بدهی خارجی ایران در سال 2018 نسبت به سال قبل از آن 6.5 درصد کاهش داشته است. در پایان سال 2017 کل بدهی خارجی ایران 6 میلیارد و 761 میلیون و 100 هزار دلار محاسبه شده بود، بر این اساس بدهی خارجی ایران در سال قبل 437.2 میلیون دلار کاهش داشته است.

طلیعه

تصویر مطلب با توجه به پایان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (27 مهرماه)بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل - که در تایید برجام صادر شد _ واشنگتن در ماههای اخیر تمام تلاش خود را جهت تمدید این محدودیت ها به کار گرفت و در همین راستا در هفته های اخیر پیش‌نویس قطعنامه‌ای ضدایرانی به شورای امنیت ارائه کرد تا موضوع نشست این شورا قرار گیرد؛ نشستی که به طور مجازی سه‌شنبه هفته‌گذشته به وقت نیویورک برگزار شد ولی در نهایت به ناکامی دستگاه دیپلماسی ترامپ انجامید. در این باره نکاتی قابل ذکر است :
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom